Cijene stanova All about

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
madesa
Posts: 5570
Joined: 26/07/2013 02:37

#9001 Re: Cijene stanova All about

Post by madesa »

ko ima pare da kupi stan bolje sad kupiti nego iduce godine.Od 2020 do danas bar 15 % su vece cijene
User avatar
Truba
Posts: 93843
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#9002 Re: Cijene stanova All about

Post by Truba »

Ne kupuje ko ima
Vec ko je navikao ulagati i kupovati
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#9003 Re: Cijene stanova All about

Post by moonca »

Pauza wrote: 15/04/2022 10:59
moonca wrote: 13/04/2022 18:56 Izgleda cijeli svijet je u takvom stanju. trenutno. skupi stanovi/kuche.. kupiti kao i iznajmiti.... no bila je i 2008. :-) ne znaci, da se neche ponoviti nesto slicno..


Dolaze generacije koje su izasle u 30 im(dijaspora) .. sad su pred penziju.. i Bosna je dobra opcija za te dane..(jeftinija do svih) kome ne smeta politichka situacija.. :zoka:
Nije Bosna jeftinija od svih. Npr. Turska je nebrojeno puta jeftinija. Znam 4-5 Bosanaca koju su kupili stanove po antaliji i tamo provode penzionerske dane. U Antaliji kvadrat novogradnje oko hiljadu maraka. Eto, provjerite... a stanova ko u priči, gledaš i uživaš-
Ne mozes na osnovu jeftino kupljenog stana .. imati i ostale povlastice. kao i drzavljanin Turske. prije svega ..zdravstvo. koje je izgleda jako dobro... ne mozes ga kupiti .... jezik je drugi problem.... :-)
User avatar
Haris.ba
Posts: 35300
Joined: 08/09/2005 20:08

#9004 Re: Cijene stanova All about

Post by Haris.ba »

moonca wrote: 15/04/2022 13:44 Ne mozes na osnovu jeftino kupljenog stana .. imati i ostale povlastice. kao i drzavljanin Turske. prije svega ..zdravstvo. koje je izgleda jako dobro... ne mozes ga kupiti .... jezik je drugi problem....
Sto je jezik problem? Jezik se nauci.

Imas opciju turiste u Turskoj, i to iskljucuje stalni zivot. Zaboravio sam, koliko mozes ostati, mislim pola godine maksimalno od citave godine. A, ima procedura kao i za bilo koju zemlju kako dobiti stalni boravak.

Ima zdravstvo i u Turskoj. Nije skupo. Jeftinije je na godisnjem nivou nego nase kad zelis da placas pristup istom.

Zavisi u kojoj fazi zivota odlucis dole zivjeti.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#9005 Re: Cijene stanova All about

Post by moonca »

Haris.ba wrote: 15/04/2022 14:07
moonca wrote: 15/04/2022 13:44 Ne mozes na osnovu jeftino kupljenog stana .. imati i ostale povlastice. kao i drzavljanin Turske. prije svega ..zdravstvo. koje je izgleda jako dobro... ne mozes ga kupiti .... jezik je drugi problem....
Sto je jezik problem? Jezik se nauci.

Imas opciju turiste u Turskoj, i to iskljucuje stalni zivot. Zaboravio sam, koliko mozes ostati, mislim pola godine maksimalno od citave godine. A, ima procedura kao i za bilo koju zemlju kako dobiti stalni boravak.

Ima zdravstvo i u Turskoj. Nije skupo. Jeftinije je na godisnjem nivou nego nase kad zelis da placas pristup istom.

Zavisi u kojoj fazi zivota odlucis dole zivjeti.
Pisemo o penzionerskom zivotu. . to i jeste problem .. pola godine biti . mnogima nije opcija..
User avatar
Haris.ba
Posts: 35300
Joined: 08/09/2005 20:08

#9006 Re: Cijene stanova All about

Post by Haris.ba »

moonca wrote: 15/04/2022 14:17 Pisemo o penzionerskom zivotu. . to i jeste problem .. pola godine biti . mnogima nije opcija
Pa mnogima nije svasta opcija.

Ima u turskom zakonu mogucnost ako si kupio nekretninu da dobijes boravisnu dozvolu. Ljudi mislili na sve.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#9007 Re: Cijene stanova All about

Post by moonca »

Haris.ba wrote: 15/04/2022 14:55
moonca wrote: 15/04/2022 14:17 Pisemo o penzionerskom zivotu. . to i jeste problem .. pola godine biti . mnogima nije opcija
Pa mnogima nije svasta opcija.

Ima u turskom zakonu mogucnost ako si kupio nekretninu da dobijes boravisnu dozvolu. Ljudi mislili na sve.
Da. nekretnina mora biti ~~~250. 000 KM + ili neka druga valuta?.. ili imati na bank rachunu .. preko 500.000.?? valuta.. mislim da je ovdje, neko o tome pisao..
User avatar
Haris.ba
Posts: 35300
Joined: 08/09/2005 20:08

#9008 Re: Cijene stanova All about

Post by Haris.ba »

moonca wrote: 15/04/2022 15:02
Haris.ba wrote: 15/04/2022 14:55

Pa mnogima nije svasta opcija.

Ima u turskom zakonu mogucnost ako si kupio nekretninu da dobijes boravisnu dozvolu. Ljudi mislili na sve.
Da. nekretnina mora biti ~~~250. 000 KM + ili neka druga valuta?.. ili imati na bank rachunu .. preko 500.000.?? valuta.. mislim da je ovdje, neko o tome pisao..
To je za drzavljanstvo. Ja govorim o boravisnoj dozvoli.
User avatar
Didier
Posts: 3787
Joined: 10/04/2014 19:54
Location: Главни град

#9009 Re: Cijene stanova All about

Post by Didier »

Bitno je da je ona nešto napisala. :roll:
NediM17
Posts: 26451
Joined: 05/11/2009 11:49

#9010 Re: Cijene stanova All about

Post by NediM17 »

Svaka joj je za degeneka. :evil:
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#9011 Re: Cijene stanova All about

Post by moonca »

Haris.ba wrote: 15/04/2022 15:04
moonca wrote: 15/04/2022 15:02

Da. nekretnina mora biti ~~~250. 000 KM + ili neka druga valuta?.. ili imati na bank rachunu .. preko 500.000.?? valuta.. mislim da je ovdje, neko o tome pisao..
To je za drzavljanstvo. Ja govorim o boravisnoj dozvoli.
:thumbup: dobro. istrazit chu
User avatar
sime_cipol
Posts: 23426
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Clio 1.2 43kw

#9012 Re: Cijene stanova All about

Post by sime_cipol »

Pauza wrote: 15/04/2022 11:14
addem wrote: 15/04/2022 11:08

Ma ne treba kupovati sad definitivno. Ne znas sta ce biti za pola godine. mozda da ruje nisu napale ukrajinu trziste bi bilo stabilno al ovako bolje pricekat godinu dvije dok se ova situacija ne iskristalise. U Sarajevu ako cega ima onda ima praznih stanova koji se iznajmljuju i to koliko hoces za svaciji dzep.
Tako je. Treba sačekati. NE treba se zalijetati i sad bilo šta kupovati. Nije sad vrijeme za kupovinu nekretnina.
Znam ih koji su cekali, cekali i cekali i jos uvijek nisu docekali. A ono sto su prije 10 godina mogli kupiti za 100k i cekali da padne sad ne mogu ni za 150k.
citroen xm
Posts: 20441
Joined: 17/04/2012 22:57

#9013 Re: Cijene stanova All about

Post by citroen xm »

Sreća za Sarajevo je to što je glavni grad, najveći grad, administrativni centar i sjedište svih državnih institucija, ambasada, firmi.... kao u ostalom i svaki glavni grad neke države. I sve što se BiH više raseljava i propada, Sarajevo postaje sve naseljenije. To je Sreća za Sarajevo, ali ujedno i nesreća za ostale dijelove države jer se raseli. Tako da cijena nekretnina u Sarajevu teško da će padati nešto puno, ali može stagnirati u slučaju neke duže krize.
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 10147
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#9014 Re: Cijene stanova All about

Post by Bosanac sa dna kace »

sime_cipol wrote: 15/04/2022 18:46
Pauza wrote: 15/04/2022 11:14

Tako je. Treba sačekati. NE treba se zalijetati i sad bilo šta kupovati. Nije sad vrijeme za kupovinu nekretnina.
Znam ih koji su cekali, cekali i cekali i jos uvijek nisu docekali. A ono sto su prije 10 godina mogli kupiti za 100k i cekali da padne sad ne mogu ni za 150k.
hvala na utjehi, upravu si, eno i Porezan uprava RS je procijenila rast cijena nekretnina u Lukavici za 12,86% (kako ja sracunah)....
citroen xm wrote: 15/04/2022 19:06 Sreća za Sarajevo je to što je glavni grad, najveći grad, administrativni centar i sjedište svih državnih institucija, ambasada, firmi.... kao u ostalom i svaki glavni grad neke države. I sve što se BiH više raseljava i propada, Sarajevo postaje sve naseljenije. To je Sreća za Sarajevo, ali ujedno i nesreća za ostale dijelove države jer se raseli. Tako da cijena nekretnina u Sarajevu teško da će padati nešto puno, ali može stagnirati u slučaju neke duže krize.
Pa ja, bitno je samo Sarajevo ko sljivi ostale...zato je naki put od Sarajeva do Tuzle...
User avatar
sime_cipol
Posts: 23426
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Clio 1.2 43kw

#9015 Re: Cijene stanova All about

Post by sime_cipol »

Bosanac sa dna kace wrote: 17/04/2022 21:31
sime_cipol wrote: 15/04/2022 18:46

Znam ih koji su cekali, cekali i cekali i jos uvijek nisu docekali. A ono sto su prije 10 godina mogli kupiti za 100k i cekali da padne sad ne mogu ni za 150k.
hvala na utjehi, upravu si, eno i Porezan uprava RS je procijenila rast cijena nekretnina u Lukavici za 12,86% (kako ja sracunah)....

Ne bih nikome da prisjedam na muku, ali iz moje blize okoline znam par njih koji su tako rezonovali. Jesu li cekali da cijena padne, Jel bio strah od kredita, Jel bilo to da nisu zeljeli da se odreknu nekih stvari, neke komocije ne znam, ali nisu kupili a sve su prilike da nece ni kupiti.
User avatar
Mea_parvitas
Posts: 3100
Joined: 18/03/2015 01:36

#9016 Re: Cijene stanova All about

Post by Mea_parvitas »

Ljudi i dalje idu vani, a ti isti ljudi i dalje ce kupovati stanove po Sarajevu, cijene svega i dalje rastu, cijene energije ce rasti, materijala, dobara, nema sanse da ce ikada biti jeftinije nego sto je juce bilo, osim naravno u slucaju rata, oruzanih sukoba, sto je ovdje realnost svakih par desetljeca.
vanjki
Posts: 2236
Joined: 26/10/2006 17:37

#9017 Re: Cijene stanova All about

Post by vanjki »

Kada sam ovdje pisao ljudi kupujte..Nece nikada biti jeftino. Tko jamio jamio
suspect_zero
Posts: 27996
Joined: 11/10/2008 21:45

#9018 Re: Cijene stanova All about

Post by suspect_zero »

vanjki wrote: 17/04/2022 23:09 Kada sam ovdje pisao ljudi kupujte..Nece nikada biti jeftino. Tko jamio jamio
Istina, išli smo nekom logikom kako je pandemija poremetila sve sfere života i kako će finansijska nesigurnost dovesti do pada cijena nekretnina, automobila, luksuzne robe...., mislila sam da će parfemi i brendirana kozmetika biti budzašta, jest šipak :D :oops:
dzulijano_pike
Posts: 88
Joined: 16/12/2021 23:28

#9019 Re: Cijene stanova All about

Post by dzulijano_pike »

Ja kad sam kupovao stan prije 12 godina svi od drugova su govorili, jesi li siguran?
Kako ćeš vračati toliki kredit?
Od čega ćete živjeti?
Izguralo se nekako, svi u porodici smo se na neki način žrtvovali, ali gledali smo da djeci ništa ne fali.
Danas isti ti drugovi govore blago se tebi, imate svoj stan, dok su oni podstanari, žive sa roditeljima... i nešto čekaju.
Možda su oni u pravu, ali se ne bih mijenjao sa njima (vjerovatno ni oni sa mnom) i opet bi sve isto ponovio.
User avatar
madesa
Posts: 5570
Joined: 26/07/2013 02:37

#9020 Re: Cijene stanova All about

Post by madesa »

dzulijano_pike wrote: 18/04/2022 01:35 Ja kad sam kupovao stan prije 12 godina svi od drugova su govorili, jesi li siguran?
Kako ćeš vračati toliki kredit?
Od čega ćete živjeti?
Izguralo se nekako, svi u porodici smo se na neki način žrtvovali, ali gledali smo da djeci ništa ne fali.
Danas isti ti drugovi govore blago se tebi, imate svoj stan, dok su oni podstanari, žive sa roditeljima... i nešto čekaju.
Možda su oni u pravu, ali se ne bih mijenjao sa njima (vjerovatno ni oni sa mnom) i opet bi sve isto ponovio.
tebi svaka cast a oni nikad nece stan sebi uzeti i vjecno ce zivjeti sa roditeljima i cekati ih da crknu
User avatar
xamp
Posts: 1630
Joined: 31/03/2010 18:43

#9021 Re: Cijene stanova All about

Post by xamp »

Pauza wrote: 15/04/2022 11:14

Tako je. Treba sačekati. NE treba se zalijetati i sad bilo šta kupovati. Nije sad vrijeme za kupovinu nekretnina.

Najbolje su prosli oni koji su prije 2-3 godine odlucili cekat 2-3 godine...
User avatar
Haris.ba
Posts: 35300
Joined: 08/09/2005 20:08

#9022 Re: Cijene stanova All about

Post by Haris.ba »

Bosanac sa dna kace wrote: 17/04/2022 21:31
Pa ja, bitno je samo Sarajevo ko sljivi ostale...zato je naki put od Sarajeva do Tuzle...
Tuzla ima sve. Od policije, sudstva, skolstva, zdravstva...vladu...skupstinu....sve. Evo, dva mandata i premijer FBiH iz TK.

I uvijek mi je bila fascinantna prica o cesti izmedju Sarajeva i Tuzle. A, pogledas brojanje saobracaja, i kuda se vozaju iz TK.

Helem, sto se tice cijene stanova .
Tuzlanska građevinska kompanija Deling Invest najavljuje još jedan moderan stambeno-poslovni objekat - Skyline Plaza.

Gradnja kompleksa, koji će uljepšati zapadni dio Tuzle, predviđeno je da počne na proljeće 2022. godine.

Skyline Plaza će imati dvije lamele, spratnosti 8 i 14 spratova, sa oko 200 stambenih jedinica i poslovnim prostorima na prizemnoj etaži. Za ove objekte, kako navode iz Deling Investa, postoji regulacioni plan. Kompleks će biti smješten preko puta Bingo City Centra.

Cijena kvadrata u pretprodaji je od 2.550 KM do 2.750 KM.
https://ba.ekapija.com/real-estate/3397 ... za-u-tuzli
User avatar
alica.k
Posts: 8807
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#9023 Re: Cijene stanova All about

Post by alica.k »

xamp wrote: 18/04/2022 09:03
Pauza wrote: 15/04/2022 11:14

Tako je. Treba sačekati. NE treba se zalijetati i sad bilo šta kupovati. Nije sad vrijeme za kupovinu nekretnina.

Najbolje su prosli oni koji su prije 2-3 godine odlucili cekat 2-3 godine...
Tada sam ja kupovala, taman pocetak korone, april-maj.

Svi su mi govorili (ukljucujuci i prijatelja koji je agent u nekoj agenciji nekretnina - sto samo pokazuje koliki su oni strucnjaci 😭) da cekam, da se ne zalijecem, nije sad vrijeme, pasce cijene zbog korone moci ces birat dje zelis stan u Sarajevu za te pare koliko sam ja imala. Nisam slusala, htjela sam to rijesit i rijesila.

Let's just say da sam ja platila svoj stan 130k, isti stan u ulazu do prije par sedmica se prodao za 180k...

Ko ima pare i ko moze, kupujte, cijene (sem ako ne bude rata pu pu pu) ne izgleda da ce padati. Kad su cijene nekretnina u Sarajevu drasticno pale? Ni ne sjecam se toga.
User avatar
Truba
Posts: 93843
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#9024 Re: Cijene stanova All about

Post by Truba »

Useljiva cura najbolja cura :mrgreen:
Samo kupujte :mrgreen:
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 10147
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#9025 Re: Cijene stanova All about

Post by Bosanac sa dna kace »

Haris.ba wrote: 18/04/2022 09:21
Bosanac sa dna kace wrote: 17/04/2022 21:31
Pa ja, bitno je samo Sarajevo ko sljivi ostale...zato je naki put od Sarajeva do Tuzle...
Tuzla ima sve. Od policije, sudstva, skolstva, zdravstva...vladu...skupstinu....sve. Evo, dva mandata i premijer FBiH iz TK.

I uvijek mi je bila fascinantna prica o cesti izmedju Sarajeva i Tuzle. A, pogledas brojanje saobracaja, i kuda se vozaju iz TK.
Valda treba Tuzlanski kanton, kao i svi ostali, da bude povezan sa centrom drzave kako treba...drzavu čine putevi, infrastruktura....ne plate politicara...ljudi u Sarajevu neće namjerno da shvate neke osnovne stvari. Tim putem bi se uvezalo masu manjih mjesta, ja bi radije npr. kupio i živio u nekom stančiću ili omanjoj kući na Nišičkoj visoravni ili Olovu nego u Luakvici da je put bolji. Eh sad zamisli kolko bi manje ljudi otišlo iz Kladnja, Olova, Živinica da je taj put kako treba, koliko bi se malih obrta pokrenulo u svim tim mjestima na tom putu, od vulkanizera i automehaničara do sitnih proizvođača hrane i motelijera...kolko bi to sve rasteretilo Sarajevo...ali nema, ne može to se shvatit kad ti je sav dunjaluk od Bentbaše do Ali-pašine džamije, džabe...
Fadil je iz Gradačca, ne Tuzle, Gradačac je nekih 6070 km od Tuzle, ali doduše nije iz Sarajeva, džabe ti sve, taman da je direktno ispod Arša siš'o...
Post Reply