TV uređaji - sve o tome

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
vatrogasac
Posts: 10078
Joined: 24/04/2006 21:33

#19776 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by vatrogasac »

Nadzornik wrote: 18/12/2021 17:59

Bilo kako bilo,crna ce na njemu izgledati ovako a ako ti to ne smeta,sve najbolje u kupovini novog TV uredjaja:

Image
Ne bude crna ovakva. Svakako da nema dubinu crne i ujednačenost kao na VA panelu, ali na filmu crno je crno. Evo gledam Senadov dnevnik i ženska i stolica na kojoj sjedi su crne boje. Mikrofoni na revereu su totalno crni. :mrgreen: Kod Senada je plavkasto odijele kao na ovoj slici.

Još uvijek se i na skupe laptope ubacuje IPS panel.
User avatar
Nadzornik
Posts: 13784
Joined: 30/05/2011 12:25

#19777 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by Nadzornik »

vatrogasac wrote: 18/12/2021 20:38

Ne bude crna ovakva. Svakako da nema dubinu crne i ujednačenost kao na VA panelu, ali na filmu crno je crno. Evo gledam Senadov dnevnik i ženska i stolica na kojoj sjedi su crne boje. Mikrofoni na revereu su totalno crni. :mrgreen: Kod Senada je plavkasto odijele kao na ovoj slici.

Još uvijek se i na skupe laptope ubacuje IPS panel.
Nije takva kod tebe jer ti imas XJ90 sa FALD-o a mi pricamo o XJ80 TV uredjaju... :thumbup:
User avatar
vatrogasac
Posts: 10078
Joined: 24/04/2006 21:33

#19778 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by vatrogasac »

Nadzornik wrote: 18/12/2021 20:47
vatrogasac wrote: 18/12/2021 20:38

Ne bude crna ovakva. Svakako da nema dubinu crne i ujednačenost kao na VA panelu, ali na filmu crno je crno. Evo gledam Senadov dnevnik i ženska i stolica na kojoj sjedi su crne boje. Mikrofoni na revereu su totalno crni. :mrgreen: Kod Senada je plavkasto odijele kao na ovoj slici.

Još uvijek se i na skupe laptope ubacuje IPS panel.
Nije takva kod tebe jer ti imas XJ90 sa FALD-o a mi pricamo o XJ80 TV uredjaju... :thumbup:
Od Sonijevih IPS panela imam još uvijek XD70 u dnevnom boravku, a imao sam donedavno i XH80 pa sam postavljao slike kada smo raspravljali o kontrastu. Želim reći da je stereotip da je sve na panelu plavo, itekako se razlikuju crni detalji. Svako ko ima laptop najvjerovatnije je IPS gdje se ta razlika najbolje vidi kada pusti snimak sa YT. Znam o čemu govoriš nego možda nekome ta razlika ne smeta.
User avatar
Nadzornik
Posts: 13784
Joined: 30/05/2011 12:25

#19779 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by Nadzornik »

vatrogasac wrote: 18/12/2021 21:00
Od Sonijevih IPS panela imam još uvijek XD70 u dnevnom boravku, a imao sam donedavno i XH80 pa sam postavljao slike kada smo raspravljali o kontrastu. Želim reći da je stereotip da je sve na panelu plavo, itekako se razlikuju crni detalji. Svako ko ima laptop najvjerovatnije je IPS gdje se ta razlika najbolje vidi kada pusti snimak sa YT. Znam o čemu govoriš nego možda nekome ta razlika ne smeta.
U zadnje vrijeme je i Sony poceo da uzima ljude na jeftine trikove kao i Samsung tj. da su mu prosli modeli bolji nego najnoviji ako
govorimo o kvaliteti slike.
I Sony je poceo u najnovije modele da ubacuje ADS panele i specijalne premaze u korist ugla gledanja a na stetu kontrasta.
Kakva je samo slika bila kod Sony XF modela i Samsungovih QFN modela,to oni vise nikad nece htjeti ponoviti kod novijih modela
koji su cijenom pristupacni sirokim masama kupaca... :-?
Osim ADS fora Samsung takodje umjesto standardnih 10 bit panela ubacuje kao standard 8 bit+FRC panele... :-)
Zasto poznati proizvodjaci to rade ima mnogo spekulacija ali se da primjetiti da oni zivotare par godina na degradacijama dok ih
mnoge lijeve marke polako sustizu i kad uvide da su se ovi previse priblizili njihovoj kvaliteti oni dodaju gas a to je svakih 4 ili 5
godina i ko ima srece ubode taj prvi model pod gasom tj. velikim pomakom u kvaliteti jer cekajuci slijedecu godinu ili dvije kvaliteta im ponovo polako opada.
katil_92
Posts: 151
Joined: 20/05/2020 01:56

#19780 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by katil_92 »

Nadzornik wrote: 18/12/2021 21:23
vatrogasac wrote: 18/12/2021 21:00
Od Sonijevih IPS panela imam još uvijek XD70 u dnevnom boravku, a imao sam donedavno i XH80 pa sam postavljao slike kada smo raspravljali o kontrastu. Želim reći da je stereotip da je sve na panelu plavo, itekako se razlikuju crni detalji. Svako ko ima laptop najvjerovatnije je IPS gdje se ta razlika najbolje vidi kada pusti snimak sa YT. Znam o čemu govoriš nego možda nekome ta razlika ne smeta.
U zadnje vrijeme je i Sony poceo da uzima ljude na jeftine trikove kao i Samsung tj. da su mu prosli modeli bolji nego najnoviji ako
govorimo o kvaliteti slike.
I Sony je poceo u najnovije modele da ubacuje ADS panele i specijalne premaze u korist ugla gledanja a na stetu kontrasta.
Kakva je samo slika bila kod Sony XF modela i Samsungovih QFN modela,to oni vise nikad nece htjeti ponoviti kod novijih modela
koji su cijenom pristupacni sirokim masama kupaca... :-?
Osim ADS fora Samsung takodje umjesto standardnih 10 bit panela ubacuje kao standard 8 bit+FRC panele... :-)
Zasto poznati proizvodjaci to rade ima mnogo spekulacija ali se da primjetiti da oni zivotare par godina na degradacijama dok ih
mnoge lijeve marke polako sustizu i kad uvide da su se ovi previse priblizili njihovoj kvaliteti oni dodaju gas a to je svakih 4 ili 5
godina i ko ima srece ubode taj prvi model pod gasom tj. velikim pomakom u kvaliteti jer cekajuci slijedecu godinu ili dvije kvaliteta im ponovo polako opada.
Trenutni tv koji posjedujem RU7100 je kontrastom i bojama inferiorniji od starog Samsunga F5300 koji i dalje fercera, a star je nekih 8-10 godina. Pokušao sam sve moguće kalibracije, i nisam uspio dobiti sličan kvalitet, a pri kupovini sam bio uvjeren da ću dobiti kvalitetniju sliku.
User avatar
dark side of the moon
Posts: 468
Joined: 18/08/2006 15:23

#19781 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by dark side of the moon »

Jesul modeli XH9096 i HX9077 isti? I jel puno 1500 km za 55icu (model 9077)
User avatar
vatrogasac
Posts: 10078
Joined: 24/04/2006 21:33

#19782 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by vatrogasac »

dark side of the moon wrote: 18/12/2021 22:37 Jesul modeli XH9096 i HX9077 isti? I jel puno 1500 km za 55icu (model 9077)
Što se tiče panela morali bi imati isti jedino su razlike oko nožica i okvira moguće.
User avatar
Nadzornik
Posts: 13784
Joined: 30/05/2011 12:25

#19783 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by Nadzornik »

dark side of the moon wrote: 18/12/2021 22:37 Jesul modeli XH9096 i HX9077 isti? I jel puno 1500 km za 55icu (model 9077)
Razlika je samo u boji okvira ekrana,XH9077 je boja srebrena a XH9096 je boja crna a sve ostalo je isto.
Cijena je OK za taj TV uredjaj a mozda se moze negdje naci i malo jeftinije.

XH9077 se moza naci u velicinama od samo 55 i 65 inca dok se XH9096 moze naci u velicinama od 55,65,75 i 85 inca.
User avatar
arnes_king
Posts: 7655
Joined: 01/03/2011 00:43
Location: Bosna

#19784 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by arnes_king »

Nadzornik wrote: 18/12/2021 21:23
vatrogasac wrote: 18/12/2021 21:00
Od Sonijevih IPS panela imam još uvijek XD70 u dnevnom boravku, a imao sam donedavno i XH80 pa sam postavljao slike kada smo raspravljali o kontrastu. Želim reći da je stereotip da je sve na panelu plavo, itekako se razlikuju crni detalji. Svako ko ima laptop najvjerovatnije je IPS gdje se ta razlika najbolje vidi kada pusti snimak sa YT. Znam o čemu govoriš nego možda nekome ta razlika ne smeta.
U zadnje vrijeme je i Sony poceo da uzima ljude na jeftine trikove kao i Samsung tj. da su mu prosli modeli bolji nego najnoviji ako
govorimo o kvaliteti slike.
I Sony je poceo u najnovije modele da ubacuje ADS panele i specijalne premaze u korist ugla gledanja a na stetu kontrasta.
Kakva je samo slika bila kod Sony XF modela i Samsungovih QFN modela,to oni vise nikad nece htjeti ponoviti kod novijih modela
koji su cijenom pristupacni sirokim masama kupaca... :-?
Osim ADS fora Samsung takodje umjesto standardnih 10 bit panela ubacuje kao standard 8 bit+FRC panele... :-)
Zasto poznati proizvodjaci to rade ima mnogo spekulacija ali se da primjetiti da oni zivotare par godina na degradacijama dok ih
mnoge lijeve marke polako sustizu i kad uvide da su se ovi previse priblizili njihovoj kvaliteti oni dodaju gas a to je svakih 4 ili 5
godina i ko ima srece ubode taj prvi model pod gasom tj. velikim pomakom u kvaliteti jer cekajuci slijedecu godinu ili dvije kvaliteta im ponovo polako opada.
Sve mogu iole razumjeti ali ovo boldirano nikako. 8+frc je takav HDR da ga se ne isplati koristiti jer je losiji od SDR slike, dok 10 Bit HDR je razlika nebo i zemlja.
philanthropy
Posts: 103
Joined: 27/02/2014 17:01

#19785 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by philanthropy »

https://domod.ba/shop/proizvod/samsung- ... SM65AU7172

jel good buy? fali li mu sta? imal' sta bolje za ove pare, u Sarajevu :?
User avatar
hopi
Posts: 7261
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#19786 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by hopi »

koja je cijena?
1532 - 20%?
laik1981
Posts: 14854
Joined: 05/12/2012 13:04

#19787 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by laik1981 »

Ta snizena cijena je za kes. U domodu se isplati kupovati jedino ako se uzima za kes. Ko uzima na rate moze naci i bolju cijenu..
User avatar
mc-twin
Posts: 4421
Joined: 18/04/2009 23:47

#19788 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by mc-twin »

philanthropy wrote: 19/12/2021 09:36 https://domod.ba/shop/proizvod/samsung- ... SM65AU7172

jel good buy? fali li mu sta? imal' sta bolje za ove pare, u Sarajevu :?
Ako mozes sacekaj Sony XH9096 da bude oko te cijene,ako ti je to budzet. Ovo b bio bolji izbor u tom cjenovnom rangu.
https://www.olx.ba/artikal/45538172/bla ... -55xh9077/
defender46
Posts: 261
Joined: 05/11/2009 15:33

#19789 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by defender46 »

User avatar
REDDEVILS
Posts: 4801
Joined: 21/02/2011 12:56

#19790 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by REDDEVILS »

Gdje kupiti daljinski upravljac koji moze raditi preko Bluetootha, ali za sve uredjaje koje posjedujem u kuci :?:
User avatar
Nadzornik
Posts: 13784
Joined: 30/05/2011 12:25

#19791 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by Nadzornik »

arnes_king wrote: 19/12/2021 09:05
Sve mogu iole razumjeti ali ovo boldirano nikako. 8+frc je takav HDR da ga se ne isplati koristiti jer je losiji od SDR slike, dok 10 Bit HDR je razlika nebo i zemlja.
Za pravilan prikaz HDR-a je potrebna dobra maksimalna osvjetljenost slike (NITS) a to vrhunski TV uredjaji sa 8 bit +FRC panelom i FALD-om
imaju tako da razliku u kvaliteti slike izmedju 10 bit-nog i 8 bit+FRC normalnom oku nece biti uopste primjetno.
Moj Q80T ima panel 8 bit+FRC ali sa svojih 800 nits HDR je izvrstan a na Amazon Prime i njegovim filmovima i serijama sa HDR10+ je
slika fenomenalna.
Sve ispod 500 nits osvjetljenja koji je kao minimalan broj za pravilan prikaz HDR-a je nebitno koji je panel 10 ili 8+FRC jer se
HDR nece pravilno prikazati.
Svi proslogodisnji i ovi ovogodisnji Samsung TV uredjaji iz serije Q imaju 8 bit+FRC panel osim 8K uredjaja koji imaju 10 bit-ni panel i
koji kostaju ko Svetog Petra kajgana... :shock:
Hocu reci da bi korisnik kupio TV sa dobrim prikazom HDR-a i sa panelom od 8 nit+FRC se mora dobro protegnuti jer cijene takvih
TV uredjaja nisu za svaciji dzep.
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#19792 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by foxlife »

REDDEVILS wrote: 19/12/2021 14:16 Gdje kupiti daljinski upravljac koji moze raditi preko Bluetootha, ali za sve uredjaje koje posjedujem u kuci :?:
skines neku aplikaciju pa preko mobitela da upravljas?
User avatar
arnes_king
Posts: 7655
Joined: 01/03/2011 00:43
Location: Bosna

#19793 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by arnes_king »

Nadzornik wrote: 19/12/2021 14:59
arnes_king wrote: 19/12/2021 09:05
Sve mogu iole razumjeti ali ovo boldirano nikako. 8+frc je takav HDR da ga se ne isplati koristiti jer je losiji od SDR slike, dok 10 Bit HDR je razlika nebo i zemlja.
Za pravilan prikaz HDR-a je potrebna dobra maksimalna osvjetljenost slike (NITS) a to vrhunski TV uredjaji sa 8 bit +FRC panelom i FALD-om
imaju tako da razliku u kvaliteti slike izmedju 10 bit-nog i 8 bit+FRC normalnom oku nece biti uopste primjetno.
Moj Q80T ima panel 8 bit+FRC ali sa svojih 800 nits HDR je izvrstan a na Amazon Prime i njegovim filmovima i serijama sa HDR10+ je
slika fenomenalna.
Sve ispod 500 nits osvjetljenja koji je kao minimalan broj za pravilan prikaz HDR-a je nebitno koji je panel 10 ili 8+FRC jer se
HDR nece pravilno prikazati.
Svi proslogodisnji i ovi ovogodisnji Samsung TV uredjaji iz serije Q imaju 8 bit+FRC panel osim 8K uredjaja koji imaju 10 bit-ni panel i
koji kostaju ko Svetog Petra kajgana... :shock:
Hocu reci da bi korisnik kupio TV sa dobrim prikazom HDR-a i sa panelom od 8 nit+FRC se mora dobro protegnuti jer cijene takvih
TV uredjaja nisu za svaciji dzep.
Slazem se da je osvjetljenje jako bitno kao i wide color gamut ali isto tako je bitno da je 10 bitni. XH90 je TV koji se moze uzeti 55" za 1400KM pa ima 10 bit panel + wide color gamut i oko 750 nits osvjetljenje te ima odlican hdr prikaz.

Pravi HDR i jeste dosao tek sa 10 bit panelima, dok je SDR 8 bit. Ovo frc je cisto marketinska fora proizvodjaca da uvale TV pod HDR.

8 bit panel moze prikazati "samo" 16.7 miliona boja, dok 10 bit panel prikazuje 1.07 milijardi boja. Problem koji nastaje je color banding i to izgleda poput ovog na slici ispod, s tim sto danas dosta TV-a ima smooth gradiation koji to popravlja ali blago na cijenu kvaliteta slike.

Image

Ovo 8 bit + frc je obicna fora da TV koji nema mogucnosti prikaza neke boje uzme boju prije i poslije te oh brzo mijenja pa kofol stvori iluziju te boje izmedju, ali u praksi to nije bas dobro kako zvuci. Moze on prebacivati koliko hoce ali opet na kraju on ne prikazuje tu boju koju treba nego salta dvije najslicnije.

Vjerujem da su i to vremenom dotjerali, ali realno ja da trazim TV i da bas zelim HDR ne bih nikada ni pomislio da uzmem nesto ispod 10 bit, wide color gamut i kao sto i sam kazes bar 500 nit osvjetljenja.
Last edited by arnes_king on 19/12/2021 18:22, edited 3 times in total.
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#19794 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by foxlife »

kladim se da niko od nas ne moze vidjeti razliku u tim stvarima i vecinom su to stvari samo da na papiru izgleda bolje
naravno izgleda bolje i onako kad ukljucis pripadajuce aparate koji to mjere i sl al za ljudsko oko tesko primjetne razlike
User avatar
arnes_king
Posts: 7655
Joined: 01/03/2011 00:43
Location: Bosna

#19795 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by arnes_king »

foxlife wrote: 19/12/2021 17:58 kladim se da niko od nas ne moze vidjeti razliku u tim stvarima i vecinom su to stvari samo da na papiru izgleda bolje
naravno izgleda bolje i onako kad ukljucis pripadajuce aparate koji to mjere i sl al za ljudsko oko tesko primjetne razlike
Vec si izgubio opkladu jer u HDR filmovima i igrama se itekako primjeti u mnogo scena banding zbog ovakvih razloga. Znaci bas ovako kako na slici izgleda se moze uociti cesto kada je prikaz neba u pitanju ili tako nesto sto ima mnogo nijansi iste boje.

Upravo to je razlog zasto mnogi TV uredjaji imaju opciju "smooth gradiation" koji ublazava ovaj efekat ali zato umanjuje kvalitet slike i moze dovesti do stvaranja artifakta.
Last edited by arnes_king on 19/12/2021 18:23, edited 1 time in total.
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#19796 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by foxlife »

arnes_king wrote: 19/12/2021 17:59
foxlife wrote: 19/12/2021 17:58 kladim se da niko od nas ne moze vidjeti razliku u tim stvarima i vecinom su to stvari samo da na papiru izgleda bolje
naravno izgleda bolje i onako kad ukljucis pripadajuce aparate koji to mjere i sl al za ljudsko oko tesko primjetne razlike
Vec si izgubio oplaku jer u HDR filmovima i igrama se itekako primjeti u mnogo scena banding zbog ovakvih razloga. Znaci bas ovako kako na slici izgleda se moze uociti cesto kada je prikaz neba u pitanju ili tako nesto sto ima mnogo nijansi iste boje.
ma dja ba evo pise gore ovaj 8bit prikazuje 16 miliona a ovaj drugi 10bit 1.07 milijardi
jeste ono oko mi kaze da je jedna slika prikazana u 15 miliona i jednoj boji a ona druga u 562 miliona i 13 boja

daj ba
ovo me podsjeca na one sto kazu da osjete razliku na benzinu sa jedne i druge pumpe pa sa jedne vuce a s druge manje vuce
User avatar
arnes_king
Posts: 7655
Joined: 01/03/2011 00:43
Location: Bosna

#19797 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by arnes_king »

foxlife wrote: 19/12/2021 18:02
arnes_king wrote: 19/12/2021 17:59

Vec si izgubio oplaku jer u HDR filmovima i igrama se itekako primjeti u mnogo scena banding zbog ovakvih razloga. Znaci bas ovako kako na slici izgleda se moze uociti cesto kada je prikaz neba u pitanju ili tako nesto sto ima mnogo nijansi iste boje.
ma dja ba evo pise gore ovaj 8bit prikazuje 16 miliona a ovaj drugi 10bit 1.07 milijardi
jeste ono oko mi kaze da je jedna slika prikazana u 15 miliona i jednoj boji a ona druga u 562 miliona i 13 boja

daj ba
ovo me podsjeca na one sto kazu da osjete razliku na benzinu sa jedne i druge pumpe pa sa jedne vuce a s druge manje vuce
1080p ima nesto preko 2 miliona piksela dok 4k ima oko 8 miliona pa je razlika itekako vidljiva i uocljiva. Ovo oko SDR i HDR te color banding je jos vise vidljivo i izrazeno nego ta razlika rezolucije :)

Mene ova tvoja prica podsjeca na ono kada se tek pojavila 4K rezolucija pa raja masovno govorila kako "oko ne vidi 4K" :D
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#19798 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by foxlife »

arnes_king wrote: 19/12/2021 18:07
foxlife wrote: 19/12/2021 18:02

ma dja ba evo pise gore ovaj 8bit prikazuje 16 miliona a ovaj drugi 10bit 1.07 milijardi
jeste ono oko mi kaze da je jedna slika prikazana u 15 miliona i jednoj boji a ona druga u 562 miliona i 13 boja

daj ba
ovo me podsjeca na one sto kazu da osjete razliku na benzinu sa jedne i druge pumpe pa sa jedne vuce a s druge manje vuce
1080p ima nesto preko 2 miliona piksela dok 4k ima oko 8 miliona pa je razlika itekako vidljiva i uocljiva. Ovo oko SDR i HDR te color banding je jos vise vidljivo i izrazeno nego ta razlika rezolucije :)
pa rekoh ja kaze mi oko da je jedna slika u 7 miliona boja a druga u 562 miliona
i na obe slike fali neon plava
User avatar
Nadzornik
Posts: 13784
Joined: 30/05/2011 12:25

#19799 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by Nadzornik »

arnes_king wrote: 19/12/2021 17:53
Slazem se da je osvjetljenje jako bitno kao i wide color gamut ali isto tako je bitno da je 10 bitni. XH90 je TV koji se moze uzeti 55" za 1400KM pa ima 10 bit panel + wide color gamut i oko 750 nits osvjetljenje te ima odlican hdr prikaz.

Pravi HDR i jeste dosao tek sa 10 bit panelima, dok je SDR 8 bit. Ovo frc je cisto marketinska fora proizvodjaca da uvale TV pod HDR.

8 bit panel moze prikazati "samo" 16.7 miliona boja, dok 10 bit panel prikazuje 1.07 milijardi boja. Problem koji nastaje je color banding i to izgleda poput ovog na slici ispod, s tim sto danas dosta TV-a ima smooth gradiation koji to popravlja ali blago na cijenu kvaliteta slike.

Image

Ovo 8 bit + frc je obicna fora da TV koji nema mogucnosti prikaza neke boje uzme boju prije i poslije te oh brzo mijenja pa kofol stvori iluziju te boje izmedju, ali u praksi to nije bas dobro kako zvuci. Moze on prebacivati koliko hoce ali opet na kraju on ne prikazuje tu boju koju treba nego salta dvije najslicnije.

Vjerujem da su i to vremenom dotjerali, ali realno ja da trazim TV i da bas zelim HDR ne bih nikada ni pomislio da uzmem nesto ispod 10 bit, wide color gamut i kao sto i sam kazes bar 500 nit osvjetljenja.

Kao sto rekoh u proslom postu razlika izmedju 10 bit panela i 8bit+FRC se moze primjetiti kod jeftinijih TV uredjaja a kod vrhunskih
TV uredjaja tu razliku je nemoguce uociti tj. nema je,cak sto vise vrhunski TV uredjaj kao sto je recimo Q90T sa svojim 8 bit+FRC u boji,
kvaliteti i vrhunskom prikazu HDR sadrzaja bjezi mnogim konkurentima i zasluzeno je na postolju kao najbolji LCD TV uredjaj
u 2020 godini kao sto je i Q90A najbolji LCD TV u 2021 koji takodje ima 8 bit+FRC panel.
Sta vise,njegov Q90T gradijent sa 8 bit+FRC sa ocijenom po RTINGS-u 8.5 je cak bolji i od Q90R koji je po RTINGS-u ocijenjen sa 8.1 a koji
posljednji u Q liniji ima 10 bitni panel tj. cijela Q...R serija 2019 godine kao posljednja ima 10 bitni panel pocevsi od Q70R pa na vise.
Da jos malo pojasnim,kod vrhunskih TV uredjaja nije bitno sto nemaju 10 bit-ni panel jer oni bez obzira na to mogu da prikazu 10 bit-nu boju.

Interesantno je i to da RTINGS nigdje ne spominje 8 bit+FRC panel kod Q90T ili kod ovogodisnjeg Q90A jer on po RTINGS-u nije bitan i
samo kod usporedbe Q90R i Q90T kazu "Color Depth" 10 bit kod jednog i kod drugog.

Takodje kod mog Q80T RTINGS takodje kaze "Color Depth" 10 bit a nigdje ne spominje 8 bit +FRC panel.
User avatar
REDDEVILS
Posts: 4801
Joined: 21/02/2011 12:56

#19800 Re: LED TV, KOJI UZETI ?

Post by REDDEVILS »

foxlife wrote: 19/12/2021 16:51
REDDEVILS wrote: 19/12/2021 14:16 Gdje kupiti daljinski upravljac koji moze raditi preko Bluetootha, ali za sve uredjaje koje posjedujem u kuci :?:
skines neku aplikaciju pa preko mobitela da upravljas?
Uzeo sam Logitech Harmony Companion Remote 🙂
Post Reply