Dolazi zima - zimske gume

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
preludezalude
Posts: 7008
Joined: 07/03/2012 00:09

#22326 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by preludezalude »

brkox wrote: 03/11/2022 08:19 Za 99KM po gumi 195/65/15 Nexen ili BestDrive ?
Definitivno Nexen. Gdje nadje ovako jeftino?
brkox
Posts: 196
Joined: 16/08/2013 21:54

#22327 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by brkox »

Rodbina u auto kući. Odrekao se svoje provizije a ja ću ga častiti ručkom i opet tu negdje ali ajd ... nek se okreće...
:-)
artur morgan
Posts: 3705
Joined: 30/04/2020 19:47

#22328 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by artur morgan »

nagibSA wrote: 02/11/2022 13:07 Ja prije 2 dana stavio zimske. Nisam uspio odvrnuti sarafe onim kljucem sto dodje uz auto kojeg sam iskrivio, i to nista bez poluge od metar. Na kraju sam navario komad jake duze cijevi na stari kljuc i ispravio ga. Kontam ako se iskrivi opet uzeti teleskopski sa ona dva nastavka. Pitam se kako zavrcu vulkanizeri pistoljem. Ja uopste ne stezem krkanski, samo pod rukom koliko moze, kao i za sve ostalo.

Svaki navoj sam prosao ureznicom malo, i posto sam imao 2 nova sarafa, zamjenio najlosije.

Medjutim na jednom mjestu mi se saraf vrti u mjestu. Navoj mi djeluje u redu, i na izgled, a i cim ureznica ide fino, kao i saraf sto bi trebao. Mrsko mi novi saraf sad da odvrcem pa da probavam.

Ima li gdje kod nas kupiti sarafa M12x1.25 navoj, konusna glava, nisam nailazio bas. Ova dva od prije sam narucio preko eBaya (Swag), narucio bih i sad ako nema ovde?

Necu visw nikad ici kod vulkanizera na montazu/demontazu. Ako treba nosicu samo na balansiranje.
To je bas bilo pretegnuto. Taj fabrički ključ je za prvu pomoć ako zatreba, on u principu nije namijenjen da se sa njim radi osim ako je nužno da se skine točak. Kratak je pa većina ljudi ne može sa njim popustiti šarafe koji su stegnuti preko 110 ili 120 Nm. Za popuštanje tako stegnutih šarafa treba imati veći ( jači ) ključ sa odgovarajućim nasadnim ključem. Popuštanje sa neodgovarajućim ili improviziranim ključem koji se iskrivi i sl. može ošteti navoj ili šaraf pri radu, koji su već nategnuti ili je možda već bio prosvirao jer je pretegnut do te mjere. Tako da nisi trebao improvizirati već otići u radnju kupiti pravi alat za to ili otići kod mehaničara da ih oni popuste pištoljem ili većim ključem.

Za ostalo te nisam najbolje razumio.

To sto se saraf vrti u mjestu može biti problem sa oštećenim navojem, koji ne može uvijek popraviti ureznica. Nisam razumio da li si na kraju saraf uspio stegnuti ?

Navoj sarafa za tocak je koliko sam upratio obično M12 ili M14, ne bi trebalo biti problem to naći za kupiti barem toga ima sigurno kod ovlaštenih servisa za naručiti.

Tokari ako ne mogu popraviti oštećeni navoj ako se ispostavi da je do njega, obično rade jeftiniju opcija ( u odnosu na zamjenu glavčine ) tako što urežu novi navoj, idu sa M12 na M14 za šta se kasnije koristi novi deblji šaraf. Trebao bi otići do tokara ili nekog mehaničara da ti pregleda taj navoj ako i dalje pravi problem.
User avatar
kabal1337
Posts: 13444
Joined: 11/02/2012 21:08

#22329 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by kabal1337 »

stavi helicoil i gas
Throttle
Posts: 14680
Joined: 10/06/2016 12:35

#22330 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Throttle »

Sarafe imas kupit u autodijelovima, ponesi uzorak samo radi duzine. Ja sam placao 4KM komad. Namjenski zabtockove
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39551
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#22331 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by bitanga_sa_otesa »

ureznica ne moze popraviti pocupani navoj ,vec samo procistiti...
helicoil je vise za primjenu u meksim metalima i za sarafe koji ne drze neko veliko opterecenje ,ja ne bih ni pomislio da ga koristim u glavcini tocka ...
IagoAspas
Posts: 93
Joined: 28/12/2016 12:27

#22332 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by IagoAspas »

mayab wrote: 02/11/2022 13:12 Prošle sam godine zimske nabacio tek početkom decembra, a skinuo u junu :mrgreen: , ganjao da to uradim sa redovnim servisom, pa se odužilo.
....i ove godine pratim vremenske prognoze, pa će zimske tek tada na auto, a dotle, juče sam stavio lance u gepek, da budem ispravan pred zakonom....
Dovoljni su samo lanci?
User avatar
topcam
Posts: 5471
Joined: 08/07/2007 12:49
Vozim: uzbrdo

#22333 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by topcam »

UG 9+, dobra guma. 205/60/R16. Imao 5 godina UG9, nekih +50 km i vise UG9+ moze preci.
NediM17
Posts: 26439
Joined: 05/11/2009 11:49

#22334 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by NediM17 »

IagoAspas wrote: 03/11/2022 19:10
mayab wrote: 02/11/2022 13:12 Prošle sam godine zimske nabacio tek početkom decembra, a skinuo u junu :mrgreen: , ganjao da to uradim sa redovnim servisom, pa se odužilo.
....i ove godine pratim vremenske prognoze, pa će zimske tek tada na auto, a dotle, juče sam stavio lance u gepek, da budem ispravan pred zakonom....
Dovoljni su samo lanci?
I min. 4 mm sare na ljetnim gumama.
User avatar
konektovan
Posts: 51388
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#22335 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by konektovan »

IagoAspas wrote: 03/11/2022 19:10
mayab wrote: 02/11/2022 13:12 Prošle sam godine zimske nabacio tek početkom decembra, a skinuo u junu :mrgreen: , ganjao da to uradim sa redovnim servisom, pa se odužilo.
....i ove godine pratim vremenske prognoze, pa će zimske tek tada na auto, a dotle, juče sam stavio lance u gepek, da budem ispravan pred zakonom....
Dovoljni su samo lanci?
I gume... :mrgreen:
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83401
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#22336 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by _BataZiv_0809 »

:lol:
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39551
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#22337 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by bitanga_sa_otesa »

konektovan wrote: 03/11/2022 20:41

I gume... :mrgreen:
tigar???
User avatar
konektovan
Posts: 51388
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#22338 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by konektovan »

bitanga_sa_otesa wrote: 03/11/2022 21:04
konektovan wrote: 03/11/2022 20:41

I gume... :mrgreen:
tigar???
MoSa Sava :mrgreen:
User avatar
kabal1337
Posts: 13444
Joined: 11/02/2012 21:08

#22339 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by kabal1337 »

nagibSA wrote: 02/11/2022 13:07 Ja prije 2 dana stavio zimske. Nisam uspio odvrnuti sarafe onim kljucem sto dodje uz auto kojeg sam iskrivio, i to nista bez poluge od metar. Na kraju sam navario komad jake duze cijevi na stari kljuc i ispravio ga. Kontam ako se iskrivi opet uzeti teleskopski sa ona dva nastavka. Pitam se kako zavrcu vulkanizeri pistoljem. Ja uopste ne stezem krkanski, samo pod rukom koliko moze, kao i za sve ostalo.

Svaki navoj sam prosao ureznicom malo, i posto sam imao 2 nova sarafa, zamjenio najlosije.

Medjutim na jednom mjestu mi se saraf vrti u mjestu. Navoj mi djeluje u redu, i na izgled, a i cim ureznica ide fino, kao i saraf sto bi trebao. Mrsko mi novi saraf sad da odvrcem pa da probavam.

Ima li gdje kod nas kupiti sarafa M12x1.25 navoj, konusna glava, nisam nailazio bas. Ova dva od prije sam narucio preko eBaya (Swag), narucio bih i sad ako nema ovde?

Necu visw nikad ici kod vulkanizera na montazu/demontazu. Ako treba nosicu samo na balansiranje.
https://www.instagram.com/reel/CiRHaeSq ... MyMTA2M2Y=
User avatar
nagibSA
Posts: 1154
Joined: 19/10/2017 01:21

#22340 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by nagibSA »

bitanga_sa_otesa wrote: 03/11/2022 18:12 ureznica ne moze popraviti pocupani navoj ,vec samo procistiti...
helicoil je vise za primjenu u meksim metalima i za sarafe koji ne drze neko veliko opterecenje ,ja ne bih ni pomislio da ga koristim u glavcini tocka ...
Narucio sam nove sarafe (Febi), nesto kontam da je do njih, posto je navoj bas poravnat u gornjoj polovini do glave sarafa. Ono uvrce se fino a kad treba da se zategne provrti, valjda naleti na poravnati dio navoja.

Na izgled, navoj djeluje OK, ureznica fino ulazi i izlazi. Kontam da nema navoja i ureznica bi ispadala.

Ako bas nista ne bude moglo, novi navoj M14x1.5 staviti, mislim da je najbolje i najlakse. Ne bih helicoil, da je rupa zatvorena, pa hajd', ali ovako saraf prolazi kroz glavcinu. Ne bih ni vario, zbog lezajeva.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39551
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#22341 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by bitanga_sa_otesa »

nagibSA wrote: 04/11/2022 07:45

Ako bas nista ne bude moglo, novi navoj M14x1.5 staviti, mislim da je najbolje i najlakse.
Tako je,znas znanje 👍
User avatar
nagibSA
Posts: 1154
Joined: 19/10/2017 01:21

#22342 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by nagibSA »

Nisam uspio nista uraditi, otisli navoji. Odvukao sam auto na servis da mi skinu glavcinu da odnesem tokaru da ureze M14x1.5 (nadam se da je to standardni navoj, da mogu lakse kupiti sarafe) sada je M12x1.25.

Mozda bih i uzeo novo, ali problem sto je na citroenu c4 sve zajedno sa diskom i lezajem, pa nije ispod 150km.

Samo znam da vise vulkanizeru necu ici da mi uvrce i odvrce sarafe pistoljem i da steze k'o sivonja.

Mnogi misle da ce im otpasti tocak ako ne pritegnu k'o sivonje, a vecu ulogu ima glavcina u nosenju tocka nego saraf.
player_
Posts: 1326
Joined: 30/11/2013 21:56
Location: Sarajevo

#22343 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by player_ »

Imas vulkanizera koji koriste moment kljuc tako da nema tih problema :D
Throttle
Posts: 14680
Joined: 10/06/2016 12:35

#22344 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Throttle »

Ja svojim kljucem provjerim nakon zamjene ako vulkanizer ne koristi moment kljuc. Poceo tu praksu nakon sto jednom nisam mogao odvrnut tocak kad je ispuhala guma, slomio kljuc :D
Throttle
Posts: 14680
Joined: 10/06/2016 12:35

#22345 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Throttle »

P.s. Kupujem felge 18ke il 19ke 5x105 za opela, al da je cijena normalna. Za sad imaju dvoje na olxu koje su sa ok cijenama. Al da neko nema nekog ko bi se rijesio felgi sad kad je vrijeme skidanja. Pozeljno s ljetnim gumama i pozeljno da imaju senzore :mrgreen:
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#22346 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Evolution_IV »

divan raspon sarafa :run:

mozda bude nesto, javim..
User avatar
Optimist
Posts: 15519
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#22347 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Optimist »

Ja sam jedva nasao jos jedne 16ke za zimski set. Gdje god sam dosao i kazem 5x105, svi mislili da grijesim. Kazu nema to, nisi to to nesta dobro zapamtio.
Elem, sranje sa rasponom koje je jedino ugradjivano na astru k, chevrolet cruze i cini mi se jos jedan model.

A i taj daspon 5x105 nije isti na svakoj astri, vec varira ovisno o motoru.
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#22348 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Evolution_IV »

debili :thumbup:
User avatar
hopi
Posts: 7255
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#22349 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by hopi »

Odličan raspon rupa
Još da je Renault odredio dimenziju guma bilo bi veselje :lol:
Throttle
Posts: 14680
Joined: 10/06/2016 12:35

#22350 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Throttle »

Optimist wrote: 04/11/2022 18:41 Ja sam jedva nasao jos jedne 16ke za zimski set. Gdje god sam dosao i kazem 5x105, svi mislili da grijesim. Kazu nema to, nisi to to nesta dobro zapamtio.
Elem, sranje sa rasponom koje je jedino ugradjivano na astru k, chevrolet cruze i cini mi se jos jedan model.

A i taj daspon 5x105 nije isti na svakoj astri, vec varira ovisno o motoru.
5x105 je na svakoj astri k koliko znam
Na astri j je 5x105 na benzincima a 5x115 na dizelima
Post Reply