Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Locked
laik1981
Posts: 14854
Joined: 05/12/2012 13:04

#17751 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by laik1981 »

Ako je trebao lockdown onda je trebao prije 15 dana. Nestrucni krizni stab uoci povecanje brojeva tek kada se bolnice napune i kada pik novozarazenih bude na vrhuncu. Vec su guzve na punktovima za testiranje znacajno smanjene.

A ovakva je slika bila prije 20 dana u Opcoj bolnici pred kabinetima za kontrole. Stotinjak ljudi u uskom i zagusljivom hodniku i pola ljudi sa maskom samo preko usta. A na poju plus 15 i nije da se nije moglo cekati vani. Tad je trebao opez. Sad je uzaludno.
Image
Last edited by laik1981 on 14/03/2021 18:19, edited 2 times in total.
saabsa
Posts: 1932
Joined: 07/10/2009 01:17

#17752 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by saabsa »

A je li kad kome palo na pamet da umjesto totalnog lockdowna koji bi bio smrt za privredu, dozvole rad onima koji imaju razvijena antitjela?
U mojoj firmi recimo od 5 zaposlenih 2 imaju antitjela a nikad nisu bili bolesni. Mislim da takvih slučajeva ima pun grad, i da bi se sa tim dalo dosta toga spasiti od totalno zatvaranja koje nam neminovno slijedi u skorom periodu.
User avatar
Styling
Posts: 15028
Joined: 08/10/2013 10:29
Location: Izvan lokalnih dešavanja

#17753 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by Styling »

saabsa wrote: 14/03/2021 18:16 A je li kad kome palo na pamet da umjesto totalnog lockdowna koji bi bio smrt za privredu, dozvole rad onima koji imaju razvijena antitjela?
U mojoj firmi recimo od 5 zaposlenih 2 imaju antitjela a nikad nisu bili bolesni. Mislim da takvih slučajeva ima pun grad, i da bi se sa tim dalo dosta toga spasiti od totalno zatvaranja koje nam neminovno slijedi u skorom periodu.
Najbolje bi bilo uraditi masovno serolosko testiranje i utvrditi kolika je zasticenost gradjana antitijelima i da oni koji imaju antitijela mogu normalno raditi a i sa se narod malo opusti.
saabsa
Posts: 1932
Joined: 07/10/2009 01:17

#17754 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by saabsa »

Styling wrote: 14/03/2021 18:30
saabsa wrote: 14/03/2021 18:16 A je li kad kome palo na pamet da umjesto totalnog lockdowna koji bi bio smrt za privredu, dozvole rad onima koji imaju razvijena antitjela?
U mojoj firmi recimo od 5 zaposlenih 2 imaju antitjela a nikad nisu bili bolesni. Mislim da takvih slučajeva ima pun grad, i da bi se sa tim dalo dosta toga spasiti od totalno zatvaranja koje nam neminovno slijedi u skorom periodu.
Najbolje bi bilo uraditi masovno serolosko testiranje i utvrditi kolika je zasticenost gradjana antitijelima i da oni koji imaju antitijela mogu normalno raditi a i sa se narod malo opusti.
Ma dovoljno je da firme plate zaposlenima test, neki već znaju da imaju jer su preležali a neki bi otkrili da su u sigurnoj zoni.
Realno nema nadoknade koja firmama može potpuno nadoknaditi štetu uzrokovanu potpunim zatvaranjem, pa bolje da se spašava što se spasiti da.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83501
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#17755 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by _BataZiv_0809 »

Ima li negdje da se gleda uzivo skupstina?
User avatar
Tvrtko II Kotromanić
Posts: 6562
Joined: 15/03/2009 01:28
Location: Rajvosa

#17756 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by Tvrtko II Kotromanić »

_BataZiv_0809 wrote: 14/03/2021 18:53 Ima li negdje da se gleda uzivo skupstina?
bude svaka sjednica prenos na tvsa i na youtube kanalu tvsa
User avatar
drug_profi
Posts: 65437
Joined: 16/07/2012 16:00

#17757 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by drug_profi »

saabsa wrote: 14/03/2021 18:16 A je li kad kome palo na pamet da umjesto totalnog lockdowna koji bi bio smrt za privredu, dozvole rad onima koji imaju razvijena antitjela?
U mojoj firmi recimo od 5 zaposlenih 2 imaju antitjela a nikad nisu bili bolesni. Mislim da takvih slučajeva ima pun grad, i da bi se sa tim dalo dosta toga spasiti od totalno zatvaranja koje nam neminovno slijedi u skorom periodu.
Ja sam nekoliko puta pisao da su serloski testovi rjesenje. Svi koji imaju imunitet mogu raditi i odrzavati zivot privredi. Da ne moraju biti u izolaciji ako je neki drugi clan domacinstva pozitivan i sl. Oni koji nemaju, dupli oprez i rad od kuce ako je moguc.
I onda kad dodju vakcine prvo ove bez antitijela izbocat. To su po meni trebale uraditi sve firme da utvrde ko moze raditi.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83501
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#17758 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by _BataZiv_0809 »

Poznanik radio seroloski test prije nove godine, pokazalo da je kao prebolovao asimptomatski. Eno ga pozitivan i to dobro hasta od prije 10tak dana :?
mahalik
Posts: 2009
Joined: 12/09/2009 16:48

#17759 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by mahalik »

nakon ovakvog obraćanja Forte koji samo zna reći skandalozno mislim da ćemo svi svjedočiti jednom totalnom haosu u Sarajevu.
User avatar
Gerro
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 10376
Joined: 19/12/2018 20:19

#17760 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by Gerro »

Forto povedi nas. Vakcine, lockdown i finansiranje privatnog sektora. :bih:
made_in_sarajevo
Posts: 6963
Joined: 06/05/2013 23:05

#17761 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by made_in_sarajevo »

mahalik wrote: 14/03/2021 20:14 nakon ovakvog obraćanja Forte koji samo zna reći skandalozno mislim da ćemo svi svjedočiti jednom totalnom haosu u Sarajevu.
Hocemo kad vasa miljenica baca brojke, vas miljenik malinara boli cuna i sve palo na vladu kantona, ali haj stisni zatvori nesto. Eto ih odma da ti kaze da nemas pojma i da njima nije jasno zasto se uvode zabrane. Sebiji nije jasno, ali vodi hayat sa sobom da snime kako se ona bori
mali_balon
Posts: 14564
Joined: 12/09/2012 09:57

#17762 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by mali_balon »

drug_profi wrote: 14/03/2021 19:30
saabsa wrote: 14/03/2021 18:16 A je li kad kome palo na pamet da umjesto totalnog lockdowna koji bi bio smrt za privredu, dozvole rad onima koji imaju razvijena antitjela?
U mojoj firmi recimo od 5 zaposlenih 2 imaju antitjela a nikad nisu bili bolesni. Mislim da takvih slučajeva ima pun grad, i da bi se sa tim dalo dosta toga spasiti od totalno zatvaranja koje nam neminovno slijedi u skorom periodu.
Ja sam nekoliko puta pisao da su serloski testovi rjesenje. Svi koji imaju imunitet mogu raditi i odrzavati zivot privredi. Da ne moraju biti u izolaciji ako je neki drugi clan domacinstva pozitivan i sl. Oni koji nemaju, dupli oprez i rad od kuce ako je moguc.
I onda kad dodju vakcine prvo ove bez antitijela izbocat. To su po meni trebale uraditi sve firme da utvrde ko moze raditi.
Pa ljudi o cemu mi ovdje supljiramo.....u vecim gradovima u njemackoj mozes se testitati koliko hoces puta dzaba...u nekim prodavnicama ima se kupiti kucni test 25 eura 5 komada....a kod nas moras imati simptome 3 dana mozes ici na posao i siriti virus dok te ne testirju a nikog da te provjeti.....
Samo vecim i masovnijim testiranjima moze da se nesta konkretno uradi...od zatvaranja nema koristi samo pojacati nadzor i povecati kazne....

I jos nesta...nisam znao da testiranja sa privatnih klinika ne ulaze u statistiku...
User avatar
Styling
Posts: 15028
Joined: 08/10/2013 10:29
Location: Izvan lokalnih dešavanja

#17763 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by Styling »

made_in_sarajevo wrote: 14/03/2021 20:17
mahalik wrote: 14/03/2021 20:14 nakon ovakvog obraćanja Forte koji samo zna reći skandalozno mislim da ćemo svi svjedočiti jednom totalnom haosu u Sarajevu.
Hocemo kad vasa miljenica baca brojke, vas miljenik malinara boli cuna i sve palo na vladu kantona, ali haj stisni zatvori nesto. Eto ih odma da ti kaze da nemas pojma i da njima nije jasno zasto se uvode zabrane. Sebiji nije jasno, ali vodi hayat sa sobom da snime kako se ona bori
I dize tenzije i siri paniku medju gradjanima. Ako ima problem s kisikom neka se obrati direktno kantonalnom ministarstvu i federalnom ministarstvu koje je vlasnik klinickog. Sirenje panike u ovakvim vremenima je kaznjivo.
mahalik
Posts: 2009
Joined: 12/09/2009 16:48

#17764 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by mahalik »

made_in_sarajevo wrote: 14/03/2021 20:17
mahalik wrote: 14/03/2021 20:14 nakon ovakvog obraćanja Forte koji samo zna reći skandalozno mislim da ćemo svi svjedočiti jednom totalnom haosu u Sarajevu.
Hocemo kad vasa miljenica baca brojke, vas miljenik malinara boli cuna i sve palo na vladu kantona, ali haj stisni zatvori nesto. Eto ih odma da ti kaze da nemas pojma i da njima nije jasno zasto se uvode zabrane. Sebiji nije jasno, ali vodi hayat sa sobom da snime kako se ona bori
meni vala niti je Sebija miljenica niti ikog od obrojanih pa vdip i sam da mi je muka o jedog općeg preucavanja dotične sultanije i ostallih aktera sa tzvv druge strane.
Boli me briga i za jedne i druge ali je ovo postalo opasno po život šta se radi
laik1981
Posts: 14854
Joined: 05/12/2012 13:04

#17765 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by laik1981 »

mali_balon wrote: 14/03/2021 20:18

I jos nesta...nisam znao da testiranja sa privatnih klinika ne ulaze u statistiku...
Ulaze iz nekih..
Dimu1927
Posts: 5228
Joined: 24/05/2020 17:41
Location: Sarajevo

#17766 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by Dimu1927 »

mali_balon wrote: 14/03/2021 20:18 I jos nesta...nisam znao da testiranja sa privatnih klinika ne ulaze u statistiku...
ja koliko znam pozitivne testove moraju prijaviti
Login7777
Posts: 1722
Joined: 30/12/2020 11:28

#17767 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by Login7777 »

Dimu1927
Posts: 5228
Joined: 24/05/2020 17:41
Location: Sarajevo

#17768 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by Dimu1927 »

To je to... svi su isti, sta se zavaravamo
Login7777
Posts: 1722
Joined: 30/12/2020 11:28

#17769 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by Login7777 »

User avatar
Istinu govorim
Posts: 428
Joined: 30/12/2020 18:15
Location: Fašista, šovinista, nacionalista, govornik bosanskog i sve ono što vi mrzite

#17770 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by Istinu govorim »

Dimu1927 wrote: 14/03/2021 21:33 To je to... svi su isti, sta se zavaravamo
Nisu isti i bitno je da nauče da su zamjenjivi.

A Forto i NS uče bolnu realnost šta je vlast i da nije isto sjedit u opozicionim klupama i bit odgovoran.

Dino i NiP pokazali iskustvo, dali im Premijera, finansije i zdravstvo pa nek se oni zajebavaju
User avatar
malakh
Posts: 7640
Joined: 05/02/2016 22:11
Location: šeher rajvosa - http://aqicn.org/city/bosnia-herzegovin ... s-embassy/
Grijem se na: ćumur
Vozim: opel vektru

#17771 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by malakh »

kada bi vlada kantona sarajevo uvezla vakcine prije federalne vlade, tada bi se ono mangupski popiškili po njima i to bi bio najjači argument da su jedni sposobni, a drugi ne.

što se tiče lockdowna, ili 14 dana ili ništa. doduše forto je u pravu kada kaže da nema fajde uvoditi lockdown samo u sarajevu, kakve fajde od toga. jedino da profitira drugi dio trebevića i manji dio sarajeva koji nije u sastavu fbih.
palermo
Posts: 25348
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#17772 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by palermo »

malakh wrote: 14/03/2021 21:44 kada bi vlada kantona sarajevo uvezla vakcine prije federalne vlade, tada bi se ono mangupski popiškili po njima i to bi bio najjači argument da su jedni sposobni, a drugi ne.

što se tiče lockdowna, ili 14 dana ili ništa. doduše forto je u pravu kada kaže da nema fajde uvoditi lockdown samo u sarajevu, kakve fajde od toga. jedino da profitira drugi dio trebevića i manji dio sarajeva koji nije u sastavu fbih.
i šta bi onda bilo ? Nakon što bi dokazali da su sposobniji ?
izvrsni direktor
Posts: 14756
Joined: 20/12/2018 16:11
Vozim: Premium

#17773 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by izvrsni direktor »

Cujem da sda-ovci traze povratak Šanke na celo ministarstva zdravstva, valjda su bili zadovoljni njegovim radom :-)
Horcrux
Posts: 1296
Joined: 24/04/2016 13:22

#17774 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by Horcrux »

palermo wrote: 14/03/2021 21:56
malakh wrote: 14/03/2021 21:44 kada bi vlada kantona sarajevo uvezla vakcine prije federalne vlade, tada bi se ono mangupski popiškili po njima i to bi bio najjači argument da su jedni sposobni, a drugi ne.

što se tiče lockdowna, ili 14 dana ili ništa. doduše forto je u pravu kada kaže da nema fajde uvoditi lockdown samo u sarajevu, kakve fajde od toga. jedino da profitira drugi dio trebevića i manji dio sarajeva koji nije u sastavu fbih.
i šta bi onda bilo ? Nakon što bi dokazali da su sposobniji ?
Biti sposoban i dokazati da nesto mozes i umijes nije bas cijenjeno medju narodima u BiH, jel to? Zanimljivo.
palermo
Posts: 25348
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#17775 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by palermo »

Horcrux wrote: 14/03/2021 22:00
palermo wrote: 14/03/2021 21:56
malakh wrote: 14/03/2021 21:44 kada bi vlada kantona sarajevo uvezla vakcine prije federalne vlade, tada bi se ono mangupski popiškili po njima i to bi bio najjači argument da su jedni sposobni, a drugi ne.

što se tiče lockdowna, ili 14 dana ili ništa. doduše forto je u pravu kada kaže da nema fajde uvoditi lockdown samo u sarajevu, kakve fajde od toga. jedino da profitira drugi dio trebevića i manji dio sarajeva koji nije u sastavu fbih.
i šta bi onda bilo ? Nakon što bi dokazali da su sposobniji ?
Biti sposoban i dokazati da nesto mozes i umijes nije bas cijenjeno medju narodima u BiH, jel to? Zanimljivo.
Ne nisam na to mislio, mi se nalazimo pred mogućom katastrofom, a jedino o čemu se raspravlja je ko će biti pametniji i imati više šansi na izborima. Izborima koji će biti za dvije godine.
Narodi koji su se održali korz vijekove uspjeli su između ostalog i zato što su u teškim vremenima znali prioritete. I bili jedinstevni pred nevoljom.

Vakcina se ovdje ne spominje kao nešto što će spasiti živote ljudi nego kao alat da dobiješ izbore 2022. Izbore koje očito je sad već mnogi neće ni dočekati.
Meni je lično tragično da bi ovdje pola forumaša (najmanje) radije da vakcine nabavi Forto za Kanton Sarajevo nego Fadil za Federaciju BiH. Jer, zamisli, imat će se više šansi na izborima.

Tužno je živjeti u ovoj zemlji
Locked