Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

User avatar
kabal1337
Posts: 13449
Joined: 11/02/2012 21:08

#38601 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kabal1337 »

koji je motor?
avijon
Posts: 1840
Joined: 20/08/2012 22:10

#38602 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by avijon »

vjeshalica wrote: 10/12/2021 13:47 Ostaje mi nepoznanica zasto i poslije reparacije nakon nekog perioda ili odmah se opet javljaju problemi :run:
Ako imas vec masine za stelovanje, mora negdje biti slus u reparaciji,jer i ako promjenis bitan dio npr ulozak ili sta vec se sve moze zavisno koja je u pitanju,promjeniti,sto se javljaju opet problemi,da li je nestrucnost ili opcenitno nemogucnost da se ona uopce popravi/reparira nekim novim dijelom?
Jedan primjer pumpa vis. Pritiska pred crkvanje pa opiljke ubacuje i ode kroz dizne.
User avatar
vjeshalica
Posts: 20768
Joined: 31/03/2019 14:56

#38603 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by vjeshalica »

emotivac wrote: 10/12/2021 14:28 Ne znam šta je u vezi dizni, al' znam da su 99% "loše" jer je na dijagnostici pokazalo da bacaju goriva više nego što trebaju, na VCDS u parametrima stoji 1.30 (normala je "kao" od -2.80 do +2.80), trebaju biti oko 0.00..
Zato mi treba neko pouzdan da ih ispita i da otkrije šta je problem na diznama :thumbup: :thumbup:
Hmmm meni je npr moj majstor rekao da su crkle jer su parametri 2 dicne u minusu a 2 u plusu. Kad radi motor malo ti parametri odstupaju al ne znacajno od nule. Drugi opet kazu da treba tako, tacnije 4 majstora koja su gledala rad na VCDS dijagnostiKi,a nemaju veze jedan sa drugim, a meni su obrtaji varirali u voznji sami od sebe,zatitrali kao, a tandem pumpa mi je curila, auto vrlo malo kilometara ima predjenih, popravljena tandem pumpa to igranje se vise ne javlja. Dakle, da sam se upustila u popravak dicni mozda bi sad bila totalna steta na motoru.....
User avatar
vjeshalica
Posts: 20768
Joined: 31/03/2019 14:56

#38604 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by vjeshalica »

avijon wrote: 10/12/2021 16:12
vjeshalica wrote: 10/12/2021 13:47 Ostaje mi nepoznanica zasto i poslije reparacije nakon nekog perioda ili odmah se opet javljaju problemi :run:
Ako imas vec masine za stelovanje, mora negdje biti slus u reparaciji,jer i ako promjenis bitan dio npr ulozak ili sta vec se sve moze zavisno koja je u pitanju,promjeniti,sto se javljaju opet problemi,da li je nestrucnost ili opcenitno nemogucnost da se ona uopce popravi/reparira nekim novim dijelom?
Jedan primjer pumpa vis. Pritiska pred crkvanje pa opiljke ubacuje i ode kroz dizne.
Pa pretpostavimo da je to nije slucaj, ostaje mi nejasno da se dicne ne mogu reparirati ili debosi ne znaju, iako imaju masine adekvatne za to ili joj se stvarno po crkavanju mora uciti tehvid
User avatar
Laplace
Posts: 14706
Joined: 19/11/2012 18:37

#38605 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Laplace »

black_adrian wrote: 10/12/2021 13:39
vjeshalica wrote: 10/12/2021 13:38
Moras prvo utvrditi jesul dicne, mozda je potrebno promjeniti ulozak dizne, zavisno sta imas, ove gumice,bakarna plocica to nije skupo...
upravo.. a ako ti je majstor k'o iz topa mlatno da treba reparirat/mijenjat dizne, onda mijenjaj majstora :mrgreen:
Lakše je promijeniti majstora nego dizne. A često i više pomogne.

Mnogi bi samo mijenjali redom dijelove dok ne ubodu. Vrhunski dijagnostičari.
User avatar
vjeshalica
Posts: 20768
Joined: 31/03/2019 14:56

#38606 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by vjeshalica »

Laplace wrote: 10/12/2021 17:50
black_adrian wrote: 10/12/2021 13:39

upravo.. a ako ti je majstor k'o iz topa mlatno da treba reparirat/mijenjat dizne, onda mijenjaj majstora :mrgreen:
Lakše je promijeniti majstora nego dizne. A često i više pomogne.

Mnogi bi samo mijenjali redom dijelove dok ne ubodu. Vrhunski dijagnostičari.
bi debilni majstori,a finansijeri popravaka u nedogled su u stanju očaja,realno,nema ništa gore od levatanja ljudi, ili znaš ili ne znaš posao
dgL_
Posts: 3175
Joined: 25/09/2014 22:39

#38607 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by dgL_ »

avijon wrote: 03/12/2021 23:54
dgL_ wrote: 03/12/2021 21:50
Izvini druze sto te smaram i vadim post iz naftalina ali imam isti problem na istom autu... Kako si rijesio? Kod mene je vec duhtovana nekom zivom gumom, a sad pusta opet i to bas pofino sa desne strane.. gdje mogu kupit ovo? Zvao sam danas sve zivo NIKO NEMA...

HVALA
evo ovo sam poslao spreci u pp tad, ako ti moze sta pomoc

evo ako znas engleski ovaj je napravio ovako.
well first of all I adjusted the boot catch down to ensure a tighter fit against the seals of the boot (trunk) lid.

next I found a weld that visibly was perfect but had a pin hole due to the crash that let in some water, silicone sealed this.

I replaced the other boot hinge rubber gromit properly and bingo job done.

So for any other Passat owners who get useless body shops or main dealers trying to blame design faults or crash damage its all fixable if you are methodical.

This means taking all the linnings out of the boot, about 30 minutes of careful work as you need to remove the plastic cover to the the rear of the boot where the catch that locks the boot lid is first.
Just pull it upwards it will come out easily.

Next carefully remove the 4 wall plug like pins in each boot liner side and the one twisty clip
then you pull them out unclip the electrics on one side, light and power point.

then get someone to put a hose over the back of the car while you lie inside the boot and use a torch to see where the water is coming in.

my tip is tighten down the boot and check all the rubbers are secure if not replace them as they are cheap and quick to clip around the hinges before bedding down.

https://forums.vwvortex.com/showthread. ... me-problem
Danas sam kupio novu gumu prsten oko drzaca gepeka, te je ista zamjenjena, ali sam ustanovio da sada jos vise ulazi voda u gepek nego prije. Na poslu uzmem skinem skroz tapacirung sa desne straney izvadim pod gepeka, izvadim sve sto se moglo izvadit... Poljeevam vodom i voda evidentno ulazi izmedju lima i malog oduška/odvoda koji je bio na slici vec prije spominjan... Uzmem diht masu neku stavim po njoj, isto uradim i iznutra, i sada skoorz manje ulazi ali jos uvijek koja kap tu i tamo sklizne niz drenazno crijevo... Poludio sam drama jer nemam nacin tj. Ne znam da skinem taj odusak... Djeluje kao da je iz jednog uglavljen i nema sanse ga izvuci i fino zadihtovati... Ima li iko iskustva da je ovo radio? Ne trebaju mi savjeti onih koji se nisu sa ovim susretali uz postovanje duzno...

Hvala, pozz
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39560
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#38608 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

najavljuju obilnije padavine iducih dana...
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#38609 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Evolution_IV »

:D

Btw. Garant nije originalni keder, ja sam to mijenjao na astri od starog, doduse od vrata...samo oem, nista motorex ili peny keder...
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#38610 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by black_adrian »

Gdje kupiti sondu? U kojoj prodavnici?

Samo ne Motorex.
User avatar
emotivac
Posts: 1612
Joined: 01/03/2013 14:24

#38611 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by emotivac »

black_adrian wrote: 11/12/2021 09:17 Gdje kupiti sondu? U kojoj prodavnici?

Samo ne Motorex.
Jesi kontaktirao Autodijelovi Marjanović, Doboj ? Povoljni su, pisao sam već za njih ovdje :izet:
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#38612 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by black_adrian »

emotivac wrote: 11/12/2021 10:25
Jesi kontaktirao Autodijelovi Marjanović, Doboj ? Povoljni su, pisao sam već za njih ovdje :izet:
E na njih zaboravih potpuno, a kod njih planiram kupit dijelove za veliki servis svakako po tvojoj preporuci. Sad cu ih pitati.
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#38613 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by black_adrian »

Zanima me ako neko ima iskustva da se izjasni sa provjerenim informacijama..

BOSCH ili MANN filteri?
Mobil1 5W30 ili Castrol 5W30 ili original VW ulje 0W30?

Sve mi je tu negdje cijenom. Zadnji put sam Mobil1 ESP formula ulje kupio i MANN filtere. Ima li potrebe prelaziti na gore navedene ili da opet uzmem Mobil1 i MANN filtere?
User avatar
kabal1337
Posts: 13449
Joined: 11/02/2012 21:08

#38614 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kabal1337 »

ti kako pises rekao bi covjek da si tek prije godinu dana poceo da vozis
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#38615 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by black_adrian »

još vozim na potvrdu, tek mi trebaju izdat vozačku :mrgreen:
User avatar
kabal1337
Posts: 13449
Joined: 11/02/2012 21:08

#38616 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kabal1337 »

preseravanje.
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#38617 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Evolution_IV »

ma samo castrol jer je fauwe napisO na cepu :lol:
User avatar
Optimist
Posts: 15529
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#38618 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Optimist »

Evolution_IV wrote: 11/12/2021 11:17 ma samo castrol jer je fauwe napisO na cepu :lol:
Sta pise na mazdinom cepu? Total?
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#38619 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Evolution_IV »

Optimist wrote: 11/12/2021 11:46
Evolution_IV wrote: 11/12/2021 11:17 ma samo castrol jer je fauwe napisO na cepu :lol:
Sta pise na mazdinom cepu? Total?
nema nista, smao nacrtana kantica za ulje :lol: :run:
User avatar
konektovan
Posts: 51453
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#38620 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by konektovan »

Azijska kantica,... :mrgreen:
User avatar
Optimist
Posts: 15529
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#38621 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Optimist »

Sa francuskim srcem. :)
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#38622 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by black_adrian »

Evolution_IV wrote: 11/12/2021 11:48 nema nista, smao nacrtana kantica za ulje :lol: :run:
pa koje god da naspes pomijesat ce ga s vodom :mrgreen:
BijesniPuz
Posts: 172
Joined: 05/07/2020 08:13

#38623 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by BijesniPuz »

Jedno pitanje..
Vec neki period imam problem sa rezervoarom goriva.. kada ga napunim punog.. curi gorivo ispod auta..
Kod mehanicara sam radio redovni servis i rekoh da pogleda to sta je u pitanju..
Kaze da su cijevi koje vode do rezervoara pohrdjale i da na njih istice gorivo..

E sad.. problem je sto kaze da te 2 cijevi (cijev za dovod goriva do rezervoara i cijev za odusak) kostaju 300 Eura.. sto je bas malo previse.

Pitanje.. da li je to realna cijena ili ne??
U pitanju je mercedes B clasa 2007 godina. B200
oruzana_pobuna
Posts: 1756
Joined: 15/04/2021 11:24
Location: Prdimahovljani

#38624 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by oruzana_pobuna »

BijesniPuz wrote: 11/12/2021 13:01 Jedno pitanje..
Vec neki period imam problem sa rezervoarom goriva.. kada ga napunim punog.. curi gorivo ispod auta..
Kod mehanicara sam radio redovni servis i rekoh da pogleda to sta je u pitanju..
Kaze da su cijevi koje vode do rezervoara pohrdjale i da na njih istice gorivo..

E sad.. problem je sto kaze da te 2 cijevi (cijev za dovod goriva do rezervoara i cijev za odusak) kostaju 300 Eura.. sto je bas malo previse.

Pitanje.. da li je to realna cijena ili ne??
U pitanju je mercedes B clasa 2007 godina. B200
izmjeri vanjski promjer cijevi, provjeri sa nekim postenijim mehanicarem (mada ovo m oze bilo ko) - koji je vanjski promjer te cijevi - kupi gumenu sa unutrasnjim istim pozeljno manjim promjerom koji milimetar radi stezanja - odrezi zahrdjali dio -kupi adekvatnu duzinu gumene cijevi - kupi 2-4 selne i zdravo..... kakvih bolan 300 eura....

desilo mi se isto na dovodu goriva u motor - odrezo korodirani dio - nabacio dobro crijevo zatego selnom i vozi misko

druga alternativa je da nadjes komad savitljive podatne gume - omotas oko kriznog mjesta odakle curi - uzmes 3-4 selne osarafis i ne bi trebalo pustat

treca alternativa bi bilo nanosenje neke epoksidne mase ili silikon tipa protupozarnog koji se nanosi kao dihtung - pa da zakrpi taj dio s tim da tad ne smije da curi nista ako mislis dobit neki efekat....
Riki1996
Posts: 4
Joined: 04/12/2021 20:36

#38625 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Riki1996 »

Pozdrav, imam Leona 2006 1.9 tdi 77 kw, kad je auto zagrijan cuje se lupkanje. Ali kad stisnem kvacilo ne cuje se, pa me zanima je li do plivajuceg zamajca? Gledao sam u jednoj trgovini Luk set kvacila sa plivajucim 530 km.
Post Reply