Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#40026 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by S4mpion »

insaneinthebrain wrote: 08/02/2022 16:11 Pozdrav ljudi, imam problem sa paljenjem na hladnijem vremenu i minusima. U pitanju je cordoba, motor 1.9 tdi 96kw. Kad palim vergla motor i neće da zakreše. Kazaljka obrtomjera mi skače do kraja pa se vrati prilikom verglanja (tako par puta), ponekad zasvijetli lampica za servo a onda se upali lampica ulja i počne da pišti. Tek nakon 4-5 pokušaja verglanja auto uspije da upali. Ali teško. Dizne su dobre, mijenjao gumice jesenas, mijenjan senzor radilice. Grijači svi ok, jedan zamjenjen prije zime. Ne znam šta bi fakat moglo biti u pitanju. :?
Provjeri tandem pumpu i pumpu goriva.

Na tandem pumpi bi se trebalo vidjeti neko curenje ako je popustila, možda neka para, miris nafte. Uglavnom skoro svakog zakači reparacija te pumpe, ja mislim oko 130-150KM je cijena reparacije.
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#40027 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Evolution_IV »

drug_profi wrote: 09/02/2022 13:30
E da nije i na toj fordini nesto slicno. Neki feler fabricki.
ne znam jebem mu drzavu, 122000km preslo auto na ovoj staroj, na ovoj polovnoj ni 500km :-)

jedino da nije kontra postavljeno, nije dzaba jedan holender ofarban u crno, a taj crni ide na rail :zoka:

Image
oruzana_pobuna
Posts: 1756
Joined: 15/04/2021 11:24
Location: Prdimahovljani

#40028 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by oruzana_pobuna »

ono sto meni pada napamet je previše vibracija
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#40029 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by S4mpion »

Ili ako se nešto naslonilo na cijev, pa je haba.
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#40030 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Evolution_IV »

oruzana_pobuna wrote: 09/02/2022 13:53 ono sto meni pada napamet je previše vibracija
ma sta znam, isto radi kao i kad je imala 44000km...
User avatar
drug_profi
Posts: 65420
Joined: 16/07/2012 16:00

#40031 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by drug_profi »

Mene intrigira nesto na mom autu. Landi Renzo LPG sistem na Astri J A14NET motor
Imao sam nekoliko mjeseci često paljenje CE lampice i povremeno gasenje. Uvijek greska fuel sistem too rich. Imao sam i zaprljan leptir gasa, gdje je nakon ciscenja auto stvarno mirno radilo u leru i na hladnom motoru. Čišćen i MAF senzor malo nekim sprejom. Nakon toga se i CE lampica cesce gasila. Recimo da je tad bilo ovako 5 dana gori 2 dana ne gori. I tako dalje. Pa vozio samo na benzin, oko 100-150 km, po gradu, 3-4 dana. Nije se palila. Cim sam prebacio na plin, upalila se nakon 10 km. Zakljucio sam da je onda do plina nesto.
Onda dođoše hladniji dani i na vecim minusima se gasila i nije palila nikako nevezano na cemu se vozim. Poceo sam da mislim da je razlog zrak. recimo da su intervali bili 5 dana lampica ne gori pa onda 2 gori.
I onda prodjose ti minusi i evo sad po 10-15 dana ne gori, pa jedan gori. Evo sad dvije hefte vec ugasena.

Htio sam ici u Boras na servis, ali su mi rekli da moram ostaviti auto da sve pregledaju i utvrde uzrok.
To mi je zvucalo neprivlacno iz dva aspekta, prvo jer zvuci jako skupo, a drugo ne zivim u Vitezu ili Mostaru vec u Sarajevu.

Neko mi je preporucio servis Conecoil na Barama, i javio sam im se. Uzeli mi na telefon podatke i opis problema uz obecanje da ce mi se javiti kad majstor bude mogao. Nisu se javili evo sad ce dva mjeseca i nemam namjeru opet zvati.
Tako da je sve ostalo na "proći će samo".

Dodao bih da su se problemi počeli javljati kad sam jednom ostao bez plina prilikom ubrzavanja, pa je auto lagano štucnuo, nakon cega se upalio CE, ali ubrzo i ugasio. Nikakvih drugih subjektivnih ili primjetnih objektivnih teskoca u radu motora nije bilo. Jedino povremeno na leru, dok je na plinu, zna desiti da zadrhti malo. Ali ne uvijek. Na benzinu se ne desava. Sto me opet vuce na to da je problem sa plinskom mapom u pitanju.
Medjutim interesantno mi je da se problem kroz ova tri-četiri mjeseca umanjuje sam od sebe. Modernija auta imaju moć samozacjeljivanja. :mrgreen:

Da se razumijemo, otišao bih serviseru davno da ova lampica stalno gori. Ali taman kad skontam da treba da idem, ona se ugasi.
Ovaj problem je okarakterisan kao moderate i da se auto moze voziti ali ne predugo jer bi mogao stradati katalizator. Obzirom da kod mene nije konstantno upaljena lampica nisam siguran sta bih trebao.
User avatar
insaneinthebrain
Posts: 25524
Joined: 12/08/2013 12:51

#40032 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by insaneinthebrain »

S4mpion wrote: 09/02/2022 13:35
insaneinthebrain wrote: 08/02/2022 16:11 Pozdrav ljudi, imam problem sa paljenjem na hladnijem vremenu i minusima. U pitanju je cordoba, motor 1.9 tdi 96kw. Kad palim vergla motor i neće da zakreše. Kazaljka obrtomjera mi skače do kraja pa se vrati prilikom verglanja (tako par puta), ponekad zasvijetli lampica za servo a onda se upali lampica ulja i počne da pišti. Tek nakon 4-5 pokušaja verglanja auto uspije da upali. Ali teško. Dizne su dobre, mijenjao gumice jesenas, mijenjan senzor radilice. Grijači svi ok, jedan zamjenjen prije zime. Ne znam šta bi fakat moglo biti u pitanju. :?
Provjeri tandem pumpu i pumpu goriva.

Na tandem pumpi bi se trebalo vidjeti neko curenje ako je popustila, možda neka para, miris nafte. Uglavnom skoro svakog zakači reparacija te pumpe, ja mislim oko 130-150KM je cijena reparacije.
Sad sam provjeravao na autu. Radio mi je majstor reparaciju te tandem pumpe jesenas. Puštala je pa mi je to odradio. Al se desilo posle da je spalo jedno crijevo što ide sa te pumpe prema filteru i prskalo mi je gorivo. Ne znam jesu li šelne popustile ili su oni njegovi nešto zeznuli da nisu fino namjestili posle. Uglavnom sad se ne vidi oko pumpe da ima curenja. Provjericu jos to malo detaljnije sam. A mozda i odem do drugog majstora. Dotegnuti sve šelne i zamijeniti možda neko crijevo da to bude utegnuto. Pa vidjeti hoće li biti promjena
User avatar
basicm
Posts: 11634
Joined: 16/01/2012 21:38

#40033 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by basicm »

Evolution_IV wrote: 09/02/2022 14:12
oruzana_pobuna wrote: 09/02/2022 13:53 ono sto meni pada napamet je previše vibracija
ma sta znam, isto radi kao i kad je imala 44000km...
Ima linfizickog ostecenja ili samo pukne? Koliko je slicno proslom tragu?
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39556
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#40034 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

Evolution_IV wrote: 09/02/2022 13:24 ...moze li rail sta uzrokovat to ili nesto trece,
rail je komad cijevi kroz koji prolazi gorivo i racva se na dizne ...ne moze on nista uzrokovati..
daj slikaj to da vidimo kako je puklo.
preludezalude
Posts: 7011
Joined: 07/03/2012 00:09

#40035 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by preludezalude »

drug_profi wrote: 09/02/2022 14:14 Mene intrigira nesto na mom autu. Landi Renzo LPG sistem na Astri J A14NET motor
Imao sam nekoliko mjeseci često paljenje CE lampice i povremeno gasenje. Uvijek greska fuel sistem too rich. Imao sam i zaprljan leptir gasa, gdje je nakon ciscenja auto stvarno mirno radilo u leru i na hladnom motoru. Čišćen i MAF senzor malo nekim sprejom. Nakon toga se i CE lampica cesce gasila. Recimo da je tad bilo ovako 5 dana gori 2 dana ne gori. I tako dalje. Pa vozio samo na benzin, oko 100-150 km, po gradu, 3-4 dana. Nije se palila. Cim sam prebacio na plin, upalila se nakon 10 km. Zakljucio sam da je onda do plina nesto.
Onda dođoše hladniji dani i na vecim minusima se gasila i nije palila nikako nevezano na cemu se vozim. Poceo sam da mislim da je razlog zrak. recimo da su intervali bili 5 dana lampica ne gori pa onda 2 gori.
I onda prodjose ti minusi i evo sad po 10-15 dana ne gori, pa jedan gori. Evo sad dvije hefte vec ugasena.

Htio sam ici u Boras na servis, ali su mi rekli da moram ostaviti auto da sve pregledaju i utvrde uzrok.
To mi je zvucalo neprivlacno iz dva aspekta, prvo jer zvuci jako skupo, a drugo ne zivim u Vitezu ili Mostaru vec u Sarajevu.

Neko mi je preporucio servis Conecoil na Barama, i javio sam im se. Uzeli mi na telefon podatke i opis problema uz obecanje da ce mi se javiti kad majstor bude mogao. Nisu se javili evo sad ce dva mjeseca i nemam namjeru opet zvati.
Tako da je sve ostalo na "proći će samo".

Dodao bih da su se problemi počeli javljati kad sam jednom ostao bez plina prilikom ubrzavanja, pa je auto lagano štucnuo, nakon cega se upalio CE, ali ubrzo i ugasio. Nikakvih drugih subjektivnih ili primjetnih objektivnih teskoca u radu motora nije bilo. Jedino povremeno na leru, dok je na plinu, zna desiti da zadrhti malo. Ali ne uvijek. Na benzinu se ne desava. Sto me opet vuce na to da je problem sa plinskom mapom u pitanju.
Medjutim interesantno mi je da se problem kroz ova tri-četiri mjeseca umanjuje sam od sebe. Modernija auta imaju moć samozacjeljivanja. :mrgreen:

Da se razumijemo, otišao bih serviseru davno da ova lampica stalno gori. Ali taman kad skontam da treba da idem, ona se ugasi.
Ovaj problem je okarakterisan kao moderate i da se auto moze voziti ali ne predugo jer bi mogao stradati katalizator. Obzirom da kod mene nije konstantno upaljena lampica nisam siguran sta bih trebao.
Sta se desava kad ostanes bez plina u voznji? Kako izgleda automatsko prebacivanje na benzin?
NediM17
Posts: 26448
Joined: 05/11/2009 11:49

#40036 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

bitanga_sa_otesa wrote: 09/02/2022 17:20
Evolution_IV wrote: 09/02/2022 13:24 ...moze li rail sta uzrokovat to ili nesto trece,
rail je komad cijevi kroz koji prolazi gorivo i racva se na dizne ...ne moze on nista uzrokovati..
daj slikaj to da vidimo kako je puklo.
Treba konsultovati indjilera fOOOdila da nam reče koliki je pritisak u toj cijevi raila. :D
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39556
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#40037 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

NediM17 wrote: 09/02/2022 18:33

Treba konsultovati indjilera fOOOdila da nam reče koliki je pritisak u toj cijevi raila. :D
poveliki,ali ipak ne toliki da razbije metalnu cijev i to samo jednu a ostale 4 nista :roll:
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#40038 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Evolution_IV »

bitanga_sa_otesa wrote: 09/02/2022 17:20
Evolution_IV wrote: 09/02/2022 13:24 ...moze li rail sta uzrokovat to ili nesto trece,
rail je komad cijevi kroz koji prolazi gorivo i racva se na dizne ...ne moze on nista uzrokovati..
daj slikaj to da vidimo kako je puklo.
hvala :thumbup:

cim skinu slikam :thumbup:
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#40039 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Evolution_IV »

bitanga_sa_otesa wrote: 09/02/2022 18:48
NediM17 wrote: 09/02/2022 18:33

Treba konsultovati indjilera fOOOdila da nam reče koliki je pritisak u toj cijevi raila. :D
poveliki,ali ipak ne toliki da razbije metalnu cijev i to samo jednu a ostale 4 nista :roll:
upravo :thumbup:

sto se tice pritiska, 220bar-1600bar
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#40040 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Evolution_IV »

basicm wrote: 09/02/2022 16:21
Evolution_IV wrote: 09/02/2022 14:12

ma sta znam, isto radi kao i kad je imala 44000km...
Ima linfizickog ostecenja ili samo pukne? Koliko je slicno proslom tragu?
rupice su bile na prosloj al su pokusali zavarit pa nisam vidio...
adnan899
Posts: 67
Joined: 21/12/2020 15:43

#40041 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by adnan899 »

Pozz

Pitanje jedno kod radnog kolege auto gubi bas dosta razhladne tecnosti od Vogosce do Stupa je tri puta sipao pa me bas interesuje sta bi moglo biti u pitanju kad toliko gubi
User avatar
saiks
Posts: 1196
Joined: 12/11/2013 13:06

#40042 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by saiks »

insaneinthebrain wrote: 08/02/2022 16:11 Pozdrav ljudi, imam problem sa paljenjem na hladnijem vremenu i minusima. U pitanju je cordoba, motor 1.9 tdi 96kw. Kad palim vergla motor i neće da zakreše. Kazaljka obrtomjera mi skače do kraja pa se vrati prilikom verglanja (tako par puta), ponekad zasvijetli lampica za servo a onda se upali lampica ulja i počne da pišti. Tek nakon 4-5 pokušaja verglanja auto uspije da upali. Ali teško. Dizne su dobre, mijenjao gumice jesenas, mijenjan senzor radilice. Grijači svi ok, jedan zamjenjen prije zime. Ne znam šta bi fakat moglo biti u pitanju. :?
Kućište filtera goriva zamijeni komplet
Ima neki "ventil" ispod koji zeza

Dugo vremena muku mucio i pumpu mjenjao dok nismo ovo otkrili,evo sad radi na -15 pali na zub
Last edited by saiks on 09/02/2022 20:11, edited 1 time in total.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39556
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#40043 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

adnan899 wrote: 09/02/2022 19:44 Pozz

Pitanje jedno kod radnog kolege auto gubi bas dosta razhladne tecnosti od Vogosce do Stupa je tri puta sipao pa me bas interesuje sta bi moglo biti u pitanju kad toliko gubi
a od stupa do vogosce jel gubi??
oruzana_pobuna
Posts: 1756
Joined: 15/04/2021 11:24
Location: Prdimahovljani

#40044 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by oruzana_pobuna »

adnan899 wrote: 09/02/2022 19:44 Pozz

Pitanje jedno kod radnog kolege auto gubi bas dosta razhladne tecnosti od Vogosce do Stupa je tri puta sipao pa me bas interesuje sta bi moglo biti u pitanju kad toliko gubi
ne mozemo bit baba vange da nagadjamo tek tako sto gubi tecnost za hladjenje....
mozda je pukla glava motora, mozda je otisao dihtung glave, mozda su crijeva otisla ili popucala posuda tekucine.....
sve treba pregledat kod mehanicara a to nije za foruma.... ako ga je doljevao tako mnogo i na kratkim relacijama onda je moguce da je neko crijevo spalo ili puklo ili posuda da je pukla....
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39556
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#40045 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

a moyel curit na puNpi ??
oruzana_pobuna
Posts: 1756
Joined: 15/04/2021 11:24
Location: Prdimahovljani

#40046 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by oruzana_pobuna »

bitanga_sa_otesa wrote: 09/02/2022 20:11 a moyel curit na puNpi ??
more :lol:
jebi ga sad i ja kontam je l momak vergla - a ja se nahajco :lol:
User avatar
Averus
Posts: 21285
Joined: 13/02/2008 17:07

#40047 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Averus »

Astra J, greska javlja nesto oko napona na termoprekidacu

Jel zajeban zahvat?
User avatar
insaneinthebrain
Posts: 25524
Joined: 12/08/2013 12:51

#40048 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by insaneinthebrain »

saiks wrote: 09/02/2022 20:06
insaneinthebrain wrote: 08/02/2022 16:11 Pozdrav ljudi, imam problem sa paljenjem na hladnijem vremenu i minusima. U pitanju je cordoba, motor 1.9 tdi 96kw. Kad palim vergla motor i neće da zakreše. Kazaljka obrtomjera mi skače do kraja pa se vrati prilikom verglanja (tako par puta), ponekad zasvijetli lampica za servo a onda se upali lampica ulja i počne da pišti. Tek nakon 4-5 pokušaja verglanja auto uspije da upali. Ali teško. Dizne su dobre, mijenjao gumice jesenas, mijenjan senzor radilice. Grijači svi ok, jedan zamjenjen prije zime. Ne znam šta bi fakat moglo biti u pitanju. :?
Kućište filtera goriva zamijeni komplet
Ima neki "ventil" ispod koji zeza

Dugo vremena muku mucio i pumpu mjenjao dok nismo ovo otkrili,evo sad radi na -15 pali na zub
kod mene je metalno šuplje kućište za filter i ide ovakav sličan filter sa ventilom na dnu. nemam šta zamijeniti tu. jedino njega da nešto riktam ili ako crijeva na vrhu filtera negdje ne dihtuju kako treba pa da njih dotegnem

Image
User avatar
drug_profi
Posts: 65420
Joined: 16/07/2012 16:00

#40049 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by drug_profi »

preludezalude wrote: 09/02/2022 17:27 Sta se desava kad ostanes bez plina u voznji? Kako izgleda automatsko prebacivanje na benzin?
Obicno se to i desava kad dodajes gas, tj.pritisak kad plina ne moze da zadovolji. Desi se blagi jedva primjetan trzaj + zvucni signal.
Fol je sto sam ja tada mislio da je nestalo prerano obzirom na kilometrazu i da sam rucno vracao na plin par puta, a ono izbacivalo cim dodam malo gasa, dok nisam skontao da je fakat prazan.
Throttle
Posts: 14680
Joined: 10/06/2016 12:35

#40050 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Throttle »

Optimist wrote: 09/02/2022 11:27
Throttle wrote: 09/02/2022 11:12 Vazi li tehnicki pregled iz Kantona Sarajevo u ZDK?
Naravno, vazi bilo gdje u FBiH.

Ja sam do sad nekoliko puta radio obrnuto i sve ok.
Hvala ti. Sutra bih trebao po auto a neko je cackao oko izduva pa da vidim zadovoljava li eko normu. Svakako je za 10 dana registracija pa da tako provjerim
Post Reply