Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Locked
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#16201 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by high_volume »

tempuser wrote: 07/01/2021 13:34 Bez obzira na rezultate popisa iz 2013. niko neće proglasniti kraj provedbe Anexa 7 sve do u Sarajevu bude 9 x manje Srba nego 1991. i svih sličnh primjera na sve 3 strane jer bi to bila verifikacija etničkog čišćenja.
Image
kluz franjo
Posts: 6362
Joined: 26/06/2009 01:37

#16202 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by kluz franjo »

high_volume wrote: 07/01/2021 13:26 Pitanje provedbe Anexa 7. Daytona nije pitanje za SKS, niti za FBiH, već je dio međunarodnog ugovora, i samo i jedino ga takvog treba tretirati.
To znači da je Dodik u pravu kada tvrdi da u Sarajevu nije sproveden aneks 7?!
A i ne može, sve i da hoće, sve dok se u RS-u ne sprovede?!
OK. Ako je tako, onda povlačim, sve što sam tvrdio.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#16203 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by tempuser »

high_volume wrote: 07/01/2021 13:41
tempuser wrote: 07/01/2021 13:34 Bez obzira na rezultate popisa iz 2013. niko neće proglasniti kraj provedbe Anexa 7 sve do u Sarajevu bude 9 x manje Srba nego 1991. i svih sličnh primjera na sve 3 strane jer bi to bila verifikacija etničkog čišćenja.
Image
Republika Bosna i Hercegovina više ne postoji, na državnom nivou imaš Ustav Bosne i Hercegovine koji je usvojen u okviru MS-a!
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#16204 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by high_volume »

kluz franjo wrote: 07/01/2021 13:41
high_volume wrote: 07/01/2021 13:26 Pitanje provedbe Anexa 7. Daytona nije pitanje za SKS, niti za FBiH, već je dio međunarodnog ugovora, i samo i jedino ga takvog treba tretirati.
To znači da je Dodik u pravu kada tvrdi da u Sarajevu nije sproveden aneks 7?!
A i ne može, sve i da hoće, sve dok se u RS-u ne sprovede?!
OK. Ako je tako, onda povlačim, sve što sam tvrdio.
Pošteno govoreći, danas je skoro nemoguće provesti Anex 7. Daytona. Prošle su skoro tri decenije od rata, od vremena etničkog čišćenja i mnogih migracija stanovništva. Dok su, s jedne strane, vodeći političari zagovarali povratak izbjeglih i raseljenih na svoja prijeratna prebivališta, bilo je to više deklarativno, jer su njihove nesreće zloupotrebljavali i koristili u svoju izbornu korist, jer su mnogi drugi, na bitnim funkcijama, ostvarivali materijalnu i finansijsku korist od te deklarativne politike, drugi su shvatali svoju nemoć i nemoć države u provedbi ovog uslova iz Daytona, i odlazili... trajno napuštali i svoje kuće i državu i sve. Treći su, pak, koristili svoje situacije i sami se materijalno koristili snalazili u novim životnim sredinama, involvirali u tranzicijska društva, postali dio politika, stranaka, i time svi zajedno betonirali poklopac Anexa 7. Samo mali dio je vratio svoju imovinu i povratio svoje prebivalište, a najmanji dio je ostao u kolektivnim izbjegličkim centrima, oni koji se nisu "snašli".

Samo novi ugovor, neki oblik "Daytona 2" može riješiti i Anex 7, i cjelokupnu BiH politiku, pa i ovaj dio Ustava FBiH i KS o etničkim kvotama u izboru izvršne vlasti. Do tada, jedino ispravno je poštivanje Ustava, kakav god on bio u svojim odredbama. Sve drugačije je anarhija, pa makar i u svom najblažem obliku, ali je anarhija, "bezvlašće" :(
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#16205 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by high_volume »

tempuser wrote: 07/01/2021 13:48
Republika Bosna i Hercegovina više ne postoji, na državnom nivou imaš Ustav Bosne i Hercegovine koji je usvojen u okviru MS-a!
Oprosti, mislim da si uspješniji na "kružnim tokovima" i temama o preticanju na cestama, nego ovdje :-)
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#16206 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by tempuser »

high_volume wrote: 07/01/2021 14:01
tempuser wrote: 07/01/2021 13:48
Republika Bosna i Hercegovina više ne postoji, na državnom nivou imaš Ustav Bosne i Hercegovine koji je usvojen u okviru MS-a!
Oprosti, mislim da si uspješniji na "kružnim tokovima" i temama o preticanju na cestama, nego ovdje :-)
Tvrdiš da Republika Bosna i Hercegovina postoji?
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83507
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#16207 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by _BataZiv_0809 »

A koliku je štetu napravila ogromna politizacija popisa iz 2013. godine, to je posebna tema.
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#16208 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by high_volume »

tempuser wrote: 07/01/2021 14:03
high_volume wrote: 07/01/2021 14:01
tempuser wrote: 07/01/2021 13:48
Republika Bosna i Hercegovina više ne postoji, na državnom nivou imaš Ustav Bosne i Hercegovine koji je usvojen u okviru MS-a!
Oprosti, mislim da si uspješniji na "kružnim tokovima" i temama o preticanju na cestama, nego ovdje :-)
Tvrdiš da Republika Bosna i Hercegovina postoji?
Trolaš temu :-)
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#16209 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by tempuser »

high_volume wrote: 07/01/2021 14:07
tempuser wrote: 07/01/2021 14:03
high_volume wrote: 07/01/2021 14:01

Oprosti, mislim da si uspješniji na "kružnim tokovima" i temama o preticanju na cestama, nego ovdje :-)
Tvrdiš da Republika Bosna i Hercegovina postoji?
Trolaš temu :-)
Jah eto ja trolam sa citatima iz vremena RBIH! :lol: :lol: :lol:
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#16210 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by high_volume »

tempuser wrote: 07/01/2021 14:08
high_volume wrote: 07/01/2021 14:07
tempuser wrote: 07/01/2021 14:03

Tvrdiš da Republika Bosna i Hercegovina postoji?
Trolaš temu :-)
Jah eto ja trolam sa citatima iz vremena RBIH! :lol: :lol: :lol:
Pa nije tema Republika BiH nego Vlada KS i njen način imenovanja, veza Ustav FBiH i KS i provedba Anexa 7. Daytona, koji može biti opozvan neprovođenjem... A ti namećeš temu o Republici BiH. To jeste trolanje
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#16211 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by tempuser »

high_volume wrote: 07/01/2021 14:11
tempuser wrote: 07/01/2021 14:08
high_volume wrote: 07/01/2021 14:07

Trolaš temu :-)
Jah eto ja trolam sa citatima iz vremena RBIH! :lol: :lol: :lol:
Pa nije tema Republika BiH nego Vlada KS i njen način imenovanja, veza Ustav FBiH i KS i provedba Anexa 7. Daytona, koji može biti opozvan neprovođenjem... A ti namećeš temu o Republici BiH. To jeste trolanje
I onda se ti pojaviš sa RBiH! :lol:
Ko će to opozvati ustav zobg neprovođenja Aneksa 7, koji je u vezi sa Ustavom FBiH, Ustavom KS i izborom vlade KS? :D
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#16212 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by high_volume »

tempuser wrote: 07/01/2021 14:15
Ko će to opozvati ustav zobg neprovođenja Aneksa 7, koji je u vezi Ustava FBiH, Ustava KS i izbora vlade KS? :D
Neće niko, jer bi ponovo bio rat. Ali kao pravo, postoji.

Jedino rješenje je novi ugovor, "Dayton 2", izmjena Ustava BiH i svih nižih. Skupština KS ima pravo, ima mogućnost i osnov da pokrene ovo pitanje, zasnovano upravo na pitanju formiranja svoje Vlade prema uslovu iz Ustava o etničkom kvorumu.

Do tada, mora poštovati postojeće Ustave.
kluz franjo
Posts: 6362
Joined: 26/06/2009 01:37

#16213 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by kluz franjo »

high_volume wrote: 07/01/2021 14:00 Pošteno govoreći, danas je skoro nemoguće provesti Anex 7. Daytona. Prošle su skoro tri decenije od rata, od vremena etničkog čišćenja i mnogih migracija stanovništva. Dok su, s jedne strane, vodeći političari zagovarali povratak izbjeglih i raseljenih na svoja prijeratna prebivališta, bilo je to više deklarativno, jer su njihove nesreće zloupotrebljavali i koristili u svoju izbornu korist, jer su mnogi drugi, na bitnim funkcijama, ostvarivali materijalnu i finansijsku korist od te deklarativne politike, drugi su shvatali svoju nemoć i nemoć države u provedbi ovog uslova iz Daytona, i odlazili... trajno napuštali i svoje kuće i državu i sve. Treći su, pak, koristili svoje situacije i sami se materijalno koristili snalazili u novim životnim sredinama, involvirali u tranzicijska društva, postali dio politika, stranaka, i time svi zajedno betonirali poklopac Anexa 7. Samo mali dio je vratio svoju imovinu i povratio svoje prebivalište, a najmanji dio je ostao u kolektivnim izbjegličkim centrima, oni koji se nisu "snašli".
Ovo boldirano nije baš tačno. Postoji vrlo precizna evidencija izbjeglih, raseljenih i prognanih u BiH (zahvaljujući strancima naravno). Vrlo precizno se zna, ko još uvijek ima taj status, odakle je i gdje se nalazi. Takve izvještaje sačinjavaju sva ministarstva na svim nivoima.
Najveći procenat imovine je vraćen. Postoje još uvijek otštetni zahtjevi i sl., posebno u RS, ali i o tome postoji pouzdana evidencija.
high_volume wrote: 07/01/2021 14:00 Samo novi ugovor, neki oblik "Daytona 2" može riješiti i Anex 7, i cjelokupnu BiH politiku, pa i ovaj dio Ustava FBiH i KS o etničkim kvotama u izboru izvršne vlasti. Do tada, jedino ispravno je poštivanje Ustava, kakav god on bio u svojim odredbama. Sve drugačije je anarhija, pa makar i u svom najblažem obliku, ali je anarhija, "bezvlašće" :(
OK. Ja apsolutno nisam za anarhiju.
Ako Ustav BiH i FBiH nalaže da se popis 91. ima poštovati kod svih "proporcija", a sve DO POTPUNE implementacije aneksa 7, da li je ustavna odluka CIK-a iz 2018. o "proporcijama" raspodjele delegatskih mandata na bazi popisa iz 2013.?
Kako to da Sarajevski kanton ne delegira više 11 delegata u Dom naroda FBiH - od čega 5 u klub Srba, kako je to bilo po popisu iz '91., već 9 - od čega 3 srpske pripadnosti, kako glasi nova odluka na bazi popisa 2013.?
Zar nije ustavna anarhija u jednom slučaju primjenjivati jedan, a u drugom slučaju drugi popis za "izvor proporcije"?

Ja podržavam svakoga, ko ovo pitanje želi uputiti na ocjenu ustavnosti. Svakog, ko misli da vlasti KS nisu sprovele aktivnosti iz Aneksa 7.
Ali iz sitno-politikantskih razloga držati KS taocem Dodikove politike mi je baš odvratno.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#16214 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by tempuser »

high_volume wrote: 07/01/2021 14:20
tempuser wrote: 07/01/2021 14:15
Ko će to opozvati ustav zobg neprovođenja Aneksa 7, koji je u vezi Ustava FBiH, Ustava KS i izbora vlade KS? :D
Neće niko, jer bi ponovo bio rat. Ali kao pravo, postoji.

Jedino rješenje je novi ugovor, "Dayton 2", izmjena Ustava BiH i svih nižih. Skupština KS ima pravo, ima mogućnost i osnov da pokrene ovo pitanje, zasnovano upravo na pitanju formiranja svoje Vlade prema uslovu iz Ustava o etničkom kvorumu.

Do tada, mora poštovati postojeće Ustave.
Ne postoji instanca, a pitanje je da li postoji i osnova s obzirom na to da sa provedbom MS-a u drugim oblastima otišlo prilično daaleko.
Onako kako ja vidim, ustav bi se mogao mijenjati samo u 2 pravca, primjena rezultata popisa iz 2013 i grašanska opcija, a ni jedna ni druga opcija nisu moguće.
Što se tiče moranja da se poštuje Ustav, ja jesam legalista, ali ovo nije baš tako jednostavno pitanje. Da bi se Ustav KS poštovao moraju se poštovati svi ustavi, a ne poštuju. Osim toga državni Ustav je diskriminirajući, nacionalne stranke odbijaju da ga promjene, a Ustav KS je jednako diskriminirajući jer po njemu pripadnik nacionalne manjine ne može biti ministar.
Horcrux
Posts: 1296
Joined: 24/04/2016 13:22

#16215 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by Horcrux »

Vrlo je bitno jedno: jel se ovo ustavno pitanje moze rijesiti na nivou kantona ili se mora prvo rijesiti na visim nivoima pa tek onda da se ustav kantona usaglasi?
User avatar
Styling
Posts: 15028
Joined: 08/10/2013 10:29
Location: Izvan lokalnih dešavanja

#16216 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by Styling »

kluz franjo wrote: 07/01/2021 13:41
high_volume wrote: 07/01/2021 13:26 Pitanje provedbe Anexa 7. Daytona nije pitanje za SKS, niti za FBiH, već je dio međunarodnog ugovora, i samo i jedino ga takvog treba tretirati.
To znači da je Dodik u pravu kada tvrdi da u Sarajevu nije sproveden aneks 7?!
A i ne može, sve i da hoće, sve dok se u RS-u ne sprovede?!
OK. Ako je tako, onda povlačim, sve što sam tvrdio.
Kako ce se sprovesti kad su Srbi sve rasprodaliu Sarajevu. Nemaju se gdje vratiti sve i da hoce.
User avatar
BHCluster
Posts: 23465
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#16217 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by BHCluster »

Styling wrote: 07/01/2021 15:55
kluz franjo wrote: 07/01/2021 13:41
high_volume wrote: 07/01/2021 13:26 Pitanje provedbe Anexa 7. Daytona nije pitanje za SKS, niti za FBiH, već je dio međunarodnog ugovora, i samo i jedino ga takvog treba tretirati.
To znači da je Dodik u pravu kada tvrdi da u Sarajevu nije sproveden aneks 7?!
A i ne može, sve i da hoće, sve dok se u RS-u ne sprovede?!
OK. Ako je tako, onda povlačim, sve što sam tvrdio.
Kako ce se sprovesti kad su Srbi sve rasprodaliu Sarajevu. Nemaju se gdje vratiti sve i da hoce.
Pa nek im Kanton Sarajevo osigura smjestaj.
doremifa
Posts: 713
Joined: 13/02/2020 23:09

#16218 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by doremifa »

@Franjo Kluz

OK. Ja apsolutno nisam za anarhiju.
Ako Ustav BiH i FBiH nalaže da se popis 91. ima poštovati kod svih "proporcija", a sve DO POTPUNE implementacije aneksa 7, da li je ustavna odluka CIK-a iz 2018. o "proporcijama" raspodjele delegatskih mandata na bazi popisa iz 2013.?

Jeste, kod Doma naroda (zakonodavna) zakon kaze da se koristi popis 91 do novog popisa.

Kako to da Sarajevski kanton ne delegira više 11 delegata u Dom naroda FBiH - od čega 5 u klub Srba, kako je to bilo po popisu iz '91., već 9 - od čega 3 srpske pripadnosti, kako glasi nova odluka na bazi popisa 2013.?

Zato sto zakon kaze "do novog popisa"

Zar nije ustavna anarhija u jednom slučaju primjenjivati jedan, a u drugom slučaju drugi popis za "izvor proporcije"?

u Ustavu KS se ne spominje "do novog popisa" nego izričito popis 91. I to se odnosi na Vladu, ministarsta i sudove (vise-manje sve sem zakonodavne vlasti koja ni u KSarajevo nije uvjetovana popisom iz 91)

Ja podržavam svakoga, ko ovo pitanje želi uputiti na ocjenu ustavnosti. Svakog, ko misli da vlasti KS nisu sprovele aktivnosti iz Aneksa 7.
Ali iz sitno-politikantskih razloga držati KS taocem Dodikove politike mi je baš odvratno.
User avatar
Bancho
Posts: 652
Joined: 01/11/2011 11:45

#16219 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by Bancho »

black wrote: 07/01/2021 12:28 Image
Od ovoga nema ništa. Klub srba čine Smiljana Viteškić i Igor Stojanović, a da bi se pokrenulo pitanje vitalnog nacionalnog interesa ispred kluba, treba svi da se slože, a u ovom slučaju Stojanović sigurno neće ići na rušenje vlade. Nikšić i ako je bio u opciji da mu se da Sarajevogas nakon ovoga izbačen je iz svih opcija, niti će se pitati za bilo šta. Nikšić nije glup, ali je politički naivan. Drži se nekih svojih ideala, a svi znamo da za ideale ginu budale.
User avatar
_Reds_
Posts: 9475
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#16220 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by _Reds_ »

Da li su ista planirali za ulaganje u Bjelasnicu, mislim na skijaliste i nove staze?

Daje neka se odluče, ako neće ulagati da se proda, ili pod koncesiju.

U Jahorinu je od poslije rata pa na ova od Vlade RS-a ulozeno 4-5 puta vise, plus su uzeli kredite, pa onde djelimično prodali, pa je i kupac morao uloziti, sve u svemu sigurno 7-8 puta vise nego KS.
User avatar
Prpa.ba
Posts: 15270
Joined: 15/08/2006 21:34
Location: Podrucje pod Upravom OHR-a

#16221 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by Prpa.ba »

Da si pitao koliko Srba radi u ZOI84, do sad bi bilo jos 15 stranica. :mrgreen:
User avatar
addem
Posts: 2863
Joined: 13/02/2004 00:00

#16222 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by addem »

_Reds_ wrote: 07/01/2021 18:03 Da li su ista planirali za ulaganje u Bjelasnicu, mislim na skijaliste i nove staze?

Daje neka se odluče, ako neće ulagati da se proda, ili pod koncesiju.

U Jahorinu je od poslije rata pa na ova od Vlade RS-a ulozeno 4-5 puta vise, plus su uzeli kredite, pa onde djelimično prodali, pa je i kupac morao uloziti, sve u svemu sigurno 7-8 puta vise nego KS.
Samo prodaja pa te pare koje uzmu od prodaje neka ulazu u privredu dalje. Samo postavlja se pitanje ko ce kupiti ruglo od planine. Dokle god drzava upravlja skijalistem nema napretka.
doremifa
Posts: 713
Joined: 13/02/2020 23:09

#16223 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by doremifa »

Prpa.ba wrote: 07/01/2021 22:08 Da si pitao koliko Srba radi u ZOI84, do sad bi bilo jos 15 stranica. :mrgreen:
Ne bi, nema ih toliko :mrgreen:
doremifa
Posts: 713
Joined: 13/02/2020 23:09

#16224 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by doremifa »

addem wrote: 07/01/2021 22:16
_Reds_ wrote: 07/01/2021 18:03 Da li su ista planirali za ulaganje u Bjelasnicu, mislim na skijaliste i nove staze?

Daje neka se odluče, ako neće ulagati da se proda, ili pod koncesiju.

U Jahorinu je od poslije rata pa na ova od Vlade RS-a ulozeno 4-5 puta vise, plus su uzeli kredite, pa onde djelimično prodali, pa je i kupac morao uloziti, sve u svemu sigurno 7-8 puta vise nego KS.
Samo prodaja pa te pare koje uzmu od prodaje neka ulazu u privredu dalje. Samo postavlja se pitanje ko ce kupiti ruglo od planine. Dokle god drzava upravlja skijalistem nema napretka.
Onaj Benetton se otvorio prije nekih 15ak dana a sta ce biti sa ostalim objektima tesko je znati. Mozda bude vise informacija u budžetu za koji je Forto rekao da ce biti ubrzo prezentiran (ako me sjecanje sluzi do 15.1. ali nisam bas siguran)
Škobo Habu
Posts: 9804
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#16225 Re: Vlada(e) Kantona Sarajevo 2018-2022

Post by Škobo Habu »

Nikšić je veoma bitan čimbenik u funkcionisanju aktualne vlasti, pa je prema tome posve je suludo očekivati da će ga tek tako otkantati.

Ide čovjek glavom kroz zid, nije mu prvi put, ali to ne znači da njegovo pitanje nema mjesta? Ima.

Mnogi zaboravljaju da je Sarajevo i glavni grad ove države. Pa, prema tome, bez obzira na suhoparna post-daytonska tumačenja, obavezno je da postavlja i standarde kao takvo.
Locked