Narod i Pravda (Konakovic)

Post Reply
User avatar
Better Man
Posts: 18732
Joined: 01/10/2006 20:10

#11876 Re: Narod i Pravda (Konakovic)

Post by Better Man »

gidra wrote: 09/03/2021 10:42
Styling wrote: 09/03/2021 10:28
gidra wrote: 09/03/2021 10:20
Ako nismo Bošnjaci, šta smo? Samo da naglasim da su muslimani sljedbenici religije Islam. I Turci, Kurdi, Iranci itd su muslimani.
Srbi, Hrvatsko cvijeće? Moliću za konkretan odgovor.
Muslimani sa velikim M. Ono sto su Iranci, to su nekada bili Bosnjaci. Pripadnici nacije. U Iranu imas etnicke skupine i krscana, i je reja i drugih, kao sto u Bosni imamo krscane, muslimane, jevreje i druge. To sto su bosanski katolici odlucilo da budu Hrvati a pravoslavci Srbi, to je njihov izbor. Muslimani su trebali ostati Muslimani. Kada nekome vani kazes da si Bosnjak, on ne zna jesi li katolik, pravoslavac ili musliman, jer osim u Bosni nigdje na svijetu ne postoji drugi naziv za muslimane.
Ok.
Kako će neko ko je Musliman se izjasniti kao ateista ili agnostik?

Znači po tvom ja sam Musliman, vjera Islam, što me svrstava u muslimane svakako, a moj drugar Emir koji ne vjeruje u Boga je Musliman-ateista.
Joj salonci ko vas ne zna...
Najispravnije bi bilo da smo Bosanci i Hercegovci te i te vjeroispovjesti. Bošnjak ne može biti jednako musliman. To je nakaradno i to su naše ublehe od političara u ratu uradile.
User avatar
Leverage
Posts: 9637
Joined: 27/05/2018 16:32

#11877 Re: Narod i Pravda (Konakovic)

Post by Leverage »

Styling wrote: 09/03/2021 09:36
Login7777 wrote: 09/03/2021 09:14 Još ono opravdava ponižavanje Bošnjaka u sred Sarajeva. NiPodaštavanje razuma.
Kakvo ponizenje. De malo se opismeni pa onda da pricamo. Znas li razliku ozmedju nacije i etnije. U pravu je potpuno. Izraz Bosnjak je bio izraz za naciju, znaci sve ljude koji su zivjeli u Bosni, a ne etnicitet. U ratu se sastalo vijece staraca i odlucilo da nametne svim muslimanima naziv Bosnjak a da ih pri tome niko nista nije pitao.
Pitani smo 2013. i tad smo sve rekli.

Nakon tog popisa svako lamentiranje o imenu Bošnjaka je besmisleno. Ljudi su se identifikovali sa tim imenom i svi bi to trebali prihvatiti.
User avatar
Styling
Posts: 15027
Joined: 08/10/2013 10:29
Location: Izvan lokalnih dešavanja

#11878 Re: Narod i Pravda (Konakovic)

Post by Styling »

gidra wrote: 09/03/2021 10:42
Styling wrote: 09/03/2021 10:28
gidra wrote: 09/03/2021 10:20
Ako nismo Bošnjaci, šta smo? Samo da naglasim da su muslimani sljedbenici religije Islam. I Turci, Kurdi, Iranci itd su muslimani.
Srbi, Hrvatsko cvijeće? Moliću za konkretan odgovor.
Muslimani sa velikim M. Ono sto su Iranci, to su nekada bili Bosnjaci. Pripadnici nacije. U Iranu imas etnicke skupine i krscana, i je reja i drugih, kao sto u Bosni imamo krscane, muslimane, jevreje i druge. To sto su bosanski katolici odlucilo da budu Hrvati a pravoslavci Srbi, to je njihov izbor. Muslimani su trebali ostati Muslimani. Kada nekome vani kazes da si Bosnjak, on ne zna jesi li katolik, pravoslavac ili musliman, jer osim u Bosni nigdje na svijetu ne postoji drugi naziv za muslimane.
Ok.
Kako će neko ko je Musliman se izjasniti kao ateista ili agnostik?

Znači po tvom ja sam Musliman, vjera Islam, što me svrstava u muslimane svakako, a moj drugar Emir koji ne vjeruje u Boga je Musliman-ateista.
Joj salonci ko vas ne zna...
Kako se Emir sada izjasnjava. Ako je agnostik i atesita ne moze biti Bosnjak.
User avatar
Styling
Posts: 15027
Joined: 08/10/2013 10:29
Location: Izvan lokalnih dešavanja

#11879 Re: Narod i Pravda (Konakovic)

Post by Styling »

Leverage wrote: 09/03/2021 11:01
Styling wrote: 09/03/2021 09:36
Login7777 wrote: 09/03/2021 09:14 Još ono opravdava ponižavanje Bošnjaka u sred Sarajeva. NiPodaštavanje razuma.
Kakvo ponizenje. De malo se opismeni pa onda da pricamo. Znas li razliku ozmedju nacije i etnije. U pravu je potpuno. Izraz Bosnjak je bio izraz za naciju, znaci sve ljude koji su zivjeli u Bosni, a ne etnicitet. U ratu se sastalo vijece staraca i odlucilo da nametne svim muslimanima naziv Bosnjak a da ih pri tome niko nista nije pitao.
Pitani smo 2013. i tad smo sve rekli.

Nakon tog popisa svako lamentiranje o imenu Bošnjaka je besmisleno. Ljudi su se identifikovali sa tim imenom i svi bi to trebali prihvatiti.
Naravno. Jer ako se izjasnis bilo kako drugacije spadas u manjinu, kvaris prosjek, nisi konstitutivan.
User avatar
Leverage
Posts: 9637
Joined: 27/05/2018 16:32

#11880 Re: Narod i Pravda (Konakovic)

Post by Leverage »

Ne bih uopšte ulazio u bilo čiji razlog zbog čega se izjašnjava na određeni način, ali ja se izjašnjavam kao Bošnjak jer osjećam da pripadam tom narodu i ti bi to trebala da poštuješ. Svaka rasprava o ispravnosti nečijeg izjašnjavanja je uvod u šovinizam.
User avatar
Styling
Posts: 15027
Joined: 08/10/2013 10:29
Location: Izvan lokalnih dešavanja

#11881 Re: Narod i Pravda (Konakovic)

Post by Styling »

Leverage wrote: 09/03/2021 11:35 Ne bih uopšte ulazio u bilo čiji razlog zbog čega se izjašnjava na određeni način, ali ja se izjašnjavam kao Bošnjak jer osjećam da pripadam tom narodu i ti bi to trebala da poštuješ. Svaka rasprava o ispravnosti nečijeg izjašnjavanja je uvod u šovinizam.
Ne osporavam ja nikome pravo da se izjasnjava kako god hoce. Ustav je taj koji ljude diskriminise i na neki nacin osporava to pravo.
nastavnik fizickog
Posts: 39
Joined: 05/03/2021 14:59

#11882 Re: Narod i Pravda (Konakovic)

Post by nastavnik fizickog »

Leverage wrote: 09/03/2021 11:35 Ne bih uopšte ulazio u bilo čiji razlog zbog čega se izjašnjava na određeni način, ali ja se izjašnjavam kao Bošnjak jer osjećam da pripadam tom narodu i ti bi to trebala da poštuješ. Svaka rasprava o ispravnosti nečijeg izjašnjavanja je uvod u šovinizam.
a kojem narodu ti pripadas??

nacionalna pripadnost je geografski pojam vezan za drzavu cije drzavljanstvo posjedujes i nije ogranicena vjerskom, rasnom, etnickom ili bilo kojom drugom pripadnoscu 8-) tako pojam nacionalne pripadnosti definise zapadna socijologija :bih:
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#11883 Re: Narod i Pravda (Konakovic)

Post by foxlife »

bosnjak prije 400 godina i danas nisu ista kategorija u tome je problem sto turbo muslimani ne kontaju to
a turbo muslimani su lopovi okupljeni oko sda od nastanka do danas bilo u stranci bilo kao glasaci i sl
User avatar
Leverage
Posts: 9637
Joined: 27/05/2018 16:32

#11884 Re: Narod i Pravda (Konakovic)

Post by Leverage »

nastavnik fizickog wrote: 09/03/2021 12:07
Leverage wrote: 09/03/2021 11:35 Ne bih uopšte ulazio u bilo čiji razlog zbog čega se izjašnjava na određeni način, ali ja se izjašnjavam kao Bošnjak jer osjećam da pripadam tom narodu i ti bi to trebala da poštuješ. Svaka rasprava o ispravnosti nečijeg izjašnjavanja je uvod u šovinizam.
a kojem narodu ti pripadas??

nacionalna pripadnost je geografski pojam vezan za drzavu cije drzavljanstvo posjedujes i nije ogranicena vjerskom, rasnom, etnickom ili bilo kojom drugom pripadnoscu 8-) tako pojam nacionalne pripadnosti definise zapadna socijologija :bih:
Ti ćeš me učit'.

Prvo me pitaš kojem narodu pripadam, a onda spominješ nacionalnu pripadnost, dakle miješaš babe i žabe.

Nacionalna pripadnost nije geografski pojam nego je vezan za državu, a država nije samo geografski pojam. Pri tome miješaš nacionalnu i regionalnu pripadnost.

Nacionalna pripadnost nije isto što i državljanstvo jer državljanstava možeš imati više a nacionalnu pripadnost samo jednu. Osim toga državljanstvo je formalni odnos pojedinca s državom dok nacionalnost to nije.

Shodno tome u etničkom (narodnom) smislu pripadam bošnjačkom narodu, u nacionalnom smislu pripadam državi Bosni i Hercegovini, u regionalnom smislu sam Bosanac, a posjedujem bosanskohercegovačko državljanstvo.

Drugi put nemoj pametovat' prije nego se adekvatno spremiš za diskusiju kako i slijedeći put neko ne bi tobom obrisao patos.
User avatar
drug_profi
Posts: 65418
Joined: 16/07/2012 16:00

#11885 Re: Narod i Pravda (Konakovic)

Post by drug_profi »

Kao što je moj drug Amerikanac, BH porijekla, po etničkoj pripadnosti Srbin (ili kako bi on, a i ja, rekao Bosanac).
nastavnik fizickog
Posts: 39
Joined: 05/03/2021 14:59

#11886 Re: Narod i Pravda (Konakovic)

Post by nastavnik fizickog »

Leverage wrote: 09/03/2021 12:53
nastavnik fizickog wrote: 09/03/2021 12:07
Leverage wrote: 09/03/2021 11:35 Ne bih uopšte ulazio u bilo čiji razlog zbog čega se izjašnjava na određeni način, ali ja se izjašnjavam kao Bošnjak jer osjećam da pripadam tom narodu i ti bi to trebala da poštuješ. Svaka rasprava o ispravnosti nečijeg izjašnjavanja je uvod u šovinizam.
a kojem narodu ti pripadas??

nacionalna pripadnost je geografski pojam vezan za drzavu cije drzavljanstvo posjedujes i nije ogranicena vjerskom, rasnom, etnickom ili bilo kojom drugom pripadnoscu 8-) tako pojam nacionalne pripadnosti definise zapadna socijologija :bih:
Ti ćeš me učit'.

Prvo me pitaš kojem narodu pripadam, a onda spominješ nacionalnu pripadnost, dakle miješaš babe i žabe.

Nacionalna pripadnost nije geografski pojam nego je vezan za državu, a država nije samo geografski pojam. Pri tome miješaš nacionalnu i regionalnu pripadnost.

Nacionalna pripadnost nije isto što i državljanstvo jer državljanstava možeš imati više a nacionalnu pripadnost samo jednu. Osim toga državljanstvo je formalni odnos pojedinca s državom dok nacionalnost to nije.

Shodno tome u etničkom (narodnom) smislu pripadam bošnjačkom narodu, u nacionalnom smislu pripadam državi Bosni i Hercegovini, u regionalnom smislu sam Bosanac, a posjedujem bosanskohercegovačko državljanstvo.

Drugi put nemoj pametovat' prije nego se adekvatno spremiš za diskusiju kako i slijedeći put neko ne bi tobom obrisao patos.

neka bude nesporazum zbog razlike u skolskom planu i programu :kiss:
africko drustvo je organizovano na nivou plemeske zajednice na drugoj strani zapadno drustvo je organizovano na nivou nacije a to sto pricas je neki kompromis koji je meni malo tezak za razumjeti :izet:
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 84598
Joined: 03/10/2011 20:11

#11887 Re: Narod i Pravda (Konakovic)

Post by Chloe »

foxlife wrote: 09/03/2021 12:13 bosnjak prije 400 godina i danas nisu ista kategorija u tome je problem sto turbo muslimani ne kontaju to
a turbo muslimani su lopovi okupljeni oko sda od nastanka do danas bilo u stranci bilo kao glasaci i sl
X Bošnjaka znam koji nisu u SDA niti su glasači SDA ... koji vrag su oni onda? :?
Login7777
Posts: 1722
Joined: 30/12/2020 11:28

#11888 Re: Narod i Pravda (Konakovic)

Post by Login7777 »

Image
nastavnik fizickog
Posts: 39
Joined: 05/03/2021 14:59

#11889 Re: Narod i Pravda (Konakovic)

Post by nastavnik fizickog »

Login7777 wrote: 09/03/2021 13:15 Image
analtacar pun predrasuda a opet neovisan :-?
User avatar
Styling
Posts: 15027
Joined: 08/10/2013 10:29
Location: Izvan lokalnih dešavanja

#11890 Re: Narod i Pravda (Konakovic)

Post by Styling »

Chloe wrote: 09/03/2021 13:14
foxlife wrote: 09/03/2021 12:13 bosnjak prije 400 godina i danas nisu ista kategorija u tome je problem sto turbo muslimani ne kontaju to
a turbo muslimani su lopovi okupljeni oko sda od nastanka do danas bilo u stranci bilo kao glasaci i sl
X Bošnjaka znam koji nisu u SDA niti su glasači SDA ... koji vrag su oni onda? :?
Endemicna vrsta :lol:
User avatar
Leverage
Posts: 9637
Joined: 27/05/2018 16:32

#11891 Re: Narod i Pravda (Konakovic)

Post by Leverage »

nastavnik fizickog wrote: 09/03/2021 13:11 neka bude nesporazum zbog razlike u skolskom planu i programu :kiss:
africko drustvo je organizovano na nivou plemeske zajednice na drugoj strani zapadno drustvo je organizovano na nivou nacije a to sto pricas je neki kompromis koji je meni malo tezak za razumjeti :izet:
Nema nikakve veze sa planom i programom pošto sam profesor jedne prirodne nauke.

Zapadno društvo, barem njen najnapredniji dio, organizovano je na internacionalnom, a ne nacionalnom nivou, odnosno u Europsku Uniju.

Moje izjašnjavanje nema nikakve veze s tim kako zamišljam da društvo treba biti uređeno. Plemenska, etnička i nacionalna uređenja za mene su prevaziđena i vjerujem u internacionalno uređenje kao buduću formu organizacije društva.

Shodno tome, tvoja opaska o nekakvom kompromisu besmislena je jednako kao i tvoj prethodni post.
User avatar
Leverage
Posts: 9637
Joined: 27/05/2018 16:32

#11892 Re: Narod i Pravda (Konakovic)

Post by Leverage »

Chloe wrote: 09/03/2021 13:14
foxlife wrote: 09/03/2021 12:13 bosnjak prije 400 godina i danas nisu ista kategorija u tome je problem sto turbo muslimani ne kontaju to
a turbo muslimani su lopovi okupljeni oko sda od nastanka do danas bilo u stranci bilo kao glasaci i sl
X Bošnjaka znam koji nisu u SDA niti su glasači SDA ... koji vrag su oni onda? :?
Većina Bošnjaka ne glasa za SDA, da glasa imali bi barem 800 hiljada glasova.
User avatar
drug_profi
Posts: 65418
Joined: 16/07/2012 16:00

#11893 Re: Narod i Pravda (Konakovic)

Post by drug_profi »

Leverage wrote: 09/03/2021 13:49 Većina Bošnjaka ne glasa za SDA, da glasa imali bi barem 800 hiljada glasova.
Ovo i jest najtragičnije. A sa manje od pola osovjenog povjerenja predsavljaju sebe kao stranku koja artikulise volju naroda, a sefa stranke kao lidera... :-)
Potkapacitirana i stranka i lider....
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 84598
Joined: 03/10/2011 20:11

#11894 Re: Narod i Pravda (Konakovic)

Post by Chloe »

Leverage wrote: 09/03/2021 13:49
Chloe wrote: 09/03/2021 13:14
foxlife wrote: 09/03/2021 12:13 bosnjak prije 400 godina i danas nisu ista kategorija u tome je problem sto turbo muslimani ne kontaju to
a turbo muslimani su lopovi okupljeni oko sda od nastanka do danas bilo u stranci bilo kao glasaci i sl
X Bošnjaka znam koji nisu u SDA niti su glasači SDA ... koji vrag su oni onda? :?
Većina Bošnjaka ne glasa za SDA, da glasa imali bi barem 800 hiljada glasova.
Nemam problema sa identitetom niti ga se sramim, naprotiv ponosna sam što sam Bošnjakinja,
samo me pomalo iritira etiketiranje i vezanje narodnosti za stranke.
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 10147
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#11895 Re: Narod i Pravda (Konakovic)

Post by Bosanac sa dna kace »

foxlife wrote: 09/03/2021 12:13 bosnjak prije 400 godina i danas nisu ista kategorija u tome je problem sto turbo muslimani ne kontaju to
a turbo muslimani su lopovi okupljeni oko sda od nastanka do danas bilo u stranci bilo kao glasaci i sl
Moze li ovako:
"hrvat prije 400 godina i danas nisu iste kategorije u tome je problem sto turbo fašistoidni hrvati ne kontaju to
a fašistoidni hrvati su lopovi okupljeni oko hdz od nastanka do danas bilo u stranci bilo kao glasači ili pregaoci te politike na neki drugi način"
???
User avatar
bunk
Posts: 8774
Joined: 16/07/2016 19:58

#11896 Re: Narod i Pravda (Konakovic)

Post by bunk »

Eeej nemoj tako,vidio si kao i don farho juce ni rijec o potencijalnim buducim partnerima ..ponasa se kao uzorni gradjanin na uslovnoj slobodi na koju ga je nip stavio kao uslove pustanja u koliciju,samo udri po sda i nista ne diraj :lol: :lol: :lol:
Tako i ovdje,o Bosnjacima pisi sta hoces ali molim te hdz i snsds/sds imaju imunitet :mrgreen:
nastavnik fizickog
Posts: 39
Joined: 05/03/2021 14:59

#11897 Re: Narod i Pravda (Konakovic)

Post by nastavnik fizickog »

Chloe wrote: 09/03/2021 14:32
Leverage wrote: 09/03/2021 13:49
Chloe wrote: 09/03/2021 13:14

X Bošnjaka znam koji nisu u SDA niti su glasači SDA ... koji vrag su oni onda? :?
Većina Bošnjaka ne glasa za SDA, da glasa imali bi barem 800 hiljada glasova.
Nemam problema sa identitetom niti ga se sramim, naprotiv ponosna sam što sam Bošnjakinja,
samo me pomalo iritira etiketiranje i vezanje narodnosti za stranke.
sve sto covjek ovdje pise je vlastito razmizljanje, vjerovanje i ubjedjenje. botovima se ovdje prividjaju botovi, lopovima lopovi, uhljebima uhljebi itd i nek te ne initiatief :kiss:
User avatar
klizim po parkingu
Posts: 243
Joined: 25/02/2021 23:49

#11898 Re: Narod i Pravda (Konakovic)

Post by klizim po parkingu »

nastavnik fizickog wrote: 09/03/2021 14:41
Chloe wrote: 09/03/2021 14:32
Leverage wrote: 09/03/2021 13:49
Većina Bošnjaka ne glasa za SDA, da glasa imali bi barem 800 hiljada glasova.
Nemam problema sa identitetom niti ga se sramim, naprotiv ponosna sam što sam Bošnjakinja,
samo me pomalo iritira etiketiranje i vezanje narodnosti za stranke.
sve sto covjek ovdje pise je vlastito razmizljanje, vjerovanje i ubjedjenje. botovima se ovdje prividjaju botovi, lopovima lopovi, uhljebima uhljebi itd i nek te ne initiatief :kiss:
koliko vas zaha i salko dinamo placaju da vaskrsneste svako malo :lol: :lol: al vi ne shvaćate da sa botovanjem samo pravite suprotno da se ljudima sda jos vise gadi
nastavnik fizickog
Posts: 39
Joined: 05/03/2021 14:59

#11899 Re: Narod i Pravda (Konakovic)

Post by nastavnik fizickog »

Bosanac sa dna kace wrote: 09/03/2021 14:38
foxlife wrote: 09/03/2021 12:13 bosnjak prije 400 godina i danas nisu ista kategorija u tome je problem sto turbo muslimani ne kontaju to
a turbo muslimani su lopovi okupljeni oko sda od nastanka do danas bilo u stranci bilo kao glasaci i sl
Moze li ovako:
"hrvat prije 400 godina i danas nisu iste kategorije u tome je problem sto turbo fašistoidni hrvati ne kontaju to
a fašistoidni hrvati su lopovi okupljeni oko hdz od nastanka do danas bilo u stranci bilo kao glasači ili pregaoci te politike na neki drugi način"
???
takodje dobitna kombinacija 8) bilo kako bilo sve koji drugacije misle i govore proglasis lopovima i prevarantima...
User avatar
drug_profi
Posts: 65418
Joined: 16/07/2012 16:00

#11900 Re: Narod i Pravda (Konakovic)

Post by drug_profi »

nastavnik fizickog wrote: 09/03/2021 14:41 initiatief
Šta ima holandija. Ka'eš nisi bot, a... :lol:
Post Reply