Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

User avatar
JavierBosnia
Posts: 3753
Joined: 22/11/2015 13:59
Location: Uradi sam

#36376 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by JavierBosnia »

Snake Eyes wrote: 13/08/2021 20:35 Jesam li ja jedini koji mrzi ratkape na tockovima? Lagane su, da li imalo uticu na balans tocka?
Svaki dan ih po nekoliko na cesti vidim :D
made_in_sarajevo
Posts: 6963
Joined: 06/05/2013 23:05

#36377 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by made_in_sarajevo »

Treba mi pomoc svih mehanicara svijeta :mrgreen: . Planiram da uzmem passat b7 2013, 2.0tdi 125kW karavan. Jel njega fulilo ovo sa diznama, uljnom pumpom i crkavanjem turba ili je bolje da ganjam 1.6 tdi, 2.0 tdi 103kW ili da ipak uzmem citroena picasso i da mi avi govore kako ce sve crknuti na njemu? :mrgreen:
NediM17
Posts: 26452
Joined: 05/11/2009 11:49

#36378 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

gadnel wrote: 13/08/2021 17:27
STARx wrote: 13/08/2021 17:04 Kad su mijenjali svjecice, jesu li i kablove? Jel ima ikakav simptom prije nego se ugasi, trzanje, podrhtavanje ili ga samo ugasi? Posjeti unitrade u sarajevu. Ovlasteni ford ima dobre servisere, cudi me to od njih..
Ne bi znao reci za kablove. Znam samo ovo sto su mi na racun stavili. Radio sam mali servis + ove popravke za svjecice (na racunu pise svjecita + dihtung poklopca ventila).

Pravo da ti kazem imam osjecaj da se nisu nesta ni trudili. Rekao sam da se problem desava kada se motor zagrije, a gledajuci stanje goriva ne bi rekao da su makli sa parkinga.

Sto se tice simptoma - auto se pretezno pocne tresti. Od kako imamo vozilo desi se da nekad na semaforu dok sam u leeru obrtaji variraju izmedju 800-1000, sa nekim impulsima gdje padne na 800 uz vibraciju, pa se vrati na 1000. Ovo sve dok je klima upaljena. Ovo nam je prvi Ford pa ne znam jel mozda normalno, ali auto je znatno slabije u odnosu na drugo vozilo koje imamo (Yaris, 2011, 1.33 benzinac). Tamo gdje yarisom u cetvrtoj idem uz brdo uz umjeren gas bez problema, moram sa Fiestom u trecoj sa gasom do daske. Oba auta su ~73 kW (+/- 1 kW, morao bi provjeriti).


Probat cu unitrade, mozda oni skontaju sta je problem. Hvala
Cini mi se da su ti fordovi imali problema sa bobinama, a i kablove zamijeni.
Imas odlican forum, ford klub Srbija, registruj se i pitaj tamo.
User avatar
RagibUzoriti
Posts: 2658
Joined: 05/12/2018 14:07
Location: Zemlja snijega,lososa i plavusa
Vozim: Vozim se na struju

#36379 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by RagibUzoriti »

made_in_sarajevo wrote: 14/08/2021 07:53 Treba mi pomoc svih mehanicara svijeta :mrgreen: . Planiram da uzmem passat b7 2013, 2.0tdi 125kW karavan. Jel njega fulilo ovo sa diznama, uljnom pumpom i crkavanjem turba ili je bolje da ganjam 1.6 tdi, 2.0 tdi 103kW ili da ipak uzmem citroena picasso i da mi avi govore kako ce sve crknuti na njemu? :mrgreen:

Sve sto je na vozilu moze i crknuti, ali taj model je bio dobar, bez onih mahana od modela ranije.
oruzana_pobuna
Posts: 1756
Joined: 15/04/2021 11:24
Location: Prdimahovljani

#36380 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by oruzana_pobuna »

125kw tedeji obratit paznju na dpef
Qwerty1234
Posts: 1278
Joined: 27/05/2021 09:57

#36381 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Qwerty1234 »

Ima li neki majstor koji bi, prilikom zamjene ulja, skinuo i karter te zamjenio gumicu na uljnjoj pumpi?
Zvao sam par servisa ali niko nece to da radi.

Valjda ima posla dosta a ne mogu naplatiti to adekvatno.

Multijet 2.0 99kw -Fiat sedici
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#36382 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by STARx »

Qwerty1234 wrote: 14/08/2021 14:14 Ima li neki majstor koji bi, prilikom zamjene ulja, skinuo i karter te zamjenio gumicu na uljnjoj pumpi?
Zvao sam par servisa ali niko nece to da radi.

Valjda ima posla dosta a ne mogu naplatiti to adekvatno.

Multijet 2.0 99kw -Fiat sedici
Dino u jukicevoj je tata za fiat, alfu..
https://www.google.com/maps/place/Auto+ ... 18.4035905
Qwerty1234
Posts: 1278
Joined: 27/05/2021 09:57

#36383 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Qwerty1234 »

STARx wrote: 14/08/2021 14:17
Qwerty1234 wrote: 14/08/2021 14:14 Ima li neki majstor koji bi, prilikom zamjene ulja, skinuo i karter te zamjenio gumicu na uljnjoj pumpi?
Zvao sam par servisa ali niko nece to da radi.

Valjda ima posla dosta a ne mogu naplatiti to adekvatno.

Multijet 2.0 99kw -Fiat sedici
Dino u jukicevoj je tata za fiat, alfu..
Imas kakav kontakt?

Edit

Ne vidjeh da si stavio lokaciju.
Hvalaa
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#36384 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by STARx »

Qwerty1234 wrote: 14/08/2021 14:18
STARx wrote: 14/08/2021 14:17

Dino u jukicevoj je tata za fiat, alfu..
Imas kakav kontakt?

Edit

Ne vidjeh da si stavio lokaciju.
Hvalaa
Ne radi vikendom, nista prije ponedeljka. Mozes i svratit dole, ako ti je usput. Moja preporuka za njega..
Qwerty1234
Posts: 1278
Joined: 27/05/2021 09:57

#36385 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Qwerty1234 »

STARx wrote: 14/08/2021 14:20
Qwerty1234 wrote: 14/08/2021 14:18

Imas kakav kontakt?

Edit

Ne vidjeh da si stavio lokaciju.
Hvalaa
Ne radi vikendom, nista prije ponedeljka. Mozes i svratit dole, ako ti je usput. Moja preporuka za njega..
Usput je pa svratim.

Hvala :thumbup:
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#36386 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by STARx »

Qwerty1234 wrote: 14/08/2021 14:25

Usput je pa svratim.

Hvala :thumbup:
Nema na cemu..
User avatar
RagibUzoriti
Posts: 2658
Joined: 05/12/2018 14:07
Location: Zemlja snijega,lososa i plavusa
Vozim: Vozim se na struju

#36387 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by RagibUzoriti »

oruzana_pobuna wrote: 14/08/2021 10:37 125kw tedeji obratit paznju na dpef
Odvalis ga pajserom i rahat. Ha ja... 🤣🤣🤣
EasyMan
Posts: 2033
Joined: 30/11/2020 16:31

#36388 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by EasyMan »

Suzuki Swift 2008. Godina 1,3 benzin presao 150.000km.

Kakva su auta? Motor? Kada se radi veliki servis ako nije do sad uradjen? Ima li mana?
User avatar
iceman ze
Posts: 6563
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#36389 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by iceman ze »

jel neko mozda vozio ili ima iskustva sa 1.0 motorom Skoda Citigo? kupovina u pitanju, pa da priupitam cijenjeno forumasko pucanstvo, hvala
NediM17
Posts: 26452
Joined: 05/11/2009 11:49

#36390 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

@EasyMan
Motor japanski benzinac 16v sa lancOm, najbolji dio tog auta, nepoderiv
Kazu da mjenjac moze biti problematican, znaju otici neki lezajevi. Kvacilo kazu visoko hvata i teze ide ubacivanje u rikverc.
Ostalo standardica, jeftina plastika, cvrcak tamo, cvrcak 'vamo.
Potrosnja po gradu moze ici i do cenera, na otvorenom se spusti do 6.
Sve u svemu zabavan autic za voziti ako je to oko mjenjaca uredno.
Jbg. kol'ko para tol'ko muzike.
EasyMan
Posts: 2033
Joined: 30/11/2020 16:31

#36391 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by EasyMan »

NediM17 wrote: 15/08/2021 12:10 @EasyMan
Motor japanski benzinac 16v sa lancOm, najbolji dio tog auta, nepoderiv
Kazu da mjenjac moze biti problematican, znaju otici neki lezajevi. Kvacilo kazu visoko hvata i teze ide ubacivanje u rikverc.
Ostalo standardica, jeftina plastika, cvrcak tamo, cvrcak 'vamo.
Potrosnja po gradu moze ici i do cenera, na otvorenom se spusti do 6.
Sve u svemu zabavan autic za voziti ako je to oko mjenjaca uredno.
Jbg. kol'ko para tol'ko muzike.
Hvala, otprilike sam tako nesto i ja iscackao na netu. Prijateljica kupuje, a djeluje mi skroz ok auto. Hvala jos jednom
NediM17
Posts: 26452
Joined: 05/11/2009 11:49

#36392 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

Isprobati mjenjac, kvacilo, ako je to uredno slobodno kupiti.
Ima i verzija 4x4, nisu puno skuplji kao polovni a to u Bosni vrijedi. :thumbup:
User avatar
Laplace
Posts: 14706
Joined: 19/11/2012 18:37

#36393 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Laplace »

NediM17 wrote: 15/08/2021 12:20 Isprobati mjenjac, kvacilo, ako je to uredno slobodno kupiti.
Ima i verzija 4x4, nisu puno skuplji kao polovni a to u Bosni vrijedi. :thumbup:
Za naše puteve je ovo idealan auto:

Image
Marinkica
Posts: 20
Joined: 17/07/2021 21:50

#36394 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Marinkica »

Ekipa pitanje, da li se moze nac solidan auto za gradsku voznju, do cca 4.000 kn, znaci cisto do posla s posla trgovine, gradska voznja, na sto obratiti paznju pri kupovini, naravno ici ce osoba koja popravlja aute dugi niz godina, al opet volio bih i ja znati, ono tipa ako je regan godinu dana, znaci da je tehnicki proso i da bi trebalo s njim bit sve oke?? Hvala pozz, i da kupujem prvi auto :D Da li uzeti dizela ili benzinca?....naravno rijec je o starijim modelima...
vincitomnia
Posts: 49
Joined: 16/09/2012 16:58

#36395 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by vincitomnia »

Pozz ljudi....
Audi a6 2.7 tdi, kako su se pokazali ti motori? Na koje stvari obratiti paznju?
User avatar
mirsek
Posts: 12950
Joined: 07/05/2010 15:40

#36396 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by mirsek »

vincitomnia wrote: 16/08/2021 09:35 Pozz ljudi....
Audi a6 2.7 tdi, kako su se pokazali ti motori? Na koje stvari obratiti paznju?
Tu ti je po meni veci problem mjenjac jer se sa tim motorom koliko znam ugradjivao multitronic koji nije pozdan kao tiptronic. Ako je sa rucnim mjenjacem onda bi izbor bio mnogo laksi.
vincitomnia
Posts: 49
Joined: 16/09/2012 16:58

#36397 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by vincitomnia »

mirsek wrote: 16/08/2021 09:40
vincitomnia wrote: 16/08/2021 09:35 Pozz ljudi....
Audi a6 2.7 tdi, kako su se pokazali ti motori? Na koje stvari obratiti paznju?
Tu ti je po meni veci problem mjenjac jer se sa tim motorom koliko znam ugradjivao multitronic koji nije pozdan kao tiptronic. Ako je sa rucnim mjenjacem onda bi izbor bio mnogo laksi.
Automatik je mjenjac
User avatar
Optimist
Posts: 15530
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#36398 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Optimist »

Marinkica wrote: 16/08/2021 09:27 Ekipa pitanje, da li se moze nac solidan auto za gradsku voznju, do cca 4.000 kn, znaci cisto do posla s posla trgovine, gradska voznja, na sto obratiti paznju pri kupovini, naravno ici ce osoba koja popravlja aute dugi niz godina, al opet volio bih i ja znati, ono tipa ako je regan godinu dana, znaci da je tehnicki proso i da bi trebalo s njim bit sve oke?? Hvala pozz, i da kupujem prvi auto :D Da li uzeti dizela ili benzinca?....naravno rijec je o starijim modelima...
Moze, gledaj 2008 i mladje.
Grande Punto, Fiesta, Corsa, Aveo, Clio, mozda i Getz.
Koje god da nadjes u boljem stanju kupi. Auta su jednostavna i ne bi trebalo da boli glava poslije.
User avatar
mirsek
Posts: 12950
Joined: 07/05/2010 15:40

#36399 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by mirsek »

vincitomnia wrote: 16/08/2021 09:43
mirsek wrote: 16/08/2021 09:40
Tu ti je po meni veci problem mjenjac jer se sa tim motorom koliko znam ugradjivao multitronic koji nije pozdan kao tiptronic. Ako je sa rucnim mjenjacem onda bi izbor bio mnogo laksi.
Automatik je mjenjac
Onda je vjerovatno multitronic.
I ja gledam a6 i radije cu ici na 3.0 tdi ili benzin nego na multitronic.
User avatar
RagibUzoriti
Posts: 2658
Joined: 05/12/2018 14:07
Location: Zemlja snijega,lososa i plavusa
Vozim: Vozim se na struju

#36400 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by RagibUzoriti »

vincitomnia wrote: 16/08/2021 09:35 Pozz ljudi....
Audi a6 2.7 tdi, kako su se pokazali ti motori? Na koje stvari obratiti paznju?
Predobri generalno.
Imao sam davno nekad jednog sa 190 KS( facelift),odlican motor.
Ako izuzmemo problem sa plasticnim klapnama usisa,nikakvih vise problema znanih nisu imali.
Ako uzmes taj motor,i odlucis da ga zadrzis za sebe,makni mu klapne usisa i miran si narednih hiljada km.

Mjenjac automatski je ZFov i nema nekih mahana kao sto neko rece.

pozz
Post Reply