Sta vas najvise nervira kod vozaca

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#36926 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by black_adrian »

Idem jučer jednom prečicom za obilaženje gužve dugom par km, nailazim na auto, lik pegla li pegla, kontam hajd il nije ispravan il mu se ne žuri iz nekog razloga.

Sačekam jednu dobru priliku na preglednom pravcu i dobrom širinom ceste iako je većinom cesta za 1.5 auto Tik pred pokušaj preticanja lik ide krajnjom desnom i dalje pegla, nailazimo na dio gdje ima mjesta za preticanje, ja se izbacujem u lijevu i blago blicnem da mu dam do znanja da ću ga preteći kako ne bi krenuo lijevo. Kad je vidio da sam ga krenuo preticat lik me skoro zgura sa ceste i poče vozit lijevom trakom i po sredini, a još više krenu peglat.

Na taj vid bezobrazluka i krkanluka sam osjetljiv, te sam bio spreman da se ubacim ispred njega i složim full kočnicu nek se zabije u mene više me ništa nije zanimalo. Ubacim u drugu kad je došla prilika za preticanje i preletim ga, i ovaj put je krenuo da me gura sa ceste al je vidio da mu se neću pomaći il zakočit pa makar došlo i do kontakta.

Pogledam ga dok sam preticao vidim žena i dijete u sutu, žao mi bilo malog, nije on kriv što mu je stari idiot da ne može veći bit. Samo radi njega sam dao gas i proletio dalje, inače mi ne bi bilo mrsko čekati uviđaj koliko god treba, a ukoliko ne bi došlo do kontakta i nešto drugo...
User avatar
Laplace
Posts: 14689
Joined: 19/11/2012 18:37

#36927 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Laplace »

Koliki idiot trebaš biti pa da na autoputu po gustoj magli voziš pod dnevnim svjetlima? Najmanje dva takva jutros sam vidio. A o paljenju zadnje maglenke da i ne pričam, ona im radi samo kad nema magle pa ti smeta a kad u jedinoj situaciji kad bi mogla biti korisna ne radi.
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#36928 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by black_adrian »

Laplace wrote: 04/01/2022 08:56 Koliki idiot trebaš biti pa da na autoputu po gustoj magli voziš pod dnevnim svjetlima? Najmanje dva takva jutros sam vidio. A o paljenju zadnje maglenke da i ne pričam, ona im radi samo kad nema magle pa ti smeta a kad u jedinoj situaciji kad bi mogla biti korisna ne radi.
Maglenke ne služe za maglu. One služe isključivo kad je vedro i lijepo, pogotovo ako je noć, nek se vidi da imaš maglenke i nek auto ljepše izgleda. Kad je magla niko te i ne vidi, tako da nema potrebe palit maglenke :mrgreen:
User avatar
Laplace
Posts: 14689
Joined: 19/11/2012 18:37

#36929 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Laplace »

black_adrian wrote: 04/01/2022 06:11 Idem jučer jednom prečicom za obilaženje gužve dugom par km, nailazim na auto, lik pegla li pegla, kontam hajd il nije ispravan il mu se ne žuri iz nekog razloga.

Sačekam jednu dobru priliku na preglednom pravcu i dobrom širinom ceste iako je većinom cesta za 1.5 auto Tik pred pokušaj preticanja lik ide krajnjom desnom i dalje pegla, nailazimo na dio gdje ima mjesta za preticanje, ja se izbacujem u lijevu i blago blicnem da mu dam do znanja da ću ga preteći kako ne bi krenuo lijevo. Kad je vidio da sam ga krenuo preticat lik me skoro zgura sa ceste i poče vozit lijevom trakom i po sredini, a još više krenu peglat.

Na taj vid bezobrazluka i krkanluka sam osjetljiv, te sam bio spreman da se ubacim ispred njega i složim full kočnicu nek se zabije u mene više me ništa nije zanimalo. Ubacim u drugu kad je došla prilika za preticanje i preletim ga, i ovaj put je krenuo da me gura sa ceste al je vidio da mu se neću pomaći il zakočit pa makar došlo i do kontakta.

Pogledam ga dok sam preticao vidim žena i dijete u sutu, žao mi bilo malog, nije on kriv što mu je stari idiot da ne može veći bit. Samo radi njega sam dao gas i proletio dalje, inače mi ne bi bilo mrsko čekati uviđaj koliko god treba, a ukoliko ne bi došlo do kontakta i nešto drugo...
Idiot i seljačina u jednoj odobi.

Prije par godina mi je neko u društvu pričao kako su se (nekad davno) neki momci vraćali iz Vareša onim putem. U neko doba se između njih našao neki takav - pegla tamo gdje ga ne možeš preteći a ubrzava tamo gdje možeš. Doslovno skoro stane na dijelovima gdje je preticanje nemoguće (a na tom putu je mnogo takvih dionica) dok složi puni gas tamo gdje bi ga mogli preteći.

Ovaj iza nazvao mobitelom drugove iz prvog auta i dogovorili se: ovaj mu je prepriječio put, ovi izašli da ga išamaraju, lik se izvinjava i plače. Jedini jezik kog seljačine razumiju.

Nama tačno policija treba kao u Indiji, da mlati prekršioce štapovima.
User avatar
Laplace
Posts: 14689
Joined: 19/11/2012 18:37

#36930 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Laplace »

black_adrian wrote: 04/01/2022 08:59
Laplace wrote: 04/01/2022 08:56 Koliki idiot trebaš biti pa da na autoputu po gustoj magli voziš pod dnevnim svjetlima? Najmanje dva takva jutros sam vidio. A o paljenju zadnje maglenke da i ne pričam, ona im radi samo kad nema magle pa ti smeta a kad u jedinoj situaciji kad bi mogla biti korisna ne radi.
Maglenke ne služe za maglu. One služe isključivo kad je vedro i lijepo, pogotovo ako je noć, nek se vidi da imaš maglenke i nek auto ljepše izgleda. Kad je magla niko te i ne vidi, tako da nema potrebe palit maglenke :mrgreen:
Otprilike ta logika.

Ali, da makar pozicije rade nazad. Prilazim nečemu neodređenom brzinom 100 km/h (brže ne idem zbog guste magle, ionako je ograničenje 80) i tek kad dosta priđem vidim da je to neki auto.

Inače, zbog guste magle je ograničenje sa 130 spušteno na 80. Relacija Podlugovi-Jošanica,vozim 90 a svi me pretiču (pa i kamion koji ne bi smio preko 90 ni u najboljim uslovima) pa kad se desi lančani sudar (kao u USA) onda će biti krivi Bakir, Autoceste FBiH, Bill Gates i HAARP.
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#36931 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by black_adrian »

Slažem se u potpunosti s oba posta. Sa seljačinama takvim nema drugog načina, pa naredni put neće. Ja se rijetko nerviram u zadnje vrijeme al ovo mi je baš diglo živac i mrtvih.

Ja bih za neispravne sijalice povećao još kaznu i redovno kažnjavao, više za to nego je li neko prekoračio 12km/h u zoni gdje nema žive duše. Pa majku mu, ako je ne znaš ti zamijenit, za cenera u svakom servisu ćeš to odradit i još njihova sijalica. Al ne, ono nešto štedi, vozi sa crknutim farom il na pola pregorenim štopkama. I što je najgore ti ispadneš kriv ako se zabiješ u takvu budalu, a sekunda je dovoljna.

Ma samo znaju nekog krivit, koga god, al nukad nije do njih. Vazda su ispravni, najbolji vozači, kriv im neko što pretiču preko pune, nemaju guma oa slete u provaliju, itd.
User avatar
Laplace
Posts: 14689
Joined: 19/11/2012 18:37

#36932 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Laplace »

black_adrian wrote: 04/01/2022 09:12 Slažem se u potpunosti s oba posta. Sa seljačinama takvim nema drugog načina, pa naredni put neće. Ja se rijetko nerviram u zadnje vrijeme al ovo mi je baš diglo živac i mrtvih.

Ja bih za neispravne sijalice povećao još kaznu i redovno kažnjavao, više za to nego je li neko prekoračio 12km/h u zoni gdje nema žive duše. Pa majku mu, ako je ne znaš ti zamijenit, za cenera u svakom servisu ćeš to odradit i još njihova sijalica. Al ne, ono nešto štedi, vozi sa crknutim farom il na pola pregorenim štopkama. I što je najgore ti ispadneš kriv ako se zabiješ u takvu budalu, a sekunda je dovoljna.

Ma samo znaju nekog krivit, koga god, al nukad nije do njih. Vazda su ispravni, najbolji vozači, kriv im neko što pretiču preko pune, nemaju guma oa slete u provaliju, itd.
Meni je servis skoro kod kuće, kupim sijalicu i oni je zamijene besplatno. Dobro je kad krenem na posao, jer mi se sijalica mijenja tako da se otvara poklopac kod točka, pa da se ne isprljam za par minuta posla.
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#36933 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by black_adrian »

Sad se sjetih jedne situacije, vjerovatno je neko čuo za gospodina X kod Jajca što podmazuje cestu raznoraznim uljem, da ga ne kudim, ko god putuje gore malo češće zna.

Prije nekoliko godina, ja sam potpuno zaboravio na taj podatak, vozio sam jedno lagano auto sa prosječnim gumama, čitaj voženim i ljeti i zimi, a zimske. Uglavnom, auto nije bilo moje al to nije bitno, ono što je bitno da sam nailazeći na tu krivinu kod jezera proklizao i napravio dva kruga na sred ceste koliko me bacilo, krenuo klizit dalje al sam srećom ostao smiren i uspio vratiti kontrolu nad autom, tako da se nisam nigdje zabio Ljudi stali, syebali se. Meni odmah u glavi bilo evo pogidoh, zadnji tren života, porodica, ode sve... :lol:

P.S vozio sam normalno, nisam divljao il tako nešto.. da ko šta ne pomisli..
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#36934 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by black_adrian »

Laplace wrote: 04/01/2022 09:16 Meni je servis skoro kod kuće, kupim sijalicu i oni je zamijene besplatno. Dobro je kad krenem na posao, jer mi se sijalica mijenja tako da se otvara poklopac kod točka, pa da se ne isprljam za par minuta posla.
I ja isto radim, vazda je usput. Pogotovo pozicija desna, zavučena je malo je reći. Minut posla a ispravan si na cesti.
BadBoy
Posts: 9608
Joined: 01/11/2005 21:55

#36935 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by BadBoy »

Laplace wrote: 04/01/2022 08:56 Koliki idiot trebaš biti pa da na autoputu po gustoj magli voziš pod dnevnim svjetlima? Najmanje dva takva jutros sam vidio. A o paljenju zadnje maglenke da i ne pričam, ona im radi samo kad nema magle pa ti smeta a kad u jedinoj situaciji kad bi mogla biti korisna ne radi.
Ja sretoh obrnutog idiota sad za vikend. Spuštamo se sa planine, kolona se otegla od vrha do dna. Mic po mic. Negdje na pola ulazimo u maglu. Lik ispred mene momentalno pali sve što ima, duga, kratka, prednje, zadnje maglenke, unutrašnje svjetlo, luster u kući. A stojimo u koloni. Znači ubilo me ona zadnja maglenka, spržila rožnjače i sad imam smanjen vid :D

Al' neka, magla je što je sigurno sigurno je, iako se stoji u koloni nek se vidi on da stoji :D
User avatar
Leopard_SA
Posts: 3648
Joined: 22/07/2017 18:36

#36936 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Leopard_SA »

BadBoy wrote: 04/01/2022 10:10 Ja sretoh obrnutog idiota sad za vikend. Spuštamo se sa planine, kolona se otegla od vrha do dna. Mic po mic. Negdje na pola ulazimo u maglu. Lik ispred mene momentalno pali sve što ima, duga, kratka, prednje, zadnje maglenke, unutrašnje svjetlo, luster u kući. A stojimo u koloni. Znači ubilo me ona zadnja maglenka, spržila rožnjače i sad imam smanjen vid :D

Al' neka, magla je što je sigurno sigurno je, iako se stoji u koloni nek se vidi on da stoji :D
:lol:
azdralovic
Posts: 5113
Joined: 29/05/2010 21:46

#36937 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by azdralovic »

To je fakat koncept koji je mnogim ljudima tesko razumjeti, da ako imas auto iza sebe ugasis maglenke...
mali_balon
Posts: 14560
Joined: 12/09/2012 09:57

#36938 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by mali_balon »

Sporost sporost sporost sporost i bolimekuctitis za sve ostale ma cesti cesta je samo moja
User avatar
Dozer
Posts: 32996
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#36939 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Dozer »

kabal1337 wrote: 02/01/2022 14:19 otkad je ogranicenje 100? na magistralnom putu
Na potezu Lasva <> Naplatne kucice ogranicenje je 100 vec mjesecima.
NediM17
Posts: 26440
Joined: 05/11/2009 11:49

#36940 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by NediM17 »

Nije mjesecima nego decenijama otkad je napravljen put rezervisan za motorna vozila od Sarajeva do Zenice.
Veci dio tog puta su utopili u danasnji autoput a ova kratka dionica je ostala kao put rezervisan za motorna vozila sa ogranicenjem 100 km/h.
Leon16v
Posts: 7019
Joined: 02/04/2015 13:27
Location: Ilidza إليدزا
Vozim: Staro željezo

#36941 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Leon16v »

Kako raja kod Energopetrol pumpe na Č.Vili prelazi iz desne u srednju traku ko kamikaze izbjegavajući one kratere, ali realno one rupe u desnoj traci su jezive
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39551
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#36942 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by bitanga_sa_otesa »

Leon16v wrote: 04/01/2022 21:21 Kako raja kod Energopetrol pumpe na Č.Vili prelazi iz desne u srednju traku ko kamikaze izbjegavajući one kratere, ali realno one rupe u desnoj traci su jezive
ima i preko puta ssh u lijevoj traci neka rupetina :shock:
User avatar
Laplace
Posts: 14689
Joined: 19/11/2012 18:37

#36943 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Laplace »

Kad pomenuste skretanje za benzinsku: jutros je lik na putu od desetak metara uspio da tri puta zaustavi saobraćaj da bi došao na Petrolovu benzinsku u Vogošći. Prvo je (valjda) promašio Petrolovu pumpu na izlasku iz Vogošće (u smjeru ka kružnom ka Semizovcu), pa je skrenuo lijevo uza Umaxove pumpe (prvo zaustavljanje saobraćaja), napravio polukružno, sišao na Umaxovu pumpu pa se sa nje uključio na glavni put (drugo zaustavljanje saobraćaja) da bi nastavio ka Vogošći. Zatim je skrenuo na Petrolovu pumpu (treće zaustavljanje saobraćaja). Pri tome je isto mogao obaviti da niti jednom ne zaustavi saobraćaj, koristeći dva kružna toka. Nije bila neka gužva (mada je jutro kad su ljudi išli na posao, ali glavna špica je već bila prošla), bar dok on nije izveo svoj trostruki manevar. Naravno, puštači sa oba smjera su mu to uredno omogućili.

Otprilike kao na slici ispod (vrtanje mi je na nivou crtanja Čiča Gliše). Crvena putanja je njegova, zelena ispravna (bez ometanja i bez presijecanja pune linije) i brža, bez čekanja da ga neko pusti i sa manje potrošnje goriva).

Image
zigson
Posts: 4817
Joined: 04/04/2015 22:17

#36944 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by zigson »

bitanga_sa_otesa wrote: 04/01/2022 21:24
Leon16v wrote: 04/01/2022 21:21 Kako raja kod Energopetrol pumpe na Č.Vili prelazi iz desne u srednju traku ko kamikaze izbjegavajući one kratere, ali realno one rupe u desnoj traci su jezive
ima i preko puta ssh u lijevoj traci neka rupetina :shock:
Ima naletih :run:
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#36945 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by seoBIH »

Laplace wrote: 04/01/2022 21:55 Otprilike kao na slici ispod
Zato sto ne razmislja, a nema nekog poticaja da razmislja. Samo po dzepu, pa ce se onda doci do pameti. Naprimjer, skontati da kamere mogu biti dokaz i od svake kazne onome ko prijavi ide npr 10% iznosa kazne na "virtualni račun", putem kojeg plaća razne drzavne obaveze (takse npr).

BejHa justice coin :D :bih:
User avatar
MMM1977
Posts: 6694
Joined: 15/07/2009 12:56

#36946 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by MMM1977 »

Ne znam, ja kad moram u Sarajevo prvo moram popiti apaurin pa onda krenuti. Prvo gužve a drugo što ljudi ne znaju voziti. Katastrofa.

Prije par dana sam pratio, iz Visokog do Stupa 15 minuta a onda sa Stupa do Importanea 45 minuta. Da moram voziti po gradu svaki dan ubio bih se :D
twomad
Posts: 183
Joined: 26/10/2021 10:14

#36947 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by twomad »

Laplace wrote: 04/01/2022 21:55 Kad pomenuste skretanje za benzinsku: jutros je lik na putu od desetak metara uspio da tri puta zaustavi saobraćaj da bi došao na Petrolovu benzinsku u Vogošći. Prvo je (valjda) promašio Petrolovu pumpu na izlasku iz Vogošće (u smjeru ka kružnom ka Semizovcu), pa je skrenuo lijevo uza Umaxove pumpe (prvo zaustavljanje saobraćaja), napravio polukružno, sišao na Umaxovu pumpu pa se sa nje uključio na glavni put (drugo zaustavljanje saobraćaja) da bi nastavio ka Vogošći. Zatim je skrenuo na Petrolovu pumpu (treće zaustavljanje saobraćaja). Pri tome je isto mogao obaviti da niti jednom ne zaustavi saobraćaj, koristeći dva kružna toka. Nije bila neka gužva (mada je jutro kad su ljudi išli na posao, ali glavna špica je već bila prošla), bar dok on nije izveo svoj trostruki manevar. Naravno, puštači sa oba smjera su mu to uredno omogućili.

Otprilike kao na slici ispod (vrtanje mi je na nivou crtanja Čiča Gliše). Crvena putanja je njegova, zelena ispravna (bez ometanja i bez presijecanja pune linije) i brža, bez čekanja da ga neko pusti i sa manje potrošnje goriva).

Image
Haj sto je tri puta zaustavio saobracaj nego su to tri prekrsaja u krugu od 20 metara, tu je zabranjeno skretanje za umax u pravcu prema kruznom ako i skretanje za petrol iz pravca prema vogosci.
Ali neka, ustedio je 20 feninga goriva i 30 sekundi.
User avatar
Romeo 80
Posts: 4627
Joined: 11/12/2006 16:55
Location: Seljajevo, al Centar brale
Grijem se na: Džemper
Vozim: Azijsku nakazu

#36948 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Romeo 80 »

twomad wrote: 05/01/2022 09:58
Laplace wrote: 04/01/2022 21:55 Kad pomenuste skretanje za benzinsku: jutros je lik na putu od desetak metara uspio da tri puta zaustavi saobraćaj da bi došao na Petrolovu benzinsku u Vogošći. Prvo je (valjda) promašio Petrolovu pumpu na izlasku iz Vogošće (u smjeru ka kružnom ka Semizovcu), pa je skrenuo lijevo uza Umaxove pumpe (prvo zaustavljanje saobraćaja), napravio polukružno, sišao na Umaxovu pumpu pa se sa nje uključio na glavni put (drugo zaustavljanje saobraćaja) da bi nastavio ka Vogošći. Zatim je skrenuo na Petrolovu pumpu (treće zaustavljanje saobraćaja). Pri tome je isto mogao obaviti da niti jednom ne zaustavi saobraćaj, koristeći dva kružna toka. Nije bila neka gužva (mada je jutro kad su ljudi išli na posao, ali glavna špica je već bila prošla), bar dok on nije izveo svoj trostruki manevar. Naravno, puštači sa oba smjera su mu to uredno omogućili.

Otprilike kao na slici ispod (vrtanje mi je na nivou crtanja Čiča Gliše). Crvena putanja je njegova, zelena ispravna (bez ometanja i bez presijecanja pune linije) i brža, bez čekanja da ga neko pusti i sa manje potrošnje goriva).

Image
Haj sto je tri puta zaustavio saobracaj nego su to tri prekrsaja u krugu od 20 metara, tu je zabranjeno skretanje za umax u pravcu prema kruznom ako i skretanje za petrol iz pravca prema vogosci.
Ali neka, ustedio je 20 feninga goriva i 30 sekundi.
Pustaci su tu meni gori 100 puta! Da nema njih, lako bi se telad koja krsi pravila naucila normalnom ponasanju. Sve dok ima sevaplija koji pustaju iz "altruizma" kretene koji krse pravila bice nam ovako.

Pustace bih zoljom gadjao :twisted:
User avatar
Laplace
Posts: 14689
Joined: 19/11/2012 18:37

#36949 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Laplace »

Svakako bi trebalo i njih kažnjavati. Fino, postaviš kamere i pratiš. Kazna ide i onima koji skrenu preko pune i onima koji ih puste, jer su saučesnici u činjenju prekršaja. Prethodno se sve to zakonski reguliše.

Edit: Dok se zakonski ne reguliše kažnjavanje puštača, može im se napakovati kazna za ometanje saobraćaja. Time bi se uticalo na smanjenje gužvi u saobraćaju.
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#36950 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by seoBIH »

Laplace wrote: 05/01/2022 11:38 Edit: Dok se zakonski ne reguliše kažnjavanje puštača, može im se napakovati kazna za ometanje saobraćaja. Time bi se uticalo na smanjenje gužvi u saobraćaju.
Moze, kada budemo i policiju prijavljivali kada to ne uradi.

Najveci problem je "ma sto cu prijaviti, nema tu zakona". Itekako ima, sve sto ide na papir neko ce dobiti negativnu ocjenu :)

Sta mislite sto policija odbija (tj predlaze da se nista ne radi) prijave od 100KM za neku recimo prevaru=? Pa zato sto je na kraju godine to minus ako slučaj nije razrješen, statistički se isto gleda sluča od 100 i od 100000KM ili koliko vec nula :D
Post Reply