otkud ta teorija?
Pitamo Mehanicare ?
Moderators: _BataZiv_0809, anex
- bitanga_sa_otesa
- Posts: 39559
- Joined: 27/03/2014 09:56
- Location: štavanj
- Grijem se na: drva
- Vozim: pezejca
- Horoskop: ne vjerujem
- Contact:
-
AtillaS
- Posts: 2140
- Joined: 27/08/2021 18:55
#38852 Re: Pitamo Mehanicare ?
Bilo uvijek tako. I proizvođači tako savjetuju.
-
Limited Sky
- Posts: 493
- Joined: 01/02/2019 02:00
- Location: rajvoSa
#38853 Re: Pitamo Mehanicare ?
Zna li neko gdje kupiti Champion metlice brisace u Sarajevu?
Taj brend metlica brisaca mi dosao na autu kad sam kupio prije 4 godine i evo sve vrijeme odlicno brisu, a neki dan zaledio brisac i kako sam trznuo otkide se ona guma
Taj brend metlica brisaca mi dosao na autu kad sam kupio prije 4 godine i evo sve vrijeme odlicno brisu, a neki dan zaledio brisac i kako sam trznuo otkide se ona guma
- bitanga_sa_otesa
- Posts: 39559
- Joined: 27/03/2014 09:56
- Location: štavanj
- Grijem se na: drva
- Vozim: pezejca
- Horoskop: ne vjerujem
- Contact:
#38854 Re: Pitamo Mehanicare ?
gdje je bilo? lupate gluposti ... istosmjerna struja tece u jednom smjeru - samo ime govori.
na izvoru gdje god prekines svejedno je ,koju god zicu skines prekidas strujni krug.nemas napona ni struje ,ne tece kroz zrak ,vec kroz provodnik....
-
530i
- Posts: 9169
- Joined: 08/12/2009 17:31
#38855 Re: Pitamo Mehanicare ?
Pogledaj u Motorexu, nekad su ih imali.Limited Sky wrote: ↑22/12/2021 20:30 Zna li neko gdje kupiti Champion metlice brisace u Sarajevu?
Taj brend metlica brisaca mi dosao na autu kad sam kupio prije 4 godine i evo sve vrijeme odlicno brisu, a neki dan zaledio brisac i kako sam trznuo otkide se ona guma![]()
- drug_profi
- Posts: 65433
- Joined: 16/07/2012 16:00
#38856 Re: Pitamo Mehanicare ?
Sta se radi ako se vec treci dan ne pali check engine lampica?
Da nije pregorila?
Da nije pregorila?
- bitanga_sa_otesa
- Posts: 39559
- Joined: 27/03/2014 09:56
- Location: štavanj
- Grijem se na: drva
- Vozim: pezejca
- Horoskop: ne vjerujem
- Contact:
#38857 Re: Pitamo Mehanicare ?
skini crijevo sa usisa,ubaci maticu m6,vrati crijevo,dobro isturiraj i upalice se garantdrug_profi wrote: ↑22/12/2021 21:11 Sta se radi ako se vec treci dan ne pali check engine lampica?
Da nije pregorila?
- _BataZiv_0809
- Nindža revizor
- Posts: 83495
- Joined: 09/05/2013 13:56
- Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
- Vozim: Lancia na servisu
#38858 Re: Pitamo Mehanicare ?
Da meni hoce pregorit 
- drug_profi
- Posts: 65433
- Joined: 16/07/2012 16:00
#38859 Re: Pitamo Mehanicare ?
E falavi, saću pripremit za ujutro.
- bitanga_sa_otesa
- Posts: 39559
- Joined: 27/03/2014 09:56
- Location: štavanj
- Grijem se na: drva
- Vozim: pezejca
- Horoskop: ne vjerujem
- Contact:
#38860 Re: Pitamo Mehanicare ?
na hladan motor je jos bolji efekat

-
preludezalude
- Posts: 7011
- Joined: 07/03/2012 00:09
#38861 Re: Pitamo Mehanicare ?
Nije to do akumulatora. Nemoj trosit vrijeme na to. Tebe vjerovatno zeza neki senzor. Kada otpojis struju resetuje se ecu i mozes upaliti. Cim odradi malo on uoci gresku.Nemsy wrote: ↑22/12/2021 15:24 Pozdrav
Imam jedan problem, vozim Golf 5 1.9 tdi
Desava mi se zadnjih desetak dana da kada ujutru hocu da upalim auto da se on jednostavno ugasi nakon 2 sekunde
Nekada se desi da ga mogu bez problema paliti dva dana pa onda treci dan ne mogu
Zanimljivo je da kada skinem klemu + sa akumulatora sacekam dvadesetak sekundi i vratim auto bez problema upali, evo i tako to radim desetak mozda i vise dana, razmisljam da odem da proverim akumulator da li mozda treba da se dopuni tecnoscu ili da se dopuni ispravljacem. Akumulator je star 1 god, to mi malo cudno
Ako neko zna, mogao bih mi skratiti problem, hvala.
- _BataZiv_0809
- Nindža revizor
- Posts: 83495
- Joined: 09/05/2013 13:56
- Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
- Vozim: Lancia na servisu
#38862 Re: Pitamo Mehanicare ?
Snimi nam klip "Uradi sam"
- Evolution_IV
- Posts: 20832
- Joined: 29/08/2020 22:58
- Location: Tahiti
- Vozim: 3 Leša
#38863 Re: Pitamo Mehanicare ?
AC/DC sve je to istobitanga_sa_otesa wrote: ↑22/12/2021 20:35gdje je bilo? lupate gluposti ... istosmjerna struja tece u jednom smjeru - samo ime govori.
na izvoru gdje god prekines svejedno je ,koju god zicu skines prekidas strujni krug.nemas napona ni struje ,ne tece kroz zrak ,vec kroz provodnik....
mozda su realizovali Teslinu ideju o bezicnom prenosu el.energije
- bitanga_sa_otesa
- Posts: 39559
- Joined: 27/03/2014 09:56
- Location: štavanj
- Grijem se na: drva
- Vozim: pezejca
- Horoskop: ne vjerujem
- Contact:
#38864 Re: Pitamo Mehanicare ?
ma supljara,procitali neka piskaranja od nekog cyber strucnjaka/besposlicara ili gledali na jutubu dynoduitjorselfEvolution_IV wrote: ↑22/12/2021 21:44
AC/DC sve je to isto![]()
mozda su realizovali Teslinu ideju o bezicnom prenosu el.energije![]()
eto ako skines prvo plus eksplodira auto ,prekidaci na plusu u 99% slucajeva ,isto tako cim upalis/ugasis desi se havarija
-
AtillaS
- Posts: 2140
- Joined: 27/08/2021 18:55
#38865 Re: Pitamo Mehanicare ?
Ne budi sirov.bitanga_sa_otesa wrote: ↑22/12/2021 20:35 gdje je bilo? lupate gluposti ... istosmjerna struja tece u jednom smjeru - samo ime govori.
na izvoru gdje god prekines svejedno je ,koju god zicu skines prekidas strujni krug.nemas napona ni struje ,ne tece kroz zrak ,vec kroz provodnik....
Evo ti objašnjenje inženjera:
The real explanation and simple one is that as long as the negative terminal is connected, the entire car chassis is part of the circuit. Jacking with the positive lead to get it off the battery invites a careless slip of the wrench and you contact any nearby metal you will have a huge short and a welded wrench, possible burns and physical injury as you jerk back. Not to mention possibly a dead battery if you blow the internal fuse which is usually not repairable.
By removing the negative lead first, there is no danger if your wrench touches the chassis before, during or after wrenching the negative lead. And now when you remove the positive lead there is no dangers because the chassis is no longer in the circuit. Well, you do have to be careful not to touch the battery negative post… that is still quite live! But it is a much smaller potential hazard spot than the entire car!
When reinstalling the battery, reverse the process. Connect the positive terminal first, then the negative very last for the same reasons.
- r00tf
- Posts: 111
- Joined: 21/11/2019 16:46
- bitanga_sa_otesa
- Posts: 39559
- Joined: 27/03/2014 09:56
- Location: štavanj
- Grijem se na: drva
- Vozim: pezejca
- Horoskop: ne vjerujem
- Contact:
#38867 Re: Pitamo Mehanicare ?
hvala inzinjeru,da ne bi tebe nikad ne bih znao da ne diram gedorom po masi kad odvrcem plusnu klemu
ja sam mnogo kompleksnije stvari ucio 4 godine u elektrotehnickoj skoli ,a interesovalo me to,pa zamisli kako sam savladao materiju.
izvini,odoh sad citati jednu knjigu:

a ti dobro smisli do ujutru ili pitaj inzinjera ,pa mi odgovori i pojasni,sta je opasnije u autu? akumulator napona 14v ili akumulator napona 10v i gdje se prekine strujno kolo kad se isprazni akumulator? na plusu ili minusu??'
- vjeshalica
- Posts: 20768
- Joined: 31/03/2019 14:56
#38869 Re: Pitamo Mehanicare ?
đeš njega učiti tome fkt
- bitanga_sa_otesa
- Posts: 39559
- Joined: 27/03/2014 09:56
- Location: štavanj
- Grijem se na: drva
- Vozim: pezejca
- Horoskop: ne vjerujem
- Contact:
#38870 Re: Pitamo Mehanicare ?
nisam ni ocekivao bolji odgovor

-
veselinovic
- Posts: 149
- Joined: 11/11/2011 16:57
#38871 Re: Pitamo Mehanicare ?
Postoji logicno objasnjenje. Kad skidas akk i krenes prvo + klemu da skines, a dohvatis kljucem do sasije bice bum. Ako skidas prvo - i dohvatis kljucem do sasije bice nista. To je dobro pravilo
- Laplace
- Posts: 14706
- Joined: 19/11/2012 18:37
#38872 Re: Pitamo Mehanicare ?
Čekaj, da li akumulatori i danas imaju napon od 12 V ili su ga povećali na 1200 V? Samo pitam.veselinovic wrote: ↑23/12/2021 06:45Postoji logicno objasnjenje. Kad skidas akk i krenes prvo + klemu da skines, a dohvatis kljucem do sasije bice bum. Ako skidas prvo - i dohvatis kljucem do sasije bice nista. To je dobro pravilo
- Evolution_IV
- Posts: 20832
- Joined: 29/08/2020 22:58
- Location: Tahiti
- Vozim: 3 Leša
-
zigson
- Posts: 4818
- Joined: 04/04/2015 22:17
#38874 Re: Pitamo Mehanicare ?
Pa ne skidas trafo stanicu 
- vjeshalica
- Posts: 20768
- Joined: 31/03/2019 14:56
#38875 Re: Pitamo Mehanicare ?
Ja sam te branila bgm
