Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
basicm
Posts: 11634
Joined: 16/01/2012 21:38

#14701 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by basicm »

citroen xm wrote: 25/12/2022 12:07 Problem tog 3008 koji si probao je u tome što to nije pravi automatik već robotizovani manuelni mjenjač. On glumi automatika, ali meni su te dvije stvari dijametralnonsuprotne. Ili pravi automatik kome treba i ko voli, ili manuelac.

Druga stvar, bez obzira što je taj 1.6 dobar motor ja bez 2.0 ne bih kupovao 3008.
Ne znam mozda i postoji, ali ja vece smece nisam probao. Ne bih ono trpio da mi ga dzaba daju.
User avatar
Idemedosumom
Posts: 8318
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#14702 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Idemedosumom »

Leon16v wrote: 25/12/2022 13:15 Pojma nemam kakvi su mjenjači i ostalo, ali CX5 je ljepši i od Kuge i Peugeota
Na osnovu slika mogu reći da se slažem. Naročito facelift verzija, s onim led podočnjacima ispod xenon leće. Mazda tih godišta je kako drugi kolega kaže, rješila i neke boljke skyactiv motora. Samo su poskupe :mrgreen:
User avatar
ElRe
Posts: 16944
Joined: 12/12/2011 11:28

#14703 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by ElRe »

Hyundai Tucson, VAG ekipa :thumbup:
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#14704 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Evolution_IV »

Leon16v wrote: 25/12/2022 13:15 Pojma nemam kakvi su mjenjači i ostalo, ali CX5 je ljepši i od Kuge i Peugeota
bez problema vecinom, kakav 3008 lesh, nema 4x4 i to mu je najveci minus...

ma i motori su bolji, gdje ces poredit recimo 1.6hdi/2.0hdi i 2.2biturbo :-) , al ja bi opet 2.0B 4x4 i zavrsio, bolje ne treba..kuge su ok isto, kakve su one opel antare 4x4, meni vazda interesantna bila :?
User avatar
ElRe
Posts: 16944
Joined: 12/12/2011 11:28

#14705 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by ElRe »

Opel Antara daleko bilo. GM verzija VM motori dizela, GM Korea automatski mjenjači...
User avatar
beco
Posts: 5096
Joined: 25/08/2004 14:22

#14706 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by beco »

Antara smeće epski proporcija, jedno od rijetkih auta gdje se prefacelift model manje kvari od facelift modela.


User avatar
konektovan
Posts: 51471
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#14707 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by konektovan »

Evolution_IV wrote: 25/12/2022 16:45
Leon16v wrote: 25/12/2022 13:15 Pojma nemam kakvi su mjenjači i ostalo, ali CX5 je ljepši i od Kuge i Peugeota
bez problema vecinom, kakav 3008 lesh, nema 4x4 i to mu je najveci minus...

ma i motori su bolji, gdje ces poredit recimo 1.6hdi/2.0hdi i 2.2biturbo :-) , al ja bi opet 2.0B 4x4 i zavrsio, bolje ne treba..kuge su ok isto, kakve su one opel antare 4x4, meni vazda interesantna bila :?
Gdje ćeš porediti mazdin dizel motor sa peugeotovim,...
To uopšte nije za poredjenje... :-)
User avatar
Rockefeller
Posts: 8709
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#14708 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Rockefeller »

:lol:
User avatar
beco
Posts: 5096
Joined: 25/08/2004 14:22

#14709 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by beco »

Bilo bi zanimljivo jednom povući koji je najbolji oko 2.0 litra zapremine dizel :D
Last edited by beco on 25/12/2022 19:42, edited 1 time in total.
User avatar
sime_cipol
Posts: 23440
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Clio 1.2 43kw

#14710 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by sime_cipol »

Njemacki :D
User avatar
beco
Posts: 5096
Joined: 25/08/2004 14:22

#14711 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by beco »

Da da Om651, N47, prvi 2.0 TDI, 1.6 TDI sve hit do hita :D
artur morgan
Posts: 3705
Joined: 30/04/2020 19:47

#14712 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by artur morgan »

1.6 tdi ? Drzi se 2.0 motora :-D
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#14713 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Evolution_IV »

konektovan wrote: 25/12/2022 18:08
Evolution_IV wrote: 25/12/2022 16:45

bez problema vecinom, kakav 3008 lesh, nema 4x4 i to mu je najveci minus...

ma i motori su bolji, gdje ces poredit recimo 1.6hdi/2.0hdi i 2.2biturbo :-) , al ja bi opet 2.0B 4x4 i zavrsio, bolje ne treba..kuge su ok isto, kakve su one opel antare 4x4, meni vazda interesantna bila :?
Gdje ćeš porediti mazdin dizel motor sa peugeotovim,...
To uopšte nije za poredjenje... :-)
naravno, jedino sto su oni bolje rjesili je dpf sistem 8-)
User avatar
canvra888
Posts: 9175
Joined: 09/07/2021 15:03

#14714 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by canvra888 »

beco wrote: 25/12/2022 19:45 Da da Om651, N47, prvi 2.0 TDI, 1.6 TDI sve hit do hita :D
N47 je izvanredan motor izuzev problema lanca. BMW je to mogao riješiti da je htio, a riješi se i relativno jednostavno 'na svoju ruku' uz nešto novca.

184 konjske snage u 2010. godini iz 2.0 motora uz teško nadmašivu malu potrošnju je ogromna stvar za to vrijeme. Moguće da niko nije imao jači 2.0 dizelski motor, a ako i jeste, N47 je vjerovatno u top 3, a definitivno u top 5 po performansama uz, kao što rekoh, jako zadovoljavajuću nisku potrošnju.
azdralovic
Posts: 5113
Joined: 29/05/2010 21:46

#14715 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by azdralovic »

canvra888 wrote: 26/12/2022 03:12
beco wrote: 25/12/2022 19:45 Da da Om651, N47, prvi 2.0 TDI, 1.6 TDI sve hit do hita :D
N47 je izvanredan motor izuzev problema lanca. BMW je to mogao riješiti da je htio, a riješi se i relativno jednostavno 'na svoju ruku' uz nešto novca.

184 konjske snage u 2010. godini iz 2.0 motora uz teško nadmašivu malu potrošnju je ogromna stvar za to vrijeme. Moguće da niko nije imao jači 2.0 dizelski motor, a ako i jeste, N47 je vjerovatno u top 3, a definitivno u top 5 po performansama uz, kao što rekoh, jako zadovoljavajuću nisku potrošnju.
uz nesto novca :D
User avatar
konektovan
Posts: 51471
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#14716 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by konektovan »

Nedavno sam pisao,..dvije milje igranka i to u neovlaštenom servisu za bmw. :mrgreen:
cccccc
Posts: 342
Joined: 11/04/2013 20:04

#14717 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by cccccc »

Zdravo ekipa
Planiram kupovinu passata 7, karavan, najvjerovatnije DSG.
Pa dvoumim se izmedju 1.6 77kw ili 2.0 103kw.
Neka preporuka, iskustva?
Hvala
husoboss
Posts: 964
Joined: 19/07/2012 22:22

#14718 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by husoboss »

cccccc wrote: 26/12/2022 10:30 Zdravo ekipa
Planiram kupovinu passata 7, karavan, najvjerovatnije DSG.
Pa dvoumim se izmedju 1.6 77kw ili 2.0 103kw.
Neka preporuka, iskustva?
Hvala
2.0 samo u to auto, poznanik je imao tog sa 1.6 TDI i sad njegove dizne sanja :-D
User avatar
bude
Posts: 1099
Joined: 10/11/2008 13:26

#14719 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by bude »

husoboss wrote: 26/12/2022 13:46
cccccc wrote: 26/12/2022 10:30 Zdravo ekipa
Planiram kupovinu passata 7, karavan, najvjerovatnije DSG.
Pa dvoumim se izmedju 1.6 77kw ili 2.0 103kw.
Neka preporuka, iskustva?
Hvala
2.0 samo u to auto, poznanik je imao tog sa 1.6 TDI i sad njegove dizne sanja :-D
Vozio B7 1.6 osam godina, kupljen sa cca 80tkm i prodat sa 240tkm, nikad nista od ovih problema o kojima ljudi pricaju, redovni servisi (kraci od preporucenih), dizel samo na Ini i rahat. Potrosnja ljeti oko 5 ljeti, zimi nikad preko 6, vjerujem da ovaj 2.0 ce uzeti 1,5-2 vise. Jeste potentniji i bolji za voziti ako je to nekome presudan faktor, meni je bilo vaznije da trosi manje. Manjak snage sam osjetio jedino kad je bas natovaren i ako je neka uzbrdica, posto je vecinom vozac sam u autu nije nikad bilo problema ni sa brzom voznjom niti preticanjima. Trenutno imam B8, isto 1.6 samo sto je ovaj 88kW i dsg mjenjac i naravno osjetna je razlika u snazi a potrosnja jos uvijek tu negdje sa starim modelom i rucnim mjenjacem.
User avatar
Darh Wader
Posts: 448
Joined: 25/09/2009 19:04
Location: New Mexico

#14720 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Darh Wader »

Kad ti kaže N47 je dobar samo što ti sa vremena na vrijeme može pući lanac i napraviti havariju motora.

Bmw se obrukao sa ovim motorom.
User avatar
canvra888
Posts: 9175
Joined: 09/07/2021 15:03

#14721 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by canvra888 »

Darh Wader wrote: 26/12/2022 14:17 Kad ti kaže N47 je dobar samo što ti sa vremena na vrijeme može pući lanac i napraviti havariju motora.

Bmw se obrukao sa ovim motorom.
Šta je sporno u izjavi? BMW Buza radi zamjenu za oko 800-1200 KM, barem je radio prije 2 godine po tim ciframa. Ne kažem da nema i skupljih varijanti, ali eto taj BMW Buza je poprilično poznat. Koliko te košta veliki servis kod auta sa remenom, koji moraš raditi svakih 100-120k km? Zamijeni lanac na N47 i miran si barem 150-200k km. BMW je obrukao svoj PR jer su mogli riješiti problem, a nisu, nego su zamajavali javnost da su kao lafo ojačali lanac od marta 2011. a i dalje je pucao na modelima. Papanski potez.

Na stranu toga, taj N47 je daleko iznad mnogih drugih 2.0 motora iz tog vremena po pitanju performansi i potrošnje, to je neosporivo.
azdralovic
Posts: 5113
Joined: 29/05/2010 21:46

#14722 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by azdralovic »

canvra888 wrote: 26/12/2022 14:27
Darh Wader wrote: 26/12/2022 14:17 Kad ti kaže N47 je dobar samo što ti sa vremena na vrijeme može pući lanac i napraviti havariju motora.

Bmw se obrukao sa ovim motorom.
Šta je sporno u izjavi? BMW Buza radi zamjenu za oko 800-1200 KM, barem je radio prije 2 godine po tim ciframa. Ne kažem da nema i skupljih varijanti, ali eto taj BMW Buza je poprilično poznat. Koliko te košta veliki servis kod auta sa remenom, koji moraš raditi svakih 100-120k km? Zamijeni lanac na N47 i miran si barem 150-200k km. BMW je obrukao svoj PR jer su mogli riješiti problem, a nisu, nego su zamajavali javnost da su kao lafo ojačali lanac od marta 2011. a i dalje je pucao na modelima. Papanski potez.

Na stranu toga, taj N47 je daleko iznad mnogih drugih 2.0 motora iz tog vremena po pitanju performansi i potrošnje, to je neosporivo.
A koliko kosta veliki servis na motoru sa lancem koji ne puca :D
ja jos nisam cuo da ga je neko uradio za 800 maraka...
User avatar
canvra888
Posts: 9175
Joined: 09/07/2021 15:03

#14723 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by canvra888 »

azdralovic wrote: 26/12/2022 14:36
canvra888 wrote: 26/12/2022 14:27

Šta je sporno u izjavi? BMW Buza radi zamjenu za oko 800-1200 KM, barem je radio prije 2 godine po tim ciframa. Ne kažem da nema i skupljih varijanti, ali eto taj BMW Buza je poprilično poznat. Koliko te košta veliki servis kod auta sa remenom, koji moraš raditi svakih 100-120k km? Zamijeni lanac na N47 i miran si barem 150-200k km. BMW je obrukao svoj PR jer su mogli riješiti problem, a nisu, nego su zamajavali javnost da su kao lafo ojačali lanac od marta 2011. a i dalje je pucao na modelima. Papanski potez.

Na stranu toga, taj N47 je daleko iznad mnogih drugih 2.0 motora iz tog vremena po pitanju performansi i potrošnje, to je neosporivo.
A koliko kosta veliki servis na motoru sa lancem koji ne puca :D
ja jos nisam cuo da ga je neko uradio za 800 maraka...
Na mjestu pitanje, samo generalno govoreći i lanci su postali potrošna roba koja se počela mijenjat i na drugim motorima. Daleko od onih vremena kad su nadživljavali i samo auto. Samo je fazon što su na drugim autima motori puno češće popriječno postavljeni pa nije toliki zahmet da se promijeni.

Eto, nazoveš Buzu i pitaš za trenutnu cijenu :D
User avatar
Darh Wader
Posts: 448
Joined: 25/09/2009 19:04
Location: New Mexico

#14724 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Darh Wader »

canvra888 wrote: 26/12/2022 14:27
Darh Wader wrote: 26/12/2022 14:17 Kad ti kaže N47 je dobar samo što ti sa vremena na vrijeme može pući lanac i napraviti havariju motora.

Bmw se obrukao sa ovim motorom.
Šta je sporno u izjavi? BMW Buza radi zamjenu za oko 800-1200 KM, barem je radio prije 2 godine po tim ciframa. Ne kažem da nema i skupljih varijanti, ali eto taj BMW Buza je poprilično poznat. Koliko te košta veliki servis kod auta sa remenom, koji moraš raditi svakih 100-120k km? Zamijeni lanac na N47 i miran si barem 150-200k km. BMW je obrukao svoj PR jer su mogli riješiti problem, a nisu, nego su zamajavali javnost da su kao lafo ojačali lanac od marta 2011. a i dalje je pucao na modelima. Papanski potez.

Na stranu toga, taj N47 je daleko iznad mnogih drugih 2.0 motora iz tog vremena po pitanju performansi i potrošnje, to je neosporivo.
Zamjena lanca je 1800-2000 ako želiš da se uradi kvalitetno.Neko ko je kupio auto za 15-20k ili više mislim da se ne želi u startu još uvaliti blizu 2k.

Tek su modeli od 2015 dobili ojačan lanac.
artur morgan
Posts: 3705
Joined: 30/04/2020 19:47

#14725 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by artur morgan »

canvra888 wrote: 26/12/2022 14:27

Na stranu toga, taj N47 je daleko iznad mnogih drugih 2.0 motora iz tog vremena po pitanju performansi i potrošnje, to je neosporivo.
Ljetos ga vozio u X3-ci 20d. Ide super, pogotovo kad mjenjac povuces u sport. Bas dobro povuce na nizim brzinama kad pritisnes gas do poda. Na nizim brzinama imas osjecaj da je neki jaci i veci motor. X3 nije lagan, ali taj motor je taman. I danas je po perfomansama bolji od dosta 2.0 motora
Post Reply