Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39563
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#39376 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

mali_balon wrote: 11/01/2022 03:26 dakle pitanje ali bas za mehaicare, cime ocistite mast tacnije tkz totmast, sa odjece blagodarim.....
ja to nitrom ocistim :thumbup:
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#39377 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by 530i »

NediM17 wrote: 11/01/2022 13:06 I da, nikakve specijalne koristi od sipanja benzina od 98 oktana umjesto 95.
Na mpi motorima možda i nema, svi sa direktnim ubrizgavanjem idu bolje i troše manje.
avijon
Posts: 1840
Joined: 20/08/2012 22:10

#39378 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by avijon »

Ako auto trazi 98 ne sipat 95. Ako trazi 95 moze se sipat 98 ali bacanje para.

Oba imaju isti "kalorijski" vrijednost, neces dobit vise konja.
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#39379 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Evolution_IV »

Nece na "obicnom" benzincu, vec na autu tipa Gti, Sti, Evo, Type r i slicno sa turbom ili visokom kompresijom hoce sigurno :thumbup:
Naslovnica
Posts: 35481
Joined: 20/03/2013 15:38

#39380 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Naslovnica »

Image
avijon
Posts: 1840
Joined: 20/08/2012 22:10

#39381 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by avijon »

Evolution_IV wrote: 11/01/2022 14:24 Nece na "obicnom" benzincu, vec na autu tipa Gti, Sti, Evo, Type r i slicno sa turbom ili visokom kompresijom hoce sigurno :thumbup:
Pa ja al on trazi 98

Ja govorim ovo za ove sto u atmosferca sipaju 98 da ga procepe
profatr
Posts: 508
Joined: 23/07/2016 07:01

#39382 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by profatr »

Kod nas se benzin od 98 oktana slabo prodaje i dugo stoji u rezervarima na pumpama zbog čega hlapi. Iz mog iskustva i savjeta zaposlenika na pumpi 95 oktana je bolji jer je "svježiji".
Za atmosferce je svejedno, ali za moderne turbobenzince 98 oktana bi inače bio bolji izbor.
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#39383 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Evolution_IV »

avijon wrote: 11/01/2022 14:50
Evolution_IV wrote: 11/01/2022 14:24 Nece na "obicnom" benzincu, vec na autu tipa Gti, Sti, Evo, Type r i slicno sa turbom ili visokom kompresijom hoce sigurno :thumbup:
Pa ja al on trazi 98

Ja govorim ovo za ove sto u atmosferca sipaju 98 da ga procepe
Budale :lol:
Leon16v
Posts: 7019
Joined: 02/04/2015 13:27
Location: Ilidza إليدزا
Vozim: Staro željezo

#39384 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Leon16v »

Naslovnica wrote: 11/01/2022 14:43 Image
Stavite @black_adrian na kisik, pardon pod dpf :D
User avatar
konektovan
Posts: 51475
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#39385 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by konektovan »

Leon16v wrote: 11/01/2022 15:17
Naslovnica wrote: 11/01/2022 14:43 Image
Stavite @black_adrian na kisik, pardon pod dpf :D
Auuu,...nema više passeratija?!
Kako će nam crni adrijan do Doboja u gluho doba?! :lol:
Leon16v
Posts: 7019
Joined: 02/04/2015 13:27
Location: Ilidza إليدزا
Vozim: Staro željezo

#39386 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Leon16v »

A tek kako će Ključ - Bihać ostati pusto :lol:
User avatar
ElRe
Posts: 16944
Joined: 12/12/2011 11:28

#39387 Re: Citroen c4 2012 ne pali. Pomoć

Post by ElRe »

ElRe wrote: 09/01/2022 15:17 C4 2012g. U vožnji prijavio grešku Electrical Circuit Fault, ali auto nastavilo normalno da ide. Nakon par kilometara greška engine need repair, takođe auto nije ništa promijenilo u vožnji. Kada je motor ugašen nakon dolaska na odredište, motor neće da upali. Da se kontakt, popale se lampice ali ni da zavergla.
Dodatno, nakon daljinskog zaključavanja upale se sveta i brisači počnu da rade (motor ne radi). Šta može biti? Dobar električar u Kantonu Sarajevo?
Otišao BSI modul.
Popravak 450 KM, u Blažuju. Majstor/električar je ekstra, završio sve za pola dana.
User avatar
Humljanin
Posts: 2491
Joined: 07/10/2017 00:10

#39388 Re: cilindar kvacila

Post by Humljanin »

Renault Clio trojka 1.5dci , papučica kvačila u vožnji samo pala na dno. Prije toga se čho neki tup zvuk kao da je pukla neka sajla. Ali sam čitao da te generacije nemaju uopće sajlu kvačila.

Šta može biti, koliko da očekujem da će me kvar izaći i šta sve treba mijenjati?
Ako zna iko valjala bi bilo koja info
NecuVise
Posts: 2885
Joined: 10/01/2020 20:02

#39389 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NecuVise »

konektovan wrote: 11/01/2022 15:20
Leon16v wrote: 11/01/2022 15:17
Stavite @black_adrian na kisik, pardon pod dpf :D
Auuu,...nema više passeratija?!
Kako će nam crni adrijan do Doboja u gluho doba?! :lol:
Sa Camryem za sat i deset 8)
User avatar
konektovan
Posts: 51475
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#39390 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by konektovan »

NecuVise wrote: 11/01/2022 16:10
konektovan wrote: 11/01/2022 15:20

Auuu,...nema više passeratija?!
Kako će nam crni adrijan do Doboja u gluho doba?! :lol:
Sa Camryem za sat i deset 8)
Ako je šestak,..onda moRe.. :mrgreen:
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39563
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#39391 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

profatr wrote: 11/01/2022 14:51 Kod nas se benzin od 98 oktana slabo prodaje i dugo stoji u rezervarima na pumpama zbog čega hlapi. Iz mog iskustva i savjeta zaposlenika na pumpi 95 oktana je bolji jer je "svježiji".
Za atmosferce je svejedno, ali za moderne turbobenzince 98 oktana bi inače bio bolji izbor.
kod mene je atmosferac ,pise da ide premium 98 ,da predjem na 95 posto je bolji :? :?
mali_balon
Posts: 14566
Joined: 12/09/2012 09:57

#39392 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by mali_balon »

bitanga_sa_otesa wrote: 11/01/2022 13:15
mali_balon wrote: 11/01/2022 03:26 dakle pitanje ali bas za mehaicare, cime ocistite mast tacnije tkz totmast, sa odjece blagodarim.....
ja to nitrom ocistim :thumbup:


ostetil haljinku
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39563
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#39393 Re: cilindar kvacila

Post by bitanga_sa_otesa »

pogledaj jel ima tragova ulja na pedali kvacila ili na spoju mjenjaca i motora.najvjerovatnije ocekuj da ces skidati mjenjac jer je tu onaj druk lezaj i cilindar u jednom sklopu ,ako bude on zamijeni cijeli set kvacila da si miran .
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39563
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#39394 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

mali_balon wrote: 11/01/2022 17:26

ostetil haljinku
ja uglavnom pamucne stvari nosim,sintetika nix.dosad nisam nista ostetio,a nema koji dio odjece mi nije usran masnocama :lol: .kad ocistis nitrom potopi u toplu vodu s deterdzentom :thumbup:
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 32752
Joined: 16/04/2011 18:46

#39395 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by skafiskafsnjak »

Naslovnica wrote: 11/01/2022 14:43 Image
Nije istina :mrgreen:
Prestali prizvoditi limuzinu :D
Karavan i dalje ide
User avatar
kabal1337
Posts: 13453
Joined: 11/02/2012 21:08

#39396 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kabal1337 »

nakvasi malo vodom gdje fleka i pospi prasak za pranje vesa, ili ako koristis tecni deterdzent stavi njega ( nemoj prethodno kvasit vodom). Ostavi tako dvadesetak minuta, i poslije lagano istrljaj cetkicom i stavi u masinu da se pere. ( stavi duzi program nemoj onaj od 10 ili 15 min)
User avatar
Humljanin
Posts: 2491
Joined: 07/10/2017 00:10

#39397 Re: cilindar kvacila

Post by Humljanin »

bitanga_sa_otesa wrote: 11/01/2022 17:26 pogledaj jel ima tragova ulja na pedali kvacila ili na spoju mjenjaca i motora.najvjerovatnije ocekuj da ces skidati mjenjac jer je tu onaj druk lezaj i cilindar u jednom sklopu ,ako bude on zamijeni cijeli set kvacila da si miran .
Odvezao sam auto u majstora pa trenutno ne mogu vidjeti. Ali me strah baš toga što si govorio jer mi je odavno tvrda papučica kvačila, pomalo bi cvilila kada bih je stiskao i kada bi bozio u rikverc pomalo bi treslo. A isto tako ne šalta baš glatko u 1 i 2 brzinu. Davno mi je jedan majstor rekao da je vjeovatno lamela kraju ali da može tako možda i 5 godina izdržati. Ali mi je rekao kada je budem mijenjao da to nije jeftina popravka jer se mora mijenjati čitav set kvačila u kompletu i da se odmah mijenja ulje mjenjača.

Tako da se bojim da ću najvjerovatnije morati popraviti i taj neki cilindar koji je prouzrokovao propadanje papučice i ujedno i čitav set kvačila.

Majstor još ništa nije javio, ali šta mogu očekivati, koji otprilike red veličine što se tiče para?
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39563
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#39398 Re: cilindar kvacila

Post by bitanga_sa_otesa »

Humljanin wrote: 11/01/2022 18:28

Tako da se bojim da ću najvjerovatnije morati popraviti i taj neki cilindar koji je prouzrokovao propadanje papučice i ujedno i čitav set kvačila.

Majstor još ništa nije javio, ali šta mogu očekivati, koji otprilike red veličine što se tiče para?
cilindar 140-170,set oko 250,ruke 100.
shandrprcSA
Posts: 10220
Joined: 23/02/2013 08:16

#39399 Re: cilindar kvacila

Post by shandrprcSA »

---
mali_balon
Posts: 14566
Joined: 12/09/2012 09:57

#39400 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by mali_balon »

bitanga_sa_otesa wrote: 11/01/2022 17:29
mali_balon wrote: 11/01/2022 17:26

ostetil haljinku
ja uglavnom pamucne stvari nosim,sintetika nix.dosad nisam nista ostetio,a nema koji dio odjece mi nije usran masnocama :lol: .kad ocistis nitrom potopi u toplu vodu s deterdzentom :thumbup:
e probat cu, blagodarim
Post Reply