nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
tindbe
Posts: 1358
Joined: 04/02/2020 20:46

#21426 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by tindbe »

izvrsni direktor wrote: 27/08/2021 19:47
tindbe wrote: 27/08/2021 19:28 Mene nedavno jedan bijesan bmw dijasporac preteče desnom.
Vozio iza mene negdje, nije vidljiv na retrovizorima bio, ja pretičem lijevom 2 auta ispred, kad se ovaj bmw ukaza niotkud iza mene. I da mu se sklonim u desnu, tip bez sabura lagano 10-20km/h brže od mene, me prelazi desnom.
Jel teško sačekat par sekundi da se sklonim u desnu? Sve sa žmigavcem ranije upaljenim da najavim.
Kako je on tebe mogao desnom preticati ako ti nisi mogao da se vratis u desnu traku zbog drugih auta? Zasto se nisi sklonio u desnu?
Zato što se ne želim uvalit tik ispred auta koje prođem.
User avatar
JavierBosnia
Posts: 3753
Joined: 22/11/2015 13:59
Location: Uradi sam

#21427 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by JavierBosnia »

40 tranzitom vozi, pa jebala te tvoja Astra
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#21428 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by STARx »

Pala kisa roki, dje zuris. Lahko je tebi, babo metno nove gume.
User avatar
Optimist
Posts: 15531
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#21429 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by Optimist »

Na Tranzitu je 40 ogranicenje.
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#21430 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by foxlife »

seoBIH wrote: 27/08/2021 10:20
Laplace wrote: 27/08/2021 07:56 Lijeva traka brza traka?! Trebao je da parkira na prvom proširenju sa kontejnerom u blizini, zapali vozačku dozvolu i sa tim djetetom nastavi gradskim prevozom.
Ima i na forumu veci broj njih koji slično tvrde.
A u gradu je "brza" traka po nepisanom pravilu srednja traka
User avatar
JavierBosnia
Posts: 3753
Joined: 22/11/2015 13:59
Location: Uradi sam

#21431 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by JavierBosnia »

Optimist wrote: 28/08/2021 00:41 Na Tranzitu je 40 ogranicenje.
Put mladih muslimana citavom duzinom 40 ogranicenje?
shandrprcSA
Posts: 10220
Joined: 23/02/2013 08:16

#21432 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by shandrprcSA »

JavierBosnia wrote: 28/08/2021 09:55
Optimist wrote: 28/08/2021 00:41 Na Tranzitu je 40 ogranicenje.
Put mladih muslimana citavom duzinom 40 ogranicenje?
nije citavom duzinom
User avatar
JavierBosnia
Posts: 3753
Joined: 22/11/2015 13:59
Location: Uradi sam

#21433 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by JavierBosnia »

Ja znam za onaj znak iznad zeljinog stadiona, a ovamo nisam vidjao a nisam ni obracao paznju. I da ima, to su kratke relacije vjerovatno. Koliko je inace 50/60?
User avatar
Optimist
Posts: 15531
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#21434 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by Optimist »

JavierBosnia wrote: 28/08/2021 09:55
Optimist wrote: 28/08/2021 00:41 Na Tranzitu je 40 ogranicenje.
Put mladih muslimana citavom duzinom 40 ogranicenje?
Od kruznog toka kod pekare As pa do Bistrika je sve 40.
Od semafora i dalje prema Lapisnici mislim da je 50.
User avatar
JavierBosnia
Posts: 3753
Joined: 22/11/2015 13:59
Location: Uradi sam

#21435 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by JavierBosnia »

E cuj 40 :lol: bio sam onda i bit cu vazda u prekrsaju
Crmu onda to glupo ogranicenje? Ondje je sasvim nornalno da se ide 50-60
shandrprcSA
Posts: 10220
Joined: 23/02/2013 08:16

#21436 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by shandrprcSA »

Optimist wrote: 28/08/2021 10:18 Od kruznog toka kod pekare As pa do Bistrika je sve 40.
Od semafora i dalje prema Lapisnici mislim da je 50.
Od kruznog kod pekare As ide znak 60 pa nakon 150-200m ide znak 40 koji vazi do skretanja za Policijsku akademiju.Nakon toga nema nikakvog znaka (znaci ogranicenje 50) sve do prije skretanja u ul.U.Dedine gdje ima znak 40 i on vazi do tog skretanja i nakon toga do Bistrika je sve 50 ogranicenje.
JavierBosnia wrote: 28/08/2021 10:43 E cuj 40 :lol: bio sam onda i bit cu vazda u prekrsaju
Crmu onda to glupo ogranicenje? Ondje je sasvim nornalno da se ide 50-60
kod Zeljinog je ogranicenje jer je nekad u proslosti bilo puno izlijetanja sa autom zimi, jer voda na cesti se zaledi i onda je bilo puno nezgoda dok onaj prije ul.U.Dedine je zbog nailaska na semafor gdje se kolona koja ceka na semaforu ne vidi od onog siblja sa desne strane (sad su to malo uredili) gdje je i tu dolazilo do nezgoda
Last edited by shandrprcSA on 28/08/2021 13:12, edited 2 times in total.
Naslovnica
Posts: 35481
Joined: 20/03/2013 15:38

#21437 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by Naslovnica »

JavierBosnia wrote: 28/08/2021 10:43 E cuj 40 :lol: bio sam onda i bit cu vazda u prekrsaju
Crmu onda to glupo ogranicenje? Ondje je sasvim nornalno da se ide 50-60
:thumbup:
User avatar
JavierBosnia
Posts: 3753
Joined: 22/11/2015 13:59
Location: Uradi sam

#21438 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by JavierBosnia »

@shandrprcSA eh to je vec drugacija prica i to je okej, jer je vecinu dionice dozvoljeno ici i 50 i 60 (sa onih +10)
mali_balon
Posts: 14566
Joined: 12/09/2012 09:57

#21439 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by mali_balon »

Concord wrote: 27/08/2021 17:02 U Njemackoj nepisano pravilo. Cim vidis bilo koga da se ukljucuje na autoput, oslobadjas mu krajnju desnju traku.
To pravilo je svugdje aktuelno samo kod nas nije jer nema autoputa i nem ako da objasni mladim vozacima to pravilo.
Ali takodje u njemackoj kada das lijevi zmigavac da ces nekog poceti preticati auto koje je iza tebe koci i dozvoljava ti radnju, bez obzira na brzinu.....kad bi se kod nas to desilo......kod nas ti jos blica iako je 2km iza tebe i vozi 120km/h......jedino francuzi i italijani ne jebu zivu silu mos davat zmigavac koliko hoces......ali ja samo upalim zmigavac i pocinjem prestrojavanje jbga moj je 20m dug i 40t tezak.....
User avatar
Laplace
Posts: 14706
Joined: 19/11/2012 18:37

#21440 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by Laplace »

mali_balon wrote: 28/08/2021 12:29
Concord wrote: 27/08/2021 17:02 U Njemackoj nepisano pravilo. Cim vidis bilo koga da se ukljucuje na autoput, oslobadjas mu krajnju desnju traku.
To pravilo je svugdje aktuelno samo kod nas nije jer nema autoputa i nem ako da objasni mladim vozacima to pravilo.
Ali takodje u njemackoj kada das lijevi zmigavac da ces nekog poceti preticati auto koje je iza tebe koci i dozvoljava ti radnju, bez obzira na brzinu.....kad bi se kod nas to desilo......kod nas ti jos blica iako je 2km iza tebe i vozi 120km/h......jedino francuzi i italijani ne jebu zivu silu mos davat zmigavac koliko hoces......ali ja samo upalim zmigavac i pocinjem prestrojavanje jbga moj je 20m dug i 40t tezak.....
Misliš na kamion ili...? Doduše, može biti samo kamion.
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#21441 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by black_adrian »

možda vozi voz na točkovima..
Concord
Posts: 956
Joined: 14/12/2017 15:51

#21442 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by Concord »

mali_balon wrote: 28/08/2021 12:29 Ali takodje u njemackoj kada das lijevi zmigavac da ces nekog poceti preticati auto koje je iza tebe koci i dozvoljava ti radnju, bez obzira na brzinu.....kad bi se kod nas to desilo......kod nas ti jos blica iako je 2km iza tebe i vozi 120km/h...
Tako je, ali zato takodjer u Njemackoj niko se ne zadrzava u krajnjoj lijevoj traci, ako treba prestizati prestroji se, obavi preticanje i vraca se odma nazad u svoju traku, ako ga slucajno neko stize ili stigne gleda da se skloni sto prije i da ne smeta, nema zadrzavanja jer se zna da je ta traka rezervisana za 200+, bila dionica bez ogranicenja ili ne.
To je taj vozacki bonton, brzi postuju spore i spori postuju brze, a kod nas nece namjerno da se skloni iz lijeve jer ako on vozi 120 sta ima neko voziti brze od njega, vozi lijevom a desna prazna, prestize lijevom i ne vraca se u desnu, kad mu blicas mlatara rukama i tukao bi se najradije itd...
User avatar
Raigor Stonehoof
Posts: 11384
Joined: 15/07/2014 14:30

#21443 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by Raigor Stonehoof »

U njemackoj nema ogranicenja, a kod nas je ogranicenje 120. Treba se on sklonit u desnu kad vidi majmuna da juri 200, ali zbog sebe a ne zbog njega.
Concord
Posts: 956
Joined: 14/12/2017 15:51

#21444 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by Concord »

Ogranicenja nema na otprilike 60% njemackog autoputa, ostatak ima. Vozio sam se i po jednom i po drugom, ponasanje vozaca je identicno.
mali_balon
Posts: 14566
Joined: 12/09/2012 09:57

#21445 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by mali_balon »

Concord wrote: 28/08/2021 15:15
mali_balon wrote: 28/08/2021 12:29 Ali takodje u njemackoj kada das lijevi zmigavac da ces nekog poceti preticati auto koje je iza tebe koci i dozvoljava ti radnju, bez obzira na brzinu.....kad bi se kod nas to desilo......kod nas ti jos blica iako je 2km iza tebe i vozi 120km/h...
Tako je, ali zato takodjer u Njemackoj niko se ne zadrzava u krajnjoj lijevoj traci, ako treba prestizati prestroji se, obavi preticanje i vraca se odma nazad u svoju traku, ako ga slucajno neko stize ili stigne gleda da se skloni sto prije i da ne smeta, nema zadrzavanja jer se zna da je ta traka rezervisana za 200+, bila dionica bez ogranicenja ili ne.
To je taj vozacki bonton, brzi postuju spore i spori postuju brze, a kod nas nece namjerno da se skloni iz lijeve jer ako on vozi 120 sta ima neko voziti brze od njega, vozi lijevom a desna prazna, prestize lijevom i ne vraca se u desnu, kad mu blicas mlatara rukama i tukao bi se najradije itd...
U njemackoj ako su dvije trake napravi se kolona i u preticajnoj jer je lijeva puna kamiona, gdje su tri trake ili kad otvore jos zaustavnu za saobracaj onda je sitacija mijenja. U njemackoj ima neopisivo puno auta svi brzo i sigurno voze, kod nas bi bilo mrtvih koliko hoces.
Ogranicenja itekako ima, a zna se desit da drotovi izelte zauzmu obje trake dakle voze sredinom sa bi rasteretili malo saobracaj nekih 50km ispred.
Takodje u njemackoj i vecini eu zemalja ć, kada sve stane na autobanu sredina se ostavlja prazna, tj svi se pomjete malo lijevo ili desno, zavisi u kojoj su traci, da bi vozila hitnih sluzbi mogla nesmetano proci......
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#21446 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by black_adrian »

mali_balon wrote: 28/08/2021 17:07
U njemackoj ako su dvije trake napravi se kolona i u preticajnoj jer je lijeva puna kamiona, gdje su tri trake ili kad otvore jos zaustavnu za saobracaj onda je sitacija mijenja. U njemackoj ima neopisivo puno auta svi brzo i sigurno voze, kod nas bi bilo mrtvih koliko hoces.
Ogranicenja itekako ima, a zna se desit da drotovi izelte zauzmu obje trake dakle voze sredinom sa bi rasteretili malo saobracaj nekih 50km ispred.
Takodje u njemackoj i vecini eu zemalja ć, kada sve stane na autobanu sredina se ostavlja prazna, tj svi se pomjete malo lijevo ili desno, zavisi u kojoj su traci, da bi vozila hitnih sluzbi mogla nesmetano proci......
kod nas bi se našlo pametnih da zagasaju tuda i uvale se negdje na vrhu kolone, a našao bi se još pametniji da ga pusti da se uvali..
mali_balon
Posts: 14566
Joined: 12/09/2012 09:57

#21447 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by mali_balon »

black_adrian wrote: 28/08/2021 17:12
mali_balon wrote: 28/08/2021 17:07
U njemackoj ako su dvije trake napravi se kolona i u preticajnoj jer je lijeva puna kamiona, gdje su tri trake ili kad otvore jos zaustavnu za saobracaj onda je sitacija mijenja. U njemackoj ima neopisivo puno auta svi brzo i sigurno voze, kod nas bi bilo mrtvih koliko hoces.
Ogranicenja itekako ima, a zna se desit da drotovi izelte zauzmu obje trake dakle voze sredinom sa bi rasteretili malo saobracaj nekih 50km ispred.
Takodje u njemackoj i vecini eu zemalja ć, kada sve stane na autobanu sredina se ostavlja prazna, tj svi se pomjete malo lijevo ili desno, zavisi u kojoj su traci, da bi vozila hitnih sluzbi mogla nesmetano proci......
kod nas bi se našlo pametnih da zagasaju tuda i uvale se negdje na vrhu kolone, a našao bi se još pametniji da ga pusti da se uvali..
Kazna ogromna i poslali bi te psihijatru, a ako se ne pomaknes 300eura...
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#21448 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by black_adrian »

tako i treba.
noviclan
Posts: 15031
Joined: 31/10/2013 06:48

#21449 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by noviclan »

Optimist wrote: 28/08/2021 10:18
JavierBosnia wrote: 28/08/2021 09:55

Put mladih muslimana citavom duzinom 40 ogranicenje?
Od kruznog toka kod pekare As pa do Bistrika je sve 40.
Od semafora i dalje prema Lapisnici mislim da je 50.
Od dzafka je 60 i onda ide usporenje na 40 kod zorana cegara zatim kod potputnjaka iznad zeljinog ukazuje se 40 valjda do semafora kod dalasovaca koje je ogranicenje dalje od smrkove kuce
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#21450 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by STARx »

Picak si ako ga tu ne smijes sprzit 8 banki. Jos jala izbacio nove pjesme, a golf se otima pod rukama radi reglaze. Miralem na aparatima
Post Reply