I mene zanima ovaj seljački izraz šta bi bio
Pitamo Mehanicare ?
Moderators: _BataZiv_0809, anex
-
NediM17
- Posts: 26448
- Joined: 05/11/2009 11:49
#34103 Re: Pitamo Mehanicare ?
"Koga moja brkulja ubode ne treba mu ni hljeba ni vode". 
- topcam
- Posts: 5471
- Joined: 08/07/2007 12:49
- Vozim: uzbrdo
#34104 Re: Pitamo Mehanicare ?
RagibUzoriti wrote: ↑15/02/2021 13:45 Da je drzava kako treba, barem ako registrujes vozilo kod njih,dobijao bi listing nakon tehnickog pregleda sa uvidom u stanje/potrosenost dijelova vozila.
Tako bi barem mogao da planiras ono osnovno sta je za izmjenu u skorijem vremenu ( mislim na diskove,plocice ,gume i sl)
Ovako,daj da ti uzmem lovu za tehnicki pregled,i vozdra djaci.
Jel diska ostalo 95 ili 5 %, B nekog K...
Zalosno,Boga mi.
Ejs.
Ako ti je diska ostalo 95% vec je tu negdje na granici, ili pola potrosen.
Mislim da su kod mene 24mm novi i 22mm minimum.
Imas za ovo alternativu. Prije tehnickog, odvezes automobil kod ovlastenog i kazes,
mjenjate sve sto treba i pripremite mi automobil za tehnicki. Das im odrijesene ruke, ima da ti
zamjene i miris u autu. Cijena sitnica, ne trebam ti govoriti.
Varijanta dva, dobar i pedantan majstor tvog povjerenja, preporucljivo i mimo tehnickog. Komsija, moze pregled,
vitalnih dijelova, ovjes, kocnice itd. Cvaja ako ga natjeras da uzme i miran.
Tehnicki je samo trenutno stanje. Ispunjava normu, zdravo djaci.
Ni ti, a ni ja, ne bismo da nam na tehnickom kazu- aku peta godina, trebao bi novi.
I altenator gdje je tu je, peta godina, bacali se u neki nepotreban trosak.
Peta godina mi autu i komentar na tehnickom, malo se znoji (ulje).
- konektovan
- Posts: 51442
- Joined: 19/01/2015 19:12
- Location: Mahala
- Vozim: Francusku kantu
#34105 Re: Pitamo Mehanicare ?
U agramu su poprilicno pedantni. Ja ih dodatno ppdsjetim da ukazu i na najmanju nepravilnost. 
- Laplace
- Posts: 14696
- Joined: 19/11/2012 18:37
#34106 Re: Pitamo Mehanicare ?
Meni je nekad davno,moj prvi auto,na tehničkom radnik rekao da jedan dio (zaboravio sam koji) treba uskoro zamijeniti. Vjerujući njemu, ja u autodijelovima kupim dio pa ću ga zamijeniti kod majstora kad stignem.liaar wrote: ↑15/02/2021 14:48Koje kočnice gledaju ?ado-nekad-sampion wrote: ↑15/02/2021 14:45 Taj listing ne dobijes ni u Njemackoj. A 110 eura kosta. Samo pise sta su zamjerke.
Mislim da ce napisati i sta je na granici. Ako je diska ostalo 5% vjerovatno neces proci svakako. Gume ce ti reci da sljedeci put neces proci ako su na granici.
Da bogdo kod nas gledaju ista osim kocnica, bilo bi super.![]()
Ja kad sam kupio auto, kaže zadnje kočnice bi trebalo zamijeniti, slabo koče. Prošlo od tad 5 godina, niko ih više nije spomenuo, testove kočenja urednjo prolazilo auto.
Ja imam osjećaj da na 90% tehničkih pregleda rade laici koji napamet govore "ovo ti je otišlo, ovo ovako ovo onako" a ne ljudi koji bi trebali imati i malo škole za to.
Kad sam otišao majstoru, kaže da je taj dio u savršeno ispravnom stanju i da ga nemam razloga mijenjati bar još par godina. Na kraju sam auto prodao sa tim dijelom,ne znam da li je ikad mijenjan.
- Evolution_IV
- Posts: 20832
- Joined: 29/08/2020 22:58
- Location: Tahiti
- Vozim: 3 Leša
- black_adrian
- Posts: 4564
- Joined: 15/02/2021 13:32
- Location: Medeno Polje
- Vozim: vjetar
#34109 Re: Pitamo Mehanicare ?
Imam parnicu na šoferšajbi tačno u obliku hoda brisača na vozačevoj strani, znači samo jedna linija vjerovatno nastala kad je neki kamenčić zapao za brisač, i nastade problemčić, jbg. Iz auta toliko se i ne vidi, jedino kad se baš zagledaš, ali s vanjske strane se vidi dosta. Kako to da saniram? Imaju li kakva sredstva ili nešto? Šta činiti
- konektovan
- Posts: 51442
- Joined: 19/01/2015 19:12
- Location: Mahala
- Vozim: Francusku kantu
#34110 Re: Pitamo Mehanicare ?
Ne znam kolko je velika parnica, moze se mozda i rucno to srediti uz neku polir pastu za staklo ili uraditi masinski,...kod ljudi koji se bave timblack_adrian wrote: ↑15/02/2021 21:54 Imam parnicu na šoferšajbi tačno u obliku hoda brisača na vozačevoj strani, znači samo jedna linija vjerovatno nastala kad je neki kamenčić zapao za brisač, i nastade problemčić, jbg. Iz auta toliko se i ne vidi, jedino kad se baš zagledaš, ali s vanjske strane se vidi dosta. Kako to da saniram? Imaju li kakva sredstva ili nešto? Šta činiti
-
Ljubec0
- Posts: 1
- Joined: 15/02/2021 22:05
#34111 Re: Pitamo Mehanicare ?
Pozdrav za sve članove, prvi put koristim forum pa se nadam da pišem na pravome mjestu ovo. Kupio sam skoro bmw e34 518i 1990 godište.
Inače se po malo bavim mehenikom i popravljam svoja druga auta, problem prvi koji imam sa ovim autom jeste da prilikom davanja gasa neki period posle puštanja gasa i dalje drži obrtaje pa onda smanji (isto tako ako ne dam malo gasa dok je na leru hoće da ugasi), mislim da nema veze sa podešavanjem šarafa na leptiru gasa, baš iz razloga što drži malo gas nakon puštanja pedale. Prvo što sam radio jeste prekontrolisao usisno crijevo od filtera zraka do motora, koje je bilo ispucalo i to sam trakom zalijepio i to sam eliminisao da ne povlači zrak sa strane, motor mi djeluje da je dobar, samo ima nešto što pravi problem oko toga. Prvi put radim sa benzincem pa nisam siguran na šta bih mogao obratiti pažnju, sutra sam u planu da ostala crijeva prekontrolišem, ali ne vjerujem da ima problem sa falš zrakom, jedino što sumnjam još jeste što kaplje benzin na jednom crijevu koje dovodi gorivo do injektora.
Takođe trebam i da zamjenim pomoćni cilindar kvačila, pošto je ispod njega bilo ulja, kvačilo je propalo (tako sam kupio auto), a u posudi kočionog ulja je bilo ispod minimuma, pa se nadam da ću zamjenom pomoćnog cilindra omogućiti da auto krene.
Auto sam kupio za sebe, ne planiram prodavati ako sve bude po planu, pa vremenom da rasklapam dio po dio i da sređujem.
Hvala svima za savjete unaprijed i izdvojeno vrijeme za razmatranje ovog problema.
Inače se po malo bavim mehenikom i popravljam svoja druga auta, problem prvi koji imam sa ovim autom jeste da prilikom davanja gasa neki period posle puštanja gasa i dalje drži obrtaje pa onda smanji (isto tako ako ne dam malo gasa dok je na leru hoće da ugasi), mislim da nema veze sa podešavanjem šarafa na leptiru gasa, baš iz razloga što drži malo gas nakon puštanja pedale. Prvo što sam radio jeste prekontrolisao usisno crijevo od filtera zraka do motora, koje je bilo ispucalo i to sam trakom zalijepio i to sam eliminisao da ne povlači zrak sa strane, motor mi djeluje da je dobar, samo ima nešto što pravi problem oko toga. Prvi put radim sa benzincem pa nisam siguran na šta bih mogao obratiti pažnju, sutra sam u planu da ostala crijeva prekontrolišem, ali ne vjerujem da ima problem sa falš zrakom, jedino što sumnjam još jeste što kaplje benzin na jednom crijevu koje dovodi gorivo do injektora.
Takođe trebam i da zamjenim pomoćni cilindar kvačila, pošto je ispod njega bilo ulja, kvačilo je propalo (tako sam kupio auto), a u posudi kočionog ulja je bilo ispod minimuma, pa se nadam da ću zamjenom pomoćnog cilindra omogućiti da auto krene.
Auto sam kupio za sebe, ne planiram prodavati ako sve bude po planu, pa vremenom da rasklapam dio po dio i da sređujem.
Hvala svima za savjete unaprijed i izdvojeno vrijeme za razmatranje ovog problema.
-
el_bake007
- Posts: 1094
- Joined: 16/03/2017 15:26
#34112 Re: Pitamo Mehanicare ?
Kojeg majstora preporucate u Sarajevu (pozeljno NG ili Ilidza) za popravku podizaca stakla?
-
Dimu1927
- Posts: 5228
- Joined: 24/05/2020 17:41
- Location: Sarajevo
#34113 Re: Pitamo Mehanicare ?
Imas servis bas za podizace na barama, alipasina ulica kad se spustas od skretanja za stadion kosevo prema sipu sa lijeve strane. (malo prije one autopraonice i tehnickog pregleda)el_bake007 wrote: ↑15/02/2021 23:41 Kojeg majstora preporucate u Sarajevu (pozeljno NG ili Ilidza) za popravku podizaca stakla?
-
avijon
- Posts: 1840
- Joined: 20/08/2012 22:10
#34114 Re: Pitamo Mehanicare ?
Memso, kasindolska kažu dobarel_bake007 wrote: ↑15/02/2021 23:41 Kojeg majstora preporucate u Sarajevu (pozeljno NG ili Ilidza) za popravku podizaca stakla?
- HarTar
- Posts: 10951
- Joined: 20/05/2020 02:33
#34115 Re: Pitamo Mehanicare ?
Preporuke za majstora za zamjenu običnog trokrakog volana za MF volan sa komandama? Kanton Sarajevo.
- SONY_91
- Posts: 1876
- Joined: 09/09/2009 12:24
- Location: Somewhere in Posavina
#34116 Re: Pitamo Mehanicare ?
Mijenjao sam ulje i filtere u subotu i po specifikacijama za 2.0 CDTI kapacitet koji staje je 4,5l dok mi je majstor nasuo 5l ulja. Na mjeraču je ulje na maksimumu ali ne vidim da li je iznad je jer svijetlo ulje. Da li sada da mu ponovo idem da izvuče ulja ili da ostavim ovako.
- nivla
- Posts: 6572
- Joined: 12/01/2008 23:44
#34117 Re: Pitamo Mehanicare ?
nece mu biti nista, ostavi kako jeste
- Industrialyzer
- Posts: 4851
- Joined: 11/06/2011 23:51
#34118 Re: Pitamo Mehanicare ?
Odlicanavijon wrote: ↑16/02/2021 01:07Memso, kasindolska kažu dobarel_bake007 wrote: ↑15/02/2021 23:41 Kojeg majstora preporucate u Sarajevu (pozeljno NG ili Ilidza) za popravku podizaca stakla?
- Optimist
- Posts: 15528
- Joined: 08/02/2010 19:01
- Location: Sarajevo
#34119 Re: Pitamo Mehanicare ?
Prekontrolisi vise puta nivo ulja u narednim danima i ako bude iznad maksimuma, otidji da ti izvuce visak.SONY_91 wrote: ↑16/02/2021 11:58 Mijenjao sam ulje i filtere u subotu i po specifikacijama za 2.0 CDTI kapacitet koji staje je 4,5l dok mi je majstor nasuo 5l ulja. Na mjeraču je ulje na maksimumu ali ne vidim da li je iznad je jer svijetlo ulje. Da li sada da mu ponovo idem da izvuče ulja ili da ostavim ovako.
Nivo znatno preko maksimuma moze biti stetan za motor jer stvara veci pritisak na dihtunge i ventile.
- SONY_91
- Posts: 1876
- Joined: 09/09/2009 12:24
- Location: Somewhere in Posavina
#34120 Re: Pitamo Mehanicare ?
Ma šipka izrezbarena u dijelu gdje se mjeri i tu se vidi da je na max. (dolazi ulje do kraja dijela gdje je izrezbarena) ali dalje se ne vidi ništa jer je ulje svijetlo a šipka glatka.Optimist wrote: ↑16/02/2021 12:41Prekontrolisi vise puta nivo ulja u narednim danima i ako bude iznad maksimuma, otidji da ti izvuce visak.SONY_91 wrote: ↑16/02/2021 11:58 Mijenjao sam ulje i filtere u subotu i po specifikacijama za 2.0 CDTI kapacitet koji staje je 4,5l dok mi je majstor nasuo 5l ulja. Na mjeraču je ulje na maksimumu ali ne vidim da li je iznad je jer svijetlo ulje. Da li sada da mu ponovo idem da izvuče ulja ili da ostavim ovako.
Nivo znatno preko maksimuma moze biti stetan za motor jer stvara veci pritisak na dihtunge i ventile.
- Optimist
- Posts: 15528
- Joined: 08/02/2010 19:01
- Location: Sarajevo
#34121 Re: Pitamo Mehanicare ?
Zato i kazem da vozis par dana tako i onda provjeris koliko je preko maximuma, dok se ulje zaprlja. Ukoliko je 2-3mm nije problem. Ukoliko bude vise od toga, ja bih izvukao taj visak.
- drug_profi
- Posts: 65422
- Joined: 16/07/2012 16:00
#34123 Re: Pitamo Mehanicare ?
Ako je na maksimumu, a da je u dozvoljenom rasponu, ne bi trebalo biti štete.
Više od toga je štetno za motor. Da budeš siguran izvuci 2-3 deca. Imaš na nekim pumpama usisivače za ulje.
Više od toga je štetno za motor. Da budeš siguran izvuci 2-3 deca. Imaš na nekim pumpama usisivače za ulje.
- konektovan
- Posts: 51442
- Joined: 19/01/2015 19:12
- Location: Mahala
- Vozim: Francusku kantu
#34124 Re: Pitamo Mehanicare ?
Ma potrošiće 2 -3 dece cdti za heftu.. 
- ruud
- Posts: 4129
- Joined: 30/07/2008 15:29
#34125 Re: Pitamo Mehanicare ?
bitanga_sa_otesa wrote: ↑25/12/2020 21:40 ma ok ti je cep
na dizalicu i trazi baterijom gdje curi antifriz.
S obzirom da mi je počeo uzimati poprilično dosta tečnosti, pa tako dosipam svaki ili svaki drugi dan po par decilitara. Vrijeme je krajnje bilo za servis. U servisu kažu da ne pušta nigdje, sve suho kao barut, ali ima trag antifriza u auspuhu. Zbog toga ali i zbog količine dima iz auspuha kažu da je skoro pa 100% glava.
Dok ne nađem istu, nisam htio da mi rade demontažu odnosno testiranje.
Imate li preporuku gdje tražiti glavu? U pitanju je 2.0 Common rail sa 2 bregaste.
