Crna hronika BH cesta

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#5526 Re: Crna hronika BH cesta

Post by Evolution_IV »

Bitno je da je zastitila putnike,jebo auto :thumbup:

A gume,samo cu reci tenderi,pa godinama se vw vozila policije ks odrzavaju u toyoti kod bunje :-) :-)
User avatar
Optimist
Posts: 15519
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#5527 Re: Crna hronika BH cesta

Post by Optimist »

Nakaradni tenderi i uslov da najjeftiniji prodje.
User avatar
drug_profi
Posts: 65402
Joined: 16/07/2012 16:00

#5528 Re: Crna hronika BH cesta

Post by drug_profi »

Sta fali Sailun ili Petlas bitno je da je nova guma...
al u qurcu.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39550
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#5529 Re: Crna hronika BH cesta

Post by bitanga_sa_otesa »

samo premiJum sa friskim dotom :thumbup:
treba nekad biti svjestan mogucnosti svojih guma i auta,a ne misliti novo je ,samo po gasu...
User avatar
konektovan
Posts: 51386
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#5530 Re: Crna hronika BH cesta

Post by konektovan »

Ne mozes ti to bukovim glavama dokazati.... :-)
User avatar
Laplace
Posts: 14684
Joined: 19/11/2012 18:37

#5531 Re: Crna hronika BH cesta

Post by Laplace »

Optimist wrote: 23/12/2020 22:21 Nakaradni tenderi i uslov da najjeftiniji prodje.
Kad ne postavljaju eliminatorne uslove. Može se napraviti tender u kojem pobjeđuje najjeftiniji ponuđač koji ispunjava unaprijed zadane uslove (kao prvo: kvalitet, a dobro bi bilo da ima neki ugovor sa proizvođačem auta).
User avatar
Optimist
Posts: 15519
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#5532 Re: Crna hronika BH cesta

Post by Optimist »

Laplace wrote: 24/12/2020 09:07
Optimist wrote: 23/12/2020 22:21 Nakaradni tenderi i uslov da najjeftiniji prodje.
Kad ne postavljaju eliminatorne uslove. Može se napraviti tender u kojem pobjeđuje najjeftiniji ponuđač koji ispunjava unaprijed zadane uslove (kao prvo: kvalitet, a dobro bi bilo da ima neki ugovor sa proizvođačem auta).
To kvalitet je subjektivna ocjena i bilo bi podlozno malverzacijama.
Za Batu je kvalitet Tigar, za nekog je kvalitet Sava a za one trece Michelin.
User avatar
Laplace
Posts: 14684
Joined: 19/11/2012 18:37

#5533 Re: Crna hronika BH cesta

Post by Laplace »

Optimist wrote: 24/12/2020 09:52
Laplace wrote: 24/12/2020 09:07
Optimist wrote: 23/12/2020 22:21 Nakaradni tenderi i uslov da najjeftiniji prodje.
Kad ne postavljaju eliminatorne uslove. Može se napraviti tender u kojem pobjeđuje najjeftiniji ponuđač koji ispunjava unaprijed zadane uslove (kao prvo: kvalitet, a dobro bi bilo da ima neki ugovor sa proizvođačem auta).
To kvalitet je subjektivna ocjena i bilo bi podlozno malverzacijama.
Za Batu je kvalitet Tigar, za nekog je kvalitet Sava a za one trece Michelin.
Ne mora biti ako se dobro definiše. Gume se testiraju pa se kvalitet može definisati preko rezultata na tim testovima. Može se definisati da guma mora zadovoljavati uslove prianjanja na mokrom asfaltu, na snijegu, na poledici itd.
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#5534 Re: Crna hronika BH cesta

Post by 530i »

Igrom slučaja znam da je MUP ZDK svojevremeno nabavio vrhunske Starfire gume za sva vozila. Jedini je kriteriji što jeftinija guma...za one malo starije u pitanju je nekadašnji srbijanski Trayal.
NediM17
Posts: 26438
Joined: 05/11/2009 11:49

#5535 Re: Crna hronika BH cesta

Post by NediM17 »

Izlazio je T10 do "Šatora" onomad. :-D
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#5536 Re: Crna hronika BH cesta

Post by Evolution_IV »

530i wrote: 24/12/2020 17:52 Igrom slučaja znam da je MUP ZDK svojevremeno nabavio vrhunske Starfire gume za sva vozila. Jedini je kriteriji što jeftinija guma...za one malo starije u pitanju je nekadašnji srbijanski Trayal.
:lol:

Znaci gore gume od fabrickih bridgestone eco guma aka smece zvano plastika :-)
Throttle
Posts: 14680
Joined: 10/06/2016 12:35

#5537 Re: Crna hronika BH cesta

Post by Throttle »

Nije to nego.je mazda ljuta, kad je cjepn'o gas kroz krivinu zavrtila sve tockove :mrgreen:
User avatar
mk ultra
Posts: 24032
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Fiume
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#5538 Re: Crna hronika BH cesta

Post by mk ultra »

Zar nisu ove prednji pogon?
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#5539 Re: Crna hronika BH cesta

Post by Evolution_IV »

Jesu prednji,skup awd za policiju :D
citroen xm
Posts: 20441
Joined: 17/04/2012 22:57

#5540 Re: Crna hronika BH cesta

Post by citroen xm »

Optimist wrote: 24/12/2020 09:52
To kvalitet je subjektivna ocjena i bilo bi podlozno malverzacijama.
Za Batu je kvalitet Tigar, za nekog je kvalitet Sava a za one trece Michelin.
Ne može kvalitet biti subjektivna ocjena. On se dokazuje testiranjem. Ne može biti Tigar kvalitetniji od Mišelina taman ja pričao svaki dan da je tako.

Tigar može biti samo dobar za moje potrebe, tj. odličan odnos cijene i onoga što nudi za tu cijenu. :thumbup:

Ovi državni tenderi kod nas su presmješni, te znamo svi kako se podešavaju i kreiraju uslovi tendera. E da se ide pošteno i da se provode nabavke kako treba, mogla bi se izvršiti i analiza kojom bi se mogle zadovoljiti i potrebe i ušteda. Tako bi recimo komunalna policija koja se samo onako vozika gradom mogla da dobije Tigar gume, dok bi recimo patrolna vozila, interventna vozila i sva ostala koja mogu često učestvovati u određenim potjerama i akcijama sa žustrijom vožnjom, dobijala kvalitetnije gume boljih performanski.
User avatar
Optimist
Posts: 15519
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#5541 Re: Crna hronika BH cesta

Post by Optimist »

citroen xm wrote: 24/12/2020 18:37
Optimist wrote: 24/12/2020 09:52
To kvalitet je subjektivna ocjena i bilo bi podlozno malverzacijama.
Za Batu je kvalitet Tigar, za nekog je kvalitet Sava a za one trece Michelin.
Ne može kvalitet biti subjektivna ocjena. On se dokazuje testiranjem. Ne može biti Tigar kvalitetniji od Mišelina taman ja pričao svaki dan da je tako.

Tigar može biti samo dobar za moje potrebe, tj. odličan odnos cijene i onoga što nudi za tu cijenu. :thumbup:

Ovi državni tenderi kod nas su presmješni, te znamo svi kako se podešavaju i kreiraju uslovi tendera. E da se ide pošteno i da se provode nabavke kako treba, mogla bi se izvršiti i analiza kojom bi se mogle zadovoljiti i potrebe i ušteda. Tako bi recimo komunalna policija koja se samo onako vozika gradom mogla da dobije Tigar gume, dok bi recimo patrolna vozila, interventna vozila i sva ostala koja mogu često učestvovati u određenim potjerama i akcijama sa žustrijom vožnjom, dobijala kvalitetnije gume boljih performanski.
Prilikom otvaranja ponuda komisijski se bira najbolji ponudjac. Kad bi bio izbor na komisiji da odluci koga izabrati, tu bi se otvorio veliki prostor za malverzacije, kako sam naveo.
Testovi definisu kvalitet, ali sta kad u jednom pise da je najbolji Conti, u drugom Michelin, a u trecem Brigestone. Koji uzeti za validan?
User avatar
mk ultra
Posts: 24032
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Fiume
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#5542 Re: Crna hronika BH cesta

Post by mk ultra »

I da je zvanicni i priznat u BiH :mrgreen:
Throttle
Posts: 14680
Joined: 10/06/2016 12:35

#5543 Re: Crna hronika BH cesta

Post by Throttle »

Pa sta ce im SUVovi s prednjim pogonom, da izgledaju zahebano? :lol:
Jesu li one Vitare po ZDK Allgrip il su i one prednji :roll:
User avatar
drug_profi
Posts: 65402
Joined: 16/07/2012 16:00

#5544 Re: Crna hronika BH cesta

Post by drug_profi »

Pa trazis tenderom pobrojane proizvođače guma i modele guma, sa svim specifikacijama o brzini, nosivosti, godini proizvodnje.
Pa nek se takmiče konti, miško i guđer ko će se bolje prekontat.
Samo sto se ja bojim da bi nakon nekoliko dana na sluzbenim autima bili tigrovi, a ove nabavljene otisle po nabavnoj na privatna vozila.
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#5545 Re: Crna hronika BH cesta

Post by Evolution_IV »

Throttle wrote: 24/12/2020 20:18 Pa sta ce im SUVovi s prednjim pogonom, da izgledaju zahebano? :lol:
Jesu li one Vitare po ZDK Allgrip il su i one prednji :roll:
nije to SUV,to je ona manja klasa,mescine zove se CUV,ma drkanje neke stvari..bolje da su trojke g120 kupili :-)
User avatar
Optimist
Posts: 15519
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#5546 Re: Crna hronika BH cesta

Post by Optimist »

Throttle wrote: 24/12/2020 20:18 Pa sta ce im SUVovi s prednjim pogonom, da izgledaju zahebano? :lol:
Jesu li one Vitare po ZDK Allgrip il su i one prednji :roll:
Vitare su 4x4.
Mazde 4x2.
User avatar
Optimist
Posts: 15519
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#5547 Re: Crna hronika BH cesta

Post by Optimist »

drug_profi wrote: 24/12/2020 20:20 Pa trazis tenderom pobrojane proizvođače guma i modele guma, sa svim specifikacijama o brzini, nosivosti, godini proizvodnje.
Pa nek se takmiče konti, miško i guđer ko će se bolje prekontat.
Samo sto se ja bojim da bi nakon nekoliko dana na sluzbenim autima bili tigrovi, a ove nabavljene otisle po nabavnoj na privatna vozila.
Tenderom ne mozes, tj ne smijes usloviti ime nijednog proizvoda niti proizvodjaca. Time automatski preferiras jednog a iskljucujes drugog.
Konkretno za gume, jedino sto smijes navesti je dimenzija, index nosivosti i sl. Dakle samo osnovne podatke.
Dalje, na tendere se ne prijavljuju Conti, Michko i ostali, vec njihovi dileri koji daju najpovoljniju cijenu za odredjenu dimenziju.
Zato i vidjamo na sluzbenim policijskim vozilima Tigar, Starfire, Sailun i ostale ine proizvode, jer je jedini kriterij cijena.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39550
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#5548 Re: Crna hronika BH cesta

Post by bitanga_sa_otesa »

Optimist wrote: 24/12/2020 22:10 jer je jedini kriterij cijena.
i onda se hvale da su smanjili troskove :D
User avatar
sime_cipol
Posts: 23389
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Clio 1.2 43kw

#5549 Re: Crna hronika BH cesta

Post by sime_cipol »

Optimist wrote: 24/12/2020 22:10
drug_profi wrote: 24/12/2020 20:20 Pa trazis tenderom pobrojane proizvođače guma i modele guma, sa svim specifikacijama o brzini, nosivosti, godini proizvodnje.
Pa nek se takmiče konti, miško i guđer ko će se bolje prekontat.
Samo sto se ja bojim da bi nakon nekoliko dana na sluzbenim autima bili tigrovi, a ove nabavljene otisle po nabavnoj na privatna vozila.
Tenderom ne mozes, tj ne smijes usloviti ime nijednog proizvoda niti proizvodjaca. Time automatski preferiras jednog a iskljucujes drugog.
Konkretno za gume, jedino sto smijes navesti je dimenzija, index nosivosti i sl. Dakle samo osnovne podatke.
Dalje, na tendere se ne prijavljuju Conti, Michko i ostali, vec njihovi dileri koji daju najpovoljniju cijenu za odredjenu dimenziju.
Zato i vidjamo na sluzbenim policijskim vozilima Tigar, Starfire, Sailun i ostale ine proizvode, jer je jedini kriterij cijena.
Stavis u tender da guma mora biti barem vrlo dobra po zadnjem testiranju Auto Bilda npr da bi se uopste mogla pojaviti kao ponudjac :D
Znam, nekima to ne odgovara :D
citroen xm
Posts: 20441
Joined: 17/04/2012 22:57

#5550 Re: Crna hronika BH cesta

Post by citroen xm »

Optimist wrote: 24/12/2020 18:53
Prilikom otvaranja ponuda komisijski se bira najbolji ponudjac. Kad bi bio izbor na komisiji da odluci koga izabrati, tu bi se otvorio veliki prostor za malverzacije, kako sam naveo.
Testovi definisu kvalitet, ali sta kad u jednom pise da je najbolji Conti, u drugom Michelin, a u trecem Brigestone. Koji uzeti za validan?
Da, ali ni na jednom neće biti Tigar najbolji. Tigar navodim kao niskobudžetni brend, ne podcjenjivački. Jednostavno se razlike znaju, ali u istoj klasi teško da ima ogromnih razlika. :thumbup:
Post Reply