Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Locked
User avatar
sime_cipol
Posts: 23392
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Clio 1.2 43kw

#57976 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by sime_cipol »

plavi_E wrote: 21/10/2022 18:10
sime_cipol wrote: 21/10/2022 17:55
Spoiler
Show
Treba 11 Hrvata u prvom glasanju, pa onda ide drugo, pa fali kvorum, pa drzi, pa ne daj, novi izbori pa ponovo u krug.
Govoris li ti o izglasavanju zakona ili izglasavanju presjednika i podpresjednika Federacije?
Na zakon.
Mora biti i odredjeni broj Hrvata ZA ili nema zakona. Ne mozes ga donijeti bez njih.
plavi_E
Posts: 7613
Joined: 18/10/2021 19:47

#57977 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by plavi_E »

Gdje to stoji za odredjen broj Hrvata da moraju glasati za neki zakon. Ako je tako onda ti ne treba vitalni interes. Mozes postaviti linkk gdje to stoji.
patriot_bih
Posts: 743
Joined: 28/12/2020 17:03

#57978 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by patriot_bih »

Haha koje licemjerje na ovom forumu. :-)

Čak im smeta "patriot_bih" korisničko ime, dok poznati antiBiH trolovi stvaraju pometnju i rade šta hoće...

Iako sam glasao za njihovu stranu opet im smetam što imam drugačiji stav nego oni.
Pravi mali staljinisti i komunjarice. Dolazi djed mraz Nerka sa poklonima za SDP uhljebe, ho-ho-ho :lol:
sakib_jebivjetric
Posts: 369
Joined: 09/02/2021 18:52

#57979 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by sakib_jebivjetric »

Nisi ti patriot, ti si SDAebil :D
patriot_bih
Posts: 743
Joined: 28/12/2020 17:03

#57980 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by patriot_bih »

sakib_jebivjetric wrote: 21/10/2022 18:31 Nisi ti patriot, ti si SDAebil :D
Ti si SDebilP :lol:

Vjerovatno si neki budžetski jebivjetar :D
User avatar
Kolinda
Posts: 5443
Joined: 08/01/2015 13:24

#57981 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Kolinda »

plavi_E wrote: 21/10/2022 16:31 @palermo
Pa valjda isti oni koji su vec pokusali i onda neki drugi proglsise kladionice nacionalnim interesom a usput blokirali izbor sudija koji su trebali raspravljati o tim ineresima.
Kladionice plaćaju porez, ajde pojasni u čemu je problem i kako se iste oporezuju po Europi???
plavi_E
Posts: 7613
Joined: 18/10/2021 19:47

#57982 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by plavi_E »

Kolinda wrote: 21/10/2022 18:40
plavi_E wrote: 21/10/2022 16:31 @palermo
Pa valjda isti oni koji su vec pokusali i onda neki drugi proglsise kladionice nacionalnim interesom a usput blokirali izbor sudija koji su trebali raspravljati o tim ineresima.
Kladionice plaćaju porez, ajde pojasni u čemu je problem i kako se iste oporezuju po Europi???
kakav porez i kome? Znas li ti uopste o cemu se radi kod kladionica?
plavi_E
Posts: 7613
Joined: 18/10/2021 19:47

#57983 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by plavi_E »

Mozda nebi bilo lose upoznati se sa kladionicama dok cekaom link gdje to treba odredjen broj Hrvata u DN za neki zakon.

https://istraga.ba/nova-hdz-ova-obmana- ... o-zastitu/

https://6yka.com/bih/enormno-bogati-vla ... nja-poreza
plavi_E
Posts: 7613
Joined: 18/10/2021 19:47

#57984 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by plavi_E »

Shmit je Bosnjake navodno oslobodio tih okova da ne mogu oporezivati kladionice kako oni to hoce. Jedino @sime_cipol tvrdi drugacije da i dalje treba odredjen broj bh. Hrvata da bi se izglasao neki zakon.
User avatar
sime_cipol
Posts: 23392
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Clio 1.2 43kw

#57985 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by sime_cipol »

Najbolji porez na kladionice mogu uvesti sami Bošnjaci, ne treba im Dom Naroda. Na klade se i gotova stvar.
User avatar
tramvajtrojka
Posts: 17038
Joined: 27/04/2021 22:52

#57986 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by tramvajtrojka »

sime_cipol wrote: 21/10/2022 19:00 Najbolji porez na kladionice mogu uvesti sami Bošnjaci, ne treba im Dom Naroda. Na klade se i gotova stvar.
znas li ti kako mala otkuca slatko jedan kompjuterski i 6/2 poredak na kerove :oops: :oops:

jos ako zapalis cigaru sa jacapi zivotnoj sreci nema kraja :lol:
gdje ces taj zivotni rahatluk ukidati :evil:
User avatar
Gandalf
Posts: 11175
Joined: 02/06/2008 23:52
Location: ...........................

#57987 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Gandalf »

sime_cipol wrote: 21/10/2022 19:00 Najbolji porez na kladionice mogu uvesti sami Bošnjaci, ne treba im Dom Naroda. Na klade se i gotova stvar.
Za to treba imati i malo soli u glavi, ali jok, draga kladara ko da je mati rođena
GranicarZvornik
Posts: 49
Joined: 21/11/2021 13:41

#57988 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by GranicarZvornik »

General War wrote: 21/10/2022 14:22
GranicarZvornik wrote: 21/10/2022 13:39 Novo zahuktavanje Shmita oko upotrebe bonskih ovlasti.Kako najavljuju zeli predati vojnu imovinu na teritoriji rs srbima i izdvojiti iz vlasnistva drzave Ona prica oko negiranja genocida,izbora i imovine polako se realizuje.
Gubitnici su vecina BiH ..bosnjaci.zasto?
Jednostavno pored price da se radi o muslimanima ne treba zaboraviti i to da 30godina nakon rata nisu smogli da odgoje politicare koni su spremni da se uhvate u kostac sa problemima i da kao vecinski narod vode drzavu.Sva politika zadnjih 30 godina svodila se na talove i bogacenja pojedinaca a ne drzave.
Kao takvi jednostavno nemocni da urade bilo sta ..kako vojno tako i politicki ,cjeli narod je srozan do te mjere da mora zivjeti na 23% drzave i da se mora povinovati manjinama.Dali postoji odgovor na takve poteze?? Naravno sutnja.Kad treba organizovati neke demostracije nigdje zive duse ili koristi se za promociju ustaljene politike.E sta ce sad nova vlast uraditi..isto sto i stara ..nista.Jer su zaglavljeni u dokazivanju koliko su evropljani! Dali u BiH ima intelektualaca?? Nema!! Ili su nevidljivi.Greska koju su napravili politicari zadnjih 30 godina dolazi na naplatu.Cjena ce biti ..jbga nepropoporcijalna ulogu koji je izgubljen za vrijeme rata.Nazalost.
Kakav vecinski narod? Ko su ti manjine kojima se povinujes?
Pa upravu si..bosnjaci su manjina jer vrijede manje nego ostali.jel tako??
GranicarZvornik
Posts: 49
Joined: 21/11/2021 13:41

#57989 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by GranicarZvornik »

General War wrote: 21/10/2022 14:28
noviforumas wrote: 21/10/2022 14:24

Sad kad si uhvacen u lazi skreces s teme. :lol: Haj mi reci, je li ovo uslov za NATO ili ne?
Ti bas ne kontas, haj da probam da ti nacrtam: imas kucu u zajednickom vlasnistvu sa dvojicom brace, i svakako u toj kuci zivis u jednon sobi ali zajednicki koristis i hodnik, i kuhinju i izlaz iz kuce...ali dvojica brace ti predloze da se rastalite da onintebi daju tu sobu 1/1 na sudu a oni ce ostalo sebi...jel tebi to OK?
Jos pogotovu ako si ti tu kucu napravio a braca ucestvovala nadgledajuci..ih to je posten deal!!!
User avatar
Login77777
Posts: 8778
Joined: 18/05/2021 09:11

#57990 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Login77777 »

tramvajtrojka wrote: 21/10/2022 19:40
sime_cipol wrote: 21/10/2022 19:00 Najbolji porez na kladionice mogu uvesti sami Bošnjaci, ne treba im Dom Naroda. Na klade se i gotova stvar.
znas li ti kako mala otkuca slatko jedan kompjuterski i 6/2 poredak na kerove :oops: :oops:

jos ako zapalis cigaru sa jacapi zivotnoj sreci nema kraja :lol:
gdje ces taj zivotni rahatluk ukidati :evil:
Zamisli ukinu kladaru, pa Lingo bi pobudalio. Hem mu Bake nije predCednik hem nema kladare… :mrgreen:
User avatar
vee-jay
Posts: 9839
Joined: 22/06/2004 20:50
Location: --- nisam vise ovdje ---

#57991 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by vee-jay »

Pogledao sam interviju sa Ivom Komsicem.
U nekoliko stvari je bio dosta kontradiktoran.
Kao prvo, sve sto je rekao o Amerikancima je kontradiktorno.

Prvo je rekao da su i Amerikanci svjesni da Dejton nije u redu.
Onda je rekao da je Holbruk u Dejtonu napravio entitete, i da se nakon toga pokajao - kao da je on to sve sam radio i kao da nije 25 godina proslo.
Onda je izjavio da su u Neumu na stolu bile procentualne kvote - sto bi fakticki znacilo Treci Entitet.
A onda je rekao da su Amerikanci u Neumu bili spremni i da su podrzavali te procentualne kvote.

I onda nakon svega toga kaze da nam Amerikanci zele dobro i da su istinski prijatelji BiH.
A ja sam sada vise nego ikada prije uvjerenja:
- da je Dejton poklon Srbiji, i
- da Amerikanci sada "nesto slicno" zele pokloniti Hrvatskoj -- jer je u Vashingtonu obecana kantonizacija citave BiH - a Dejtonom je najvise izgubila "Hrvatska strana"
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#57992 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by General War »

GranicarZvornik wrote: 21/10/2022 20:15
General War wrote: 21/10/2022 14:22
Kakav vecinski narod? Ko su ti manjine kojima se povinujes?
Pa upravu si..bosnjaci su manjina jer vrijede manje nego ostali.jel tako??
:-)
ti imas ozbiljan problem u percepciji, ako ti ucitelj ni porodica nije mogla pomoci...ko sam ja da to ispravljam
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#57993 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by General War »

GranicarZvornik wrote: 21/10/2022 20:18
General War wrote: 21/10/2022 14:28
Ti bas ne kontas, haj da probam da ti nacrtam: imas kucu u zajednickom vlasnistvu sa dvojicom brace, i svakako u toj kuci zivis u jednon sobi ali zajednicki koristis i hodnik, i kuhinju i izlaz iz kuce...ali dvojica brace ti predloze da se rastalite da onintebi daju tu sobu 1/1 na sudu a oni ce ostalo sebi...jel tebi to OK?
Jos pogotovu ako si ti tu kucu napravio a braca ucestvovala nadgledajuci..ih to je posten deal!!!
Nisi ti tu kucu napravio vise nego ostali, ne zam ko te je ucio istoriju, ali te je neko gadno izmanipulisao.
saimidin
Posts: 3254
Joined: 20/05/2011 17:53

#57994 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by saimidin »

plavi_E wrote: 21/10/2022 16:44 @palermo
Onda je bio vitalni interes jer ga je dvotrecinska vecina u klubu Hrvata proglasilavitalnim interesom. Nakon shmitovog (na]metanja to vise ne mogu.






Nego imam neka pitanja u vezi nacina odlucivanja u Domu Naroda:
5. Odlučivanje

Član 110.


Dom naroda odlučuje na sjednici ako je prisutna većina delegata, ako Ustavom Federacije i ovim poslovnikom nije drugačije utvrđeno.
Odluke se donose većinom glasova od ukupnog broja delegata u Domu naroda, ako Ustavom, zakonom i ovim poslovnikom nije drugačije utvrđeno.
Ukupan broj delegata predstavlja broj delegata kojima je verifikovan mandat u tekućem sazivu.
https://parlamentfbih.gov.ba/dom_naroda ... index.html

23 + 23 + 23 + 11 = 80

Znaci li ovo da je dovoljno 41 glas da zakon o oporezivanju kladionica moze proci DN?
Da li je pored 23 glasa bosnjackog kluba nemoguce "nakupiti" jos 18 ruku iz drugih klubova da se na primjer izglasa maksimalno oporezivanje kladionica?
Teoretski da, prakticno videcemo

Moze jednom, a onda ce ti sljedeci puta blokirati sve, dok im to me vratis ili dok im ohr ne vrati

Isto kao I do sada, tako da je citav fazon smitove odluke bio da se otkloni mogucnost da hdz izgubi veto na sve

U principu ne postoji prakticna mogucnost da se hdz oduzme to veto, nije ni prije postojala, jer da si uzeo tih 6 mjesta ili sada 11, oni bi poceli sranja

Da se razumijemo, nikada se nije posebno trudilo ni za 6, a nece ni za 11, iako je 6 bilo lako a ni 11 nije pretjerano tesko
nles
Posts: 1671
Joined: 09/06/2021 18:29
Location: FORGET? HELL!

#57995 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by nles »

palermo wrote: 21/10/2022 16:41
detroit-mercy wrote: 21/10/2022 16:30
Ne jebu lijepi, nego uporni :mrgreen:
Ma da se ne lazemo....jebaci jebu....oni koje je priroda odredila da budu jebaci....ostali su vec sta ih zapadne...

A Covke je ocito prirodni jebac
Tesko bit jebac kad ti ujak drzi javnu kucu...
User avatar
Gandalf
Posts: 11175
Joined: 02/06/2008 23:52
Location: ...........................

#57996 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Gandalf »

nles wrote: 22/10/2022 00:24
palermo wrote: 21/10/2022 16:41

Ma da se ne lazemo....jebaci jebu....oni koje je priroda odredila da budu jebaci....ostali su vec sta ih zapadne...

A Covke je ocito prirodni jebac
Tesko bit jebac kad ti ujak drzi javnu kucu...
:thumbup:
User avatar
Prpa.ba
Posts: 15267
Joined: 15/08/2006 21:34
Location: Podrucje pod Upravom OHR-a

#57997 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Prpa.ba »

plavi_E wrote: 21/10/2022 16:44 23 + 23 + 23 + 11 = 80

Znaci li ovo da je dovoljno 41 glas da zakon o oporezivanju kladionica moze proci DN?
Da li je pored 23 glasa bosnjackog kluba nemoguce "nakupiti" jos 18 ruku iz drugih klubova da se na primjer izglasa maksimalno oporezivanje kladionica?
Ostale odluke donose se prostom većinom u svakom domu, ukoliko nije drugačije utvrđeno ovim ustavom ili poslovnikom toga doma.
Kljuc, nakon OHr-ovih izmjena, je u Poslovniku a ne vise u Ustavu FBiH.

Ustav FBiH sada propisuje katalog pitanja za koja se moze proglasiti vitalni nacionalni interes, i tada treba većina u svakom klubu naroda. Za ostalo se glasa prostom većinom u cijelom Domu, osim ako Poslovnik ne utvrdi drugačije.

Rok za uskladjivanje Poslovnika o radu je godinu dana. Aktuelni Poslovnik trenutno nije uskladjen sa Ustavom.

Dom naroda utvrdjuje svoj Poslovnik.
patriot_bih
Posts: 743
Joined: 28/12/2020 17:03

#57998 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by patriot_bih »

Prihodi kladionica u FBiH 1,7 milijardi godišnje.

To je skoro kao trećina budžeta FBiH.

Cijena izgradnje tunela Prenj je 400 mil. eura što znači da bi se od prihoda kladionica mogla izgraditi 2 tunela Prenj svake godine.
User avatar
JohnnyS
Posts: 17460
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#57999 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by JohnnyS »

Znači ima se para
User avatar
sime_cipol
Posts: 23392
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Clio 1.2 43kw

#58000 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by sime_cipol »

Bošnjaci izfinansirali izborni zakon HDZu :lol:
Locked