Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

prankster
Posts: 250
Joined: 04/12/2020 02:06

#38701 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by prankster »

prankster wrote: 16/12/2021 03:12 Peugeot 308 2012. godina, problem sa navigacijom iznenada. Ne moze naci satelite i locirati tacnu poziciju na mapi. Uredjaj je WipNav RT6, mape su updated. Doskora radilo. Jedino sto mi pada na pamet zasad jest da je mozda do nekog ABS senzora, pa mu pravi pometnju u kretanju (jer sam nedavno handrio nesto oko prednjeg tocka i skidao i senzor i sve) ili je do antene. Nisam trenutno u mogucnosti odvesti auto na dijagnostiku.
Da li neko zna do cega bi jos moglo biti?
Iko ista?
User avatar
kabal1337
Posts: 13449
Joined: 11/02/2012 21:08

#38702 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kabal1337 »

kakve veze abs senzor ima sa navigacijom. da ti abs senzor ne radi ne bi ni abs ni esp.
ja bi tu provjerio gps antenu
avijon
Posts: 1840
Joined: 20/08/2012 22:10

#38703 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by avijon »

prankster wrote: 16/12/2021 14:22
prankster wrote: 16/12/2021 03:12 Peugeot 308 2012. godina, problem sa navigacijom iznenada. Ne moze naci satelite i locirati tacnu poziciju na mapi. Uredjaj je WipNav RT6, mape su updated. Doskora radilo. Jedino sto mi pada na pamet zasad jest da je mozda do nekog ABS senzora, pa mu pravi pometnju u kretanju (jer sam nedavno handrio nesto oko prednjeg tocka i skidao i senzor i sve) ili je do antene. Nisam trenutno u mogucnosti odvesti auto na dijagnostiku.
Da li neko zna do cega bi jos moglo biti?
Iko ista?
Sigurno do abs senzora to nije :mrgreen: probaj resetovat drzis on/off ili factory reset poslije al otice ti mape
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#38704 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by black_adrian »

Optimist wrote: 16/12/2021 14:12
Sam sebe zavaras jel ulazes u nesto sto je odradilo svoj eksploatacioni vijek. :D

Edit:
Kupi A3 2012to god, 2.0 i uzivaj.
Ma 220KM mi je i EGR i DPF napolje sa popustom preko poznanstva. Ne isplati mi se sad da prodam i uzmem nešto u šta ću uložit koju hiljadu, a već sam za ovog odradio kvačilo, kupio gume, sad će i registracija,.. kad budem spreman na to potrošit uzet ću il Passata 8 il Audi A4. Gledao sam nekakve A4 jednakog godišta i Passate B7 al nije mi neki značajan skok iskreno da ti kažem.
User avatar
Laplace
Posts: 14706
Joined: 19/11/2012 18:37

#38705 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Laplace »

avijon wrote: 16/12/2021 13:45 Oko 2000 i 10-15 minuta konstantne brzine rjesava posao za svako auto sigurno.

Ne mozes ti njega tjerat 4000 obrtaja i mislis da si ga procepio a ustvari smjesa ostaje ista ako je ispravno auto. Motor tj ecu podesi smjesu uz pomoc "leptira" na bogatiju i tako se digne temperatura.
Navodno je neki, po savjetima kako regenerisati DPF, vozio sa obrtajima u crvenom. Motor totalka, logično.
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#38706 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by black_adrian »

Laplace wrote: 16/12/2021 15:28 Navodno je neki, po savjetima kako regenerisati DPF, vozio sa obrtajima u crvenom. Motor totalka, logično.
:lol: :lol:

Ja koliko znam treba držat na obrtajima gdje imaš najviše Nm, u mom slučaju je to 1750-2500 obrtaja.
yoyoyo96
Posts: 316
Joined: 01/06/2018 13:57

#38707 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by yoyoyo96 »

sto se tice zagrijavanja na radnu temperaturu, meni se desava da auto digne temp na 90*(ugl 1-2 brzina) i kada se vozim otvorene do 2k obrtaja spadne na nekih 70*-75*. a cesto zna i ne dostici tih 90*.

u cemu bi mogao biti problem? sve uredno radi, a tako mi je bilo i na proslom autu i sluzilo 5 godina.
avijon
Posts: 1840
Joined: 20/08/2012 22:10

#38708 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by avijon »

yoyoyo96 wrote: 16/12/2021 15:34 sto se tice zagrijavanja na radnu temperaturu, meni se desava da auto digne temp na 90*(ugl 1-2 brzina) i kada se vozim otvorene do 2k obrtaja spadne na nekih 70*-75*. a cesto zna i ne dostici tih 90*.

u cemu bi mogao biti problem? sve uredno radi, a tako mi je bilo i na proslom autu i sluzilo 5 godina.
Ako auto ne drzi temperaturu onda termostat. Sad zavisi koje auto neki imaju 2 3.
User avatar
konektovan
Posts: 51453
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#38709 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by konektovan »

Optimist wrote: 16/12/2021 14:12
black_adrian wrote: 16/12/2021 13:31


:lol: :lol:

znam da vam je želja, al ovaj put se to neće desiti hehe... auto bez check enginea nije auto :mrgreen:
Sam sebe zavaras jel ulazes u nesto sto je odradilo svoj eksploatacioni vijek. :D

Edit:
Kupi A3 2012to god, 2.0 i uzivaj.
Jučer nadjem uputstvo za citroen C5 1.6 hdi,..servisni intervali, i sva cuda..i tamo fap filter zivotni vijek, 160 000 km..
yoyoyo96
Posts: 316
Joined: 01/06/2018 13:57

#38710 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by yoyoyo96 »

avijon wrote: 16/12/2021 15:40
yoyoyo96 wrote: 16/12/2021 15:34 sto se tice zagrijavanja na radnu temperaturu, meni se desava da auto digne temp na 90*(ugl 1-2 brzina) i kada se vozim otvorene do 2k obrtaja spadne na nekih 70*-75*. a cesto zna i ne dostici tih 90*.

u cemu bi mogao biti problem? sve uredno radi, a tako mi je bilo i na proslom autu i sluzilo 5 godina.
Ako auto ne drzi temperaturu onda termostat. Sad zavisi koje auto neki imaju 2 3.
passat b7, a prije toga audi a4 b6
User avatar
emotivac
Posts: 1612
Joined: 01/03/2013 14:24

#38711 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by emotivac »

yoyoyo96 wrote: 16/12/2021 15:34 sto se tice zagrijavanja na radnu temperaturu, meni se desava da auto digne temp na 90*(ugl 1-2 brzina) i kada se vozim otvorene do 2k obrtaja spadne na nekih 70*-75*. a cesto zna i ne dostici tih 90*.

u cemu bi mogao biti problem? sve uredno radi, a tako mi je bilo i na proslom autu i sluzilo 5 godina.
Termostat.
Ostao otvoren i gradskom ti se auto može zagrijati jer nema velike brzine i nema hlađenja nekog, čim izađeš na otvorenu pičiš brže, više vjetra naprijed tj. bolje hlađenje i spadne temperatura, logika :thumbup:

P.S Temperatura mora biti na 90c i smije varirati +- 2-3 stepena :thumbup:
yoyoyo96
Posts: 316
Joined: 01/06/2018 13:57

#38712 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by yoyoyo96 »

ok, hvala vam :thumbup:
artur morgan
Posts: 3705
Joined: 30/04/2020 19:47

#38713 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by artur morgan »

Optimist wrote: 16/12/2021 14:11
avijon wrote: 16/12/2021 13:45 Oko 2000 i 10-15 minuta konstantne brzine rjesava posao za svako auto sigurno.

Ne mozes ti njega tjerat 4000 obrtaja i mislis da si ga procepio a ustvari smjesa ostaje ista ako je ispravno auto. Motor tj ecu podesi smjesu uz pomoc "leptira" na bogatiju i tako se digne temperatura.
Ako na 2000 okretaja treba 10 min, da li voznjom na 4000 okretaja moze za 5 min?
https://youtu.be/gp6vsbNv51s
Odgovor na tvoje pitanje je na 12;14 :)

Probaj trcati sa zacepljenim nosom :D
artur morgan
Posts: 3705
Joined: 30/04/2020 19:47

#38714 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by artur morgan »

black_adrian wrote: 16/12/2021 15:05
Optimist wrote: 16/12/2021 14:12
Sam sebe zavaras jel ulazes u nesto sto je odradilo svoj eksploatacioni vijek. :D

Edit:
Kupi A3 2012to god, 2.0 i uzivaj.
Ma 220KM mi je i EGR i DPF napolje sa popustom preko poznanstva. Ne isplati mi se sad da prodam i uzmem nešto u šta ću uložit koju hiljadu, a već sam za ovog odradio kvačilo, kupio gume, sad će i registracija,.. kad budem spreman na to potrošit uzet ću il Passata 8 il Audi A4. Gledao sam nekakve A4 jednakog godišta i Passate B7 al nije mi neki značajan skok iskreno da ti kažem.
A4 b8 i Passat b7 imaju slicnosti zbog toga sto dijele neke u biti iste stvari ali i razlika koje se vide i osjete u voznji. Nekome vise odgovara jedno, a nekom drugo auto :)
User avatar
r00tf
Posts: 111
Joined: 21/11/2019 16:46

#38715 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by r00tf »

Da li ima fina mehanicarska dusa da otkljuca jedan VW radio kod je zaboravljen nije ukradeno. Hvala unaprijed.
NediM17
Posts: 26450
Joined: 05/11/2009 11:49

#38716 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

Na SX4 nedavno otisao lezaj zadnjeg lijevog tocka.

Taj tocak je bio uvijek topliji od ostalih, ali poslije voznje na ap, mlak ili hladan.
Na najblazoj nizbrdici pustis kocnicu i auto ide.
Probana je reparacija klijesta, zamjena gumenih crijeva, razrada klizaca, ali uvijek isto.
U momentu sam pomislio da se grijao od lezaja, ali nije.

Odlucim se opet baviti tim problemom, i krenem opet od klijesta.
Kupim set za reparaciju u Japanautu i dam to jednom dobrom starom majstoru da spakuje.

I nakon toga problem kao rukom odnesen. A skoro dvije godine me zajebavala klijesta, reparirana u poznatom sarajevskom servisu za klijesta, a jos jedan poznati servis potvrdio da su ispravna.
E svaka cast svakome, ali nisu bila ispravna.
Klip je vracao, ali nedovoljno.

FAG lezaj 250KM, set za reparaciju 40KM, i plocice zadnje 50KM.
laik1981
Posts: 14854
Joined: 05/12/2012 13:04

#38717 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by laik1981 »

r00tf wrote: 16/12/2021 19:30 Da li ima fina mehanicarska dusa da otkljuca jedan VW radio kod je zaboravljen nije ukradeno. Hvala unaprijed.
Probaj preko ove stranice naci kod

http://www.radio-code.lt
NediM17
Posts: 26450
Joined: 05/11/2009 11:49

#38718 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

yoyoyo96 wrote: 16/12/2021 15:34 sto se tice zagrijavanja na radnu temperaturu, meni se desava da auto digne temp na 90*(ugl 1-2 brzina) i kada se vozim otvorene do 2k obrtaja spadne na nekih 70*-75*. a cesto zna i ne dostici tih 90*.

u cemu bi mogao biti problem? sve uredno radi, a tako mi je bilo i na proslom autu i sluzilo 5 godina.
Ako je PSA HDI u pitanju kazu za njih je to normalno. :mrgreen:
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#38719 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by black_adrian »

NediM17 wrote: 16/12/2021 20:40 Na SX4 nedavno otisao lezaj zadnjeg lijevog tocka.

Taj tocak je bio uvijek topliji od ostalih, ali poslije voznje na ap, mlak ili hladan.
Na najblazoj nizbrdici pustis kocnicu i auto ide.
Probana je reparacija klijesta, zamjena gumenih crijeva, razrada klizaca, ali uvijek isto.
U momentu sam pomislio da se grijao od lezaja, ali nije.

Odlucim se opet baviti tim problemom, i krenem opet od klijesta.
Kupim set za reparaciju u Japanautu i dam to jednom dobrom starom majstoru da spakuje.

I nakon toga problem kao rukom odnesen. A skoro dvije godine me zajebavala klijesta, reparirana u poznatom sarajevskom servisu za klijesta, a jos jedan poznati servis potvrdio da su ispravna.
E svaka cast svakome, ali nisu bila ispravna.
Klip je vracao, ali nedovoljno.

FAG lezaj 250KM, set za reparaciju 40KM, i plocice zadnje 50KM.
ovo moram zapisati :mrgreen:
NediM17
Posts: 26450
Joined: 05/11/2009 11:49

#38720 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

Pametan pise, budala pamti. :lol:
User avatar
konektovan
Posts: 51453
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#38721 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by konektovan »

Dobro te Sule izuo za ležaj....emotivne rane su još teže.. :mrgreen:
NediM17
Posts: 26450
Joined: 05/11/2009 11:49

#38722 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

Pala muha na medvjeda.
Ima toga i za stoju, za suzija samo najbolje.
User avatar
kabal1337
Posts: 13449
Joined: 11/02/2012 21:08

#38723 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kabal1337 »

1 kom 250 KM?
NediM17
Posts: 26450
Joined: 05/11/2009 11:49

#38724 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

To ide u kompletu, glavcina, lezaj, abs senzor.
Ima kineskog smeca za stoju.
Nisam dovoljno bogat da kupujem jeftine stvari.
FAG pakovanje, unutra japanski NTN.
Jedva sam nasao nesto kvalitetno, svi nude najjeftinije smece, prosto se iznenade kad zatrazis bolje i skuplje.
User avatar
kabal1337
Posts: 13449
Joined: 11/02/2012 21:08

#38725 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kabal1337 »

Mnogo vala
Post Reply