Pitamo Mehanicare ?
Moderators: _BataZiv_0809, anex
-
zigson
- Posts: 4817
- Joined: 04/04/2015 22:17
#34326 Re: Pitamo Mehanicare ?
Zna li neko gdje uzeti sarafe za auto po kataloskom broju, npr. za tapacirung vrata torx sarafe ili za vezni lim itd
-
haribery
- Posts: 27
- Joined: 03/08/2011 01:32
#34327 Re: Pitamo Mehanicare ?
Imam Audi A6 4G 2.0tdi 2011 sa tvornickim farovima h7 halogenke.Nisam zadovoljan svjetlima smatram da to moze puno bolje. Kupio sam neke Osram sijelice Break Night ili tako nešto skoro 100km ali malo se poboljšalo.
Pitanje:
Da li bi mogao kupiti komplet nove farove sa xenon ili led rasvjetom i bez problema ih montirati u auto?
I ako ima neka alternativa za bolju rasvjetu?
Gledao sam ove neke h7 led lampe ,ali po komentarima i nije neko riješenje uz to u eu bi bio nelegalan.
Pitanje:
Da li bi mogao kupiti komplet nove farove sa xenon ili led rasvjetom i bez problema ih montirati u auto?
I ako ima neka alternativa za bolju rasvjetu?
Gledao sam ove neke h7 led lampe ,ali po komentarima i nije neko riješenje uz to u eu bi bio nelegalan.
- drug_profi
- Posts: 65411
- Joined: 16/07/2012 16:00
#34328 Re: Pitamo Mehanicare ?
Tebi mozda snopovi nisu podeseni. Prvo to vidi, pa onda ostalo. To je najjeftinije.
-
haribery
- Posts: 27
- Joined: 03/08/2011 01:32
#34329 Re: Pitamo Mehanicare ?
Pa može biti i da je to,bio sam kod par auto-elekticara kazu da je sve ok i da je to to,meni bi bilo sve ok da imam veću preglednost sa kratkim svjetlima,znaci duže osvjetljeno polje, pri iole većim brzinama stvarno gubim vidljivost i pomazem se dugim svjetlima.Znaaci kao da fali jačine ili da se svjetla ako je moguće još malo mehanički podignu.drug_profi wrote: ↑01/03/2021 02:59 Tebi mozda snopovi nisu podeseni. Prvo to vidi, pa onda ostalo. To je najjeftinije.
- drug_profi
- Posts: 65411
- Joined: 16/07/2012 16:00
#34330 Re: Pitamo Mehanicare ?
Podesi snopove pa onda vidi jel trebas dalje nesto.
-
profatr
- Posts: 508
- Joined: 23/07/2016 07:01
#34331 Re: Pitamo Mehanicare ?
Ne možeš podizati snop kako ti hočeš, zabljeskivati će one iz suprotna smjera. Na stanicama za tehnički mogu ti podesiti snopove, a normalno je da koristiš i duga svjetla u vožnji.Pa može biti i da je to,bio sam kod par auto-elekticara kazu da je sve ok i da je to to,meni bi bilo sve ok da imam veću preglednost sa kratkim svjetlima,znaci duže osvjetljeno polje, pri iole većim brzinama stvarno gubim vidljivost i pomazem se dugim svjetlima.Znaaci kao da fali jačine ili da se svjetla ako je moguće još malo mehanički podignu.
-
NediM17
- Posts: 26440
- Joined: 05/11/2009 11:49
#34332 Re: Pitamo Mehanicare ?
Član 93, stav (1) ZOBS BiH
"Za osvjetljavanje puta vozač motornog vozila, u pravilu, upotrebljava duga svjetla"
Pa onda u stavu (2) nabraja kad' se upotrebljavaju kratka umjesto dugih.
"Za osvjetljavanje puta vozač motornog vozila, u pravilu, upotrebljava duga svjetla"
Pa onda u stavu (2) nabraja kad' se upotrebljavaju kratka umjesto dugih.
-
zigson
- Posts: 4817
- Joined: 04/04/2015 22:17
#34333 Re: Pitamo Mehanicare ?
To auto bas siromasno izgleda sa halogenim svjetlima, dok sa led izgleda kako i treba da izgleda haha. Ali malo su poskupi farovi cini mi se, ne znam sad tacno, alo u slucaju udesa npr. ti ih ne broje nego ti idu po sasiji, osim ako neki kasko ne izvarijantises. Odoh malo nasiroko ali etoharibery wrote: ↑01/03/2021 01:39 Imam Audi A6 4G 2.0tdi 2011 sa tvornickim farovima h7 halogenke.Nisam zadovoljan svjetlima smatram da to moze puno bolje. Kupio sam neke Osram sijelice Break Night ili tako nešto skoro 100km ali malo se poboljšalo.
Pitanje:
Da li bi mogao kupiti komplet nove farove sa xenon ili led rasvjetom i bez problema ih montirati u auto?
I ako ima neka alternativa za bolju rasvjetu?
Gledao sam ove neke h7 led lampe ,ali po komentarima i nije neko riješenje uz to u eu bi bio nelegalan.
- RagibUzoriti
- Posts: 2658
- Joined: 05/12/2018 14:07
- Location: Zemlja snijega,lososa i plavusa
- Vozim: Vozim se na struju
#34334 Re: Pitamo Mehanicare ?
Mogao bi ako imas loveharibery wrote: ↑01/03/2021 01:39 Imam Audi A6 4G 2.0tdi 2011 sa tvornickim farovima h7 halogenke.Nisam zadovoljan svjetlima smatram da to moze puno bolje. Kupio sam neke Osram sijelice Break Night ili tako nešto skoro 100km ali malo se poboljšalo.
Pitanje:
Da li bi mogao kupiti komplet nove farove sa xenon ili led rasvjetom i bez problema ih montirati u auto?
I ako ima neka alternativa za bolju rasvjetu?
Gledao sam ove neke h7 led lampe ,ali po komentarima i nije neko riješenje uz to u eu bi bio nelegalan.
Da li ti se isplati,ne znam.
-
artur morgan
- Posts: 3705
- Joined: 30/04/2020 19:47
#34335 Re: Pitamo Mehanicare ?
Kazes, bio bi sa led lampama nelegalan u EU... a mislis da ne bi bio nelegalan i u BiH ??? Ovdje moze sve ???
- topcam
- Posts: 5471
- Joined: 08/07/2007 12:49
- Vozim: uzbrdo
#34336 Re: Pitamo Mehanicare ?
haribery wrote: ↑01/03/2021 01:39 Imam Audi A6 4G 2.0tdi 2011 sa tvornickim farovima h7 halogenke.Nisam zadovoljan svjetlima smatram da to moze puno bolje. Kupio sam neke Osram sijelice Break Night ili tako nešto skoro 100km ali malo se poboljšalo.
Pitanje:
Da li bi mogao kupiti komplet nove farove sa xenon ili led rasvjetom i bez problema ih montirati u auto?
I ako ima neka alternativa za bolju rasvjetu?
Gledao sam ove neke h7 led lampe ,ali po komentarima i nije neko riješenje uz to u eu bi bio nelegalan.
Da odes oftalmologu?!
Mozda imas nocno sljepilo. Ja po "mraku nista ne vidim". Dok se drugi ko macke snalaze.
Ima 25 godina, neka mala dioptrija -0,5 otkrivena sad sam na -1,50, bez leca ko sismis.
Nocu pogotovu, sa lecima sve ok, bez i kad se malo smrkne ko krtica.
Mozda i nije do "auta".
- sve na kvadrat
- Posts: 652
- Joined: 02/02/2014 16:40
#34337 Re: Pitamo Mehanicare ?
A sto fali da koristis duga svjetla, za to su i namjenjena. Kad vozim noću, često ih koristim, zbog bolje preglednosti iako su mi kratka uredna i zadovoljan sa njima. Imam prijatelja, vozi audi a4 b8 sa halogenim svjetlima i i realno užasna su.haribery wrote: ↑01/03/2021 03:10Pa može biti i da je to,bio sam kod par auto-elekticara kazu da je sve ok i da je to to,meni bi bilo sve ok da imam veću preglednost sa kratkim svjetlima,znaci duže osvjetljeno polje, pri iole većim brzinama stvarno gubim vidljivost i pomazem se dugim svjetlima.Znaaci kao da fali jačine ili da se svjetla ako je moguće još malo mehanički podignu.drug_profi wrote: ↑01/03/2021 02:59 Tebi mozda snopovi nisu podeseni. Prvo to vidi, pa onda ostalo. To je najjeftinije.
- drug_profi
- Posts: 65411
- Joined: 16/07/2012 16:00
#34338 Re: Pitamo Mehanicare ?
Dragi druze, duga svjetla su za voznju po noci kad ispred tebe nema niko. I to je to.
-
artur morgan
- Posts: 3705
- Joined: 30/04/2020 19:47
#34339 Re: Pitamo Mehanicare ?
Dva problema mogu biti sa halogenim svjetlima nocu :
1. Slabiji vid-potrazi oftalmologa,
2. Izgorio far.
Normalan vid i ocuvan far sa halogenim svjetlima bi trebao biti dovoljan za normalnu voznju nocu.
1. Slabiji vid-potrazi oftalmologa,
2. Izgorio far.
Normalan vid i ocuvan far sa halogenim svjetlima bi trebao biti dovoljan za normalnu voznju nocu.
-
noviclan
- Posts: 15008
- Joined: 31/10/2013 06:48
#34340 Re: Pitamo Mehanicare ?
Mozda ima adaptivne farove pa mu otisao mehanizam
-
haribery
- Posts: 27
- Joined: 03/08/2011 01:32
#34341 Re: Pitamo Mehanicare ?
Oftalmolog vec odradio svojeartur morgan wrote: ↑01/03/2021 20:03 Dva problema mogu biti sa halogenim svjetlima nocu :
1. Slabiji vid-potrazi oftalmologa,
2. Izgorio far.
Normalan vid i ocuvan far sa halogenim svjetlima bi trebao biti dovoljan za normalnu voznju nocu.
Far nije izgorio
I ja bi volio da je tako,al mi fali preglednosti naprijed,iako je podignuto na 0 najviše sto moze da se podigne u vis,jedino mozda se moze jos mehanicki dich pa da bude ok,al nisu mi to htjela odraditi,kazu neide to tako,jbg
-
haribery
- Posts: 27
- Joined: 03/08/2011 01:32
#34342 Re: Pitamo Mehanicare ?
Ma dobro razumijem da moze biti I do vida. To sam odavno vec riješio -1,5 dioptrija, ali vozimo I drugo auto sa halogenkama Opel astra 2000 .duga nikad ne palimtopcam wrote: ↑01/03/2021 12:28haribery wrote: ↑01/03/2021 01:39 Imam Audi A6 4G 2.0tdi 2011 sa tvornickim farovima h7 halogenke.Nisam zadovoljan svjetlima smatram da to moze puno bolje. Kupio sam neke Osram sijelice Break Night ili tako nešto skoro 100km ali malo se poboljšalo.
Pitanje:
Da li bi mogao kupiti komplet nove farove sa xenon ili led rasvjetom i bez problema ih montirati u auto?
I ako ima neka alternativa za bolju rasvjetu?
Gledao sam ove neke h7 led lampe ,ali po komentarima i nije neko riješenje uz to u eu bi bio nelegalan.
Da odes oftalmologu?!
Mozda imas nocno sljepilo. Ja po "mraku nista ne vidim". Dok se drugi ko macke snalaze.
Ima 25 godina, neka mala dioptrija -0,5 otkrivena sad sam na -1,50, bez leca ko sismis.
Nocu pogotovu, sa lecima sve ok, bez i kad se malo smrkne ko krtica.
Mozda i nije do "auta".
-
haribery
- Posts: 27
- Joined: 03/08/2011 01:32
#34343 Re: Pitamo Mehanicare ?
Pa za 850 Eura oba fara nova mogu kupiti,naravno da se ne isplati,al ako bi riješio problem sa nekim xenonom ne bi puno razmisljao,planiram auto drzati jos 3 -4god.RagibUzoriti wrote: ↑01/03/2021 12:01Mogao bi ako imas loveharibery wrote: ↑01/03/2021 01:39 Imam Audi A6 4G 2.0tdi 2011 sa tvornickim farovima h7 halogenke.Nisam zadovoljan svjetlima smatram da to moze puno bolje. Kupio sam neke Osram sijelice Break Night ili tako nešto skoro 100km ali malo se poboljšalo.
Pitanje:
Da li bi mogao kupiti komplet nove farove sa xenon ili led rasvjetom i bez problema ih montirati u auto?
I ako ima neka alternativa za bolju rasvjetu?
Gledao sam ove neke h7 led lampe ,ali po komentarima i nije neko riješenje uz to u eu bi bio nelegalan.![]()
Da li ti se isplati,ne znam.
-
haribery
- Posts: 27
- Joined: 03/08/2011 01:32
#34344 Re: Pitamo Mehanicare ?
Pa nisam cuo da je neko dobio kaznu ili nije prosao tehnicki sa h7 Led, pa kontam da nije na snazi ili je zakon u izradi.artur morgan wrote: ↑01/03/2021 12:27 Kazes, bio bi sa led lampama nelegalan u EU... a mislis da ne bi bio nelegalan i u BiH ??? Ovdje moze sve ???
- RagibUzoriti
- Posts: 2658
- Joined: 05/12/2018 14:07
- Location: Zemlja snijega,lososa i plavusa
- Vozim: Vozim se na struju
#34345 Re: Pitamo Mehanicare ?
Za 850 eura da kupis 2 nova fara sa xenon sijalicama i balastima za C7 Audi?haribery wrote: ↑02/03/2021 02:00Pa za 850 Eura oba fara nova mogu kupiti,naravno da se ne isplati,al ako bi riješio problem sa nekim xenonom ne bi puno razmisljao,planiram auto drzati jos 3 -4god.RagibUzoriti wrote: ↑01/03/2021 12:01Mogao bi ako imas loveharibery wrote: ↑01/03/2021 01:39 Imam Audi A6 4G 2.0tdi 2011 sa tvornickim farovima h7 halogenke.Nisam zadovoljan svjetlima smatram da to moze puno bolje. Kupio sam neke Osram sijelice Break Night ili tako nešto skoro 100km ali malo se poboljšalo.
Pitanje:
Da li bi mogao kupiti komplet nove farove sa xenon ili led rasvjetom i bez problema ih montirati u auto?
I ako ima neka alternativa za bolju rasvjetu?
Gledao sam ove neke h7 led lampe ,ali po komentarima i nije neko riješenje uz to u eu bi bio nelegalan.![]()
Da li ti se isplati,ne znam.
-
noviclan
- Posts: 15008
- Joined: 31/10/2013 06:48
#34346 Re: Pitamo Mehanicare ?
Sto da ne (novo)ukradena dva fara za milju i pol
- Optimist
- Posts: 15520
- Joined: 08/02/2010 19:01
- Location: Sarajevo
#34347 Re: Pitamo Mehanicare ?
Za 850e moze al 1kom ili kao sto rece kolega iznad, mogu oba ispod ruke.
- lonely_wolf
- Posts: 2749
- Joined: 16/03/2011 19:12
- Location: daleko u blizini svega
- Contact:
#34348 Re: Pitamo Mehanicare ?
Mislim da ne može "plug and play", ne odgovara štošta, a mora i da se kodira i opet veliko pitanje da li će to sve skupa raditi.
Ima tu više zajebancije nego što smo navikli tako da te pare što si na nijetio dati za druge farove ostavi sa strane i kad budeš mjenjao auto dodaj za ono sa boljim svjetlima.
Ima tu više zajebancije nego što smo navikli tako da te pare što si na nijetio dati za druge farove ostavi sa strane i kad budeš mjenjao auto dodaj za ono sa boljim svjetlima.
- drug_profi
- Posts: 65411
- Joined: 16/07/2012 16:00
#34349 Re: Pitamo Mehanicare ?
Ja sam ovdje uočio da je 20 godina stara opel astra bolja od 9 godina starog A6.
To je to.
To je to.
-
azdralovic
- Posts: 5113
- Joined: 29/05/2010 21:46
