Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Locked
biscanka2
Posts: 1722
Joined: 07/04/2009 00:46

#2601 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by biscanka2 »

Login77777 wrote: 09/10/2021 11:03
biscanka2 wrote: 09/10/2021 10:29 https://cazin.ba/schwarz-schmidt-pogors ... iku-video/

Kamo srece da su njega namjesto Schmita poslali. Covjek je tokom rata bio aktivan i sa svim zbivanjima upoznat.
Biscanko kakva je situacija u Bihacu? Jel manje ilegalaca?
Nesto manje jeste ali jos uvijek previse.Kolegica u Kladusi veli da stalno jos dolaze. Mada ih kupe i u centar na Lipi smjestavaju al nemos divljacima u kraj stati. Neki dan u Bihacu u centru su se opet medjusobno porefenali a prije 2-3 nedelje su na Lipi opet dva satora zapalili. Hoce ljudi da su u centru grada gdje su kafici i kladionice a ne na Lipi . Nisam za nasilja i brutalitet ali ovima i treba hrvatska policija (pa neka misli ko sta hoce ali nasa djeca koja ovo sve dozivljavaju i trpe treba da su nam prioritet). Cujem od kolegice u Hadzicima nemogu vise kako im se hoce iz kampa izlaziti i po gradu divljati - zaveden stroziji sistem.
Iker C
Posts: 3006
Joined: 04/07/2010 11:48

#2602 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by Iker C »

Scmidt je poslan da podijeli BiH. A Incko je na svoju ruku donio Zakon o zabrani negiranja genocida...
Novak20
Posts: 15236
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#2603 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by Novak20 »

Kako god, interesantno je da se VP ne oglašava.
biscanka2
Posts: 1722
Joined: 07/04/2009 00:46

#2604 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by biscanka2 »

DRAMATIČNA PORUKA AKADEMIKA ESADA DURAKOVIĆA: ZAR NE VIDITE DA SE RS NALAZI PRED OTCJEPLJENJEM!? – OSTALO JE JOŠ SAMO DA GA PROGLASE
od Bella 09/10/2021 0 Komentar

PODJELI 0
Zašto tako uporno ne djelujete, gospodine Schmidt?! Niste u stanju bili ni toliko da naložite upotrebu helikoptera u ljetošnjem gašenju požara iako su šume opće dobro, a ne bošnjačko ili bosansko. Time ste – faktički i simbolički – pristali uz čudovišnu nehumanost, uz barbarstvo Dodika, rekao je Duraković
Bh. akademik, Esad Duraković, oglasio se otvorenim pismom koje je uputio međunarodnoj zajednici, visokom predstavniku, partijskim liderima, kao i “sterilnim intelektualcima”.
Duraković je pogođen veoma slabim reakcijama na Dodikovu retrogradnu politiku i najave otcjepljenja Republike Srpske.
Smatra da je Republika Srpska daleko odmakla u pokušaju otcjepljenja, te je preostalo još samo da ga formalno proglasi.
Reakciju akademika Esada Durakovića prenosimo u cijelosti:
– Gospodine Visoki Predstavniče, gospodo partijski lideri, sterilni intelektualci,
Zar ne vidite da je Bosna i Hercegovina pred ambisom?! Zar ćete mirno gledati kako se survava?!
Političari iz RS blokirali su rad državnih institucija. Blokirali su državu. Zar to nije krajnje ozbiljan razlog za odlučnu intervenciju?! Član Predsjedništva BiH na sav glas u susjednoj zemlji, koja je izvršila agresiju na BiH, priča, prijeti i djeluje protiv države u čijem je Predsjedništvu?! Zar to nije razlog za odlučnu intervenciju?!
Plenković i Vučić na međunarodnom samitu, naočigled vascijele međunarodne zajednice, objavljuju kako su razgovarali o BiH i postigli o njoj saglasnost 90%. A jedna od tih zemalja – Srbija – osuđena je za nesprečavanje genocida u BiH i njena Armija je pustošila po BiH; druga zemlja – Hrvatska – osuđena je za UZP u BiH a te, upravo takve dvije zemlje ovih dana se dogovaraju o sudbini zemlje koju su tako surovo napale i opustošile…
Zamislite, primjera radi, da se dvije susjedne zemlje tako dogovaraju o sudbini Mađarske! Te dvije zemlje su i međusobno ratovale, i danas se ni o čemu ne slažu, ali se slažu u pogledu BiH 90% jer – saglasne su u tome da je podijele.
Ko se oglasio o tome iz međunarodne zajednice?!
Ortoped Božo Ljubić (imajte u vidu njegove visoke političke pozicije u Hrvatskoj i u BiH!) upravo iznosi nečuvene prijetnje na FTV (i to je nečuveno – to ustupanje prostora na takvome mediju takvome huškanju!).
Sramna je ta šutnja sterilne evropske političke birokracije! Republika Srpska je daleko odmakla u otcjepljenju – ostalo je da ga još formalno proglase. Zar to ne vidite?!

Kako je to maestralno odšutio gospodin Schmidt!
Zašto tako uporno ne djelujete, gospodine Schmidt?! Niste u stanju bili ni toliko da naložite upotrebu helikoptera u ljetošnjem gašenju požara iako su šume opće dobro, a ne bošnjačko ili bosansko. Time ste – faktički i simbolički – pristali uz čudovišnu nehumanost, uz barbarstvo Dodika! Prema onome kako sada stvari stoje, Vi nijemo svjedočite razaranju ove zemlje, a Vaša misija je upravo suprotna: da je čuvate kao daytonsku tvorevinu!
Zašto pasivnošću ohrabrujete razuzdane sile destrukcije koje vode raspadu jedne viševjekovne evropske zemlje?! Neka se zna da apeliramo na evropsku humanost u koju se ona zaklinje, i na političku odgovornost!
I vi, gospodo tzv. intelektualci BiH, gdje su vam savjest i etika, humanost, intelektualno poštenje i odgovornost?! Zašto tako čemerno šutite na sve; zašto tako kukavički pristajete na sve?! Mislite da će neko drugi riješiti vaše probleme i probleme vaše zemlje?! Šuteći na sve i o svemu, odričete se budućnosti! Nemate pravo na nju!
I vi tzv. politički lideri, u ovakvoj situaciji treba da svaki čas održavate konferencije za štampu adresirane Briselu. Neka barem znaju TAMO da nismo slijepi ni glupi; neka znaju da vidimo njihovu ravnodušnost prema ovoj zemlji i njenom najbrojnijem narodu kome prijeti sudbina evropskih Rohinja!

Neka je sram sve vas! Nisam nikada napisao tekst sa ovoliko uskličnika, ali je stvarnost u BiH takva da je baš sva pod uskličnicima. Pod uzbunom, rekao je Duraković.
User avatar
jasib
Posts: 1180
Joined: 25/08/2013 09:12

#2605 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by jasib »

biscanka2 wrote: 09/10/2021 18:03 DRAMATIČNA PORUKA AKADEMIKA ESADA DURAKOVIĆA: ZAR NE VIDITE DA SE RS NALAZI PRED OTCJEPLJENJEM!? – OSTALO JE JOŠ SAMO DA GA PROGLASE

Duraković je pogođen veoma slabim reakcijama na Dodikovu retrogradnu politiku i najave otcjepljenja Republike Srpske.
Smatra da je Republika Srpska daleko odmakla u pokušaju otcjepljenja, te je preostalo još samo da ga formalno proglasi.
Kako izgleda to "otcjepljenje": Supština RS proglasi otcjepljenje. I šta sutra... Čije dokumente nosi, koje registarske oznake na automobilima, na kojim granicama uvozi gorivo, preko kojih banaka izvršava platni promet, koju internet domenu koristi...itd.

Sramota ko sve danas predstavlja akademsku zajednicu, ko obrazuje mlade ljude i pitanje je čemu ih uče :(

Profesore, tebe i takve idiote koji podižu paniku i tenzije, u zatvor treba strpati, i oduzeti akademsku titulu
mishic
Posts: 8406
Joined: 28/04/2011 16:29

#2606 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by mishic »

Christian Schmidt, demokrata iz demokratski razvijene sredine doveden je pred tešku dilemu. Preuzimajući funkciju Visokog predstavnika postao je ključna figura pri donošenju odluke o tome hoće li Bosna i Hercegovina postati sredinom u kojoj se kao i u ostatku demokratskov svijeta poštuju i primjenjuju ključna načela demokratskog uređenja društva ili će i dalje nastaviti da bude eksperiment.

Ova dilema sama po sebi je suštinska jer ako se BiH vrati principima onda i sva naredna rješenja za njene probleme dobivaju utabanu stazu demokratskih načela a ako ostane eksperiment kao što sada jeste onda će i sva druga neriješena pitanja (p)ostati zamršenim lavirintom iz koga niko za dugi niz godina neće moći naći izlaz.

Reputacija i bekgraund gospodina Kristijana Šmita (Christian Schmidt) su obečavajući ali njegovi kontakti sa pojedincima i interesnim grupama u regionu otvaraju dilemu hoće li uspjeti da ostane dosljedan reputaciji sa kojom je došao?
zavrzlama
Posts: 10463
Joined: 15/01/2006 18:35

#2607 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by zavrzlama »

Ja da sam VP bi izjavio da ponistavam inckov zakon o negiranju,u zamjenu da dodik se odrekne svih svojih zahtjeva za rusenje BIH.....tad bi se i najnaivniji uvjerili da dodika ne inetresuje taj inckov zakon,nego mu je samo providan alibi da krene u secesiju...

Dodika pritiscu rusi da krene u avanturu ,dodiku je samo nepoznanica da li nakon neuspjeha secesije ostaje rs na pocetnim pozicijama ili ne...

Po meni ako proglasi secesiju,odmah treba vratit ustav RBIH...probih strana time samo moze dobit,jer ulazi u nove postsecesionisticke pregovore sa bolje pozicije nego koju ima Dejtonom...
User avatar
Tanqueray
Posts: 706
Joined: 06/08/2020 16:57

#2608 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by Tanqueray »

zavrzlama wrote: 09/10/2021 18:33 Po meni ako proglasi secesiju,odmah treba vratit ustav RBIH...probih strana time samo moze dobit,jer ulazi u nove postsecesionisticke pregovore sa bolje pozicije nego koju ima Dejtonom...
Ko ce da vrati ustav?
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#2609 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by daddy-kool »

Valjda oni koji ce pokrenuti vojsku i proglasiti mobilizaciju.
User avatar
Truba
Posts: 93804
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#2610 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by Truba »

Uporno negirate stanje na terenu
Evo vrati se ustav
49% ga nece postivati
Krenut vojskom na pale?
Predvidjam propast kampanje
zavrzlama
Posts: 10463
Joined: 15/01/2006 18:35

#2611 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by zavrzlama »

Nakon neuspjele secesije,logicno ce biti da secesionisti budu na 20%,ako ostanu da 49% onda je secesija uspjela..logicno zar ne :wink:
megaman4
Posts: 4956
Joined: 08/08/2011 23:59

#2612 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by megaman4 »

Tanqueray wrote: 09/10/2021 21:54
zavrzlama wrote: 09/10/2021 18:33 Po meni ako proglasi secesiju,odmah treba vratit ustav RBIH...probih strana time samo moze dobit,jer ulazi u nove postsecesionisticke pregovore sa bolje pozicije nego koju ima Dejtonom...
Ko ce da vrati ustav?
Današnja BiH se bazira na ustavu RBiH iz 1990 godine, a taj ustav je suspendovan u Daytonu.

To Srbi znaju. Njih ne brine to, nego ih brine što nisu većinski narod u BiH, jer bi tada mogli raditi šta hoće. Ovako, moraju se dogovarati sa Bošnjacima ili sankcije, kao u doba Plavšićke.
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#2613 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by Grean »

Izravni zrakoplovni letovi na TR Sjeverni Kipar su zabranjeni međunarodnim zakonom. U zračne luke Geçitkale i Ercan slijeću samo turski i azerbajdžanski zrakoplovi.
Nezavisan je i Sjeverni Kipar evo vec 47 godina.

Sve zavisi od medjunarodne zajednice a ne od stanja na terenu na onih 49%.

Niko nije budala da misli kako ce se umarsirati na Pale iili Banjaluku.
use your illusion
Posts: 438
Joined: 10/07/2012 14:27

#2614 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by use your illusion »

Sta je Schmidt rekao kada je dolazio? "njegov osnovni cilj je da sačuva teritorijalni integritet BiH". Svakako se može protumačiti ta izjava
megaman4
Posts: 4956
Joined: 08/08/2011 23:59

#2615 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by megaman4 »

use your illusion wrote: 09/10/2021 22:49 Sta je Schmidt rekao kada je dolazio? "njegov osnovni cilj je da sačuva teritorijalni integritet BiH". Svakako se može protumačiti ta izjava
Trenutno Dodik ruši Ustav BiH koji su Ameri donijeli. Ovo nije ništa drugo nego tihi sukob Rusa i Amera preko Dodika, koji će na kraju platiti najveću cijenu
Ima Bosne_Bice Bosne
Posts: 4145
Joined: 07/02/2009 03:56
Location: The field “Location” is too short, a minimum of 2 characters is required.

#2616 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by Ima Bosne_Bice Bosne »

Tanqueray wrote: 09/10/2021 21:54
zavrzlama wrote: 09/10/2021 18:33 Po meni ako proglasi secesiju,odmah treba vratit ustav RBIH...probih strana time samo moze dobit,jer ulazi u nove postsecesionisticke pregovore sa bolje pozicije nego koju ima Dejtonom...
Ko ce da vrati ustav?
Sto izbjegavas da odgovoris na pitanje?

Da li je bio genocid u Srebrenici?
User avatar
Tanqueray
Posts: 706
Joined: 06/08/2020 16:57

#2617 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by Tanqueray »

megaman4 wrote: 09/10/2021 22:41
Tanqueray wrote: 09/10/2021 21:54
Ko ce da vrati ustav?
Današnja BiH se bazira na ustavu RBiH iz 1990 godine, a taj ustav je suspendovan u Daytonu.

To Srbi znaju. Njih ne brine to, nego ih brine što nisu većinski narod u BiH, jer bi tada mogli raditi šta hoće. Ovako, moraju se dogovarati sa Bošnjacima ili sankcije, kao u doba Plavšićke.
Pitanje je bilo ko ce da vrati taj ustav?
Ima Bosne_Bice Bosne wrote: 09/10/2021 22:55
Tanqueray wrote: 09/10/2021 21:54
Ko ce da vrati ustav?
Sto izbjegavas da odgovoris na pitanje?

Da li je bio genocid u Srebrenici?


Da nemas nacionalisticku pricu odgovorio bih ti, ali tvoje pitanje nije empatija za zrtve, nego za sirenje nacionalizma.
Prvo sebe izlijeci od virusa nacionalizma, pa onda mozes sve da me pitas.
Last edited by Tanqueray on 09/10/2021 23:05, edited 1 time in total.
megaman4
Posts: 4956
Joined: 08/08/2011 23:59

#2618 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by megaman4 »

Tanqueray wrote: 09/10/2021 22:58
megaman4 wrote: 09/10/2021 22:41
Današnja BiH se bazira na ustavu RBiH iz 1990 godine, a taj ustav je suspendovan u Daytonu.

To Srbi znaju. Njih ne brine to, nego ih brine što nisu većinski narod u BiH, jer bi tada mogli raditi šta hoće. Ovako, moraju se dogovarati sa Bošnjacima ili sankcije, kao u doba Plavšićke.
Pitanje je bilo ko ce da vrati taj ustav?
Onaj ko je taj ustav suspendovao zbog Daytona i mira u kući, ako Dodik i vlasti u RS-u nastave sa prijetnjama o secesiji a to su SAD.
User avatar
Tanqueray
Posts: 706
Joined: 06/08/2020 16:57

#2619 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by Tanqueray »

megaman4 wrote: 09/10/2021 23:00
Tanqueray wrote: 09/10/2021 22:58 Pitanje je bilo ko ce da vrati taj ustav?
Onaj ko je taj ustav suspendovao zbog Daytona i mira u kući, ako Dodik i vlasti u RS-u nastave sa prijetnjama o secesiji a to su SAD.
BUdimo realni, to nije moguce.
megaman4
Posts: 4956
Joined: 08/08/2011 23:59

#2620 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by megaman4 »

Tanqueray wrote: 09/10/2021 23:07
megaman4 wrote: 09/10/2021 23:00
Onaj ko je taj ustav suspendovao zbog Daytona i mira u kući, ako Dodik i vlasti u RS-u nastave sa prijetnjama o secesiji a to su SAD.
BUdimo realni, to nije moguce.
Da. Itekako je moguće. Taj ustav nikada nije ukinut jer je na osnovu njega, potpisan Dayton, koji predstavlja neku vrstu koncenzusa u BiH.

Ustav bilo koje države jedino parlament može promijeniti a to se kod nas još nije desilo.

Promjena Daytona, automatski znači i promjenu ustava RBiH. Kontaš sada.

Nemojmo biti naivni pa da ne znamo da je Karadžić 9 januara 1992 izvršio državni udar, kada je proglasio srpsku republiku BiH, i time je prekršio važeći ustav RBiH. Od tog dana je započet političko-pravni haos u BiH.
Last edited by megaman4 on 09/10/2021 23:19, edited 1 time in total.
User avatar
Kolinda
Posts: 5443
Joined: 08/01/2015 13:24

#2621 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by Kolinda »

megaman4 wrote: 09/10/2021 22:53
use your illusion wrote: 09/10/2021 22:49 Sta je Schmidt rekao kada je dolazio? "njegov osnovni cilj je da sačuva teritorijalni integritet BiH". Svakako se može protumačiti ta izjava
Trenutno Dodik ruši Ustav BiH koji su Ameri donijeli. Ovo nije ništa drugo nego tihi sukob Rusa i Amera preko Dodika, koji će na kraju platiti najveću cijenu
Trenutno ŽK ruši Ustav tako što uzurpira poziciju koja pripada hrvatskom narodu odnosno volji hrvatskog naroda koji su izrazili na izborima....također ruši Ustav na način da sa pozicije člana predsjedništva priča o neustavnim kategorijama tipa rušenja konstitutivnosti koja je ustavna kategorija....
Ima Bosne_Bice Bosne
Posts: 4145
Joined: 07/02/2009 03:56
Location: The field “Location” is too short, a minimum of 2 characters is required.

#2622 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by Ima Bosne_Bice Bosne »

Tanqueray wrote: 09/10/2021 22:58
megaman4 wrote: 09/10/2021 22:41
Današnja BiH se bazira na ustavu RBiH iz 1990 godine, a taj ustav je suspendovan u Daytonu.

To Srbi znaju. Njih ne brine to, nego ih brine što nisu većinski narod u BiH, jer bi tada mogli raditi šta hoće. Ovako, moraju se dogovarati sa Bošnjacima ili sankcije, kao u doba Plavšićke.
Pitanje je bilo ko ce da vrati taj ustav?
Ima Bosne_Bice Bosne wrote: 09/10/2021 22:55
Sto izbjegavas da odgovoris na pitanje?

Da li je bio genocid u Srebrenici?


Da nemas nacionalisticku pricu odgovorio bih ti, ali tvoje pitanje nije empatija za zrtve, nego za sirenje nacionalizma.
Prvo sebe izlijeci od virusa nacionalizma, pa onda mozes sve da me pitas.

:-)
Jasta...


Siris na ovom forumu velikosrpska sranja upakovana u prozirni celefon, a nazivas nekoga naconalistom.

Ponovo isto pitanje: Da li je bio genocid u Srebrenici?
megaman4
Posts: 4956
Joined: 08/08/2011 23:59

#2623 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by megaman4 »

Kolinda wrote: 09/10/2021 23:18
megaman4 wrote: 09/10/2021 22:53

Trenutno Dodik ruši Ustav BiH koji su Ameri donijeli. Ovo nije ništa drugo nego tihi sukob Rusa i Amera preko Dodika, koji će na kraju platiti najveću cijenu
Trenutno ŽK ruši Ustav tako što uzurpira poziciju koja pripada hrvatskom narodu odnosno volji hrvatskog naroda koji su izrazili na izborima....također ruši Ustav na način da sa pozicije člana predsjedništva priča o neustavnim kategorijama tipa rušenja konstitutivnosti koja je ustavna kategorija....
Pročitaj prvo Ustav BiH pa ćemo razgovarati. Toliko.
toska
Posts: 5009
Joined: 26/09/2016 14:08

#2624 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by toska »

use your illusion wrote: 09/10/2021 22:49 Sta je Schmidt rekao kada je dolazio? "njegov osnovni cilj je da sačuva teritorijalni integritet BiH". Svakako se može protumačiti ta izjava
kako misliš, izjava je sasvim jasna, sve se može uz dogovor mijenjati izuzev teritorijalnog integriteta BiH, to je čak konsenzus cijele međunarodne zajednice, i prijatelja i mutikaša.
megaman4 wrote: 09/10/2021 22:53 Trenutno Dodik ruši Ustav BiH koji su Ameri donijeli. Ovo nije ništa drugo nego tihi sukob Rusa i Amera preko Dodika, koji će na kraju platiti najveću cijenu
za prisjetiti se da je Dejtonski mirovni sporazum nešto što Ameri smatraju svojim djelom i jednim od svojih najvećih diplomatskih uspjeha. iz njihove perspektive, rušenje DMS je zaista udar na US i njihove interese.

ako bude izmjena onda to može samo uz dogovor sa tvorcima istog tj. Amerike, nema te EU, Rusije, Kine, Srbije, Hrvatske, koje mogu promijeniti taj fakt.
megaman4
Posts: 4956
Joined: 08/08/2011 23:59

#2625 Re: Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH 01.08.2021-?

Post by megaman4 »

toska wrote: 09/10/2021 23:21
use your illusion wrote: 09/10/2021 22:49 Sta je Schmidt rekao kada je dolazio? "njegov osnovni cilj je da sačuva teritorijalni integritet BiH". Svakako se može protumačiti ta izjava
kako misliš, izjava je sasvim jasna, sve se može uz dogovor mijenjati izuzev teritorijalnog integriteta BiH, to je čak konsenzus cijele međunarodne zajednice, i prijatelja i mutikaša.
megaman4 wrote: 09/10/2021 22:53 Trenutno Dodik ruši Ustav BiH koji su Ameri donijeli. Ovo nije ništa drugo nego tihi sukob Rusa i Amera preko Dodika, koji će na kraju platiti najveću cijenu
za prisjetiti se da je Dejtonski mirovni sporazum nešto što Ameri smatraju svojim djelom i jednim od svojih najvećih diplomatskih uspjeha. iz njihove perspektive, rušenje DMS je zaista udar na US i njihove interese.

ako bude izmjena onda to može samo uz dogovor sa tvorcima istog tj. Amerike, nema te EU, Rusije, Kine, Srbije, Hrvatske, koje mogu promijeniti taj fakt.
O tome ja i govorim. Dodik i Rusi znaju da rušenje Daytona znači haos u čitavoj Evropi.
Locked