Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

User avatar
kabal1337
Posts: 13449
Joined: 11/02/2012 21:08

#36476 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kabal1337 »

JavierBosnia wrote: 25/08/2021 17:22
kabal1337 wrote: 25/08/2021 16:32 Fino, imas one dvije odbojne gumice. Pomocu imbusa ih mozes izvlacit i uvlacit ( Kada odvrnes guras i izvlacis, zavrnes kada zavrsis)
Imas i na dnu ono cudo u sto se uklapa zabravak i njega mozes pomjeriti mm dva unutra da privuces vrata. Obiljezi trakom pravac da ti se ne pomjeri.
Vidis meni je neki drugaciji problem. Ja moram vrata gepeka zalupiti pri dnu inace se ne zatvori fino gepek. Nije do brave jer je ona mijenjana i ostalo je isto. Jel treba nesto nastimati?
Nije ti fino ustimana brava i tkz striker pin o kojem pricam.
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#36477 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by STARx »

malakh wrote: 25/08/2021 18:47 imam jedan problem. auto mi je počelo trzati na 1500 obrtaja. zna li tko o čemu se radi? da li se kome to događalo?

u pitanju je nissan qashqhai, 2.0 cdi, 2015. godište, automatik.
Opisi malo detaljnije. Sta znaci trzati. Jel obrtaji osciliraju gore dole, jel trza kad linearno ubrzavas, odrzavas obrtaje.. Osjetis li vibracije, brujanje
User avatar
kabal1337
Posts: 13449
Joined: 11/02/2012 21:08

#36478 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kabal1337 »

Image
ImageImage
Image
Last edited by kabal1337 on 25/08/2021 19:05, edited 1 time in total.
User avatar
JavierBosnia
Posts: 3753
Joined: 22/11/2015 13:59
Location: Uradi sam

#36479 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by JavierBosnia »

kabal1337 wrote: 25/08/2021 18:48
Nije ti fino ustimana brava i tkz striker pin o kojem pricam.
Mogu li to kako sam sredit, sta treba raditi ili neko ko bi se time pozabavio da vozim?
Gledam i ovu skicu sto si stavio, iskreno nista ne kontam :mrgreen:
User avatar
kabal1337
Posts: 13449
Joined: 11/02/2012 21:08

#36480 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kabal1337 »

Pa sve je do tebe, za stimanje brave i ovog striker pina ti treba par alata, torx (TX), i zvijeza ( M) ma da i mjesto zvijeze mozes koristi torx ako je dovoljno velik, treba ti i set za skidanje plastika. Da lijepo skines plasticni poklopac od gepeka, I imbus za stimanje tih odbijaca/ pipaka.

Pipak stimas stavis imbus odgovarajuce velicine u njega, i odvrnes i onda pipak izvlacis naprijed i nazad. Ako oznacis trakom trenutni polozaj svega sve mozes vratiti kako je i bilo.

Da se lijepo ustima treba vremena, a ko je perfekcionista tu su i fabricke dimenzije.

Ja bi prvo pogledao odbijace/ pipke. Najjednostavniji su, pa onda ostalo.

Baglame mozes vidjeti sam da li su dirane, ako na mjestima gdje su sarafi je zguljena boja,ili probija hrdja jer kod nas "lakireri" nemaju obicaj da prvo nastimaju pa ofarbaju. Ja ih ne bi dirao. Samo ovo troje i tjt.
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#36481 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by STARx »

Ta zvijezda se zove xzn nasadni kljuc. Vecinom na vw konceptu se koristi.. :-D
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#36482 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Evolution_IV »

:lol: :lol: :lol:

vole ljudi izmisljat toplu vodu...
User avatar
JavierBosnia
Posts: 3753
Joined: 22/11/2015 13:59
Location: Uradi sam

#36483 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by JavierBosnia »

To je u sustini, odvrni, gurni naprijed, probaj. Ne valja. Odvrni, gurni nazad, probaj. Pa da se stima dok ne bude valjalo?
Sta znam, cini mi se kao da bi se mogao zabaviti oko toga probajuci ga ustimati.
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#36484 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by STARx »

Evolution_IV wrote: 25/08/2021 19:15 :lol: :lol: :lol:

vole ljudi izmisljat toplu vodu...
A ljepote kad krenes odvrnuti jedan takav vijak, a on zavucen duboko i usko. Nema teorije da standardni xzn zavuces, mora produzeni.. :D
https://cdn11.bigcommerce.com/s-9t4wk8/ ... 72.jpg?c=2
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#36485 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by STARx »

JavierBosnia wrote: 25/08/2021 19:16 To je u sustini, odvrni, gurni naprijed, probaj. Ne valja. Odvrni, gurni nazad, probaj. Pa da se stima dok ne bude valjalo?
Sta znam, cini mi se kao da bi se mogao zabaviti oko toga probajuci ga ustimati.
Za svaki slucaj pripremi i mjerni listic za mjerenje zazora, da znas vratit kako je bilo.. Da te stari ne ubije sakama kad vidi da ima lufta na jednoj vise nego na drugoj :-D
User avatar
kabal1337
Posts: 13449
Joined: 11/02/2012 21:08

#36486 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kabal1337 »

Da, tako ti je kod stimanja. Malo tamo malo vamo. Ali mozes, blago pritegnuti tako da i dalje mozes micati, ali da se ne moze samo od micati. Probaj zatvoriti pa mozda uhvati odg poziciju.

Nema ni u fabrickoj proceduri neka caka, vise je to do iskustva.
Last edited by kabal1337 on 25/08/2021 19:25, edited 1 time in total.
User avatar
JavierBosnia
Posts: 3753
Joined: 22/11/2015 13:59
Location: Uradi sam

#36487 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by JavierBosnia »

STARx wrote: 25/08/2021 19:21
JavierBosnia wrote: 25/08/2021 19:16 To je u sustini, odvrni, gurni naprijed, probaj. Ne valja. Odvrni, gurni nazad, probaj. Pa da se stima dok ne bude valjalo?
Sta znam, cini mi se kao da bi se mogao zabaviti oko toga probajuci ga ustimati.
Za svaki slucaj pripremi i mjerni listic za mjerenje zazora, da znas vratit kako je bilo.. Da te stari ne ubije sakama kad vidi da ima lufta na jednoj vise nego na drugoj :-D
Slabo on vidi, stariji covjek, nece ni primjetiti :D
Nista onda markerom označiti te početne pozicije i zajebaji se vazdan
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#36488 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by STARx »

JavierBosnia wrote: 25/08/2021 19:24

Slabo on vidi, stariji covjek, nece ni primjetiti :D
Nista onda markerom označiti te početne pozicije i zajebaji se vazdan
Ako nemas mjerni listic onda komad papira presavijas da mozes staviti izmedju. Da ti sluzi kao referentna tacka, odnosno pocetna. Pa tek onda diraj. :D
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#36489 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by STARx »

@B6Redhell jel bilo do maf senzora
User avatar
JavierBosnia
Posts: 3753
Joined: 22/11/2015 13:59
Location: Uradi sam

#36490 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by JavierBosnia »

STARx wrote: 25/08/2021 19:27

Ako nemas mjerni listic onda komad papira presavijas da mozes staviti izmedju. Da ti sluzi kao referentna tacka, odnosno pocetna. Pa tek onda diraj. :D
To pricamo o ovim crnim gumama, odbijacima kako se vec zovu?
User avatar
kabal1337
Posts: 13449
Joined: 11/02/2012 21:08

#36491 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kabal1337 »

Zabiljezi bravicu(lijevo desno), i striker pin ( lijevo desno, naprijed nazad)
User avatar
malakh
Posts: 7640
Joined: 05/02/2016 22:11
Location: šeher rajvosa - http://aqicn.org/city/bosnia-herzegovin ... s-embassy/
Grijem se na: ćumur
Vozim: opel vektru

#36492 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by malakh »

STARx wrote: 25/08/2021 18:54
malakh wrote: 25/08/2021 18:47 imam jedan problem. auto mi je počelo trzati na 1500 obrtaja. zna li tko o čemu se radi? da li se kome to događalo?

u pitanju je nissan qashqhai, 2.0 cdi, 2015. godište, automatik.
Opisi malo detaljnije. Sta znaci trzati. Jel obrtaji osciliraju gore dole, jel trza kad linearno ubrzavas, odrzavas obrtaje.. Osjetis li vibracije, brujanje
kada odrzavam obrtaje. tada trza. u trecoj i cervrtoj brzini, kada obrtaji dodju na 1500 auto pocne trzati. ne znam kako detaljnije da objasnim. to sam maloprije primijetio, doduse auto nije bilo zagrijano.
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#36493 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Evolution_IV »

STARx wrote: 25/08/2021 19:18
Evolution_IV wrote: 25/08/2021 19:15 :lol: :lol: :lol:

vole ljudi izmisljat toplu vodu...
A ljepote kad krenes odvrnuti jedan takav vijak, a on zavucen duboko i usko. Nema teorije da standardni xzn zavuces, mora produzeni.. :D
https://cdn11.bigcommerce.com/s-9t4wk8/ ... 72.jpg?c=2
k-a-r-i-n-a :D
User avatar
vjeshalica
Posts: 20769
Joined: 31/03/2019 14:56

#36494 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by vjeshalica »

malakh wrote: 25/08/2021 20:19
STARx wrote: 25/08/2021 18:54

Opisi malo detaljnije. Sta znaci trzati. Jel obrtaji osciliraju gore dole, jel trza kad linearno ubrzavas, odrzavas obrtaje.. Osjetis li vibracije, brujanje
kada odrzavam obrtaje. tada trza. u trecoj i cervrtoj brzini, kada obrtaji dodju na 1500 auto pocne trzati. ne znam kako detaljnije da objasnim. to sam maloprije primijetio, doduse auto nije bilo zagrijano.
to se meni u skodi pocelo desavati na otprilike 2500 obrtaja isto kao da se izgubi relacija sa papucicom gasa traje momenat i zaigra kazaljka na obrtomjeru u jednom podioku i kasnije nastavi dalje ko da se nista nije desilo
Imam osjecaj kao da papucica gasa se gubi,mislila sam prvo da nije ponjava zaglavila ili da je do kundura al nije....jednostavno kao da zatitraju obrtaji
Ne prijavljuje nikakvu gresku,vuce ko dosad osim te cudne pojave npr u 4,5 brzini se to ne javlja vec samo 2,3
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#36495 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by STARx »

malakh wrote: 25/08/2021 20:19
STARx wrote: 25/08/2021 18:54

Opisi malo detaljnije. Sta znaci trzati. Jel obrtaji osciliraju gore dole, jel trza kad linearno ubrzavas, odrzavas obrtaje.. Osjetis li vibracije, brujanje
kada odrzavam obrtaje. tada trza. u trecoj i cervrtoj brzini, kada obrtaji dodju na 1500 auto pocne trzati. ne znam kako detaljnije da objasnim. to sam maloprije primijetio, doduse auto nije bilo zagrijano.
Moguce da imas negdje vakuum. Koje je godiste auto, jesu li uljani nosaci motora/mjenjaca? Moguce i da je do maf senzora. Ne vjerujem da je kvar mjenjaca. Isto vazi i za @vjeshalica
User avatar
B6Redhell
Posts: 7820
Joined: 25/12/2010 04:56

#36496 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by B6Redhell »

STARx wrote: 25/08/2021 19:36 @B6Redhell jel bilo do maf senzora
Izbriso gresku prosle sedmice, bas danas sam kopčao nema nista, ni “pending” greške one sto ne pale lampice..
čisto sve, Vozao sam nekoliko dana i očitavao parametre u vožnji. Opet normala, sve u granicama. :?
Zajebo sam prvi put kad se greska pojavila, ja obriso, bez da sam pregledao parametre. Ovaj drugi put znam sta je. I čekat cu treci put, tad mogu usporediti ocitavanja i znati tacan uzrok.. a sigurno je maf. Jer oba puta mi se desava na autoputu pri vecim brzinama kad je pritisak zraka na usisnoj strani veci.. maf salje pogresne info i ecu misli ulazi vise zraka nego sto treba..ali treba mi treci put da pokaze gresku.. da potvrdim, prije nego sto pocnem bacati pare na dijelove..

Fala druze starx, stat’ cu mu u kraj :wink:. Nije ni prvi ni poslednji..
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#36497 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by STARx »

B6Redhell wrote: 26/08/2021 00:54
Izbriso gresku prosle sedmice, bas danas sam kopčao nema nista, ni “pending” greške one sto ne pale lampice..
čisto sve, Vozao sam nekoliko dana i očitavao parametre u vožnji. Opet normala, sve u granicama. :?
Zajebo sam prvi put kad se greska pojavila, ja obriso, bez da sam pregledao parametre. Ovaj drugi put znam sta je. I čekat cu treci put, tad mogu usporediti ocitavanja i znati tacan uzrok.. a sigurno je maf. Jer oba puta mi se desava na autoputu pri vecim brzinama kad je pritisak zraka na usisnoj strani veci.. maf salje pogresne info i ecu misli ulazi vise zraka nego sto treba..ali treba mi treci put da pokaze gresku.. da potvrdim, prije nego sto pocnem bacati pare na dijelove..

Fala druze starx, stat’ cu mu u kraj :wink:. Nije ni prvi ni poslednji..
Kad budes u prilici provjeri i instalaciju maf senzora, kablove.. provjeri i akumulator, moze i do njega biti. Ne brinem se, elektricar si, to je tvoja oblast.. :D
User avatar
B6Redhell
Posts: 7820
Joined: 25/12/2010 04:56

#36498 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by B6Redhell »

STARx wrote: 26/08/2021 01:03
B6Redhell wrote: 26/08/2021 00:54
Izbriso gresku prosle sedmice, bas danas sam kopčao nema nista, ni “pending” greške one sto ne pale lampice..
čisto sve, Vozao sam nekoliko dana i očitavao parametre u vožnji. Opet normala, sve u granicama. :?
Zajebo sam prvi put kad se greska pojavila, ja obriso, bez da sam pregledao parametre. Ovaj drugi put znam sta je. I čekat cu treci put, tad mogu usporediti ocitavanja i znati tacan uzrok.. a sigurno je maf. Jer oba puta mi se desava na autoputu pri vecim brzinama kad je pritisak zraka na usisnoj strani veci.. maf salje pogresne info i ecu misli ulazi vise zraka nego sto treba..ali treba mi treci put da pokaze gresku.. da potvrdim, prije nego sto pocnem bacati pare na dijelove..

Fala druze starx, stat’ cu mu u kraj :wink:. Nije ni prvi ni poslednji..
Kad budes u prilici provjeri i instalaciju maf senzora, kablove.. provjeri i akumulator, moze i do njega biti. Ne brinem se, elektricar si, to je tvoja oblast.. :D
Akumulator dobar. Nije star. Instalacija dobra. Auto ima samo cirka 80K km. Ali sto se tice osjetljivosti na voltazu. Ja mislim da ga nema osjetljivijeg. Čudo zna registrovati i do 0.1v promijene. A ovo mi je treci bmw. Svi ista prica. Nisu im uzalud alternatori 150amp+…
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#36499 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by STARx »

B6Redhell wrote: 26/08/2021 01:38 Akumulator dobar. Nije star. Instalacija dobra. Auto ima samo cirka 80K km. Ali sto se tice osjetljivosti na voltazu. Ja mislim da ga nema osjetljivijeg. Čudo zna registrovati i do 0.1v promijene. A ovo mi je treci bmw. Svi ista prica. Nisu im uzalud alternatori 150amp+…
Postoji onda vjerovatnoca da je doslo do oscilacije struje izbacio gresku i ostao zabiljezen u ecu. Poslije brisanja se ponasa normalno, nakon par dana vozanja ne daje nikakve simptome. Dio ko dio nije nikakva pamet zamijenit. A po svemu sudeci nece bit ni potrebe..
User avatar
malakh
Posts: 7640
Joined: 05/02/2016 22:11
Location: šeher rajvosa - http://aqicn.org/city/bosnia-herzegovin ... s-embassy/
Grijem se na: ćumur
Vozim: opel vektru

#36500 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by malakh »

STARx wrote: 26/08/2021 00:49
malakh wrote: 25/08/2021 20:19

kada odrzavam obrtaje. tada trza. u trecoj i cervrtoj brzini, kada obrtaji dodju na 1500 auto pocne trzati. ne znam kako detaljnije da objasnim. to sam maloprije primijetio, doduse auto nije bilo zagrijano.
Moguce da imas negdje vakuum. Koje je godiste auto, jesu li uljani nosaci motora/mjenjaca? Moguce i da je do maf senzora. Ne vjerujem da je kvar mjenjaca. Isto vazi i za @vjeshalica
2015. godina. na primjer maloprije mi se to nije dešavalo. sve je bilo uredu, a namjerno sam vozio na 1500 obrtaja da provjerim.

da li je moguće da auto nije bilo dovoljno zagrijano?

ulje u mjenjaču sam nedavno promijenio i uradio mali servis. doista redovno održavam auto.

hvala na savjetu, danas sam kod automehaničara pa da vidimo što će reći. vozim ga na dijagnostiku.
Post Reply