Nije ti fino ustimana brava i tkz striker pin o kojem pricam.JavierBosnia wrote: ↑25/08/2021 17:22Vidis meni je neki drugaciji problem. Ja moram vrata gepeka zalupiti pri dnu inace se ne zatvori fino gepek. Nije do brave jer je ona mijenjana i ostalo je isto. Jel treba nesto nastimati?kabal1337 wrote: ↑25/08/2021 16:32 Fino, imas one dvije odbojne gumice. Pomocu imbusa ih mozes izvlacit i uvlacit ( Kada odvrnes guras i izvlacis, zavrnes kada zavrsis)
Imas i na dnu ono cudo u sto se uklapa zabravak i njega mozes pomjeriti mm dva unutra da privuces vrata. Obiljezi trakom pravac da ti se ne pomjeri.
Pitamo Mehanicare ?
Moderators: _BataZiv_0809, anex
- kabal1337
- Posts: 13449
- Joined: 11/02/2012 21:08
#36476 Re: Pitamo Mehanicare ?
-
STARx
- Posts: 2094
- Joined: 24/11/2020 19:21
#36477 Re: Pitamo Mehanicare ?
Opisi malo detaljnije. Sta znaci trzati. Jel obrtaji osciliraju gore dole, jel trza kad linearno ubrzavas, odrzavas obrtaje.. Osjetis li vibracije, brujanje
- kabal1337
- Posts: 13449
- Joined: 11/02/2012 21:08
#36478 Re: Pitamo Mehanicare ?




Last edited by kabal1337 on 25/08/2021 19:05, edited 1 time in total.
- JavierBosnia
- Posts: 3753
- Joined: 22/11/2015 13:59
- Location: Uradi sam
- kabal1337
- Posts: 13449
- Joined: 11/02/2012 21:08
#36480 Re: Pitamo Mehanicare ?
Pa sve je do tebe, za stimanje brave i ovog striker pina ti treba par alata, torx (TX), i zvijeza ( M) ma da i mjesto zvijeze mozes koristi torx ako je dovoljno velik, treba ti i set za skidanje plastika. Da lijepo skines plasticni poklopac od gepeka, I imbus za stimanje tih odbijaca/ pipaka.
Pipak stimas stavis imbus odgovarajuce velicine u njega, i odvrnes i onda pipak izvlacis naprijed i nazad. Ako oznacis trakom trenutni polozaj svega sve mozes vratiti kako je i bilo.
Da se lijepo ustima treba vremena, a ko je perfekcionista tu su i fabricke dimenzije.
Ja bi prvo pogledao odbijace/ pipke. Najjednostavniji su, pa onda ostalo.
Baglame mozes vidjeti sam da li su dirane, ako na mjestima gdje su sarafi je zguljena boja,ili probija hrdja jer kod nas "lakireri" nemaju obicaj da prvo nastimaju pa ofarbaju. Ja ih ne bi dirao. Samo ovo troje i tjt.
Pipak stimas stavis imbus odgovarajuce velicine u njega, i odvrnes i onda pipak izvlacis naprijed i nazad. Ako oznacis trakom trenutni polozaj svega sve mozes vratiti kako je i bilo.
Da se lijepo ustima treba vremena, a ko je perfekcionista tu su i fabricke dimenzije.
Ja bi prvo pogledao odbijace/ pipke. Najjednostavniji su, pa onda ostalo.
Baglame mozes vidjeti sam da li su dirane, ako na mjestima gdje su sarafi je zguljena boja,ili probija hrdja jer kod nas "lakireri" nemaju obicaj da prvo nastimaju pa ofarbaju. Ja ih ne bi dirao. Samo ovo troje i tjt.
-
STARx
- Posts: 2094
- Joined: 24/11/2020 19:21
#36481 Re: Pitamo Mehanicare ?
Ta zvijezda se zove xzn nasadni kljuc. Vecinom na vw konceptu se koristi.. 
- Evolution_IV
- Posts: 20832
- Joined: 29/08/2020 22:58
- Location: Tahiti
- Vozim: 3 Leša
#36482 Re: Pitamo Mehanicare ?
vole ljudi izmisljat toplu vodu...
- JavierBosnia
- Posts: 3753
- Joined: 22/11/2015 13:59
- Location: Uradi sam
#36483 Re: Pitamo Mehanicare ?
To je u sustini, odvrni, gurni naprijed, probaj. Ne valja. Odvrni, gurni nazad, probaj. Pa da se stima dok ne bude valjalo?
Sta znam, cini mi se kao da bi se mogao zabaviti oko toga probajuci ga ustimati.
Sta znam, cini mi se kao da bi se mogao zabaviti oko toga probajuci ga ustimati.
-
STARx
- Posts: 2094
- Joined: 24/11/2020 19:21
#36484 Re: Pitamo Mehanicare ?
A ljepote kad krenes odvrnuti jedan takav vijak, a on zavucen duboko i usko. Nema teorije da standardni xzn zavuces, mora produzeni..
https://cdn11.bigcommerce.com/s-9t4wk8/ ... 72.jpg?c=2
-
STARx
- Posts: 2094
- Joined: 24/11/2020 19:21
#36485 Re: Pitamo Mehanicare ?
Za svaki slucaj pripremi i mjerni listic za mjerenje zazora, da znas vratit kako je bilo.. Da te stari ne ubije sakama kad vidi da ima lufta na jednoj vise nego na drugojJavierBosnia wrote: ↑25/08/2021 19:16 To je u sustini, odvrni, gurni naprijed, probaj. Ne valja. Odvrni, gurni nazad, probaj. Pa da se stima dok ne bude valjalo?
Sta znam, cini mi se kao da bi se mogao zabaviti oko toga probajuci ga ustimati.
- kabal1337
- Posts: 13449
- Joined: 11/02/2012 21:08
#36486 Re: Pitamo Mehanicare ?
Da, tako ti je kod stimanja. Malo tamo malo vamo. Ali mozes, blago pritegnuti tako da i dalje mozes micati, ali da se ne moze samo od micati. Probaj zatvoriti pa mozda uhvati odg poziciju.
Nema ni u fabrickoj proceduri neka caka, vise je to do iskustva.
Nema ni u fabrickoj proceduri neka caka, vise je to do iskustva.
Last edited by kabal1337 on 25/08/2021 19:25, edited 1 time in total.
- JavierBosnia
- Posts: 3753
- Joined: 22/11/2015 13:59
- Location: Uradi sam
#36487 Re: Pitamo Mehanicare ?
Slabo on vidi, stariji covjek, nece ni primjetitiSTARx wrote: ↑25/08/2021 19:21Za svaki slucaj pripremi i mjerni listic za mjerenje zazora, da znas vratit kako je bilo.. Da te stari ne ubije sakama kad vidi da ima lufta na jednoj vise nego na drugojJavierBosnia wrote: ↑25/08/2021 19:16 To je u sustini, odvrni, gurni naprijed, probaj. Ne valja. Odvrni, gurni nazad, probaj. Pa da se stima dok ne bude valjalo?
Sta znam, cini mi se kao da bi se mogao zabaviti oko toga probajuci ga ustimati.![]()
Nista onda markerom označiti te početne pozicije i zajebaji se vazdan
-
STARx
- Posts: 2094
- Joined: 24/11/2020 19:21
#36488 Re: Pitamo Mehanicare ?
Ako nemas mjerni listic onda komad papira presavijas da mozes staviti izmedju. Da ti sluzi kao referentna tacka, odnosno pocetna. Pa tek onda diraj.JavierBosnia wrote: ↑25/08/2021 19:24
Slabo on vidi, stariji covjek, nece ni primjetiti
Nista onda markerom označiti te početne pozicije i zajebaji se vazdan
-
STARx
- Posts: 2094
- Joined: 24/11/2020 19:21
#36489 Re: Pitamo Mehanicare ?
@B6Redhell jel bilo do maf senzora
- JavierBosnia
- Posts: 3753
- Joined: 22/11/2015 13:59
- Location: Uradi sam
- kabal1337
- Posts: 13449
- Joined: 11/02/2012 21:08
#36491 Re: Pitamo Mehanicare ?
Zabiljezi bravicu(lijevo desno), i striker pin ( lijevo desno, naprijed nazad)
- malakh
- Posts: 7640
- Joined: 05/02/2016 22:11
- Location: šeher rajvosa - http://aqicn.org/city/bosnia-herzegovin ... s-embassy/
- Grijem se na: ćumur
- Vozim: opel vektru
#36492 Re: Pitamo Mehanicare ?
kada odrzavam obrtaje. tada trza. u trecoj i cervrtoj brzini, kada obrtaji dodju na 1500 auto pocne trzati. ne znam kako detaljnije da objasnim. to sam maloprije primijetio, doduse auto nije bilo zagrijano.
- Evolution_IV
- Posts: 20832
- Joined: 29/08/2020 22:58
- Location: Tahiti
- Vozim: 3 Leša
#36493 Re: Pitamo Mehanicare ?
k-a-r-i-n-aSTARx wrote: ↑25/08/2021 19:18A ljepote kad krenes odvrnuti jedan takav vijak, a on zavucen duboko i usko. Nema teorije da standardni xzn zavuces, mora produzeni..![]()
https://cdn11.bigcommerce.com/s-9t4wk8/ ... 72.jpg?c=2
- vjeshalica
- Posts: 20769
- Joined: 31/03/2019 14:56
#36494 Re: Pitamo Mehanicare ?
to se meni u skodi pocelo desavati na otprilike 2500 obrtaja isto kao da se izgubi relacija sa papucicom gasa traje momenat i zaigra kazaljka na obrtomjeru u jednom podioku i kasnije nastavi dalje ko da se nista nije desilo
Imam osjecaj kao da papucica gasa se gubi,mislila sam prvo da nije ponjava zaglavila ili da je do kundura al nije....jednostavno kao da zatitraju obrtaji
Ne prijavljuje nikakvu gresku,vuce ko dosad osim te cudne pojave npr u 4,5 brzini se to ne javlja vec samo 2,3
-
STARx
- Posts: 2094
- Joined: 24/11/2020 19:21
#36495 Re: Pitamo Mehanicare ?
Moguce da imas negdje vakuum. Koje je godiste auto, jesu li uljani nosaci motora/mjenjaca? Moguce i da je do maf senzora. Ne vjerujem da je kvar mjenjaca. Isto vazi i za @vjeshalica
- B6Redhell
- Posts: 7819
- Joined: 25/12/2010 04:56
#36496 Re: Pitamo Mehanicare ?
Izbriso gresku prosle sedmice, bas danas sam kopčao nema nista, ni “pending” greške one sto ne pale lampice..
čisto sve, Vozao sam nekoliko dana i očitavao parametre u vožnji. Opet normala, sve u granicama.
Zajebo sam prvi put kad se greska pojavila, ja obriso, bez da sam pregledao parametre. Ovaj drugi put znam sta je. I čekat cu treci put, tad mogu usporediti ocitavanja i znati tacan uzrok.. a sigurno je maf. Jer oba puta mi se desava na autoputu pri vecim brzinama kad je pritisak zraka na usisnoj strani veci.. maf salje pogresne info i ecu misli ulazi vise zraka nego sto treba..ali treba mi treci put da pokaze gresku.. da potvrdim, prije nego sto pocnem bacati pare na dijelove..
Fala druze starx, stat’ cu mu u kraj
-
STARx
- Posts: 2094
- Joined: 24/11/2020 19:21
#36497 Re: Pitamo Mehanicare ?
Kad budes u prilici provjeri i instalaciju maf senzora, kablove.. provjeri i akumulator, moze i do njega biti. Ne brinem se, elektricar si, to je tvoja oblast..B6Redhell wrote: ↑26/08/2021 00:54
Izbriso gresku prosle sedmice, bas danas sam kopčao nema nista, ni “pending” greške one sto ne pale lampice..
čisto sve, Vozao sam nekoliko dana i očitavao parametre u vožnji. Opet normala, sve u granicama.![]()
Zajebo sam prvi put kad se greska pojavila, ja obriso, bez da sam pregledao parametre. Ovaj drugi put znam sta je. I čekat cu treci put, tad mogu usporediti ocitavanja i znati tacan uzrok.. a sigurno je maf. Jer oba puta mi se desava na autoputu pri vecim brzinama kad je pritisak zraka na usisnoj strani veci.. maf salje pogresne info i ecu misli ulazi vise zraka nego sto treba..ali treba mi treci put da pokaze gresku.. da potvrdim, prije nego sto pocnem bacati pare na dijelove..
Fala druze starx, stat’ cu mu u kraj. Nije ni prvi ni poslednji..
- B6Redhell
- Posts: 7819
- Joined: 25/12/2010 04:56
#36498 Re: Pitamo Mehanicare ?
Akumulator dobar. Nije star. Instalacija dobra. Auto ima samo cirka 80K km. Ali sto se tice osjetljivosti na voltazu. Ja mislim da ga nema osjetljivijeg. Čudo zna registrovati i do 0.1v promijene. A ovo mi je treci bmw. Svi ista prica. Nisu im uzalud alternatori 150amp+…STARx wrote: ↑26/08/2021 01:03Kad budes u prilici provjeri i instalaciju maf senzora, kablove.. provjeri i akumulator, moze i do njega biti. Ne brinem se, elektricar si, to je tvoja oblast..B6Redhell wrote: ↑26/08/2021 00:54
Izbriso gresku prosle sedmice, bas danas sam kopčao nema nista, ni “pending” greške one sto ne pale lampice..
čisto sve, Vozao sam nekoliko dana i očitavao parametre u vožnji. Opet normala, sve u granicama.![]()
Zajebo sam prvi put kad se greska pojavila, ja obriso, bez da sam pregledao parametre. Ovaj drugi put znam sta je. I čekat cu treci put, tad mogu usporediti ocitavanja i znati tacan uzrok.. a sigurno je maf. Jer oba puta mi se desava na autoputu pri vecim brzinama kad je pritisak zraka na usisnoj strani veci.. maf salje pogresne info i ecu misli ulazi vise zraka nego sto treba..ali treba mi treci put da pokaze gresku.. da potvrdim, prije nego sto pocnem bacati pare na dijelove..
Fala druze starx, stat’ cu mu u kraj. Nije ni prvi ni poslednji..
![]()
-
STARx
- Posts: 2094
- Joined: 24/11/2020 19:21
#36499 Re: Pitamo Mehanicare ?
Postoji onda vjerovatnoca da je doslo do oscilacije struje izbacio gresku i ostao zabiljezen u ecu. Poslije brisanja se ponasa normalno, nakon par dana vozanja ne daje nikakve simptome. Dio ko dio nije nikakva pamet zamijenit. A po svemu sudeci nece bit ni potrebe..B6Redhell wrote: ↑26/08/2021 01:38 Akumulator dobar. Nije star. Instalacija dobra. Auto ima samo cirka 80K km. Ali sto se tice osjetljivosti na voltazu. Ja mislim da ga nema osjetljivijeg. Čudo zna registrovati i do 0.1v promijene. A ovo mi je treci bmw. Svi ista prica. Nisu im uzalud alternatori 150amp+…
- malakh
- Posts: 7640
- Joined: 05/02/2016 22:11
- Location: šeher rajvosa - http://aqicn.org/city/bosnia-herzegovin ... s-embassy/
- Grijem se na: ćumur
- Vozim: opel vektru
#36500 Re: Pitamo Mehanicare ?
2015. godina. na primjer maloprije mi se to nije dešavalo. sve je bilo uredu, a namjerno sam vozio na 1500 obrtaja da provjerim.
da li je moguće da auto nije bilo dovoljno zagrijano?
ulje u mjenjaču sam nedavno promijenio i uradio mali servis. doista redovno održavam auto.
hvala na savjetu, danas sam kod automehaničara pa da vidimo što će reći. vozim ga na dijagnostiku.
