Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

NecuVise
Posts: 2885
Joined: 10/01/2020 20:02

#40301 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NecuVise »

black_adrian wrote: 17/02/2022 20:05
lavic wrote: 17/02/2022 19:55 Ako ces samo prednje onda uzmi standardne bilstein ili sachs, a po meni Monroe OE spekteum sa 3 godine garancije koji je jeftiniji nije los izbor ali ih neki kude a ja sam ih na 3 auta stavljao i bili skroz OK. Moras sam odlucit.
Znam da sam napisao da nisu bitne cijene, i nisu, ali eto da navedem čisto radi poređenja.

Sachs - 108KM/kom
Monroe - 128KM/kom
Bilstein - 120KM/kom

Meni je svejedno, jedino sto mi je privlacno su ove tri godine garancije kod Monroe amortizera u Unitrade.
Samo me zanima, ako uzimam standardne amortizere, da li ima znatne razlike između standardnih verzija navedenih brendova?
Ako nema, onda bih odabrao Monroe s obzirom da ima i najviše garancije, logično.
Ja bih uzeo sa dužom garancijom, pogotovo što ćeš ti prije auto prodati nego garancija isteći.
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#40302 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by black_adrian »

ide onda marilyn monroe pa kud puklo da puklo :lol:
laik1981
Posts: 14856
Joined: 05/12/2012 13:04

#40303 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by laik1981 »

Zna li neko jel kod ovog 1.4 tce 96kw renaulta plivajuci zamajac?
Throttle
Posts: 14680
Joined: 10/06/2016 12:35

#40304 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Throttle »

laik1981 wrote: 18/02/2022 13:20 Zna li neko jel kod ovog 1.4 tce 96kw renaulta plivajuci zamajac?
Vjerovatno mislis na 1.3
Svakako mozes provjerit ovdje ima li u ponudi kad odaberes model i motor
https://m.pkwteile.de/
1.3 ima plivajuci
sarajlija87
Posts: 71
Joined: 12/03/2014 11:19

#40305 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by sarajlija87 »

Pozz raja🙋🏻‍♂️
Ovako, uradim dijagnostiku na Bmw 118i e87 105 kW, 143 ks. I kaže dijagnostika, neispravna električna vodena pumpa😬😳

A auto ide normalno, ništa ne pokazuje nikakve lampice ne gore.
Doduše mjerio temperaturu motora bila je 101 stepen, ali skoro svi kažu da je to optimalna radna temperatura motora.

Plus predprošle sedmice sa autom u dva dana sam prešao nekih 1500 KM, bez problema.

Da li može biti nešto drugo, da li zna ko?
preludezalude
Posts: 7013
Joined: 07/03/2012 00:09

#40306 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by preludezalude »

Elektricna vodena pumpa je dio zasebnog sistema. Nju mozes upalit kad je auto ugaseno i da imas grijanje dok je ugasen motor i dok je vruc motor tj pumpa vodu kroz motor i unutrasnji radijator. Navodno mozes imati grijanje oko pola sata. Ta pumpa se kod nekih vozila zna upaliti i kad radi motor i kad je vanjska temperatura niska da potpomogne da dobijes grijanje u autu sto prije. Ta pumpa nema veze sa klasicnom pumpom koja obavlja hladjene motora. Ona je jako jednostavnog dizajna i vrlo lako zasteka od nekoristenja i u dosta slucajeva se osposobi nakon jednostavnog rastavljanja i ciscenja. Kod mene na mercu je bio taj slucaj.
Potrazi "auxiliary water pump" za svoje auto na netu gdje stoji i kako radi.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 32752
Joined: 16/04/2011 18:46

#40307 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by skafiskafsnjak »

Da li ste ikada poredili brzinu google.maps i onu sto pokazuje brzinomjer?
Da li je ista ? Ja sam vozio, brzinomjer pokazuje bar 10% vise :mrgreen:
User avatar
basicm
Posts: 11634
Joined: 16/01/2012 21:38

#40308 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by basicm »

sarajlija87 wrote: 19/02/2022 00:20 Pozz raja🙋🏻‍♂️
Ovako, uradim dijagnostiku na Bmw 118i e87 105 kW, 143 ks. I kaže dijagnostika, neispravna električna vodena pumpa😬😳

A auto ide normalno, ništa ne pokazuje nikakve lampice ne gore.
Doduše mjerio temperaturu motora bila je 101 stepen, ali skoro svi kažu da je to optimalna radna temperatura motora.

Plus predprošle sedmice sa autom u dva dana sam prešao nekih 1500 KM, bez problema.

Da li može biti nešto drugo, da li zna ko?
Odgovorio ti je preludezalude, to je vanjska pumpa za cirkulaciju vode za grijanje. Moze se zivjeti bez toga, a malo kome radi.
User avatar
Revolucionar ★
Posts: 2347
Joined: 27/10/2011 17:39
Location: Adventure seeker on an empty street

#40309 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Revolucionar ★ »

skafiskafsnjak wrote: 19/02/2022 15:37 Da li ste ikada poredili brzinu google.maps i onu sto pokazuje brzinomjer?
Da li je ista ? Ja sam vozio, brzinomjer pokazuje bar 10% vise :mrgreen:
Na Android navigaciji ima par onih programa sto pokazuju real time parametre auta, izmedju ostalog i brzinu. Kazaljka tacno na 50 npr, program pokazuje 45-46
NediM17
Posts: 26454
Joined: 05/11/2009 11:49

#40310 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

Ima razlog zasto brzinomjer laze i pokazuje vecu brzinu od stvarne, naravno pod pretpostavkom da su gume na autu propisane tvornicki.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 32752
Joined: 16/04/2011 18:46

#40311 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by skafiskafsnjak »

NediM17 wrote: 19/02/2022 18:09 Ima razlog zasto brzinomjer laze i pokazuje vecu brzinu od stvarne, naravno pod pretpostavkom da su gume na autu propisane tvornicki.
Pa to je dobro, ako je tako... Covjek vazda vozi sporije :mrgreen:

Samo treba obavezno iskljuciti na navigaciji da pokazuje :mrgreen:
profatr
Posts: 508
Joined: 23/07/2016 07:01

#40312 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by profatr »

Cviljenje ispod haube?
Honda civic 2005. benzinac, javlja se jako cviljenje u trajanju od par minuta obično kada je motor hladan i dodaje se gas ili kada se tek upali klima.
Kanalni remen (mikroremen) zamijenjen lani, što dalje?
oruzana_pobuna
Posts: 1756
Joined: 15/04/2021 11:24
Location: Prdimahovljani

#40313 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by oruzana_pobuna »

profatr wrote: 19/02/2022 19:13 Cviljenje ispod haube?
Honda civic 2005. benzinac, javlja se jako cviljenje u trajanju od par minuta obično kada je motor hladan i dodaje se gas ili kada se tek upali klima.
Kanalni remen (mikroremen) zamijenjen lani, što dalje?
sam si sebi odgovorio
provjeri spanere rolere lezaj klime sve sto ide preko tog remena
Last edited by oruzana_pobuna on 19/02/2022 19:30, edited 1 time in total.
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#40314 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by black_adrian »

I meni izgleda počelo cvrkutati kad upalim klimu.

Veliki servis rađen prije 85.000km, izgleda da je vakat da se uradi.
oruzana_pobuna
Posts: 1756
Joined: 15/04/2021 11:24
Location: Prdimahovljani

#40315 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by oruzana_pobuna »

provjeri gnijezdo motora
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#40316 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by black_adrian »

ide naredne sedmice na zamjenu amortizera i komplet pregled :mrgreen:
User avatar
konektovan
Posts: 51481
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#40317 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by konektovan »

Ja bi to što prije prodao,..ne treba se zahebavati.
User avatar
Luciano88
Posts: 581
Joined: 10/12/2019 12:22

#40318 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Luciano88 »

Ciknula mi šajba, i sad kako je ovo toplo-hladno širi se kvalitetno. Planiram zamjeniti čim prije, interesuje me da li imate nekoga za preporučiti i da li ima veze što je još uvijek zima, ili da čekam da malo ugrije (radi ljepila i to) :)
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#40319 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by black_adrian »

konektovan wrote: 19/02/2022 20:23 Ja bi to što prije prodao,..ne treba se zahebavati.
ma kakvo prodavanje, nije to francuska kanta :mrgreen:
tabija
Posts: 1156
Joined: 11/12/2012 22:27

#40320 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by tabija »

Luciano88 wrote: 19/02/2022 21:19 Ciknula mi šajba, i sad kako je ovo toplo-hladno širi se kvalitetno. Planiram zamjeniti čim prije, interesuje me da li imate nekoga za preporučiti i da li ima veze što je još uvijek zima, ili da čekam da malo ugrije (radi ljepila i to) :)
Ernad na stupu.Pet poznanika, clanova familije isl radilo kod njega.Svi zadovoljni.
Garancija, nije skup, ima sajbe.
Eo i broj 061 413 317

Jedan drug mjenjo u januaru na -5.Sve pet.
User avatar
Luciano88
Posts: 581
Joined: 10/12/2019 12:22

#40321 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Luciano88 »

tabija wrote: 19/02/2022 22:26
Luciano88 wrote: 19/02/2022 21:19 Ciknula mi šajba, i sad kako je ovo toplo-hladno širi se kvalitetno. Planiram zamjeniti čim prije, interesuje me da li imate nekoga za preporučiti i da li ima veze što je još uvijek zima, ili da čekam da malo ugrije (radi ljepila i to) :)
Ernad na stupu.Pet poznanika, clanova familije isl radilo kod njega.Svi zadovoljni.
Garancija, nije skup, ima sajbe.
Eo i broj 061 413 317

Jedan drug mjenjo u januaru na -5.Sve pet.
Hvala druže.
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#40322 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Evolution_IV »

Probao SA-MO i nazad, sve ok, normalno ubrzava i sve...valjda nece vise propisavat cijev :)
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#40323 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by black_adrian »

svaka cast na hrabrosti...
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#40324 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Evolution_IV »

black_adrian wrote: 20/02/2022 16:45 svaka cast na hrabrosti...
pa sta cu, Bradinu i Ivan sam bas tjerao, ako tu nije ppustilo, ne bi valjda trebalo nikako :)

stigla je i glanc nova neki dan :thumbup:

Image
User avatar
Revolucionar ★
Posts: 2347
Joined: 27/10/2011 17:39
Location: Adventure seeker on an empty street

#40325 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Revolucionar ★ »

Postoji li neki house trick kako skinuti metalne kapice s ventila na gumama. Zapekle sve 4. Da li cimati s kombinerkama do u besvijest, ili neki trik sa zagrijavanjem. Malo mi radikalno da sve 4 gume skida vulkanizer i vadi ventile.
Post Reply