Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

User avatar
drug_profi
Posts: 65433
Joined: 16/07/2012 16:00

#38801 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by drug_profi »

Koliko dana u sedmici je normalno da gori check engine? :mrgreen:
EasyMan
Posts: 2033
Joined: 30/11/2020 16:31

#38802 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by EasyMan »

drug_profi wrote: 20/12/2021 13:32 Koliko dana u sedmici je normalno da gori check engine? :mrgreen:
Zavisi koje auto je u pitanju :D Kod golfa i passata recimo svaki dan :D
User avatar
Revolucionar ★
Posts: 2347
Joined: 27/10/2011 17:39
Location: Adventure seeker on an empty street

#38803 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Revolucionar ★ »

EasyMan wrote: 20/12/2021 13:39
drug_profi wrote: 20/12/2021 13:32 Koliko dana u sedmici je normalno da gori check engine? :mrgreen:
Zavisi koje auto je u pitanju :D Kod golfa i passata recimo svaki dan :D
Mogu potvrdit za Pasaterije, ako ne svijetli jedan dan, onda nesto stvarno nije uredu :D

A ovo za Pola, obavezno provjerit kociona klijesta i dal je ulje gdje izbilo pa gubi se pritisak. I kod mene je sve normalno radilo, auto je kocilo, ali se greska palila. Na kraju reparacija klijesta..
EasyMan
Posts: 2033
Joined: 30/11/2020 16:31

#38804 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by EasyMan »

Revolucionar ★ wrote: 20/12/2021 13:49
EasyMan wrote: 20/12/2021 13:39

Zavisi koje auto je u pitanju :D Kod golfa i passata recimo svaki dan :D
Mogu potvrdit za Pasaterije, ako ne svijetli jedan dan, onda nesto stvarno nije uredu :D

A ovo za Pola, obavezno provjerit kociona klijesta i dal je ulje gdje izbilo pa gubi se pritisak. I kod mene je sve normalno radilo, auto je kocilo, ali se greska palila. Na kraju reparacija klijesta..
To njima svijetli protiv uroka. :lol:
NecuVise
Posts: 2885
Joined: 10/01/2020 20:02

#38805 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NecuVise »

Revolucionar ★ wrote: 20/12/2021 13:49
EasyMan wrote: 20/12/2021 13:39

Zavisi koje auto je u pitanju :D Kod golfa i passata recimo svaki dan :D
Mogu potvrdit za Pasaterije, ako ne svijetli jedan dan, onda nesto stvarno nije uredu :D

A ovo za Pola, obavezno provjerit kociona klijesta i dal je ulje gdje izbilo pa gubi se pritisak. I kod mene je sve normalno radilo, auto je kocilo, ali se greska palila. Na kraju reparacija klijesta..
Gdje i koliko je koštala reparacija? meni rekoše a su mi prednja lijeva loša.
User avatar
kabal1337
Posts: 13449
Joined: 11/02/2012 21:08

#38806 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kabal1337 »

ako gdje sta curi, onda je vjerovatno zadnji kocioni cilindar.
Ima senzor sa donje strane glavnog kocionog cilindra.
Qwerty1234
Posts: 1278
Joined: 27/05/2021 09:57

#38807 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Qwerty1234 »

Ako kome bude trebalo

Zamjenjena sva ulja za pogon u a3 quattru.

Ulje u mjenjacu 2.3l 75w80
Ulje u diffovima 2l (1l nazad i 0.9 naprijed) 75w90
Ulje u haldexu 0.7l
Filter haldexa

Sve skupa sa rukama 320 KM.Uz to ociscena i haldex pumpa, tj sitka u njoj.Posla cca 1.5h.

Momci u avantiju (svrakino) odradili poso super profesionalno.Glavni majstor i sam vozi auto sa tim pogonom tako da :thumbup:

Mislim da bi cijene za svakog audija/golfa/oktaviju sa gen. 4 haldexom i manuelnim mjenjacem trebale biti u 5 deka.
ucenik1234
Posts: 1191
Joined: 06/11/2012 22:10

#38808 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by ucenik1234 »

Pozdrav. Neku noc nasuo plin na hifi i kad sam parkirao, nakon pola sata voznje, izbaci antipolution fault check engine. Kod je p2178, kao prebogata smjesa. Ponistim gresku, medjutim opet se danas pojavi. Izbacuje gresku iskljucivo na plinu, auto normalno radi, vuce, ne trokira tako da s te strane nema problema.

Sta mislite sta bi moglo biti? Maf, filter zraka? Nesto mi sve vuce da sam smece od plina nasuo

Auto je peugeot 308 i greska se nikad ne javlja na benzinu.
Last edited by ucenik1234 on 20/12/2021 14:51, edited 1 time in total.
CaptainAmerica2021
Posts: 48
Joined: 20/12/2021 14:36

#38809 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by CaptainAmerica2021 »

Dobar dan svima.

Novi sam na forumu te sam se, nakon nekoliko mehanicara, odlucio ovdje obratiti za pomoc. Radi se o Seat Leon 2011 1.4 tsi 125ks. Unaprijed se izvinjavam na eventualnim greskama u terminologiji ali probat cu opisati situaciju najbolje sto mogu.
U zadnjih mjesec dana imam problem sa paljenjem automobila. Naime, svakih nekoliko dana, odnosno svaka 2,3 dana, pri prvom paljenju automobil ne nabije dovoljan broj obrtaja (bar ja tamo mislim), te se odmah ne upali. Ponavljajuci proces paljenja (verglanja) 3,4, ili 5 puta auto se normalno upali i onda u toku dana kao i sljedeca 2,3 nemam ovaj problem. takodjer sam primijetio ako kontakt stoji malo duže, da auto onda neće ni da 'zavergla.' Izvadim kljuc, ponovo dam kontakt i onda vergla i upali normalno. Moj mehanicar je prvobitno smatrao da je rijec o klapni gasa, medjutim ispostavilo se da to nije problem jer je klapna u najboljem redu. (skinuta, ociscena i ponovo vracena). Na njegovu sugestiju, obratio sam se elektricaru da provjeri da li je problem struje. Auto je bio 2 dana kod elektricara i on nije ustanovio niti jedan kvar ili problem, sve je u najboljem redu sa instrument tablom te automobil ne prikazuje nikakve greske na kompjuteru. Smatram da ne bih smio dozvoliti da se ovaj problem 'otegne' da ne bih napravio jos veci kuršlus i nadam se da mi neko moze dati adekvatan savjet kao i preporuku kome da se obratim imajuci u vidu to da kada odem do mehanicara, sa zagrijanim autom, taj se problem nece manifestovati na licu mjesta jer se to desava, kako sam i naveo, svaka 2,3 dana ujutro pri prvom paljenju.
Akumulator je stavljen nov prije mjesec dana, nema nikakvih gresaka na instrument tabli niti bilo kakvih mehanickih problema. Prvi sam vlasnik automobila te je sve ove godine uredno odrzavan cak i prije fabricki zadanih intervala. takodjer, auto ide sasvim normalno bez ikakvih gubitaka snage.

Unaprijed hvala.
AtillaS
Posts: 2140
Joined: 27/08/2021 18:55

#38810 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by AtillaS »

Da nisi sipao neko jeftinije gorivo?

Jesi mijenjao ikad svjećice, bobinu?
systemrebel
Posts: 232
Joined: 15/04/2021 11:39

#38811 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by systemrebel »

drug_profi wrote: 20/12/2021 13:32 Koliko dana u sedmici je normalno da gori check engine? :mrgreen:
do bozica a more bit i do nove god'ne
CaptainAmerica2021
Posts: 48
Joined: 20/12/2021 14:36

#38812 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by CaptainAmerica2021 »

AtillaS wrote: 20/12/2021 14:52 Da nisi sipao neko jeftinije gorivo?

Jesi mijenjao ikad svjećice, bobinu?
Uvijek sipam na greeonoilu, to je neki ritual koji nisam mijenjao jer nisam nikada imao problema do sada. Nisam 100% siguran, ali mislim da su svjecice zadnji put mijenjane prije 2 ili 3 godine na preporuku mehanicara koji odrzava auto. One nisu skupe tako da bi mi to mogao biti sljedeci korak odmah ove sedmice.
User avatar
emotivac
Posts: 1612
Joined: 01/03/2013 14:24

#38813 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by emotivac »

CaptainAmerica2021 wrote: 20/12/2021 14:55
AtillaS wrote: 20/12/2021 14:52 Da nisi sipao neko jeftinije gorivo?

Jesi mijenjao ikad svjećice, bobinu?
Uvijek sipam na greeonoilu, to je neki ritual koji nisam mijenjao jer nisam nikada imao problema do sada. Nisam 100% siguran, ali mislim da su svjecice zadnji put mijenjane prije 2 ili 3 godine na preporuku mehanicara koji odrzava auto. One nisu skupe tako da bi mi to mogao biti sljedeci korak odmah ove sedmice.
Koliko si prešao od zamjene svjećića ? Koje si stavio ?
systemrebel
Posts: 232
Joined: 15/04/2021 11:39

#38814 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by systemrebel »

a da se ovaj , nije istego lanac pa je polozaj paljenja sjeban toliko da senzor radilice ne dozvoljava isto? :-)
AtillaS
Posts: 2140
Joined: 27/08/2021 18:55

#38815 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by AtillaS »

Nemoj mijenjati svjećice ako jesi prije par godina, jer one mogu najmanje 60 hiljada km raditi bez problema.

Jeftina ti je varijanta uzeti aditiv za gorivo da malo pročisti sistem, dizne. Možeš to probati.

Da je do lanca čuo bi čagrljanje.
CaptainAmerica2021
Posts: 48
Joined: 20/12/2021 14:36

#38816 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by CaptainAmerica2021 »

emotivac wrote: 20/12/2021 14:58
CaptainAmerica2021 wrote: 20/12/2021 14:55

Uvijek sipam na greeonoilu, to je neki ritual koji nisam mijenjao jer nisam nikada imao problema do sada. Nisam 100% siguran, ali mislim da su svjecice zadnji put mijenjane prije 2 ili 3 godine na preporuku mehanicara koji odrzava auto. One nisu skupe tako da bi mi to mogao biti sljedeci korak odmah ove sedmice.
Koliko si prešao od zamjene svjećića ? Koje si stavio ?
Ne prelazim vise od 10.000km godisnje.

@systemrebel
Stvarno ne znam sta da ti kazem na ovo. Zato sam se i javio ovdje u nadi da mi neko moze nesto sugerisati ili preporuciti majstora za problem koji sam opisao.
systemrebel
Posts: 232
Joined: 15/04/2021 11:39

#38817 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by systemrebel »

meni je sumnjivo jer koliko sam skonto ne pali iz prve nego iz visekratnog paljenja, kad upali sve je kao ok.....
avijon
Posts: 1840
Joined: 20/08/2012 22:10

#38818 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by avijon »

CaptainAmerica2021 wrote: 20/12/2021 15:02
emotivac wrote: 20/12/2021 14:58

Koliko si prešao od zamjene svjećića ? Koje si stavio ?
Ne prelazim vise od 10.000km godisnje.

@systemrebel
Stvarno ne znam sta da ti kazem na ovo. Zato sam se i javio ovdje u nadi da mi neko moze nesto sugerisati ili preporuciti majstora za problem koji sam opisao.
Ja mislim pumpa goriva, sad koja, niskog ili visokog pritiska ne znam. Ali eto gledaj i u tom smjeru
CaptainAmerica2021
Posts: 48
Joined: 20/12/2021 14:36

#38819 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by CaptainAmerica2021 »

systemrebel wrote: 20/12/2021 15:05 meni je sumnjivo jer koliko sam skonto ne pali iz prve nego iz visekratnog paljenja, kad upali sve je kao ok.....
Tacno tako. Svaka 2,3 dana se to desi, i kada upali poslije 2,3 pokusaja paljenja sve je naizgled u najboljem redu, ide normalno, radi normalno dok se opet to ne ponovi za 2,3 ili 4 dana, kako kad. Znaci, zavergla normalno, upali se na momenat i ugasi se. Isto kao da ne nabije dovoljan broj obrtaja odmah. Elektricar je, poslije mehanicara i intervencije sa klapnom gasa, mislio da je mozda do imobilizatora ili da je kod kljuca u pitanju, ali ustanovljeno je da nije.

mozda da probam zamijeniti svjecice, bobinu, staviti taj aditiv za gorivo. Ako to ne bude stvarno ne znam sta bih mogao uraditi. Ili da mi neko preporuci majstora da pogleda eto cisto da iamm i drugo misljenje.
AtillaS
Posts: 2140
Joined: 27/08/2021 18:55

#38820 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by AtillaS »

Nemoj svjećice, bacaš pare bezveze, ako si stavio nove prije par godina. A bobina nije baš ni jeftina da se mijenja napamet.

Naspi aditiv za početak i provjeri na dijagnostici ima li zabilježena kakva greška.

Najgori su problemi koji se javljaju sporadično i koje ne možeš reprodukovati kad dođeš u servis. Bude puno nagađanja, a može i da košta bespotrebno.
CaptainAmerica2021
Posts: 48
Joined: 20/12/2021 14:36

#38821 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by CaptainAmerica2021 »

AtillaS wrote: 20/12/2021 15:25 Nemoj svjećice, bacaš pare bezveze, ako si stavio nove prije par godina. A bobina nije baš ni jeftina da se mijenja napamet.

Naspi aditiv za početak i provjeri na dijagnostici ima li zabilježena kakva greška.

Najgori su problemi koji se javljaju sporadično i koje ne možeš reprodukovati kad dođeš u servis. Bude puno nagađanja, a može i da košta bespotrebno.
Hvala ti u svakom slučaju. :thumbup:
AtillaS
Posts: 2140
Joined: 27/08/2021 18:55

#38822 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by AtillaS »

Nema na čemu.

Može biti i filter goriva ako nije nikad mijenjan pa pravi problem s pritiskom. Kod TSI možda nema predviđen interval zamjene, ali jednom u deset godina ja bih ga svakako zamijenio.
User avatar
nepass1
Posts: 14686
Joined: 06/07/2017 07:35

#38823 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by nepass1 »

drug_profi wrote: 20/12/2021 13:32 Koliko dana u sedmici je normalno da gori check engine? :mrgreen:
Image
User avatar
nepass1
Posts: 14686
Joined: 06/07/2017 07:35

#38824 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by nepass1 »

I evo jedan gratis tip
Ne znam gdje mi je pamet bila sve ove godine

Image
Qwerty1234
Posts: 1278
Joined: 27/05/2021 09:57

#38825 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Qwerty1234 »

Eoo gaa, pokvario se.

Displey od borda mi se zacrnio, svako 10 sec se pojavi po sekundi i nestane.

Sve ostalo radi normalno.lampica od rucne, kazaljke, sve svjetli.

https://ibb.co/cvBd5mb
Post Reply