Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Locked
plavi_E
Posts: 7613
Joined: 18/10/2021 19:47

#3226 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by plavi_E »

Jedna grupa forumasa je na ovom forumu napisala tisuce i tisuce postova o vitalnim interesima da bi se na kraju ispostavilo da ni sami ne znaju sta to znaci.
plavi_E
Posts: 7613
Joined: 18/10/2021 19:47

#3227 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by plavi_E »

Neki konstitutivnost postovjecuju sa "mogu da blokiram sta god mi se cefne". Ali zaboravljaju da su i Srbi u SR BiH bili konstitutivni pa opet nisu mogli blokirati nezavosnost BiH jer je to zeljela vecina u BiH. Znaci moze se biti konstitutivan i baz da mozes sve blokirati. O takvoj konstitutivnosti Shmit i govori.
DonieBrasco
Posts: 20122
Joined: 31/08/2016 16:09

#3228 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by DonieBrasco »

Šmitu je dobro rekao kako bi neki htjeli u Ustav da upisu imena pobjednika izbora, na koga li je mislio pitam se. To barem otavlja tracak nade da ce se nesto promjeniti na bolje odnosno da nece biti kako je neko zamislio.
frngla
Posts: 3347
Joined: 30/05/2009 14:29
Location: Manila

#3229 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by frngla »

Iskreno, meni djeluje da je Schmidt nasankan, tj. da nije znao sa kakvom marvom ima posla u BiH. Konstitutivnost se toliko zloupotrebljava da je to strašno. Više sam očekivao od Schmidta, ali očito ni on nema dovoljnu podršku za rješavanje nagomilanih problema kod nas, ovo sve se svodi na izjave, "preporuke" itd. Mlako, mlako...
User avatar
ako te pitaju
Posts: 2342
Joined: 18/07/2018 10:31

#3230 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by ako te pitaju »

plavi_E wrote: 24/12/2021 11:20 Neki konstitutivnost postovjecuju sa "mogu da blokiram sta god mi se cefne". Ali zaboravljaju da su i Srbi u SR BiH bili konstitutivni pa opet nisu mogli blokirati nezavosnost BiH jer je to zeljela vecina u BiH. Znaci moze se biti konstitutivan i baz da mozes sve blokirati. O takvoj konstitutivnosti Shmit i govori.
Točno. Nisu mogli blokirati, i dobili smo krv do koljena i Republiku Srpsku. Samo razuman razgovor i dijalog sa sve tri strane.
User avatar
lerdi
Posts: 3511
Joined: 14/02/2008 00:52
Location: Sarajevo

#3231 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by lerdi »

ako te pitaju wrote: 24/12/2021 09:33 @lerdi Schmidt ti je jasno naveo da Europske odluke ne diraju u konstitutivnost naroda,ali to nećete da vidite.

Prije konstitutuvnosti postojala je ravnopravnost naroda,što je jedno te isto.

Drago mi je što si citirao odluke Eur.suda iz čega si izveo pogrešan zaključak.

Kao što vidiš iz citiranog,POSEBNO PRAVO u smislu da ostali nemaju pravo da se kandidiraju i budu birani, i da ta POSEBNA PRAVA ne mogu biti rezervirana samo sa pripadnike konstitutivnih naroda.
Dakle,nakon prestanka rata, došlo je vrijeme da svak imao pravo da se kandidira a A NE DA SE UKIDA DOM NARODA.
Osim toga, SUD naglašava da ima pravo da se kandidira u domu naroda.

Ako je Eur.sud naveo da Jakov mora imati pravo da se kandidira u Dom naroda....DAKLE NARODA.....zašto nisu naveli UKINUTE DOM NARODA????

To je ono sto ti je Schmidt poručio,a neki neće da vide.
Izini ali ostavljaš utisak površnog poznavanja materije sa ovakvim upisima. Razumijem da moraš držati neki kurs ali kad opališ u zid malo promućkaj glavom ili se bar ušuti. Niko nije pomenuo ukidanje Doma naroda već se radio o tome da se na osnovu ovih presuda Dom naroda ne može više popunjavati kao do sada tj. da se etnički prefiksi moraju ukljanjati. Nema više etničkih kvota u vladama, skupštinama, kod zapošljavanja itd. Ostaju tri konstitutivna naroda i ostali građani ali pripadnici konstitutivnih narodih naroda ne mogu samo na osnovu toga imati privilegije. Samim tim koncept konstitutivnosti kakav je danas na snazi, tj. zloubotreba tog koncepta, se izbacuje iz upotrebe i daju se jednaka prava svim građanima. Naravno etnonacionalistima ovo predstavlja smak svijeta jer im se čitava politika bazira upravo na tim etničkim podjelama, popunjavanju "njihovih" kvota itd. Dakle nije naloženo ukidanje konstitutivnih naroda i Doma naroda, ali jeste naloženo odustajanje od prinicipa konstitutivnosti koji se danas zloupotrebljava. To je i Schmidt rekao samo što ga ti, kao i dosta drugih stvari, potpuno pogrešno shvataš tj. shvataš onako kako tebi odgovara a ne onako kako zaista jeste.
plavi_E
Posts: 7613
Joined: 18/10/2021 19:47

#3232 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by plavi_E »

ako te pitaju wrote: 24/12/2021 11:45
plavi_E wrote: 24/12/2021 11:20 Neki konstitutivnost postovjecuju sa "mogu da blokiram sta god mi se cefne". Ali zaboravljaju da su i Srbi u SR BiH bili konstitutivni pa opet nisu mogli blokirati nezavosnost BiH jer je to zeljela vecina u BiH. Znaci moze se biti konstitutivan i baz da mozes sve blokirati. O takvoj konstitutivnosti Shmit i govori.
Točno. Nisu mogli blokirati, i dobili smo krv do koljena i Republiku Srpsku. Samo razuman razgovor i dijalog sa sve tri strane.
Znaci nije bitno sta ustav i zakon kazu. Ako mi se ne svidja imat ce mo krvi do koljena. Istim tim metodama hocete blokirati izbore. Znaci planirate da zabranite Bosnjacima Stoca, Mostara, Capljine, Prozora, Kreseva, Kiseljaka, Viteza, Zepca, Jajca, Novog Travnika da mogu da glasaju. Ocigledno i po cijenu ponovne krvi do koljena.
plavi_E
Posts: 7613
Joined: 18/10/2021 19:47

#3233 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by plavi_E »

Ovdje neki forumasi tvrde da znaju sta Shmit misli bolje i od njega samog. Ti forumasi saznaju da Shmit mora ici kakiti i prije nego njega stisne.
:lol:
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#3234 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by mO k3 »

mO k3 wrote: 23/12/2021 17:07
ako te pitaju wrote: 23/12/2021 17:05

Nisam rekao,citirao sam navode Schmidta i Ustavnog suda BiH.
Nisam autor tih riječi
Ti si razumio pogrešno …. To jw problem
@lerdi o tome pričam da je pogrešno razumio i da nemam vise volje sa njim da ulazim u bilo kakvu diskusiju

Ako ne razumije na srpskom ponudio sam
Mu prevesti na hrvatski ili bosanski …
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#3235 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by mO k3 »

mO k3 wrote: 23/12/2021 16:45
mO k3 wrote: 23/12/2021 16:42 hajmo link odakle si to kopirao ali da ne bude dnevnik ba

Ovo je najvazniji dio konstutivnost je supljak ....


"Svi građani u BiH treba da imaju jednaka prava. Presuda 'Sejdić-Finci' nije jedina presuda Evropskog suda za ljudska prava koju vlasti u BiH i dalje zanemaruju - vlasti moraju poduzeti i korake koje je taj sud naložio u presudima u predmetima Zornić, Pilav i Šlaku, kao i najrecentnijem predmetu Pudarić, čime bi se okončala diskriminacija na osnovu etničke pripadnosti ili prebivališta", naveo je.


Da ti prevedem na srpski??
Poenta …
User avatar
sinuhe
Posts: 12592
Joined: 03/06/2011 11:33

#3236 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by sinuhe »

Ne govore stranci o ukidanju konstitutivnosti. Zato Bosnjaci napadaju godinu dana MZ i ne zele omoguciti Sejdicu i Finciju kandidaturu na izborima.
Stranci traze tek manje ustavne reforme.
User avatar
ako te pitaju
Posts: 2342
Joined: 18/07/2018 10:31

#3237 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by ako te pitaju »

Izini ali ostavljaš utisak površnog poznavanja materije sa ovakvim upisima. Razumijem da moraš držati neki kurs ali kad opališ u zid malo promućkaj glavom ili se bar ušuti. Niko nije pomenuo ukidanje Doma naroda već se radio o tome da se na osnovu ovih presuda Dom naroda ne može više popunjavati kao do sada tj. da se etnički prefiksi moraju ukljanjati. Nema više etničkih kvota u vladama, skupštinama, kod zapošljavanja itd. Ostaju tri konstitutivna naroda i ostali građani ali pripadnici konstitutivnih narodih naroda ne mogu samo na osnovu toga imati privilegije. Samim tim koncept konstitutivnosti kakav je danas na snazi, tj. zloubotreba tog koncepta, se izbacuje iz upotrebe i daju se jednaka prava svim građanima. Naravno etnonacionalistima ovo predstavlja smak svijeta jer im se čitava politika bazira upravo na tim etničkim podjelama, popunjavanju "njihovih" kvota itd. Dakle nije naloženo ukidanje konstitutivnih naroda i Doma naroda, ali jeste naloženo odustajanje od prinicipa konstitutivnosti koji se danas zloupotrebljava. To je i Schmidt rekao samo što ga ti, kao i dosta drugih stvari, potpuno pogrešno shvataš tj. shvataš onako kako tebi odgovara a ne onako kako zaista jeste.

Sve ste nervozniji i nervozniji, a razumijem razlog. Gadno je kad vidiš da i stranci počinju shvaćati bit europskih odluka koje su kontra građanskoj državi.

U potpunosti se slažem da se Dom naroda ne može više popunjavati na temelju ograničavanja zbog etničke pripadnosti, i to se točno navodi u odlukama Europskih sudova.
No i Europski sudovi jasno naglašavaju da su domovi naroda osnovani radi zaštite interesa konstitutivnih naroda, ali da se mora dati značaj na vitalnim interesima.

Uklanjanjem etnički prefiksa, omogućava se Jakovi i ostalima da imaju pravo da se kandidiraju u Domu naroda, te samim tim oni imaju ista prava kao i pripadnici konstitutivnih naroda, odnosno ne postoji diskriminacija po etničkom porijeklu.

Sud zahtjeva da se odustane od davanja posebnih prava konstitutivnih naroda DA SE SAMO ONI MOGU KANDIDIRATI I BITIT BIRANI, a uopće se ne ulazi da bi Domovi naroda trebali štiti vitalne interese konstitutivnih naroda.

Schmidt je to jasno naglasio ODLUKE EUR sudova ne diraju i ne ulaze u konstitutivnost naroda.

da si pogrešno protumačio odluke, jasno je iz činjenice da za ovo što ti gore tvrdiš. odluka bi bila jasna ukinute Domove naroda i tročlano predsjedništvo i kraj priče. Međutim, to se nigdje i ne navodi .

Europski sud nema pravo da određuje društveno uređenje, nego samo da cijeni jesu li individualna prava pojedinaca u skladu sa Eur, Konvencijom.

Protokol 12. i članak 14. Konvencije propisuju SVAKO IMA PRAVO DA BUDE BIRAN NA SVIM NIVOIMA VLASTI, i to je pravo koje imaju konst. narodu ali ne i ostali u BiH i Srbi u FBiH odnosno Hrvati i Bošnjaci u RS-u.

Riješi da imaju teoretsko pravo da mogu biti birani i riješena stvar.
plavi_E
Posts: 7613
Joined: 18/10/2021 19:47

#3238 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by plavi_E »

Nije konstitutivnost problem nego blokade. I to je kompromis nek ostane konstitutivnost koja ne moze blokirati volju vecine. Stvarno jedna mala promjena ustava. Sitnica.
plavi_E
Posts: 7613
Joined: 18/10/2021 19:47

#3239 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by plavi_E »

Pa kako moze svako biti biran u Presjednistvo BiH ako ostane da se bira Bosnjak, Srbin i Hrvat.
:-)
User avatar
ako te pitaju
Posts: 2342
Joined: 18/07/2018 10:31

#3240 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by ako te pitaju »

mO k3 wrote: 24/12/2021 14:34
mO k3 wrote: 23/12/2021 16:45


Ovo je najvazniji dio konstutivnost je supljak ....


"Svi građani u BiH treba da imaju jednaka prava. Presuda 'Sejdić-Finci' nije jedina presuda Evropskog suda za ljudska prava koju vlasti u BiH i dalje zanemaruju - vlasti moraju poduzeti i korake koje je taj sud naložio u presudima u predmetima Zornić, Pilav i Šlaku, kao i najrecentnijem predmetu Pudarić, čime bi se okončala diskriminacija na osnovu etničke pripadnosti ili prebivališta", naveo je.


Da ti prevedem na srpski??
Poenta …

POENTA ŠTO GOVORI SCHMIDT JE :


….. Istovremeno, namjera ove presude nije da dovede u pitanje državotvornost tri konstitutivna naroda………….

"Gospodin Komšić je hrvatski predstavnik u državnom predsjedništvu, ali su ga više birali Bošnjaci nego Hrvati. Koliko je sistem kompliciran, pokazuje i činjenica da je predstavnik Hrvata Čović izgubio u sučeljavanju s Komšićem",
User avatar
ako te pitaju
Posts: 2342
Joined: 18/07/2018 10:31

#3241 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by ako te pitaju »

plavi_E wrote: 24/12/2021 14:58 Pa kako moze svako biti biran u Presjednistvo BiH ako ostane da se bira Bosnjak, Srbin i Hrvat.
:-)
Ne mora se izričito navoditi, nego nek se nađe mehanizam da se može većinom 3 konst naroda izabrati legitiman predstavnik tih naroda.
plavi_E
Posts: 7613
Joined: 18/10/2021 19:47

#3242 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by plavi_E »

namjera ove presude nije da dovede u pitanje državotvornost tri konstitutivna naroda

A znaci ne dovodi se u pitanje drzavotvornost a ne konstitutivnost.
plavi_E
Posts: 7613
Joined: 18/10/2021 19:47

#3243 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by plavi_E »

ako te pitaju wrote: 24/12/2021 15:03
plavi_E wrote: 24/12/2021 14:58 Pa kako moze svako biti biran u Presjednistvo BiH ako ostane da se bira Bosnjak, Srbin i Hrvat.
:-)
Ne mora se izričito navoditi, nego nek se nađe mehanizam da se može većinom 3 konst naroda izabrati legitiman predstavnik tih naroda.
Znaci i dalje ce se birati Bosnjak, Srbin i Hrvat samo se to nece izricito navoditi.
:lol:
User avatar
ako te pitaju
Posts: 2342
Joined: 18/07/2018 10:31

#3244 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by ako te pitaju »

plavi_E wrote: 24/12/2021 15:06
ako te pitaju wrote: 24/12/2021 15:03

Ne mora se izričito navoditi, nego nek se nađe mehanizam da se može većinom 3 konst naroda izabrati legitiman predstavnik tih naroda.
Znaci i dalje ce se birati Bosnjak, Srbin i Hrvat samo se to nece izricito navoditi.
:lol:
ne, i dalje će se birati legitiman predstavnik konstitutivnih naroda za ona mjesta koja sadrže mehanizme zaštite vitalnih interesa konstitutivnih naroda.

Povijest BiH je vrlo jasna , komplicirana, složena, ali jasna.
plavi_E
Posts: 7613
Joined: 18/10/2021 19:47

#3245 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by plavi_E »

U povijesti Bosne doslo je do promjene koje nije bilo u zadnjih 300 godina. Pojavila se demografska i politicka vecina. U presudi SF iz 2009. jasno stoji da tad 2009. godine nije jos vrijeme za vladavinu vecine. Ali nije vise 2009. nego skoro 2022. Vladavina veciine tamo gdje postoji je demokratska neminovnost. SR BiH je pokazala da konstitutivnost nije prepreka vladavini vecine.
User avatar
lerdi
Posts: 3511
Joined: 14/02/2008 00:52
Location: Sarajevo

#3246 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by lerdi »

ako te pitaju wrote: 24/12/2021 14:55
Izini ali ostavljaš utisak površnog poznavanja materije sa ovakvim upisima. Razumijem da moraš držati neki kurs ali kad opališ u zid malo promućkaj glavom ili se bar ušuti. Niko nije pomenuo ukidanje Doma naroda već se radio o tome da se na osnovu ovih presuda Dom naroda ne može više popunjavati kao do sada tj. da se etnički prefiksi moraju ukljanjati. Nema više etničkih kvota u vladama, skupštinama, kod zapošljavanja itd. Ostaju tri konstitutivna naroda i ostali građani ali pripadnici konstitutivnih narodih naroda ne mogu samo na osnovu toga imati privilegije. Samim tim koncept konstitutivnosti kakav je danas na snazi, tj. zloubotreba tog koncepta, se izbacuje iz upotrebe i daju se jednaka prava svim građanima. Naravno etnonacionalistima ovo predstavlja smak svijeta jer im se čitava politika bazira upravo na tim etničkim podjelama, popunjavanju "njihovih" kvota itd. Dakle nije naloženo ukidanje konstitutivnih naroda i Doma naroda, ali jeste naloženo odustajanje od prinicipa konstitutivnosti koji se danas zloupotrebljava. To je i Schmidt rekao samo što ga ti, kao i dosta drugih stvari, potpuno pogrešno shvataš tj. shvataš onako kako tebi odgovara a ne onako kako zaista jeste.

Sve ste nervozniji i nervozniji, a razumijem razlog. Gadno je kad vidiš da i stranci počinju shvaćati bit europskih odluka koje su kontra građanskoj državi.

U potpunosti se slažem da se Dom naroda ne može više popunjavati na temelju ograničavanja zbog etničke pripadnosti, i to se točno navodi u odlukama Europskih sudova.
No i Europski sudovi jasno naglašavaju da su domovi naroda osnovani radi zaštite interesa konstitutivnih naroda, ali da se mora dati značaj na vitalnim interesima.

Uklanjanjem etnički prefiksa, omogućava se Jakovi i ostalima da imaju pravo da se kandidiraju u Domu naroda, te samim tim oni imaju ista prava kao i pripadnici konstitutivnih naroda, odnosno ne postoji diskriminacija po etničkom porijeklu.

Sud zahtjeva da se odustane od davanja posebnih prava konstitutivnih naroda DA SE SAMO ONI MOGU KANDIDIRATI I BITIT BIRANI, a uopće se ne ulazi da bi Domovi naroda trebali štiti vitalne interese konstitutivnih naroda.

Schmidt je to jasno naglasio ODLUKE EUR sudova ne diraju i ne ulaze u konstitutivnost naroda.

da si pogrešno protumačio odluke, jasno je iz činjenice da za ovo što ti gore tvrdiš. odluka bi bila jasna ukinute Domove naroda i tročlano predsjedništvo i kraj priče. Međutim, to se nigdje i ne navodi .

Europski sud nema pravo da određuje društveno uređenje, nego samo da cijeni jesu li individualna prava pojedinaca u skladu sa Eur, Konvencijom.

Protokol 12. i članak 14. Konvencije propisuju SVAKO IMA PRAVO DA BUDE BIRAN NA SVIM NIVOIMA VLASTI, i to je pravo koje imaju konst. narodu ali ne i ostali u BiH i Srbi u FBiH odnosno Hrvati i Bošnjaci u RS-u.

Riješi da imaju teoretsko pravo da mogu biti birani i riješena stvar.
E čuj sve ste nervozniji. Prije svega ko smo to mi? Ako misliš na snage koje žele opstanak BIH sa modernim Ustavom koji je prilagođen vrijednostima modernog svijeta onda fakat ne vidim gdje se to, osim u nekoj tvojoj fikciji, može vidjeti. Jedino gdje ima nervoze je HNS koji prijeti blokiranjem izbora ukoliko ne bude kako oni hoće. Ako to nije znak nervoze ja ne znam šta jeste.

I opet ti kažem. Totalno pogrešno sve tumačiš i pokušavaš nekakvim vratolomijama stvari predstaviti onakvim kakve nisu u stvarnosti. Ok shvatam da kao neko ko je po zadatku ovdje moraš to raditi ali prijateljski ti savjetujem da se ostaviš čorava posla jer od toga što ti propagiraš i što HNS želi nema ništa. Ukidanje principa konstitutivnosti, po kojem su tri konstitutivna naroda iznad ostalih naroda, je neminovnost jer je diskriminatoran i protivan svemu onome što su vrijednosti modernog svijeta. Da ti uprostim niko ti neće braniti da se izjašnjavaš kao jedan od konstitutivnih naroda ali to ti ne može biti referenca nizašta. Nema zagarantovanih kvota, nema uhljebljavanja samo što je neko BHS itd.
User avatar
ako te pitaju
Posts: 2342
Joined: 18/07/2018 10:31

#3247 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by ako te pitaju »

@lerdi da bi mogao argumentirano odgovoriti na moj post,kao što sam ja na tvoj, moraš pročitati odluku i znati što je Europska konvencije o ljudskim pravima.

Razumijem da taj nedostatak pokušavaš popuniti glupostima da sam HNS ili HDZ i slično,jer da imaš argument naveo bi ga,ali lakše je uvjeravati da sam tu radi posla ili slično tipično šibičarski

Schmidt izgleda zna,zato je i rekao ono što ja tvrdim, eur.odluke ne diraju niti se odnose na konstitutivnost naroda
plavi_E
Posts: 7613
Joined: 18/10/2021 19:47

#3248 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by plavi_E »

Shmit je rekao ovo

namjera ove presude nije da dovede u pitanje državotvornost tri konstitutivna naroda
User avatar
lerdi
Posts: 3511
Joined: 14/02/2008 00:52
Location: Sarajevo

#3249 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by lerdi »

ako te pitaju wrote: 24/12/2021 15:56 @lerdi da bi mogao argumentirano odgovoriti na moj post,kao što sam ja na tvoj, moraš pročitati odluku i znati što je Europska konvencije o ljudskim pravima.

Razumijem da taj nedostatak pokušavaš popuniti glupostima da sam HNS ili HDZ i slično,jer da imaš argument naveo bi ga,ali lakše je uvjeravati da sam tu radi posla ili slično tipično šibičarski

Schmidt izgleda zna,zato je i rekao ono što ja tvrdim, eur.odluke ne diraju niti se odnose na konstitutivnost naroda
Nemoj ti samo o argumentaciji molim te. Sve što pišeš ovdje su realno HNS pamfleti zasnovani na željama i fikcijama i nemaju uporiše niučemu. Postavio sam ti dio iz presude Zornić i ti isti očito nisi pročitao, a još gore je ako jesi i donio ovakve zaključke. Mantraš o presudi Ljubić koju je donio US a zanemaruješ mnogo važniji sud i presudu Zornić. Izvini ali ovo je klasična HNS spika koju možemo čuti na dnevnoj osnovi po RTV HB i portalima tipa dnevno.ba gdje se forsiraju samo oni fragmenti priče koji se vratolomijama mogu plasirati kao dokaz onoga što se priča. Ako forsiraš tu priču zanemarujući sve što ti sugovornici pišu onda ne znam čemu čuđenje kad ti neko kaže da si HNS bot.

Da bi diskutovao sa nekim moraš čitati šta taj neko drugi piše i pokušati razumjeti. Prvo si napisao kako je neko iz presuda zaključio da treba ukinuti Dom naroda a ja to nigdje nisam napisao, onda forisraš priču o Schmidtu i tome kako je on rekao da presude ne idu u smijeru ukidanja konstitutivnosti naroda a ni to ja nisam rekao. Ono što sam ti rekao i evo opet ću ponoviti. Sve si pogrešno razumio i forsiraš priču koja nema uporišta niučemu. Presude se ne odnose na konstitutivne naroda nego se odnose na princip konstitutivnosti što je nešto sasvim drugo i to sam ti najjednostavnije pokušao objasniti. Ako ti treba nacrtati da bi shvatio nije ni to problem.
kakabanja213
Posts: 3833
Joined: 10/12/2012 22:16

#3250 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by kakabanja213 »

ako te pitaju wrote: 24/12/2021 14:55
Izini ali ostavljaš utisak površnog poznavanja materije sa ovakvim upisima. Razumijem da moraš držati neki kurs ali kad opališ u zid malo promućkaj glavom ili se bar ušuti. Niko nije pomenuo ukidanje Doma naroda već se radio o tome da se na osnovu ovih presuda Dom naroda ne može više popunjavati kao do sada tj. da se etnički prefiksi moraju ukljanjati. Nema više etničkih kvota u vladama, skupštinama, kod zapošljavanja itd. Ostaju tri konstitutivna naroda i ostali građani ali pripadnici konstitutivnih narodih naroda ne mogu samo na osnovu toga imati privilegije. Samim tim koncept konstitutivnosti kakav je danas na snazi, tj. zloubotreba tog koncepta, se izbacuje iz upotrebe i daju se jednaka prava svim građanima. Naravno etnonacionalistima ovo predstavlja smak svijeta jer im se čitava politika bazira upravo na tim etničkim podjelama, popunjavanju "njihovih" kvota itd. Dakle nije naloženo ukidanje konstitutivnih naroda i Doma naroda, ali jeste naloženo odustajanje od prinicipa konstitutivnosti koji se danas zloupotrebljava. To je i Schmidt rekao samo što ga ti, kao i dosta drugih stvari, potpuno pogrešno shvataš tj. shvataš onako kako tebi odgovara a ne onako kako zaista jeste.

Sve ste nervozniji i nervozniji, a razumijem razlog. Gadno je kad vidiš da i stranci počinju shvaćati bit europskih odluka koje su kontra građanskoj državi.

U potpunosti se slažem da se Dom naroda ne može više popunjavati na temelju ograničavanja zbog etničke pripadnosti, i to se točno navodi u odlukama Europskih sudova.
No i Europski sudovi jasno naglašavaju da su domovi naroda osnovani radi zaštite interesa konstitutivnih naroda, ali da se mora dati značaj na vitalnim interesima.

Uklanjanjem etnički prefiksa, omogućava se Jakovi i ostalima da imaju pravo da se kandidiraju u Domu naroda, te samim tim oni imaju ista prava kao i pripadnici konstitutivnih naroda, odnosno ne postoji diskriminacija po etničkom porijeklu.

Sud zahtjeva da se odustane od davanja posebnih prava konstitutivnih naroda DA SE SAMO ONI MOGU KANDIDIRATI I BITIT BIRANI, a uopće se ne ulazi da bi Domovi naroda trebali štiti vitalne interese konstitutivnih naroda.

Schmidt je to jasno naglasio ODLUKE EUR sudova ne diraju i ne ulaze u konstitutivnost naroda.

da si pogrešno protumačio odluke, jasno je iz činjenice da za ovo što ti gore tvrdiš. odluka bi bila jasna ukinute Domove naroda i tročlano predsjedništvo i kraj priče. Međutim, to se nigdje i ne navodi .

Europski sud nema pravo da određuje društveno uređenje, nego samo da cijeni jesu li individualna prava pojedinaca u skladu sa Eur, Konvencijom.

Protokol 12. i članak 14. Konvencije propisuju SVAKO IMA PRAVO DA BUDE BIRAN NA SVIM NIVOIMA VLASTI, i to je pravo koje imaju konst. narodu ali ne i ostali u BiH i Srbi u FBiH odnosno Hrvati i Bošnjaci u RS-u.

Riješi da imaju teoretsko pravo da mogu biti birani i riješena stvar.
Ova zadnja recenica ti je sustina svega sto ti ovdje postas. Rijesi tako da bude kao da imas pravo ali tomsto je na taj nacin to pravo nemoguce ostvariti jebiga. Pa i vi Hrvati legitimni sada teoretski imate sva prava ali jebiga eto Bosnjaci glasaju u vase ime, navodno.
Locked