Pitamo Mehanicare ?
Moderators: _BataZiv_0809, anex
- un1ted
- Posts: 9957
- Joined: 20/10/2012 13:29
- Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676
- dend
- Posts: 3441
- Joined: 08/10/2018 14:07
#34927 Re: Pezo 308 1.6 hdi, 2013 godište-"Engine oil pressure faulte. Stop the vihicle"
Provjeri nivo ulja.
Provjeri stanje akumulatora.
Provjeri uljni filter.
Provjeri stanje akumulatora.
Provjeri uljni filter.
- siman
- Posts: 134
- Joined: 10/01/2010 09:49
#34928 Re: Pezo 308 1.6 hdi, 2013 godište-"Engine oil pressure faulte. Stop the vehicle"
Akumulator u jutro:
-prije paljenja motora: 12,4 V
-upaljen motor: 14,4V
-upaljena kratka svjetla, ventilacija i klima: 14,1 V
A filter ulja Boshov mijenjan 24.9.prošle godine, a nivo ulja na max.
-prije paljenja motora: 12,4 V
-upaljen motor: 14,4V
-upaljena kratka svjetla, ventilacija i klima: 14,1 V
A filter ulja Boshov mijenjan 24.9.prošle godine, a nivo ulja na max.
- dend
- Posts: 3441
- Joined: 08/10/2018 14:07
#34929 Re: Pezo 308 1.6 hdi, 2013 godište-"Engine oil pressure faulte. Stop the vehicle"
Filter ulja bi se trebao izvaditi i provjeriti da nije zagusen.
Nakon toga , ako nije do filtera, ostaje ili senzor ili sito ( uljna pumpa ) unutar kartera.
Sito

Nakon toga , ako nije do filtera, ostaje ili senzor ili sito ( uljna pumpa ) unutar kartera.
Sito
- siman
- Posts: 134
- Joined: 10/01/2010 09:49
#34930 Re: Pezo 308 1.6 hdi, 2013 godište-"Engine oil pressure faulte. Stop the vehicle"
Zahvaljujem na odgovorima.
A malo mi je čudno zašto mi se poruka oglašava svaki cetvrti dan i UVIJEK u jutro?
A malo mi je čudno zašto mi se poruka oglašava svaki cetvrti dan i UVIJEK u jutro?
- dend
- Posts: 3441
- Joined: 08/10/2018 14:07
- drug_profi
- Posts: 65402
- Joined: 16/07/2012 16:00
#34932 Re: Pitamo Mehanicare ?
Dizelaski problemi... 
- sagosen
- Posts: 928
- Joined: 24/08/2015 02:44
- Location: Banja Luka
#34933 Re: Pitamo Mehanicare ?
Planiram već neko vrijeme kupovinu novih felgi (17ke) za Peugeot 2008, trenutno na sebi ima 16-ke. Ove mi se najviše sviđaju:
https://eshop-peugeot.cz/gb/2008/431-al ... -2008.html
Kod nas su ovakve 450KM, znači 1800KM četiri komada + kapice 50KM. To mi je nekako papreno, ima li kakva jeftinija varijanta a da pritom nije kinesko smeće i opasnost za osobe unutra? Šta savjetujete?
https://eshop-peugeot.cz/gb/2008/431-al ... -2008.html
Kod nas su ovakve 450KM, znači 1800KM četiri komada + kapice 50KM. To mi je nekako papreno, ima li kakva jeftinija varijanta a da pritom nije kinesko smeće i opasnost za osobe unutra? Šta savjetujete?
- konektovan
- Posts: 51385
- Joined: 19/01/2015 19:12
- Location: Mahala
- Vozim: Francusku kantu
#34934 Re: Pitamo Mehanicare ?
Zasto ne pogledas ponudu rc design, brock, aez, dezent...vossen..mislim da imaju dobar kvalitet i cijene nisu paprene..sagosen wrote: ↑02/05/2021 18:15 Planiram već neko vrijeme kupovinu novih felgi (17ke) za Peugeot 2008, trenutno na sebi ima 16-ke. Ove mi se najviše sviđaju:
https://eshop-peugeot.cz/gb/2008/431-al ... -2008.html
Kod nas su ovakve 450KM, znači 1800KM četiri komada + kapice 50KM. To mi je nekako papreno, ima li kakva jeftinija varijanta a da pritom nije kinesko smeće i opasnost za osobe unutra? Šta savjetujete?
- Evolution_IV
- Posts: 20832
- Joined: 29/08/2020 22:58
- Location: Tahiti
- Vozim: 3 Leša
#34935 Re: Pitamo Mehanicare ?
meni svi modeli od tih nabrojanih ruzni
,vossen je zara bara...
ako ti nije zao para te sa linka
originalne,da su polovne i ocuvanesagosen wrote: ↑02/05/2021 18:15 Planiram već neko vrijeme kupovinu novih felgi (17ke) za Peugeot 2008, trenutno na sebi ima 16-ke. Ove mi se najviše sviđaju:
https://eshop-peugeot.cz/gb/2008/431-al ... -2008.html
Kod nas su ovakve 450KM, znači 1800KM četiri komada + kapice 50KM. To mi je nekako papreno, ima li kakva jeftinija varijanta a da pritom nije kinesko smeće i opasnost za osobe unutra? Šta savjetujete?
ako ti nije zao para te sa linka
-
mad_world
- Posts: 172
- Joined: 10/02/2012 21:44
#34936 Re: Pitamo Mehanicare ?
Pozdrav ljudi,
mozete li mi preporuciti neki kvalitetan servis/majstora u Sarajevu. Trebao bih svasta nesto raditi na autu ( zamjena diskova i disk plocica, plivajuci zamajac, veliki servis, trap detaljno pregledati, stanje uljne pumpe i vjerovatno jos nekih sitinica...).U pitanju je passat B6.
mozete li mi preporuciti neki kvalitetan servis/majstora u Sarajevu. Trebao bih svasta nesto raditi na autu ( zamjena diskova i disk plocica, plivajuci zamajac, veliki servis, trap detaljno pregledati, stanje uljne pumpe i vjerovatno jos nekih sitinica...).U pitanju je passat B6.
- Optimist
- Posts: 15519
- Joined: 08/02/2010 19:01
- Location: Sarajevo
#34937 Re: Pitamo Mehanicare ?
Jeftinije ti je da ti to prodas. 
-
foxlife
- Posts: 9274
- Joined: 17/02/2021 20:34
#34938 Re: Pitamo Mehanicare ?
imam ja prodati 3 komada stromboli felgisagosen wrote: ↑02/05/2021 18:15 Planiram već neko vrijeme kupovinu novih felgi (17ke) za Peugeot 2008, trenutno na sebi ima 16-ke. Ove mi se najviše sviđaju:
https://eshop-peugeot.cz/gb/2008/431-al ... -2008.html
Kod nas su ovakve 450KM, znači 1800KM četiri komada + kapice 50KM. To mi je nekako papreno, ima li kakva jeftinija varijanta a da pritom nije kinesko smeće i opasnost za osobe unutra? Šta savjetujete?
originalne felge dvije su na probusenim gumama stavljene samo da se ne ostete felge a jedna je na nekoj hankook

ps. inace nove su oko 400 maraka u pezou
mozes jednu naruciti tako ako ti nije problem i jedno 600 maraka za gume ako ces sve nove kupiti
- siman
- Posts: 134
- Joined: 10/01/2010 09:49
#34939 Re: Pezo 308 1.6 hdi, 2013 godište-"Engine oil pressure faulte. Stop the vehicle"
Poštovani,
evo jutros sam išao na dijagnostiku kod jednog autoelektričara i rekao mi je da je akumulator dobar, ali i isčitao
grešku: P1445: Pitao sam ga kakve ima veze pritisak ulja sa začepljenjem FAP (a greške vezane za FAP ili aditiv mi nikako nije izbacivalo) sa pritiskom ulja, pogotovo ako se to događa ISKLJIČIVO u jutarnjem (prvom) paljenju. Odgovorio mije da neki povratni gasovi podižu nivo ulja. Tek sada mi nista
nije jasno. Pomozite i predložite šta da cinim. Da li smijem voziti auto sa ovom greškom. Da napomenem da mi jutros nije bilo porke na display navigacije već samo ona ikonica za ulje-preko cijelog ekrana na srednjem display.
https://ibb.co/McsFHbQ
evo jutros sam išao na dijagnostiku kod jednog autoelektričara i rekao mi je da je akumulator dobar, ali i isčitao
grešku: P1445: Pitao sam ga kakve ima veze pritisak ulja sa začepljenjem FAP (a greške vezane za FAP ili aditiv mi nikako nije izbacivalo) sa pritiskom ulja, pogotovo ako se to događa ISKLJIČIVO u jutarnjem (prvom) paljenju. Odgovorio mije da neki povratni gasovi podižu nivo ulja. Tek sada mi nista
nije jasno. Pomozite i predložite šta da cinim. Da li smijem voziti auto sa ovom greškom. Da napomenem da mi jutros nije bilo porke na display navigacije već samo ona ikonica za ulje-preko cijelog ekrana na srednjem display.
https://ibb.co/McsFHbQ
- dend
- Posts: 3441
- Joined: 08/10/2018 14:07
#34940 Re: Pezo 308 1.6 hdi, 2013 godište-"Engine oil pressure faulte. Stop the vehicle"
Kako ide auto ? Da li ima vuču ili je aljkavo ? Ako loša vuča -> začepljen FAP pa je auto u safe mode. Ako je dobra onda može biti bezvezna greška ( jer trebao bi biti check engine za tu grešku + safe mode vožnja )siman wrote: ↑03/05/2021 13:45 Poštovani,
evo jutros sam išao na dijagnostiku kod jednog autoelektričara i rekao mi je da je akumulator dobar, ali i isčitao
grešku: P1445: Pitao sam ga kakve ima veze pritisak ulja sa začepljenjem FAP (a greške vezane za FAP ili aditiv mi nikako nije izbacivalo) sa pritiskom ulja, pogotovo ako se to događa ISKLJIČIVO u jutarnjem (prvom) paljenju. Odgovorio mije da neki povratni gasovi podižu nivo ulja. Tek sada mi nista
nije jasno. Pomozite i predložite šta da cinim. Da li smijem voziti auto sa ovom greškom. Da napomenem da mi jutros nije bilo porke na display navigacije već samo ona ikonica za ulje-preko cijelog ekrana na srednjem display.
https://ibb.co/McsFHbQ
Kako god, preporuka za tu grešku jeste regeneracija koja se može odraditi "na silu" preko peugeot dijagnostike ( peugeotplanet ), nakon čega se provjere mjerenja pritiska prije i poslije DPF ( dijagnostika ) i ako je idalje loše mora se fizički problem riješiti ( čišćenje, uklanjanje ... )
Povrat gasova ? odakle ?
Kakva je ikonica ulja ? Jel to možda onaj self check što odradi za provjeru ulja ?
-
oruzana_pobuna
- Posts: 1756
- Joined: 15/04/2021 11:24
- Location: Prdimahovljani
#34941 Re: Pezo 308 1.6 hdi, 2013 godište-"Engine oil pressure faulte. Stop the vehicle"
mozda ne bi bilo lose skinut karter, provjerit sito uljne pumpe, promijenit uljni filter - nije to nesto skupo a vidjeces iz kartera stosta....
koliko sam ja cuo.... francuzi imaju problem sa zacepljavanjem tog sita / ulje ne dolazi u ciljne stijenke glave motora i ode motor a u biti svi parametri kao uredu.....
kako ja to vidim / desava se cukanje u pumpanju ulja gdje u jednom momentu prijavi slab pritisak a poslije "proguli" kad temperatura poraste.....
i ne bih reko da je preporucljivo vozat dok to gospodin ne rijesi....
jedino jos pogledat jer ne znam da li se vidi bregasta u radu kad se otvori cep na tom autu... kad otvoris cep a "cuje" se miris zeljeza - znaj da dolazi do pregrijavanja bregaste....
BTW mijenjaj mehanicara....
koliko sam ja cuo.... francuzi imaju problem sa zacepljavanjem tog sita / ulje ne dolazi u ciljne stijenke glave motora i ode motor a u biti svi parametri kao uredu.....
kako ja to vidim / desava se cukanje u pumpanju ulja gdje u jednom momentu prijavi slab pritisak a poslije "proguli" kad temperatura poraste.....
i ne bih reko da je preporucljivo vozat dok to gospodin ne rijesi....
jedino jos pogledat jer ne znam da li se vidi bregasta u radu kad se otvori cep na tom autu... kad otvoris cep a "cuje" se miris zeljeza - znaj da dolazi do pregrijavanja bregaste....
BTW mijenjaj mehanicara....
-
NediM17
- Posts: 26438
- Joined: 05/11/2009 11:49
#34942 Re: Pezo 308 1.6 hdi, 2013 godište-"Engine oil pressure faulte. Stop the vehicle"
Dobro ti covjek kaze, ne vozaj to i provjeri sito uljne pumpe da ne bi doslo do havarije motora.
-
oruzana_pobuna
- Posts: 1756
- Joined: 15/04/2021 11:24
- Location: Prdimahovljani
#34943 Re: Pezo 308 1.6 hdi, 2013 godište-"Engine oil pressure faulte. Stop the vehicle"
izvinjavam se reci ce opet pametujem al evo malo sam guglo pa evo vidite i sami na sta to moze da lici....
https://frenchcarforum.co.uk/forum/view ... hp?t=47832
otprilike potvrdjuje sta sam htio reci....
pozdrav i rijesi to bez vozanja
https://frenchcarforum.co.uk/forum/view ... hp?t=47832
otprilike potvrdjuje sta sam htio reci....
pozdrav i rijesi to bez vozanja
- sagosen
- Posts: 928
- Joined: 24/08/2015 02:44
- Location: Banja Luka
#34944 Re: Pitamo Mehanicare ?
Joj frke oko felgi, šta se svađate.
@foxlife hvala ti na ponudi. Stromboli mi je ok dizajnom, ali kad bih ga uzimao uzeo bi dark stromboli. Trazio sam po netu RC Design, Brock, AEZ, Dezent i Vossen ali slabo ih ko prodaje u BiH. Našao na AO Leko jednu RC Design i 6.5x17'' koja meni treba je 202KM Ne sviđa mi se ni ona previše nešto.
Peugeot je inače kupljen nov krajem 2019, prešao 20k, dobro služi za sad hvala bogu. Evo i slika. Stvarno lijep auto sa lijepom plavom dubokom bojom, ali eto sa 17-kama bi bio još ljepši. Trenutno na njemu ljetne Goodyear EfficientGrip stare jednu sezonu kojem nikom ne bi preporučio. ESP se pali milion puta lakše nego na zimskim Michellin Alpin 6. Kao da vozim na Tigrovim.
Za nove 17-ke ljetne bi dao oduška i uzeo neke Conti od 200+ KM. Imao situacija i na ranijim autima gdje vidio šta prava guma znači, pa od tada na gumu gledam ko na sveto
Ali eto felge od 450KM (originalne 17-ke) mi baš prenapuhano. Ako neko ima savjet gdje još mogu pogledati ove gore brendove felgi, neke lijepe 17-ke po mogućnosti crne ili sive, jer eto cijene su upola jeftinije ako je suditi po onoj gore RC Design kod AO Leko.
Peugeot je inače kupljen nov krajem 2019, prešao 20k, dobro služi za sad hvala bogu. Evo i slika. Stvarno lijep auto sa lijepom plavom dubokom bojom, ali eto sa 17-kama bi bio još ljepši. Trenutno na njemu ljetne Goodyear EfficientGrip stare jednu sezonu kojem nikom ne bi preporučio. ESP se pali milion puta lakše nego na zimskim Michellin Alpin 6. Kao da vozim na Tigrovim.
Za nove 17-ke ljetne bi dao oduška i uzeo neke Conti od 200+ KM. Imao situacija i na ranijim autima gdje vidio šta prava guma znači, pa od tada na gumu gledam ko na sveto
- nivla
- Posts: 6570
- Joined: 12/01/2008 23:44
#34945 Re: Pitamo Mehanicare ?
kupis polovne sve 4 za 450, to svakako slabo ko kod nas hoce kupit za pezoa i eto ga, ako mislis da polovno ne moze da valja, onda ti ostaju nove aftermarket tipa rc po 200-300 ili original po 450
- Evolution_IV
- Posts: 20832
- Joined: 29/08/2020 22:58
- Location: Tahiti
- Vozim: 3 Leša
#34946 Re: Pezo 308 1.6 hdi, 2013 godište-"Engine oil pressure faulte. Stop the vehicle"
mozda i senzor serenda,na slepu i mehanicaru
ovo na slikama je za one kojima je malo 10000km za izmjenu ulja i filtera ulja,kao i onima koji misle da podloske dizni ne treba mijenjat iako pustaju
ovo na slikama je za one kojima je malo 10000km za izmjenu ulja i filtera ulja,kao i onima koji misle da podloske dizni ne treba mijenjat iako pustaju
-
530i
- Posts: 9169
- Joined: 08/12/2009 17:31
#34947 Re: Pitamo Mehanicare ?
Malo je glupo stavljati na nov auto felge sa nekog starijeg modela. Iako ljudi i to rade. Solidna je opcija to preko Leke, pošalji im upit sa traženom dimenzijom pa će ti objasniti šta i kako mogu...ako su ti već preskupe originalne nove.
- konektovan
- Posts: 51385
- Joined: 19/01/2015 19:12
- Location: Mahala
- Vozim: Francusku kantu
#34948 Re: Pezo 308 1.6 hdi, 2013 godište-"Engine oil pressure faulte. Stop the vehicle"
Na ovim "novijim" 1.6 hdi motorima, sito i problemi sa istim bi ttebali biti riješeni...ali eto, mozda i to provjeriti..
-
NediM17
- Posts: 26438
- Joined: 05/11/2009 11:49
#34949 Re: Pezo 308 1.6 hdi, 2013 godište-"Engine oil pressure faulte. Stop the vehicle"
"Kroz reseto i kroz sito vodio nas marsal Tito". 
- konektovan
- Posts: 51385
- Joined: 19/01/2015 19:12
- Location: Mahala
- Vozim: Francusku kantu
#34950 Re: Pezo 308 1.6 hdi, 2013 godište-"Engine oil pressure faulte. Stop the vehicle"
Ja 12 godina gonim
1.6 hdi, nikad skinuo karter i ocistio sito,..a još unutra slomljeni plasticni dio mjerača ulja..
Samo redovna zamjena ulja i uljnog filtera na 10 hiljada...nikad se nije upalila nikakva lampica vezana za ulje...
