Danasnji "feminizam"

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
dale cooper
Posts: 28579
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#27601 Re: Danasnji "feminizam"

Post by dale cooper »

Niemand wrote: 22/06/2022 22:51
dale cooper wrote: 22/06/2022 22:18

Pa ne znam, reci mi ti zašto?

Ne zalazim na religiju često, ali Bloo je uvijek bila voljna za otvoren razgovor i razmjenu ideja. Pa čak možda i da se složi sa nekim
aspektima za koje smatra da su dobri i u skladu su sa njenim pogledima na život i svijet.



Pa mogu i ja otići na kafu i odmoriti i od tebe i od foruma. :D
Eto vidis, kao sto ateiste interesuje religija koju odbacuju, jer jel, citaju, razmisljaju, propitkuju, tako i mene interesuju feminizam i postmodernizam, koje odbacujem, jer jel, citam, razmisljam, propitkujem.

A posto ti vec nemas problem sa mnom, nego onako pitas, valjda jer ti nekako nije palo napamet do sad da ljudi tako citaju, razmisljaju i propitkuju i o onim stvarima koje odbacuju, kao sto eto ateisti sa religijom rade, kontam da sigurno ispitujes sad i njih zasto se interesuju za religiju jer je tebi to dangubljenje, ako vec odbacuju:
I odbacuješ? Zato što je po tebi nepomirljivo sa tvojom istinom? Izgleda mi kao kolosalan gubitak vremena ako se ništa korisno nije izvuklo
iz svega toga.
A vjerujem da ces ispitati i pozicije sa kojih feministkinje nastupaju. Kad su ti vec pozicije bitne, i naravno, nemas problem sa mnom, nego ti to onako, sto bi se reklo.
Ako razmjenjuješ ideje i čitaš, razmišljaš i propitkuješ nije nužno da krajnji rezultat mora biti i odbacivanje svega.
Niemand
Posts: 7944
Joined: 31/03/2014 01:55

#27602 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Niemand »

dale cooper wrote: 22/06/2022 23:01
Niemand wrote: 22/06/2022 22:51

Eto vidis, kao sto ateiste interesuje religija koju odbacuju, jer jel, citaju, razmisljaju, propitkuju, tako i mene interesuju feminizam i postmodernizam, koje odbacujem, jer jel, citam, razmisljam, propitkujem.

A posto ti vec nemas problem sa mnom, nego onako pitas, valjda jer ti nekako nije palo napamet do sad da ljudi tako citaju, razmisljaju i propitkuju i o onim stvarima koje odbacuju, kao sto eto ateisti sa religijom rade, kontam da sigurno ispitujes sad i njih zasto se interesuju za religiju jer je tebi to dangubljenje, ako vec odbacuju:



A vjerujem da ces ispitati i pozicije sa kojih feministkinje nastupaju. Kad su ti vec pozicije bitne, i naravno, nemas problem sa mnom, nego ti to onako, sto bi se reklo.
Ako razmjenjuješ ideje i čitaš, razmišljaš i propitkuješ nije nužno da krajnji rezultat mora biti i odbacivanje svega.
:D

Dakle, stvar ipak jeste u tom sto ja odbacujem i feminizam i postmodernizam?

Ono, toliko feministickih teorija pa proberi makar nesto?

Pa, tesko je naci nesto smisleno medju svom tom sizofrenijom, al e, nikad ne znas, citam, razmisljam, propitkujem.

Ako smijem doduse, zaboravim te redovno upitati smijem li nesto napisati. Ali posto ti nemas problem sa mnom, nego ti to sve onako, valjda smijem.
User avatar
konoplja
Posts: 2414
Joined: 12/09/2018 19:31

#27603 Re: Danasnji "feminizam"

Post by konoplja »

Niemand wrote: 22/06/2022 23:08
dale cooper wrote: 22/06/2022 23:01

Ako razmjenjuješ ideje i čitaš, razmišljaš i propitkuješ nije nužno da krajnji rezultat mora biti i odbacivanje svega.
:D

Dakle, stvar ipak jeste u tom sto ja odbacujem i feminizam i postmodernizam?

Ono, toliko feministickih teorija pa proberi makar nesto?

Pa, tesko je naci nesto smisleno medju svom tom sizofrenijom, al e, nikad ne znas, citam, razmisljam, propitkujem.

Ako smijem doduse, zaboravim te redovno upitati smijem li nesto napisati. Ali posto ti nemas problem sa mnom, nego ti to sve onako, valjda smijem.
Slazes li se sa nekim aspektima feminizma npr. pravo da zena glasa na izborima, pravo na rad i da je rad jednako placen?
User avatar
dale cooper
Posts: 28579
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#27604 Re: Danasnji "feminizam"

Post by dale cooper »

Niemand wrote: 22/06/2022 23:08
dale cooper wrote: 22/06/2022 23:01

Ako razmjenjuješ ideje i čitaš, razmišljaš i propitkuješ nije nužno da krajnji rezultat mora biti i odbacivanje svega.
:D

Dakle, stvar ipak jeste u tom sto ja odbacujem i feminizam i postmodernizam?

Ono, toliko feministickih teorija pa proberi makar nesto?

Pa, tesko je naci nesto smisleno medju svom tom sizofrenijom, al e, nikad ne znas, citam, razmisljam, propitkujem.

Ako smijem doduse, zaboravim te redovno upitati smijem li nesto napisati. Ali posto ti nemas problem sa mnom, nego ti to sve onako, valjda smijem.

Pa ko' što ti nako kažeš i ja nako pitam. A pisanje ni meni ni tebi niko ne može zabraniti.
Niemand
Posts: 7944
Joined: 31/03/2014 01:55

#27605 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Niemand »

konoplja wrote: 22/06/2022 23:14
Niemand wrote: 22/06/2022 23:08

:D

Dakle, stvar ipak jeste u tom sto ja odbacujem i feminizam i postmodernizam?

Ono, toliko feministickih teorija pa proberi makar nesto?

Pa, tesko je naci nesto smisleno medju svom tom sizofrenijom, al e, nikad ne znas, citam, razmisljam, propitkujem.

Ako smijem doduse, zaboravim te redovno upitati smijem li nesto napisati. Ali posto ti nemas problem sa mnom, nego ti to sve onako, valjda smijem.
Slazes li se sa nekim aspektima feminizma npr. pravo da zena glasa na izborima, pravo na rad i da je rad jednako placen?
Slazem.

Jesul zene u jugoslaviji radile prije 60tih i feministicke revolucije?

Sufrazetkinje i feminizam mi izgledaju kao dva razlicita svijeta sa ovom pricom sta je uopste zena.
Niemand
Posts: 7944
Joined: 31/03/2014 01:55

#27606 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Niemand »

dale cooper wrote: 22/06/2022 23:16

Pa ko' što ti nako kažeš i ja nako pitam. A pisanje ni meni ni tebi niko ne može zabraniti.
Eto, mene si ispito, a sad eto ispituj feministkinje o pozicijama sa kojih nastupaju, kad su ti vec pozicije nesto bitne, a i nemas sad neki problem sa mnom pa da covjek pomisli da samo mene ispitujes o pozicijama.

:kakoste:
User avatar
dale cooper
Posts: 28579
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#27607 Re: Danasnji "feminizam"

Post by dale cooper »

Niemand wrote: 22/06/2022 23:25
dale cooper wrote: 22/06/2022 23:16

Pa ko' što ti nako kažeš i ja nako pitam. A pisanje ni meni ni tebi niko ne može zabraniti.
Eto, mene si ispito, a sad eto ispituj feministkinje o pozicijama sa kojih nastupaju, kad su ti vec pozicije nesto bitne, a i nemas sad neki problem sa mnom pa da covjek pomisli da samo mene ispitujes o pozicijama.

:kakoste:
Zašto bi feministkinje ispitivao kada su mi jasne njihove pozicije i uvjerenja. I ne samo feministkinja nego i drugih učesnika na temi
koji su protiv ili koji nemaju određenog stava o temi. Kroz razgovore tokom godina sam mogao upoznati dobrim dijelom kako razmišljaju,
koja su im uvjerenja i pogledi na svijet. I naravno da je to bitna stvar kada razmjenjuješ mišljenja sa nekim, ako ništa da imaš bolje
razumijevanje, pa makar ti se i ne sviđao nečiji stav o temi koja je tebi bitna. Osim što smo nekada davno razmjenili neke PP-e vezano,
ako se sad dobro sjećam, za Ivu Andrića, nisam imao više uvida u tvoja uvjerenja. Uglavnom pišeš na ovoj temi, nisam te viđao na drugim
temama da pišeš, barem ne na onim koje ja posjećujem. I ne, nemam problem sa tobom, ne slažem se sa tvojima stavovima i uvijek
možeš biti sigurna da ću biti kritičan i da ću komentarisati tvoje upise kad nađem za shodno. Isto kao što to i ti to radiš ili bilo ko drugi
na forumu.
User avatar
saint_mirad
Posts: 4409
Joined: 25/02/2020 23:09

#27608 Re: Danasnji "feminizam"

Post by saint_mirad »

dale cooper wrote: 22/06/2022 23:45 Zašto bi feministkinje ispitivao kada su mi jasne njihove pozicije i uvjerenja.
sad su odjednom jasne pozicije i uverenja, a kad se iznose neki skakljivi stavovi onda ima raznih feminizama, pokret nije homogen, imaju pravci, no true feminist logicka greska i svasta jos. :-D
User avatar
dale cooper
Posts: 28579
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#27609 Re: Danasnji "feminizam"

Post by dale cooper »

saint_mirad wrote: 22/06/2022 23:59
dale cooper wrote: 22/06/2022 23:45 Zašto bi feministkinje ispitivao kada su mi jasne njihove pozicije i uvjerenja.
sad su odjednom jasne pozicije i uverenja, a kad se iznose neki skakljivi stavovi onda ima raznih feminizama, pokret nije homogen, imaju pravci, no true feminist logicka greska i svasta jos. :-D
Kako ono što sam napisao negira postojanje raznih struja u feminizmu?
Niemand
Posts: 7944
Joined: 31/03/2014 01:55

#27610 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Niemand »

@dale cooper

Sve oke. Nije mi doduse jasno kako ti nisi upratio da sam ja muslimanka, a eto tebi su te pozicije bitne jel, jer sam bas na ovoj temi, prosli mjesec napisala i ovo:
Niemand wrote: 09/05/2022 22:59 Nisam bas sve pohvatala, i dalje mi je nejasno stosta, al danas bas citam da u hrvatskoj nikada prije nije uradjen taj feticid. Ako je tako, ovoj zeni, ako vec to zeli, i jes najbolje otici u sloveniju. Nije da ima vremena za razglabanja po medijima i protestima ili tumacenju zakona iz jugoslavije. A svakako da treba za ubuduce naci rjesenje.

A ovo priziv savjesti, iako sam muslimanka i mi opcenito dozvoljavamo abortus, ne pada mi napamet ismijavati i vrijedjati krscane zbog njihovog religijskog ubijedjenja. Mi smo dosli dotle da je ko neki pravo smijesan vic ako neki krscanin misli da je u stomaku trudnice dijete, ali je totalno normalno i nista smijesno da neko misli da ima nekih 100 rodova.
Al hajd, kakogod, ako vec nemas problem sa mnom, fajn, a i da imas, sta bi ja.

:kakoste:
User avatar
dale cooper
Posts: 28579
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#27611 Re: Danasnji "feminizam"

Post by dale cooper »

Pa ne uhvatim baš svaki tvoj post.
User avatar
saint_mirad
Posts: 4409
Joined: 25/02/2020 23:09

#27612 Re: Danasnji "feminizam"

Post by saint_mirad »

dale cooper wrote: 23/06/2022 00:02
saint_mirad wrote: 22/06/2022 23:59

sad su odjednom jasne pozicije i uverenja, a kad se iznose neki skakljivi stavovi onda ima raznih feminizama, pokret nije homogen, imaju pravci, no true feminist logicka greska i svasta jos. :-D
Kako ono što sam napisao negira postojanje raznih struja u feminizmu?
razne struje imaju razna uverenja, nekad i medjusobno konfliktna. samim tim, nisu sve pozicije feminizma jasne jer ne mozes oceniti ciji feminizam od tih raznih struja je vise autentican.
User avatar
dale cooper
Posts: 28579
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#27613 Re: Danasnji "feminizam"

Post by dale cooper »

saint_mirad wrote: 23/06/2022 00:06
dale cooper wrote: 23/06/2022 00:02

Kako ono što sam napisao negira postojanje raznih struja u feminizmu?
razne struje imaju razna uverenja, nekad i medjusobno konfliktna. samim tim, nisu sve pozicije feminizma jasne jer ne mozes oceniti ciji feminizam od tih raznih struja je vise autentican.
Pa valjda smo govorili o feminskinjama ovdje na forumu, ne o svakoj feminstkinji na čitavoj jebenoj planeti. Ne znam ih sve pa da ih
mogu pitati za poziciju i uvjerenja. Shocking I know. :mrgreen:
User avatar
saint_mirad
Posts: 4409
Joined: 25/02/2020 23:09

#27614 Re: Danasnji "feminizam"

Post by saint_mirad »

dale cooper wrote: 23/06/2022 00:08 Pa valjda smo govorili o feminskinjama ovdje na forumu, ne o svakoj feminstkinji na čitavoj jebenoj planeti. Ne znam ih sve pa da ih
mogu pitati za poziciju i uvjerenja. Shocking I know.
cak i na forumu postoji diverzitet, mada priznajem da je odredjena sorta koja i pise na ovoj temi najglasnija. pitanje je npr koliko bi se feministkinja sa foruma moglo nazvati terficama a koliko su trans inkluzivne, :evil: verovatno necemo ni saznati jer se te osetljive teme mudro precute.
Niemand
Posts: 7944
Joined: 31/03/2014 01:55

#27615 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Niemand »

Izuzev no sikiriki, mislim da ostali jesu trans inkluzivni. Bar kolko sam ja upratila.
User avatar
saint_mirad
Posts: 4409
Joined: 25/02/2020 23:09

#27616 Re: Danasnji "feminizam"

Post by saint_mirad »

Niemand wrote: 23/06/2022 00:15 Izuzev no sikiriki, mislim da ostali jesu trans inkluzivni. Bar kolko sam ja upratila.
opet postoji podela jer no sikiriki nije manje feministkinja jer je trans ekskluzivna. koji bi onda bio poznati forumski feministicki stav o trans osobama? :-D
User avatar
konoplja
Posts: 2414
Joined: 12/09/2018 19:31

#27617 Re: Danasnji "feminizam"

Post by konoplja »

Niemand wrote: 23/06/2022 00:03 iako sam muslimanka i mi opcenito dozvoljavamo abortus
Nisam ovo znao. Mislio sam da nije dozvoljen. :-)
Niemand
Posts: 7944
Joined: 31/03/2014 01:55

#27618 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Niemand »

saint_mirad wrote: 23/06/2022 00:18
Niemand wrote: 23/06/2022 00:15 Izuzev no sikiriki, mislim da ostali jesu trans inkluzivni. Bar kolko sam ja upratila.
opet postoji podela jer no sikiriki nije manje feministkinja jer je trans ekskluzivna. koji bi onda bio poznati forumski feministicki stav o trans osobama? :-D
Well.. :D

Al i mene zanima jel smatraju terfice feministkinjama ili
se slazu sa ovim:

https://voxfeminae.net/pravednost/terf- ... ckom-ruhu/
User avatar
saint_mirad
Posts: 4409
Joined: 25/02/2020 23:09

#27619 Re: Danasnji "feminizam"

Post by saint_mirad »

Niemand wrote: 23/06/2022 00:21
saint_mirad wrote: 23/06/2022 00:18

opet postoji podela jer no sikiriki nije manje feministkinja jer je trans ekskluzivna. koji bi onda bio poznati forumski feministicki stav o trans osobama? :-D
Well.. :D

Al i mene zanima jel smatraju terfice feministkinjama ili
se slazu sa ovim:

https://voxfeminae.net/pravednost/terf- ... ckom-ruhu/
rf u terf stoji za radical feminist. definitivno jesu feministkinje.
Hakiz
Posts: 41331
Joined: 30/07/2015 20:01

#27620 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Hakiz »

Niemand wrote: 23/06/2022 00:15 Izuzev no sikiriki, mislim da ostali jesu trans inkluzivni. Bar kolko sam ja upratila.
Hm...
Seawolf
Posts: 7801
Joined: 14/06/2012 22:59

#27621 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Seawolf »

konoplja wrote: 22/06/2022 22:45
Seawolf wrote: 22/06/2022 21:43
Spoiler
Show
Meni se čini da si ti ovdje nešto malo pobrkao.

Naime, ovo sa prebacivanjem SRY gena sa Y hromosoma na X hromosom, nije Swyer sindrom, nego je nešto što se naziva 46,XX testicular disorder of sex development

I u slučaju tog poremećaja, ne radi se o preseljenju SRY gena sa Y hromosoma na X hromosom osobe koja ima taj poremećaj, nego o preseljenju SRY gena na X hromosom koji završi u spermatozoidu oca te osobe.

Oplodnjom jajne ćelije takvim spermatozoidom (kod kojeg je X hromosom kontaminiran SRY genom), nastaje osoba koja ima XX kareotip (ženski), ali ima i SRY gen koji učestvuje u definisanju spolnih karakteristika (muških) te osobe:
Da da u pravu si. Ponavljao sam gradivo izmedu postova. Super covjece, sad cu sigurno zapamtiti ovo. :thumbup:
Znaci, u Swyera ne dolazi do aktivacije SRY gena, ako cemo najprostije govoreci.
Bio sam u pravu, doduse, kada sam napisao zenski fenotip sa muskim kromosomima.

Dakle, posto je meni izgledalo da ti spol odredujes iskljucivo prema kromosomskom paru, pitanje je kojeg je spola osoba sa Swyerom i 46,XX testicular disorder koja razvije muske spolne karakteristike bez Y kromosoma? Napisao si da osoba sa Swyerom mozda nije ni muskog, ali zenskog nije sigurno.
Znaci da negiras da je spol binaran. Ne, ovo je EDIT - bolje reci da mozda nisi siguran da je binaran.
Pazi, ovo su sve poremećaji, tako da ne bih postojanje ovakvih osoba koristio kao argument za svoj stav o binarnosti spolova.

Ali sam, zbog primjera ovakvih poremećaja, gdje su ljudi sa ovakvim urođenim genetskim anomalijama, primorani da cijeli život budu izloženi terapijama kako bi uopšte mogli koliko toliko normalno živjeti, još uvjereniji koliko je priča pojedinaca koji su "zarobljeni u neadekvatnom tijelu", a da pri tome nemaju nikakav stvarni genetički poremećaj, samo jedno obično veliko preseravanje.
Seawolf
Posts: 7801
Joined: 14/06/2012 22:59

#27622 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Seawolf »

Bloo wrote: 22/06/2022 19:55
Seawolf wrote: 22/06/2022 19:42
Izvinućeš me, ali su za mene spolno i rodno sinonimi kada koristim naš maternji jezik (a na forumu samo taj koristim).

Pri čemu termin spolno koristim više u biološkom kontekstu, a termin rodno više u socijalnom kontekstu.
Kod mene nisu sinonimi, takode u medicini, psihologiji i sociologiji kao naukama se takođe razlikuju.
To je očito i jasno jer su RODNE uloge tokom stoljeća bile izložene promjenama. Ja svoju spolnu ulogu jedinke koja možda da zatrudni i rodi ne mogu promjeniti osim ako ne izvadim jajnike i maternicu.

Za mene (i još neke ljude koji su bitniji od mene :D) su rod i rodne uloge, te muškost i ženstvenost kao pojmovi povezani sa rodom zapravo socijalni konstrukti te se oslanjaju na naučene i kulturalne čimbenike.
Naše fiziološke razlike (penis i vagina, funkcionalne mlioječne žlijezde - zakržljale mlijene zlijezde, masne naslage, hormoni) spadaju u odrednice unutar SPOLA.
Kulturološki postavljene razlike spadaju u domen roda.
Naravno sa ovim se svi ne slažu.

Ako zanemarimo sve trans teme, te se okrenemo samo rodnim ulogama kod cis (hetero) muškaraca i žena (spolni aspekt), interesantno je posmatrati razlike u rodnim ulogama u društvima, te kroz historiju.

Ako bismo mogli napraviti listu za dva roda (muški i ženski), te dva povezana pojma (muškost i ženstvenost), šta definiše i čini jedan i drugi, te analizirati njihove promjene kroz društvene promjene i kroz prizmu različitih društava koja postoje danas, bilo bi interesantno vidjeti da li je to stvarno društveni konstrukt te koliko je fluidan.
Postoji samo jedna rodna uloga koja je ekskluzivno ženska. To je da osigura jajnu ćeliju i matericu (dobro, striktno govoreći to su dvije uloge, jer se radi o složenoj usluzi).

I u ovoj svojoj ulozi, žensko ljudsko biće je biološki nezamjenjivo.

I postoji samo jedna rodna uloga koja je ekskluzivno muška, a to je da osigura spermatozoid(e).

Sve ostale takozvane rodne uloge su potpuno izmjenjive između žena i muškaraca.

Dakle, i stvarne rodne uloge su zapravo biološke spolne uloge.

Ko god od forumašica/forumaša skoći da napiše kako ovo što sam napisao nije tačno, neka navede usput i koja je to životna postignuća ostvari(la)o, a ne bi ih mog(la)ao ostvariti da je onog drugog spola.
User avatar
madner
Posts: 56828
Joined: 09/08/2004 16:35

#27623 Re: Danasnji "feminizam"

Post by madner »

Teoretski mogu, no u stvarnom zivotu imamo konkurenciju za mnoge poslove. I kada tu postavimo slicne predispozicije, ostaje samo biologija kao razlika koja utice na distribuciju. Da nema pametnijih muskaraca, koji dobiju doping testeronom, zene bi bile naucnici, sahisti, inzinjeri, sportisti, gameri itd…

Ovako se mora sve poklopiti da imaju sansu, ili imati odvojenu kategoriju. Iako su mozda pametnije ili spremnije od 99.9% muskaraca, konkurencija su onih 0.1%.
Ili onih 20%, ili 50% zavisno od struke.
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21779
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#27624 Re: Danasnji "feminizam"

Post by MarlboroGold »

sva ova priča u vezi SRY...

Image
Niemand
Posts: 7944
Joined: 31/03/2014 01:55

#27625 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Niemand »

MarlboroGold wrote: 23/06/2022 08:41 sva ova priča u vezi SRY...

Image
:D

Blage veze nemam o cemu pricaju, ali sam mislila guglati.
Post Reply