road to janjetina
Autoputevi u BiH - Koridor 5C
Moderator: anex
- Logovan
- Posts: 102766
- Joined: 15/05/2010 00:44
- Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png
#25727 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C
Otkud ovo odjednom?
Sta sada? Ima li logike ovo traziti, kakve su sanse da dobiju?
-
RJ57
- Posts: 5114
- Joined: 10/04/2017 15:12
#25728 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C
buši se prenj u Y-profilu sa izlazom jablanica usred tunela
"jedinstven na svijetu" 
-
neki
- Posts: 7952
- Joined: 17/02/2005 07:57
#25729 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C
Ukoliko je ovaj most preko jezera kod Orahovice dio nove obilaznice Konjica sjeverno od grada, onda mi je to logično i podržavam.
-
Dzontra_Volta
- Posts: 8001
- Joined: 20/01/2011 11:10
#25730 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C
Piše most u Ostrošcu, nije u Orahovici.
U suštini, pričalo se ranije o nekoj brzoj magistrali do Ovčara i priključka na Vc. Ovo sad sa ovim mostom love u mutnom.
U suštini, pričalo se ranije o nekoj brzoj magistrali do Ovčara i priključka na Vc. Ovo sad sa ovim mostom love u mutnom.
-
doktor78
- Posts: 3939
- Joined: 14/09/2006 11:02
- studiorum_tuzlaensis
- Posts: 6230
- Joined: 08/07/2015 11:06
- Location: dogodine u Mariupolju
#25732 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C
Izgradnjom autoceste od petlje Ovčari pa dolinom Bijele i kroz Prenj se ne rješava problem tranzita kroz Konjic prema Prozoru-Srednjoj Bosni-Livnu- Krajini što je veliki minus. Praviš autoput blizu grada a ne rješavaš tranzit kroz grad.
Ja da sam načelnik Konjica ne bi dao građevinsku za autocestu dok se riješi ovaj problem. S obzirom da znam dosta ljudi dole, svi su za varijantu da se Konjic obilazi sa sjevera do Čelebića, a dolinom Idbara onda ići sve do ulaza u Prenj.
Tunel bi tada bio kraći, dok bi se istovremeno riješili problemi obilaznice Konjica i putne izolovanosti Jablanice.
Vjerovatno će se ovako i odigrati stvari.
Ja da sam načelnik Konjica ne bi dao građevinsku za autocestu dok se riješi ovaj problem. S obzirom da znam dosta ljudi dole, svi su za varijantu da se Konjic obilazi sa sjevera do Čelebića, a dolinom Idbara onda ići sve do ulaza u Prenj.
Tunel bi tada bio kraći, dok bi se istovremeno riješili problemi obilaznice Konjica i putne izolovanosti Jablanice.
Vjerovatno će se ovako i odigrati stvari.
-
BadBoy
- Posts: 9609
- Joined: 01/11/2005 21:55
-
mistek
- Posts: 3800
- Joined: 23/05/2010 15:16
#25734 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C
Ne bi valjda ovaj najavljivao ugovor za Medakovo-Ozmica ako već nisu izabrali ponuđača i ako žalbeni rok nije gotov. Rok izgradnje je 2 i po godine. Znači Medakovo-Bosanska Gradiška bi trebalo biti krajem 2024., a ovaj nastavak možda godinu kasnije, 2025.
Postoje li negdje tačne mape ove dionice? Ozimice bi trebala biti petlja Žepče sjever? Ako uopšte tu ima petlje?
Postoje li negdje tačne mape ove dionice? Ozimice bi trebala biti petlja Žepče sjever? Ako uopšte tu ima petlje?
- So What!
- Posts: 11871
- Joined: 19/04/2011 01:35
- Location: Charming, CA
#25735 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C
Bas kad covjek pomisli da je Euro-Asfalt ispao iz igre, oni dobivaju jos jedan ugovor, ali mislim da je ovo jedina dionica koja je preostala, a da su oni kvalifikovani bili za nju ...
BiH za dvije godine dobija novih 23 kilometara autoputa na Koridoru 5C
BiH za dvije godine dobija novih 23 kilometara autoputa na Koridoru 5C
Klix
U sjedištu Javnog preduzeća Autoceste Federacije BiH u Mostaru potpisan je ugovor za izgradnju autoputa na Koridoru 5C, dionica Putnikovo Brdo – Medakovo, dužine 8,5 kilometara.
Ugovor su potpisali Elmedin Voloder, direktor JP Autoceste FBiH kao investitor i u ime izvođača radova Jasmin Bučo, direktor kompanije Euro-Asfalt d.o.o. Sarajevo, te Denis Lasić, federalni ministar prometa i komunikacija i Salih Kovačević iz Euro-Asfalt d.o.o. Sarajevo.
Vrijednost ugovorenih radova iznosi 167.062.555,93 eura sa PDV-om, s rokom završetka izgradnje od 24 mjeseca.
Na dionici Putnkovo Brdo – Medakovo će se graditi sljedeći objekti: šest mostova, jedan cut&cover tunel, pet podvožnjak, jedan nadvožnjak, sedam hidrotehničkih objekata, dvije petlje, čeono naplatno mjesto, te jedan centar za održavanje i kontrolu saobraćaja na autoputu. Također, dio projekta je i regulacija rijeke Usore u dužini potrebnoj za izvođenje predmetne dionice autoceste na Koridoru 5C, regulacija rijeke Tešanjke, izmještanje postojeće magistralne ceste M-4, dužine 8,5 kilometara te rekonstrukcija lokalnih cesta.
"S potpisivanjem ugovora za izgradnju autocputa na dionici Putnikovo brdo – Medakovo imamo u izgradnji sedam gradilišta za novih 40 kilometara autoceste. Planiranom dinamikom u naredne dvije godine će u prometu biti novih 23 kilometra autoputa na sjeveru Koridora 5C, a u ovoj i narednoj godini će se započeti izgradnja novih 85 kilometara autoceste u vrijednosti 3,5 milijardi eura. U narednih 15 do 20 dana potpisat ćemo ugovor za izgradnju 22 kilometra autoceste za dionicu Medakovo - Ozimice. Do kraja godine je planiran početak gradnje kompletnog sjevernog dijela Koridora 5C, odnosno ukupno 50 kilometara”, naglasio je Elmedin Voloder, direktor JP Autoceste FBiH.
Izgradnja ove dionice će se finansirati sredstvima osiguranim u okviru ugovora o zajmu sklopljenog s Evropskom bankom za obnovu i razvoj (EBRD), te bespovratnim sredstvima Evropske unije koja su osigurana u okviru Agende za povezivanje preko Investicijskog okvira za Zapadni Balkan (WBIF).
- Haris.ba
- Posts: 35294
- Joined: 08/09/2005 20:08
#25736 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C
Pa bila je trasa projektovana zapadno od Ovcara. Pa su nesta skontali, pa prebacili istocno.studiorum_tuzlaensis wrote: ↑11/11/2022 12:33 Izgradnjom autoceste od petlje Ovčari pa dolinom Bijele i kroz Prenj se ne rješava problem tranzita kroz Konjic prema Prozoru-Srednjoj Bosni-Livnu- Krajini što je veliki minus. Praviš autoput blizu grada a ne rješavaš tranzit kroz grad.
Ja da sam načelnik Konjica ne bi dao građevinsku za autocestu dok se riješi ovaj problem. S obzirom da znam dosta ljudi dole, svi su za varijantu da se Konjic obilazi sa sjevera do Čelebića, a dolinom Idbara onda ići sve do ulaza u Prenj.
Tunel bi tada bio kraći, dok bi se istovremeno riješili problemi obilaznice Konjica i putne izolovanosti Jablanice.
Vjerovatno će se ovako i odigrati stvari.
Nego, sta traze ovi iz Jablanice? Novu magistralu desnom obalom Neretve?
P.S.
Ovi iz Hadzica ispadose debili sto ne trazise barem prosirnje magistrale na 4 trake do Mostarskog raskrsca.
- ZoomZoomKiwi
- Posts: 17649
- Joined: 10/03/2022 22:16
#25737 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C
Sad će svaka mahala tražit petlju. Počelo je s Nemilom. Još Maglaj da zakuha…
Neće se ovo završit nikad. A i ne treba kad smo govna
Neće se ovo završit nikad. A i ne treba kad smo govna
-
Dzontra_Volta
- Posts: 8001
- Joined: 20/01/2011 11:10
#25738 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C
Evo izvod iz Prostornog plana općine Jablanica:
Dakle kao jednu od kompenzacija što su ostali saobraćajno izolovani, traže da Vlada FBiH finansira ovaj most (koji nema veze sa autocestom).MAGISTRALNA CESTA DRUGOG REDA M 220 (POSTOJEĆE REGIONALNE CESTE R 437) GROMILJAK - FOJNICA
- DUSINA - BUTUROVIĆ POLJE - OSTROŽAC
Ova saobraćajnica u području naselja Ostrožaca vezuje se na postojeću magistralnu cestu M-115 (M17), te dalje ide općinom Konjic prema Fojnici i dalje prema Gromiljaku, gdje se veže na magistralnu
cestu M-114 (M-5) Kaonik - Busovača - Gromiljak - Kiseljak - Han Ploča - Blažuj. Ova magistralna cesta
omogućava vezu općine Jablanica sa Zeničko - dobojskim i Sarajevskim kantonom. U cilju optimizacije
sabraćaja potrebeno je elemente postojeće regionalne ceste prilagoditi elementima magistralne ceste
drugog reda. Na posmatranoj dionici u mjestu Ostrožac se nalazi viseći most preko akumulacije
Jablaničko jezero koji je neadekvatan za potrebe planirane kategorizacije, kao i za potrebe uvezivanja
naselja na desnoj obali Jablaničkog jezera i naselja na području Neretvice. Sadašnje rješenje mosta ne
omogućava normalnu komunikaciju obzirom na tehničko rješenje mosta, ali i prilaza sa magistralne
ceste M-17 do mosta. U cilju otklanjanja navedenih nedostataka i postizanja kvalitetnog rješenja ovog
pitanja predlaže se izgradnja novog mosta Ostrožac – Brgulići preko akumulacije koji bi zadovoljio
potrebe kvalitetnog saobraćajnog rješenja. Stanje kao i tehničko rješenje postojećeg mosta je takvo da
je racionalnije planirati izgradnju novog nosta za razliku od rekonstrukcije i proširenja postojećeg.
-
Dzontra_Volta
- Posts: 8001
- Joined: 20/01/2011 11:10
#25739 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C
(Grado)načelnik Konjica ne izdaje građevinsku, nego federalno ministarstvo prostornog uređenja.studiorum_tuzlaensis wrote: ↑11/11/2022 12:33 Izgradnjom autoceste od petlje Ovčari pa dolinom Bijele i kroz Prenj se ne rješava problem tranzita kroz Konjic prema Prozoru-Srednjoj Bosni-Livnu- Krajini što je veliki minus. Praviš autoput blizu grada a ne rješavaš tranzit kroz grad.
Ja da sam načelnik Konjica ne bi dao građevinsku za autocestu dok se riješi ovaj problem. S obzirom da znam dosta ljudi dole, svi su za varijantu da se Konjic obilazi sa sjevera do Čelebića, a dolinom Idbara onda ići sve do ulaza u Prenj.
Tunel bi tada bio kraći, dok bi se istovremeno riješili problemi obilaznice Konjica i putne izolovanosti Jablanice.
Vjerovatno će se ovako i odigrati stvari.
Drugo, Konjic i insistira na petlji Bijela, što je i predviđeno izmjenom plana, jer se tu planira poslovna zona. Što znači da ta varijanta prema Čelebićima otpada.
Od te petlje na jugu Konjica bi se trebala praviti poveznica sa Jablanicom po sjevernim obroncima Prenja i to je ono što Jablanica traži da se ispoštuje kroz zaključke parlamenta Federacije.
-
mistek
- Posts: 3800
- Joined: 23/05/2010 15:16
#25740 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C
Ali fakat je impresivno koliko je kod nas frka kad autoput nije baš pred nosom. Vidi se da je onaj način razmišljanja iz Viteza blizak svima, samo što im se ne da da ga primjene. Petlja Ovčari je 23km od Jablanice. Na jugu će im do autoputa trebati 35km. Hajd shvatam da su do sad bili direktno na najvažnijoj cesti u državi, ali ova pozicija je sasvim ok. Ok, veza autoputa sa srednjom Bosnom preko Jablanice treba biti poboljšana, ali to je već drugi par cipela. Ovaj most za Buturović Polje i eventualni dalji razvoj ceste prema Fojnici su neloša stvar
Doduše, ako se napravi ikad Prenj, otpada značaj, ali sad bi bilo baš dobro da postoji asfaltni put Jablanica-Fojnica. Nebrojno puta u gužvi bih ga koristio
Znam da neće biti nikad, ali eto.
Sve u svemu, masa je primjera svuda gdje su gradovi (a Jablanica je gradić, baš gradić) na taman ovoj udaljenosti od autoceste. Evo samo cesta Bg-Zg, mislim da su Vinkovci, Đakovo, Požega, Sisak na taman udaljenosti 20-30km. Doduše, do nekih su sada došli drugi autoputevi. Baš me zanima da li su recimo u Drnišu bunili kad je pravljen Zg-Split i šta su tražili
I neko spomenu Hadžiće. Njima su se fakat trebale napraviti 4 trake od Mostarskog, kao nastavak BC. Ali, nije nužno
Vjerujem da će i to nekad doći na red.
Sve u svemu, masa je primjera svuda gdje su gradovi (a Jablanica je gradić, baš gradić) na taman ovoj udaljenosti od autoceste. Evo samo cesta Bg-Zg, mislim da su Vinkovci, Đakovo, Požega, Sisak na taman udaljenosti 20-30km. Doduše, do nekih su sada došli drugi autoputevi. Baš me zanima da li su recimo u Drnišu bunili kad je pravljen Zg-Split i šta su tražili
I neko spomenu Hadžiće. Njima su se fakat trebale napraviti 4 trake od Mostarskog, kao nastavak BC. Ali, nije nužno
- studiorum_tuzlaensis
- Posts: 6230
- Joined: 08/07/2015 11:06
- Location: dogodine u Mariupolju
#25741 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C
Pita se vlasnik svake parcele, ali načelnik koji izdaje građevinske dozvole po Zakonu o prostornom uređenju HNK ne? Zanimljivo.Dzontra_Volta wrote: ↑11/11/2022 15:18(Grado)načelnik Konjica ne izdaje građevinsku, nego federalno ministarstvo prostornog uređenja.studiorum_tuzlaensis wrote: ↑11/11/2022 12:33 Izgradnjom autoceste od petlje Ovčari pa dolinom Bijele i kroz Prenj se ne rješava problem tranzita kroz Konjic prema Prozoru-Srednjoj Bosni-Livnu- Krajini što je veliki minus. Praviš autoput blizu grada a ne rješavaš tranzit kroz grad.
Ja da sam načelnik Konjica ne bi dao građevinsku za autocestu dok se riješi ovaj problem. S obzirom da znam dosta ljudi dole, svi su za varijantu da se Konjic obilazi sa sjevera do Čelebića, a dolinom Idbara onda ići sve do ulaza u Prenj.
Tunel bi tada bio kraći, dok bi se istovremeno riješili problemi obilaznice Konjica i putne izolovanosti Jablanice.
Vjerovatno će se ovako i odigrati stvari.
Drugo, Konjic i insistira na petlji Bijela, što je i predviđeno izmjenom plana, jer se tu planira poslovna zona. Što znači da ta varijanta prema Čelebićima otpada.
Od te petlje na jugu Konjica bi se trebala praviti poveznica sa Jablanicom po sjevernim obroncima Prenja i to je ono što Jablanica traži da se ispoštuje kroz zaključke parlamenta Federacije.
-
Dzontra_Volta
- Posts: 8001
- Joined: 20/01/2011 11:10
#25742 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C
Dozvolu izdaje Federalno ministarstvo prostornog uređenja po Zakonu o autocesti na koridoru Vc.studiorum_tuzlaensis wrote: ↑11/11/2022 18:19Pita se vlasnik svake parcele, ali načelnik koji izdaje građevinske dozvole po Zakonu o prostornom uređenju HNK ne? Zanimljivo.Dzontra_Volta wrote: ↑11/11/2022 15:18
(Grado)načelnik Konjica ne izdaje građevinsku, nego federalno ministarstvo prostornog uređenja.
Drugo, Konjic i insistira na petlji Bijela, što je i predviđeno izmjenom plana, jer se tu planira poslovna zona. Što znači da ta varijanta prema Čelebićima otpada.
Od te petlje na jugu Konjica bi se trebala praviti poveznica sa Jablanicom po sjevernim obroncima Prenja i to je ono što Jablanica traži da se ispoštuje kroz zaključke parlamenta Federacije.
- donnie_darko
- Posts: 1198
- Joined: 11/11/2017 22:49
#25743 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C
Super ovo za putnikovo brdo-medakovo
Putujem za tesanj/doboj cesto i kad sidjem s autoputa u Zenici sjeta me nekakva uvijek uhvati.
Nek se pocne gradit, pa izgradit ce se nekad
Putujem za tesanj/doboj cesto i kad sidjem s autoputa u Zenici sjeta me nekakva uvijek uhvati.
Nek se pocne gradit, pa izgradit ce se nekad
-
selma 83
- Posts: 628
- Joined: 10/12/2010 18:45
#25744 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C
bolje što nisu, krepali bi oni mali biznisi kraj puta, isto ko Blažuj. A cesta je prohodna i sjećam se davno kako su prali novac prije 10 god. Znači, bio nov asfalt i oni kao uoće kolotrag,(Koji je bio mikro) i onda svuku nov asfalt i ponovo postave sve isto, taj je dan-danas. Tad sam prvi put lično vidio pranje novca na magistralama i slično. kao lafo kolotrag. da vidiš braco kolotragova u Safeta zajke , obnovljeno 2003 godine nije loša ulica većinom ali ima na nekim mjestima bas kolotragova . pa su ove godine frezali , krpili i slično. Uglavnom do Hadžića nije spor put.Haris.ba wrote: ↑11/11/2022 13:22Pa bila je trasa projektovana zapadno od Ovcara. Pa su nesta skontali, pa prebacili istocno.studiorum_tuzlaensis wrote: ↑11/11/2022 12:33 Izgradnjom autoceste od petlje Ovčari pa dolinom Bijele i kroz Prenj se ne rješava problem tranzita kroz Konjic prema Prozoru-Srednjoj Bosni-Livnu- Krajini što je veliki minus. Praviš autoput blizu grada a ne rješavaš tranzit kroz grad.
Ja da sam načelnik Konjica ne bi dao građevinsku za autocestu dok se riješi ovaj problem. S obzirom da znam dosta ljudi dole, svi su za varijantu da se Konjic obilazi sa sjevera do Čelebića, a dolinom Idbara onda ići sve do ulaza u Prenj.
Tunel bi tada bio kraći, dok bi se istovremeno riješili problemi obilaznice Konjica i putne izolovanosti Jablanice.
Vjerovatno će se ovako i odigrati stvari.
Nego, sta traze ovi iz Jablanice? Novu magistralu desnom obalom Neretve?
P.S.
Ovi iz Hadzica ispadose debili sto ne trazise barem prosirnje magistrale na 4 trake do Mostarskog raskrsca.
- Haris.ba
- Posts: 35294
- Joined: 08/09/2005 20:08
#25745 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C
Koji su poslovi krepali u Blazuju? Uz 4 trake je cak napravljena i servisna dodatna saobracajnica za poslovne prostore.
Meni svejedno u sustini. Ako iz Hadzica misle da im ne treba cesta, i da su bitniji preprodavci polovne bijele tehnike, plocica i neka pilicara od firmi iz proizvodne zone, njihov odabir.
I nije se cesta morala praviti uz postojecu magistralu. Jer na dosta mjesta i nema prostora.
-
RJ57
- Posts: 5114
- Joined: 10/04/2017 15:12
#25746 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C
za hadžiće je trebalo napraviti izlaz iza košćana preko drozgometve, veliki propust po meni. to bi jako imalo smisla, posebno za one koji dolaze sa juga. sa sjevera je koliko toliko ok preko vlakova i mostarskog raskršća. nije dobro ali je puno bolje nego sa juga
- Haris.ba
- Posts: 35294
- Joined: 08/09/2005 20:08
#25747 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C
Ima li iko u Hadzicima da zovne Volodera i izlobira to?
-
bitangeIprinceze
- Posts: 4492
- Joined: 29/01/2018 22:14
#25748 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C
Koliko je iz Tarcina do Hadzica? I s druge strane iz Vlakova do Hadzica? Zar se to ne moze smatrati proilaz s AC do Hadzica ili bas mora ici na semafor za Hadzice.
Niste mi jasni ni za Hadzice ni za Jablanicu. Ja koliko znam ni Sarajevo nema prilaz s AC ako uzmemo da je do Butila mozda 15ak km ili do Josanice mozda 10ak km.
Niste mi jasni ni za Hadzice ni za Jablanicu. Ja koliko znam ni Sarajevo nema prilaz s AC ako uzmemo da je do Butila mozda 15ak km ili do Josanice mozda 10ak km.
- Haris.ba
- Posts: 35294
- Joined: 08/09/2005 20:08
#25749 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C
Nije poenta u blizini autoputa, vec ceste do autoputa.bitangeIprinceze wrote: ↑12/11/2022 11:25 Koliko je iz Tarcina do Hadzica? I s druge strane iz Vlakova do Hadzica? Zar se to ne moze smatrati proilaz s AC do Hadzica ili bas mora ici na semafor za Hadzice.
Niste mi jasni ni za Hadzice ni za Jablanicu. Ja koliko znam ni Sarajevo nema prilaz s AC ako uzmemo da je do Butila mozda 15ak km ili do Josanice mozda 10ak km.
Ja mislim da bi vecinu potreba za Hadzice rijesile 4 trake do Vlakova. Jer to je pravac najvece dnevne migracije.
Sarajevo ima projekat "gradske (auto)ceste" koji izmedju ostalog upravo jeste spoj na autoput.
-
bitangeIprinceze
- Posts: 4492
- Joined: 29/01/2018 22:14
#25750 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C
Al to nije stvar izgradnje AC i projekta, to je valjda stvar lokalnog karaktera. Eno Hamde u Hadzicima pa nek gradi i 6 traka

