Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

User avatar
iceman ze
Posts: 6563
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#38526 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by iceman ze »

i meni su nudili Mannol, pa mozda probam, iako Liqui Moli koristim :thumbup:
User avatar
basicm
Posts: 11634
Joined: 16/01/2012 21:38

#38527 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by basicm »

Ja trosim ono gazpromovo, svakako ga nestaje, uvijek novo :)
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#38528 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by 530i »

Mannol je latvijsko ulje koje se prodaje pod njemačko jer su firmu registrovali u Njemačkoj. Fuchs je staro ime...ako nije neka razlika u cijeni išao bih na Fuchs.
EasyMan
Posts: 2033
Joined: 30/11/2020 16:31

#38529 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by EasyMan »

Sta mozete znati uopste o ulju kad kazete probacete ga? :D
Ne mislite valjda da cete osjetiti neku razliku izmedju dva ulja koja zadovoljavaju specifikacije motora?
User avatar
Optimist
Posts: 15530
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#38530 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Optimist »

Vise sam mislio da li ima neke razlike u smislu koristenja i eksploatacije motora, iz razloga sto svaki proizvodjac preporucuje neko drugo ulje.
Npr francuzi preferiraju Total, svabe Castrol, italijani Seleniu i sl.
User avatar
emotivac
Posts: 1612
Joined: 01/03/2013 14:24

#38531 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by emotivac »

Optimist wrote: 08/12/2021 13:50 Vise sam mislio da li ima neke razlike u smislu koristenja i eksploatacije motora, iz razloga sto svaki proizvodjac preporucuje neko drugo ulje.
Npr francuzi preferiraju Total, svabe Castrol, italijani Seleniu i sl.
To je plaćena reklama koliko znam, ugovor :D
A inače sam koristio svakakva ulja, total, castrol, seleniu, mannol, repsol, elf...
Prošli put sam koristio liqui moly + liqui moly ceratec (keramička zaštita)
Nikad nikakvih problema ni sa jednim navedenim proizvođačem, bitno da ispunjava normu, da je gradacija ta koja se preporučuje.... :thumbup:
artur morgan
Posts: 3705
Joined: 30/04/2020 19:47

#38532 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by artur morgan »

EasyMan wrote: 08/12/2021 13:41 Sta mozete znati uopste o ulju kad kazete probacete ga? :D
Ne mislite valjda da cete osjetiti neku razliku izmedju dva ulja koja zadovoljavaju specifikacije motora?
Razlika u +30 KS :D
EasyMan
Posts: 2033
Joined: 30/11/2020 16:31

#38533 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by EasyMan »

Optimist wrote: 08/12/2021 13:50 Vise sam mislio da li ima neke razlike u smislu koristenja i eksploatacije motora, iz razloga sto svaki proizvodjac preporucuje neko drugo ulje.
Npr francuzi preferiraju Total, svabe Castrol, italijani Seleniu i sl.
Ma znam to, nego sta vi konkretno mozete znati o tome i kakvu razliku mozete osjetiti nakon nekih desetak hiljada km? Ja kupujem uvijek ulje koje je fabricki preporuceno, ali mislim da je to sve u 5 deka i da svako ulje koje odgovara specifikacijama nece praviti nikakav problem.
Nista licno, nego cesto cujem da neko kaze probace neko ulje itd... :D
EasyMan
Posts: 2033
Joined: 30/11/2020 16:31

#38534 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by EasyMan »

artur morgan wrote: 08/12/2021 13:57
EasyMan wrote: 08/12/2021 13:41 Sta mozete znati uopste o ulju kad kazete probacete ga? :D
Ne mislite valjda da cete osjetiti neku razliku izmedju dva ulja koja zadovoljavaju specifikacije motora?
Razlika u +30 KS :D
Fala vi na odgovoru, meni treba neko ulje za -30 KS, 1.6 Hdi mi ludo ide i opasan je skroz.
User avatar
Optimist
Posts: 15530
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#38535 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Optimist »

Hvala svima na odgovorima. :thumbup:
azdralovic
Posts: 5113
Joined: 29/05/2010 21:46

#38536 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by azdralovic »

EasyMan wrote: 08/12/2021 13:41 Sta mozete znati uopste o ulju kad kazete probacete ga? :D
Ne mislite valjda da cete osjetiti neku razliku izmedju dva ulja koja zadovoljavaju specifikacije motora?
Pa ako crkne auto, ne valja ulje :D
Naslovnica
Posts: 35468
Joined: 20/03/2013 15:38

#38537 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Naslovnica »

Kod nas je najbolje kupovati INA i Optima ulja.
8-)
User avatar
Optimist
Posts: 15530
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#38538 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Optimist »

Naslovnica wrote: 08/12/2021 16:24 Kod nas je najbolje kupovati INA i Optima ulja.
8-)
Sta je sporno ako ispunjava fabricku specifikaciju?
Naslovnica
Posts: 35468
Joined: 20/03/2013 15:38

#38539 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Naslovnica »

Optimist wrote: 08/12/2021 16:29
Naslovnica wrote: 08/12/2021 16:24 Kod nas je najbolje kupovati INA i Optima ulja.
8-)
Sta je sporno ako ispunjava fabricku specifikaciju?
A gdje sam ja spomenuo da je nešto sporno?
:-)
Govorio sam sa stanovišta cijene i originalnosti proizvoda.
Čisto sumnjam da su barabe počeli fejkati Ina i Optima ulja.
User avatar
kabal1337
Posts: 13449
Joined: 11/02/2012 21:08

#38540 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kabal1337 »

Mislim da ina ulje za euro 5> motore uopste nije specijalno povoljno rangirano.
AtillaS
Posts: 2140
Joined: 27/08/2021 18:55

#38541 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by AtillaS »

Naslovnica wrote: 08/12/2021 16:24 Kod nas je najbolje kupovati INA i Optima ulja.
8-)
Možda za kosilicu.
User avatar
kabal1337
Posts: 13449
Joined: 11/02/2012 21:08

#38542 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kabal1337 »

AtillaS wrote: 08/12/2021 17:52
Naslovnica wrote: 08/12/2021 16:24 Kod nas je najbolje kupovati INA i Optima ulja.
8-)
Možda za kosilicu.
Ina ulje ispunjava sve specifikacije, a baza im je jedna od najkvalitetnijih ( kvalitetnije od castrola)
AtillaS
Posts: 2140
Joined: 27/08/2021 18:55

#38543 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by AtillaS »

kabal1337 wrote: 08/12/2021 18:00
AtillaS wrote: 08/12/2021 17:52

Možda za kosilicu.
Ina ulje ispunjava sve specifikacije, a baza im je jedna od najkvalitetnijih ( kvalitetnije od castrola)
Jašta je.

U moje auto neće, a ko voli nek izvoli.
avijon
Posts: 1840
Joined: 20/08/2012 22:10

#38544 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by avijon »

Ina i Castrol za nase trziste imaju istu bazu.
NediM17
Posts: 26452
Joined: 05/11/2009 11:49

#38545 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

Optima supervisk, poslije, Sint 2001. :mrgreen:

Naslovnica
Posts: 35468
Joined: 20/03/2013 15:38

#38546 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Naslovnica »

Da li svjećice i kablovi imaju neki zamjenski rok/preporuku od strane proizvođača, ili mijenjati kada počMe zajebavati?
Naslovnica
Posts: 35468
Joined: 20/03/2013 15:38

#38547 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Naslovnica »

....
NediM17
Posts: 26452
Joined: 05/11/2009 11:49

#38548 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

Naslovnica wrote: 08/12/2021 18:23 Da li svjećice i kablovi imaju neki zamjenski rok/preporuku od strane proizvođača, ili mijenjati kada počMe zajebavati?
Za svjećice postoji servisni interval propisan od proizvodjača zavisno od vrste materijala od kojeg je napravljena elektroda.
Iridijumske zakon, skupe (cca 20 KM komad), ali duuuuuugo traju, 120-150 tkm, između ostalog pogodne za plin, na kraju ispadnu najjeftinije.
Kablovi i bobine kad počnu zajebavati.
User avatar
kabal1337
Posts: 13449
Joined: 11/02/2012 21:08

#38549 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kabal1337 »

AtillaS wrote: 08/12/2021 18:12
kabal1337 wrote: 08/12/2021 18:00
Ina ulje ispunjava sve specifikacije, a baza im je jedna od najkvalitetnijih ( kvalitetnije od castrola)
Jašta je.

U moje auto neće, a ko voli nek izvoli.
ja koristim njihovo "ulje" za kocnice i prezadovoljan sam.
NediM17
Posts: 26452
Joined: 05/11/2009 11:49

#38550 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

@Naslovnica

Evo Hin za Seja, NGK, ubile se. I Denso odlične, ne zna se koje su bolje.

https://www.ngkpartfinder.co.uk/catalog ... 006/13620/

https://www.denso-am.eu/e-catalogue/
Post Reply