Pa peticija je bila neki dan, i zove se izbori. Mozda mi mislimo da su Ameri glupi. Pogledaju izbore i vide kako se glasalo. Kakve peticije i budalastine.
Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?
- Haris.ba
- Posts: 35278
- Joined: 08/09/2005 20:08
#6426 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?
-
Lex77
- Posts: 1001
- Joined: 09/02/2010 23:23
#6427 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?
SCHMIDTOVA ODLUKA
‘Reforme su bile nužne, ali tajming je iritantan. Među Bošnjacima vlada potpuno zgražanje‘
Može li reforma Izbornog zakona zapravo smanjiti blokadu političkog sustava u BiH ili će je povećati?
Piše:
Deutsche Welle
Kraj ere naočala! Revolucionarni tretman hrvatskog profesora prirodno vraća vid u 28 dana!
Njemački list Süddeutsche Zeitung u tekstu naslovljenom "Moćni Nijemac iz Sarajeva" osvrće se na u nedjelju nametnute izmjene Izbornog zakona u BiH od strane Ureda visokog predstavnika Christiana Schmidta, javlja Deutsche Welle.
"To da su te reforme bile suštinski nužne, neosporno je, ali je, čak i za one dobronamjerne, vrijeme njihovog donošenja bilo iritantno, u nedjelju navečer: dok je Schmidt priopćavao odluke o nametnutim izmjenama, u cijeloj zemlji su prebrojavani glasovi; do zatvaranja biračkih mjesta, nedugo prije toga, građanke i građani su glasali za kandidate na brojnim pozicijama u njihovoj prekompleksnoj državnoj strukturi", piše SZ.
Distanciranje EU, pohvale Velike Britanije i SAD-a
Mnogi su, navodi se dalje u tekstu, imali dojam da netko na autoritaran način pokazuje nepovjerenje u proces političkog odlučivanja ljudi u zemlji. Potom se ističe i činjenica da se Predstavništvo Europske unije u Sarajevu distanciralo od Schmidtove odluke, ali i da su, s druge strane, pohvale stigle iz tamošnjeg američkog i britanskog veleposlanstva.
"Time se pokazao pritisak pod kojim se nalazi međunarodna zajednica: ruska invazija na Ukrajinu dala je novi poticaj angažmanu zapadnih zemalja u Bosni i Hercegovini - nakon što je to polje godinama bilo prepušteno akterima poput Moskvi vjernog bosansko-srpskog separatista Milorada Dodika…, koji je najglasniji u zahtjevima za ukidanje OHR-a."
OGLAS
No, Christian Schmidt je navikao da ga napadaju, piše SZ, te podsjeća na vrijeme od prije pet godina kada se njemački kršćanskodemokratski političar u svojstvu saveznog ministra poljoprivrede našao u unakrsnoj vatri u Bruxellesu. Tada je, piše SZ, Schmidt na svoju ruku glasovao za upotrebu spornog herbicida glifosata na razini EU-a, iako je tadašnja ministrica okoliša iz SPD-a, kao koalicijskog partnera CDU/CSU-a, stavila veto.
Ekolozi su tada optužili Schmidta da je popustio kemijskom lobiju, a oni koji su stali u njegovu obranu tvrdili su da je ta odluka čak pomogla u postupnom prelasku na ekološki prihvatljiviju poljoprivredu.
Sve što morate znati
Slavlje i ukrajinske suze radosnice ubrzo je zamijenila nevjerica: ‘Lica su im žuta kao vosak‘
Bivši britanski veleposlanik u Jugoslaviji i Rusiji: ‘Putin je 21. rujna napravio fatalnu pogrešku‘
Misterij sabotaže u Sjevernom toku: Bivši čelnik ukrajinske naftne tvrtke iznio novo, eksplozivno tumačenje incidenta
Rusija se sada obračunava s Kazahstanom; Ukrajina: ‘Službeno, počelo je oslobađanje Luhanska‘
Sam Schmidt je kasnije, piše SZ, prilično lakonski prokomentirao svoje postupke riječima: "Takav vam je Schmidt."
‘Omalovažavanje demokratskog procesa‘
Reforma izbornog zakona mjesecima je bila goruće političko pitanje u BiH, piše švicarski Neue Zürcher Zeitung (NZZ), te pojašnjava: "Najjednostavnije rečeno, cilj je ograničiti mogućnosti utjecaja muslimanske većine na izbor hrvatskih zastupnika. Nasuprot tome, za hrvatsku manjinu su smanjene mogućnosti stavljanja veta. Time bi se cijeli politički sustav trebao učini funkcionalnijim i stvoriti osnova za pokretanje hitno nužnih reformi. Međutim, promjena također jača etnizaciju bosanske politike. Schmidt je davno najavio da će iskoristiti svoje ovlasti ako strane ne postignu kompromis. Najjača hrvatska stranka u zemlji podržava reformu, dok je bošnjačke snage odbijaju."
No, bez obzira na stav o reformi, vrijeme donošenja uredbe je izuzetno problematično, rekao je za NZZ politolog Daniel Bochsler, koji se u Beogradu i Beču bavi proučavanjem demokratske politike.
Prema Bochslerovim riječima, u suprotnosti s postojećim standardima je to da se izborni zakon mijenja neposredno prije izbora, jer se birači više ne mogu upoznati s novim pravilima.
"Naknadna promjena je još neprihvatljivija. To je omalovažavanje demokratskog procesa. Osim toga, Schmidt nije dao priliku novoizabranim institucijama da potraže rješenje. To je utoliko više uznemirujuće što su se nakon izbora nazirali određeni pomaci", navodi NZZ mišljenje Daniela Bochslera.
"Potpuno zgražanje vlada među bošnjačkim promatračima, najvehementnijim protivnicima reformi. U opticaju su ključne riječi kao što su "metode u stilu kolonijalnih gospodara" ili "pučistička intervencija". Rasprava o Bosni i Hercegovini uvijek pati od dramatizacije. S obzirom na ovu uznemirenost, postavlja se pitanje može li reforma Izbornog zakona zapravo smanjiti blokadu bosanskog političkog sustava ili će je prije povećati", zaključuje se u tekstu švicarskog NZZ-a, a prenosi DW.
‘Reforme su bile nužne, ali tajming je iritantan. Među Bošnjacima vlada potpuno zgražanje‘
Može li reforma Izbornog zakona zapravo smanjiti blokadu političkog sustava u BiH ili će je povećati?
Piše:
Deutsche Welle
Kraj ere naočala! Revolucionarni tretman hrvatskog profesora prirodno vraća vid u 28 dana!
Njemački list Süddeutsche Zeitung u tekstu naslovljenom "Moćni Nijemac iz Sarajeva" osvrće se na u nedjelju nametnute izmjene Izbornog zakona u BiH od strane Ureda visokog predstavnika Christiana Schmidta, javlja Deutsche Welle.
"To da su te reforme bile suštinski nužne, neosporno je, ali je, čak i za one dobronamjerne, vrijeme njihovog donošenja bilo iritantno, u nedjelju navečer: dok je Schmidt priopćavao odluke o nametnutim izmjenama, u cijeloj zemlji su prebrojavani glasovi; do zatvaranja biračkih mjesta, nedugo prije toga, građanke i građani su glasali za kandidate na brojnim pozicijama u njihovoj prekompleksnoj državnoj strukturi", piše SZ.
Distanciranje EU, pohvale Velike Britanije i SAD-a
Mnogi su, navodi se dalje u tekstu, imali dojam da netko na autoritaran način pokazuje nepovjerenje u proces političkog odlučivanja ljudi u zemlji. Potom se ističe i činjenica da se Predstavništvo Europske unije u Sarajevu distanciralo od Schmidtove odluke, ali i da su, s druge strane, pohvale stigle iz tamošnjeg američkog i britanskog veleposlanstva.
"Time se pokazao pritisak pod kojim se nalazi međunarodna zajednica: ruska invazija na Ukrajinu dala je novi poticaj angažmanu zapadnih zemalja u Bosni i Hercegovini - nakon što je to polje godinama bilo prepušteno akterima poput Moskvi vjernog bosansko-srpskog separatista Milorada Dodika…, koji je najglasniji u zahtjevima za ukidanje OHR-a."
OGLAS
No, Christian Schmidt je navikao da ga napadaju, piše SZ, te podsjeća na vrijeme od prije pet godina kada se njemački kršćanskodemokratski političar u svojstvu saveznog ministra poljoprivrede našao u unakrsnoj vatri u Bruxellesu. Tada je, piše SZ, Schmidt na svoju ruku glasovao za upotrebu spornog herbicida glifosata na razini EU-a, iako je tadašnja ministrica okoliša iz SPD-a, kao koalicijskog partnera CDU/CSU-a, stavila veto.
Ekolozi su tada optužili Schmidta da je popustio kemijskom lobiju, a oni koji su stali u njegovu obranu tvrdili su da je ta odluka čak pomogla u postupnom prelasku na ekološki prihvatljiviju poljoprivredu.
Sve što morate znati
Slavlje i ukrajinske suze radosnice ubrzo je zamijenila nevjerica: ‘Lica su im žuta kao vosak‘
Bivši britanski veleposlanik u Jugoslaviji i Rusiji: ‘Putin je 21. rujna napravio fatalnu pogrešku‘
Misterij sabotaže u Sjevernom toku: Bivši čelnik ukrajinske naftne tvrtke iznio novo, eksplozivno tumačenje incidenta
Rusija se sada obračunava s Kazahstanom; Ukrajina: ‘Službeno, počelo je oslobađanje Luhanska‘
Sam Schmidt je kasnije, piše SZ, prilično lakonski prokomentirao svoje postupke riječima: "Takav vam je Schmidt."
‘Omalovažavanje demokratskog procesa‘
Reforma izbornog zakona mjesecima je bila goruće političko pitanje u BiH, piše švicarski Neue Zürcher Zeitung (NZZ), te pojašnjava: "Najjednostavnije rečeno, cilj je ograničiti mogućnosti utjecaja muslimanske većine na izbor hrvatskih zastupnika. Nasuprot tome, za hrvatsku manjinu su smanjene mogućnosti stavljanja veta. Time bi se cijeli politički sustav trebao učini funkcionalnijim i stvoriti osnova za pokretanje hitno nužnih reformi. Međutim, promjena također jača etnizaciju bosanske politike. Schmidt je davno najavio da će iskoristiti svoje ovlasti ako strane ne postignu kompromis. Najjača hrvatska stranka u zemlji podržava reformu, dok je bošnjačke snage odbijaju."
No, bez obzira na stav o reformi, vrijeme donošenja uredbe je izuzetno problematično, rekao je za NZZ politolog Daniel Bochsler, koji se u Beogradu i Beču bavi proučavanjem demokratske politike.
Prema Bochslerovim riječima, u suprotnosti s postojećim standardima je to da se izborni zakon mijenja neposredno prije izbora, jer se birači više ne mogu upoznati s novim pravilima.
"Naknadna promjena je još neprihvatljivija. To je omalovažavanje demokratskog procesa. Osim toga, Schmidt nije dao priliku novoizabranim institucijama da potraže rješenje. To je utoliko više uznemirujuće što su se nakon izbora nazirali određeni pomaci", navodi NZZ mišljenje Daniela Bochslera.
"Potpuno zgražanje vlada među bošnjačkim promatračima, najvehementnijim protivnicima reformi. U opticaju su ključne riječi kao što su "metode u stilu kolonijalnih gospodara" ili "pučistička intervencija". Rasprava o Bosni i Hercegovini uvijek pati od dramatizacije. S obzirom na ovu uznemirenost, postavlja se pitanje može li reforma Izbornog zakona zapravo smanjiti blokadu bosanskog političkog sustava ili će je prije povećati", zaključuje se u tekstu švicarskog NZZ-a, a prenosi DW.
-
Loki2k9
- Posts: 1851
- Joined: 26/11/2019 01:03
#6428 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?
Upravo tako.Gandalf wrote: ↑05/10/2022 14:12Str0nz wrote: ↑05/10/2022 12:19 P.S, samo da vidim da li sam dobro razumijo kljucne zakljucake strucnjake ovdje:
1. Glavni problem DMSa je legitimno predstavljanje, sve ostalo u njemu je med i mljeko.
Bosnjaci su glavni rusitelji DMSa zbog Edima i Anela zato njih i drzavu MZ zasluzeno kaznjava.
2. Bakirova i Bosnjacka je duznosti da lobiraju da MZ ne poduzima mjere da uniste narod i drzavu.
Ovakva existencijalna pitanja su svugdje norma ali kada Bosnjaci ne lobiraju za svoje pravo da postoje zasluzuju evropsku Palestinu sa aparthejdom.
![]()
kirbaša i sda prezirem iz dna duše, ali svaljivati ovo na njega jer se on ko naslikava nešto s erdoganom i to je kao razlog što nas zapad prodaje svakoj sjecikesi s balkana, fakat smiješno
Tvorac i garant DMS svi znamo ko je i ne treba se pravit blesav. Isti taj tvorac i garant DMS uredno dopušta svaki oblik separatizma i radikalizma već više od dvije decenije, popušta svakoj mogućoj nefunkcionalnosti institucija od nivoa mjesne zajednice pa do VM-a, dopušta svaku moguću opstrukciju iz regiona, dopustio je da ne vidi ruski utjecaj u sred Nato teritorije, ali ne, nisu to problemi ove države, problem je mrski Sejdo. Licemjerje na hiljaditu.
-
Loki2k9
- Posts: 1851
- Joined: 26/11/2019 01:03
#6429 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?
Hoce li gosn. nacista Kristijan Shit poduzeti ista da se zastite prava povratnika Bosnjaka u RS? Oni su najugrozeniji u ovoj drzavi, sto ekonomski, sto drustveno, sto zivotno.
- PreWiBa
- Posts: 12958
- Joined: 22/03/2018 16:37
- Location: Njemačka - Izvor i Srce Bosne - Hercegovina
- Grijem se na: Plin i centralno
- Horoskop: Lav
- Contact:
#6430 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?
Naši su predlagali da bude dom naroda "legitiman", ali pod uslovom da se njegova funkcija smanji na pitanja VNI.Grean wrote: ↑05/10/2022 14:24 Maloprije gledah desnicarski Z1 kanal, gost neki zastupnik koji jedva prica hrvatski i njihov bivsi ministar inostranih poslova, naravno tema smo mi.
Kaze nisu zadovoljni ali dosta su uradili i da Hrvatska ponekad treba udariti sakom od sto i ici malo i grublje. Ali nije to poenta.
Kaze ministar ne treba gledati sta je bilo do sad, niko ne voli kukanje, za ovo sad su najzasluzniji Amerikanci i oni ne vole plac vec pricu o buducnosti.
Povezujem to sa nama, Bosnjaci vole samo da placu. Zna li iko od nas sta smo mi predlozili i lobirali u vezi IZ sem sto smo govorili mi necemo sta hoce HDZ? Znamo li sta su nasi predlagali?
Ja prvi ne znam a romani su se napisali na forumu o IZ. Ako mi ne znamo, kako ce znati drugi sta je nasa vizija.
-
BadBoy
- Posts: 9606
- Joined: 01/11/2005 21:55
#6431 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?
Nakon rezultata ovih izbora mogu samo reći: Nametni ga Šmite kako god hoćeš, ovaj narod samo i treba karat. Za normalnog čovjeka su ostale samo dvije opcije: ili se priključiti vladajućem kolu i učestvovat u karanju naroda (super opcija jer možeš raditi šta hoćeš) ili ići odavde.
Neka svako bira za sebe.
Neka svako bira za sebe.
-
noviforumas
- Posts: 3187
- Joined: 12/08/2016 22:28
#6432 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?
Pisaj po nama Krile 
-
Loki2k9
- Posts: 1851
- Joined: 26/11/2019 01:03
#6433 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?
Previse se osilio Shit. Ne mogu da vjerujem koliko nasi poginju glavu pred ovim Gargamelom.
- Nespin
- Posts: 1887
- Joined: 26/03/2019 19:02
#6434 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?
Last edited by Nespin on 09/10/2022 03:33, edited 1 time in total.
-
Loki2k9
- Posts: 1851
- Joined: 26/11/2019 01:03
#6435 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?
Neko je dobro napisao da Amerika zatvara oci pred ruskim utjecajem u Bosni i Hercegovini. Bosna i region su okruzeni NATO clanicama, nemoguce je da obavjestajne agencije nisu upratile sta se desava. Jesu i sve znaju ali dopustaju, jer im je to u interesu. Nisu Bosna pa ni Srbija Ukrajina pa da se ruski utjecaj ne moze ovdje zaustaviti. Mi nismo svjesni koliko nam rade o glave. Ista ta Amerika koja nam se zaklinjala da je prijatelj.Nespin wrote: ↑05/10/2022 14:59https://www.jutarnji.hr/vijesti/svijet/ ... a-10264114Gandalf wrote: ↑05/10/2022 14:12
kirbaša i sda prezirem iz dna duše, ali svaljivati ovo na njega jer se on ko naslikava nešto s erdoganom i to je kao razlog što nas zapad prodaje svakoj sjecikesi s balkana, fakat smiješno
Tvorac i garant DMS svi znamo ko je i ne treba se pravit blesav. Isti taj tvorac i garant DMS uredno dopušta svaki oblik separatizma i radikalizma već više od dvije decenije, popušta svakoj mogućoj nefunkcionalnosti institucija od nivoa mjesne zajednice pa do VM-a, dopušta svaku moguću opstrukciju iz regiona, dopustio je da ne vidi ruski utjecaj u sred Nato teritorije, ali ne, nisu to problemi ove države, problem je mrski Sejdo. Licemjerje na hiljaditu.
https://ba.n1info.com/vijesti/a409298-c ... -utjecaja/
https://www.nacional.hr/tajne-ruske-vez ... prema-bih/
https://istinomjer.ba/covic-ipak-nije-p ... ske-unije/
Znači ovom liku Amerika i UK putem Šmica ispunjavaju želje. Pri tome ignorišući sve ostale presude Suda za ljudska prava kao i Entitet RS. Ali avaj, taj "bošnjački demografski oportunizam...", đe ćeš to dozvoliti...
Pa evo gosn. Shit se otvoreno izivljava nad patriotama ove drzave, zakiva aparthejd u srcu Evrope, a pritom dopusta da Dodik po RS-u radi sta zeli. Bosnjaci su tamo kao pod lupom bez imalo vlasti a ovamo se predaju u ruke Covicu i Dodiku, a vjerujem da ce veliki broj Dodikovih Srba iz Livanjskog kantona popuniti Dom Srba i da bi tu moglo biti belaja. Drze te na drzavnom nivou u stegi iako Bosnjaci imaju najvise ljudi u Paralmentarnoj skupistini, u RS-u si u startu donji a sad te drze i u Federaciji.
- sime_cipol
- Posts: 23392
- Joined: 20/12/2018 15:06
- Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
- Grijem se na: Zdrvima
- Vozim: Clio 1.2 43kw
#6436 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?
Pa blokirati u DN dok se boje ne istope. Mozda bude novi IZ 
- BHCluster
- Posts: 23465
- Joined: 13/09/2007 18:41
- Location: Time to get schwifty in here!
- Contact:
#6437 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?
Christian Schmidt, visoki predstavnik međunarodne zajednice u Bosni i Hercegovini, održao je danas u Sarajevu press konferenciju na kojoj je govorio o proteklim Općim izborima, Izbornom zakonu, Domu naroda Federacije BiH, problemima sa imenovanjima sudija u Ustavni sud Federacije BiH...
- Nismo mogli u potpunosti eliminisati izborne prevare, ali smo imali manje prekršaja zbog toga što sam donio paket integriteta Izbornog zakona. U FBiH nismo imali izabranu vladu i predsjedništvo, sve se zasniva na izbornoj volji još iz 2014.
Oavj put takvo što neće se desiti. Stvorio sam uvjete da se formira vlast nakon izbora. Razgovarao sam sa predstavnicima stranaka u nedjelju nakon moje odluke i neki su iskazali razumijevanje za nju - kazao je Schmidt.
Dodao je mu nije bio cilj da se nekome da prednost ili oduzme prednost tokom predizborne kampanje pa je, kako je istakao, birao trenutak kada će objaviti odluku.
- Kada je u pitanju funkcionanost FBiH, imamo situaciju da Ustavni sud ima manje sudija. Od ovog momenta bit ću neljubazan, dao sam rok do petka predsjedništvu FBiH da dostave prijedloge. Izborni zakon BiH treba reformu, ona je potrebna. Kada je riječ o presudama Sejdić - Finci, Zornić... to se mora primijeniti, ne smije se odlagati, to je moja intencija - istakao je njemački diplomata.
Podvukao je da u BiH imaju dva pristupa, onaj Dejtonski sa tri naroda, dva entiteta i jednom državom, i drugi da svi građani imaju puna i ista prava.
- Dejton 2 neće se desiti u američkoj bazi, već ovdje. Želio sam da uzmem u obzir sudske presude i uvedem novu perspektivu. Za mene je slučaj Ljubić pravno okončan. Možda BiH dobije status kandidata do kraja godine - najavio je on.
Zatim se koristio sportskom terminologijom.
- Gađao sam gol stranaka u BiH, vrijeme da politička ekipa krene u protivnapad - poručio je Schmidt.
-
noviforumas
- Posts: 3187
- Joined: 12/08/2016 22:28
#6438 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?
Kaze Schmidt on moze intervenisati da pomogne HDZ-u i za Ljubic, ali samo Parlament BiH moze implementirati Sejdic-Finci i Zornic, on ne moze
Pa lik nas bas podjebava.
-
DonieBrasco
- Posts: 20067
- Joined: 31/08/2016 16:09
#6439 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?
Ovo je pocetak ka boljem ali puževim korakom, znaci morat ce se provesti sve presude, Ljubic je zavrsena, i morat ce svi da imaju jednaka prava !BHCluster wrote: ↑05/10/2022 15:09Christian Schmidt, visoki predstavnik međunarodne zajednice u Bosni i Hercegovini, održao je danas u Sarajevu press konferenciju na kojoj je govorio o proteklim Općim izborima, Izbornom zakonu, Domu naroda Federacije BiH, problemima sa imenovanjima sudija u Ustavni sud Federacije BiH...
- Nismo mogli u potpunosti eliminisati izborne prevare, ali smo imali manje prekršaja zbog toga što sam donio paket integriteta Izbornog zakona. U FBiH nismo imali izabranu vladu i predsjedništvo, sve se zasniva na izbornoj volji još iz 2014.
Oavj put takvo što neće se desiti. Stvorio sam uvjete da se formira vlast nakon izbora. Razgovarao sam sa predstavnicima stranaka u nedjelju nakon moje odluke i neki su iskazali razumijevanje za nju - kazao je Schmidt.
Dodao je mu nije bio cilj da se nekome da prednost ili oduzme prednost tokom predizborne kampanje pa je, kako je istakao, birao trenutak kada će objaviti odluku.
- Kada je u pitanju funkcionanost FBiH, imamo situaciju da Ustavni sud ima manje sudija. Od ovog momenta bit ću neljubazan, dao sam rok do petka predsjedništvu FBiH da dostave prijedloge. Izborni zakon BiH treba reformu, ona je potrebna. Kada je riječ o presudama Sejdić - Finci, Zornić... to se mora primijeniti, ne smije se odlagati, to je moja intencija - istakao je njemački diplomata.
Podvukao je da u BiH imaju dva pristupa, onaj Dejtonski sa tri naroda, dva entiteta i jednom državom, i drugi da svi građani imaju puna i ista prava.
- Dejton 2 neće se desiti u američkoj bazi, već ovdje. Želio sam da uzmem u obzir sudske presude i uvedem novu perspektivu. Za mene je slučaj Ljubić pravno okončan. Možda BiH dobije status kandidata do kraja godine - najavio je on.
Zatim se koristio sportskom terminologijom.
- Gađao sam gol stranaka u BiH, vrijeme da politička ekipa krene u protivnapad - poručio je Schmidt.
Moje misljenje da ce ovo "otklananje blokada" imati efekta vrmenom, jer nece moci HDZ obarati zakone koji slijede na putu EU i reformama a koji su zdrav razum i logika da se moraju usovojiti.
Također da ce svaka njihova inicjatavia da degradiaju drzavu, da ne pricamo o teritoriji da dozive propast.
- Nespin
- Posts: 1887
- Joined: 26/03/2019 19:02
#6440 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?
Pa jebiga, riješio je ono što je najvažnije (HDZ-u), za ostalo ćemo lakonoviforumas wrote: ↑05/10/2022 15:13 Kaze Schmidt on moze intervenisati da pomogne HDZ-u i za Ljubic, ali samo Parlament BiH moze implementirati Sejdic-Finci i Zornic, on ne mozePa lik nas bas podjebava.
- sime_cipol
- Posts: 23392
- Joined: 20/12/2018 15:06
- Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
- Grijem se na: Zdrvima
- Vozim: Clio 1.2 43kw
#6441 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?
Zasto nije implementirao odluke Sejdic-Finci, Zornic, Pudaric... A ostavio da se dogovorimo oko Ljubica 
- Chmoljo
- Administrativni siledžija u penziji
- Posts: 52670
- Joined: 05/06/2008 03:41
- Location: i vukove stid reći odakle sam...
#6442 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?
Ne, ti si projicirao ono što sam napisao. Jer nigdje ne napisah šta trebamo raditi, nego da kukanje ne pomaže.Nespin wrote: ↑05/10/2022 14:00E hvala ti brate, baš si me prosvijetlio!Chmoljo wrote: ↑05/10/2022 13:49
pokušavam reći da svijet nije mjesto gdje su krovovi od čokolade a prozori od marmelade.
više bih volio da trojka ne ide u federalnu vladu jer će biti pokopani spinovima, potrebniji su na lokalnom planu. a da onaj ko je doveo do ovoga svega neka ide rješavati velika politička pitanja sa svojim majoriziranim jaranima i sa onima koji su ih izabrali.
pokušavam reći da se nariče kako je svijet protiv nas, a nas boli kurac, nego samo naričemo.
Od toliko naklapanja ja jedino što sam zaključio iz tvoje priče jeste da bi trebali ignorisati sve što nam nametne Visoki Nametnik u dogovoru sa HDZ-om, jer zaboga "ljudi glasaju za lopovsku SDA" i "bilo kakva promjena je dobra", pa kao ono, šta nas briga...
U međuvremenu, Gordan Grlić Radman će njemačkom ustaši diktirati zakone koje će nam ovaj nametati, ma šta nas briga...
Ja mislim da je bitna razlika, ali svako voli misliti da zna šta drugi misli umjestoda pročita šta je napisano.
- Grean
- Posts: 9334
- Joined: 30/11/2013 19:47
#6443 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?
Pa onda smo totalno nesposobni da to artikulisemo.sehohari wrote: ↑05/10/2022 14:43Naši su predlagali da bude dom naroda "legitiman", ali pod uslovom da se njegova funkcija smanji na pitanja VNI.Grean wrote: ↑05/10/2022 14:24 Maloprije gledah desnicarski Z1 kanal, gost neki zastupnik koji jedva prica hrvatski i njihov bivsi ministar inostranih poslova, naravno tema smo mi.
Kaze nisu zadovoljni ali dosta su uradili i da Hrvatska ponekad treba udariti sakom od sto i ici malo i grublje. Ali nije to poenta.
Kaze ministar ne treba gledati sta je bilo do sad, niko ne voli kukanje, za ovo sad su najzasluzniji Amerikanci i oni ne vole plac vec pricu o buducnosti.
Povezujem to sa nama, Bosnjaci vole samo da placu. Zna li iko od nas sta smo mi predlozili i lobirali u vezi IZ sem sto smo govorili mi necemo sta hoce HDZ? Znamo li sta su nasi predlagali?
Ja prvi ne znam a romani su se napisali na forumu o IZ. Ako mi ne znamo, kako ce znati drugi sta je nasa vizija.
Najmanje smo o tom pricali, mozda malo Bakir, ostali nista sem suplje mantre o gradjanskom drustvu sto je uopstena prica i nema nikakav konkretan plan i zahtjev.
Realno, mi smo se samo upinjali da sibicarskim metodama pretvorimo DN u nas Dom umjesto da dovodimo u pitanje njegovu moc.
Druga stvar gdje nismo imali konkretan prijedlog je kako obezbijediti ucesce u vlasti Hrvatima a i Srbima koje predstavljaju gradjanske stranke. Ako je to 10% hrvatskog birackog tijela, gdje je njihovih 10% pozicija.
Treca stvar je raspodjela pozicija 1-1-1, dovoditi to u pitanje. Ne moze 55% glasaca imati 33% pozicija. Ovaj dio je najtezi ali treba traziti, ponavljati ko' papagaj.
Last edited by Grean on 05/10/2022 15:34, edited 1 time in total.
- Chmoljo
- Administrativni siledžija u penziji
- Posts: 52670
- Joined: 05/06/2008 03:41
- Location: i vukove stid reći odakle sam...
#6444 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?
Meni sve ovo isto ko kad lik konta da će guziti jer je fin.
Samo vi.
Samo vi.
- Nespin
- Posts: 1887
- Joined: 26/03/2019 19:02
-
DonieBrasco
- Posts: 20067
- Joined: 31/08/2016 16:09
#6446 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?
Vrhunac bi bio da on u narednim danima skine Kosmica radi necega, sto je Zagreb trazio dan nakon izbora.
A onda bi sve ovo palo u vodu iako ovo sto je nametnuo opet ne zadovoljava HDZ oni hoce sve.
A onda bi sve ovo palo u vodu iako ovo sto je nametnuo opet ne zadovoljava HDZ oni hoce sve.
- PreWiBa
- Posts: 12958
- Joined: 22/03/2018 16:37
- Location: Njemačka - Izvor i Srce Bosne - Hercegovina
- Grijem se na: Plin i centralno
- Horoskop: Lav
- Contact:
#6447 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?
Zato što znaju da će Hrvati prije u rat nego da se obesmisli dom naroda.Grean wrote: ↑05/10/2022 15:33Pa onda smo totalno nesposobni da to artikulisemo.
Najmanje smo o tom pricali, mozda malo Bakir, ostali nista sem suplje mantre o gradjanskom drustvu sto je uopstena prica i nema nikakav konkretan plan i zahtjev.
Realno, mi smo se samo upinjali da sibicarskim metodama pretvorimo DN u nas Dom umjesto da dovodimo u pitanje njegovu moc.
Druga stvar gdje nismo imali konkretan prijedlog je kako obezbijediti ucesce u vlasti Hrvatima a i Srbima koje predstavljaju gradjanske stranke. Ako je to 10% hrvatskog birackog tijela, gdje je njihovih 10% pozicija.
Treca stvar je raspodjela pozicija 1-1-1, dovoditi to u pitanje. Ne moze 55% glasaca imati 33% pozicija. Ovaj dio je najtezi ali treba traziti, ponavljati ko' papagaj.
A i Međunarodna zajednica. Vidi malo unazad: Sva saopštenja iz SAD-a, Šmita i drugih velikih igrača ponavljaju kao papagaj "tri naroda, jedna država".
To što se mi hvatamo za slamčice iz EU parlamenta (koji možda i nije bio za ovo, ali nisu nikakav bitan faktor) je druga stvar.
Građanske stranke su ovdje za mene napravili najveći kiks. Puno su kritikovali, a malo uradili. Mislim, kritika je bila utemeljena, ali nisu se ni oni nešto potrudili sem da predstave prijedloge koji su bili toliko iluzorni da nisu ni uzeti u razmatranje.
- Adriatic
- Posts: 3422
- Joined: 03/07/2008 12:32
- Location: Šeher
#6448 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?
Šta se očekuje da uradi ovaj igrač HDZ-a i Zagreba, kada su Bakir, Konaković, Radončić i Islamska zajednica takođe za podjelu i formalizaciju fildžana?
Nema ko da se bori, ako ne za građansku, onda bar za one koji nisu nacionalisti.
Spala knjiga na Komšića, a i on se uhinjio nakon izbora i ni a.
Nema ko da se bori, ako ne za građansku, onda bar za one koji nisu nacionalisti.
Spala knjiga na Komšića, a i on se uhinjio nakon izbora i ni a.
- Str0nz
- Posts: 1270
- Joined: 27/10/2021 00:45
- Grijem se na: Hodza > marfi
#6449 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?
Zaista da nemozes povjerovati sta prica i radi. Bukvalno se urinira po drzavi i narodu, boli ga qrac.
- Str0nz
- Posts: 1270
- Joined: 27/10/2021 00:45
- Grijem se na: Hodza > marfi
#6450 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?
Čini se da je federalna vlada bijesna zbog Christiana Schmidta, visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini, i njegove izmjene izbornog zakona na dan izbora. Samo ne želite da javno izrazite svoje nezadovoljstvo
