Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#34926 Re: Pezo 308 1.6 hdi, 2013 godište-"Engine oil pressure faulte. Stop the vihicle"

Post by un1ted »

Kakav je akumulator
User avatar
dend
Posts: 3441
Joined: 08/10/2018 14:07

#34927 Re: Pezo 308 1.6 hdi, 2013 godište-"Engine oil pressure faulte. Stop the vihicle"

Post by dend »

Provjeri nivo ulja.

Provjeri stanje akumulatora.

Provjeri uljni filter.
User avatar
siman
Posts: 134
Joined: 10/01/2010 09:49

#34928 Re: Pezo 308 1.6 hdi, 2013 godište-"Engine oil pressure faulte. Stop the vehicle"

Post by siman »

Akumulator u jutro:
-prije paljenja motora: 12,4 V
-upaljen motor: 14,4V
-upaljena kratka svjetla, ventilacija i klima: 14,1 V
A filter ulja Boshov mijenjan 24.9.prošle godine, a nivo ulja na max.
User avatar
dend
Posts: 3441
Joined: 08/10/2018 14:07

#34929 Re: Pezo 308 1.6 hdi, 2013 godište-"Engine oil pressure faulte. Stop the vehicle"

Post by dend »

Filter ulja bi se trebao izvaditi i provjeriti da nije zagusen.

Nakon toga , ako nije do filtera, ostaje ili senzor ili sito ( uljna pumpa ) unutar kartera.

Sito
Image
User avatar
siman
Posts: 134
Joined: 10/01/2010 09:49

#34930 Re: Pezo 308 1.6 hdi, 2013 godište-"Engine oil pressure faulte. Stop the vehicle"

Post by siman »

Zahvaljujem na odgovorima.
A malo mi je čudno zašto mi se poruka oglašava svaki cetvrti dan i UVIJEK u jutro?
User avatar
dend
Posts: 3441
Joined: 08/10/2018 14:07

#34931 Re: Pezo 308 1.6 hdi, 2013 godište-"Engine oil pressure faulte. Stop the vehicle"

Post by dend »

siman wrote: 02/05/2021 14:35 Zahvaljujem na odgovorima.
A malo mi je čudno zašto mi se poruka oglašava svaki cetvrti dan i UVIJEK u jutro?
Zato prvo treba provjeriti da nije elektronski kvar ( akumulator )

A to ujutro, moze biti niza temepratura i samim tim ulje bude vise gusto
User avatar
drug_profi
Posts: 65402
Joined: 16/07/2012 16:00

#34932 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by drug_profi »

Dizelaski problemi... :mrgreen:
User avatar
sagosen
Posts: 928
Joined: 24/08/2015 02:44
Location: Banja Luka

#34933 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by sagosen »

Planiram već neko vrijeme kupovinu novih felgi (17ke) za Peugeot 2008, trenutno na sebi ima 16-ke. Ove mi se najviše sviđaju:

https://eshop-peugeot.cz/gb/2008/431-al ... -2008.html

Kod nas su ovakve 450KM, znači 1800KM četiri komada + kapice 50KM. To mi je nekako papreno, ima li kakva jeftinija varijanta a da pritom nije kinesko smeće i opasnost za osobe unutra? Šta savjetujete?
User avatar
konektovan
Posts: 51385
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#34934 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by konektovan »

sagosen wrote: 02/05/2021 18:15 Planiram već neko vrijeme kupovinu novih felgi (17ke) za Peugeot 2008, trenutno na sebi ima 16-ke. Ove mi se najviše sviđaju:

https://eshop-peugeot.cz/gb/2008/431-al ... -2008.html

Kod nas su ovakve 450KM, znači 1800KM četiri komada + kapice 50KM. To mi je nekako papreno, ima li kakva jeftinija varijanta a da pritom nije kinesko smeće i opasnost za osobe unutra? Šta savjetujete?
Zasto ne pogledas ponudu rc design, brock, aez, dezent...vossen..mislim da imaju dobar kvalitet i cijene nisu paprene..
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#34935 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Evolution_IV »

meni svi modeli od tih nabrojanih ruzni :cry: :-) ,vossen je zara bara...
sagosen wrote: 02/05/2021 18:15 Planiram već neko vrijeme kupovinu novih felgi (17ke) za Peugeot 2008, trenutno na sebi ima 16-ke. Ove mi se najviše sviđaju:

https://eshop-peugeot.cz/gb/2008/431-al ... -2008.html

Kod nas su ovakve 450KM, znači 1800KM četiri komada + kapice 50KM. To mi je nekako papreno, ima li kakva jeftinija varijanta a da pritom nije kinesko smeće i opasnost za osobe unutra? Šta savjetujete?
originalne,da su polovne i ocuvane :thumbup:

ako ti nije zao para te sa linka :-D
mad_world
Posts: 172
Joined: 10/02/2012 21:44

#34936 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by mad_world »

Pozdrav ljudi,
mozete li mi preporuciti neki kvalitetan servis/majstora u Sarajevu. Trebao bih svasta nesto raditi na autu ( zamjena diskova i disk plocica, plivajuci zamajac, veliki servis, trap detaljno pregledati, stanje uljne pumpe i vjerovatno jos nekih sitinica...).U pitanju je passat B6.
User avatar
Optimist
Posts: 15519
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#34937 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Optimist »

Jeftinije ti je da ti to prodas. :D
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#34938 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by foxlife »

sagosen wrote: 02/05/2021 18:15 Planiram već neko vrijeme kupovinu novih felgi (17ke) za Peugeot 2008, trenutno na sebi ima 16-ke. Ove mi se najviše sviđaju:

https://eshop-peugeot.cz/gb/2008/431-al ... -2008.html

Kod nas su ovakve 450KM, znači 1800KM četiri komada + kapice 50KM. To mi je nekako papreno, ima li kakva jeftinija varijanta a da pritom nije kinesko smeće i opasnost za osobe unutra? Šta savjetujete?
imam ja prodati 3 komada stromboli felgi
originalne felge dvije su na probusenim gumama stavljene samo da se ne ostete felge a jedna je na nekoj hankook
Image

ps. inace nove su oko 400 maraka u pezou
mozes jednu naruciti tako ako ti nije problem i jedno 600 maraka za gume ako ces sve nove kupiti
User avatar
siman
Posts: 134
Joined: 10/01/2010 09:49

#34939 Re: Pezo 308 1.6 hdi, 2013 godište-"Engine oil pressure faulte. Stop the vehicle"

Post by siman »

Poštovani,
evo jutros sam išao na dijagnostiku kod jednog autoelektričara i rekao mi je da je akumulator dobar, ali i isčitao
grešku: P1445: Pitao sam ga kakve ima veze pritisak ulja sa začepljenjem FAP (a greške vezane za FAP ili aditiv mi nikako nije izbacivalo) sa pritiskom ulja, pogotovo ako se to događa ISKLJIČIVO u jutarnjem (prvom) paljenju. Odgovorio mije da neki povratni gasovi podižu nivo ulja. Tek sada mi nista
nije jasno. Pomozite i predložite šta da cinim. Da li smijem voziti auto sa ovom greškom. Da napomenem da mi jutros nije bilo porke na display navigacije već samo ona ikonica za ulje-preko cijelog ekrana na srednjem display.
https://ibb.co/McsFHbQ
User avatar
dend
Posts: 3441
Joined: 08/10/2018 14:07

#34940 Re: Pezo 308 1.6 hdi, 2013 godište-"Engine oil pressure faulte. Stop the vehicle"

Post by dend »

siman wrote: 03/05/2021 13:45 Poštovani,
evo jutros sam išao na dijagnostiku kod jednog autoelektričara i rekao mi je da je akumulator dobar, ali i isčitao
grešku: P1445: Pitao sam ga kakve ima veze pritisak ulja sa začepljenjem FAP (a greške vezane za FAP ili aditiv mi nikako nije izbacivalo) sa pritiskom ulja, pogotovo ako se to događa ISKLJIČIVO u jutarnjem (prvom) paljenju. Odgovorio mije da neki povratni gasovi podižu nivo ulja. Tek sada mi nista
nije jasno. Pomozite i predložite šta da cinim. Da li smijem voziti auto sa ovom greškom. Da napomenem da mi jutros nije bilo porke na display navigacije već samo ona ikonica za ulje-preko cijelog ekrana na srednjem display.
https://ibb.co/McsFHbQ
Kako ide auto ? Da li ima vuču ili je aljkavo ? Ako loša vuča -> začepljen FAP pa je auto u safe mode. Ako je dobra onda može biti bezvezna greška ( jer trebao bi biti check engine za tu grešku + safe mode vožnja )

Kako god, preporuka za tu grešku jeste regeneracija koja se može odraditi "na silu" preko peugeot dijagnostike ( peugeotplanet ), nakon čega se provjere mjerenja pritiska prije i poslije DPF ( dijagnostika ) i ako je idalje loše mora se fizički problem riješiti ( čišćenje, uklanjanje ... )

Povrat gasova ? odakle ?

Kakva je ikonica ulja ? Jel to možda onaj self check što odradi za provjeru ulja ?
oruzana_pobuna
Posts: 1756
Joined: 15/04/2021 11:24
Location: Prdimahovljani

#34941 Re: Pezo 308 1.6 hdi, 2013 godište-"Engine oil pressure faulte. Stop the vehicle"

Post by oruzana_pobuna »

mozda ne bi bilo lose skinut karter, provjerit sito uljne pumpe, promijenit uljni filter - nije to nesto skupo a vidjeces iz kartera stosta....

koliko sam ja cuo.... francuzi imaju problem sa zacepljavanjem tog sita / ulje ne dolazi u ciljne stijenke glave motora i ode motor a u biti svi parametri kao uredu.....

kako ja to vidim / desava se cukanje u pumpanju ulja gdje u jednom momentu prijavi slab pritisak a poslije "proguli" kad temperatura poraste.....

i ne bih reko da je preporucljivo vozat dok to gospodin ne rijesi....
jedino jos pogledat jer ne znam da li se vidi bregasta u radu kad se otvori cep na tom autu... kad otvoris cep a "cuje" se miris zeljeza - znaj da dolazi do pregrijavanja bregaste....

BTW mijenjaj mehanicara....
NediM17
Posts: 26438
Joined: 05/11/2009 11:49

#34942 Re: Pezo 308 1.6 hdi, 2013 godište-"Engine oil pressure faulte. Stop the vehicle"

Post by NediM17 »

Dobro ti covjek kaze, ne vozaj to i provjeri sito uljne pumpe da ne bi doslo do havarije motora.
oruzana_pobuna
Posts: 1756
Joined: 15/04/2021 11:24
Location: Prdimahovljani

#34943 Re: Pezo 308 1.6 hdi, 2013 godište-"Engine oil pressure faulte. Stop the vehicle"

Post by oruzana_pobuna »

izvinjavam se reci ce opet pametujem al evo malo sam guglo pa evo vidite i sami na sta to moze da lici....


https://frenchcarforum.co.uk/forum/view ... hp?t=47832

otprilike potvrdjuje sta sam htio reci....

pozdrav i rijesi to bez vozanja
User avatar
sagosen
Posts: 928
Joined: 24/08/2015 02:44
Location: Banja Luka

#34944 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by sagosen »

Joj frke oko felgi, šta se svađate. :D @foxlife hvala ti na ponudi. Stromboli mi je ok dizajnom, ali kad bih ga uzimao uzeo bi dark stromboli. Trazio sam po netu RC Design, Brock, AEZ, Dezent i Vossen ali slabo ih ko prodaje u BiH. Našao na AO Leko jednu RC Design i 6.5x17'' koja meni treba je 202KM Ne sviđa mi se ni ona previše nešto.

Peugeot je inače kupljen nov krajem 2019, prešao 20k, dobro služi za sad hvala bogu. Evo i slika. Stvarno lijep auto sa lijepom plavom dubokom bojom, ali eto sa 17-kama bi bio još ljepši. Trenutno na njemu ljetne Goodyear EfficientGrip stare jednu sezonu kojem nikom ne bi preporučio. ESP se pali milion puta lakše nego na zimskim Michellin Alpin 6. Kao da vozim na Tigrovim.

Za nove 17-ke ljetne bi dao oduška i uzeo neke Conti od 200+ KM. Imao situacija i na ranijim autima gdje vidio šta prava guma znači, pa od tada na gumu gledam ko na sveto :D Ali eto felge od 450KM (originalne 17-ke) mi baš prenapuhano. Ako neko ima savjet gdje još mogu pogledati ove gore brendove felgi, neke lijepe 17-ke po mogućnosti crne ili sive, jer eto cijene su upola jeftinije ako je suditi po onoj gore RC Design kod AO Leko.
User avatar
nivla
Posts: 6570
Joined: 12/01/2008 23:44

#34945 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by nivla »

kupis polovne sve 4 za 450, to svakako slabo ko kod nas hoce kupit za pezoa i eto ga, ako mislis da polovno ne moze da valja, onda ti ostaju nove aftermarket tipa rc po 200-300 ili original po 450
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#34946 Re: Pezo 308 1.6 hdi, 2013 godište-"Engine oil pressure faulte. Stop the vehicle"

Post by Evolution_IV »

mozda i senzor serenda,na slepu i mehanicaru :)


ovo na slikama je za one kojima je malo 10000km za izmjenu ulja i filtera ulja,kao i onima koji misle da podloske dizni ne treba mijenjat iako pustaju :roll:
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#34947 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by 530i »

Malo je glupo stavljati na nov auto felge sa nekog starijeg modela. Iako ljudi i to rade. Solidna je opcija to preko Leke, pošalji im upit sa traženom dimenzijom pa će ti objasniti šta i kako mogu...ako su ti već preskupe originalne nove.
User avatar
konektovan
Posts: 51385
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#34948 Re: Pezo 308 1.6 hdi, 2013 godište-"Engine oil pressure faulte. Stop the vehicle"

Post by konektovan »

Na ovim "novijim" 1.6 hdi motorima, sito i problemi sa istim bi ttebali biti riješeni...ali eto, mozda i to provjeriti..
NediM17
Posts: 26438
Joined: 05/11/2009 11:49

#34949 Re: Pezo 308 1.6 hdi, 2013 godište-"Engine oil pressure faulte. Stop the vehicle"

Post by NediM17 »

"Kroz reseto i kroz sito vodio nas marsal Tito". :serbo:
User avatar
konektovan
Posts: 51385
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#34950 Re: Pezo 308 1.6 hdi, 2013 godište-"Engine oil pressure faulte. Stop the vehicle"

Post by konektovan »

Ja 12 godina gonim :mrgreen: 1.6 hdi, nikad skinuo karter i ocistio sito,..a još unutra slomljeni plasticni dio mjerača ulja.. :mrgreen: Samo redovna zamjena ulja i uljnog filtera na 10 hiljada...nikad se nije upalila nikakva lampica vezana za ulje...
Post Reply