Politika Hrvata u BiH - III

Locked
User avatar
Login77777
Posts: 8778
Joined: 18/05/2021 09:11

#651 Re: Politika Hrvata u BiH - III

Post by Login77777 »

Omjer je 50 50.
User avatar
sehohari
Posts: 8589
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#652 Re: Politika Hrvata u BiH - III

Post by sehohari »

Login77777 wrote: 21/02/2022 21:24 Omjer je 50 50.
Neka je tako, uglavnom razlika bi bila par glasova tamo ili vamo. Jer to što neko ima 50 ili 51% ne znači da će im biti i ista izlaznost na izborima.

A značili bi faktičko isključenje jedne ili druge polovice stanovništva iz vlasti.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50563
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#653 Re: Politika Hrvata u BiH - III

Post by Bloo »

sehohari wrote: 21/02/2022 21:19 Plus što su zbog etničkog čišćenja i uopšte mjenjani brojevi stanovništva. Ne možeš naseliti pola srednje Bosne u Rodoč na onda tražiti na osnovu toga da vladaš cijelim gradom.
Imamo RS. :mrgreen: Vidis da moze.
User avatar
Login77777
Posts: 8778
Joined: 18/05/2021 09:11

#654 Re: Politika Hrvata u BiH - III

Post by Login77777 »

sehohari wrote: 21/02/2022 21:26
Login77777 wrote: 21/02/2022 21:24 Omjer je 50 50.
Neka je tako, uglavnom razlika bi bila par glasova tamo ili vamo. Jer to što neko ima 50 ili 51% ne znači da će im biti i ista izlaznost na izborima.

A značili bi faktičko isključenje jedne ili druge polovice stanovništva iz vlasti.
Ovo vise govorim da je HDZ uradio jer znaju da ce se taj omjer mjenjati u korist B strane u iducim godinama. A ne radi toga sto vole B stranu.
User avatar
sehohari
Posts: 8589
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#655 Re: Politika Hrvata u BiH - III

Post by sehohari »

Bloo wrote: 21/02/2022 21:26
sehohari wrote: 21/02/2022 21:19 Plus što su zbog etničkog čišćenja i uopšte mjenjani brojevi stanovništva. Ne možeš naseliti pola srednje Bosne u Rodoč na onda tražiti na osnovu toga da vladaš cijelim gradom.
Imamo RS. :mrgreen: Vidis da moze.
Ne moraš ići u RS da bi vidjela kako to ide.
Šuškovo, Bobanovo i ostala mini Monte Carla na području opština Stolac ili Čapljina možda nisu donijeli novopečenim Hercegovcima iz Kaknja ili Zenice neke blagodati, ali su se veoma učinkovito pokazale u oštećenju političkog uticaja povratnika.
Mada i to trenutno blijedi zbog odlaska iz tih velegradova, njihovi stanovnici su dobrim djelom na kraju uvidjeli da činjenica da su ga na drugi način šuknuli bivšim komšijama ipak nije nadoknadila nepovoljnu zamjenu plodne bosanske zemlje i posla na željezari ili TE hercegovačkim kršom bez javnog priključka na komunalnu infrastrukturu.
User avatar
sehohari
Posts: 8589
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#656 Re: Politika Hrvata u BiH - III

Post by sehohari »

Login77777 wrote: 21/02/2022 21:28
sehohari wrote: 21/02/2022 21:26

Neka je tako, uglavnom razlika bi bila par glasova tamo ili vamo. Jer to što neko ima 50 ili 51% ne znači da će im biti i ista izlaznost na izborima.

A značili bi faktičko isključenje jedne ili druge polovice stanovništva iz vlasti.
Ovo vise govorim da je HDZ uradio jer znaju da ce se taj omjer mjenjati u korist B strane u iducim godinama. A ne radi toga sto vole B stranu.
Možda to i jeste istina, ali mislim da bi HDZ opet imao veće šanse. Kontrolišu MUP i sve ostalo na zapadnoj strani, dok opet u zaleđu imaju veliki broj mogućih "novih" birača iz ZHK ili ostalih mjesta u okruženju koja bi se prije ili kasnije našli na biračkim spiskovima u Cimu, Ortiješu i Rodoču.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50563
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#657 Re: Politika Hrvata u BiH - III

Post by Bloo »

sehohari wrote: 21/02/2022 21:37
Bloo wrote: 21/02/2022 21:26

Imamo RS. :mrgreen: Vidis da moze.
Ne moraš ići u RS da bi vidjela kako to ide.
Šuškovo, Bobanovo i ostala mini Monte Carla na području opština Stolac ili Čapljina možda nisu donijeli novopečenim Hercegovcima iz Kaknja ili Zenice neke blagodati, ali su se veoma učinkovito pokazale u oštećenju političkog uticaja povratnika.
Mada i to trenutno blijedi zbog odlaska iz tih velegradova, njihovi stanovnici su dobrim djelom na kraju uvidjeli da činjenica da su ga na drugi način šuknuli bivšim komšijama ipak nije nadoknadila nepovoljnu zamjenu plodne bosanske zemlje i posla na željezari ili TE hercegovačkim kršom bez javnog priključka na komunalnu infrastrukturu.
Dunno, nisam se susretala sa novopecenih Hercegovcima koji su prije bili Bosanci.
Ja, Bosanka teritorijalno, pri zdravoj pameti, ne bih otisla da zivim u npr. Ljubuski odakle mi je rahmetli djed. Em vruce, em ljudi tersavi, em kamen svuda, em nigdje potoka...ne bih za 300 Pavelica i 2 Šuška.

edit: jesam vec spomenula da je tamo pravo vruce?
User avatar
sehohari
Posts: 8589
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#658 Re: Politika Hrvata u BiH - III

Post by sehohari »

Bloo wrote: 21/02/2022 21:42
sehohari wrote: 21/02/2022 21:37

Ne moraš ići u RS da bi vidjela kako to ide.
Šuškovo, Bobanovo i ostala mini Monte Carla na području opština Stolac ili Čapljina možda nisu donijeli novopečenim Hercegovcima iz Kaknja ili Zenice neke blagodati, ali su se veoma učinkovito pokazale u oštećenju političkog uticaja povratnika.
Mada i to trenutno blijedi zbog odlaska iz tih velegradova, njihovi stanovnici su dobrim djelom na kraju uvidjeli da činjenica da su ga na drugi način šuknuli bivšim komšijama ipak nije nadoknadila nepovoljnu zamjenu plodne bosanske zemlje i posla na željezari ili TE hercegovačkim kršom bez javnog priključka na komunalnu infrastrukturu.
Dunno, nisam se susretala sa novopecenih Hercegovcima koji su prije bili Bosanci.
Ja, Bosanka teritorijalno, pri zdravoj pameti, ne bih otisla da zivim u npr. Ljubuski odakle mi je rahmetli djed. Em vruce, em ljudi tersavi, em kamen svuda, em nigdje potoka...ne bih za 300 Pavelica i 2 Šuška.

edit: jesam vec spomenula da je tamo pravo vruce?
Ljubuški? To mi je jedino mjesto u ZHK da valja.
Vidi ljepote :)
Image

Nažalost, ljudima su uvalili ovo:
Image

Ne znam kako nikad nisi uočila ova naselja pored puta.

Ja sam polu Bosanac polu Hercegovac, pa znam cijeniti blagodati obje regije...

Znam i jednog lika iz Kaknja kojem je bilo nuđeno da pređe dole, pa je ostao. Ne žali danas puno :thumbup:
User avatar
AliceInChains
Posts: 3338
Joined: 09/02/2010 19:40

#659 Re: Politika Hrvata u BiH - III

Post by AliceInChains »

LSD wrote: 21/02/2022 00:51
AliceInChains wrote: 20/02/2022 14:24 Sad će doći partneri ili ti saveznici i reci da se sa ovim debilima dogovorimo oko izbornog zakona. Naravno nemoguća misija bez da popustimo i izdamo državu.

Pa se opet vrišti kako je Bakir kriv i SDA zlo, a ustvari je čovjek prinuđen da mrvicu po mrvicu popušta cetnikoustasama, jer ga naši saveznici drže za ajaj i uslovljavaju, i to već decenijama.

Neću da ulazim u raspravu, da su u SDA teški debili, šta se tiče dnevne i lokalne tj. sitne politike, koja u sumi zna prevagati. Ali, u krupnim stvarima se možemo zahvaliti našim evropskim saveznicima.

Uz uslovljavanje stranaca/ saveznika uništila se jedina opcija u ovoj zemlji, i to jer su ih nagovorili da puste SDA niz vodu i uđu sa majmunima ove teme /HDZ u koaliciju.

Nego, donekle sreca sto su ojačali Kinezi, pa ovi nosači vrijednosti moraju malo nešto i da ponude, da bi ostali atraktivni do 2100te. A ne ‘uci ćemo u EU i NATO, insallah’ i to nakon Srbije. :mrgreen:
Jadnicak bas mi ga zao, krenu mi suza :place: prinudili ga pistoljem da popusta cetama i ustasama, ufatili ga jaja- a on se jadnik opire svim silama :lol: :lol:

Molim te, nemoj me vrijeđati :mrgreen: nisam nikakv pristalica Bakira.

Ali ipak stojim pri tome. Lahko je sad reci ‘ e vidi, da nije ujedinjene opozicije, Bookir bi nas izdao’. Stvar je ta, sto tom čovjeku, koji nije dovoljno lukav za politiku, ta opozicija tek sad štiti leđa, ili ti se pro BIH blok po prvi put od 95te ujedinio (ako izuzmemo onu kratku romansu SDP-SDA)
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50563
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#660 Re: Politika Hrvata u BiH - III

Post by Bloo »

sehohari wrote: 21/02/2022 21:49 Ja sam polu Bosanac polu Hercegovac, pa znam cijeniti blagodati obje regije...

Znam i jednog lika iz Kaknja kojem je bilo nuđeno da pređe dole, pa je ostao. Ne žali danas puno
I ja sam fifti fifti...nego mrzim vrucinu. :lol: Nisam dobila te gene. :mrgreen:
Bjezb ba krs i vreline...daj mi planina. :mrgreen: sa sumom.

Ne znam stvarno ko bi se (na stranu sad nasa zajebancija) preselio igdje da ima IQ veci od broja cipele. Razumijem kada ti se obecava med i mlijeko ili ti se stvori strah od Drugog (okruzen si Drugima i oni ce te maltretirati - mozda i hoce ali prvo treba dozivjeti) pa se uspanicis...ali jarane common sense.
User avatar
Kolinda
Posts: 5443
Joined: 08/01/2015 13:24

#661 Re: Politika Hrvata u BiH - III

Post by Kolinda »

sehohari wrote: 21/02/2022 21:19
Kolinda wrote: 21/02/2022 21:10

:lol:

Misliš zbog sexa :lol:
Ne miješaj babe i žabe

Da, taj model tu važi, ali je omjer možda nekih 45-50, a ne 20-80 ili tako nekako.

Drugo je kada neko traži da zbog nekih 4-5% razlike od jednom bude izabrana gradska vlast koja ne zastupa pola gradskog stanovništva, nego kada neko traži da ima pola vlasti iako čini tek 15-20% stanovništva na nivou entiteta ili nekih 10% na nivou države.
Plus što su zbog etničkog čišćenja i uopšte mjenjani brojevi stanovništva. Ne možeš naseliti pola srednje Bosne u Rodoč na onda tražiti na osnovu toga da vladaš cijelim gradom.

Poređenje bi jedino imalo smisla kada bi Bošnjaci takvo uređenje dobili u mjestima kao što su Čapljina, Prozor i tkd.
Ma što ne kažeš, taj model vrijedi samo kad vama odgovara..... :mrgreen:
Last edited by Kolinda on 21/02/2022 22:17, edited 2 times in total.
User avatar
sehohari
Posts: 8589
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#662 Re: Politika Hrvata u BiH - III

Post by sehohari »

Bloo wrote: 21/02/2022 21:55
sehohari wrote: 21/02/2022 21:49 Ja sam polu Bosanac polu Hercegovac, pa znam cijeniti blagodati obje regije...

Znam i jednog lika iz Kaknja kojem je bilo nuđeno da pređe dole, pa je ostao. Ne žali danas puno
I ja sam fifti fifti...nego mrzim vrucinu. :lol: Nisam dobila te gene. :mrgreen:
Bjezb ba krs i vreline...daj mi planina. :mrgreen: sa sumom.

Ne znam stvarno ko bi se (na stranu sad nasa zajebancija) preselio igdje da ima IQ veci od broja cipele. Razumijem kada ti se obecava med i mlijeko ili ti se stvori strah od Drugog (okruzen si Drugima i oni ce te maltretirati - mozda i hoce ali prvo treba dozivjeti) pa se uspanicis...ali jarane common sense.
Zavisi šta shvataš pod selidbom. Mislim, jedno je u miru razmišljati o tome a drugo dok traje rat, pa možda napraviš i neke odluke koje kasnije ne bi donio. A i nije da je bilo svakakvih reklama:
https://www.youtube.com/watch?v=Idpqzga4d44&t=319s

A i nije bilo uopšte toliko nerealno očekivati neku značajnu pomoć kada uzmeš u obzir tadašnju euforiju u HR poslije Oluje. A i nije da nije bilo para - pa onaj centar u Vitezu je plaćen zagrebačkim kreditima od nekoliko milijardi DEM-a.

Isto tako Bosanci nisu samo završili dole, već je dobar dio i danas u Kninu ili drugim prijašnjim većinsko-srpskim mjestima u Hrvatskoj.

A common sense je rijetko ko tada imao. Čuo sam kako je se u Dubrovniku je se pričalo da će dobiti po 7000 maraka platu ako se riješe Juge (a nije da do tada nisu dobivali po par hiljada), a u Trebinju su govorili kako je demokratija "kada možeš parkirati auto gdje god hoćeš, a da ti policija ništa ne smije".
Čudo je da nisu završili u Međimurju, a ne u Hercegovini.
Last edited by sehohari on 21/02/2022 22:19, edited 1 time in total.
User avatar
sehohari
Posts: 8589
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#663 Re: Politika Hrvata u BiH - III

Post by sehohari »

Kolinda wrote: 21/02/2022 22:14
sehohari wrote: 21/02/2022 21:19

Ne miješaj babe i žabe

Da, taj model tu važi, ali je omjer možda nekih 45-50, a ne 20-80 ili tako nekako.

Drugo je kada neko traži da zbog nekih 4-5% razlike od jednom bude izabrana gradska vlast koja ne zastupa pola gradskog stanovništva, nego kada neko traži da ima pola vlasti iako čini tek 15-20% stanovništva na nivou entiteta ili nekih 10% na nivou države.
Plus što su zbog etničkog čišćenja i uopšte mjenjani brojevi stanovništva. Ne možeš naseliti pola srednje Bosne u Rodoč na onda tražiti na osnovu toga da vladaš cijelim gradom.

Poređenje bi jedino imalo smisla kada bi Bošnjaci takvo uređenje dobili u mjestima kao što su Čapljina, Prozor i tkd.
Ma što ne kažeš, taj model vrijedi samo kad vama odgovara..... :mrgreen:
Glup komentar, realno. Kada nemaš šta reći,u 99% slučaja bolje je ništa pisati nego pokušati nekako ispasti duhovit.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50563
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#664 Re: Politika Hrvata u BiH - III

Post by Bloo »

sehohari wrote: 21/02/2022 22:16 Zavisi šta shvataš pod selidbom. Mislim, jedno je u miru razmišljati o tome a drugo dok traje rat, pa možda napraviš i neke odluke koje kasnije ne bi donio. A i nije da je bilo svakakvih reklama:
https://www.youtube.com/watch?v=Idpqzga4d44&t=319s

A i nije bilo uopšte toliko nerealno očekivati neku značajnu pomoć kada uzmeš u obzir tadašnju euforiju poslije u HR polje Oluje. A i nije da nije bilo para - pa onaj centar u Vitezu je plaćen zagrebačkim kreditima od nekoliko milijardi DEM-a.

Isto tako Bosanci nisu samo završili dole, već je dobar dio i danas u Kninu ili drugim prijašnjim većinsko-srpskim mjestima u Hrvatskoj.

A common sense je rijetko ko tada imao. Čuo sam kako je se u Dubrovniku je se pričalo da će dobiti po 7000 maraka platu ako se riješe Juge (a nije da do tada nisu dobivali po par hiljada), a u Trebinju su govorili kako je demokratija "kada možeš parkirati auto gdje god hoćeš, a da ti policija ništa ne smije".
Čudo je da nisu završili u Međimurju, a ne u Hercegovinu.
Ne znam, iskreno. Pgotovo poslije rata, pogotovo Hrvati iz npr. Sarajeva. Čitav život tu, djeca mu tu, preci mu tu i on da ide na hercegovački krš.
User avatar
Kolinda
Posts: 5443
Joined: 08/01/2015 13:24

#665 Re: Politika Hrvata u BiH - III

Post by Kolinda »

sehohari wrote: 21/02/2022 22:19
Kolinda wrote: 21/02/2022 22:14

Ma što ne kažeš, taj model vrijedi samo kad vama odgovara..... :mrgreen:
Glup komentar, realno. Kada nemaš šta reći,u 99% slučaja bolje je ništa pisati nego pokušati nekako ispasti duhovit.
Glup???? A tvoj nije glup jer bi npr.u Mostaru hrvatska strana mogla pobijediti pa eto ne bi bilo ok jer je mala razlika :lol: :lol: , sačuvaj me Bože....
User avatar
Kolinda
Posts: 5443
Joined: 08/01/2015 13:24

#666 Re: Politika Hrvata u BiH - III

Post by Kolinda »

Bloo wrote: 21/02/2022 22:20
sehohari wrote: 21/02/2022 22:16 Zavisi šta shvataš pod selidbom. Mislim, jedno je u miru razmišljati o tome a drugo dok traje rat, pa možda napraviš i neke odluke koje kasnije ne bi donio. A i nije da je bilo svakakvih reklama:
https://www.youtube.com/watch?v=Idpqzga4d44&t=319s

A i nije bilo uopšte toliko nerealno očekivati neku značajnu pomoć kada uzmeš u obzir tadašnju euforiju poslije u HR polje Oluje. A i nije da nije bilo para - pa onaj centar u Vitezu je plaćen zagrebačkim kreditima od nekoliko milijardi DEM-a.

Isto tako Bosanci nisu samo završili dole, već je dobar dio i danas u Kninu ili drugim prijašnjim većinsko-srpskim mjestima u Hrvatskoj.

A common sense je rijetko ko tada imao. Čuo sam kako je se u Dubrovniku je se pričalo da će dobiti po 7000 maraka platu ako se riješe Juge (a nije da do tada nisu dobivali po par hiljada), a u Trebinju su govorili kako je demokratija "kada možeš parkirati auto gdje god hoćeš, a da ti policija ništa ne smije".
Čudo je da nisu završili u Međimurju, a ne u Hercegovinu.
Ne znam, iskreno. Pgotovo poslije rata, pogotovo Hrvati iz npr. Sarajeva. Čitav život tu, djeca mu tu, preci mu tu i on da ide na hercegovački krš.
Zanimljivo podcjenjvačko gledanje na Hercegovinu....s čim je potkreljeno osim možda predrasudom ne znam :shock:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50563
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#667 Re: Politika Hrvata u BiH - III

Post by Bloo »

Kolinda wrote: 21/02/2022 22:22 Zanimljivo podcjenjvačko gledanje na Hercegovinu....s čim je potkreljeno osim možda predrasudom ne znam
Ma nekako loša iskustva sa ljubuškim genima. :mrgreen:
User avatar
Kolinda
Posts: 5443
Joined: 08/01/2015 13:24

#668 Re: Politika Hrvata u BiH - III

Post by Kolinda »

Bloo wrote: 21/02/2022 22:23
Kolinda wrote: 21/02/2022 22:22 Zanimljivo podcjenjvačko gledanje na Hercegovinu....s čim je potkreljeno osim možda predrasudom ne znam
Ma nekako loša iskustva sa ljubuškim genima. :mrgreen:
Poštujem ali Ljubuški je prekrasan, Trebižat, Kravice.....
User avatar
sehohari
Posts: 8589
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#669 Re: Politika Hrvata u BiH - III

Post by sehohari »

Bloo wrote: 21/02/2022 22:20
sehohari wrote: 21/02/2022 22:16 Zavisi šta shvataš pod selidbom. Mislim, jedno je u miru razmišljati o tome a drugo dok traje rat, pa možda napraviš i neke odluke koje kasnije ne bi donio. A i nije da je bilo svakakvih reklama:
https://www.youtube.com/watch?v=Idpqzga4d44&t=319s

A i nije bilo uopšte toliko nerealno očekivati neku značajnu pomoć kada uzmeš u obzir tadašnju euforiju poslije u HR polje Oluje. A i nije da nije bilo para - pa onaj centar u Vitezu je plaćen zagrebačkim kreditima od nekoliko milijardi DEM-a.

Isto tako Bosanci nisu samo završili dole, već je dobar dio i danas u Kninu ili drugim prijašnjim većinsko-srpskim mjestima u Hrvatskoj.

A common sense je rijetko ko tada imao. Čuo sam kako je se u Dubrovniku je se pričalo da će dobiti po 7000 maraka platu ako se riješe Juge (a nije da do tada nisu dobivali po par hiljada), a u Trebinju su govorili kako je demokratija "kada možeš parkirati auto gdje god hoćeš, a da ti policija ništa ne smije".
Čudo je da nisu završili u Međimurju, a ne u Hercegovinu.
Ne znam, iskreno. Pgotovo poslije rata, pogotovo Hrvati iz npr. Sarajeva. Čitav život tu, djeca mu tu, preci mu tu i on da ide na hercegovački krš.
Nisam znao da su tu završili i Hrvati iz Sarajeva???
Ja sam mislio vazda da su to Hrvati iz okoline Zenice, Kaknja i tkd.
Stvarno ne bi mogao zamisliti nekoga kako se sa Alipašinog seli u ona naselja dole. Hajd kad je i onako živio na selu ili nekom manjem mjestu...

A i onda opet moraš razmisliti, možda je nekome jednostavno dosta svega pa hoće da se prebaci u neku etničku homogenu sredinu.
Tako je bilo sa mojim ocem, koji je se jedno vrijeme bio skoncentrisao na mjesto odakle su mi mamini. Razočarao je se, blago rečeno...
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50563
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#670 Re: Politika Hrvata u BiH - III

Post by Bloo »

sehohari wrote: 21/02/2022 22:27 Nisam znao da su tu završili i Hrvati iz Sarajeva???
Ja sam mislio vazda da su to Hrvati iz okoline Zenice, Kaknja i tkd.
Stvarno ne bi mogao zamisliti nekoga kako se sa Alipašinog seli u ona naselja dole. Hajd kad je i onako živio na selu ili nekom manjem mjestu...

A i onda opet moraš razmisliti, možda je nekome jednostavno dosta svega pa hoće da se prebaci u neku etničku homogenu sredinu.
Tako je bilo sa mojim ocem, koji je se jedno vrijeme bio skoncentrisao na mjesto odakle su mi mamini. Razočarao je se, blago rečeno...
Mislis ljude sa sela, a ne sa gradova?
Ja iskreno ne poznajem nikoga iz gradskih sredina da je iz tih razloga otisao. Zbog braka dan, posla da...
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50563
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#671 Re: Politika Hrvata u BiH - III

Post by Bloo »

Kolinda wrote: 21/02/2022 22:26
Bloo wrote: 21/02/2022 22:23

Ma nekako loša iskustva sa ljubuškim genima. :mrgreen:
Poštujem ali Ljubuški je prekrasan, Trebižat, Kravice.....
Ma ljudi, bolan, ljudi... :lol: pola uze familije tersavo.
User avatar
sehohari
Posts: 8589
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#672 Re: Politika Hrvata u BiH - III

Post by sehohari »

Bloo wrote: 21/02/2022 22:32
sehohari wrote: 21/02/2022 22:27 Nisam znao da su tu završili i Hrvati iz Sarajeva???
Ja sam mislio vazda da su to Hrvati iz okoline Zenice, Kaknja i tkd.
Stvarno ne bi mogao zamisliti nekoga kako se sa Alipašinog seli u ona naselja dole. Hajd kad je i onako živio na selu ili nekom manjem mjestu...

A i onda opet moraš razmisliti, možda je nekome jednostavno dosta svega pa hoće da se prebaci u neku etničku homogenu sredinu.
Tako je bilo sa mojim ocem, koji je se jedno vrijeme bio skoncentrisao na mjesto odakle su mi mamini. Razočarao je se, blago rečeno...
Mislis ljude sa sela, a ne sa gradova?
Ja iskreno ne poznajem nikoga iz gradskih sredina da je iz tih razloga otisao. Zbog braka dan, posla da...
Sačekaj, govorimo li još uvijek o preseljenju u nova naselja u Hercegovini?
Ja sam bio skontao da si rekla da među stanovnicima Šuškova i Bobanova ima i bivših Sarajlija.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5736
Joined: 04/08/2020 19:22

#673 Re: Politika Hrvata u BiH - III

Post by -Chesterfield- »

Bloo wrote: 21/02/2022 21:42
sehohari wrote: 21/02/2022 21:37

Ne moraš ići u RS da bi vidjela kako to ide.
Šuškovo, Bobanovo i ostala mini Monte Carla na području opština Stolac ili Čapljina možda nisu donijeli novopečenim Hercegovcima iz Kaknja ili Zenice neke blagodati, ali su se veoma učinkovito pokazale u oštećenju političkog uticaja povratnika.
Mada i to trenutno blijedi zbog odlaska iz tih velegradova, njihovi stanovnici su dobrim djelom na kraju uvidjeli da činjenica da su ga na drugi način šuknuli bivšim komšijama ipak nije nadoknadila nepovoljnu zamjenu plodne bosanske zemlje i posla na željezari ili TE hercegovačkim kršom bez javnog priključka na komunalnu infrastrukturu.
Dunno, nisam se susretala sa novopecenih Hercegovcima koji su prije bili Bosanci.
Ja, Bosanka teritorijalno, pri zdravoj pameti, ne bih otisla da zivim u npr. Ljubuski odakle mi je rahmetli djed. Em vruce, em ljudi tersavi, em kamen svuda, em nigdje potoka...ne bih za 300 Pavelica i 2 Šuška.

edit: jesam vec spomenula da je tamo pravo vruce?
A ako bi bila veoma primamljiva bračna ponuda?
Da li bi vrućine bile problem?
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50563
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#674 Re: Politika Hrvata u BiH - III

Post by Bloo »

sehohari wrote: 21/02/2022 23:07
Bloo wrote: 21/02/2022 22:32

Mislis ljude sa sela, a ne sa gradova?
Ja iskreno ne poznajem nikoga iz gradskih sredina da je iz tih razloga otisao. Zbog braka dan, posla da...
Sačekaj, govorimo li još uvijek o preseljenju u nova naselja u Hercegovini?
Ja sam bio skontao da si rekla da među stanovnicima Šuškova i Bobanova ima i bivših Sarajlija.
Ne...vec sam rekla sto bi neki sarajevski Hrvat isao u Hercegovinu...a sve mu u Sarajevu...
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50563
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#675 Re: Politika Hrvata u BiH - III

Post by Bloo »

-Chesterfield- wrote: 21/02/2022 23:10 A ako bi bila veoma primamljiva bračna ponuda?
Da li bi vrućine bile problem?
Da.
Srecom, vec zauzeta. :mrgreen: Umjerena klima je u pitanju.
Locked