Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

artur morgan
Posts: 3705
Joined: 30/04/2020 19:47

#44626 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by artur morgan »

Eisenheim wrote: 23/12/2022 15:12 Ja za 4 godine nisam primjetio da mi se ili smanje obrtaji ili da se promjeni zvuk da ustvari radi tu regeneraciju. Kolega koji vozi Golf 6 stalno se žali da mu ne stigne završiti tu regeneraciju a kod mene ništa.
Ako ima dpf, onda je iskljucen dpf, najvjerovatnije da je to uradio prethodni vlasnik zbog problema sa dpf-om. Sa dpf-om ne moze biti tako kao na slici. Nikada nema nista crno kod tog auta sa dpf-om. Znam jer vozim Audi. Dpf u tom motoru radi cesto regeneraciju, svakih predjenih 300 km, i nemoguce je da ne primjetis kad je radi za toliko vremena.

Koji je to A3, koji model 8P ili noviji 8V ? I 8P bi trebao imati dpf kod 2.0 motora.
Qwerty1234
Posts: 1280
Joined: 27/05/2021 09:57

#44627 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Qwerty1234 »

artur morgan wrote: 23/12/2022 17:07
Eisenheim wrote: 23/12/2022 15:12 Ja za 4 godine nisam primjetio da mi se ili smanje obrtaji ili da se promjeni zvuk da ustvari radi tu regeneraciju. Kolega koji vozi Golf 6 stalno se žali da mu ne stigne završiti tu regeneraciju a kod mene ništa.
Ako ima dpf, onda je iskljucen dpf, najvjerovatnije da je to uradio prethodni vlasnik zbog problema sa dpf-om. Sa dpf-om ne moze biti tako kao na slici. Nikada nema nista crno kod tog auta sa dpf-om. Znam jer vozim Audi. Dpf u tom motoru radi cesto regeneraciju, svakih predjenih 300 km, i nemoguce je da ne primjetis kad je radi za toliko vremena.

Koji je to A3, koji model 8P ili noviji 8V ? I 8P bi trebao imati dpf kod 2.0 motora.
Naravno da ima, od pocetka do kraja proizvodnje.
Eisenheim
Posts: 91
Joined: 08/01/2015 11:18

#44628 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Eisenheim »

artur morgan wrote: 23/12/2022 17:07
Eisenheim wrote: 23/12/2022 15:12 Ja za 4 godine nisam primjetio da mi se ili smanje obrtaji ili da se promjeni zvuk da ustvari radi tu regeneraciju. Kolega koji vozi Golf 6 stalno se žali da mu ne stigne završiti tu regeneraciju a kod mene ništa.
Ako ima dpf, onda je iskljucen dpf, najvjerovatnije da je to uradio prethodni vlasnik zbog problema sa dpf-om. Sa dpf-om ne moze biti tako kao na slici. Nikada nema nista crno kod tog auta sa dpf-om. Znam jer vozim Audi. Dpf u tom motoru radi cesto regeneraciju, svakih predjenih 300 km, i nemoguce je da ne primjetis kad je radi za toliko vremena.

Koji je to A3, koji model 8P ili noviji 8V ? I 8P bi trebao imati dpf kod 2.0 motora.

Ako je to ovo sto se vidi u broju sasije iza ZZZ ide 8P pa valjda je to ta oznaka?
User avatar
kabal1337
Posts: 13453
Joined: 11/02/2012 21:08

#44629 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kabal1337 »

Tvoje vozilo ima DPF. Ako otvoris haubu, lijevo od turbine se vidi. Pa sta ti mislis CR tdi 2011 da nema dpf iz fabrike de bolan :lol:
User avatar
nivla
Posts: 6573
Joined: 12/01/2008 23:44

#44630 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by nivla »

mozda ima samo kuciste dpf-a i dpf off
User avatar
kabal1337
Posts: 13453
Joined: 11/02/2012 21:08

#44631 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kabal1337 »

nivla wrote: 24/12/2022 11:19 mozda ima samo kuciste dpf-a i dpf off
Ma 100% Odvrne o2 senzor posvijetli unutra i sve ce vidjet, jel izbusen ili ga nema nikako.
Do duse i po zvuku se moze cuti
User avatar
Optimist
Posts: 15531
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#44632 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Optimist »

kabal1337 wrote: 24/12/2022 11:05 Tvoje vozilo ima DPF. Ako otvoris haubu, lijevo od turbine se vidi. Pa sta ti mislis CR tdi 2011 da nema dpf iz fabrike de bolan :lol:
Jel moguce da su one Octavije Tour 2011, 2.0TDI 110ks isle bez DPFa?
Leon16v
Posts: 7019
Joined: 02/04/2015 13:27
Location: Ilidza إليدزا
Vozim: Staro željezo

#44633 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Leon16v »

Optimist wrote: 24/12/2022 11:33
kabal1337 wrote: 24/12/2022 11:05 Tvoje vozilo ima DPF. Ako otvoris haubu, lijevo od turbine se vidi. Pa sta ti mislis CR tdi 2011 da nema dpf iz fabrike de bolan :lol:
Jel moguce da su one Octavije Tour 2011, 2.0TDI 110ks isle bez DPFa?
Teško
User avatar
konektovan
Posts: 51466
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#44634 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by konektovan »

Optimist wrote: 24/12/2022 11:33
kabal1337 wrote: 24/12/2022 11:05 Tvoje vozilo ima DPF. Ako otvoris haubu, lijevo od turbine se vidi. Pa sta ti mislis CR tdi 2011 da nema dpf iz fabrike de bolan :lol:
Jel moguce da su one Octavije Tour 2011, 2.0TDI 110ks isle bez DPFa?
Ako su išle za Rusiju, Ukrajinu, Bjelorusiju..onda je moguće
black64
Posts: 214
Joined: 16/02/2016 18:45

#44635 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by black64 »

zdravo svima, udubio sam malo prag ispod suvozacevih vrata, da li znate kod koga je najbolje da se to popravi i koliko bi to otprilike bilo novca ?
User avatar
vjeshalica
Posts: 20769
Joined: 31/03/2019 14:56

#44636 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by vjeshalica »

Zavisi koliko i jel ostecen lak tj popucalo otidji kod par majstora pa procjeni sta ce ti reci
artur morgan
Posts: 3705
Joined: 30/04/2020 19:47

#44637 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by artur morgan »

Eisenheim wrote: 24/12/2022 11:01
artur morgan wrote: 23/12/2022 17:07

Ako ima dpf, onda je iskljucen dpf, najvjerovatnije da je to uradio prethodni vlasnik zbog problema sa dpf-om. Sa dpf-om ne moze biti tako kao na slici. Nikada nema nista crno kod tog auta sa dpf-om. Znam jer vozim Audi. Dpf u tom motoru radi cesto regeneraciju, svakih predjenih 300 km, i nemoguce je da ne primjetis kad je radi za toliko vremena.

Koji je to A3, koji model 8P ili noviji 8V ? I 8P bi trebao imati dpf kod 2.0 motora.

Ako je to ovo sto se vidi u broju sasije iza ZZZ ide 8P pa valjda je to ta oznaka?
Da, to je taj model. 2012 godina mu je zadnja godina do kada se proizvodio. Najvjerovatnije da je dpf iskljucen. Nista neobicno kod nas. Vozi tako ne mozes tu nista promijeniti. Preskupo je novi ugradjivati sve dok mozes proci tehnicki pregled. Ako i ima stari dpf u kucistu, najvjerovatnije se ne moze popraviti. U sustini, i bolje sto ga nemas.
User avatar
ern11
Posts: 123
Joined: 29/12/2021 23:21

#44638 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by ern11 »

nakon koliko god. treba mijenjat g12+ antifriz ?
Crithagra
Posts: 530
Joined: 20/10/2022 20:51

#44639 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Crithagra »

ern11 wrote: 24/12/2022 18:42 nakon koliko god. treba mijenjat g12+ antifriz ?
Testira se pa se mijenja po potrebi. Ako je dobar nema ga potrebe dirati.
artur morgan
Posts: 3705
Joined: 30/04/2020 19:47

#44640 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by artur morgan »

Obicno se mijenja kad se radi zamjena zupcastog i vodene pumpe odnosno kad se radi tzv veliki servis. Dugo on moze, i do 200 hiljada predjenih km. Iako ima preporuka i ranije, ali VW/Audi servisi ga mijenjaju na tom velikom servisu.
User avatar
Dr. Kuca
Posts: 7735
Joined: 10/02/2012 20:07

#44641 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Dr. Kuca »

Sta znaci sihronizacija bregastog i koljenastog vratila? Je li to neki problem sa senzorom?
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#44642 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Evolution_IV »

ma imas 2 senzora, senzor bregaste i senzor radilice, oba snimaju polozaj istih i salju u ECU...dalje nek objasnjavaju
NediM17
Posts: 26453
Joined: 05/11/2009 11:49

#44643 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

Dr. Kuca wrote: 25/12/2022 10:06 Sta znaci sihronizacija bregastog i koljenastog vratila? Je li to neki problem sa senzorom?
To moze da znaci da je lanac preskocio.
lavic
Posts: 3589
Joined: 14/04/2011 15:03

#44644 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by lavic »

NediM17 wrote: 25/12/2022 10:32
Dr. Kuca wrote: 25/12/2022 10:06 Sta znaci sihronizacija bregastog i koljenastog vratila? Je li to neki problem sa senzorom?
To moze da znaci da je lanac preskocio.
Ili se dobro istegao pa bjezi sa faze, sto je lose/opasno. Nadaj se da je neki problem sa senzorom. Kako nisi cuo lanac da lupa…. Ili je kais kod tebe?
User avatar
corolla02
Posts: 11344
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#44645 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by corolla02 »

Dr. Kuca wrote: 25/12/2022 10:06 Sta znaci sihronizacija bregastog i koljenastog vratila? Je li to neki problem sa senzorom?
auto ne moze da upali najcesce; na taj nacin se ne prosiruje problem, znaci mora se reagovati tj. popraviti

pametno neko auto, najnoviji model :mrgreen:
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#44646 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Evolution_IV »

lavic wrote: 25/12/2022 11:14
NediM17 wrote: 25/12/2022 10:32

To moze da znaci da je lanac preskocio.
Ili se dobro istegao pa bjezi sa faze, sto je lose/opasno. Nadaj se da je neki problem sa senzorom. Kako nisi cuo lanac da lupa…. Ili je kais kod tebe?
ne mora, na mazdama starijim se istezao bez ikakavih zvukova dok ne ode u 3pm, morali su opoziv pravit i povuc na servis sve i jedan 2.2mzr 2008-2013 :zzzz:
preludezalude
Posts: 7013
Joined: 07/03/2012 00:09

#44647 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by preludezalude »

Moze biti i vvt ventil ako ga ima.
lavic
Posts: 3589
Joined: 14/04/2011 15:03

#44648 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by lavic »

Kad bi nam rekao koje je auto, puno lakse bi bilo dati dobar odgovor.
User avatar
Dr. Kuca
Posts: 7735
Joined: 10/02/2012 20:07

#44649 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Dr. Kuca »

Ma sestrino auto, tiguan 2007. Benzin. Pali normalno, vozio ga ja ide normalno sem kad ubacim u drugu malo trzne ko da ce se ugasiti sve dok ne treba uz brdo. Onda 9 puta jedva, jednom normalno.
baja
Posts: 1024
Joined: 23/02/2002 00:00

#44650 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by baja »

ima li neko preporuciti dobrog majstora da pogleda auto, na kompjuter i limarija, prije pazarenja?

japanac Suzuki
Post Reply