Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39559
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#38851 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

noviclan wrote: 22/12/2021 20:11

Prilikom demontaze uvijek se skida - zatim + , prilikom montaze + pa -
otkud ta teorija?
AtillaS
Posts: 2140
Joined: 27/08/2021 18:55

#38852 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by AtillaS »

bitanga_sa_otesa wrote: 22/12/2021 20:23
noviclan wrote: 22/12/2021 20:11

Prilikom demontaze uvijek se skida - zatim + , prilikom montaze + pa -
otkud ta teorija?
Bilo uvijek tako. I proizvođači tako savjetuju.
Limited Sky
Posts: 493
Joined: 01/02/2019 02:00
Location: rajvoSa

#38853 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Limited Sky »

Zna li neko gdje kupiti Champion metlice brisace u Sarajevu?
Taj brend metlica brisaca mi dosao na autu kad sam kupio prije 4 godine i evo sve vrijeme odlicno brisu, a neki dan zaledio brisac i kako sam trznuo otkide se ona guma :lol:
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39559
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#38854 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

AtillaS wrote: 22/12/2021 20:26

Bilo uvijek tako. I proizvođači tako savjetuju.
gdje je bilo? lupate gluposti ... istosmjerna struja tece u jednom smjeru - samo ime govori.
na izvoru gdje god prekines svejedno je ,koju god zicu skines prekidas strujni krug.nemas napona ni struje ,ne tece kroz zrak ,vec kroz provodnik....
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#38855 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by 530i »

Limited Sky wrote: 22/12/2021 20:30 Zna li neko gdje kupiti Champion metlice brisace u Sarajevu?
Taj brend metlica brisaca mi dosao na autu kad sam kupio prije 4 godine i evo sve vrijeme odlicno brisu, a neki dan zaledio brisac i kako sam trznuo otkide se ona guma :lol:
Pogledaj u Motorexu, nekad su ih imali.
User avatar
drug_profi
Posts: 65431
Joined: 16/07/2012 16:00

#38856 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by drug_profi »

Sta se radi ako se vec treci dan ne pali check engine lampica?
Da nije pregorila?
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39559
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#38857 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

drug_profi wrote: 22/12/2021 21:11 Sta se radi ako se vec treci dan ne pali check engine lampica?
Da nije pregorila?
skini crijevo sa usisa,ubaci maticu m6,vrati crijevo,dobro isturiraj i upalice se garant :D
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83493
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#38858 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by _BataZiv_0809 »

Da meni hoce pregorit :lol:
User avatar
drug_profi
Posts: 65431
Joined: 16/07/2012 16:00

#38859 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by drug_profi »

E falavi, saću pripremit za ujutro.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39559
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#38860 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

na hladan motor je jos bolji efekat :thumbup: :bih:
preludezalude
Posts: 7011
Joined: 07/03/2012 00:09

#38861 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by preludezalude »

Nemsy wrote: 22/12/2021 15:24 Pozdrav
Imam jedan problem, vozim Golf 5 1.9 tdi
Desava mi se zadnjih desetak dana da kada ujutru hocu da upalim auto da se on jednostavno ugasi nakon 2 sekunde
Nekada se desi da ga mogu bez problema paliti dva dana pa onda treci dan ne mogu
Zanimljivo je da kada skinem klemu + sa akumulatora sacekam dvadesetak sekundi i vratim auto bez problema upali, evo i tako to radim desetak mozda i vise dana, razmisljam da odem da proverim akumulator da li mozda treba da se dopuni tecnoscu ili da se dopuni ispravljacem. Akumulator je star 1 god, to mi malo cudno
Ako neko zna, mogao bih mi skratiti problem, hvala.
Nije to do akumulatora. Nemoj trosit vrijeme na to. Tebe vjerovatno zeza neki senzor. Kada otpojis struju resetuje se ecu i mozes upaliti. Cim odradi malo on uoci gresku.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83493
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#38862 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by _BataZiv_0809 »

drug_profi wrote: 22/12/2021 21:13 E falavi, saću pripremit za ujutro.
Snimi nam klip "Uradi sam" :sax:
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#38863 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Evolution_IV »

bitanga_sa_otesa wrote: 22/12/2021 20:35
AtillaS wrote: 22/12/2021 20:26

Bilo uvijek tako. I proizvođači tako savjetuju.
gdje je bilo? lupate gluposti ... istosmjerna struja tece u jednom smjeru - samo ime govori.
na izvoru gdje god prekines svejedno je ,koju god zicu skines prekidas strujni krug.nemas napona ni struje ,ne tece kroz zrak ,vec kroz provodnik....
AC/DC sve je to isto 8-)


mozda su realizovali Teslinu ideju o bezicnom prenosu el.energije :D
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39559
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#38864 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

Evolution_IV wrote: 22/12/2021 21:44
AC/DC sve je to isto 8-)


mozda su realizovali Teslinu ideju o bezicnom prenosu el.energije :D
ma supljara,procitali neka piskaranja od nekog cyber strucnjaka/besposlicara ili gledali na jutubu dynoduitjorself
eto ako skines prvo plus eksplodira auto ,prekidaci na plusu u 99% slucajeva ,isto tako cim upalis/ugasis desi se havarija :run:
AtillaS
Posts: 2140
Joined: 27/08/2021 18:55

#38865 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by AtillaS »

bitanga_sa_otesa wrote: 22/12/2021 20:35 gdje je bilo? lupate gluposti ... istosmjerna struja tece u jednom smjeru - samo ime govori.
na izvoru gdje god prekines svejedno je ,koju god zicu skines prekidas strujni krug.nemas napona ni struje ,ne tece kroz zrak ,vec kroz provodnik....
Ne budi sirov.

Evo ti objašnjenje inženjera:
The real explanation and simple one is that as long as the negative terminal is connected, the entire car chassis is part of the circuit. Jacking with the positive lead to get it off the battery invites a careless slip of the wrench and you contact any nearby metal you will have a huge short and a welded wrench, possible burns and physical injury as you jerk back. Not to mention possibly a dead battery if you blow the internal fuse which is usually not repairable.

By removing the negative lead first, there is no danger if your wrench touches the chassis before, during or after wrenching the negative lead. And now when you remove the positive lead there is no dangers because the chassis is no longer in the circuit. Well, you do have to be careful not to touch the battery negative post… that is still quite live! But it is a much smaller potential hazard spot than the entire car!

When reinstalling the battery, reverse the process. Connect the positive terminal first, then the negative very last for the same reasons.
User avatar
r00tf
Posts: 111
Joined: 21/11/2019 16:46

#38866 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by r00tf »

AtillaS wrote: 22/12/2021 20:11
r00tf wrote: 22/12/2021 17:49
Hvala drug, rijesio sam updateom SW od Navi sad radi sve perfektno cak sam i nasao mape za Eastern EU :D :evil:
Eastern EU, najbolji shop živahnih vagina.
Danas mi je mozak na leru ahahah
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39559
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#38867 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

AtillaS wrote: 22/12/2021 21:51
Ne budi sirov.

Evo ti objašnjenje inženjera:

hvala inzinjeru,da ne bi tebe nikad ne bih znao da ne diram gedorom po masi kad odvrcem plusnu klemu :lol: :lol: :lol:
ja sam mnogo kompleksnije stvari ucio 4 godine u elektrotehnickoj skoli ,a interesovalo me to,pa zamisli kako sam savladao materiju.
izvini,odoh sad citati jednu knjigu:

Image




a ti dobro smisli do ujutru ili pitaj inzinjera ,pa mi odgovori i pojasni,sta je opasnije u autu? akumulator napona 14v ili akumulator napona 10v i gdje se prekine strujno kolo kad se isprazni akumulator? na plusu ili minusu??'
AtillaS
Posts: 2140
Joined: 27/08/2021 18:55

#38868 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by AtillaS »

Kakav smor. :-)
User avatar
vjeshalica
Posts: 20768
Joined: 31/03/2019 14:56

#38869 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by vjeshalica »

đeš njega učiti tome fkt
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39559
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#38870 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

nisam ni ocekivao bolji odgovor :lol: :lol: :lol:
veselinovic
Posts: 149
Joined: 11/11/2011 16:57

#38871 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by veselinovic »

bitanga_sa_otesa wrote: 22/12/2021 20:23
noviclan wrote: 22/12/2021 20:11

Prilikom demontaze uvijek se skida - zatim + , prilikom montaze + pa -
otkud ta teorija?
Postoji logicno objasnjenje. Kad skidas akk i krenes prvo + klemu da skines, a dohvatis kljucem do sasije bice bum. Ako skidas prvo - i dohvatis kljucem do sasije bice nista. To je dobro pravilo
User avatar
Laplace
Posts: 14703
Joined: 19/11/2012 18:37

#38872 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Laplace »

veselinovic wrote: 23/12/2021 06:45
bitanga_sa_otesa wrote: 22/12/2021 20:23

otkud ta teorija?
Postoji logicno objasnjenje. Kad skidas akk i krenes prvo + klemu da skines, a dohvatis kljucem do sasije bice bum. Ako skidas prvo - i dohvatis kljucem do sasije bice nista. To je dobro pravilo
Čekaj, da li akumulatori i danas imaju napon od 12 V ili su ga povećali na 1200 V? Samo pitam.
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#38873 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Evolution_IV »

:lol: :lol:
zigson
Posts: 4818
Joined: 04/04/2015 22:17

#38874 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by zigson »

Pa ne skidas trafo stanicu :lol:
User avatar
vjeshalica
Posts: 20768
Joined: 31/03/2019 14:56

#38875 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by vjeshalica »

bitanga_sa_otesa wrote: 23/12/2021 06:16 nisam ni ocekivao bolji odgovor :lol: :lol: :lol:
Ja sam te branila bgm 8-)
Post Reply