Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Locked
A_A_AKCIJA
Posts: 7959
Joined: 16/11/2009 02:54

#59426 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by A_A_AKCIJA »

Vaya wrote: 18/11/2022 10:29 kada bi se u nekim ludim snovima desilo to, da opozicija i Pokret imaju po jednog svog u DN, glasanje tog jednog od opozicije bi 95% bilo isto kao od one trojice Dodikovih...
Ok, ako treba crtati, nacrtaću.

Tri ili četiri ruke su ogromna razlika, jer sa četiri ruke, nema NIKAKVE šanse da napraviš VM bez Mileta. Mile će sve blokirati.

Nije bitno šta misle i koliko se slažu opozicija i Mile. Bitno je što Mileta možemo izbaciti samo ovako.
Ako ostane sa četiri ruke, nema šanse da prođe i jedan zakon, odluka, bilo šta, jer SNSD nikada neće podržati VM sa opozicijom.

E jedino ako hoćeš da me ubijediš da je isto opozicija u Vijeću ministara i SNSD. Da je isto da SNSD kadrovi vode državu ili jedan Šarović, najbolji ministar saziva.
Vaya
Posts: 1161
Joined: 17/06/2015 14:27

#59427 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Vaya »

Truba wrote: 18/11/2022 10:36 delegiranje nije nigdje pravedno
vidite sto smo imali u americi
protikandidat ima popular vote
ali je đerđ buš pobijedio ukupno


prosječnom bošnjaku u mostaru je sa svim svejedno koliko delegata ima delegirano u dom naroda
isto kao i hrvatu za komšića

istina je da se stalno treba gibati prema pravednom rješenju
Pravo ti je poredjenje, SAD i BiH... :lol:

Meni apsolutno u zivotu ne igra nikakvu ulogu koliko ce elektora u SAD-u davati Kalifornija u odnosu na Tenesi, uostalom elektorski sistem u SAD-u je pravljen kada je SAD napravila snazne institucije, tj. kada je zavrsen gradjanski rat u SAD-u, te kada je znalo ko je pobjednik, a ko gubitnik. Tako da u ovom slucaju postojanje, integritet i bilo koja sustinska stvar koja se odnosi na filozofiju postojanja i rad SAD kao drzave nikada nece doci u pitanje, zato sto Tenesi i Misisipi imaju isti broj elektora kao Kalifornija ili Pensilvanija...

Medjutim meni je itekako bitno koliko Bosnjaka u DN daje HNK i SBK, jer ako postoji spoljnji faktor (OHR) koji vjestacki osnazuje i ojacava sistemski i politicki stranke koje otvoreno negiraju drzavu ili ciji politicki program i djelovanje zasnovano na velikodzavnickim projektima susjednih zemalja, onda itekako imamo problem...
Last edited by Vaya on 18/11/2022 12:57, edited 2 times in total.
sajber87
Posts: 4325
Joined: 25/07/2008 13:14

#59428 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by sajber87 »

Lex77 wrote: 18/11/2022 10:34
sajber87 wrote: 18/11/2022 09:27
Pises kao da znas sadrzaj buduceg izbornog zakona. Po tebi je jedino rjesenje da se nista ne mjenja i smatras da ce se donijeti losije rjesenje nego sto ga imamo sad, . Ovo sto je smit nametnuo nije dobro ali je otkocilo procese i imacemo novu vlast veoma brzo ko god bude u njoj. Promjene ustava i izbornog zakona i ustava tek predstoje smit je samo otvorio vrata.
Schmittler je nametnuo da iz HNK vise delegata imaju Srbi nego Bošnjaci. Jel to po tebi dobro?
Nije dobro, nego mozes li mi reci koja bi raspodjela bila bolja. U vijecu naroda rs imas po 8 bhs iato tako mozes reci da tamo delegat bosnjaka ili hrvata vrijedi puno vise nego srbina. To je dom naroda tu vrijednost nije jednaka ali takav je naprimjer i americki senat. Problem nije u tome nego u ovlastenjima i mogucnostima blokada u istim. Predstavnicki dom je gradjanski i on je osnova , dom naroda mora da se bavi samo vitalnim nacionalnim interesom i ka tome treba teziti u buducim reformama ustava i izbornog zakona
A_A_AKCIJA
Posts: 7959
Joined: 16/11/2009 02:54

#59429 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by A_A_AKCIJA »

Spit_fire wrote: 18/11/2022 10:42
A_A_AKCIJA wrote: 18/11/2022 10:36

HDZ se morao odreći apsolutne moći Doma naroda. Prije ovoga, dozvoljena veličina krompira za pomfrit je mogla biti VNI.

Sada će postojati lista šta može biti vitalni nacionalni interes. Sve mimo toga ne mogu zaustaviti.

Ovo je ogroman napredak.
Znaci HDZ je obecao da ce se ponasat civilizovano i to
je njihov kompromis :lol: e golemo....

Ovo sto cu napisat se nije desilo al evo moja prognoza..HDZ je ostvario milestone 1 sad ide prema ostalim. Cim im se nesto ne bude dalo reforme ce tu stati, a VP ce pozvat opet da se dogovre stranke ili ce on nametnut to sro HDZ trazi...a vi cete ovdje ostat u soku.."Pa stanite pa nismo se tako dogovorili, pa Dragane , pa zasto ..pa stani "
Ne pravi se lud.

Odgovori, je li napredak da HDZ više ne može blokirati npr Zakon o zabrani diskriminacije, jer nije na listi VNI?
Ne da neće, nego ne može.
Izglasa se u Parlamentu i u DN ti je potrebna prosta većina da prođe. Pa pa HDZ.

Je li napredak da HDZ više ne može blokirati izbor vlasti tako što neće predložiti kandidata za podpredsjednika i tako u nedogled, tj četiri godine?

Konkretno mi odgovori na ova pitanja.

Valja ili ne?
Vaya
Posts: 1161
Joined: 17/06/2015 14:27

#59430 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Vaya »

A_A_AKCIJA wrote: 18/11/2022 10:46
Vaya wrote: 18/11/2022 10:29 kada bi se u nekim ludim snovima desilo to, da opozicija i Pokret imaju po jednog svog u DN, glasanje tog jednog od opozicije bi 95% bilo isto kao od one trojice Dodikovih...
Ok, ako treba crtati, nacrtaću.

Tri ili četiri ruke su ogromna razlika, jer sa četiri ruke, nema NIKAKVE šanse da napraviš VM bez Mileta. Mile će sve blokirati.

Nije bitno šta misle i koliko se slažu opozicija i Mile. Bitno je što Mileta možemo izbaciti samo ovako.
Ako ostane sa četiri ruke, nema šanse da prođe i jedan zakon, odluka, bilo šta, jer SNSD nikada neće podržati VM sa opozicijom.

E jedino ako hoćeš da me ubijediš da je isto opozicija u Vijeću ministara i SNSD. Da je isto da SNSD kadrovi vode državu ili jedan Šarović, najbolji ministar saziva.
Pa to ti ja upravo i govorim...
Ne treba Dodiku davati 4 i to nije sporno... Samo sto ti mislis da kada bi se izabrala 2 u DN iz reda opozicije, da ce ti sve u klubu Srba prolaziti glatko, te da ce 2 iz SDS i PDP, glasati sve kontra ove 3 Dodikovih...hoce, ali u limburgu, glasat ce 95% isto kao i Dodikovi, jer su svjesni da ce ih Dodik sa pozicije predsjednika RS i Zeljka u predsjednistvu da razgule preko NSRS kao izdajnike i saradnike sa muslimanima...

Nek se pokazu da imaju muda i da imaju volje da prave iskorak, nek izglasaju Vojina u DN, a nek Dino slomi Covica i nek uvedu opoziciju u drzavnu vlast...ja cu od tad pa na dalje glasati za Osmorku glasati bez pogovora, iako u sustini vec glasam za jedan njihov dio...
Spit_fire
Posts: 3325
Joined: 27/07/2022 00:06

#59431 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Spit_fire »

A_A_AKCIJA wrote: 18/11/2022 10:52
Spit_fire wrote: 18/11/2022 10:42

Znaci HDZ je obecao da ce se ponasat civilizovano i to
je njihov kompromis :lol: e golemo....

Ovo sto cu napisat se nije desilo al evo moja prognoza..HDZ je ostvario milestone 1 sad ide prema ostalim. Cim im se nesto ne bude dalo reforme ce tu stati, a VP ce pozvat opet da se dogovre stranke ili ce on nametnut to sro HDZ trazi...a vi cete ovdje ostat u soku.."Pa stanite pa nismo se tako dogovorili, pa Dragane , pa zasto ..pa stani "
Ne pravi se lud.

Odgovori, je li napredak da HDZ više ne može blokirati npr Zakon o zabrani diskriminacije, jer nije na listi VNI?
Ne da neće, nego ne može.
Izglasa se u Parlamentu i u DN ti je potrebna prosta većina da prođe. Pa pa HDZ.

Je li napredak da HDZ više ne može blokirati izbor vlasti tako što neće predložiti kandidata za podpredsjednika i tako u nedogled, tj četiri godine?

Konkretno mi odgovori na ova pitanja.

Valja ili ne?
U teoriji valja...Da li valja u praksi ili ne to ces vidjeti kad se formira vlast...onda ces vidjet da je to samo mrtvo slovo na papiru cim se HDZ ne slozi sa necim i opet postavi uslove, a bavarsc poruci "Dogovorite se"....samo nemoj bgt opet price i pravdanja ubacivanjem SDA u pricu
A_A_AKCIJA
Posts: 7959
Joined: 16/11/2009 02:54

#59432 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by A_A_AKCIJA »

Vaya wrote: 18/11/2022 10:58
A_A_AKCIJA wrote: 18/11/2022 10:46

Ok, ako treba crtati, nacrtaću.

Tri ili četiri ruke su ogromna razlika, jer sa četiri ruke, nema NIKAKVE šanse da napraviš VM bez Mileta. Mile će sve blokirati.

Nije bitno šta misle i koliko se slažu opozicija i Mile. Bitno je što Mileta možemo izbaciti samo ovako.
Ako ostane sa četiri ruke, nema šanse da prođe i jedan zakon, odluka, bilo šta, jer SNSD nikada neće podržati VM sa opozicijom.

E jedino ako hoćeš da me ubijediš da je isto opozicija u Vijeću ministara i SNSD. Da je isto da SNSD kadrovi vode državu ili jedan Šarović, najbolji ministar saziva.
Pa to ti ja upravo i govorim...
Ne treba Dodiku davati 4 i to nije sporno... Samo sto ti mislis da kada bi se izabrala 2 u DN iz reda opozicije, da ce ti sve u klubu Srba prolaziti glatko, te da ce 2 iz SDS i PDP, glasati sve kontra ove 3 Dodikovih...hoce, ali u limburgu, glasat ce 95% isto kao i Dodikovi, jer su svjesni da ce ih Dodik sa pozicije predsjednika RS i Zeljka u predsjednistvu da razgule preko NSRS kao izdajnike i saradnike sa muslimanima...

Nek se pokazu da imaju muda i da imaju volje da prave iskorak, nek izglasaju Vojina u DN, a nek Dino slomi Covica i nek uvedu opoziciju u drzavnu vlast...ja cu od tad pa na dalje glasati za Osmorku glasati bez pogovora, iako u sustini vec glasam za jedan njihov dio...
Fakat ne kontaš.

U Dom naroda će doći odluka o financiranju države, koja je uvijek Zakon o financiranju.

Njega će predložiti Vijeće ministara, u čijem sastavu će biti recimo opozicija iz RS. Naravno da će njihovi članovi u DN glasati za Zakon, koji su predložili njihove kolege.

U slučaju da Mile ima četiri ruke, nikada ne bi glasao za ovaj zakon, jer mu je cilj da sabotira opoziciju. A ne možeš ga zaobići jer ima četiri ruke.

Dakle, četiri ruke znače SNSD u VM 100%.

Nema veze šta ko misli.

Ovako, mogla se ugurati opozicija, koja bi morala sarađivati.
A_A_AKCIJA
Posts: 7959
Joined: 16/11/2009 02:54

#59433 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by A_A_AKCIJA »

:bih:
Spit_fire wrote: 18/11/2022 10:59 U teoriji valja
:D

Ma pusti šuplju.

Predlaže SDA iz opozicije zakon o obnovljivim izvorima energije. Zakon prošao zastupnički dom i ide na Dom naroda.

Po starom, HDZ može reći, ne može, ovo je hrvatski nacionalni interes.

Po novom neće moći, jer obnovljivi izvori energije nisu na listi VNI.

Nema treće opcije.

Šta je bolje od ovo dvoje?

:D

Uporan sam, pitaću te do iznemoglosti dok ne priznaš da nisi upravu.
Vaya
Posts: 1161
Joined: 17/06/2015 14:27

#59434 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Vaya »

A_A_AKCIJA wrote: 18/11/2022 10:52
Spit_fire wrote: 18/11/2022 10:42

Znaci HDZ je obecao da ce se ponasat civilizovano i to
je njihov kompromis :lol: e golemo....

Ovo sto cu napisat se nije desilo al evo moja prognoza..HDZ je ostvario milestone 1 sad ide prema ostalim. Cim im se nesto ne bude dalo reforme ce tu stati, a VP ce pozvat opet da se dogovre stranke ili ce on nametnut to sro HDZ trazi...a vi cete ovdje ostat u soku.."Pa stanite pa nismo se tako dogovorili, pa Dragane , pa zasto ..pa stani "
Ne pravi se lud.

Odgovori, je li napredak da HDZ više ne može blokirati npr Zakon o zabrani diskriminacije, jer nije na listi VNI?
Ne da neće, nego ne može.
Izglasa se u Parlamentu i u DN ti je potrebna prosta većina da prođe. Pa pa HDZ.

Je li napredak da HDZ više ne može blokirati izbor vlasti tako što neće predložiti kandidata za podpredsjednika i tako u nedogled, tj četiri godine?

Konkretno mi odgovori na ova pitanja.

Valja ili ne?
Druze treba biti posten, stati pred ogledalo, pogledati se u oci i reci istinu...

Znaci Bosnjacima se desavaju stvari pred nosom i opet se ponavljaju greske koje ih dovode u pitanje...

Islam i svaki nacionalno/etnicki derivat koji je pristekao ili se stopio sa islamskim identitetom je problem za Zapad, odnosno za onaj kriticni dio Zapada koji se zeli pitati kroz demokratske institucije. Postoji, s vremena na vrijeme se javi poneki Zapadnjak koji se vodi idejom preporodjenog zapda kroz ideju humanizma i renesanse, pa kada se muslimani u odredjenom trenutku dovede do granice istrebljenja, poradi im negdje u malom mozgu savjest, pa na te muslimane pogledaju kao ljudi, to je naprimjer radio Biden 93 u Senatu, to je uradio Bruce Dickinson 93, pa napravio koncert u Sarajevu, to je uradio Michael Schumacher, pa posjetio Sarajevo 94...
Ali onig trenutka, 95 pred Banja Lukom, kada je se ukazala prilika da Bosnjaci mozda i mogu okrenuti situaciju u svoju korist i to zajednicki sa Hrvatima, koji bi sigurno u toj buducoj BiH igrali kljucnu ulogu u polugama vlasti, udarila se rampa...

Kada je se ukazala prilika da se u sljedecih 5-10-15 godina napravi prilika da Bosnjaci budu 2/3 vecina u drzavi, pa da dodju i eventualno zatalasaju stvari, odmah si dobio zakon, da sutra ako Hrvata u drzavi bude 50k, ako tih 50k bude zivjelo na teritoriji HNK I ZHK, ti ces njima opet morati dati pola vlasti u FBiH i trecinu u drzavi, bez obzira pod kojim akronimom dolazili ti Hrvati, HDZ BiH, HDZ 90, HRS ili nekakav Pomak...

Dino se hvali da je dogovorio sa Covicem da se clanovi predsjednistva biraju u Parlamentu FBiH, pa sa ovakvim zakonom njemu je svejedno, jel mu dao izbornu jedinicu da se bira clan Predsjednistva ili da se bira iz parlamenta gdje ce uvijek imati vecinu i u jednom i u drugom domu...

Mozemo mi pametovati do sutra, ali ovo je srz i sustina Schmidtovog zakona...
A_A_AKCIJA
Posts: 7959
Joined: 16/11/2009 02:54

#59435 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by A_A_AKCIJA »

:bih:
Vaya wrote: 18/11/2022 11:23 ti ces njima opet morati dati pola vlasti u FBiH i trecinu u drzavi,
Nije tačno.

Hrvati u federalnoj vladi dobijaju pet od 15 ministarstava.

Ostalo nema veze sa temom, a o mnogo čemu bih se složio.

Što opet nije razlog da jednostrano udaram na Dayton, rušim vlastitu državu i svađam se sa saveznicima, ostavljam tehnički mandat Fadilu, samo da bi SDA ostala na vlasti.

Hvala, ne sviđa mi se.
User avatar
Login77777
Posts: 8778
Joined: 18/05/2021 09:11

#59436 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Login77777 »

A_A_AKCIJA wrote: 18/11/2022 11:36 :bih:
Vaya wrote: 18/11/2022 11:23 ti ces njima opet morati dati pola vlasti u FBiH i trecinu u drzavi,
Nije tačno.

Hrvati u federalnoj vladi dobijaju pet od 15 ministarstava.

Ostalo nema veze sa temom, a o mnogo čemu bih se složio.

Što opet nije razlog da jednostrano udaram na Dayton, rušim vlastitu državu i svađam se sa saveznicima, ostavljam tehnički mandat Fadilu, samo da bi SDA ostala na vlasti.

Hvala, ne sviđa mi se.
Ljudi nece da razumiju da je upravo Alija i SDA to potpisala u Daytonu. I da to mozes samo kroz Parlament BiH i DN BiH promjeniti. Pa nije VP pravio ovo sto imamo vec Alija i SDA u saradnji sa HDZ Tudzmanom i SDS i Milosevic.
Vaya
Posts: 1161
Joined: 17/06/2015 14:27

#59437 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Vaya »

A_A_AKCIJA wrote: 18/11/2022 11:36 :bih:
Vaya wrote: 18/11/2022 11:23 ti ces njima opet morati dati pola vlasti u FBiH i trecinu u drzavi,
Nije tačno.

Hrvati u federalnoj vladi dobijaju pet od 15 ministarstava.

Ostalo nema veze sa temom, a o mnogo čemu bih se složio.

Što opet nije razlog da jednostrano udaram na Dayton, rušim vlastitu državu i svađam se sa saveznicima, ostavljam tehnički mandat Fadilu, samo da bi SDA ostala na vlasti.

Hvala, ne sviđa mi se.
E upravo je ovo kratkovidnost predstavnika pro-BiH politickih predstavnika...

Hrvati o nacionalnim planovima za slijedecih 50-100 godina, a Bosnje ko ce u fotelju za premijera u slijedecem mandatu...

Jebo Fadila, totalno je nebitan u kontekstu ovih stvari o kojim govorim... Da HDZ nije pravio blokadu pitanje je da li bi Fadil uopce bio premijer od 2018-2022...

To je ta bosanska/bosnjacka kratkovidnost...eto Bosnjaci su dobili da nece gledati Fadila, iako je sustinski i tehnicki gledano za to kriv HDZ, za uzvrat cemo dati mehanizme tom istom HDZ, da kada za njih bude glasalo 30k ljudi da budu u vlasti od mjesne zajednice do vrha drzave...

P.S. Nije samo vlast neko ministarstvo u Federaciji...sjeb'o bi se kad znao koliko rukovodecih mjesta u raznim institucijama FBiH drze ljudi koje je instalirala HDZ...
Last edited by Vaya on 18/11/2022 11:53, edited 2 times in total.
Vaya
Posts: 1161
Joined: 17/06/2015 14:27

#59438 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Vaya »

Login77777 wrote: 18/11/2022 11:42
A_A_AKCIJA wrote: 18/11/2022 11:36 :bih:

Nije tačno.

Hrvati u federalnoj vladi dobijaju pet od 15 ministarstava.

Ostalo nema veze sa temom, a o mnogo čemu bih se složio.

Što opet nije razlog da jednostrano udaram na Dayton, rušim vlastitu državu i svađam se sa saveznicima, ostavljam tehnički mandat Fadilu, samo da bi SDA ostala na vlasti.

Hvala, ne sviđa mi se.
Ljudi nece da razumiju da je upravo Alija i SDA to potpisala u Daytonu. I da to mozes samo kroz Parlament BiH i DN BiH promjeniti. Pa nije VP pravio ovo sto imamo vec Alija i SDA u saradnji sa HDZ Tudzmanom i SDS i Milosevic.
Upravu si, trebao je Alija kada je Dudak dosao do Banja Luke, da kaze Holbruku, nabijem i tebe i Clintona i sve svjetske hostaplere na onu stvar, ja odoh sravnit sve do Drine, a ti se usudi, pa zapucaj na nas slucajno iz aviona...
Spit_fire
Posts: 3325
Joined: 27/07/2022 00:06

#59439 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Spit_fire »

A_A_AKCIJA wrote: 18/11/2022 11:10 :bih:
Spit_fire wrote: 18/11/2022 10:59 U teoriji valja
:D

Ma pusti šuplju.

Predlaže SDA iz opozicije zakon o obnovljivim izvorima energije. Zakon prošao zastupnički dom i ide na Dom naroda.

Po starom, HDZ može reći, ne može, ovo je hrvatski nacionalni interes.

Po novom neće moći, jer obnovljivi izvori energije nisu na listi VNI.

Nema treće opcije.

Šta je bolje od ovo dvoje?

:D

Uporan sam, pitaću te do iznemoglosti dok ne priznaš da nisi upravu.
Reko sam ti u teoriji je pomak, i upravu si pa necu tvrdit da je crno nesto sto je bijelo....vidjecemo kako ce ic u praksi ja mislim da nam nista nece donijet..al eto ostaje da se vidi. Po meni prevelik ustupak je HDZu napravljen na kojem nazalost nece stati

Bavimo se biranjem plocica u wc i sad smo odobrovoljili ih da nam
omoguce nabacku istih a zauzvrat mi smo im potpisali pare za bager koji ce potkopavat temelje kuce
Last edited by Spit_fire on 18/11/2022 12:03, edited 2 times in total.
Spit_fire
Posts: 3325
Joined: 27/07/2022 00:06

#59440 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Spit_fire »

Vaya wrote: 18/11/2022 11:50
Login77777 wrote: 18/11/2022 11:42
Ljudi nece da razumiju da je upravo Alija i SDA to potpisala u Daytonu. I da to mozes samo kroz Parlament BiH i DN BiH promjeniti. Pa nije VP pravio ovo sto imamo vec Alija i SDA u saradnji sa HDZ Tudzmanom i SDS i Milosevic.
Upravu si, trebao je Alija kada je Dudak dosao do Banja Luke, da kaze Holbruku, nabijem i tebe i Clintona i sve svjetske hostaplere na onu stvar, ja odoh sravnit sve do Drine, a ti se usudi, pa zapucaj na nas slucajno iz aviona...
Onda bi rekli da je Kadirovac jer moras postovat zapad pa makar pisho po tebu
User avatar
Login77777
Posts: 8778
Joined: 18/05/2021 09:11

#59441 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Login77777 »

Vaya wrote: 18/11/2022 11:50
Login77777 wrote: 18/11/2022 11:42
Ljudi nece da razumiju da je upravo Alija i SDA to potpisala u Daytonu. I da to mozes samo kroz Parlament BiH i DN BiH promjeniti. Pa nije VP pravio ovo sto imamo vec Alija i SDA u saradnji sa HDZ Tudzmanom i SDS i Milosevic.
Upravu si, trebao je Alija kada je Dudak dosao do Banja Luke, da kaze Holbruku, nabijem i tebe i Clintona i sve svjetske hostaplere na onu stvar, ja odoh sravnit sve do Drine, a ti se usudi, pa zapucaj na nas slucajno iz aviona...
Pa kad vidimo sta prolazi Dodiku onda je bas tako trebao postupiti.
Ali nije to tema. Ja tebi kazem sta je potpisano i sta vazi. A da to mozes promjeniti treba proci kroz Parlament BiH i DN BiH.
Sve ostalo nije realno i moguce je samo novim ratom.
User avatar
Login77777
Posts: 8778
Joined: 18/05/2021 09:11

#59442 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Login77777 »

Spit_fire wrote: 18/11/2022 11:57
Vaya wrote: 18/11/2022 11:50

Upravu si, trebao je Alija kada je Dudak dosao do Banja Luke, da kaze Holbruku, nabijem i tebe i Clintona i sve svjetske hostaplere na onu stvar, ja odoh sravnit sve do Drine, a ti se usudi, pa zapucaj na nas slucajno iz aviona...
Onda bi rekli da je Kadirovac jer moras postovat zapad pa makar pisho po tebu
Imao bi vise respekta nego danas. Trebao je ici do kraja a ne stati kad te ide najbolje.
Ovako inas kakav takav mir ali IZ gdje moras agresoru dati jednako vlasti kao sto sam imas.
Spit_fire
Posts: 3325
Joined: 27/07/2022 00:06

#59443 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Spit_fire »

Login77777 wrote: 18/11/2022 12:12
Spit_fire wrote: 18/11/2022 11:57

Onda bi rekli da je Kadirovac jer moras postovat zapad pa makar pisho po tebu
Imao bi vise respekta nego danas. Trebao je ici do kraja a ne stati kad te ide najbolje.
Ovako inas kakav takav mir ali IZ gdje moras agresoru dati jednako vlasti kao sto sam imas.
Ma hajde ...a ovdje na bilo kakav otpor se trpa u kos SDA BOTa, pa Alkalaja koji je samo rekao cistu istinu se razapinje...

Evo sto dns neko ne ispravi gresku Alije i ne yebe mater ovakvom narativu Mz kakav Smit propagira...? Nego se zavaravamo trazeci neke mrvice pozitivnosti u velikom crnilu negativnosti...jos ne smijes ni rec da je to negativnk da te ne bi gurnuli u kos sa rusima
Vaya
Posts: 1161
Joined: 17/06/2015 14:27

#59444 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Vaya »

Login77777 wrote: 18/11/2022 12:07
Vaya wrote: 18/11/2022 11:50

Upravu si, trebao je Alija kada je Dudak dosao do Banja Luke, da kaze Holbruku, nabijem i tebe i Clintona i sve svjetske hostaplere na onu stvar, ja odoh sravnit sve do Drine, a ti se usudi, pa zapucaj na nas slucajno iz aviona...
Pa kad vidimo sta prolazi Dodiku onda je bas tako trebao postupiti.
Ali nije to tema. Ja tebi kazem sta je potpisano i sta vazi. A da to mozes promjeniti treba proci kroz Parlament BiH i DN BiH.
Sve ostalo nije realno i moguce je samo novim ratom.
O cemu pricas covjece, povlacis paralelu o Alijinom ponasanju prema Amerikancima 95 i Dodikovo 2022?

To nije tema? Pa ja ti pricam o raspodjeli vlasti i kako bi bilo pozeljno da se ponasaju nasi politicari, a onda pocinjes spominjati Aliju i 95, a onda sad nije tema...
Vaya
Posts: 1161
Joined: 17/06/2015 14:27

#59445 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Vaya »

Login77777 wrote: 18/11/2022 12:12
Spit_fire wrote: 18/11/2022 11:57

Onda bi rekli da je Kadirovac jer moras postovat zapad pa makar pisho po tebu
Imao bi vise respekta nego danas. Trebao je ici do kraja a ne stati kad te ide najbolje.
Ovako inas kakav takav mir ali IZ gdje moras agresoru dati jednako vlasti kao sto sam imas.
Ti bi imao vise respekta prema Aliji, da je 95 odjeb'o Amerikance i nastavio da cisti Banja Luku...

Izvini, ali kolikl je tebi godina?
User avatar
PreWiBa
Posts: 12960
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Izvor i Srce Bosne - Hercegovina
Grijem se na: Plin i centralno
Horoskop: Lav
Contact:

#59446 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by PreWiBa »

A_A_AKCIJA wrote: 18/11/2022 10:36
Spit_fire wrote: 18/11/2022 10:16 Kompromis je valjda da obje strane daju nesto za vise dobro? Sta tacnk daje HDZ?
HDZ se morao odreći apsolutne moći Doma naroda. Prije ovoga, dozvoljena veličina krompira za pomfrit je mogla biti VNI.

Sada će postojati lista šta može biti vitalni nacionalni interes. Sve mimo toga ne mogu zaustaviti.

Ovo je ogroman napredak.
SDA je koristila taj VNI cesce nego HDZ da nesto blokira

Jebem ti nepismene :lol:
User avatar
PreWiBa
Posts: 12960
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Izvor i Srce Bosne - Hercegovina
Grijem se na: Plin i centralno
Horoskop: Lav
Contact:

#59447 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by PreWiBa »

Vaya wrote: 18/11/2022 12:19
Login77777 wrote: 18/11/2022 12:12

Imao bi vise respekta nego danas. Trebao je ici do kraja a ne stati kad te ide najbolje.
Ovako inas kakav takav mir ali IZ gdje moras agresoru dati jednako vlasti kao sto sam imas.
Ti bi imao vise respekta prema Aliji, da je 95 odjeb'o Amerikance i nastavio da cisti Banja Luku...

Izvini, ali kolikl je tebi godina?
Lik je svicarska verzija Mulahusica.
statixx
Posts: 9839
Joined: 15/12/2011 14:40
Location: Sarajevo

#59448 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by statixx »

Vaya wrote: 18/11/2022 11:23
Kada je se ukazala prilika da se u sljedecih 5-10-15 godina napravi prilika da Bosnjaci budu 2/3 vecina u drzavi, pa da dodju i eventualno zatalasaju stvari, odmah si dobio zakon, da sutra ako Hrvata u drzavi bude 50k, ako tih 50k bude zivjelo na teritoriji HNK I ZHK, ti ces njima opet morati dati pola vlasti u FBiH i trecinu u drzavi, bez obzira pod kojim akronimom dolazili ti Hrvati, HDZ BiH, HDZ 90, HRS ili nekakav Pomak...
To je slucaj i sa trenutnim zakonom, Hrvati su konstitutivni i apsolutno je nevazno da li su Bosnjaci 1/2 ili 2/3. Jedini nacin je da dominantno isele ovi sto glasaju za HDZ, a ostanu oni koji ne glasaju. To nije realno jer vise iseljavaju oni koji nisu na drzavnim jaslama i koji ne ucestvuju u talovima HDZa.

Ovdje je problem sto se za zakonodavnu vlast koristi popis iz 2013. godine, a za izvrsnu iz 1991. godine.
Vaya
Posts: 1161
Joined: 17/06/2015 14:27

#59449 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Vaya »

statixx wrote: 18/11/2022 12:28
Vaya wrote: 18/11/2022 11:23
Kada je se ukazala prilika da se u sljedecih 5-10-15 godina napravi prilika da Bosnjaci budu 2/3 vecina u drzavi, pa da dodju i eventualno zatalasaju stvari, odmah si dobio zakon, da sutra ako Hrvata u drzavi bude 50k, ako tih 50k bude zivjelo na teritoriji HNK I ZHK, ti ces njima opet morati dati pola vlasti u FBiH i trecinu u drzavi, bez obzira pod kojim akronimom dolazili ti Hrvati, HDZ BiH, HDZ 90, HRS ili nekakav Pomak...
To je slucaj i sa trenutnim zakonom, Hrvati su konstitutivni i apsolutno je nevazno da li su Bosnjaci 1/2 ili 2/3. Jedini nacin je da dominantno isele ovi sto glasaju za HDZ, a ostanu oni koji ne glasaju. To nije realno jer vise iseljavaju oni koji nisu na drzavnim jaslama i koji ne ucestvuju u talovima HDZa.

Ovdje je problem sto se za zakonodavnu vlast koristi popis iz 2013. godine, a za izvrsnu iz 1991. godine.
Jeste da je konstitutivan, ali ako za 15-20 godina dodjes u situaciju da Bosnjaka u BiH bude 75%, Srba 20% i Hrvata 5%, da li bi bi bilo uredu i dalje da se Hrvati zovu konstitutivni i da imaju iste kvote kao i Bosnjaci...zato sam i rekao da je u pitanju da se dodje u situaciju da Bosnjaka bude 2/3, pa da uzmu nesto zatalasat postojeci sistem, ne kazem da bi bilo sigurno drugacije, ali bi za 5 godina sigurno imao bolju demagrofsku osnovu za to...

Medjutim posto su Hrvati, najpametniji i najorganizovaniji narod u BiH, oni su izlobirali da se izmjene IZ usvoje sada, dok je jos uvijek na snazi aktuelni popis iz 2013, gdje kaze da ih im 500k, eh sa ovakvim zakonom kada ih bude bilo i 50k, konzumirat ce istu kvotu vlasti...

Druze, Hrvati dominantno glasaju za HDZ, to sto se ponekad pojavi poneka lokalna strankica, pa osvoji po kojeg vijecnika i zastupnika tamo gdje pukne biznis relacija medju lokalnog HDZ-a i nekog lokalnog mocnika...to nista sustinski ne igra ulogu za drzavu... Jer ti Republikanci, Pomaci i 90-e nikada nece sustinski okrenut drugaciju politiku u odnosu na HDZ. Ovdje prostire neka prica, da se ceka da ojaca neki Slaven Raguz ili Ilija Cvitanovic...Pa tako smo svi 2011 k'o mamlazi cekali Bozu Ljubica, ovdje mu se stihovi pisali, dobar je on, Sarajlija, gradsko dijete, zubar, intelektualac i na kraju (p)ostade veci Covic od Covica. Ja kad Slavena Raguza slusam, sad bih odmah potpisao da Covic bude glavni u Hrvata dok ne umre.

HDZ je nabacio narativ taj, gdje su se svi malte ne Hrvati u BiH primili na to - a to je ugrozenost. Naselja oko Tuzle, Husino, Pasci, Kiseljak, Par Selo, Obodnica, Dokanj koji su naseljeni dominantno Hrvatima, radi politickog ozracja u Tuzli su vecinom uvijek glasali za SDP, u zadnjih 10 godina se taj narativ poceo uveliko mijenjati...

Naravno i to je jedan od pokazatelj nakaradnosti sistema u FBiH, zakonodavna vlast popis 2013, izvrsna 1991...

Da ne spominjem koliko se ne postuju zakoni i pravila od strane Hrvata na lokalnom nivou, krenuvsi od prefstavika Bosnjaka u lokalnim zajednicama i lokalnim upravama, Stolac, Capljina, Prozor...obiljezja i milion drugih stvari...
Vaya
Posts: 1161
Joined: 17/06/2015 14:27

#59450 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Vaya »

sajber87 wrote: 18/11/2022 10:49
Lex77 wrote: 18/11/2022 10:34

Schmittler je nametnuo da iz HNK vise delegata imaju Srbi nego Bošnjaci. Jel to po tebi dobro?
Nije dobro, nego mozes li mi reci koja bi raspodjela bila bolja. U vijecu naroda rs imas po 8 bhs iato tako mozes reci da tamo delegat bosnjaka ili hrvata vrijedi puno vise nego srbina. To je dom naroda tu vrijednost nije jednaka ali takav je naprimjer i americki senat. Problem nije u tome nego u ovlastenjima i mogucnostima blokada u istim. Predstavnicki dom je gradjanski i on je osnova , dom naroda mora da se bavi samo vitalnim nacionalnim interesom i ka tome treba teziti u buducim reformama ustava i izbornog zakona
Jos ce na kraju ispasti da Hrvati i Bosnjaci su u privilegovanom statusu u odnosu na Srbe. S obzirom kakve ovlasti ima Vijece naroda u NSRS, Dodiku treba reci da to Vijece ukine odmah i da ne trosi pare bezveze na te delegate, kad ionako nicemu sustinski ne sluzi.
Locked