Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

NediM17
Posts: 26440
Joined: 05/11/2009 11:49

#25226 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by NediM17 »

I jos se ispisali po EU i EBRD. :-)
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#25227 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by So What! »

I hiljaditu jubilarnu stranicu, da otvorimo sa viješću da je otvorena nova dionica na koridoru Vc ...

Svečno puštena u saobraćaj prva dionica autoputa na Koridoru 5c u Republici Srpskoj
Image

Prigodnom svečanošću održanom 30. avgusta 2022. godine svečano je puštena u upotrebu prva dionica autoputa na Koridoru 5c u Republici Srpskoj kod Doboja (petlja Johovac (Tovira) – petlja Rudanka (Kostajnica) u dužini od 5,65 km.

U svojim obraćanjima, visoki zvaničnici su istakli značaj izgradnje ove dionice autoputa za povezivanje mreže autoputeva Republike Srpske sa transevropskim koridorom 5c, odnosno autoputa Doboj – Banja Luka sa autoputem na Koridoru 5c. Ovo predstavlja osnovu za brži i sigurniji promet ljudi i roba, za snažniji ekonomski razvoj, te za kvalitetnije odvijanje života u, sada propterećenom, Doboju. Dionica će dobiti puni značaj nakon završetka cijelog autoputa na Koridoru 5c u Republici Srpskoj i dionca prema Zenici, ali i autoputeva prema Prijedoru i Bijeljini.

„Integral Inženjering“ a.d. je uložio izuzetne stručne, tehničke i materijalne napore, te uspješno završio složene radove projektovanja i izgradnje kolovozne konstrukcije, pripadajućih objekata i tehničkih podsistema. Tokom radova su primjenjena brojna napredna tehnološka rješenja uz korišćenje vrhunske savremene mehanizacije. Integral inženjering je posebno ponosan što je uspješno realizovao projekat u neuobičajenim uslovima pandemije COVID i narušenih lanaca snabdijevanja izazvanih geopolitičkim tenzijama i sukobima.
Image

Image

Image
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#25228 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by So What! »

akcija007
Posts: 4313
Joined: 17/05/2008 23:50

#25229 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by akcija007 »

Jeli ovo otvorena dionica i sada od Doboja grada je autoput do pred Gradisku ?
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#25230 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by ZoomZoomKiwi »

Opet moraš proći onaj najsporiji dio od Doboja do Saša Trade, gdje je 50 km/h ograničenje. Odmah poslije Saša Trade (Mass Light) je most gdje se uključuješ na ovu novu dionicu.
doktor78
Posts: 3939
Joined: 14/09/2006 11:02

#25231 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by doktor78 »

EFD22 wrote: 31/08/2022 07:24 Opet moraš proći onaj najsporiji dio od Doboja do Saša Trade, gdje je 50 km/h ograničenje. Odmah poslije Saša Trade (Mass Light) je most gdje se uključuješ na ovu novu dionicu.
Da, taj dio i dalje ostaje usko grlo.
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#25232 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by So What! »

EFD22 wrote: 31/08/2022 07:24 Opet moraš proći onaj najsporiji dio od Doboja do Saša Trade, gdje je 50 km/h ograničenje. Odmah poslije Saša Trade (Mass Light) je most gdje se uključuješ na ovu novu dionicu.
Iako je ovo dionica koridora Vc, za sada funkcionalno služi autoputu Doboj - Banja Luka i taj autoput stvarno je sada od Doboja do Banja Luke, jer praktično počinje iza dobojskog predgrađa Bare, mnogo brža opcija nego do sada što je bila.
User avatar
Krokodajl
Posts: 8276
Joined: 27/01/2016 12:36

#25233 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by Krokodajl »

Bare su gradsko naselje 😁
Tako da autoput fakat dođe iz samog grada, Doboj je gore do željezničkog mosta tamo je onda Bukovica.
akcija007
Posts: 4313
Joined: 17/05/2008 23:50

#25234 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by akcija007 »

Da li se poceo praviti drugi krak V C kroz RS od Doboja prema Modrici da se spoji s vec izgardjenim Odak Svilaj ?

I jednog dana kada se sve to napravi, kako ce biti rijesena naplata putarine npr. Sa - Svilaj. Udjem u SA uzmem karticu i prva naplata je Doboj (izlaz s JP AC FBiH) onda uzmem karticu od APRS pa se vozim i platim taj dio pa opet uzmem od AC FbiH i platim pred Svilajom !?
User avatar
Haris.ba
Posts: 35288
Joined: 08/09/2005 20:08

#25235 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by Haris.ba »

akcija007 wrote: 31/08/2022 17:56 Da li se poceo praviti drugi krak V C kroz RS od Doboja prema Modrici da se spoji s vec izgardjenim Odak Svilaj ?

I jednog dana kada se sve to napravi, kako ce biti rijesena naplata putarine npr. Sa - Svilaj. Udjem u SA uzmem karticu i prva naplata je Doboj (izlaz s JP AC FBiH) onda uzmem karticu od APRS pa se vozim i platim taj dio pa opet uzmem od AC FbiH i platim pred Svilajom !?
Pravice se nekad. Sada Dodiku to nije prioritet. I vjerovatno ceka da evropljani opet sta granta posalju.

A naplata ce vjerovatno ici tako kako si napisao.
NediM17
Posts: 26440
Joined: 05/11/2009 11:49

#25236 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by NediM17 »

Kupis oba Taga i ne dangubis mnogo. :-D
User avatar
Laertes
Posts: 5064
Joined: 08/01/2015 18:25

#25237 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by Laertes »

akcija007 wrote: 31/08/2022 07:22 Jeli ovo otvorena dionica i sada od Doboja grada je autoput do pred Gradisku ?
Danas prošao tamo. Dionica nije otvorena za saobraćaj. I dalje je isključenje u Johovcu.
akcija007
Posts: 4313
Joined: 17/05/2008 23:50

#25238 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by akcija007 »

Hvala za info. Idem i ja na Johovac
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#25239 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by ZoomZoomKiwi »

akcija007 wrote: 31/08/2022 17:56 Da li se poceo praviti drugi krak V C kroz RS od Doboja prema Modrici da se spoji s vec izgardjenim Odak Svilaj ?

I jednog dana kada se sve to napravi, kako ce biti rijesena naplata putarine npr. Sa - Svilaj. Udjem u SA uzmem karticu i prva naplata je Doboj (izlaz s JP AC FBiH) onda uzmem karticu od APRS pa se vozim i platim taj dio pa opet uzmem od AC FbiH i platim pred Svilajom !?
To se lako da riješiti.

Image

Plus s desne strane retrovizora HAC ENC i PS ENP, i nema stajanja.
User avatar
mk ultra
Posts: 24032
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Fiume
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#25240 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by mk ultra »

akcija007 wrote: 31/08/2022 20:43 Hvala za info. Idem i ja na Johovac
Nije neka velika udaljenost, samo sporo ide do rudanke
ja71
Posts: 5646
Joined: 31/03/2006 14:45

#25241 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by ja71 »

Svaki put na prvu pročitam RudaRka
User avatar
bude
Posts: 1099
Joined: 10/11/2008 13:26

#25242 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by bude »

od 08:00 startala Mastercard akcija :thumbup:
nles
Posts: 1671
Joined: 09/06/2021 18:29
Location: FORGET? HELL!

#25243 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by nles »

Nisam bio siguran je li za ovu temu ili za viceve:
Denis Lasić za "Avaz": Koridor 5C završit ćemo za 6 godina!
User avatar
drug_profi
Posts: 65411
Joined: 16/07/2012 16:00

#25244 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by drug_profi »

nles wrote: 01/09/2022 08:51 Nisam bio siguran je li za ovu temu ili za viceve:
Denis Lasić za "Avaz": Koridor 5C završit ćemo za 6 godina!
Ja ne znam kako novinar kojem ovo u lice slaze nema licni dignitet da ovakvim likovima kaze: "aj ne seri!"
Lazi nekog drugog i objasni kako ces za 6 godina zavrsiti nesto cemu treba bar 6 godina da se uradi, a nije jos ni pocelo.
BAK-eV
Posts: 2647
Joined: 17/10/2012 18:53

#25245 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by BAK-eV »

EFD22 wrote: 31/08/2022 20:53
akcija007 wrote: 31/08/2022 17:56 Da li se poceo praviti drugi krak V C kroz RS od Doboja prema Modrici da se spoji s vec izgardjenim Odak Svilaj ?

I jednog dana kada se sve to napravi, kako ce biti rijesena naplata putarine npr. Sa - Svilaj. Udjem u SA uzmem karticu i prva naplata je Doboj (izlaz s JP AC FBiH) onda uzmem karticu od APRS pa se vozim i platim taj dio pa opet uzmem od AC FbiH i platim pred Svilajom !?
To se lako da riješiti.

Image

Plus s desne strane retrovizora HAC ENC i PS ENP, i nema stajanja.
Ko jos to od obicnih putnika nabavlja?

Pitanje se odnosi na sporadicne vozace.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#25246 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by ZoomZoomKiwi »

Isplati se svakom ko više od jednom godišnje koristi autoput. Finansijski se dugoročno isplati svakako, a vremenski odmah.
User avatar
drug_profi
Posts: 65411
Joined: 16/07/2012 16:00

#25247 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by drug_profi »

Jedino je problem vijek trajanja baterije.
Oko 7 godina kazu da izdrzi

A usteda vremena je neprocjenjiva. Narocito kad su guzve.
User avatar
Ironmen
Posts: 7503
Joined: 29/07/2015 17:36

#25248 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by Ironmen »

nles wrote: 01/09/2022 08:51 Nisam bio siguran je li za ovu temu ili za viceve:
Denis Lasić za "Avaz": Koridor 5C završit ćemo za 6 godina!
Sace izbori ljudi, svasta ce oni izjaviti jos.
User avatar
Better Man
Posts: 18730
Joined: 01/10/2006 20:10

#25249 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by Better Man »

drug_profi wrote: 01/09/2022 11:39 Jedino je problem vijek trajanja baterije.
Oko 7 godina kazu da izdrzi

A usteda vremena je neprocjenjiva. Narocito kad su guzve.
Ja uzeo tag čim se pojavio i evo i dan danas radi bez mjenjanja baterije. Znači 11 ili 12 godina. Ne znam sad kad se tačno pojavio.
Last edited by Better Man on 01/09/2022 12:29, edited 1 time in total.
User avatar
drug_profi
Posts: 65411
Joined: 16/07/2012 16:00

#25250 Re: Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Post by drug_profi »

Better Man wrote: 01/09/2022 11:49
drug_profi wrote: 01/09/2022 11:39 Jedino je problem vijek trajanja baterije.
Oko 7 godina kazu da izdrzi

A usteda vremena je neprocjenjiva. Narocito kad su guzve.
Ja uzeo tag čim se pojavio i evo i dan danas radi bez mjenjanja baterije. Znači 11 ili 12 godina. ne znam sad kad se tačno pojavio.
Super!
Ja imam od 2017. Radi jos. Ustedio vec sam sebe odavno kroz bonuse na dopunu, a o vremenu da ne pricamo.
Post Reply