last mohicans wrote: ↑09/03/2021 13:02
Bila je snimka na internetu i pokazuje sve suprotno od ovoga što pišeš. A imam više poznanika i u OB i svi govore da je to sve medijski prenapuhano?
I šta ćemo sad?
A prije ovoga niti se ko kad liječio na Podhrastovima niti je iko ikada umro. Svi smo bili besmrtni, niko nikad nije bio bolestan, za gripu se nikad nije ni čulo.
Pusti se popovanja i demagogije.
Ovdje se studije i mjere koriste kako kome odgovara, kao na švedskom stolu. Sve studije o novim sojevima kažu da ne izazivaju težu kliničku sliku osim što su zaraniji, tj. brže se šire. Samo ovdje u KS-u, u prostoru vladavine njezinog preosveštenstva i direktorskog visočanstva, novi sojevi izazivaju težu kliničku sliku. I to baš, pazi sad, u vrijeme kada je godinama harala epidemija gripe. U drugim kantonima korone kao i da nema.
I 2019. godine bi bile iste slike da se tada medijski eksponirala gripa kao sada korona i da su postojale mjere koje danas imamo, kao i sveopšta panika.
Zato pusti se šuplje.
Da je ovo sve i 5% opasno kako pišeš ti i pojedinci, ne bi trebali specijalci da ljudima pišu kazne zbog maski. Niko živ ne bi izlazio iz kuće i niko ga ne bi trebao kažnjavati kako bi ga uvjerio "u opasnost" novih sojeva, k....a, palaca.... Godinu dana se priča o "stotinama hiljada mrtvih", od italijanskim scenarijima, o tome da će mrtve ljude kupiti bagerima ispred tržnih centara i slične gluposti. Sve zarad panike i opravdanja za mjere. A zna se zašto se donose mjere, ne zbog "brige" o zdravlju već zbog "duplih" respiratora od malinara, maski od slastičara, vizira od drvoprerađivača kao i sada, što se koriste čisto u političke svrhe. Jedni pumpaju brojke da dokažu neefikasnost vlade dok drugi, pooštravaju mjere kako bi gnjev naroda preusmjerili na federalni nivo zbog kašnjenja u vakcinaciji.
Na kraju uvijek najebe običan svijet.
@TESLA_EDISON
Kojih snimaka, onoga što hoda praznim hodnicima, to je relevantno? Pa UKC je uvijek iza 14 sati djelovao prazan, jesi ikad bio? Ne znam kad i gdje je snimao onaj delegat. Ne govorim o prebukiranosti svih klinika, već Podhrastova, Infektivne klinike-gdje mi rodica radi, novog oformljenog centra na staroj hirurgiji,OB. Ti tvoji sigurno ne rade u OB i UKC ili te lažu. Baš sinoć supruga zvala jednog ljekara sa III interne, poslali ga na Podhrastove,klinika samo hitne slučajeve prima, sestre vozaju već godinu dana na Podhrastove. Danas radiš na ortopediji, u toku dana dobiješ preraspodjelu za Covid odjeljenja, još u noćnu, isti dan. Hoćeš da kažeš da je se od gripe umiralo isto kao i od covida, bez obzira što se nikad niko nije čuvao od gripe, izuzev manjeg broja starije populacije? Od ovoga se čuvamo,a opet smrtnost veća ili nije? Specijalci pišu zato što takvim kao ti nije jasno, misliš i dalje da je riječ o gripi, jer ti nisi imao velikih simptoma, a na riječ ćemo ti vjerovati da si prebolio. U vezi brojki sam isto mislio da se pumpaju, ali, zadnjih 10 tak dana poznajem najmanje 10-20 osoba koje su pozitivne. Od toga dvoje kolega sa teškim upalama pluća. A ne krećem se toliko u širokom dijapazonu ljudi niti imam toliko prijatelja i poznanika. Kad uzmeš populaciju KS, ove brojke su puno veće nego što jesu. Zašto drugi kantoni nemaju, ne znam, nisam epidemiolog. Mogu pretpostaviti da je manja frekvencija ljudi, izuzev TK, nemaju veće ski centre, nisu glavni grad. Mislim da su nam komotno ponašanje i ulazak kunte i pante bez PCR testa donijele ove nove sojeve, za koje ne tvrdim da su smrtonosniji,ali jesu zarazniji, kao što i sam priznaješ. Broj hospitalizovanih to potvrđuje.
Hoću da kažem da je u novembru bilo neuporedivo više zaraženih, ali tad niti je bilo mjera, niti bilo čega. Niko me ne može ubijediti da je to "onako" promaklo, a da nema veze sa sastavom kantonalne vlade.
Ako su studije pokazale da virus nije opasniji, ali jeste zarazniji, zbog čega onda ove mjere ako je manje zaraženih nego u novembru? Dakle svako priča kako mu odgovara u datom trenutku.
Drugo, niko ne spori da je virus, kao i svaki drugi virus, opasan, pogotovo ako je nov, ali do sada smo vidjeli da nije ni blizu opasan kako se predstavljalo, a pogotovo ne nov. Reći za virus za koji postoji vakcina da je novi virus, da se o njemu malo zna, je krajnje idiotski i čisto silovanje mozga.
A što se tiče Podhrastova, ranije sam napisao da se ovo sve moglo obuzdati bez da se uvede i jedna mjera (misleći pri tom na restriktivne, sjevernokorejske mjere u vidu lockdown-a, policijskog sata, zabrane rada i sl.). Moglo se fino u martu prošle godine osposobiti 1000 kreveta na KCUS-u, 500 u OIB-u, organizovati patrnonažne službe sa kiseoničkom potporom, propisivati kućne terapije ko ima blaže simptome i riješen problem. Umjesto respiratora, nabaviti ECMO uređaje koji se koriste u SAD-u.
Tad bi ti rodica sa pjesmom odlazila na posao, ne bi bilo panike, život bi tekao normalno.
Ali jok, hajmo mi sve kontra, hajmo prepisivati od Srbije jer smo nesposobni. Na najvažnija mjesta smo zaposlili podobne bez grama mozga. Neka direktorica štedi i reže troškove, a pacijente ko šiša (i frizerima su zabranili rad, nema ih ko šišati i da hoće).
I sad ovo, brojke se pumpaju nemilice, opet iz političkog razloga. Ljudi isprepadani, kada kihnu, mole da dobiju respirator, testira se sve, i staro i mlado. Ako se zakašlje, misli da je ono najgore. Zato i jesu redovi kakve gledamo. A i ti testovi, niko nije objasnio šta će PCR pokazati ako si pozitivan na H1N1 i sl.?
Milion nepoznanica, milion pitanja, more nelogičnosti. I na kraju nas zatvaraju, spominju skijanja, a upravo ti koji su i skijali, oni će nas i zatvoriti. Gore običan čovjek nema pristup. Kredit ti treba za dan skijanja sa porodicom. Ždere, jede, j**e ljubavnice, širi virus i onda se spusti u grad i govori kako smo mi neodgovorna stoka, kako nas treba sve zaključati,...
Jašta, jedva čekamo