Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Locked
sajber87
Posts: 4325
Joined: 25/07/2008 13:14

#59351 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by sajber87 »

Spit_fire wrote: 18/11/2022 01:16
sajber87 wrote: 18/11/2022 01:13

Pa mi zivimo prakticno apartheid od 1995 gdje postoje gradjani prvog i drugog reda. Samo uvodjenjem vise gradjanskog gdje ce svaki gradjanin imati jednaka prava na svakom pedlju bosne mozemo ispostovati presude evropskog suda, mislim da ce izmjene izbornog zakona ici u tom pravcu da svaki covjek ima jednaka prava na svakom djelicu bih
Brate ti bgm nas trolas meni se cini da ne kazem zayebavas?

..uvodienjem zakona koji kaze da ce neciji glas u jednom kantonu vrijediti kao 20 glasova u drugom je ustvari put ka ostvarivanju da svak ima isto pravo glasa i da glas isto vrijedi?

Evo svaciji glas u FBIH za predsjednika vrijedi isto na svakom pedlju iste pa je to trn u oku i sve se radi da se to promjeni..
Ako u domu naroda imas po 23 bhs i 11 ostalih iz 10 kantona, molim te da napravis raspored koji god zelis a da bude pravedno. Evo ukratko mozes li napisati bio bi ti zahvalan.
BAK-eV
Posts: 2647
Joined: 17/10/2012 18:53

#59352 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by BAK-eV »

sajber87 wrote: 18/11/2022 01:05 Prvo nema mi, ja sam obicni forumas koji iznosi samo svoje misljenje.
1. Nece se prihvatiti coviceve zelje doci ce do kompromisa a definiciju kompromisa znas.
2. Zato sto se moraju ispostovati presude evropskog suda jer ovaj izborni zakon koji imamo je diskriminatoran i sa njim nema kreranja prema eu. Ja koliko cujem u medijima ono sto osmorka govori je da ce se ici ka tome da se te presude ispostuju i da se predsjednistvo bira u parlamentu sto je po meni kompromis bar za taj nivo. Ostalo znam kao i ti
Jasno mi je sta dobijaju Hrvati ali opet nisi rekao sta dobijaju Bosnjaci!
Spit_fire
Posts: 3325
Joined: 27/07/2022 00:06

#59353 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Spit_fire »

sajber87 wrote: 18/11/2022 01:20
Spit_fire wrote: 18/11/2022 01:16

Brate ti bgm nas trolas meni se cini da ne kazem zayebavas?

..uvodienjem zakona koji kaze da ce neciji glas u jednom kantonu vrijediti kao 20 glasova u drugom je ustvari put ka ostvarivanju da svak ima isto pravo glasa i da glas isto vrijedi?

Evo svaciji glas u FBIH za predsjednika vrijedi isto na svakom pedlju iste pa je to trn u oku i sve se radi da se to promjeni..
Ako u domu naroda imas po 23 bhs i 11 ostalih iz 10 kantona, molim te da napravis raspored koji god zelis a da bude pravedno. Evo ukratko mozes li napisati bio bi ti zahvalan.
Pravedno? Nema fkn doma naroda nikako...svi ste vi gradjani BiH i radite u njenom interesu

Al nisi ti meni odgovorio kako izborni zakon ide prema tome da svaciji glas na svakom pedlju vrijedi isto kad imas doslovno stranku koja ne mora ni izlazit na izbore?

Pricas jedno, pa onda eto sta ces tako je kako je...
Spit_fire
Posts: 3325
Joined: 27/07/2022 00:06

#59354 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Spit_fire »

BAK-eV wrote: 18/11/2022 01:25
sajber87 wrote: 18/11/2022 01:05 Prvo nema mi, ja sam obicni forumas koji iznosi samo svoje misljenje.
1. Nece se prihvatiti coviceve zelje doci ce do kompromisa a definiciju kompromisa znas.
2. Zato sto se moraju ispostovati presude evropskog suda jer ovaj izborni zakon koji imamo je diskriminatoran i sa njim nema kreranja prema eu. Ja koliko cujem u medijima ono sto osmorka govori je da ce se ici ka tome da se te presude ispostuju i da se predsjednistvo bira u parlamentu sto je po meni kompromis bar za taj nivo. Ostalo znam kao i ti
Jasno mi je sta dobijaju Hrvati ali opet nisi rekao sta dobijaju Bosnjaci!
Pravo da zive u BiH..al ako budu fini i poslusni
User avatar
ABH017
Posts: 3620
Joined: 18/05/2010 00:20

#59355 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by ABH017 »

Spit_fire wrote: 18/11/2022 01:13
ABH017 wrote: 18/11/2022 01:09

Ja bih pustio da se programi usaglase i da se krene naprijed. Niko nije rekao da HDZ-u slijepo vjeruje. Ali šta je trebalo? Da dogovore podjelu stolica i hajmo dalje u blokade? Jel to bolje od programskog dogovora?
Često imam osjećaj da mi iz Sarajeva ljude u Grudama, Posušju, Ljubuškom, gledamo kao na marsovce. Ljudi su potpuno normalni kao i mi, vjeruj mi na riječ. Ja sanjam o Bošnjačkom predstavniku u vlasti, koji će otvoriti svoju kancelariju u Ljubuškom i Prijedoru (na primjer) i slušati probleme tih ljudi, pa se uključiti u njihovo rješavanje. Očekujem da svaki član predsjedništva predstavlja interese svakog građanina, a ne samo iz tora iz kojeg on sam dolazi. A da bi se došlo do toga mora se krenuti od rješavanja ekonomskih problema u Konjicu, Zavidovićima, Prnjavoru, Zvorniku, Modriči, Derventi, Odžaku, Gacku, Nevesinju, Čitluku, Širokom Brijegu... Treba se pobrinuti da zaustavimo odliv stanovništva. Treba pomoći malom čovjeku u svakom gradu, pa će ljudi, normalni radni ljudi, kad vide da ta vlast iz Sarajeva brine o njima i pomaže im, malo po malo zaboraviti na nacionalne interese i vjeruj mi, zavoljeti državu BiH. Eh u takvom okruženju/ozračju, možeš računati da se građanska država može izglasati i u parlamentima i na referendumu. Onda neće biti problem ni ukidanje kantona ni entiteta. Ali nam neće ni smetati, jer će se plemenske podjele smanjiti ili će ih nestati.
Necu rec nista lose jer to ne mislim a i nadam se da neces tako shvatau.. jer postujem da imas svoje misljenje..medjutim..

Ovo je brate takva zabluda da ja iskreno ne mogu da vjerujem da neko ko zivi u BiH i jos kaze da poznaje ljude iz Gruda Ljubuskog itd prica ovako...

Ti stvarno mislis da je Hrvatima i Srbima do ekonomije..da ce rec "ma yebo srbovanje vidi sto je dobro njima u Sarjaevu"..

Znaci bez uvrede ponavljam, al ovo sto si napisao je u rangu djeteta 3 osnovne.."sunce sija ko tepsija, svi se mi fino igramo..trlaalala" :roll:
Koliko puta godišnje odeš u Grude, Posušje, Trebinje, Gacko, Čitluk, Bugojno, Prnjavor, Bijeljinu... Da ne nabrajam?
Jer ja sam u svakom od ovih gradova barem jednom u dva mjeseca. I družim se i razgovaram svaki dan sa radničkom klasom, običnim ljudima. Znam, ne kažem vjerujem, već znam da ti ljudi imaju identične probleme kao i mi (toliko mi je glupo da ovo trebam pisati). Srbovanje, Hrvatisanje, Muslimanisanje (namjerno to pišem ovako, jer mi još uvijek ne znamo odvojiti naciju od vjere, jer nam svaki Bošnjak koji nije musliman, nije Bošnjak), se radi jer smo na rubu egzistencije i normalno je da imamo strah od onog kojim nas uhljebljena vlast plaši.
Meni nikako nije jasno, kako do sad nije neko, ko je pametniji od mene i ko se bavi politikom, osnovao Radničku Partiju, kojoj bi cilj bio da prikupi sve radnike koji nisu na budžetu i borila se za njihova prava, kroz pritiske veličinom članstva, na vlasti na svim nivoima, na poslodavce itd.
Meni to već dugo pada na pamet i vjeruj mi da bi to bilo idealno rješenje za našu državu. EU nam ne bi ni trebala nikako. Za 10 godina bi se oporavili da bi se najmanje pola ljudi koji su napustili zemlju, vratili nazad.
I nemoj se plašiti. Mene nije tako lahko povrijediti. Znam da me nije lahko shvatiti, pa me ne vrijeđa što me neko nije razumio.
User avatar
ABH017
Posts: 3620
Joined: 18/05/2010 00:20

#59356 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by ABH017 »

Spit_fire wrote: 18/11/2022 01:17
ABH017 wrote: 18/11/2022 01:15

Pa neće nam Fadil, valjda doživotno nabavljat šuplje respiratore i obećavat gluposti i provaljivat se. Da Bakir nije dao alat blokade u ruke Draganu, ne bi došlo do ovog. Ovako dalje nije moglo da ide. Besmisleno je organizovati izbore i gledati iste face i dalje.
Ajd prvo se dogovorite jel Bakir dao Covicu ili je HDZ neizbjezan pa cemo pricat..

Oboje ne moze..usput do ovog je doslo jer je Smit nametnuo to sto je nametnuo..ili hoces rec da to Smit na bakirovu incijaticu?
HDZ je i ranije i sad neizbježan u vlasti, ali mu Bakir nije morao dati četvrtu ruku u DN. Na žalost dao je, pretpostavlja se da se ne bi postavljalo pitanje direktorica KCUS-a ili direktora OSA-e. Samo se pretpostavlja. Neki istražni organi bi se mogli pozabaviti s tim. Ali je činjenica da je SDA mogla podržati Hrvata iz ZDK iz SDP-a, no odlučili su se da podrže HDZ-ovog kandidata i time zacementirali stanje u FBiH. Zato je Šmit reagovao. Eto, ako nisi do sad znao, o tome pričamo.
sajber87
Posts: 4325
Joined: 25/07/2008 13:14

#59357 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by sajber87 »

Spit_fire wrote: 18/11/2022 01:26
sajber87 wrote: 18/11/2022 01:20

Ako u domu naroda imas po 23 bhs i 11 ostalih iz 10 kantona, molim te da napravis raspored koji god zelis a da bude pravedno. Evo ukratko mozes li napisati bio bi ti zahvalan.
Pravedno? Nema fkn doma naroda nikako...svi ste vi gradjani BiH i radite u njenom interesu

Al nisi ti meni odgovorio kako izborni zakon ide prema tome da svaciji glas na svakom pedlju vrijedi isto kad imas doslovno stranku koja ne mora ni izlazit na izbore?

Pricas jedno, pa onda eto sta ces tako je kako je...
Slazem se za domove naroda volio bi da se ukinu i da nemaju ovlasti , ali znas li kako doci do toga, sumnjam da se to moze u ovom trenutku , ali ono sto po meni moze i sto bi bilo rjesenje je ukinuti dom naroda rs i federacije i sve ovlasti prenijeti na drzavni dom naroda koji bi imao ingerencije na svaki entitet i distrikt. To bi prakticno dovelo da se vijece naroda rs podigne na nivo doma naroda fed sto bi dovelo do zastite bosnjaka i hrvata u rs jer nas cilj mora biti jacanje bosnjaka u rs
Spit_fire
Posts: 3325
Joined: 27/07/2022 00:06

#59358 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Spit_fire »

ABH017 wrote: 18/11/2022 01:29
Spit_fire wrote: 18/11/2022 01:13

Necu rec nista lose jer to ne mislim a i nadam se da neces tako shvatau.. jer postujem da imas svoje misljenje..medjutim..

Ovo je brate takva zabluda da ja iskreno ne mogu da vjerujem da neko ko zivi u BiH i jos kaze da poznaje ljude iz Gruda Ljubuskog itd prica ovako...

Ti stvarno mislis da je Hrvatima i Srbima do ekonomije..da ce rec "ma yebo srbovanje vidi sto je dobro njima u Sarjaevu"..

Znaci bez uvrede ponavljam, al ovo sto si napisao je u rangu djeteta 3 osnovne.."sunce sija ko tepsija, svi se mi fino igramo..trlaalala" :roll:
Koliko puta godišnje odeš u Grude, Posušje, Trebinje, Gacko, Čitluk, Bugojno, Prnjavor, Bijeljinu... Da ne nabrajam?
Jer ja sam u svakom od ovih gradova barem jednom u dva mjeseca. I družim se i razgovaram svaki dan sa radničkom klasom, običnim ljudima. Znam, ne kažem vjerujem, već znam da ti ljudi imaju identične probleme kao i mi (toliko mi je glupo da ovo trebam pisati). Srbovanje, Hrvatisanje, Muslimanisanje (namjerno to pišem ovako, jer mi još uvijek ne znamo odvojiti naciju od vjere, jer nam svaki Bošnjak koji nije musliman, nije Bošnjak), se radi jer smo na rubu egzistencije i normalno je da imamo strah od onog kojim nas uhljebljena vlast plaši.
Meni nikako nije jasno, kako do sad nije neko, ko je pametniji od mene i ko se bavi politikom, osnovao Radničku Partiju, kojoj bi cilj bio da prikupi sve radnike koji nisu na budžetu i borila se za njihova prava, kroz pritiske veličinom članstva, na vlasti na svim nivoima, na poslodavce itd.
Meni to već dugo pada na pamet i vjeruj mi da bi to bilo idealno rješenje za našu državu. EU nam ne bi ni trebala nikako. Za 10 godina bi se oporavili da bi se najmanje pola ljudi koji su napustili zemlju, vratili nazad.
I nemoj se plašiti. Mene nije tako lahko povrijediti. Znam da me nije lahko shvatiti, pa me ne vrijeđa što me neko nije razumio.
E pa vidi ljudino pricas sa vjerovatno do danasnjeg dana posljednim Bosnjakom rodjenim u Istocnoj hercegovini, nekome ko je prezivio pakao i jedne i druge agresije tako da bgt postedi me price ko je kakav, ako iko zna znam ja..a sto se tice tvoje price ...

Kad je poceo povratak u istu regiju i obnova kuca, radi boljeg suzivota mnogi Bosnjaci koji su imali moc, pare i uticaj su forsirali obnovu puteva, infrrsturke, radili na spajanju ljudi...iako su mnogi od tih srba ucestvovali u palezi i pljacku a vjerovatno i ubistivima...islo se do te mjere da su cak pravljenje zadruge da bi siromasan kraj mogao da se zaposli i nesro zaradi...

Sve je bilo kao u tvojoj bajci svi sretni, sta sam puta zajedno sjedio sa tim ljudima, gledali nas ko najeodjenije svoje...kako i ne bi izvukli ih najgore bijede..

Medjutim neki kd Bosnjaka odose u hag da svjedoce, podigose se optuznice i pred BiH sudom...i sta se desi?

-Osvanuse grafiti ovo je SRBIJA
-Osvanuse Ratkovi plakati u svakom gradu, i to javno na ulazima u gradove
-Kafane gdje sml do jucer bili ko braca tu vise maltene nismo dobrodosli
-Ljudi koji su se kleli u nas sad na pozdrav reaguju dizanjem tri prsta
-Cak i dzamija odleti u zrak..

Imam prijatelje svih vjera i nacija, i sto puta sam otvoreno pricao o svemu..jednostavno sva je prica "Zavadise nas daj da pijemo..", al
znas dokle je ta prica...dok ne dodjes do BiH, RS, Genocida, UZP...tu je zid, zid preko kojeg se ne moze pa taman svicarska postali

I jos nesto da bi imao dobru ekonomiju moras imat jaku drzavu, obratno ne moze..to sto vama bacaju suplju da moze, to je samo takva laz. Jaku drzavu sa ljudima koje spominjes neces imat nikad dok se oni budu pitali i blokirali..da im je stalo do suzivota ekonomije prestali bi se ponasat kako se ponasaju...a jaro moj lazu oni tebe i to sve fino te u facu lazu...prave se nevjesti a vrlo dobro znaju sve sto sam naveo..yebe se njima za ekonomiju njima je BIH trn u oku
Last edited by Spit_fire on 18/11/2022 02:23, edited 4 times in total.
User avatar
ABH017
Posts: 3620
Joined: 18/05/2010 00:20

#59359 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by ABH017 »

sajber87 wrote: 18/11/2022 01:36
Spit_fire wrote: 18/11/2022 01:26

Pravedno? Nema fkn doma naroda nikako...svi ste vi gradjani BiH i radite u njenom interesu

Al nisi ti meni odgovorio kako izborni zakon ide prema tome da svaciji glas na svakom pedlju vrijedi isto kad imas doslovno stranku koja ne mora ni izlazit na izbore?

Pricas jedno, pa onda eto sta ces tako je kako je...
Slazem se za domove naroda volio bi da se ukinu i da nemaju ovlasti , ali znas li kako doci do toga, sumnjam da se to moze u ovom trenutku , ali ono sto po meni moze i sto bi bilo rjesenje je ukinuti dom naroda rs i federacije i sve ovlasti prenijeti na drzavni dom naroda koji bi imao ingerencije na svaki entitet i distrikt. To bi prakticno dovelo da se vijece naroda rs podigne na nivo doma naroda fed sto bi dovelo do zastite bosnjaka i hrvata u rs jer nas cilj mora biti jacanje bosnjaka u rs
Ovo bi se jako teško postiglo, kao i ukidanje kantona. Neće pristati ni SNSD, ni HDZ, a ne bi pristala ni SDA vjeruj mi. To bi značilo gubitak pozicija za njihove uhljebljenike. Ovim ne amnestiram ni druge stranke. Generalno su svi političari slični i ja im ne vjerujem.
Last edited by ABH017 on 18/11/2022 02:10, edited 1 time in total.
Spit_fire
Posts: 3325
Joined: 27/07/2022 00:06

#59360 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Spit_fire »

ABH017 wrote: 18/11/2022 01:35
Spit_fire wrote: 18/11/2022 01:17

Ajd prvo se dogovorite jel Bakir dao Covicu ili je HDZ neizbjezan pa cemo pricat..

Oboje ne moze..usput do ovog je doslo jer je Smit nametnuo to sto je nametnuo..ili hoces rec da to Smit na bakirovu incijaticu?
HDZ je i ranije i sad neizbježan u vlasti, ali mu Bakir nije morao dati četvrtu ruku u DN. Na žalost dao je, pretpostavlja se da se ne bi postavljalo pitanje direktorica KCUS-a ili direktora OSA-e. Samo se pretpostavlja. Neki istražni organi bi se mogli pozabaviti s tim. Ali je činjenica da je SDA mogla podržati Hrvata iz ZDK iz SDP-a, no odlučili su se da podrže HDZ-ovog kandidata i time zacementirali stanje u FBiH. Zato je Šmit reagovao. Eto, ako nisi do sad znao, o tome pričamo.
I dalje ne vidim kako je to uticalo na IZ ...

znaci

DAO MU 4 RUKU-HDZ BLOKIRA-SMIT NAMETNE ZAKON

Zar nije nekako logicnije da kaznis te sto blokiraju a ne da ih nagradis...?

Uostalom sta radi SNSD, jel ovo prvi put da HDZ blokira?
User avatar
ABH017
Posts: 3620
Joined: 18/05/2010 00:20

#59361 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by ABH017 »

Spit_fire wrote: 18/11/2022 01:43
ABH017 wrote: 18/11/2022 01:29

Koliko puta godišnje odeš u Grude, Posušje, Trebinje, Gacko, Čitluk, Bugojno, Prnjavor, Bijeljinu... Da ne nabrajam?
Jer ja sam u svakom od ovih gradova barem jednom u dva mjeseca. I družim se i razgovaram svaki dan sa radničkom klasom, običnim ljudima. Znam, ne kažem vjerujem, već znam da ti ljudi imaju identične probleme kao i mi (toliko mi je glupo da ovo trebam pisati). Srbovanje, Hrvatisanje, Muslimanisanje (namjerno to pišem ovako, jer mi još uvijek ne znamo odvojiti naciju od vjere, jer nam svaki Bošnjak koji nije musliman, nije Bošnjak), se radi jer smo na rubu egzistencije i normalno je da imamo strah od onog kojim nas uhljebljena vlast plaši.
Meni nikako nije jasno, kako do sad nije neko, ko je pametniji od mene i ko se bavi politikom, osnovao Radničku Partiju, kojoj bi cilj bio da prikupi sve radnike koji nisu na budžetu i borila se za njihova prava, kroz pritiske veličinom članstva, na vlasti na svim nivoima, na poslodavce itd.
Meni to već dugo pada na pamet i vjeruj mi da bi to bilo idealno rješenje za našu državu. EU nam ne bi ni trebala nikako. Za 10 godina bi se oporavili da bi se najmanje pola ljudi koji su napustili zemlju, vratili nazad.
I nemoj se plašiti. Mene nije tako lahko povrijediti. Znam da me nije lahko shvatiti, pa me ne vrijeđa što me neko nije razumio.
E pa vidi ljudino pricas sa vjerovatno do danasnjeg dana posljednim Bosnjakom rodjenim u Istocnoj hercegovini, nekome ko je prezivio pakao i jedne i druge agresije tako da bgt postedi me price ko je kakav, ako iko zna znam ja..a sto se tice tvoje price ...

Kad je poceo povratak u istu regiju i obnova kuca, radi boljeg suzivota mnogi Bosnjaci koji su imali moc, pare i uticaj su forsirali obnovu puteva, infrrsturke, radili na spajanju ljudi...iako su mnogi od tih srba ucestvovali u palezi i pljacku a vjerovatno i ubistivima...islo se do te mjere da su cak pravljenje zadruge da bi siromasan kraj mogao da se zaposli i nesro zaradi...

Sve je bilo kao u tvojoj bajci svi sretni, sta sam puta zajedno sjedio sa tim ljudima, gledali nas ko najeodjenije svoje...kako i ne bi izvukli ih najgore bijede..

Medjutim neki kd Bosnjaka odose u hag da svjedoce, podigose se optuznice i pred BiH sudom...i sta se desi?

-Osvanuse grafiti ovo je SRBIJA
-Osvanuse Ratkovi plakati u svakom gradu, i to javno na ulazima u gradove
-Kafane gdje sml do jucer bili ko braca tu vise maltene nismo dobrodosli
-Ljudi koji su se kleli u nas sad na pozdrav reaguju dizanjem tri prsta
-Cak i dzamija odleti u zrak..

Imam prijatelje svih vjera i nacija, i sto puta sam otvoreno pricao o svemu..jednostavno sva je prica "Zavadise nas daj da zvo..", al
znas dokle je ta prica...dok ne dodjes do BiH, RS, Genocida, UZP...tu je zid, zid preko kojeg se ne moze pa taman svicarska postali
Eto vidiš da se može. Samo da se u taj projekat uključila i vlast, pa da je pomogla da se Bošnjaci sigurnije osjećaju, da su pojačali svoje prisustvo, da su na svaki grafit poslali 20 političara sa svitom novinara i kordonom specijalne policije, pa tu policiju zadržali mjesec dva na ulicama da čuvaju sigurnost svakog građanina, ne bi se to tako dešavalo.
Ono što ja uporno pišem, a ti uporno nećeš da shvatiš je da bi narod živio normalno, da nas političari i mediji stalno ne truju. Pritom, nemoj misliti da sam ja naivan (mislim da sam dobro stariji od tebe) i da zaboravljam na velikosrpsku i velikohrvatsku politiku. Jasno mi je da su to otvoreni neprijatelji naše države. Ali su neprijatelji svim stanovnicima BIH, samo što su neki svjesni, a neki ne.
Međutim, najveći krivci za trenutno stanje su Bošnjački beskičmenjački političari, koji su svoje guzice i porodice sklonili na sigurno u Sarajevo, a narod prepustili da se sam pati. Uz to su se potpuno distancirali od svakog nebošnjaka, a puna im usta jedinstvene, multietničke, građanske BiH.
Ako misle (a znam da ne misle, već samo to mantra ju populistički), da će sjedeći u Sarajevu dobiti građansku BiH grdno se varaju (a znaju to, nije im to ni cilj).
Pa bolan više je u Grudama i Čitluku Plenković i svaki političar iz Hrvatske, nego bilo koji Bošnjački političar. Pa kako će onda biti građanska država, ako ciljano obilazi samo svoje. Građanska država će biti moguća kad Bošnjački političari budu tražili glasove (i borili se za njih) u cijeloj državi. Onda će prisiliti i druge političare da dolaze u Sarajevo i traže glasove od Bošnjaka. E tek tad možemo pričati o građanskoj državi i tek tad možemo razmišljati od pobjedi Bosne i Hercegovine nad velikosrpskom i velikohrvatskom politikom.
zabit_mehmedov
Posts: 204
Joined: 13/10/2022 00:26

#59362 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by zabit_mehmedov »

Spit_fire wrote: 18/11/2022 01:02
zabit_mehmedov wrote: 18/11/2022 00:47

sta god da, se postigne i kako god da, se postigne, taman da te izmjene sadrze 19 veoma pozitivnih stvari za bih i gradjansku ideju i samo jednu koja barem tukne na nesto sto godi hdz u, isti ovi koji su zabrinuti sad i koji prejudiciraju izdaju zato sto oni nece biti u vlasti, likovat ce i pisati ovdje kao je u stvari tih 19 stvari zaqrac, da se u sustini desila izdaja
Mozda bi mozda ne bi...al to nije ni vazno...nece biti nitijedna promjena za gradjansku...

Evo posto volis pisat opsirno, ajde napisi rado cu procitat...kako zamisljas da HDZ koji zadnjih 15 godina gura maltene rasne zakone, SADA KADA SKORO IMA TAJ ZAKON, podrzi gradjansku opciju koja bi ponistila tih njihovih 15 godina borbe?

Pa ne moze ljudino i jedno i drugo...i gradjanska drzava i HDZov apartjed u isto vrijeme?

..da nes mozda rec da je ovo sve pretvaranje Dine jer on ustvari hoce na hinjaka da syebe HDZ
ne moze dino hinjski prehebati hdz, niti hdz moze dinu i ovu koaliciju prehebati bilo kakvim uslovljavanjem, da im se nesto mora dati da bi ovi uzeli njih a ne sda kako se spinuje, to je jedina istina, sve su drugo dumangije

niko tu nije budala, niti su stranci budale, nije covic budala da partnera uzme na osnovu obecanja, ako ista u politici ne vrijedi onda ne vrijedi obecanje, niti je moguce teoretski da se nesto prvo izglasa u korist hdz pa formira vlast, niti stranci mogu uslovljavati kad se vlast formira po principu pomogli smo vam, ajmo sad glasajte vako il nako, ne ide to tako zna, svaki ozbiljan covjek

neki kompromisi se mogu traziti, al da bude gradjanska drzava, a da se sacuvaju osnovni temeljni principi dejtona, nema teorije to dvoje i ja se slazem, taman da je uz svu dobru volju za, rjesenje u osmorki osam aristotela, a u hdz platon, teoretski pomirenje ova dva principa ne postoji

ono sto pricaju amerikanci mozda je i najrealnije, smiriti tenzije i razviti povjerenje i bolji standard, urediti sto se moze urediti i s ovom ludjackom kosuljom, a gradjanska drzava koja je i uslov za ulazak u eu moze jedino tek onda kad udjes u eu, ako ikad udjes, da hrvati tek tad halale sve garancije koje traze sad, tad bi bilo i relanije jer bi bile potpuno nove okolnosti, al pitanje sta sa rs

ne moze normalno i jare i pare, slazem se tu, nikakav konakovic ne moze tu nista bitno promijeniti, mogu se samo spustiti tenzije, napraviti napredak neki ekonomski, saobracajni, pravni i jos mnogo toga, a i to je opet sto se mene tice sve upitno jer se zakasnilo, nase drustvo je bolesno, vrlo moguce da je metastaziralo i od sutra da se okrene ploca i da osvanemo u gradjanskoj drzavi sa najpostenijim i najpametnijim politicarima na dunjaluku, mozda je vec kasno, treba biti realan, broj ljudi koji je vec otisao i koji ce otici dok se stvari imalo srede taman od sutra da pocne srdjivanje genralno, po meni je vec kritican, nesto treba pokusavati al ja nisam optimista neki veliki
User avatar
ABH017
Posts: 3620
Joined: 18/05/2010 00:20

#59363 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by ABH017 »

@Spit_fire
Druže, niko meni ne puni glavu. Ja ti pišem svoja uvjerenja zasnovana na mom ličnom iskustvu, obrazovanju i znanju. Pišem ti kako bih ja to riješio da sam u vlasti. Nikakvim nadmetanjem, već ljubav, strpljenje i tolerancija, mnogo tolerancije.
Ne možeš mrziti nekog i natjerat ga da voli državu kao i ti. Moraš ga privoliti da je voli, pokazati mu da je to u njegovom interesu i u interesu njegovog potomstva. A to se radi decenijama, ne može preko noći.
Spit_fire
Posts: 3325
Joined: 27/07/2022 00:06

#59364 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Spit_fire »

ABH017 wrote: 18/11/2022 02:05
Spit_fire wrote: 18/11/2022 01:43

E pa vidi ljudino pricas sa vjerovatno do danasnjeg dana posljednim Bosnjakom rodjenim u Istocnoj hercegovini, nekome ko je prezivio pakao i jedne i druge agresije tako da bgt postedi me price ko je kakav, ako iko zna znam ja..a sto se tice tvoje price ...

Kad je poceo povratak u istu regiju i obnova kuca, radi boljeg suzivota mnogi Bosnjaci koji su imali moc, pare i uticaj su forsirali obnovu puteva, infrrsturke, radili na spajanju ljudi...iako su mnogi od tih srba ucestvovali u palezi i pljacku a vjerovatno i ubistivima...islo se do te mjere da su cak pravljenje zadruge da bi siromasan kraj mogao da se zaposli i nesro zaradi...

Sve je bilo kao u tvojoj bajci svi sretni, sta sam puta zajedno sjedio sa tim ljudima, gledali nas ko najeodjenije svoje...kako i ne bi izvukli ih najgore bijede..

Medjutim neki kd Bosnjaka odose u hag da svjedoce, podigose se optuznice i pred BiH sudom...i sta se desi?

-Osvanuse grafiti ovo je SRBIJA
-Osvanuse Ratkovi plakati u svakom gradu, i to javno na ulazima u gradove
-Kafane gdje sml do jucer bili ko braca tu vise maltene nismo dobrodosli
-Ljudi koji su se kleli u nas sad na pozdrav reaguju dizanjem tri prsta
-Cak i dzamija odleti u zrak..

Imam prijatelje svih vjera i nacija, i sto puta sam otvoreno pricao o svemu..jednostavno sva je prica "Zavadise nas daj da zvo..", al
znas dokle je ta prica...dok ne dodjes do BiH, RS, Genocida, UZP...tu je zid, zid preko kojeg se ne moze pa taman svicarska postali
Eto vidiš da se može. Samo da se u taj projekat uključila i vlast, pa da je pomogla da se Bošnjaci sigurnije osjećaju, da su pojačali svoje prisustvo, da su na svaki grafit poslali 20 političara sa svitom novinara i kordonom specijalne policije, pa tu policiju zadržali mjesec dva na ulicama da čuvaju sigurnost svakog građanina, ne bi se to tako dešavalo.
Ono što ja uporno pišem, a ti uporno nećeš da shvatiš je da bi narod živio normalno, da nas političari i mediji stalno ne truju. Pritom, nemoj misliti da sam ja naivan (mislim da sam dobro stariji od tebe) i da zaboravljam na velikosrpsku i velikohrvatsku politiku. Jasno mi je da su to otvoreni neprijatelji naše države. Ali su neprijatelji svim stanovnicima BIH, samo što su neki svjesni, a neki ne.
Međutim, najveći krivci za trenutno stanje su Bošnjački beskičmenjački političari, koji su svoje guzice i porodice sklonili na sigurno u Sarajevo, a narod prepustili da se sam pati. Uz to su se potpuno distancirali od svakog nebošnjaka, a puna im usta jedinstvene, multietničke, građanske BiH.
Ako misle (a znam da ne misle, već samo to mantra ju populistički), da će sjedeći u Sarajevu dobiti građansku BiH grdno se varaju (a znaju to, nije im to ni cilj).
Pa bolan više je u Grudama i Čitluku Plenković i svaki političar iz Hrvatske, nego bilo koji Bošnjački političar. Pa kako će onda biti građanska država, ako ciljano obilazi samo svoje. Građanska država će biti moguća kad Bošnjački političari budu tražili glasove (i borili se za njih) u cijeloj državi. Onda će prisiliti i druge političare da dolaze u Sarajevo i traže glasove od Bošnjaka. E tek tad možemo pričati o građanskoj državi i tek tad možemo razmišljati od pobjedi Bosne i Hercegovine nad velikosrpskom i velikohrvatskom politikom.
Nismo se mi prepali, to je nasa zemlja ovo je nasa drzava, nismo ih se bojali ni 92 a da ih se sad bojimo...idemo ko sto smo i isli uzdignute glave i cista obraza :bih: a oni ako nas misle pokolebat, grdno se varaju....samo govorim o njihovom obrazu...

Vise je Plenkovic jer njega zele..a njega zele jer je iz HDZ, a HDZ zele jer je kontra BiH, a BiH ne zele jer zele Hrvatsku..

Mislim iskreno sve sto ti kazes je logicno, al to ti je toliko naivno da mi je cak pomalo i smijesno...ti ocigledno ili neces da vidis iko fkt ne vidis s kim mi ovdje imamo posla
Last edited by Spit_fire on 18/11/2022 02:19, edited 1 time in total.
User avatar
ABH017
Posts: 3620
Joined: 18/05/2010 00:20

#59365 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by ABH017 »

Spit_fire wrote: 18/11/2022 01:55
ABH017 wrote: 18/11/2022 01:35

HDZ je i ranije i sad neizbježan u vlasti, ali mu Bakir nije morao dati četvrtu ruku u DN. Na žalost dao je, pretpostavlja se da se ne bi postavljalo pitanje direktorica KCUS-a ili direktora OSA-e. Samo se pretpostavlja. Neki istražni organi bi se mogli pozabaviti s tim. Ali je činjenica da je SDA mogla podržati Hrvata iz ZDK iz SDP-a, no odlučili su se da podrže HDZ-ovog kandidata i time zacementirali stanje u FBiH. Zato je Šmit reagovao. Eto, ako nisi do sad znao, o tome pričamo.
I dalje ne vidim kako je to uticalo na IZ ...

znaci

DAO MU 4 RUKU-HDZ BLOKIRA-SMIT NAMETNE ZAKON

Zar nije nekako logicnije da kaznis te sto blokiraju a ne da ih nagradis...?

Uostalom sta radi SNSD, jel ovo prvi put da HDZ blokira?
Kolega, vlast u FBiH je bila blokirana i imao si vladu u tehničkom mandatu 4 godine. Zato je Šmit reagovao. A zašto po volji HDZ? Vjerovatno, moguće da je neko nešto potpisao i dogovorio, pa odlučio da to ne sprovodi. Šmit je vjerovatno samo odriješio čvorove blokada. Opet pod pritiskom raznih lobista. Jbg, dok naša Bisera lobira da joj se sin zaposli u ambasadi u Kataru, Bakir lobira da Erdogan bide kum na vjenčanju njegovoj kćerki, i da se Sebija održi na funkciji generalne direktorica, Džaferović sjedi ko fikus u predsjedništvu, Komšić ne ide dalje od Jablaničkog jezera,....
Dotle Dodik lobira kod Izraelaca, Rusa, Kineza,...
Čović i komplet Hrvatska garnitura vlasti lobira u Briselu, USA, Rusiji. Šta očekuješ?
User avatar
Ozimician
Posts: 8144
Joined: 05/09/2012 23:21

#59366 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Ozimician »

ABH017 wrote: 18/11/2022 02:09 @Spit_fire
Druže, niko meni ne puni glavu. Ja ti pišem svoja uvjerenja zasnovana na mom ličnom iskustvu, obrazovanju i znanju. Pišem ti kako bih ja to riješio da sam u vlasti. Nikakvim nadmetanjem, već ljubav, strpljenje i tolerancija, mnogo tolerancije.
Ne možeš mrziti nekog i natjerat ga da voli državu kao i ti. Moraš ga privoliti da je voli, pokazati mu da je to u njegovom interesu i u interesu njegovog potomstva. A to se radi decenijama, ne može preko noći.
Jesil ikad pitao nekog od toga da li se desio genocid/ UZP?

Ako ces iskreno, i ja imam iskustva slicna tvojim - ali samo kad se ne doticem tih tema.

Ako krenes pricati o tome, odmah krene relativizacija i odmah vidis koliko je sati.

A sto se tice tvog iskustva. Neko je davno napisao na forumu kako to izgleda:

Sjedi 10 Bosnjaka i 5 Hrvata (recimo u Tuzli) noc pred izbore i gledaju utakmicu i komentarisu: Je*o politiku, ko nas zavadi, necemo ni glasati....

Sutradan: 5 Hrvata glasalo za HDZ, od 10 Bosnjaka - 3 nisu izasla, 2 izasla i napisala na listicu REAL MADRID, ostalih 5 glasalo za 4 stranke.

Tako to izgleda u praksi, a ti ako si naivan, nisu srecom svi.
Spit_fire
Posts: 3325
Joined: 27/07/2022 00:06

#59367 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Spit_fire »

Ozimician wrote: 18/11/2022 02:20
ABH017 wrote: 18/11/2022 02:09 @Spit_fire
Druže, niko meni ne puni glavu. Ja ti pišem svoja uvjerenja zasnovana na mom ličnom iskustvu, obrazovanju i znanju. Pišem ti kako bih ja to riješio da sam u vlasti. Nikakvim nadmetanjem, već ljubav, strpljenje i tolerancija, mnogo tolerancije.
Ne možeš mrziti nekog i natjerat ga da voli državu kao i ti. Moraš ga privoliti da je voli, pokazati mu da je to u njegovom interesu i u interesu njegovog potomstva. A to se radi decenijama, ne može preko noći.
Jesil ikad pitao nekog od toga da li se desio genocid/ UZP?

Ako ces iskreno, i ja imam iskustva slicna tvojim - ali samo kad se ne doticem tih tema.

Ako krenes pricati o tome, odmah krene relativizacija i odmah vidis koliko je sati.

A sto se tice tvog iskustva. Neko je davno napisao na forumu kako to izgleda:

Sjedi 10 Bosnjaka i 5 Hrvata (recimo u Tuzli) noc pred izbore i gledaju utakmicu i komentarisu: Je*o politiku, ko nas zavadi, necemo ni glasati....

Sutradan: 5 Hrvata glasalo za HDZ, od 10 Bosnjaka - 3 nisu izasla, 2 izasla i napisala na listicu REAL MADRID, ostalih 5 glasalo za 4 stranke.

Tako to izgleda u praksi, a ti ako si naivan, nisu srecom svi.
Ja sam napisao poukan ovim iskustvima :thumbup:
Nebozemlja
Posts: 846
Joined: 04/10/2020 17:20

#59368 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Nebozemlja »

Ozimician wrote: 18/11/2022 02:20
ABH017 wrote: 18/11/2022 02:09 @Spit_fire
Druže, niko meni ne puni glavu. Ja ti pišem svoja uvjerenja zasnovana na mom ličnom iskustvu, obrazovanju i znanju. Pišem ti kako bih ja to riješio da sam u vlasti. Nikakvim nadmetanjem, već ljubav, strpljenje i tolerancija, mnogo tolerancije.
Ne možeš mrziti nekog i natjerat ga da voli državu kao i ti. Moraš ga privoliti da je voli, pokazati mu da je to u njegovom interesu i u interesu njegovog potomstva. A to se radi decenijama, ne može preko noći.
Jesil ikad pitao nekog od toga da li se desio genocid/ UZP?

Ako ces iskreno, i ja imam iskustva slicna tvojim - ali samo kad se ne doticem tih tema.

Ako krenes pricati o tome, odmah krene relativizacija i odmah vidis koliko je sati.

A sto se tice tvog iskustva. Neko je davno napisao na forumu kako to izgleda:

Sjedi 10 Bosnjaka i 5 Hrvata (recimo u Tuzli) noc pred izbore i gledaju utakmicu i komentarisu: Je*o politiku, ko nas zavadi, necemo ni glasati....

Sutradan: 5 Hrvata glasalo za HDZ, od 10 Bosnjaka - 3 nisu izasla, 2 izasla i napisala na listicu REAL MADRID, ostalih 5 glasalo za 4 stranke.

Tako to izgleda u praksi, a ti ako si naivan, nisu srecom svi.
I šta je pouka ove priče? Treba glasat za SDA? Zbiti redove? Jel to?
Spit_fire
Posts: 3325
Joined: 27/07/2022 00:06

#59369 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Spit_fire »

Nebozemlja wrote: 18/11/2022 02:22
Ozimician wrote: 18/11/2022 02:20

Jesil ikad pitao nekog od toga da li se desio genocid/ UZP?

Ako ces iskreno, i ja imam iskustva slicna tvojim - ali samo kad se ne doticem tih tema.

Ako krenes pricati o tome, odmah krene relativizacija i odmah vidis koliko je sati.

A sto se tice tvog iskustva. Neko je davno napisao na forumu kako to izgleda:

Sjedi 10 Bosnjaka i 5 Hrvata (recimo u Tuzli) noc pred izbore i gledaju utakmicu i komentarisu: Je*o politiku, ko nas zavadi, necemo ni glasati....

Sutradan: 5 Hrvata glasalo za HDZ, od 10 Bosnjaka - 3 nisu izasla, 2 izasla i napisala na listicu REAL MADRID, ostalih 5 glasalo za 4 stranke.

Tako to izgleda u praksi, a ti ako si naivan, nisu srecom svi.
I šta je pouka ove priče. Treba glasat za SDA? Zbiti redove? Jel to?
:roll: :roll:
User avatar
Ozimician
Posts: 8144
Joined: 05/09/2012 23:21

#59370 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Ozimician »

Nebozemlja wrote: 18/11/2022 02:22
Ozimician wrote: 18/11/2022 02:20

Jesil ikad pitao nekog od toga da li se desio genocid/ UZP?

Ako ces iskreno, i ja imam iskustva slicna tvojim - ali samo kad se ne doticem tih tema.

Ako krenes pricati o tome, odmah krene relativizacija i odmah vidis koliko je sati.

A sto se tice tvog iskustva. Neko je davno napisao na forumu kako to izgleda:

Sjedi 10 Bosnjaka i 5 Hrvata (recimo u Tuzli) noc pred izbore i gledaju utakmicu i komentarisu: Je*o politiku, ko nas zavadi, necemo ni glasati....

Sutradan: 5 Hrvata glasalo za HDZ, od 10 Bosnjaka - 3 nisu izasla, 2 izasla i napisala na listicu REAL MADRID, ostalih 5 glasalo za 4 stranke.

Tako to izgleda u praksi, a ti ako si naivan, nisu srecom svi.
I šta je pouka ove priče? Treba glasat za SDA? Zbiti redove? Jel to?
Pa takvima je očigledno SDA najveci problem u zemlji i zbog toga imamo separatisticke i radikalne susjede, pardon i DF i Zeljko Komsic su tu također uzrok.

Pouka priče jeste napraviti široku koaliciju bez NiPa i NS.
Btw . Ja jos nisam upoznao osobu (u stvarnom zivotu) koja je nesto pozitivno rekla za NiP, tako da fkt mislim da su ovdje na forumu baš dobro plaćeni likovi.
User avatar
ABH017
Posts: 3620
Joined: 18/05/2010 00:20

#59371 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by ABH017 »

Spit_fire wrote: 18/11/2022 02:19
ABH017 wrote: 18/11/2022 02:05

Eto vidiš da se može. Samo da se u taj projekat uključila i vlast, pa da je pomogla da se Bošnjaci sigurnije osjećaju, da su pojačali svoje prisustvo, da su na svaki grafit poslali 20 političara sa svitom novinara i kordonom specijalne policije, pa tu policiju zadržali mjesec dva na ulicama da čuvaju sigurnost svakog građanina, ne bi se to tako dešavalo.
Ono što ja uporno pišem, a ti uporno nećeš da shvatiš je da bi narod živio normalno, da nas političari i mediji stalno ne truju. Pritom, nemoj misliti da sam ja naivan (mislim da sam dobro stariji od tebe) i da zaboravljam na velikosrpsku i velikohrvatsku politiku. Jasno mi je da su to otvoreni neprijatelji naše države. Ali su neprijatelji svim stanovnicima BIH, samo što su neki svjesni, a neki ne.
Međutim, najveći krivci za trenutno stanje su Bošnjački beskičmenjački političari, koji su svoje guzice i porodice sklonili na sigurno u Sarajevo, a narod prepustili da se sam pati. Uz to su se potpuno distancirali od svakog nebošnjaka, a puna im usta jedinstvene, multietničke, građanske BiH.
Ako misle (a znam da ne misle, već samo to mantra ju populistički), da će sjedeći u Sarajevu dobiti građansku BiH grdno se varaju (a znaju to, nije im to ni cilj).
Pa bolan više je u Grudama i Čitluku Plenković i svaki političar iz Hrvatske, nego bilo koji Bošnjački političar. Pa kako će onda biti građanska država, ako ciljano obilazi samo svoje. Građanska država će biti moguća kad Bošnjački političari budu tražili glasove (i borili se za njih) u cijeloj državi. Onda će prisiliti i druge političare da dolaze u Sarajevo i traže glasove od Bošnjaka. E tek tad možemo pričati o građanskoj državi i tek tad možemo razmišljati od pobjedi Bosne i Hercegovine nad velikosrpskom i velikohrvatskom politikom.
Nismo se mi prepali, to je nasa zemlja ovo je nasa drzava, nismo ih se bojali ni 92 a da ih se sad bojimo...idemo ko sto smo i isli uzdignute glave i cista obraza :bih: a oni ako nas misle pokolebat, grdno se varaju....samo govorim o njihovom obrazu...

Vise je Plenkovic jer njega zele..a njega zele jer je iz HDZ, a HDZ zele jer je kontra BiH, a BiH ne zele jer zele Hrvatsku..

Mislim iskreno sve sto ti kazes je logicno, al to ti je toliko naivno da mi je cak pomalo i smijesno...ti ocigledno ili neces da vidis iko fkt ne vidis s kim mi ovdje imamo posla
Ja ti samo pokušavam reći da takvim razmišljanjem i jesmo došli do ovdje gdje smo danas. Po tom tvom razmišljanju nam onda preostaju dvije opcije (to tvoje nije opcija, niko neće na silu pristati na to):

1. Da zaratimo ponovo, pa ko ostane nek nameće kakva će država biti, koliko će je biti i hoće li je biti ikako.
U tom slučaju očekuj da se umiješaju sve ove islamofobne vlade iz Evrope da pomognu velikosrpski i velikohrvatski projekat, jer niko od njih ne želi muslimansku državu na tlu Evrope.
Ne očekuj pomoć Turske ili Arapskih zemalja jer je neće biti.
Nisam siguran da se pola našeg stanovništva ne bi iselilo u Evropu, a pola prema istoku, ako bi nam ostavili koridor.

2. Da višegodišnjim odgovornim ponašanjem Bošnjačkih političara strpljivo stvorimo povoljnu klimu kod hrvatskog i srpskog naroda, i gradimo funkcionalnu državu.

Ja ne vidim treću opciju za opstanak države Bosne i Hercegovine.
zabit_mehmedov
Posts: 204
Joined: 13/10/2022 00:26

#59372 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by zabit_mehmedov »

Spit_fire wrote: 18/11/2022 01:43
ABH017 wrote: 18/11/2022 01:29

Koliko puta godišnje odeš u Grude, Posušje, Trebinje, Gacko, Čitluk, Bugojno, Prnjavor, Bijeljinu... Da ne nabrajam?
Jer ja sam u svakom od ovih gradova barem jednom u dva mjeseca. I družim se i razgovaram svaki dan sa radničkom klasom, običnim ljudima. Znam, ne kažem vjerujem, već znam da ti ljudi imaju identične probleme kao i mi (toliko mi je glupo da ovo trebam pisati). Srbovanje, Hrvatisanje, Muslimanisanje (namjerno to pišem ovako, jer mi još uvijek ne znamo odvojiti naciju od vjere, jer nam svaki Bošnjak koji nije musliman, nije Bošnjak), se radi jer smo na rubu egzistencije i normalno je da imamo strah od onog kojim nas uhljebljena vlast plaši.
Meni nikako nije jasno, kako do sad nije neko, ko je pametniji od mene i ko se bavi politikom, osnovao Radničku Partiju, kojoj bi cilj bio da prikupi sve radnike koji nisu na budžetu i borila se za njihova prava, kroz pritiske veličinom članstva, na vlasti na svim nivoima, na poslodavce itd.
Meni to već dugo pada na pamet i vjeruj mi da bi to bilo idealno rješenje za našu državu. EU nam ne bi ni trebala nikako. Za 10 godina bi se oporavili da bi se najmanje pola ljudi koji su napustili zemlju, vratili nazad.
I nemoj se plašiti. Mene nije tako lahko povrijediti. Znam da me nije lahko shvatiti, pa me ne vrijeđa što me neko nije razumio.
E pa vidi ljudino pricas sa vjerovatno do danasnjeg dana posljednim Bosnjakom rodjenim u Istocnoj hercegovini, nekome ko je prezivio pakao i jedne i druge agresije tako da bgt postedi me price ko je kakav, ako iko zna znam ja..a sto se tice tvoje price ...

Kad je poceo povratak u istu regiju i obnova kuca, radi boljeg suzivota mnogi Bosnjaci koji su imali moc, pare i uticaj su forsirali obnovu puteva, infrrsturke, radili na spajanju ljudi...iako su mnogi od tih srba ucestvovali u palezi i pljacku a vjerovatno i ubistivima...islo se do te mjere da su cak pravljenje zadruge da bi siromasan kraj mogao da se zaposli i nesro zaradi...

Sve je bilo kao u tvojoj bajci svi sretni, sta sam puta zajedno sjedio sa tim ljudima, gledali nas ko najeodjenije svoje...kako i ne bi izvukli ih najgore bijede..

Medjutim neki kd Bosnjaka odose u hag da svjedoce, podigose se optuznice i pred BiH sudom...i sta se desi?

-Osvanuse grafiti ovo je SRBIJA
-Osvanuse Ratkovi plakati u svakom gradu, i to javno na ulazima u gradove
-Kafane gdje sml do jucer bili ko braca tu vise maltene nismo dobrodosli
-Ljudi koji su se kleli u nas sad na pozdrav reaguju dizanjem tri prsta
-Cak i dzamija odleti u zrak..

Imam prijatelje svih vjera i nacija, i sto puta sam otvoreno pricao o svemu..jednostavno sva je prica "Zavadise nas daj da zvo..", al
znas dokle je ta prica...dok ne dodjes do BiH, RS, Genocida, UZP...tu je zid, zid preko kojeg se ne moze pa taman svicarska postali

I jos nesto da bi imao dobru ekonomiju moras imat jaku drzavu, obratno ne moze..to sto vama bacaju suplju da moze, to je samo takva laz. Jaku drzavu sa ljudima koje spominjes neces imat nikad dok se oni budu pitali i blokirali..da im je stalo do suzivota ekonomije prestali bi se ponasat kako se ponasaju...a jaro moj lazu oni tebe i to sve fino te u facu lazu...prave se nevjesti a vrlo dobro znaju sve sto sam naveo..yebe se njima za ekonomiju njima je BIH trn u oku
Apsolutno tacno, ovaj boldirani dio na kraju pogotovo. Dosadasnje politike zaboli za ekonomijom, pa njima ovo i godi, kad ti imas ko politicar 4 milje platu, a velika vecina ostalih ispod hiljadu, to je za nase krkane uspjeh, da ti imas a drugi da su bijeda, jer hebes mene s parama ako i drugi imaju, kome da se kurchim onda, to je mentalitet naseg politicara.

A da bi ekonomija i standard bili jaki, mora biti uredjen sistem, al kako cu ja ko politicar uzimati reket od privrednika onda, dje sam ja tu, to je princip, zato se njima hebe za ekonomijom isto

a i ono najvaznije, nasi su politicari mahom nesposobni i moralno upitni ljudi koji da bi opstali na vlasti moraju imati neuke i siromasne narodne mase koje ce kupovati za male pare, za kamion rizle, za junicu, za asfalt, za stelu za radno mjesto, da se u stranku dolazi trazit poso cak i za privatne firme, za podmjeru da kupis glas, da se narod boji za egzistenciju ako se zamjeri s politicarem. To su seoske varalice koje znaji da ako imas ekonomiju imas i narod koji sto bolje zivi, sve ga manje interesuje politika i sve je manje zavisan od politicara, zato te seoske varalice namjerno nas i drze u bijedi
User avatar
Ozimician
Posts: 8144
Joined: 05/09/2012 23:21

#59373 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Ozimician »

Ovo vec postaje smiješno i mučno bgmi.

Stara poslovica kaže: Nemoj očekivati da tebe lav ne pojede, samo zato sto ti ne jedes lavove (a u ovom slucaju ih i hranis)

3. Opcija je široka proBiH koalicija, ali cekaj malo, to ne dolazi u obzir je onda ulaze SDA i DF u tu koaliciju... :run: :run:
User avatar
ABH017
Posts: 3620
Joined: 18/05/2010 00:20

#59374 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by ABH017 »

Ozimician wrote: 18/11/2022 02:20
ABH017 wrote: 18/11/2022 02:09 @Spit_fire
Druže, niko meni ne puni glavu. Ja ti pišem svoja uvjerenja zasnovana na mom ličnom iskustvu, obrazovanju i znanju. Pišem ti kako bih ja to riješio da sam u vlasti. Nikakvim nadmetanjem, već ljubav, strpljenje i tolerancija, mnogo tolerancije.
Ne možeš mrziti nekog i natjerat ga da voli državu kao i ti. Moraš ga privoliti da je voli, pokazati mu da je to u njegovom interesu i u interesu njegovog potomstva. A to se radi decenijama, ne može preko noći.
Jesil ikad pitao nekog od toga da li se desio genocid/ UZP?

Ako ces iskreno, i ja imam iskustva slicna tvojim - ali samo kad se ne doticem tih tema.

Ako krenes pricati o tome, odmah krene relativizacija i odmah vidis koliko je sati.

A sto se tice tvog iskustva. Neko je davno napisao na forumu kako to izgleda:

Sjedi 10 Bosnjaka i 5 Hrvata (recimo u Tuzli) noc pred izbore i gledaju utakmicu i komentarisu: Je*o politiku, ko nas zavadi, necemo ni glasati....

Sutradan: 5 Hrvata glasalo za HDZ, od 10 Bosnjaka - 3 nisu izasla, 2 izasla i napisala na listicu REAL MADRID, ostalih 5 glasalo za 4 stranke.

Tako to izgleda u praksi, a ti ako si naivan, nisu srecom svi.
I šta ja imam od njegovog priznanja da se desio genocid/UZP?
Ti i vi uporno pišete o nekakvoj građanskoj državi, ali biste je pravili bez Hrvata i Srba, jer je s njima, jelte, suživot nemoguć. Ja vrlo dobro znam šta oni svi misle o genocidu i UZP, a znam i zašto to misle i kako da im promijenim to mišljenje. Samo što je za to potrebno vrijeme i trud.
Druže meni se čini da vi pod pojmom građanska država smatrate muslimansku državu. E tu se vidiš razlikujemo i ja smatram da je to nemoguće postići.
Hajmo hipotetički reći da sam ja naivan, hajde kad ti nisi naivan, hipotetički, daj nam recept kako bi ti napravio tu građansku državu.
Nema potrebe da ideš na ad hominem i komentarišeš mene i moju naivnost, ja sam nebitan. Daj nam rješenje. Prestanite lupat mokre snove.
User avatar
ABH017
Posts: 3620
Joined: 18/05/2010 00:20

#59375 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by ABH017 »

Ozimician wrote: 18/11/2022 02:33 Ovo vec postaje smiješno i mučno bgmi.

Stara poslovica kaže: Nemoj očekivati da tebe lav ne pojede, samo zato sto ti ne jedes lavove (a u ovom slucaju ih i hranis)

3. Opcija je široka proBiH koalicija, ali cekaj malo, to ne dolazi u obzir je onda ulaze SDA i DF u tu koaliciju... :run: :run:
I šta bi DF i SDA uradili kad bi ušli u vlast?
Protjerali mrske Srbe i Hrvate iz BiH, jer neće da priznaju genocid i UZP, i umjesto njih naselili poslušne migrante iz arapskih zemalja? Jel to ta građanska država kako je zamišljate?
Locked