Danasnji "feminizam"

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4905
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#28826 Re: Danasnji "feminizam"

Post by ¤ jelena ¤ »

konoplja wrote: 20/07/2022 16:20
broj dva wrote: 20/07/2022 14:17

Govor mrznje
Jvno izazivanje ili prouzrokovanje mržnje prema određenoj skupini (ili pojedinoj osobi) zbog nekog njezinog određenja u svrhu stvaranja netrpeljivosti, razdora, diskriminacije i nasilja i/ili raspaljivanje već postojeće mržnje s time što se ona kroz javni govor mržnje razvija, jača i produbljuje.

Pravo s Googla :-)

Mislim da se u ovom slucaju mozda pozivaju na netrpeljivost mada ne znam, ne prati slucaj. Daleko da je sigurno da ce biti proglasena krivnom a i ako bude kriva kazna ce biti normalna, nece je u zatvor.

Sjecam se slucaja, frizerka nije htjela sisat zene sa maramama. 100 % cisti rasizam i izgubila je slucaj ali nije zatvora vidila, neka novcana kazna i gotovo..ali je zato drzava brujala o njoj, dospjela je i u teatar kao "naci frizer" (i tuzila teatar i izgubila taj slucaj...)
Uglavnom ne boj se za norvesku i za pravni sistem ovdje, vecinom radi kako treba...
Razumijem ja to, ali ne zelim da postoje ljudi i institucije koje imaju tu moc da odreduju sta je prihvatljivo i neprihvatljivo za izgovoriti. Da imaju ovlasti da odreduju hoce li neko u zatvori i koliku ce kaznu platiti. Sutra mogu nesto zabraniti s cim se ti neces slagati.

U istom clanku, na kraju, pise sljedece:

In 2021, a Norwegian man was sentenced to 21 days in prison and a fine of 15,000NRK after being found guilty of “insulting” and “misgendering” a trans-identified male on Facebook.

Ima i link koji vodi na norvesku web stranicu. https://www.nrk.no/norge/transkvinne-he ... 1.15782198
Pa eto prosudi sam. Vidim da si iz Norveske.

Komentari jesu neukusni, ali po meni nisu za 3 sedmice zatvora i 18,000 kruna troska.
Zar je tebi - kao građaninu BiH - stvarno toliko teško shvatiti da nemaš pravo proizvoljno tretirati identitet neke osobe, u bilo kom segmentu, kako se tebi prohtje i onako kako ti misliš da je ispravno?

I da zbog takvih stvari u Norveškoj ljudi završavaju u zatvoru?

U nekoliko navrata si ispoljio pomenutu proizvoljnost pa te zato pitam. A sigurna sam da bi te povrijedilo i veoma ozbiljno bi shvatio da se takve stvari dese tebi, lično.

Recimo, kad si postavio onaj slučaj trans rodne žene koja je nominovana za nekakvu nagradu....žena godine, šta li.... sprdaš se i ladno izjavljuješ kako nadležni ljudi jednog univerziteta nisu shvatili da nominovana osoba nije žena.

Da je ovo tviter, a ti Norvežanin....zbog takvih i tome sličnih upisa bi mogao završiti na jednoj kraćoj robijici kao i taj lik s kraja tvog posta.

Jesi li toga svjestan?

Dakle, zašto je toliko teško shvatiti da ne možeš proizvoljno tretirati nečiji rod, nečiju etničku pripadnost, nacionalnu....itd., da su to osjetljive stvari i da time ispoljavaš nepoštovanje, omalovažavanje, netrpeljivost i time učestvuješ u diskriminaciji manjinskih grupa.

Mislim, to je toliko čest i ogroman problem na ovim prostorima....negiranje, neprihvatanje drugih, određivanje drugima ko su i šta su...

nevjerovatno mi je da to neko ne razumije i kod sebe ne vidi u odnosu prema nekom dalekom drugom, a i sam je tome izložen i to od prvih komšija.

Doduše, možda si jedan od onih koji je sklon drugima određivati ko su i šta su i po etničkoj ili nacionalnoj pripadnosti ili kulturološki po pitanju jezika. Ako jesi, onda ovo sa trans rodnim ženama uopšte ne čudi i povlačim pitanja, naravno.
Hakiz
Posts: 41332
Joined: 30/07/2015 20:01

#28827 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Hakiz »

Da li to pitanje roda važi samo za ljude?

To jeste, da li životinje i dalje razlikujemo kao mužijake i ženke, ili i one imaju pravo da se izjasne kako žele i da zahtijevaju da poštujemo njihovu odluku, ili ćemo na robiju?

Imaju pravo da im mi ne namećemo šta su?

Postoje, i to zakonima potvrđena, prava životinja. A kako su i ljudi životinje, to bi se pitanje spola i roda, prava na samoopredjeljenje i nenametanje od drugih moralo odnositi na sve životinje, ne samo na jednu podgrupu, sisare, još uže definisanu primate, još uže definisanu ljude.

Ima li promjena klime, od ljudi uzrokovana, veze sa ovim ludilom da svako može svakih 5 sekundi mijenjati mišljenje šta je i tražiti da se društvo njemu prilagodi?

Ako zaustavimo klimatske promjene i to će se vratiti u normalno, kako je oduvijek bilo, kako je bog stvorio?

:mrgreen:
KraljicaIzJajca
Posts: 3999
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#28828 Re: Danasnji "feminizam"

Post by KraljicaIzJajca »

¤ jelena ¤ wrote: 20/07/2022 17:58
konoplja wrote: 20/07/2022 16:20

Razumijem ja to, ali ne zelim da postoje ljudi i institucije koje imaju tu moc da odreduju sta je prihvatljivo i neprihvatljivo za izgovoriti. Da imaju ovlasti da odreduju hoce li neko u zatvori i koliku ce kaznu platiti. Sutra mogu nesto zabraniti s cim se ti neces slagati.

U istom clanku, na kraju, pise sljedece:

In 2021, a Norwegian man was sentenced to 21 days in prison and a fine of 15,000NRK after being found guilty of “insulting” and “misgendering” a trans-identified male on Facebook.

Ima i link koji vodi na norvesku web stranicu. https://www.nrk.no/norge/transkvinne-he ... 1.15782198
Pa eto prosudi sam. Vidim da si iz Norveske.

Komentari jesu neukusni, ali po meni nisu za 3 sedmice zatvora i 18,000 kruna troska.
Zar je tebi - kao građaninu BiH - stvarno toliko teško shvatiti da nemaš pravo proizvoljno tretirati identitet neke osobe, u bilo kom segmentu, kako se tebi prohtje i onako kako ti misliš da je ispravno?

I da zbog takvih stvari u Norveškoj ljudi završavaju u zatvoru?

U nekoliko navrata si ispoljio pomenutu proizvoljnost pa te zato pitam. A sigurna sam da bi te povrijedilo i veoma ozbiljno bi shvatio da se takve stvari dese tebi, lično.

Recimo, kad si postavio onaj slučaj trans rodne žene koja je nominovana za nekakvu nagradu....žena godine, šta li.... sprdaš se i ladno izjavljuješ kako nadležni ljudi jednog univerziteta nisu shvatili da nominovana osoba nije žena.

Da je ovo tviter, a ti Norvežanin....zbog takvih i tome sličnih upisa bi mogao završiti na jednoj kraćoj robijici kao i taj lik s kraja tvog posta.

Jesi li toga svjestan?

Dakle, zašto je toliko teško shvatiti da ne možeš proizvoljno tretirati nečiji rod, nečiju etničku pripadnost, nacionalnu....itd., da su to osjetljive stvari i da time ispoljavaš nepoštovanje, omalovažavanje, netrpeljivost i time učestvuješ u diskriminaciji manjinskih grupa.

Mislim, to je toliko čest i ogroman problem na ovim prostorima....negiranje, neprihvatanje drugih, određivanje drugima ko su i šta su...

nevjerovatno mi je da to neko ne razumije i kod sebe ne vidi u odnosu prema nekom dalekom drugom, a i sam je tome izložen i to od prvih komšija.

Doduše, možda si jedan od onih koji je sklon drugima određivati ko su i šta su i po etničkoj ili nacionalnoj pripadnosti ili kulturološki po pitanju jezika. Ako jesi, onda ovo sa trans rodnim ženama uopšte ne čudi i povlačim pitanja, naravno.
Rodni identitet tranrodnih osoba je tranrodni identitet žena ili transrodni identitet muškarac, a ne rodni identitet žena ili muškarac. Ne može naš ženski rodni identitet biti identičan trans rodnom ženskom identitetu.
Hakiz
Posts: 41332
Joined: 30/07/2015 20:01

#28829 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Hakiz »

KraljicaIzJajca wrote: 20/07/2022 18:53
¤ jelena ¤ wrote: 20/07/2022 17:58

Zar je tebi - kao građaninu BiH - stvarno toliko teško shvatiti da nemaš pravo proizvoljno tretirati identitet neke osobe, u bilo kom segmentu, kako se tebi prohtje i onako kako ti misliš da je ispravno?

I da zbog takvih stvari u Norveškoj ljudi završavaju u zatvoru?

U nekoliko navrata si ispoljio pomenutu proizvoljnost pa te zato pitam. A sigurna sam da bi te povrijedilo i veoma ozbiljno bi shvatio da se takve stvari dese tebi, lično.

Recimo, kad si postavio onaj slučaj trans rodne žene koja je nominovana za nekakvu nagradu....žena godine, šta li.... sprdaš se i ladno izjavljuješ kako nadležni ljudi jednog univerziteta nisu shvatili da nominovana osoba nije žena.

Da je ovo tviter, a ti Norvežanin....zbog takvih i tome sličnih upisa bi mogao završiti na jednoj kraćoj robijici kao i taj lik s kraja tvog posta.

Jesi li toga svjestan?

Dakle, zašto je toliko teško shvatiti da ne možeš proizvoljno tretirati nečiji rod, nečiju etničku pripadnost, nacionalnu....itd., da su to osjetljive stvari i da time ispoljavaš nepoštovanje, omalovažavanje, netrpeljivost i time učestvuješ u diskriminaciji manjinskih grupa.

Mislim, to je toliko čest i ogroman problem na ovim prostorima....negiranje, neprihvatanje drugih, određivanje drugima ko su i šta su...

nevjerovatno mi je da to neko ne razumije i kod sebe ne vidi u odnosu prema nekom dalekom drugom, a i sam je tome izložen i to od prvih komšija.

Doduše, možda si jedan od onih koji je sklon drugima određivati ko su i šta su i po etničkoj ili nacionalnoj pripadnosti ili kulturološki po pitanju jezika. Ako jesi, onda ovo sa trans rodnim ženama uopšte ne čudi i povlačim pitanja, naravno.
Rodni identitet tranrodnih osoba je tranrodni identitet žena ili transrodni identitet muškarac, a ne rodni identitet žena ili muškarac. Ne može naš ženski rodni identitet biti identičan trans rodnom ženskom identitetu.
To jeste, imaju prave žene i one koje to pokušavaju, ali nikada beće uspjeti, biti.
bitangeIprinceze
Posts: 4442
Joined: 29/01/2018 22:14

#28830 Re: Danasnji "feminizam"

Post by bitangeIprinceze »

Ubode ga kraljica iz jajca :kiss: al 100%
KraljicaIzJajca
Posts: 3999
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#28831 Re: Danasnji "feminizam"

Post by KraljicaIzJajca »

Hakiz wrote: 20/07/2022 18:55
KraljicaIzJajca wrote: 20/07/2022 18:53

Rodni identitet tranrodnih osoba je tranrodni identitet žena ili transrodni identitet muškarac, a ne rodni identitet žena ili muškarac. Ne može naš ženski rodni identitet biti identičan trans rodnom ženskom identitetu.
To jeste, imaju prave žene i one koje to pokušavaju, ali nikada beće uspjeti, biti.
Gadna je situacija, meni je njih žao.
KraljicaIzJajca
Posts: 3999
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#28832 Re: Danasnji "feminizam"

Post by KraljicaIzJajca »

bitangeIprinceze wrote: 20/07/2022 18:55 Ubode ga kraljica iz jajca :kiss: al 100%
:) :kiss:
Hakiz
Posts: 41332
Joined: 30/07/2015 20:01

#28833 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Hakiz »

Ako izvršim promjenu na svom tijelu, ugradim rogove, imam li pravo zahtijevati da oni koji me ne priznaju kao đavola idu u zatvor?

Ako je promjena spola, ili ne ni promjena spola, nego samo izjava "da se osjećam" dovoljna da one koji to ne prihvate idu u zatvor, zašto bilo ko ne bi mogao tražiti bilo kakav identitet? Nećemo valjda diskriminisati ljude, vrijeđati osjećaje onih koji zahtijevaju da ih se smatra, štajaznam, zidom, zvijezdom, anđelom, čimegod?

Sa druge strane, taj zahtjev da je samo moj osjećaj potreban i dovoljan uslov da mi se prizna identitet nije tako loša stvar.

Od sada me svi, pa i institucije, moraju smatrati Švajcarcem. I da mi se u skladu s tim priznaju prava koja Švajcarci imaju. Ko odbije, u zatvor :mrgreen:
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4905
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#28834 Re: Danasnji "feminizam"

Post by ¤ jelena ¤ »

KraljicaIzJajca wrote: 20/07/2022 18:53
¤ jelena ¤ wrote: 20/07/2022 17:58

Zar je tebi - kao građaninu BiH - stvarno toliko teško shvatiti da nemaš pravo proizvoljno tretirati identitet neke osobe, u bilo kom segmentu, kako se tebi prohtje i onako kako ti misliš da je ispravno?

I da zbog takvih stvari u Norveškoj ljudi završavaju u zatvoru?

U nekoliko navrata si ispoljio pomenutu proizvoljnost pa te zato pitam. A sigurna sam da bi te povrijedilo i veoma ozbiljno bi shvatio da se takve stvari dese tebi, lično.

Recimo, kad si postavio onaj slučaj trans rodne žene koja je nominovana za nekakvu nagradu....žena godine, šta li.... sprdaš se i ladno izjavljuješ kako nadležni ljudi jednog univerziteta nisu shvatili da nominovana osoba nije žena.

Da je ovo tviter, a ti Norvežanin....zbog takvih i tome sličnih upisa bi mogao završiti na jednoj kraćoj robijici kao i taj lik s kraja tvog posta.

Jesi li toga svjestan?

Dakle, zašto je toliko teško shvatiti da ne možeš proizvoljno tretirati nečiji rod, nečiju etničku pripadnost, nacionalnu....itd., da su to osjetljive stvari i da time ispoljavaš nepoštovanje, omalovažavanje, netrpeljivost i time učestvuješ u diskriminaciji manjinskih grupa.

Mislim, to je toliko čest i ogroman problem na ovim prostorima....negiranje, neprihvatanje drugih, određivanje drugima ko su i šta su...

nevjerovatno mi je da to neko ne razumije i kod sebe ne vidi u odnosu prema nekom dalekom drugom, a i sam je tome izložen i to od prvih komšija.

Doduše, možda si jedan od onih koji je sklon drugima određivati ko su i šta su i po etničkoj ili nacionalnoj pripadnosti ili kulturološki po pitanju jezika. Ako jesi, onda ovo sa trans rodnim ženama uopšte ne čudi i povlačim pitanja, naravno.
Rodni identitet tranrodnih osoba je tranrodni identitet žena ili transrodni identitet muškarac, a ne rodni identitet žena ili muškarac. Ne može naš ženski rodni identitet biti identičan trans rodnom ženskom identitetu.
Ne mora n biti da bi se ljudsko biće poštovalo.

Ako neko kaže da je žena, ako se identifikuje s tim rodom, za mene je žena i uopšte ne vidim razlog zašto bi to što je taj neko takođe žena kao i ja, meni smetalo i na bilo koji način mene ugrožavalo više ili manje od postojanja nekih drugih žena drugačijih od mene.
Hakiz
Posts: 41332
Joined: 30/07/2015 20:01

#28835 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Hakiz »

¤ jelena ¤ wrote: 20/07/2022 19:08
KraljicaIzJajca wrote: 20/07/2022 18:53

Rodni identitet tranrodnih osoba je tranrodni identitet žena ili transrodni identitet muškarac, a ne rodni identitet žena ili muškarac. Ne može naš ženski rodni identitet biti identičan trans rodnom ženskom identitetu.
Ne mora n biti da bi se ljudsko biće poštovalo.

Ako neko kaže da je žena, ako se identifikuje s tim rodom, za mene je žena i uopšte ne vidim razlog zašto bi to što je taj neko takođe žena kao i ja, meni smetalo i na bilo koji način mene ugrožavalo više ili manje od postojanja nekih drugih žena drugačijih od mene.
Dale je prije izvjesnog vremena govorio o nečemu, pa na tom tragu:

Svidi ti se neko, dopustiš mu da te zavede, krevet, on kaže sačekaj malo da aktiviram pumpu. Bio je žena, sada je muškarac.

Svejedno?

Znam, ako može dildo, vibrator itd u čemu je problem? Zaista, da li bi bio problem?

Meni bi da je u pitanju muškarac koji je od sebe napravio ženu. Nisam toliko moderan.

Žene često "optužuju" muškarce da bi ga gurnuli u bilo koju rupu.

Odgovorno tvrdim da nije istina :-D
Last edited by Hakiz on 20/07/2022 19:17, edited 1 time in total.
KraljicaIzJajca
Posts: 3999
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#28836 Re: Danasnji "feminizam"

Post by KraljicaIzJajca »

¤ jelena ¤ wrote: 20/07/2022 19:08
KraljicaIzJajca wrote: 20/07/2022 18:53

Rodni identitet tranrodnih osoba je tranrodni identitet žena ili transrodni identitet muškarac, a ne rodni identitet žena ili muškarac. Ne može naš ženski rodni identitet biti identičan trans rodnom ženskom identitetu.
Ne mora n biti da bi se ljudsko biće poštovalo.

Ako neko kaže da je žena, ako se identifikuje s tim rodom, za mene je žena i uopšte ne vidim razlog zašto bi to što je taj neko takođe žena kao i ja, meni smetalo i na bilo koji način mene ugrožavalo više ili manje od postojanja nekih drugih žena drugačijih od mene.
Ja sam objasnila razlog a sigurna sam da si razumjela moj odgovor.

Za mene je transrodna zena. Zasto ti to zvuci kao nekakva diskriminacija?
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4905
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#28837 Re: Danasnji "feminizam"

Post by ¤ jelena ¤ »

KraljicaIzJajca wrote: 20/07/2022 19:17
¤ jelena ¤ wrote: 20/07/2022 19:08

Ne mora n biti da bi se ljudsko biće poštovalo.

Ako neko kaže da je žena, ako se identifikuje s tim rodom, za mene je žena i uopšte ne vidim razlog zašto bi to što je taj neko takođe žena kao i ja, meni smetalo i na bilo koji način mene ugrožavalo više ili manje od postojanja nekih drugih žena drugačijih od mene.
Ja sam objasnila razlog a sigurna sam da si razumjela moj odgovor.

Za mene je transrodna zena. Zasto ti to zvuci kao nekakva diskriminacija?
Ti napisala da ne može naš rodni identitet biti identičan trans rodnom i ja napisala da i ne mora.

Znači, ne mora nešto nečije biti identično mom da bih ja to poštovala i prihvatila kao ravnopravno i jednako vrijedno ili važno kao u slučaju mog.

Diskriminaciju nijednom riječju nisam spomenula, niti napisala da mi tvoj stav zvuči kao nekakva diskriminacija.

Samo iznosim svoje mišljenje i obrazlažem ga.
Hakiz
Posts: 41332
Joined: 30/07/2015 20:01

#28838 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Hakiz »

Ako se ne varam, plivačka federacija je rekla da ne mogu biti ravnopravni.
KraljicaIzJajca
Posts: 3999
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#28839 Re: Danasnji "feminizam"

Post by KraljicaIzJajca »

¤ jelena ¤ wrote: 20/07/2022 19:26
KraljicaIzJajca wrote: 20/07/2022 19:17

Ja sam objasnila razlog a sigurna sam da si razumjela moj odgovor.

Za mene je transrodna zena. Zasto ti to zvuci kao nekakva diskriminacija?
Ti napisala da ne može naš rodni identitet biti identičan trans rodnom i ja napisala da i ne mora.

Znači, ne mora nešto nečije biti identično mom da bih ja to poštovala i prihvatila kao ravnopravno i jednako vrijedno ili važno kao u slučaju mog.

Diskriminaciju nijednom riječju nisam spomenula, niti napisala da mi tvoj stav zvuči kao nekakva diskriminacija.

Samo iznosim svoje mišljenje i obrazlažem ga.
Ali, to su dvije razlicite identitetske kategorije, kao takve se ne mgu izjednacavati, cak ni sa ciljem da bi se zastitila osoba od sikaniranja, ili da bi se zadoviljila zelja trans osobe. :)

Ja postujem osobe koje prihvacaju osobni identitet pravilnim pristupom.


Drugo, kao sto Hakiz spomenu, transrodneosobe su duzne reci svoj transrodni identitet na prvom dejt, eto, v8dis da nije isto dejtati transrodnu i rodnu zenu. :)
User avatar
dale cooper
Posts: 28581
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#28840 Re: Danasnji "feminizam"

Post by dale cooper »

Hakiz wrote: 20/07/2022 19:14
¤ jelena ¤ wrote: 20/07/2022 19:08

Ne mora n biti da bi se ljudsko biće poštovalo.

Ako neko kaže da je žena, ako se identifikuje s tim rodom, za mene je žena i uopšte ne vidim razlog zašto bi to što je taj neko takođe žena kao i ja, meni smetalo i na bilo koji način mene ugrožavalo više ili manje od postojanja nekih drugih žena drugačijih od mene.
Dale je prije izvjesnog vremena govorio o nečemu, pa na tom tragu:

Svidi ti se neko, dopustiš mu da te zavede, krevet, on kaže sačekaj malo da aktiviram pumpu. Bio je žena, sada je muškarac.

Svejedno?

Znam, ako može dildo, vibrator itd u čemu je problem? Zaista, da li bi bio problem?

Meni bi da je u pitanju muškarac koji je od sebe napravio ženu. Nisam toliko moderan.

Žene često "optužuju" muškarce da bi ga gurnuli u bilo koju rupu.

Odgovorno tvrdim da nije istina :-D
Ali šta ako je tranzicija urađena tako dobro da ne možeš razlikovati? I da ti uopšte ne spomene da je nekada bila muškarac? :D
no_sikiriki
Posts: 18297
Joined: 11/12/2012 13:21

#28841 Re: Danasnji "feminizam"

Post by no_sikiriki »

dale cooper wrote: 20/07/2022 20:07 Ali šta ako je tranzicija urađena tako dobro da ne možeš razlikovati? I da ti uopšte ne spomene da je nekada bila muškarac? :D
De bolan...fino ti je pojasnila Kraljica kako to izgleda i koja je razlika, a ti opet po svom. :mrgreen:
Hakiz
Posts: 41332
Joined: 30/07/2015 20:01

#28842 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Hakiz »

dale cooper wrote: 20/07/2022 20:07
Hakiz wrote: 20/07/2022 19:14

Dale je prije izvjesnog vremena govorio o nečemu, pa na tom tragu:

Svidi ti se neko, dopustiš mu da te zavede, krevet, on kaže sačekaj malo da aktiviram pumpu. Bio je žena, sada je muškarac.

Svejedno?

Znam, ako može dildo, vibrator itd u čemu je problem? Zaista, da li bi bio problem?

Meni bi da je u pitanju muškarac koji je od sebe napravio ženu. Nisam toliko moderan.

Žene često "optužuju" muškarce da bi ga gurnuli u bilo koju rupu.

Odgovorno tvrdim da nije istina :-D
Ali šta ako je tranzicija urađena tako dobro da ne možeš razlikovati? I da ti uopšte ne spomene da je nekada bila muškarac? :D
Onda me je prevario(la). A to je nemoralno.

Ili više nije?

A to postavlja sljedeće pitanje? Ako neko sebe smatra osobom spola koji je stvorio, ne u kojem je rođen, da li nespominjanjem da je spol mijenjao vara ljude oko sebe ili ne vara jer je ono šta o sebi misli da jeste?

Sa druge strane, imaju li ljudi koji žele živjeti u svijetu u kojem su naučili na tradicionalne podjele pravo tako živjeti pa im transrodne osobe trebaju reći da su mijenjale spol ili nemaju to pravo? Ako nemaju, zašto?

Ako od potencijalnog partnera očekuješ da bude iskren o bitnim stvarima iz života, bolestima, da li je bio u zatvoru, ovo, ono, onda bi promjenu spola trebalo reći. Ili ne?
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#28843 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Snake Eyes »

Ama @dale cooper sada ne zna kako da se izvuče ali džaba mu sada, ostade on lik koji bi jebao trans "ženu", ili ti ga Ramiza, pardon, Ramizu, ovaj Naida, izvinite Naidu...lako se čovjek pogubi oko svega toga.
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4905
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#28844 Re: Danasnji "feminizam"

Post by ¤ jelena ¤ »

KraljicaIzJajca wrote: 20/07/2022 19:34
¤ jelena ¤ wrote: 20/07/2022 19:26

Ti napisala da ne može naš rodni identitet biti identičan trans rodnom i ja napisala da i ne mora.

Znači, ne mora nešto nečije biti identično mom da bih ja to poštovala i prihvatila kao ravnopravno i jednako vrijedno ili važno kao u slučaju mog.

Diskriminaciju nijednom riječju nisam spomenula, niti napisala da mi tvoj stav zvuči kao nekakva diskriminacija.

Samo iznosim svoje mišljenje i obrazlažem ga.
Ali, to su dvije razlicite identitetske kategorije, kao takve se ne mgu izjednacavati, cak ni sa ciljem da bi se zastitila osoba od sikaniranja, ili da bi se zadoviljila zelja trans osobe. :)

Ja postujem osobe koje prihvacaju osobni identitet pravilnim pristupom.


Drugo, kao sto Hakiz spomenu, transrodneosobe su duzne reci svoj transrodni identitet na prvom dejt, eto, v8dis da nije isto dejtati transrodnu i rodnu zenu. :)
Ok, nešto je različito i nije isto ni identično nečemu mom...mom segmentu identiteta, mom prethodnom iskustvu i tome slično.

Kakve sve to veze ima sa mojim mišljenjem koje kaže:

ne mora ni biti isto, ni identično da bih ja to poštovala, takvo kakvo jeste i prihvatila da postoji i takva različitost bez ikakve potrebe da je ja na bilo koji način prilagođavam sebi i svom dosadašnjem iskustvu.

Ne znam kako drugačije da ti objasnim da ja u tvom upisu ne vidim ništa što bi me nešto posebno navelo da promijenim navedeno mišljenje. Ne bih ni reagovala na tvoj post da me nisi citirala.

Kao što nisam reagovala ni na Hakizov.
Hakiz
Posts: 41332
Joined: 30/07/2015 20:01

#28845 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Hakiz »

Otkuda ideja da Hakiz želi promijeniti bilo čije mišljenje?
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4905
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#28846 Re: Danasnji "feminizam"

Post by ¤ jelena ¤ »

Otkud ja znam otkud Hakizu ta ideja i šta Hakiz želi.

Ja objašnjavam svoje mišljenje i navodim razloge zbog kojih bih, eventualno, reagovala na stavove drugih forumaša.

U Hakizovim i Kraljičinim postovima razloga za navedeno nema.
Hakiz
Posts: 41332
Joined: 30/07/2015 20:01

#28847 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Hakiz »

Ne treba biti.

Svako kaže svoje, kome se odgovara to i uradi, kome se ne odgovara to i uradi. Ili ne uradi? Može li se uraditi ništa?

I to je sve.
Hakiz
Posts: 41332
Joined: 30/07/2015 20:01

#28848 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Hakiz »

¤ jelena ¤ wrote: 20/07/2022 21:03 Otkud ja znam otkud Hakizu ta ideja i šta Hakiz želi
I ja se pitam otkud znaš?
User avatar
dale cooper
Posts: 28581
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#28849 Re: Danasnji "feminizam"

Post by dale cooper »

Hakiz wrote: 20/07/2022 20:26
dale cooper wrote: 20/07/2022 20:07

Ali šta ako je tranzicija urađena tako dobro da ne možeš razlikovati? I da ti uopšte ne spomene da je nekada bila muškarac? :D
Onda me je prevario(la). A to je nemoralno.

Ili više nije?

A to postavlja sljedeće pitanje? Ako neko sebe smatra osobom spola koji je stvorio, ne u kojem je rođen, da li nespominjanjem da je spol mijenjao vara ljude oko sebe ili ne vara jer je ono šta o sebi misli da jeste?

Sa druge strane, imaju li ljudi koji žele živjeti u svijetu u kojem su naučili na tradicionalne podjele pravo tako živjeti pa im transrodne osobe trebaju reći da su mijenjale spol ili nemaju to pravo? Ako nemaju, zašto?

Ako od potencijalnog partnera očekuješ da bude iskren o bitnim stvarima iz života, bolestima, da li je bio u zatvoru, ovo, ono, onda bi promjenu spola trebalo reći. Ili ne?
Ako on(a) sebe smatra ženom, i ako ti to isto smatraš, jer nisi mogao uočiti razliku i jer je sve, ne samo izgled i polni organi, ukazivalo
na to, onda gdje je tu prevara? :zoka: Govorim naravno o hipotetskoj situaciji gdje je samo seks u pitanju. Naravno, za nešto više
i potencijalnu vezu smatram da je potrebna potpuna iskrenost.
User avatar
dale cooper
Posts: 28581
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#28850 Re: Danasnji "feminizam"

Post by dale cooper »

Snake Eyes wrote: 20/07/2022 20:36 Ama @dale cooper sada ne zna kako da se izvuče ali džaba mu sada, ostade on lik koji bi jebao trans "ženu", ili ti ga Ramiza, pardon, Ramizu, ovaj Naida, izvinite Naidu...lako se čovjek pogubi oko svega toga.
Zašto bih se izvlačio, još stojim pri onome što sam rekao. :D
Post Reply