Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

avijon
Posts: 1840
Joined: 20/08/2012 22:10

#38151 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by avijon »

Optimist wrote: 25/11/2021 15:08
oruzana_pobuna wrote: 25/11/2021 15:03

pa guli te mehanicar to je poenta.... 130 maraka je mali servis meni na 2.0 tdi bio sa filterima.... i nekim klinac palac quartz total uljem

ako meni moj mehanicar uradi za 130 i bude dobar taj tvoj te dere za toliko jos....
Koje ti je filtere ugradio?
Jel bitno kakvi su kad mjenja sve svako 10k? Kod nas.
Da mjenja svako 30k kao svaki posteni svabo imalo bi veze.
Papir ko papir glupost
oruzana_pobuna
Posts: 1756
Joined: 15/04/2021 11:24
Location: Prdimahovljani

#38152 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by oruzana_pobuna »

neam pojma nisu mi filteri dio zivota - vidim samo kad je bacio stari da je nabacio novi i zdravo - ne pravim ja naucnu fantastiku od takvih stvari
Qwerty1234
Posts: 1278
Joined: 27/05/2021 09:57

#38153 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Qwerty1234 »

oruzana_pobuna wrote: 25/11/2021 15:03
AhmetShabo wrote: 25/11/2021 14:27 ovdje su uracunate i ruke mehanicara

edit: hvala na odgovorima
pa guli te mehanicar to je poenta.... 130 maraka je mali servis meni na 2.0 tdi bio sa filterima.... i nekim klinac palac quartz total uljem

ako meni moj mehanicar uradi za 130 i bude dobar taj tvoj te dere za toliko jos....
S razlogom postoji vise filtera, ulja isl u ponudi i na tebi je da izaberes.

Kod ovakvih stvari pogledas cijene tih dijelova u par radnji (trebalo bi da je u par KM sve) i inda vidis je li cijena ruju majstora razumna i to je to.

Ne mozes porediti male servise sa razlicitim dijelovima i uljima i govoriti sta je skupo sta nije.
oruzana_pobuna
Posts: 1756
Joined: 15/04/2021 11:24
Location: Prdimahovljani

#38154 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by oruzana_pobuna »

pa sta mislis da je u drugim filterima? neki nano robotici koji jedu cestice motornog ulja pa su skuplji ili samo izdrkavanje sa imenima i prezimenima kompanija?
Qwerty1234
Posts: 1278
Joined: 27/05/2021 09:57

#38155 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Qwerty1234 »

oruzana_pobuna wrote: 25/11/2021 15:41 pa sta mislis da je u drugim filterima? neki nano robotici koji jedu cestice motornog ulja pa su skuplji ili samo izdrkavanje sa imenima i prezimenima kompanija?
Apsolutno druga tema.

Ako je on njemu stavio dijelove u vrijednosti 150 KM (provjereno u par prodavnica) i naplatio mali servis 20-25 KM za ruke (pod pretpostavkom da nije ovlasteni) onda je to ok.
Nije ga zapalio, presvuko isl.

Na musteriji je da izabere hocel skuplju ili jeftiniju varijantu zavisno od dijelova.

Presvlacenje bi bilo da je isti servis sa istim dijelovima mogao uraditi za 30 KM manje negdje drugo.
zigson
Posts: 4818
Joined: 04/04/2015 22:17

#38156 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by zigson »

Ok je cijena za sve filtere, ulje i ruke.
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#38157 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by black_adrian »

Dosta ljudi dozvoli sebi da preko majstors uzimaju dijelove iz Motorexa. Majstor je tu već dobar veliki procenat, a još ti i naplati. Tako da npr. ako njega dijelovi od 160KM izađu 130KM, i naplati ti još 20KM za ruke, faktički ti je uzeo 50KM za ruke, a stavio neke tamo šklj filtere.

Ja sam se tako nedavno izlevatio, istrošile mi se zadnje pločice i baš strugalo, svratim u prvi servis da ne odere disk, pa da i to mijenjam. Dade mi ponudu za diskove i pločice, preko 200KM neka marka tamo iz Motorexa. Rekoh samo pločice mijenjaj. Uradim pločice, izađe me 100KM zadnje sa rukama, navodno 30 ruke, al ima tu više kad uračunaš popust. Nije meni do popusta, halal bilo ako si dobar majstor platim ti duplo, al uvaljuju svakakve dijelove. Eto ja sam platio 100KM da mi stavi neke tamo Trusting pločice, a da me je mogao izlevatit uvalio bi mi sigurno neke šklj diskove za cijenu od 200+ KM kao što sam napisao, a za moj auto Brembo diskovi sa pločicama 250KM.Tako da ću kad oderem ove pločice stavit Brembo set diskova i pločica i kraj.

Tako daaa, ne možeš poredit cijene tamo nekih Forcar filtera iz Motorexa i ovih boljih filtera, npr. MANN. Slažem se da je najbitnije redovno održavati i da filteri neće uništiti svw kao što će to uradit neredovno održavanje, al ima neke razlike majku mu.
User avatar
Optimist
Posts: 15530
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#38158 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Optimist »

oruzana_pobuna wrote: 25/11/2021 15:34 neam pojma nisu mi filteri dio zivota - vidim samo kad je bacio stari da je nabacio novi i zdravo - ne pravim ja naucnu fantastiku od takvih stvari
avijon wrote: 25/11/2021 15:34 Jel bitno kakvi su kad mjenja sve svako 10k? Kod nas.
Da mjenja svako 30k kao svaki posteni svabo imalo bi veze.
Papir ko papir glupost


Vrlo je bitno kad tvrdis da je za 170 KM deranje a za 130 KM normalna cijena.
Sam filter nafte ima za 17 i za 50 KM.
I sa drugim filterima je slicna razlika u cijeni.
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#38159 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Evolution_IV »

avijon wrote: 25/11/2021 15:34
Optimist wrote: 25/11/2021 15:08

Koje ti je filtere ugradio?
Jel bitno kakvi su kad mjenja sve svako 10k? Kod nas.
Da mjenja svako 30k kao svaki posteni svabo imalo bi veze.
Papir ko papir glupost
Itekako za uljni i onaj od goriva, ostalo vise manje nije...mijenjas kad se zaprlja ili po knjizici..
User avatar
AhmetShabo
Posts: 3051
Joined: 03/03/2011 09:12

#38160 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by AhmetShabo »

Provjerio sam racun evo
Filter ulja cooper
Filter goriva champion
Fikteri zraka topran i champion
Cjena sva 4 filtera 79 motrex

Ruke 20
Ulje shell ,cijena 68 km
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#38161 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by black_adrian »

Ja svaki put mijenjam sve, auto će još malo na 300.000km, ne košta me ništa značajno, a imam friške filtere u autu.

Neko radi filter goriva na 50-60k, neko na svaki veliki servis, itd. Ne znam je li to totalno neispravno, al meni je sigurnije ovako. Kompletan mali servis odradim na 10-15 hiljada zavisi kad uhvatim vremena. Npr. zadnji mali servis sam uradio na 14.000km. Planirao i ranije al nisam uhvatio vremena, svaki dan na put od 600-700km išao i nabra se 3-3.5k za sedam dana, ta sedmica mi prebukirana bila.

Edit: Prvi mali servis na autu trenutnom sam platio 160KM sa popustom u Motorexu (bez popusta 190). Castrol 5W30 i Forcar filteri. Naredni mali servis Mobil1 i MANN filteri u Re Al company me izašao tačno 161KM, a sigurno je bolje od ovog iz Motorexa. Bliži mi se mali servis, radit ću ga za mjesec dana i opet planiram u Re Al po dijelove.
avijon
Posts: 1840
Joined: 20/08/2012 22:10

#38162 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by avijon »

Evolution_IV wrote: 25/11/2021 18:16
avijon wrote: 25/11/2021 15:34
Jel bitno kakvi su kad mjenja sve svako 10k? Kod nas.
Da mjenja svako 30k kao svaki posteni svabo imalo bi veze.
Papir ko papir glupost
Itekako za uljni i onaj od goriva, ostalo vise manje nije...mijenjas kad se zaprlja ili po knjizici..
Kako je bitno? Mann pravljen za 30k a mjenjas na 10k. Jel to neki drug brend ne zna namotat 3 metra papira u krug..

Ako ces mjenjat svako 10k nista apsolutno nije bitno sta sipas(u specif. Naravno da je) i stavljas od filtera.. jedino bi filter kabine skuplji uzimao onaj sa cumurom ima razlike.
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#38163 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by black_adrian »

avijon wrote: 25/11/2021 19:04 .. jedino bi filter kabine skuplji uzimao onaj sa cumurom ima razlike.
:lol:
User avatar
konektovan
Posts: 51454
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#38164 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by konektovan »

AhmetShabo wrote: 25/11/2021 18:52 Provjerio sam racun evo
Filter ulja cooper
Filter goriva champion
Fikteri zraka topran i champion
Cjena sva 4 filtera 79 motrex

Ruke 20
Ulje shell ,cijena 68 km
Nisu neka sreća ti filteri,..ali za manje kilometraže može proći.
last mohicans
Posts: 18269
Joined: 09/08/2012 23:19

#38165 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by last mohicans »

Ma sve je to precijenjeno, ali eto, neko kupuje auto, pa i filtere samo zbog znaka na njemu. Nesto drugo me iznenađuje, da su sad počeli naplacivati zamjenu ulja po garazama i servisima iako kupis kod njih ulje i filtere. Sjecam se lani da mi je Šandor trazio 40 km za zamjenu.
avijon
Posts: 1840
Joined: 20/08/2012 22:10

#38166 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by avijon »

AhmetShabo wrote: 25/11/2021 18:52 Provjerio sam racun evo
Filter ulja cooper
Filter goriva champion
Fikteri zraka topran i champion
Cjena sva 4 filtera 79 motrex

Ruke 20
Ulje shell ,cijena 68 km
Ti filteri champion i nisu loši a ti ostali ...
A i cijene katastrofa..
Ulje je to do 60km, taj filter ulja nije ni 10km, gorivo 15 20, zraka oba 25km..
User avatar
konektovan
Posts: 51454
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#38167 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by konektovan »

last mohicans wrote: 25/11/2021 19:08 Ma sve je to precijenjeno, ali eto, neko kupuje auto, pa i filtere samo zbog znaka na njemu. Nesto drugo me iznenađuje, da su sad počeli naplacivati zamjenu ulja po garazama i servisima iako kupis kod njih ulje i filtere. Sjecam se lani da mi je Šandor trazio 40 km za zamjenu.
Ulje bimal otišlo preko tri malke,..mora i šandor poskupiti. :mrgreen:
Naslovnica
Posts: 35469
Joined: 20/03/2013 15:38

#38168 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Naslovnica »

A kako znate da je MANN filter za ulje odličan, a Topran karina?
:?
User avatar
JavierBosnia
Posts: 3753
Joined: 22/11/2015 13:59
Location: Uradi sam

#38169 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by JavierBosnia »

Naslovnica wrote: 25/11/2021 19:29 A kako znate da je MANN filter za ulje odličan, a Topran karina?
:?
Dino DIY je bas pravio neke testove pa ih rezao, u sustini neke gumice, tvrdoca istih, opruge, sam filter papir duzina velicina. Vidi se kvalitet izrade. Sad da li ce na 10k neki napravit stetu ili razliku licno mislim da nece, ali na duze staze mislim da je vazno birati i kvalitetnije dijelove
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39560
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#38170 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

joj cime se pojedinci zamaraju :roll:
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#38171 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Evolution_IV »

avijon wrote: 25/11/2021 19:04
Evolution_IV wrote: 25/11/2021 18:16
Itekako za uljni i onaj od goriva, ostalo vise manje nije...mijenjas kad se zaprlja ili po knjizici..
Kako je bitno? Mann pravljen za 30k a mjenjas na 10k. Jel to neki drug brend ne zna namotat 3 metra papira u krug..

Ako ces mjenjat svako 10k nista apsolutno nije bitno sta sipas(u specif. Naravno da je) i stavljas od filtera.. jedino bi filter kabine skuplji uzimao onaj sa cumurom ima razlike.
Ne bi ga mijenjao na 30 taman da je zlatan, ne moze ulje to izdrzat...mislim boli me briga, vise ne kupujem sam, jer sam se zajebao vise puta(losa izrada a ne mogu da vratim, zadnji put MAHLE poznati nije mogao nalec u kuciste filtera ulja, popisaj ga a najskuplji)...jedino zracni i kabine...

Razlika je 2 do 5KM u uljnom, nesto vise za gorivo :-)
User avatar
nivla
Posts: 6572
Joined: 12/01/2008 23:44

#38172 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by nivla »

kod ulja vazno da uspunjava specifikaciju proizvodjaca
sto se filtera tice vazno da se redovno mijenjaju, na 10-15k km koliko se najcesce mijenjaju, i najjeftiniji je zadovoljio minimum da se ugradjuje, problemi u 99% slucajeva nastaju zbog nemara onog ko ih ugradjuje
User avatar
AhmetShabo
Posts: 3051
Joined: 03/03/2011 09:12

#38173 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by AhmetShabo »

Hvala svima na odgovorima
Presao sam 15k od proslog servisa
Vecina je pozz odgovora,tako da pomogli ste mi
Zivi i zdravi bili
Qwerty1234
Posts: 1278
Joined: 27/05/2021 09:57

#38174 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Qwerty1234 »

Poceli smo sa problemima (ili ja mislim).

U ponedeljak uradio auto regeneraciju dpfa.Danas opet.

Jucer drug mi stimo svjetla nesto na dijagnostici i kaze 18g napunio dpf.
Znaci od pon do sri 18g.Danas pali regeneraciju opet poslje 4 dana.

Nijedne druge greske nema, injektori kaze dobri, auto ide ko zmaj.

Normalno ili?
User avatar
mk ultra
Posts: 24036
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Fiume
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#38175 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by mk ultra »

Mislim da je granica za rezanje 20g
Post Reply