Zeničani

Kulturno-politička scena, dešavanja u centralnim gradovima BiH: Zenici, Travniku, Visokom, Jajcu, Bugojnu, Tešnju, Doboju...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

User avatar
Hercegoviina
Posts: 2848
Joined: 14/02/2013 14:11

#53901 Re: Zeničani

Post by Hercegoviina »

Jimmy McNulty wrote: 30/08/2021 22:03 Merhaba dobri ljudi, šta ima? :bih:

Je li iko od vas išao ili zna nekog ko je išao na kurs njemačkog jezika u Zenici? Ako jeste i ako se razumijete u temu, koji bi mi bilo najbolje upisati i koliko bi me koštalo to zadovoljstvo?

Nije mi cilj proći jeftinije ili položit nešto na prevaru nego zaista naučiti jezik.
eduko, oko 200 km
User avatar
Ja_Ja
Posts: 2829
Joined: 07/03/2006 06:59
Location: tamo daleko...

#53902 Re: Zeničani

Post by Ja_Ja »

Jimmy McNulty wrote: 30/08/2021 22:03 Merhaba dobri ljudi, šta ima? :bih:

Je li iko od vas išao ili zna nekog ko je išao na kurs njemačkog jezika u Zenici? Ako jeste i ako se razumijete u temu, koji bi mi bilo najbolje upisati i koliko bi me koštalo to zadovoljstvo?

Nije mi cilj proći jeftinije ili položit nešto na prevaru nego zaista naučiti jezik.
O..wow! I ti ziv! A ovdje te i po Prasnicama trazili. Hajde nek si ziv i zdrav.

Nemam pojma gdje se ti kursevi ganjaju. Ja sam svoje odradjivao kasnih 90tih u industrijskoj skoli dole u podrumu. Danasnja avangarda zenicke SDA (Duvnjak i tuhlibi poput njega) se okupljali tu i smisljali plan kako da preuzmu Zenicu od Fude 2024 godine.
User avatar
Casual's
Posts: 6722
Joined: 19/01/2012 00:08
Location: 44°12′N 17°56′E / 44.2°N 17.933°

#53903 Re: Zeničani

Post by Casual's »

Saznal se sta je sa dankom?
User avatar
Sanjarko
Posts: 28396
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#53904 Re: Zeničani

Post by Sanjarko »

kuglanje_ze wrote: 30/08/2021 19:05
Sanjarko wrote: 30/08/2021 14:21

Krvna slika i nalaz urina, cak Ekg i Ultrazvuk su u Februaru bili uredni, ali ja godinama fizicki plus psihicki nisam dobro. Imao davno ostecenu/bolesnu jetru, srecom se oporavila, ali i sad je sumnjiva, vidi se na UZ manja promjena na njoj. Oko jedno dioptrija -2/2,5; nevidim na njega na daljinu od 2-3 m, imam ogromne floatere izgledom ko amebe u vidnom polju i vidim bijela krvna zrnca nekad, tackice koje idu po sablonu. Imao prije ponekad nizi tlak, sad cesto imam visok, a skoro stalno visok puls, oko joje.

Trebamo ja i stara danas da mjerimo tlak i puls, ako meni bude visok puls, a njoj nizak tlak, otic cemo u apoteku ili DZ provjerit jer mozda tlakomjer ima odstupanje. Nova psihijatrica me htjela dat na nalaze ali mozda smela, zapricali se s njom o sto sta.
Druže, ne mogu ti ja to sve zapamtiti... 😁

Izvini, morao sam 🥰
Jel ti ovo zajebavas, trolas ili sta? Govoris da nemam narkolepsiju i uvuce me u raspravu o mom zdravlju, da bi na kraju uletio s ovim komentarom.
kuglanje_ze
Posts: 1278
Joined: 17/02/2020 11:29

#53905 Re: Zeničani

Post by kuglanje_ze »

Sanjarko wrote: 31/08/2021 04:33
kuglanje_ze wrote: 30/08/2021 19:05

Druže, ne mogu ti ja to sve zapamtiti... 😁

Izvini, morao sam 🥰
Jel ti ovo zajebavas, trolas ili sta? Govoris da nemam narkolepsiju i uvuce me u raspravu o mom zdravlju, da bi na kraju uletio s ovim komentarom.
Izvini, izvini... Loš pokušaj šale... Brišem se sam. :roll: 😢
User avatar
Jimmy McNulty
Čiča Gliša
Posts: 6520
Joined: 11/04/2012 11:32

#53906 Re: Zeničani

Post by Jimmy McNulty »

Hercegoviina wrote: 30/08/2021 22:10 eduko, oko 200 km
Evo, ima standardni, ima intenzivni... 185 maraka. Gdje se oni nalaze da se odem raspitat, najviše volim face to face.
Ja_Ja wrote: 30/08/2021 22:43 O..wow! I ti ziv! A ovdje te i po Prasnicama trazili. Hajde nek si ziv i zdrav.

Nemam pojma gdje se ti kursevi ganjaju. Ja sam svoje odradjivao kasnih 90tih u industrijskoj skoli dole u podrumu. Danasnja avangarda zenicke SDA (Duvnjak i tuhlibi poput njega) se okupljali tu i smisljali plan kako da preuzmu Zenicu od Fude 2024 godine.
Neću se ja kopat na Prašnicama nego na tetovskom groblju :lol: hodžarina se redovno plaća.

Mah, život...sve krenulo nizbrdo, imam i problema sa kičmom pa tegoba, pos'o glup i težak itd, forum mi zadnji na pameti...

Kako ste vi ovdje? Vidim i dalje aktivno, ima k novih forumaša... Lijepo!

Ako još ko ima informacija za njemački neka javi :)
NecuVise
Posts: 2885
Joined: 10/01/2020 20:02

#53907 Re: Zeničani

Post by NecuVise »

Jimmy McNulty wrote: 31/08/2021 09:37
Hercegoviina wrote: 30/08/2021 22:10 eduko, oko 200 km
Evo, ima standardni, ima intenzivni... 185 maraka. Gdje se oni nalaze da se odem raspitat, najviše volim face to face.
Ja_Ja wrote: 30/08/2021 22:43 O..wow! I ti ziv! A ovdje te i po Prasnicama trazili. Hajde nek si ziv i zdrav.

Nemam pojma gdje se ti kursevi ganjaju. Ja sam svoje odradjivao kasnih 90tih u industrijskoj skoli dole u podrumu. Danasnja avangarda zenicke SDA (Duvnjak i tuhlibi poput njega) se okupljali tu i smisljali plan kako da preuzmu Zenicu od Fude 2024 godine.
Neću se ja kopat na Prašnicama nego na tetovskom groblju :lol: hodžarina se redovno plaća.

Mah, život...sve krenulo nizbrdo, imam i problema sa kičmom pa tegoba, pos'o glup i težak itd, forum mi zadnji na pameti...

Kako ste vi ovdje? Vidim i dalje aktivno, ima k novih forumaša... Lijepo!

Ako još ko ima informacija za njemački neka javi :)
Eduko ti je na Mokušnicama, do poliklinike Sunce. Probaj i step by step, nekad su bili u Zeničanci. Usput ako znaš engleski skini duolingo aplikaciju, dobro će ti doći da popraviš vokabular i kao dopuna kursu.
withpeace
Posts: 91
Joined: 20/06/2021 20:32

#53908 Re: Zeničani

Post by withpeace »

Nisam znao kako se kerovi tako rapidno razmnozavaju dok nisam prije jedno 7 godina kroz prozor gledao kako frajer iz prahistorijskog ww transportera izbacuje gajbu stenaca sve zajedno sa kujom. Nisam za to da sinteri “prljaju ruke”, ali uspavljivanje je neminovno svidjalo se to nekome ili ne.
Nivelacija
Posts: 5366
Joined: 24/08/2018 23:15
Location: Travnik

#53909 Re: Zeničani

Post by Nivelacija »

withpeace wrote: 31/08/2021 11:14 Nisam znao kako se kerovi tako rapidno razmnozavaju dok nisam prije jedno 7 godina kroz prozor gledao kako frajer iz prahistorijskog ww transportera izbacuje gajbu stenaca sve zajedno sa kujom. Nisam za to da sinteri “prljaju ruke”, ali uspavljivanje je neminovno svidjalo se to nekome ili ne.
Alba ih je bila svela na statisticku gresku u gradu. Skoro pa rijetkost bila vidjeti lutalicu, znaci sve se moze.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83381
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#53910 Re: Zeničani

Post by _BataZiv_0809 »

Dok se malo zmiri na metode...
withpeace
Posts: 91
Joined: 20/06/2021 20:32

#53911 Re: Zeničani

Post by withpeace »

_BataZiv_0809 wrote: 31/08/2021 13:08 Dok se malo zmiri na metode...
Kad smo vec kod tih metoda gledao sam svojim ocima kako kera ubija i baca u onaj kamion za odvoz smeca, a drugi put je jednog hvato pola sata i strpo ga u kavez na kamionet. Ispred zgrade mi je bio copor ali ono udomacili se godinama pa i nije bio neki belaj sa njima ali mi gosti nisu smjeli prici zgradi. Bolje da ih ubijaju nego da oni ubijaju jer sam ih vidjo sa bjesnilom.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83381
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#53912 Re: Zeničani

Post by _BataZiv_0809 »

withpeace wrote: 31/08/2021 14:03
_BataZiv_0809 wrote: 31/08/2021 13:08 Dok se malo zmiri na metode...
Kad smo vec kod tih metoda gledao sam svojim ocima kako kera ubija i baca u onaj kamion za odvoz smeca, a drugi put je jednog hvato pola sata i strpo ga u kavez na kamionet. Ispred zgrade mi je bio copor ali ono udomacili se godinama pa i nije bio neki belaj sa njima ali mi gosti nisu smjeli prici zgradi. Bolje da ih ubijaju nego da oni ubijaju jer sam ih vidjo sa bjesnilom.
Samo humano i eticno to rjesavati i nikakav problem....
User avatar
Sanjarko
Posts: 28396
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#53913 Re: Zeničani

Post by Sanjarko »

Sa stapom s omcom, mrezama i sl., ih hvatati kao u Americi, pa u sinteraj, pa ako niko ne udomi, eutanazija. Nista s puskama s dijabolama po ulici ubijat. Muka za njih, mucno to gledat, a i nije sigurno bas. Nekad davno bile dvije kuje u kvartu i pratile mi rahmetli starog do posla, upuco ih sintor, a mogo i rahmetli starog upucat jer je bio polu gluhonjem. Imao 20-tak % sluha na jedno uho i slabiji na drugo. Pred njim ih sintor upuco. Velike mrlje krvi su tad bile masovno po ulicama.
User avatar
Jimmy McNulty
Čiča Gliša
Posts: 6520
Joined: 11/04/2012 11:32

#53914 Re: Zeničani

Post by Jimmy McNulty »

NecuVise wrote: 31/08/2021 09:58 Eduko ti je na Mokušnicama, do poliklinike Sunce. Probaj i step by step, nekad su bili u Zeničanci. Usput ako znaš engleski skini duolingo aplikaciju, dobro će ti doći da popraviš vokabular i kao dopuna kursu.
Znam engleski odlično, a i njemački malo. Ipak sam ga učio u gimnaziji 4 godine. Siguran sam da se zadam 2 ili 3 sedmice sa nekim da ponovim da bih mogao položit A1 bez problema.

Ipak, želja mi je polako i ispočetka. Želim odmah postavit temelje onako kako treba.
Nivelacija
Posts: 5366
Joined: 24/08/2018 23:15
Location: Travnik

#53915 Re: Zeničani

Post by Nivelacija »

Zasto kruzni tokovi se ne vrate u prvobitno stanje nakon rekonstrukcije. Zivotami nepostoji veca rupčaga u BiH od Zenice. Zavrsili ljudi sanaciju kruznog i nigdje ni signalizacije, ni hortikulture niti kojeg kurca. Kocke samo pobacali unutar kruga. Jao grada kao ljudi i uprave i preduzeca. Gluha Bukovica ce biti uskoro carsija za ovu nastambu uz rijeku Bosnu. Da li ovdje ima jedan Klix i N1 da to odmah dere do koze odgovorne kao u Sarajevu sve bi drugacije bilo.
User avatar
Ja_Ja
Posts: 2829
Joined: 07/03/2006 06:59
Location: tamo daleko...

#53916 Re: Zeničani

Post by Ja_Ja »

Sanjarko wrote: 31/08/2021 14:27 Sa stapom s omcom, mrezama i sl., ih hvatati kao u Americi, pa u sinteraj, pa ako niko ne udomi, eutanazija. Nista s puskama s dijabolama po ulici ubijat. Muka za njih, mucno to gledat, a i nije sigurno bas. Nekad davno bile dvije kuje u kvartu i pratile mi rahmetli starog do posla, upuco ih sintor, a mogo i rahmetli starog upucat jer je bio polu gluhonjem. Imao 20-tak % sluha na jedno uho i slabiji na drugo. Pred njim ih sintor upuco. Velike mrlje krvi su tad bile masovno po ulicama.
Ima mali milion nacina da se uhvate. Problem je sta s njima nakon hvatanja. Gore u azil ne mozes vise natrpati nego sto moze stati. Ubijati ih ne smijes jer je zakon takav. Sta sad da se radi s njima?! LOGICNO bi bilo da se zakon promjeni. Da se napravi dopuna zakona prema kojoj ce zakon izgledati onako kako izgleda u razvijenim zemljama (btw..neki su ebene pare dobili da izglasaju zakon po kojem je eutanazija gotovo izbrisana iz upotrebe iako to nije praksa u svijetu). Znaci hvatanje zivotinje, zbrinjavanje i karantin zivotinje od 7 do 14 dana. Period za udomljavanje zivotinje od 30 dana, a nakon toga sto humaniji nacin eutanazije. Zakonski se moraju regulisati i kucni ljubimci i pokrenuti obimniji nivo sterilizacije zivotinja kao i uvodjenje elektronske datoteke s podatcima kucnih ljubimaca tako da ako pobjegne ili ako im gazda potomke istovari na ulicu da se to moze upratiti i odrezat gazdi marza sto je glup.
User avatar
Sanjarko
Posts: 28396
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#53917 Re: Zeničani

Post by Sanjarko »

Ja_Ja wrote: 31/08/2021 18:57
Sanjarko wrote: 31/08/2021 14:27 Sa stapom s omcom, mrezama i sl., ih hvatati kao u Americi, pa u sinteraj, pa ako niko ne udomi, eutanazija. Nista s puskama s dijabolama po ulici ubijat. Muka za njih, mucno to gledat, a i nije sigurno bas. Nekad davno bile dvije kuje u kvartu i pratile mi rahmetli starog do posla, upuco ih sintor, a mogo i rahmetli starog upucat jer je bio polu gluhonjem. Imao 20-tak % sluha na jedno uho i slabiji na drugo. Pred njim ih sintor upuco. Velike mrlje krvi su tad bile masovno po ulicama.
Ima mali milion nacina da se uhvate. Problem je sta s njima nakon hvatanja. Gore u azil ne mozes vise natrpati nego sto moze stati. Ubijati ih ne smijes jer je zakon takav. Sta sad da se radi s njima?! LOGICNO bi bilo da se zakon promjeni. Da se napravi dopuna zakona prema kojoj ce zakon izgledati onako kako izgleda u razvijenim zemljama (btw..neki su ebene pare dobili da izglasaju zakon po kojem je eutanazija gotovo izbrisana iz upotrebe iako to nije praksa u svijetu). Znaci hvatanje zivotinje, zbrinjavanje i karantin zivotinje od 7 do 14 dana. Period za udomljavanje zivotinje od 30 dana, a nakon toga sto humaniji nacin eutanazije. Zakonski se moraju regulisati i kucni ljubimci i pokrenuti obimniji nivo sterilizacije zivotinja kao i uvodjenje elektronske datoteke s podatcima kucnih ljubimaca tako da ako pobjegne ili ako im gazda potomke istovari na ulicu da se to moze upratiti i odrezat gazdi marza sto je glup.
Slazem se. +1 Davno ja imao ideja u vezi ovoga samo slabo mene ko slusa.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 6914
Joined: 04/08/2020 19:22

#53918 Re: Zeničani

Post by -Chesterfield- »

Ja_Ja wrote: 31/08/2021 18:57
Sanjarko wrote: 31/08/2021 14:27 Sa stapom s omcom, mrezama i sl., ih hvatati kao u Americi, pa u sinteraj, pa ako niko ne udomi, eutanazija. Nista s puskama s dijabolama po ulici ubijat. Muka za njih, mucno to gledat, a i nije sigurno bas. Nekad davno bile dvije kuje u kvartu i pratile mi rahmetli starog do posla, upuco ih sintor, a mogo i rahmetli starog upucat jer je bio polu gluhonjem. Imao 20-tak % sluha na jedno uho i slabiji na drugo. Pred njim ih sintor upuco. Velike mrlje krvi su tad bile masovno po ulicama.
Ima mali milion nacina da se uhvate. Problem je sta s njima nakon hvatanja. Gore u azil ne mozes vise natrpati nego sto moze stati. Ubijati ih ne smijes jer je zakon takav. Sta sad da se radi s njima?! LOGICNO bi bilo da se zakon promjeni. Da se napravi dopuna zakona prema kojoj ce zakon izgledati onako kako izgleda u razvijenim zemljama (btw..neki su ebene pare dobili da izglasaju zakon po kojem je eutanazija gotovo izbrisana iz upotrebe iako to nije praksa u svijetu). Znaci hvatanje zivotinje, zbrinjavanje i karantin zivotinje od 7 do 14 dana. Period za udomljavanje zivotinje od 30 dana, a nakon toga sto humaniji nacin eutanazije. Zakonski se moraju regulisati i kucni ljubimci i pokrenuti obimniji nivo sterilizacije zivotinja kao i uvodjenje elektronske datoteke s podatcima kucnih ljubimaca tako da ako pobjegne ili ako im gazda potomke istovari na ulicu da se to moze upratiti i odrezat gazdi marza sto je glup.
https://www.google.com/amp/s/avaz.ba/vi ... ma%3famp=1

Treba to izvoziti u EU.
Ako može Av-Mau iz Sarajeva izvoziti, trebalo bi omogućiti da i Zenički kerovi vide šta je EU.
User avatar
Ja_Ja
Posts: 2829
Joined: 07/03/2006 06:59
Location: tamo daleko...

#53919 Re: Zeničani

Post by Ja_Ja »

Eh..jasta sad, malo sto nam omladina ide sad jos i da bez kerova ostanemo u gradu :).
User avatar
ExNihilo
Posts: 17072
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#53920 Re: Zeničani

Post by ExNihilo »

Ja_Ja wrote: 31/08/2021 18:57
Sanjarko wrote: 31/08/2021 14:27 Sa stapom s omcom, mrezama i sl., ih hvatati kao u Americi, pa u sinteraj, pa ako niko ne udomi, eutanazija. Nista s puskama s dijabolama po ulici ubijat. Muka za njih, mucno to gledat, a i nije sigurno bas. Nekad davno bile dvije kuje u kvartu i pratile mi rahmetli starog do posla, upuco ih sintor, a mogo i rahmetli starog upucat jer je bio polu gluhonjem. Imao 20-tak % sluha na jedno uho i slabiji na drugo. Pred njim ih sintor upuco. Velike mrlje krvi su tad bile masovno po ulicama.
Ima mali milion nacina da se uhvate. Problem je sta s njima nakon hvatanja. Gore u azil ne mozes vise natrpati nego sto moze stati. Ubijati ih ne smijes jer je zakon takav. Sta sad da se radi s njima?! LOGICNO bi bilo da se zakon promjeni. Da se napravi dopuna zakona prema kojoj ce zakon izgledati onako kako izgleda u razvijenim zemljama (btw..neki su ebene pare dobili da izglasaju zakon po kojem je eutanazija gotovo izbrisana iz upotrebe iako to nije praksa u svijetu). Znaci hvatanje zivotinje, zbrinjavanje i karantin zivotinje od 7 do 14 dana. Period za udomljavanje zivotinje od 30 dana, a nakon toga sto humaniji nacin eutanazije. Zakonski se moraju regulisati i kucni ljubimci i pokrenuti obimniji nivo sterilizacije zivotinja kao i uvodjenje elektronske datoteke s podatcima kucnih ljubimaca tako da ako pobjegne ili ako im gazda potomke istovari na ulicu da se to moze upratiti i odrezat gazdi marza sto je glup.
Oni njih svakako ubijaju, bez obzira šta zakon kaže.
User avatar
muhafuca
Posts: 5460
Joined: 14/03/2012 00:06

#53921 Re: Zeničani

Post by muhafuca »

Ja_Ja wrote: 31/08/2021 22:22 Eh..jasta sad, malo sto nam omladina ide sad jos i da bez kerova ostanemo u gradu :).
opet bi samo kvalitetniji kerovi zavrsili u EU a nama bi ostalo ono sto i ne valja
Nivelacija
Posts: 5366
Joined: 24/08/2018 23:15
Location: Travnik

#53922 Re: Zeničani

Post by Nivelacija »



Prodavanje magle jubilarni 11 put kako bi skrenuo pažnju da nema nijedan projekat aktivan u gradu. Ovi ga demantovati ne stignu sta covjek sve slaže.

Ali za jedno mu treba skinuti kapu, okupio je sve stranke od NS do SDP da mu glume pokusne kunice u kabinetu
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#53923 Re: Zeničani

Post by Kikibombona »

Digla_da_kreci wrote: 29/08/2021 16:39 evo vam zenicka baba ilitiga sarajevska kljukusa :D a vrilicu je vec neko postavljao na prethodnim stranicama. I ja je volim. :-D

Image
Ja sam ovo uvijek zvao livača :-)

Ko bi rekao da za jedno jelo postoji 10 naziva :D
Nivelacija
Posts: 5366
Joined: 24/08/2018 23:15
Location: Travnik

#53924 Re: Zeničani

Post by Nivelacija »

Znaci nisi autohtoni Zeničanin sa najmanje 3 koljena predaka u Zenici. :mrgreen:
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#53925 Re: Zeničani

Post by Kikibombona »

Otac je rodjen u Zen'ci, ali su njegovi starci dosli sa strane. I vjerovatno su oni donijeli naziv livača, posto se cini da jedino ja isti koristim. :D

Livača :D

https://www.kuhar.ba/recept/livaca/

Sada vidim da postoje i nazivi 'izljevusa' i ' razljevusa' :D

...

Inace, previse jedemo tijesto. Za moje nepce ne postoji nista ljepse od domaceg hljeba, ali od kada sam hljeb skroz izbacio iz ishrane, sto je bilo teze nego narkomanu skidanje sa heroina, osjecam se neuporedivo energičnije i jace.
Post Reply