Ulazak u Hrvatsku

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
deogest
Posts: 2091
Joined: 16/08/2020 15:20

#1726 Re: Ulazak u Hrvatsku

Post by deogest »

Van Halen wrote: 20/06/2021 19:01
deogest wrote: 20/06/2021 17:15
Paper_girl wrote: 20/06/2021 17:13 Kako izgleda potvrda rezervacije, gdje se to dobija?
Pa jesi li ikad ista u zivotu bukirao preko Bookinga? Dobijes na mail potvrdu i to je to.
Je li dovoljno s Bookinga potvrda da je uplacen smjestaj ili mi moraju iz smjestaja poslati nekakvu potvrdu. Takodje pitanje da li mogu sa potvrdom o preboljenoj koroni preci,prije 3 mjeseca preboljeli? Hvala
To ti niko ne moze sa sigurnoscu reci, ljudi suu prolazili normalno, cak i Austriju, samo negativan test. Najbolje ti je nazvat konzulat ili ambasadu RH.
User avatar
Van Halen
Posts: 2782
Joined: 08/04/2008 10:37

#1727 Re: Ulazak u Hrvatsku

Post by Van Halen »

Pokusavam naci ali negdje pise moze sama potvrda o preboljenoj koroni a negdje da uz potvrdu o preboljenoj koroni treba i jedna doza vakcine. Da li je iko presao samo uz potvrdu
User avatar
arman1
Posts: 5371
Joined: 06/11/2006 12:06
Location: Na selu čuvam stoku. U gradu se čuvam od stoke.
Grijem se na: ljubav bližnjih svoj
Vozim: šta klepim
Horoskop: BOG
Contact:

#1728 Re: Ulazak u Hrvatsku

Post by arman1 »

Potvrda rezervacije može papir iz teke na kome piše da ste rezervisali apartman ili sobu u nekom periodu. Imena gostiju s brojevima pasoša i podaci o onom ko iizdaje uz obavezan broj telefona da mogu provjeriti rezervaciju.
User avatar
Mamma Mia!
Posts: 65
Joined: 07/09/2008 00:57

#1729 Re: Ulazak u Hrvatsku

Post by Mamma Mia! »

Pale Rider wrote: 20/06/2021 16:32 Nije u vezano za hrvatsku nego za sloveniju. Trebam ići tamo, jel mi treba test ili ne treba?

Ne razumijem baš engleski dobro, ali čini mi se da ovde piše da ne treba

https://www.gov.si/en/topics/coronaviru ... -crossing/

al treba mi neki dokaz. Može li mi neko pojasniti ovo?
Upon entry they must provide proof of having resided in an area on the green list for at least five consecutive days prior to entry
Prevod: treba dokazati boravak u zemlji na "zelenoj listi" u trajanju od pet dana prije ulaska u Sloveniju.

Slovenija skinula Bosnu i Hercegovinu sa crvene liste 10.06.2021.
Za ulazak u Sloveniju i dalje potreban PCR ili antigenski test (urađen u državi članici EU) ne stariji od 48 sati, dokaz o potpunoj imunizaciji vakcinom protiv koronavirusa ili dokaz o preboljeloj infekciji koronavirusa.

Entry from the areas on the green list
A person arriving from an area on the green list may enter Slovenia without being ordered to quarantine at home. Upon entry they must provide proof of having resided in an area on the green list for at least five consecutive days prior to entry. The person is only required to provide proof that covers the period from their departure from Slovenia to their return to Slovenia if this period is shorter than five days. That means that someone who leaves Slovenia and returns to it in less than five days is not required to provide proof of an uninterrupted five-day stay on return, but only for the period of time that they were not in Slovenia. If they are not able to provide relevant proof, they are considered to have come from an area on the dark red list.
Ovo se odnosi na one koji izađu iz Slovenije pa da li se nakon manje od pet ili više od pet dana vraćaju tamo.

Čije PCR testove priznaju:
A PCR test is deemed sufficient if performed in an EU member state, a Schengen Area country, Australia, Israel, Canada, New Zealand, Russia, Serbia, the UK or the US, at check points on flight connections of international air transport, or in Turkey.
mistek
Posts: 3418
Joined: 23/05/2010 15:16

#1730 Re: Ulazak u Hrvatsku

Post by mistek »

Van Halen wrote: 20/06/2021 19:01
deogest wrote: 20/06/2021 17:15
Paper_girl wrote: 20/06/2021 17:13 Kako izgleda potvrda rezervacije, gdje se to dobija?
Pa jesi li ikad ista u zivotu bukirao preko Bookinga? Dobijes na mail potvrdu i to je to.
Je li dovoljno s Bookinga potvrda da je uplacen smjestaj ili mi moraju iz smjestaja poslati nekakvu potvrdu. Takodje pitanje da li mogu sa potvrdom o preboljenoj koroni preci,prije 3 mjeseca preboljeli? Hvala
Dovoljno ti je s Bookinga ili s maila da iskopiraš bilo šta. Ali, MORAJU biti imena svih putnika. Negdje sam to već pisao, ne prihvataju "Mujo Mujić, apartman za tri osobe". Striktno moraju biti navedena imena sve tri osobe. Ako rezervišeš preko bookinga i sličnih stranica, imaš mogućnost da to upišeš i to je to.
Almir_
Posts: 457
Joined: 13/04/2013 17:46

#1731 Re: Ulazak u Hrvatsku

Post by Almir_ »

Kakve su sanse da se ukine pcr test ovo ljeto u Hr, kao npr od 01.07
:-)
Dzontra_Volta
Posts: 6568
Joined: 20/01/2011 11:10

#1732 Re: Ulazak u Hrvatsku

Post by Dzontra_Volta »

Almir_ wrote: 21/06/2021 23:39 Kakve su sanse da se ukine pcr test ovo ljeto u Hr, kao npr od 01.07
:-)
Kad to ukinu, vjerovatno ćeš u HR (i EU) moći ući samo sa potvrdom o vakcinaciji.
udri me jace
Posts: 275
Joined: 24/06/2021 11:31

#1733 Re: Ulazak u Hrvatsku

Post by udri me jace »

HR da može davno bi ukinula restrikcije za ulazak al ne da EU. CG i Albania su tu nezavisni i ove sezone kao i prosle će opet pomest Hrvate.
neki
Posts: 6778
Joined: 17/02/2005 07:57

#1734 Re: Ulazak u Hrvatsku

Post by neki »

udri me jace wrote: 24/06/2021 13:20 HR da može davno bi ukinula restrikcije za ulazak al ne da EU. CG i Albania su tu nezavisni i ove sezone kao i prosle će opet pomest Hrvate.
Mislim da se ovdje preuveličava potreba Hrvatske za bosanskim turistima..
neki
Posts: 6778
Joined: 17/02/2005 07:57

#1735 Re: Ulazak u Hrvatsku

Post by neki »

Almir_ wrote: 21/06/2021 23:39 Kakve su sanse da se ukine pcr test ovo ljeto u Hr, kao npr od 01.07
:-)
PCR za Hrvatsku odavno nije potreban..dovoljan je antigen test koji košta 30KM
User avatar
bdzs
Posts: 820
Joined: 24/03/2010 14:40

#1736 Re: Ulazak u Hrvatsku

Post by bdzs »

neki wrote: 24/06/2021 13:22
udri me jace wrote: 24/06/2021 13:20 HR da može davno bi ukinula restrikcije za ulazak al ne da EU. CG i Albania su tu nezavisni i ove sezone kao i prosle će opet pomest Hrvate.
Mislim da se ovdje preuveličava potreba Hrvatske za bosanskim turistima..
Nije to nikakva potreba ili ne potreba, jednostavno Hrvatska se prilagođava previlima Šengena koja su puno strožija za treće zemlje kao što smo mi. Teško da će biti više turizma bez prethodne uplate smještaja
darktheme
Posts: 106
Joined: 01/06/2020 20:27

#1737 Re: Ulazak u Hrvatsku

Post by darktheme »

Moze li se u HR samo s negativnim testom, bez potvrde o vakcinisanju?
User avatar
muhafuca
Posts: 5460
Joined: 14/03/2012 00:06

#1738 Re: Ulazak u Hrvatsku

Post by muhafuca »

neki wrote: 24/06/2021 13:22
udri me jace wrote: 24/06/2021 13:20 HR da može davno bi ukinula restrikcije za ulazak al ne da EU. CG i Albania su tu nezavisni i ove sezone kao i prosle će opet pomest Hrvate.
Mislim da se ovdje preuveličava potreba Hrvatske za bosanskim turistima..
sumnjam

situacija je kao Turska i Ruski turisti.

Turska se sjeba reklamirajuci se po EU i sjevernoj americi a Ruse uzimaju zdravo za gotovo.

One jedne godine kad su se Rusija i Turska zakacili i Putin zabranio agencijama i avionima da prave aranzmane za sezonu za Tursku

Boga mi ne rece Erdogan "ne moraju ni doci ko ih j..." vec obuce kaputic pokunji se ko malo vode na dlanu

ode u Moskvu i "pa ko nas to zavadi..."


E tako i nas Hrvati uzimaju zdravo za gotovo "kao ko ih j... oni ce svakako doci"
tutku
Posts: 1349
Joined: 18/06/2011 12:10

#1739 Re: Ulazak u Hrvatsku

Post by tutku »

Kakva su pravila nama bh. drzavljanima za ulazak u druge zemlje pored Hrvatske, nesto tipa Italije, Spanije, Portugal? Koliko sam upratio u Grcku nam je otvoren ulazak..
User avatar
arman1
Posts: 5371
Joined: 06/11/2006 12:06
Location: Na selu čuvam stoku. U gradu se čuvam od stoke.
Grijem se na: ljubav bližnjih svoj
Vozim: šta klepim
Horoskop: BOG
Contact:

#1740 Re: Ulazak u Hrvatsku

Post by arman1 »

darktheme wrote: 24/06/2021 17:13 Moze li se u HR samo s negativnim testom, bez potvrde o vakcinisanju?
Da
User avatar
arman1
Posts: 5371
Joined: 06/11/2006 12:06
Location: Na selu čuvam stoku. U gradu se čuvam od stoke.
Grijem se na: ljubav bližnjih svoj
Vozim: šta klepim
Horoskop: BOG
Contact:

#1741 Re: Ulazak u Hrvatsku

Post by arman1 »

bdzs wrote: 24/06/2021 17:06
neki wrote: 24/06/2021 13:22
udri me jace wrote: 24/06/2021 13:20 HR da može davno bi ukinula restrikcije za ulazak al ne da EU. CG i Albania su tu nezavisni i ove sezone kao i prosle će opet pomest Hrvate.
Mislim da se ovdje preuveličava potreba Hrvatske za bosanskim turistima..
Nije to nikakva potreba ili ne potreba, jednostavno Hrvatska se prilagođava previlima Šengena koja su puno strožija za treće zemlje kao što smo mi. Teško da će biti više turizma bez prethodne uplate smještaja
Evo me u Makarskoj i ako budem morao plaćati unaprijed hr ću zaobilazit ubuduće. Zna se kome se plaća unaprijed.
Itekako im fale Bosanci. Mnogi objekti su prazni ili poluprazni.
Sve ovo ima malo veze i sa strategijom zagreba da zaustavi priliv ex yugovića i totalno se orijentiše na goste iz EU i bjelosvjetske tajkune. Samo većina mjesta im nema šta ponuditi prosječnom eu gostu. Malo ispodprosječno sređene plaže i pokoja taverna/restoran i nisu neki sadržaj. Dosta lokalnih psuje vladu jer su svjesni da su namjerno zaustavili Bosance i srbijance medijskom kampanjom.
Kuća pored cura radi u graničnoj i otvoreno kaže da nikog zbog avansne uplate nit je vratila nit će vratiti.
User avatar
Jolie
Posts: 526
Joined: 07/01/2011 14:26

#1742 Re: Ulazak u Hrvatsku

Post by Jolie »

Jutro,

je li Hrvatska definitivno ukinula da od vakcinisanja drugom dozom treba proci 14 dana?

Znaci dovoljno je samo da se ima potvrda o vakcinaciji sa dvije doze?

Pise ovako:
- potvrdu o primitku dvije doze cjepiva koja se koriste u EU, (Pfizer, Moderna, AstraZeneca, Gamaleya, Sinopharm), odnosno ako je prošlo 14 dana od primitka doze u slučaju cijepljenja cjepivom koje se prima u jednoj dozi (Janssen/Johnson&Johnson).
- potvrdu o primitku prve doze cjepiva Pfizer, Moderna ili Gamaleya, s kojom je moguće ući u Republiku Hrvatsku u razdoblju od 22. do najviše 42. dana o primitka cjepiva, odnosno od 22. do najviše 84. dana od primitka prve doze cjepiva AstraZeneca.
neki
Posts: 6778
Joined: 17/02/2005 07:57

#1743 Re: Ulazak u Hrvatsku

Post by neki »

muhafuca wrote: 24/06/2021 17:18
neki wrote: 24/06/2021 13:22
udri me jace wrote: 24/06/2021 13:20 HR da može davno bi ukinula restrikcije za ulazak al ne da EU. CG i Albania su tu nezavisni i ove sezone kao i prosle će opet pomest Hrvate.
Mislim da se ovdje preuveličava potreba Hrvatske za bosanskim turistima..
sumnjam

situacija je kao Turska i Ruski turisti.

Turska se sjeba reklamirajuci se po EU i sjevernoj americi a Ruse uzimaju zdravo za gotovo.

One jedne godine kad su se Rusija i Turska zakacili i Putin zabranio agencijama i avionima da prave aranzmane za sezonu za Tursku

Boga mi ne rece Erdogan "ne moraju ni doci ko ih j..." vec obuce kaputic pokunji se ko malo vode na dlanu

ode u Moskvu i "pa ko nas to zavadi..."


E tako i nas Hrvati uzimaju zdravo za gotovo "kao ko ih j... oni ce svakako doci"
Takvo mišljenje smo možda i mogli imati do prošlog ljeta.. ko je prošle godine u julu, avgustu i septembru bio na makarskoj rivijeri vidio je da je prebukirana i bez bosanaca..
Bojim se da će obaveza posjedovanja rezervacije za ulazak u Hr ostati trajno nakon ovoga..
neki
Posts: 6778
Joined: 17/02/2005 07:57

#1744 Re: Ulazak u Hrvatsku

Post by neki »

Jolie wrote: 25/06/2021 08:46 Jutro,

je li Hrvatska definitivno ukinula da od vakcinisanja drugom dozom treba proci 14 dana?

Znaci dovoljno je samo da se ima potvrda o vakcinaciji sa dvije doze?

Pise ovako:
- potvrdu o primitku dvije doze cjepiva koja se koriste u EU, (Pfizer, Moderna, AstraZeneca, Gamaleya, Sinopharm), odnosno ako je prošlo 14 dana od primitka doze u slučaju cijepljenja cjepivom koje se prima u jednoj dozi (Janssen/Johnson&Johnson).
- potvrdu o primitku prve doze cjepiva Pfizer, Moderna ili Gamaleya, s kojom je moguće ući u Republiku Hrvatsku u razdoblju od 22. do najviše 42. dana o primitka cjepiva, odnosno od 22. do najviše 84. dana od primitka prve doze cjepiva AstraZeneca.
To važi za državljane EU.. za treće zemlje piše ovako:
potvrde o primitku dvije doze cjepiva koja se koriste u EU, ako je prošlo 14 dana od primitka druge doze ili prve doze u slučaju cijepljenja cjepivom koje se prima u jednoj dozi (Janssen/Johnson&Johnson).
User avatar
Jolie
Posts: 526
Joined: 07/01/2011 14:26

#1745 Re: Ulazak u Hrvatsku

Post by Jolie »

neki wrote: 25/06/2021 09:11
Jolie wrote: 25/06/2021 08:46 Jutro,

je li Hrvatska definitivno ukinula da od vakcinisanja drugom dozom treba proci 14 dana?

Znaci dovoljno je samo da se ima potvrda o vakcinaciji sa dvije doze?

Pise ovako:
- potvrdu o primitku dvije doze cjepiva koja se koriste u EU, (Pfizer, Moderna, AstraZeneca, Gamaleya, Sinopharm), odnosno ako je prošlo 14 dana od primitka doze u slučaju cijepljenja cjepivom koje se prima u jednoj dozi (Janssen/Johnson&Johnson).
- potvrdu o primitku prve doze cjepiva Pfizer, Moderna ili Gamaleya, s kojom je moguće ući u Republiku Hrvatsku u razdoblju od 22. do najviše 42. dana o primitka cjepiva, odnosno od 22. do najviše 84. dana od primitka prve doze cjepiva AstraZeneca.
To važi za državljane EU.. za treće zemlje piše ovako:
potvrde o primitku dvije doze cjepiva koja se koriste u EU, ako je prošlo 14 dana od primitka druge doze ili prve doze u slučaju cijepljenja cjepivom koje se prima u jednoj dozi (Janssen/Johnson&Johnson).
Isla sam opet citati,
izgleda da si upravu,
a da sam ja preletila :roll:
clowerine
Posts: 51
Joined: 10/10/2016 19:48

#1746 Re: Ulazak u Hrvatsku

Post by clowerine »

Meni samo nije jasno u vezi antigenskog testa slijedeće: ako odlučim da produžim boravak u Hrvatskoj nakon 10 dana, da li moram uraditi novi test na dan isteka važenja samog testa ili je moguće uraditi test na dan povratka u BiH. Nije mi jasno ko zahtijeva novi test nakon 10 dana, Hrvati ili naši na granici. Na broj MUP-a se niko ne javlja. Zna li neko odgovor na ovo pitanje?
Dzontra_Volta
Posts: 6568
Joined: 20/01/2011 11:10

#1747 Re: Ulazak u Hrvatsku

Post by Dzontra_Volta »

clowerine wrote: 25/06/2021 14:55 Meni samo nije jasno u vezi antigenskog testa slijedeće: ako odlučim da produžim boravak u Hrvatskoj nakon 10 dana, da li moram uraditi novi test na dan isteka važenja samog testa ili je moguće uraditi test na dan povratka u BiH. Nije mi jasno ko zahtijeva novi test nakon 10 dana, Hrvati ili naši na granici. Na broj MUP-a se niko ne javlja. Zna li neko odgovor na ovo pitanje?
Hrvati su tražili, ali mislim da više nema tog ograničenja od 10 dana za BAT test.
clowerine
Posts: 51
Joined: 10/10/2016 19:48

#1748 Re: Ulazak u Hrvatsku

Post by clowerine »

Dzontra_Volta wrote: 25/06/2021 15:05
clowerine wrote: 25/06/2021 14:55 Meni samo nije jasno u vezi antigenskog testa slijedeće: ako odlučim da produžim boravak u Hrvatskoj nakon 10 dana, da li moram uraditi novi test na dan isteka važenja samog testa ili je moguće uraditi test na dan povratka u BiH. Nije mi jasno ko zahtijeva novi test nakon 10 dana, Hrvati ili naši na granici. Na broj MUP-a se niko ne javlja. Zna li neko odgovor na ovo pitanje?
Hrvati su tražili, ali mislim da više nema tog ograničenja od 10 dana za BAT test.
Hvala na informaciji, nadam se da je pouzdana, jer sam planirao produžiti boravak a ne mogu provjeriti jer se iz mupa niko ne javlja, ne bih da mi prave probleme u povratku. Onda ću samo priložiti stari antigen test prilikom produženja enter Croatia formulara.
Dzontra_Volta
Posts: 6568
Joined: 20/01/2011 11:10

#1749 Re: Ulazak u Hrvatsku

Post by Dzontra_Volta »

clowerine wrote: 25/06/2021 15:54
Dzontra_Volta wrote: 25/06/2021 15:05
clowerine wrote: 25/06/2021 14:55 Meni samo nije jasno u vezi antigenskog testa slijedeće: ako odlučim da produžim boravak u Hrvatskoj nakon 10 dana, da li moram uraditi novi test na dan isteka važenja samog testa ili je moguće uraditi test na dan povratka u BiH. Nije mi jasno ko zahtijeva novi test nakon 10 dana, Hrvati ili naši na granici. Na broj MUP-a se niko ne javlja. Zna li neko odgovor na ovo pitanje?
Hrvati su tražili, ali mislim da više nema tog ograničenja od 10 dana za BAT test.
Hvala na informaciji, nadam se da je pouzdana, jer sam planirao produžiti boravak a ne mogu provjeriti jer se iz mupa niko ne javlja, ne bih da mi prave probleme u povratku. Onda ću samo priložiti stari antigen test prilikom produženja enter Croatia formulara.
Meni je izvor njihova stranica. Tamo je nekad stajalo to ograničenje, sad ga nema.
U krajnjem slučaju, možeš antigenski test uraditi i u Hrvatskoj.
TzAnka
Posts: 28
Joined: 06/02/2021 22:18

#1750 Re: Ulazak u Hrvatsku

Post by TzAnka »

Isli bismo na more u subotu, a primili smo drugu dozu Pfizera (u Srbiji razumije se) u cetvrtak. Dakle 2 dana. Moramo li cekati 14 dana ili su dovoljne dvije potvrde o dvije doze ?
I sta je sa djecom ? Djecak ima 4 godine i ima test na antitijela star 3 mjeseca, a beba od 8 mjeseci nema nista.
Post Reply