Hej Džo, jesi popizdio
Il’ si se to šljive nazviždio
Vas problem je ta percepcija gdje onemogucavanje da Bosnjaci predstavljajuci se kao Hrvati, u klubu Hrvata, izabrani bosnjackim glasovima, prave prevagu ko ce kao predstavnik Hrvata uci u vlast, zapravo predstavlja popustanje ili kao da se time nekom nesto poklanja.dr_arsla wrote: ↑01/09/2022 20:12Sta je vise smisao Bosanskog i Bošnjačkog popuštanja sve ove godine zarad mira u kući, zarad napretka zemlje, dokle smo evo došli?geoxx wrote: ↑01/09/2022 17:40
Sta je smisao tog poteza? Osim sto je vjetar u ledja Dodiku koji trabunja o besmislu ove drzave. Jer ako Bosnjaci kao jedina brana ove drzave krenu u tako otvorene i radikalne opstrukcije, koji je stvarno smisao svega?
Rekao sam ovdje milion puta i ponovicu - ovu drzavu kakva jest, slaba i krhka je prelako rusiti, problem ju je braniti i graditi. To trazi pamet. A tu potpada i ono da nekad moras primiti i mirno istrpiti udarac do boljeg vremena.
To sto je propaganda i PTSP naseg naroda predstavila da je taj udarac toliki da zatire Bosnjake jer isti nece moci birati klub Hrvata je druga stvar.
Jer govori da će rasni zakoni biti nametnuti do kraja sedmice.Loki2k9 wrote: ↑01/09/2022 20:13Ove nebuloze "lidera" HDZ 90 si izdvojio jer zbog?Lex77 wrote: ↑01/09/2022 20:07
Na upit novinara što će biti ako se ponovno organiziraju protesti i ako visoki predstavnik pod pritiscima ne nametne izmjene izbornog zakona, kaže da su već u nekoliko navrata pripremali scenarije, što raditi ako bi se to dogodilo.
"Bitno je da su se ti protesti dogodili, jer su time svi predstavnici međunarodne zajednice vidjeli šta je cilj i ambicija onih koji su organizirali proteste u BiH napraviti od zemlje. Cilj je napraviti državu, jednog naroda, raditi ono što je Milošević radio 1989. i 1990. godine. Više nikom ne stoji upitnik šta je cilj i mislim da će to značajno utjecati na odluke koje će donijeti visoki predstavnike", rekao je lider HDZ-a 1990.
Srry, mislio sam da podrzavas ove njegove nebuloze o tome da se u Sarajevu protestovalo zbog ""iste zelje kakvu je nekad imao Milosevic za Jugoslaviju".
Lik je opsjednut
Pogresno razumijes politicki sistem trenutno u BiH. Mi imamo hibridni sistem kojim je uspostavljen balans izmedju demokratskog i etnickog principa koji je olicen u 2 (slovima: dva) zakonodavna doma: Predstavnickom i Domu naroda. U cisto demokratskom sistemu gornji dom (kod nas Dom naroda) bi trebao biti korektivno zakonodavno tijelo koje odlucuje po posebno specificiranim ingerencijama). U BiH domovi naroda nisu korektivni nego zakonodavni domovi obzirom da svi zakoni i odluke moraju proci oba doma. Stoga je nacin biranja delegata u domove istovjetan, tj. svi mogu glasati za sve (tu nema nikakve manipulacije jer tako odredjuju trenutni Ustavi i IZ).geoxx wrote: ↑01/09/2022 20:27Vas problem je ta percepcija gdje onemogucavanje da Bosnjaci predstavljajuci se kao Hrvati, u klubu Hrvata, izabrani bosnjackim glasovima, prave prevagu ko ce kao predstavnik Hrvata uci u vlast, zapravo predstavlja popustanje ili kao da se time nekom nesto poklanja.
To je nista vise nego uklanjanje ili ako nista smanjenje mogucnosti zloupotreba i izigravanja propisa u okviru postojeceg sistema koji realno jest nepravedan, ali je isti na snazi, dakle radi se o sistemu etnickog, a ne gradjanskog predstavljanja. Ja ga kao takvog postujem, iako bih licno rado drugaciji.
I vec sam jednom rekao, takav sistem se ne mijenja izborima, niti politickom silom, nego mozda nekom drugom silom ili dogovorom. Tako je kako je.
Državljani Bosne i Hercegovine u dijaspori već su počeli sa zaprimanjem listića i glasanjem na Općim izborima 2022. godine, time je počelo održavanje izbora po postojećem Izbornom zakonu.
SaraFina wrote: ↑02/09/2022 19:56 Je li ima kakav pravni ekspert da prokomentira ovo:
https://www.klix.ba/vijesti/bih/izborna ... /220901094
Dijaspora će glasati izgleda po postojećem IZ. A ako ga Śvabo nametne građani BiH po novom. Ili ako IZ nametne dan nakon izbora, onda samo slijedi implementacija “mokrih” zeljaHDZ? Nametne li IZ, treba izbore proglasiti nevažećim. Održati. Ali će biti nevažeći. Koji debilizam.
Državljani Bosne i Hercegovine u dijaspori već su počeli sa zaprimanjem listića i glasanjem na Općim izborima 2022. godine, time je počelo održavanje izbora po postojećem Izbornom zakonu.
Mediji u Bosni i Hercegovini su već objavili informacije da visoki predstavnik Christian Schmidt razmatra nametanje izmjena izbornog zakona u toku septembra, neposredno pred održavanje izbora.
Za glasanje iz inostranstva prijavilo se gotovo 70.000 državljana BiH te je dio njih već primio glasačke listiće i glasao, dok će većina poštu primiti u prvom dijelu septembra. Treba istaći da će važeći listići biti oni koji budu poslani najkasnije na dan izbora, a u Centralnu izbornu komisiju stignu najkasnije pet dana od održavanja izbora.
Prema tome glasači iz dijaspore ukoliko žele biti sigurni da će njihovi glasovi biti uračunati iste moraju poslati što ranije kako bi isti na vrijeme stigli u CIK.
Svako mijenjanje Izbornog zakona značilo bi da se on mijenja u trenutku kada su mnogi građani svoje biračko pravo iskoristili prema već postojećem Izbornom zakonu. To dovodi u pitanje demokratičnost čitavog procesa jer su građani svoje listiće popunili u skladu sa očekivanjima prema jednom Izbornom zakonu, dok bi isti glasovi bili brojani prema drugim pravilima.
Može se pretpostaviti da bi dio građana drugačije glasao da su mu bile poznate odredbe izmijenjenog Izbornog zakona. Ovakvim promjenama državljani Bosne i Hercegovine u dijaspori ne bi bili u ravnopravnom položaju sa drugim državljanima Bosne i Hercegovine.
Ništa bolja situacija neće biti ni ukoliko Schmidt, kako je objavio dio medija, izmjene zakona nametne na dan izbora ili dan poslije izbora.Time bi se još direktnije prekrajala izborna volja birača u skladu sa nečijim političkim planovima.
Schmidt ukoliko je stvarno želio da nametne izmjene Izbornog zakona iste morao nametnuti prije nego što su građani počeli sa glasanjem, kako bi znali pravila igre u trenutku ispunjavanja glasačkog listića.
Dom naroda i predsjednistvo Federacije se biraju naknadno posrednim izborima.SaraFina wrote: ↑02/09/2022 19:56 Je li ima kakav pravni ekspert da prokomentira ovo:
https://www.klix.ba/vijesti/bih/izborna ... /220901094
Dijaspora će glasati izgleda po postojećem IZ. A ako ga Śvabo nametne građani BiH po novom. Ili ako IZ nametne dan nakon izbora, onda samo slijedi implementacija “mokrih” zeljaHDZ?
Državljani Bosne i Hercegovine u dijaspori već su počeli sa zaprimanjem listića i glasanjem na Općim izborima 2022. godine, time je počelo održavanje izbora po postojećem Izbornom zakonu.
Pa dobro, ali na kantonalnom nivou takodjer su izbor? Nije to baš tako odvojeno. Biraćemo delegate u kantonalne skupštine takodjer? I ti iz kantonalnih skupština biraće na tim posrednim? Ili? Ja pogrešno rezoniram.geoxx wrote: ↑02/09/2022 20:38Dom naroda i predsjednistvo Federacije se biraju naknadno posrednim izborima.SaraFina wrote: ↑02/09/2022 19:56 Je li ima kakav pravni ekspert da prokomentira ovo:
https://www.klix.ba/vijesti/bih/izborna ... /220901094
Dijaspora će glasati izgleda po postojećem IZ. A ako ga Śvabo nametne građani BiH po novom. Ili ako IZ nametne dan nakon izbora, onda samo slijedi implementacija “mokrih” zeljaHDZ?
Svako mijenjanje Izbornog zakona značilo bi da se on mijenja u trenutku kada su mnogi građani svoje biračko pravo iskoristili prema već postojećem Izbornom zakonu. To dovodi u pitanje demokratičnost čitavog procesa jer su građani svoje listiće popunili u skladu sa očekivanjima prema jednom Izbornom zakonu, dok bi isti glasovi bili brojani prema drugim pravilima.
Može se pretpostaviti da bi dio građana drugačije glasao da su mu bile poznate odredbe izmijenjenog Izbornog zakona. Ovakvim promjenama državljani Bosne i Hercegovine u dijaspori ne bi bili u ravnopravnom položaju sa drugim državljanima Bosne i Hercegovine.
Neka si se i ti vratilaSaraFina wrote: ↑02/09/2022 21:25Pa dobro, ali na kantonalnom nivou takodjer su izbor? Nije to baš tako odvojeno. Biraćemo delegate u kantonalne skupštine takodjer? I ti iz kantonalnih skupština biraće na tim posrednim? Ili? Ja pogrešno rezoniram.
Svako mijenjanje Izbornog zakona značilo bi da se on mijenja u trenutku kada su mnogi građani svoje biračko pravo iskoristili prema već postojećem Izbornom zakonu. To dovodi u pitanje demokratičnost čitavog procesa jer su građani svoje listiće popunili u skladu sa očekivanjima prema jednom Izbornom zakonu, dok bi isti glasovi bili brojani prema drugim pravilima.
Može se pretpostaviti da bi dio građana drugačije glasao da su mu bile poznate odredbe izmijenjenog Izbornog zakona. Ovakvim promjenama državljani Bosne i Hercegovine u dijaspori ne bi bili u ravnopravnom položaju sa drugim državljanima Bosne i Hercegovine.
Hvala. Takodjer mi je drago te vidjeti.
Savezna Republika Njemačka podržava ugovor iz Dejtona, u kojem je utvrđeno i postojanje RS. Njemačka sarađuje sa svojim lokalnim i međunarodnim partnerima za funkcionalnu BiH u kojoj su svim njenim građanima sa svim njihovim posebnostima zagarantovana prava, i koja ima budućnost u evropskoj familiji naroda i u EU", odgovorili su iz ove ambasade na pitanje "Nezavisnih novina" kako komentarišu stavove Milorada Dodika, srpskog člana Predsjedništva BiH, da je Njemačka protiv RS i srpskog naroda.
Podsjećanja radi, Dodik je rekao da je glasao protiv dodjeljivanja agremana novom njemačkom ambasadoru u BiH jer je Bundestag usvojio rezoluciju u kojoj se, kako tvrdi, traži uvođenje građanske BiH i ukidanje Dejtonskog sporazuma, na štetu srpskog i hrvatskog naroda, a u korist Bošnjaka.
Neka te i poslije izbora, bila si i ostala odlična u šamaranju HNS ubleha i njihovih krakova na forumu.SaraFina wrote: ↑02/09/2022 22:31Hvala. Takodjer mi je drago te vidjeti.Da propratim izbore rekoh. I ovo “nametanje” ako ga bude.
Jeste li motivirali vi svoje za glasanje? Ovdje je bila dobra kampanja. Čak i busevi će biti organizirani besplatno za ljude slabijeg imovinskog stanja. Uglavnom nadajmo se dobro odzivu.
Covicev jaran
Imam dojam da lik cijelo vrijeme namjerno prebacuje fokus sa IZ na gluposti. I uništava možebitnu šansu HDZ-u lol
Možda i RŠ upada u “izmjene” kozmetičke neke ustava BiH? Puno je svega u igri. Jedva cekam dase osmota!
Savezna Republika Njemačka podržava ugovor iz Dejtona, u kojem je utvrđeno i postojanje RS. Njemačka sarađuje sa svojim lokalnim i međunarodnim partnerima za funkcionalnu BiH u kojoj su svim njenim građanima sa svim njihovim posebnostima zagarantovana prava, i koja ima budućnost u evropskoj familiji naroda i u EU", odgovorili su iz ove ambasade na pitanje "Nezavisnih novina" kako komentarišu stavove Milorada Dodika, srpskog člana Predsjedništva BiH, da je Njemačka protiv RS i srpskog naroda.
Podsjećanja radi, Dodik je rekao da je glasao protiv dodjeljivanja agremana novom njemačkom ambasadoru u BiH jer je Bundestag usvojio rezoluciju u kojoj se, kako tvrdi, traži uvođenje građanske BiH i ukidanje Dejtonskog sporazuma, na štetu srpskog i hrvatskog naroda, a u korist Bošnjaka.