Definitivno Nexen. Gdje nadje ovako jeftino?
Dolazi zima - zimske gume
Moderators: _BataZiv_0809, anex
-
brkox
- Posts: 196
- Joined: 16/08/2013 21:54
#22327 Re: Dolazi zima - zimske gume
Rodbina u auto kući. Odrekao se svoje provizije a ja ću ga častiti ručkom i opet tu negdje ali ajd ... nek se okreće...

-
artur morgan
- Posts: 3705
- Joined: 30/04/2020 19:47
#22328 Re: Dolazi zima - zimske gume
To je bas bilo pretegnuto. Taj fabrički ključ je za prvu pomoć ako zatreba, on u principu nije namijenjen da se sa njim radi osim ako je nužno da se skine točak. Kratak je pa većina ljudi ne može sa njim popustiti šarafe koji su stegnuti preko 110 ili 120 Nm. Za popuštanje tako stegnutih šarafa treba imati veći ( jači ) ključ sa odgovarajućim nasadnim ključem. Popuštanje sa neodgovarajućim ili improviziranim ključem koji se iskrivi i sl. može ošteti navoj ili šaraf pri radu, koji su već nategnuti ili je možda već bio prosvirao jer je pretegnut do te mjere. Tako da nisi trebao improvizirati već otići u radnju kupiti pravi alat za to ili otići kod mehaničara da ih oni popuste pištoljem ili većim ključem.nagibSA wrote: ↑02/11/2022 13:07 Ja prije 2 dana stavio zimske. Nisam uspio odvrnuti sarafe onim kljucem sto dodje uz auto kojeg sam iskrivio, i to nista bez poluge od metar. Na kraju sam navario komad jake duze cijevi na stari kljuc i ispravio ga. Kontam ako se iskrivi opet uzeti teleskopski sa ona dva nastavka. Pitam se kako zavrcu vulkanizeri pistoljem. Ja uopste ne stezem krkanski, samo pod rukom koliko moze, kao i za sve ostalo.
Svaki navoj sam prosao ureznicom malo, i posto sam imao 2 nova sarafa, zamjenio najlosije.
Medjutim na jednom mjestu mi se saraf vrti u mjestu. Navoj mi djeluje u redu, i na izgled, a i cim ureznica ide fino, kao i saraf sto bi trebao. Mrsko mi novi saraf sad da odvrcem pa da probavam.
Ima li gdje kod nas kupiti sarafa M12x1.25 navoj, konusna glava, nisam nailazio bas. Ova dva od prije sam narucio preko eBaya (Swag), narucio bih i sad ako nema ovde?
Necu visw nikad ici kod vulkanizera na montazu/demontazu. Ako treba nosicu samo na balansiranje.
Za ostalo te nisam najbolje razumio.
To sto se saraf vrti u mjestu može biti problem sa oštećenim navojem, koji ne može uvijek popraviti ureznica. Nisam razumio da li si na kraju saraf uspio stegnuti ?
Navoj sarafa za tocak je koliko sam upratio obično M12 ili M14, ne bi trebalo biti problem to naći za kupiti barem toga ima sigurno kod ovlaštenih servisa za naručiti.
Tokari ako ne mogu popraviti oštećeni navoj ako se ispostavi da je do njega, obično rade jeftiniju opcija ( u odnosu na zamjenu glavčine ) tako što urežu novi navoj, idu sa M12 na M14 za šta se kasnije koristi novi deblji šaraf. Trebao bi otići do tokara ili nekog mehaničara da ti pregleda taj navoj ako i dalje pravi problem.
- kabal1337
- Posts: 13444
- Joined: 11/02/2012 21:08
#22329 Re: Dolazi zima - zimske gume
stavi helicoil i gas
-
Throttle
- Posts: 14680
- Joined: 10/06/2016 12:35
#22330 Re: Dolazi zima - zimske gume
Sarafe imas kupit u autodijelovima, ponesi uzorak samo radi duzine. Ja sam placao 4KM komad. Namjenski zabtockove
- bitanga_sa_otesa
- Posts: 39551
- Joined: 27/03/2014 09:56
- Location: štavanj
- Grijem se na: drva
- Vozim: pezejca
- Horoskop: ne vjerujem
- Contact:
#22331 Re: Dolazi zima - zimske gume
ureznica ne moze popraviti pocupani navoj ,vec samo procistiti...
helicoil je vise za primjenu u meksim metalima i za sarafe koji ne drze neko veliko opterecenje ,ja ne bih ni pomislio da ga koristim u glavcini tocka ...
helicoil je vise za primjenu u meksim metalima i za sarafe koji ne drze neko veliko opterecenje ,ja ne bih ni pomislio da ga koristim u glavcini tocka ...
-
IagoAspas
- Posts: 93
- Joined: 28/12/2016 12:27
#22332 Re: Dolazi zima - zimske gume
Dovoljni su samo lanci?mayab wrote: ↑02/11/2022 13:12 Prošle sam godine zimske nabacio tek početkom decembra, a skinuo u junu, ganjao da to uradim sa redovnim servisom, pa se odužilo.
....i ove godine pratim vremenske prognoze, pa će zimske tek tada na auto, a dotle, juče sam stavio lance u gepek, da budem ispravan pred zakonom....
- topcam
- Posts: 5471
- Joined: 08/07/2007 12:49
- Vozim: uzbrdo
#22333 Re: Dolazi zima - zimske gume
UG 9+, dobra guma. 205/60/R16. Imao 5 godina UG9, nekih +50 km i vise UG9+ moze preci.
-
NediM17
- Posts: 26440
- Joined: 05/11/2009 11:49
#22334 Re: Dolazi zima - zimske gume
I min. 4 mm sare na ljetnim gumama.IagoAspas wrote: ↑03/11/2022 19:10Dovoljni su samo lanci?mayab wrote: ↑02/11/2022 13:12 Prošle sam godine zimske nabacio tek početkom decembra, a skinuo u junu, ganjao da to uradim sa redovnim servisom, pa se odužilo.
....i ove godine pratim vremenske prognoze, pa će zimske tek tada na auto, a dotle, juče sam stavio lance u gepek, da budem ispravan pred zakonom....
- konektovan
- Posts: 51391
- Joined: 19/01/2015 19:12
- Location: Mahala
- Vozim: Francusku kantu
#22335 Re: Dolazi zima - zimske gume
I gume...IagoAspas wrote: ↑03/11/2022 19:10Dovoljni su samo lanci?mayab wrote: ↑02/11/2022 13:12 Prošle sam godine zimske nabacio tek početkom decembra, a skinuo u junu, ganjao da to uradim sa redovnim servisom, pa se odužilo.
....i ove godine pratim vremenske prognoze, pa će zimske tek tada na auto, a dotle, juče sam stavio lance u gepek, da budem ispravan pred zakonom....
- _BataZiv_0809
- Nindža revizor
- Posts: 83416
- Joined: 09/05/2013 13:56
- Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
- Vozim: Lancia na servisu
- bitanga_sa_otesa
- Posts: 39551
- Joined: 27/03/2014 09:56
- Location: štavanj
- Grijem se na: drva
- Vozim: pezejca
- Horoskop: ne vjerujem
- Contact:
#22337 Re: Dolazi zima - zimske gume
tigar???
- konektovan
- Posts: 51391
- Joined: 19/01/2015 19:12
- Location: Mahala
- Vozim: Francusku kantu
#22338 Re: Dolazi zima - zimske gume
MoSa Sava
- kabal1337
- Posts: 13444
- Joined: 11/02/2012 21:08
#22339 Re: Dolazi zima - zimske gume
https://www.instagram.com/reel/CiRHaeSq ... MyMTA2M2Y=nagibSA wrote: ↑02/11/2022 13:07 Ja prije 2 dana stavio zimske. Nisam uspio odvrnuti sarafe onim kljucem sto dodje uz auto kojeg sam iskrivio, i to nista bez poluge od metar. Na kraju sam navario komad jake duze cijevi na stari kljuc i ispravio ga. Kontam ako se iskrivi opet uzeti teleskopski sa ona dva nastavka. Pitam se kako zavrcu vulkanizeri pistoljem. Ja uopste ne stezem krkanski, samo pod rukom koliko moze, kao i za sve ostalo.
Svaki navoj sam prosao ureznicom malo, i posto sam imao 2 nova sarafa, zamjenio najlosije.
Medjutim na jednom mjestu mi se saraf vrti u mjestu. Navoj mi djeluje u redu, i na izgled, a i cim ureznica ide fino, kao i saraf sto bi trebao. Mrsko mi novi saraf sad da odvrcem pa da probavam.
Ima li gdje kod nas kupiti sarafa M12x1.25 navoj, konusna glava, nisam nailazio bas. Ova dva od prije sam narucio preko eBaya (Swag), narucio bih i sad ako nema ovde?
Necu visw nikad ici kod vulkanizera na montazu/demontazu. Ako treba nosicu samo na balansiranje.
- nagibSA
- Posts: 1154
- Joined: 19/10/2017 01:21
#22340 Re: Dolazi zima - zimske gume
Narucio sam nove sarafe (Febi), nesto kontam da je do njih, posto je navoj bas poravnat u gornjoj polovini do glave sarafa. Ono uvrce se fino a kad treba da se zategne provrti, valjda naleti na poravnati dio navoja.bitanga_sa_otesa wrote: ↑03/11/2022 18:12 ureznica ne moze popraviti pocupani navoj ,vec samo procistiti...
helicoil je vise za primjenu u meksim metalima i za sarafe koji ne drze neko veliko opterecenje ,ja ne bih ni pomislio da ga koristim u glavcini tocka ...
Na izgled, navoj djeluje OK, ureznica fino ulazi i izlazi. Kontam da nema navoja i ureznica bi ispadala.
Ako bas nista ne bude moglo, novi navoj M14x1.5 staviti, mislim da je najbolje i najlakse. Ne bih helicoil, da je rupa zatvorena, pa hajd', ali ovako saraf prolazi kroz glavcinu. Ne bih ni vario, zbog lezajeva.
- bitanga_sa_otesa
- Posts: 39551
- Joined: 27/03/2014 09:56
- Location: štavanj
- Grijem se na: drva
- Vozim: pezejca
- Horoskop: ne vjerujem
- Contact:
- nagibSA
- Posts: 1154
- Joined: 19/10/2017 01:21
#22342 Re: Dolazi zima - zimske gume
Nisam uspio nista uraditi, otisli navoji. Odvukao sam auto na servis da mi skinu glavcinu da odnesem tokaru da ureze M14x1.5 (nadam se da je to standardni navoj, da mogu lakse kupiti sarafe) sada je M12x1.25.
Mozda bih i uzeo novo, ali problem sto je na citroenu c4 sve zajedno sa diskom i lezajem, pa nije ispod 150km.
Samo znam da vise vulkanizeru necu ici da mi uvrce i odvrce sarafe pistoljem i da steze k'o sivonja.
Mnogi misle da ce im otpasti tocak ako ne pritegnu k'o sivonje, a vecu ulogu ima glavcina u nosenju tocka nego saraf.
Mozda bih i uzeo novo, ali problem sto je na citroenu c4 sve zajedno sa diskom i lezajem, pa nije ispod 150km.
Samo znam da vise vulkanizeru necu ici da mi uvrce i odvrce sarafe pistoljem i da steze k'o sivonja.
Mnogi misle da ce im otpasti tocak ako ne pritegnu k'o sivonje, a vecu ulogu ima glavcina u nosenju tocka nego saraf.
-
player_
- Posts: 1326
- Joined: 30/11/2013 21:56
- Location: Sarajevo
#22343 Re: Dolazi zima - zimske gume
Imas vulkanizera koji koriste moment kljuc tako da nema tih problema 
-
Throttle
- Posts: 14680
- Joined: 10/06/2016 12:35
#22344 Re: Dolazi zima - zimske gume
Ja svojim kljucem provjerim nakon zamjene ako vulkanizer ne koristi moment kljuc. Poceo tu praksu nakon sto jednom nisam mogao odvrnut tocak kad je ispuhala guma, slomio kljuc 
-
Throttle
- Posts: 14680
- Joined: 10/06/2016 12:35
#22345 Re: Dolazi zima - zimske gume
P.s. Kupujem felge 18ke il 19ke 5x105 za opela, al da je cijena normalna. Za sad imaju dvoje na olxu koje su sa ok cijenama. Al da neko nema nekog ko bi se rijesio felgi sad kad je vrijeme skidanja. Pozeljno s ljetnim gumama i pozeljno da imaju senzore 
- Evolution_IV
- Posts: 20832
- Joined: 29/08/2020 22:58
- Location: Tahiti
- Vozim: 3 Leša
#22346 Re: Dolazi zima - zimske gume
divan raspon sarafa 
mozda bude nesto, javim..
mozda bude nesto, javim..
- Optimist
- Posts: 15519
- Joined: 08/02/2010 19:01
- Location: Sarajevo
#22347 Re: Dolazi zima - zimske gume
Ja sam jedva nasao jos jedne 16ke za zimski set. Gdje god sam dosao i kazem 5x105, svi mislili da grijesim. Kazu nema to, nisi to to nesta dobro zapamtio.
Elem, sranje sa rasponom koje je jedino ugradjivano na astru k, chevrolet cruze i cini mi se jos jedan model.
A i taj daspon 5x105 nije isti na svakoj astri, vec varira ovisno o motoru.
Elem, sranje sa rasponom koje je jedino ugradjivano na astru k, chevrolet cruze i cini mi se jos jedan model.
A i taj daspon 5x105 nije isti na svakoj astri, vec varira ovisno o motoru.
- Evolution_IV
- Posts: 20832
- Joined: 29/08/2020 22:58
- Location: Tahiti
- Vozim: 3 Leša
- hopi
- Posts: 7256
- Joined: 05/03/2009 23:03
- Location: zemlja moja
#22349 Re: Dolazi zima - zimske gume
Odličan raspon rupa
Još da je Renault odredio dimenziju guma bilo bi veselje
Još da je Renault odredio dimenziju guma bilo bi veselje
-
Throttle
- Posts: 14680
- Joined: 10/06/2016 12:35
#22350 Re: Dolazi zima - zimske gume
5x105 je na svakoj astri k koliko znamOptimist wrote: ↑04/11/2022 18:41 Ja sam jedva nasao jos jedne 16ke za zimski set. Gdje god sam dosao i kazem 5x105, svi mislili da grijesim. Kazu nema to, nisi to to nesta dobro zapamtio.
Elem, sranje sa rasponom koje je jedino ugradjivano na astru k, chevrolet cruze i cini mi se jos jedan model.
A i taj daspon 5x105 nije isti na svakoj astri, vec varira ovisno o motoru.
Na astri j je 5x105 na benzincima a 5x115 na dizelima
