INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
madesa
Posts: 5570
Joined: 26/07/2013 02:37

#3576 Re: Poskupljenja

Post by madesa »

nepass1 wrote: 11/04/2022 01:17 Bez suhog se moze, cuj 50KM :lol:
probao jednom ovo suho od akove pa to je nesto najgore sto covjek moze pojesti. Ja ne znam otkud njima da ovu cijenu stave
User avatar
teskeredzic_22
Posts: 25328
Joined: 12/07/2021 15:41
Location: Bilo je časno živjeti sa Titom !
Grijem se na: Toplane
Vozim: Peugeot
Contact:

#3577 Re: Poskupljenja

Post by teskeredzic_22 »

JohnnyS wrote: 10/04/2022 23:59
teskeredzic_22 wrote: 10/04/2022 23:26

Vladini zakoni su iznad svakog kapitalizma , nije svaka država kapitalistička.

Donese se uredba , 5 , 10 ili 20 artikala NE MOŽE BITI IZNAD TE I TE MALOPRODAJNE CIJENE narednih mjesec dana.

Ćao i gotovo - hoćeš , nećeš (moraš).

Pa onda nek Vlada prodaje te proizvode po cijeni po kojoj želi. Dakle da ja imam trgovinu i vlada kaže ne smiješ kruh prodavati preko marku i po, a meni to stvara gubitak, e pa onda jednostavno ne bih kruh ni prodavao
Niko nije spominjao gubitak.
Vlada ti dozvoljava da se slobodno baviš trgovinom i da prodaješ 3834834 artikala shodno svojoj šifri djelatnosti.
I onda ti kaže da zbog vandredne situacije deset artikala mora ići u prodaju bez marže određeno vrijeme.
Šta je sporno ?
Ko može biti iznad zakona i uredbi ?
User avatar
pepeljara
Posts: 7364
Joined: 22/08/2003 00:00

#3578 Re: Poskupljenja

Post by pepeljara »

teskeredzic_22 wrote: 11/04/2022 08:46 Niko nije spominjao gubitak.
Vlada ti dozvoljava da se slobodno baviš trgovinom i da prodaješ 3834834 artikala shodno svojoj šifri djelatnosti.
I onda ti kaže da zbog vandredne situacije deset artikala mora ići u prodaju bez marže određeno vrijeme.
Šta je sporno ?
Ko može biti iznad zakona i uredbi ?
u nasoj nam jedinoj drza :thumbup: vi skoro svaki mali, srednji i veliki marketi idu iznad zakona i uredbi.
laik1981
Posts: 14854
Joined: 05/12/2012 13:04

#3579 Re: Poskupljenja

Post by laik1981 »

Ko kupuje ono vakumirano smece taj i ne zna sta je suho meso.. Ne znam ko i moze jesti ono.. Ima neprijatan miris i uglavnom je preslano..
User avatar
nepass1
Posts: 14686
Joined: 06/07/2017 07:35

#3580 Re: Poskupljenja

Post by nepass1 »

pepeljara wrote: 11/04/2022 08:36
_Reds_ wrote: 11/04/2022 00:20

Ti placas vjerovatno jaja od kokoši koje hodaju, a on od kokoši iz kaveza.
Na Heci svako jutro dostava domacih jaja kombi. Jaja L i XL 7-8KM skoljka.
Sta znaci domaca jaja? Domaca jaja se u lavoru donesu ne u kombiju
User avatar
teskeredzic_22
Posts: 25328
Joined: 12/07/2021 15:41
Location: Bilo je časno živjeti sa Titom !
Grijem se na: Toplane
Vozim: Peugeot
Contact:

#3581 Re: Poskupljenja

Post by teskeredzic_22 »

Ozimician wrote: 11/04/2022 01:02
teskeredzic_22 wrote: 10/04/2022 23:36

Razliku čega ?
Nabavne i prodajne cijene ?
Ne budi smiješan.

U bivšoj Jugoslaviji niti jedan zapadni brend NIJE MOGAO IMATI PRODAJU ako nije imao licenciranu proizvodnju KOD NAS , proizvodnju.
Vlada može sve.
Ne razumijem šta želiš da Vlada uradi ? Vlada jedino što može jeste da ukine akcize i PDV i toliko od nje, ali bgmi ni u EU ne posežu za takvim potezima nažalost, tako da naši sigurno nisu izuzetak.

Vlada može da ograniči visinu marže - i to se kod nas radi na osnovnim životnim namirnicama. A maloprodajnu cijenu svaka Vlada bilo gdje u svijetu kad je pokušala da ograniči - desile su se NESTAŠICE. Ako vlada kaže da gorivo ne smije biti iznad 2 KM, a meni to stvara gubitak jer su mi ulazni troškovi iznad 2KM - ja jednostavno neću više prodavati gorivo. I tako vrijedi za sve artikle, u bivšoj Jugoslaviji je Vlada posezala za sličnim mjerama - tako da smo imali stalno neke nestašice (banane, kafa, čokolada...) - pa biraj sad šta ti je volja, da plaćaš skuplje ili da ne možeš kupiti nikako.

Također za ovoga što piše kako su Njemačkoj cijene niže, kao i svi naši koji pokušavaju stalno dokazati kako je u Njemačkoj med i mlijeko - Obično porede tamošnje cijene na AKCIJI sa našim cijenama regularnim. Npr. uslikaju cijenu maslaca, sa akcijom od 70% - koji je za džaba - ali ne kažu da rok tom maslacu ističe za 2 dana. Inače oni proizvodi što su kod nas ''premium'' u Njemačkoj su jeftiniji, to je tačno, npr. cijene čokolade su uvijek na 100g nešto iznad 1,2 - 1,5 €, pa bila to Milka, Snickers, Tofifee ili nešto treće. Cijene su približno tu negdje i kad je akcija one se vrte oko 1€ na 100g. Npr. Philadelfija namaz je u Njemačkoj relativno jeftin i često na akciji, a kod nas poskup. Itd.

U Njemačkoj trenutno više od mjesec dana nema kupiti suncokretovog ili repičinog ulja !!!
Vlada može uredovati svaku ekonomsku politku , određeni period u vandrednim situacijama.
Ako ovo zbog inflacije nije vandredna situacija (a nemamo niti jedan instrument monetarne politike) ne znam šta je ?

Nemamo nezavisne inspekcije koje će recimo u Kantonu Sarajevo zatvoriti na 15 dana 40 objekata bilo kog lanca trgovina zbog pljačke.

Ko je tražio na uvid zašto je Klas poskupio brašno za 120 % iako Srbija bukvalno baca žito ?

Vlada MORA da reaguje sada , kada sva primanja odlaze na hranu i postaju nedovoljna ako već ni jedna do sada nije vodila računa o bilo kakvoj domaćoj strategiji u poljoprivredi i proizvodnji jer rast poljoprivrede je nužno vezan uz rast industrije.

I da , odmah početi kerirati planove da se ovo ne ponovi za pet ili deset godina ali ko će to uraditi ?
Oni koji se deset godina nadjebavaju o izbornom zakonu ili opozicioni SDP (radnička prava) čiji predstavnici na javnim nastupima nose najskuplja odijela , cipele i satove.
Last edited by teskeredzic_22 on 11/04/2022 08:53, edited 2 times in total.
User avatar
pepeljara
Posts: 7364
Joined: 22/08/2003 00:00

#3582 Re: Poskupljenja

Post by pepeljara »

nepass1 wrote: 11/04/2022 08:48
pepeljara wrote: 11/04/2022 08:36
Na Heci svako jutro dostava domacih jaja kombi. Jaja L i XL 7-8KM skoljka.
Sta znaci domaca jaja? Domaca jaja se u lavoru donesu ne u kombiju
Ma vidi necemo cjepidlacit, odavno vishe "domace nije domace" ili je domace sada globalno - proizvedeno lokalno :bih:
Tesko i rijetko se danas nadju bas bas "domaca". Cak i ljudi na selima dohranjuju koke dodatnim.
Sve ti je ishrana za masovnu prozvodnju.
User avatar
nepass1
Posts: 14686
Joined: 06/07/2017 07:35

#3583 Re: Poskupljenja

Post by nepass1 »

I ja kupujem "domaca" za 12KM. Volio bih ta od 6 probati
User avatar
_Reds_
Posts: 9475
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#3584 Re: Poskupljenja

Post by _Reds_ »

pepeljara wrote: 11/04/2022 08:52
nepass1 wrote: 11/04/2022 08:48

Sta znaci domaca jaja? Domaca jaja se u lavoru donesu ne u kombiju
Ma vidi necemo cjepidlacit, odavno vishe "domace nije domace" ili je domace sada globalno - proizvedeno lokalno :bih:
Tesko i rijetko se danas nadju bas bas "domaca". Cak i ljudi na selima dohranjuju koke dodatnim.
Sve ti je ishrana za masovnu prozvodnju.
Jedno je kad koka slobodno hoda, a drugo kad je u kavezu. Da ima domaćih jaja, ima ih, i ti ljudi ih ne prodaju na Heci, nego naručiš pa kad skupe jave ti.
User avatar
spinel_
Posts: 6633
Joined: 15/11/2013 02:33

#3585 Re: Poskupljenja

Post by spinel_ »

Bimal ulje - 6
Floriol - 5
Kakva je logika u ovome?
Kupuj domace kako da ne.
User avatar
Haris.ba
Posts: 35300
Joined: 08/09/2005 20:08

#3586 Re: Poskupljenja

Post by Haris.ba »

Evo, pod ovom raspravom, sad i mene zanima sta neko misli da je to sto se prodaje kao domaca jaja?

Podrazumjeva se da koke se puste po danu da svrljaju.

Ali, sad vidim da je fazon i u tome sto se jede. Ko biva dohrana za koke ne moze.
User avatar
nepass1
Posts: 14686
Joined: 06/07/2017 07:35

#3587 Re: Poskupljenja

Post by nepass1 »

Haris.ba wrote: 11/04/2022 09:06 Evo, pod ovom raspravom, sad i mene zanima sta neko misli da je to sto se prodaje kao domaca jaja?

Podrazumjeva se da koke se puste po danu da svrljaju.

Ali, sad vidim da je fazon i u tome sto se jede. Ko biva dohrana za koke ne moze.
Da su koke pustene, da se same hrane po polju, a naravno da ima i dohrane.
Znao sam kupiti domace jaje kad ga razbijes baca na zutozelenu boju. Vidis da je koka jela travu.
Ali nema se vise gdje naci, ili bude 10 jaja mjesecno a ja potrosim 60ak. Onda kupim ova "domaca" i bas se vidi razlika
Leon16v
Posts: 7019
Joined: 02/04/2015 13:27
Location: Ilidza إليدزا
Vozim: Staro željezo

#3588 Re: Poskupljenja

Post by Leon16v »

nepass1 wrote: 11/04/2022 09:36
Haris.ba wrote: 11/04/2022 09:06 Evo, pod ovom raspravom, sad i mene zanima sta neko misli da je to sto se prodaje kao domaca jaja?

Podrazumjeva se da koke se puste po danu da svrljaju.

Ali, sad vidim da je fazon i u tome sto se jede. Ko biva dohrana za koke ne moze.
Da su koke pustene, da se same hrane po polju, a naravno da ima i dohrane.
Znao sam kupiti domace jaje kad ga razbijes baca na zutozelenu boju. Vidis da je koka jela travu.
Ali nema se vise gdje naci, ili bude 10 jaja mjesecno a ja potrosim 60ak. Onda kupim ova "domaca" i bas se vidi razlika
Definitvno je razlika u boji, kod domaćih ta žuta boja je dosta dosta svjetlija i više baca ka toj zutozelenoj, dok ova iz prodavnica nekada boja bude i skoro narandžasta
User avatar
Haris.ba
Posts: 35300
Joined: 08/09/2005 20:08

#3589 Re: Poskupljenja

Post by Haris.ba »

Buden narandzasta i kod domacih kad se kokama daju zrna kukuruza. :D
User avatar
spinel_
Posts: 6633
Joined: 15/11/2013 02:33

#3590 Re: Poskupljenja

Post by spinel_ »

Leon16v wrote: 11/04/2022 09:39
nepass1 wrote: 11/04/2022 09:36

Da su koke pustene, da se same hrane po polju, a naravno da ima i dohrane.
Znao sam kupiti domace jaje kad ga razbijes baca na zutozelenu boju. Vidis da je koka jela travu.
Ali nema se vise gdje naci, ili bude 10 jaja mjesecno a ja potrosim 60ak. Onda kupim ova "domaca" i bas se vidi razlika
Definitvno je razlika u boji, kod domaćih ta žuta boja je dosta dosta svjetlija i više baca ka toj zutozelenoj, dok ova iz prodavnica nekada boja bude i skoro narandžasta
Narandzasta znaci da je koka jela kukuruz.

Ono što nam pokazuje boja žumanceta je čime se hranila kokoška koja je nosila jaje.
Ako je kokoška unosila mnogo pšenice tada dobijamo meko žuto žumance.

S druge strane, ako je kokoška unosila kukuruz i biljku lucerku onda ćemo dobiti tamnije žumance. To je zbog karotena koji se nalazi u kukuruzu i lucerki, supstanci koja čini da šargarepa ima narandžastu boju.
User avatar
nepass1
Posts: 14686
Joined: 06/07/2017 07:35

#3591 Re: Poskupljenja

Post by nepass1 »

Haris.ba wrote: 11/04/2022 09:43 Buden narandzasta i kod domacih kad se kokama daju zrna kukuruza. :D
Pa ima domacih jaja gdje koke ne vide polje, samo imaju malo veci krug kretanja nego one KFC kokosi iz dokumentaraca
I ne moze biti domace ako ces svaki dan dovuci paletu jaja. Nihe domace ako u kuci drzis kokosi
User avatar
Haris.ba
Posts: 35300
Joined: 08/09/2005 20:08

#3592 Re: Poskupljenja

Post by Haris.ba »

nepass1 wrote: 11/04/2022 09:46
Haris.ba wrote: 11/04/2022 09:43 Buden narandzasta i kod domacih kad se kokama daju zrna kukuruza. :D
Pa ima domacih jaja gdje koke ne vide polje, samo imaju malo veci krug kretanja nego one KFC kokosi iz dokumentaraca
I ne moze biti domace ako ces svaki dan dovuci paletu jaja. Nihe domace ako u kuci drzis kokosi
Mozes imati paletu i od domacih. Samo to je onda bas veliko jato. I moras imati pofin objekat za spavanje i pofino zemlje za pustiti koke.

Tako reci, znalo bi se gdje ih drzis.
User avatar
pepeljara
Posts: 7364
Joined: 22/08/2003 00:00

#3593 Re: Poskupljenja

Post by pepeljara »

Ma ja sedef slazem sa ima razlike jaja kupovna vs jaja od domacina koji koke hrane prirodno, i blagom dohranom. razlika nebo i zemlja kako izgled tako i ukus...

Ali se nekako danas 90% podvaljuje pod "domace", a nizglave domace... i onda ti je to danasnje normalno domace.
User avatar
Sanjarko
Posts: 28455
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#3594 Re: Poskupljenja

Post by Sanjarko »

pepeljara wrote: 11/04/2022 10:27 Ma ja sedef slazem sa ima razlike jaja kupovna vs jaja od domacina koji koke hrane prirodno, i blagom dohranom. razlika nebo i zemlja kako izgled tako i ukus...

Ali se nekako danas 90% podvaljuje pod "domace", a nizglave domace... i onda ti je to danasnje normalno domace.
made in BiH pa odmah domace
User avatar
konektovan
Posts: 51454
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#3595 Re: Poskupljenja

Post by konektovan »

laik1981 wrote: 11/04/2022 08:48 Ko kupuje ono vakumirano smece taj i ne zna sta je suho meso.. Ne znam ko i moze jesti ono.. Ima neprijatan miris i uglavnom je preslano..
Ja u jednom lokalnom marketu kupujuem suho meso. Čovjek nabavlja iz Visokog, 28 KM je najskuplje, onog šarenog ima od 16, 18, 23...KM

Ovo ovako je smijurija...
laik1981
Posts: 14854
Joined: 05/12/2012 13:04

#3596 Re: Poskupljenja

Post by laik1981 »

konektovan wrote: 11/04/2022 10:38
laik1981 wrote: 11/04/2022 08:48 Ko kupuje ono vakumirano smece taj i ne zna sta je suho meso.. Ne znam ko i moze jesti ono.. Ima neprijatan miris i uglavnom je preslano..
Ja u jednom lokalnom marketu kupujuem suho meso. Čovjek nabavlja iz Visokog, 28 KM je najskuplje, onog šarenog ima od 16, 18, 23...KM

Ovo ovako je smijurija...
Vazda se suho meso uzimalo ili u lokalnim piljarama ili od nekih poznanika i cijene su uglavnom ove koje si pomenuo.. Mozda je sad koju marku skuplje.. Ovo vakumirano je smece, a guraju ga pod nekakvu prvu klasu.. Ovo su cijene za budale, a takvih je na zalost puna drzava..
User avatar
Ironmen
Posts: 7503
Joined: 29/07/2015 17:36

#3597 Re: Poskupljenja

Post by Ironmen »

Image

Gledaj ovo Ovako suho meso 51,5 km a po kvalitetu i ukusu najgore u BiH definitivno :lol: :lol:
Karikaturist
Posts: 5991
Joined: 20/12/2020 10:03

#3598 Re: Poskupljenja

Post by Karikaturist »

MasAllah, nikad se bolje nije zivjelo. Rastu cijene samo i iskljucivo sto su i plate porasle, svi ce biti na dobitku. :bih:
Marihuana007
Posts: 320
Joined: 03/03/2022 20:22

#3599 Re: Poskupljenja

Post by Marihuana007 »

Narode radite i dalje za 600 km
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#3600 Re: Poskupljenja

Post by Snake Eyes »

Bas me pogodila cijena tog mesa, nikad ga nisam uzeo. Ono kad ga izvadis vlaznog iz ambalaze...
Post Reply