Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#14676 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Evolution_IV »

sta treba rec za taj auto, da je dobar, samo mi recite u cemu osim demonstracije sile?

sta je to bolje na x6 , nego na x5?

nemorate sa drugim markama poredit
zigson
Posts: 4821
Joined: 04/04/2015 22:17

#14677 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by zigson »

Evolution_IV wrote: 22/12/2022 19:24 sta treba rec za taj auto, da je dobar, samo mi recite u cemu osim demonstracije sile?

sta je to bolje na x6 , nego na x5?

nemorate sa drugim markama poredit
Moc, ne mozes reci da ne valja :-)
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#14678 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Evolution_IV »

zigson wrote: 22/12/2022 19:27
Evolution_IV wrote: 22/12/2022 19:24 sta treba rec za taj auto, da je dobar, samo mi recite u cemu osim demonstracije sile?

sta je to bolje na x6 , nego na x5?

nemorate sa drugim markama poredit
Moc, ne mozes reci da ne valja :-)
jak argument :D :thumbup:
lavic
Posts: 3589
Joined: 14/04/2011 15:03

#14679 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by lavic »

preludezalude wrote: 21/12/2022 20:05 Hajmo znalci malo poredjenja izmedju dole 3 navedena...
Pouzdanost, cijena odrzavanja, prostor za putnike, opremljenost, osjecaj u voznji...
Godista 2015 - 2018, dizeli kubikaze 2,0 - 2,2
Audi Q3
BMW X3
Mercedes GLA
Mercedes GLC
Probaj naci uporedni test koji je radio Autobild, a bili su Audi Q5, X3, GLC, Alfa i mislim Jaguar.
User avatar
B6Redhell
Posts: 7822
Joined: 25/12/2010 04:56

#14680 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by B6Redhell »

Kao sto bih kolega forumas EFD rek’o. “Od tih svih navedenih. Najbolje mu je da kupi 2018 mazdu cx3. Ili eventualno cx5. Ili
Nekog mondea ili kugu”. :wink: :D.
User avatar
canvra888
Posts: 9175
Joined: 09/07/2021 15:03

#14681 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by canvra888 »

Nemoj zaboravit Dustera :D
zigson
Posts: 4821
Joined: 04/04/2015 22:17

#14682 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by zigson »

Evolution_IV wrote: 22/12/2022 19:28
zigson wrote: 22/12/2022 19:27

Moc, ne mozes reci da ne valja :-)
jak argument :D :thumbup:
Evo sad cu ti argumentirati :lol: :lol: :zzzz:
User avatar
B6Redhell
Posts: 7822
Joined: 25/12/2010 04:56

#14683 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by B6Redhell »

canvra888 wrote: 22/12/2022 23:39 Nemoj zaboravit Dustera :D
:-D :thumbup:
Seawolf
Posts: 9175
Joined: 14/06/2012 22:59

#14684 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Seawolf »

Peugeot 508 II SW, ili DS 7 Crossback, sa istom motorizacijom?

Na Peugeotu bi bile gume dimenzija 235/45 R18, a na DSu dimenzija 235/55 R18.

Pitam za drugaricu.
artur morgan
Posts: 3705
Joined: 30/04/2020 19:47

#14685 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by artur morgan »

DS7 Crossback

Vizuelno sjajan, dopadljiv, uocljiv i ljepsi od Peugeota 508, sto je za djevojke, zene, vrlo bitno.
User avatar
konektovan
Posts: 51457
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#14686 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by konektovan »

Lijep je i peugeot,...
Ali ds u unutrašnjosti brutalno dobar, materijali za klasu bolji, onda preglednost....zene bi se sigurno odlučile prije za DS. :mrgreen:
User avatar
ElRe
Posts: 16943
Joined: 12/12/2011 11:28

#14687 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by ElRe »

Seawolf wrote: 24/12/2022 18:56 Peugeot 508 II SW, ili DS 7 Crossback, sa istom motorizacijom?

Na Peugeotu bi bile gume dimenzija 235/45 R18, a na DSu dimenzija 235/55 R18.

Pitam za drugaricu.
Je li 1.2 THP ili 1.5 BlueHDI? :D
Neka požuri jer od 2023 negdje od proljeća planiraju prelazak sa Aisina na kineski DSG.
Seawolf
Posts: 9175
Joined: 14/06/2012 22:59

#14688 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Seawolf »

Zar misliš da bi drugarica pristala na trocilindrični motor?

Je li ovo što si napisao u vezi sa mjenjačem, vrijedi i za Plug-in-Hybrid?
User avatar
ElRe
Posts: 16943
Joined: 12/12/2011 11:28

#14689 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by ElRe »

Seawolf wrote: 25/12/2022 08:24 Zar misliš da bi drugarica pristala na trocilindrični motor?

Je li ovo što si napisao u vezi sa mjenjačem, vrijedi i za Plug-in-Hybrid?
Ona je bezbijedna.

Novi mjenjač će ići uz 1.2 hibridni sklop.
User avatar
konektovan
Posts: 51457
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#14690 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by konektovan »

ElRe wrote: 25/12/2022 08:50
Seawolf wrote: 25/12/2022 08:24 Zar misliš da bi drugarica pristala na trocilindrični motor?

Je li ovo što si napisao u vezi sa mjenjačem, vrijedi i za Plug-in-Hybrid?
Ona je bezbijedna.

Novi mjenjač će ići uz 1.2 hibridni sklop.
Ko će raditi te mjenjače?? Ima li kakav link?
User avatar
ElRe
Posts: 16943
Joined: 12/12/2011 11:28

#14691 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by ElRe »

Razvio ih Yinyi Punch a radiće ih u Metzu, Mirafioriu, Poljskoj...
Za sada Punch mjenjače Ugradjuj Tata, Proton, Honda... u nekim svojim modelima. Ne baš dobre reference.
PSA picks Chinese-Belgian supplier for electrified transmissions
https://europe.autonews.com/article/201 ... nsmissions

https://paultan.org/2015/11/20/punch-de ... on-models/
Last edited by ElRe on 25/12/2022 09:28, edited 2 times in total.
Seawolf
Posts: 9175
Joined: 14/06/2012 22:59

#14692 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Seawolf »

konektovan wrote: 25/12/2022 09:06
ElRe wrote: 25/12/2022 08:50

Ona je bezbijedna.

Novi mjenjač će ići uz 1.2 hibridni sklop.
Ko će raditi te mjenjače?? Ima li kakav link?
https://punchpowertrain.com/products/dt2-edct-phev-48v/
User avatar
mk ultra
Posts: 24038
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Fiume
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#14693 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by mk ultra »

ElRe wrote: 25/12/2022 09:16 Razvio ih Nanjing Punch a radiće ih u Metzu, Mirafioriu, Poljskoj...
Znaci kinezi poceli proizvoditi u Europi :mrgreen:

Nek smo i to dozivjeli
User avatar
konektovan
Posts: 51457
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#14694 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by konektovan »

Ja koliko vidim ovo je belgijska firma...
Moždaki kinezi imaju udjela,...ali nije kineska kompanija.
User avatar
ElRe
Posts: 16943
Joined: 12/12/2011 11:28

#14695 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by ElRe »

https://www.gimv.com/en/news/successful ... inyi-group

Nije problem ni to što su Kinezi 100% vlasnici Puncha, voć problem može biti nedostatak iskustva, vendori... Predstavljanje tog DCT mjenjača već je jednom odloženo.

FCA je bio izabrao Magnu za dobavljača DCT mjenjača koji su već u upotrebi za Compass i Tonalea, ali Tavares ide na niže troškove a i valjalo bi baciti 5 god razvoja novog mjenjača.
User avatar
Idemedosumom
Posts: 8318
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#14696 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Idemedosumom »

Išao sam jučer sa suprugom do Zenice, pa svratismo usput do Alić Šped-a pogledamo auta.

Probali smo 3008 1.6 hdi automatik.
https://www.olx.ba/artikal/49335683/peu ... automatik/

Kao što kolega @citroen xm reče, s vana je baš onako, pomalo ružnjikava. Interijer joj je isto neobičan. Nije mi se svidilo kako automat šalta kada sam se vraćao na plac. Ima kapija, malo je uzbrdo, moraš usporiti i naglo izmotati. Mjenjač kao da nije znao da treba prebaciti u niži stepen, poče nešto malo strugat, trzati pa onda tek prebaci u nižu. Otpala nam je 3008 kao opcija, definitivno.

Probali smo i Kugu 2.0 tdci, isto automatik.
https://www.olx.ba/artikal/50868205/for ... -titanium/

Ostavlja dojam jako moćnog vozila. Xenon + led farovi su mi se odmah svidjeli. Unutra je dosta prostrana, zadnja klupa, kao i gepek. U vožnji se primjeti odignuti položaj, preglednost je izvrsna. Mjenjač joj se nije patio kao kod 3008. Mislim da ovaj motor od 110kw snage nije Bog zna impresivan u ovolikom autu. Kada stisnem papučicu gasa do kraja, uopšte nemam osjećaj zakucavanja za sjedište. Izuzetno je očuvan, nema maltene packice na sebi, uprkos pređenim kilometrima (ca. 240kkm). I naravno, zabrinjava što su neki pisali da je kombinacija automat + 4x4 problematična kod Kuge.

Ostaje mi još da nađem kakvu solidnu cx5 da probam :)
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#14697 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by ZoomZoomKiwi »

Lako probaš tu Kugu. Stani u najvećem brdu/nagibu koji možeš naći. I onda probaj krenuti lagano.

Ako ima problema, odmah će prijaviti grešku na tabli, čim proba uključiti stražnji pogon. Bez obzira što je hladna npr. tek upaljena ili tako.

Ako ne, onda je ok.
citroen xm
Posts: 20441
Joined: 17/04/2012 22:57

#14698 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by citroen xm »

Problem tog 3008 koji si probao je u tome što to nije pravi automatik već robotizovani manuelni mjenjač. On glumi automatika, ali meni su te dvije stvari dijametralnonsuprotne. Ili pravi automatik kome treba i ko voli, ili manuelac.

Druga stvar, bez obzira što je taj 1.6 dobar motor ja bez 2.0 ne bih kupovao 3008.
User avatar
beco
Posts: 5096
Joined: 25/08/2004 14:22

#14699 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by beco »

Idemedosumom wrote: 25/12/2022 11:02 Išao sam jučer sa suprugom do Zenice, pa svratismo usput do Alić Šped-a pogledamo auta.

Probali smo 3008 1.6 hdi automatik.
https://www.olx.ba/artikal/49335683/peu ... automatik/

Kao što kolega @citroen xm reče, s vana je baš onako, pomalo ružnjikava. Interijer joj je isto neobičan. Nije mi se svidilo kako automat šalta kada sam se vraćao na plac. Ima kapija, malo je uzbrdo, moraš usporiti i naglo izmotati. Mjenjač kao da nije znao da treba prebaciti u niži stepen, poče nešto malo strugat, trzati pa onda tek prebaci u nižu. Otpala nam je 3008 kao opcija, definitivno.

Probali smo i Kugu 2.0 tdci, isto automatik.
https://www.olx.ba/artikal/50868205/for ... -titanium/

Ostavlja dojam jako moćnog vozila. Xenon + led farovi su mi se odmah svidjeli. Unutra je dosta prostrana, zadnja klupa, kao i gepek. U vožnji se primjeti odignuti položaj, preglednost je izvrsna. Mjenjač joj se nije patio kao kod 3008. Mislim da ovaj motor od 110kw snage nije Bog zna impresivan u ovolikom autu. Kada stisnem papučicu gasa do kraja, uopšte nemam osjećaj zakucavanja za sjedište. Izuzetno je očuvan, nema maltene packice na sebi, uprkos pređenim kilometrima (ca. 240kkm). I naravno, zabrinjava što su neki pisali da je kombinacija automat + 4x4 problematična kod Kuge.

Ostaje mi još da nađem kakvu solidnu cx5 da probam :)
Taj mjenjač u Kugi nije problematičan jer je wet sump dsg i pravi ga ista fabrika koja radi dsg za VW.
Leon16v
Posts: 7019
Joined: 02/04/2015 13:27
Location: Ilidza إليدزا
Vozim: Staro željezo

#14700 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Leon16v »

Pojma nemam kakvi su mjenjači i ostalo, ali CX5 je ljepši i od Kuge i Peugeota
Post Reply