A gume,samo cu reci tenderi,pa godinama se vw vozila policije ks odrzavaju u toyoti kod bunje
Crna hronika BH cesta
Moderators: _BataZiv_0809, anex
- Evolution_IV
- Posts: 20832
- Joined: 29/08/2020 22:58
- Location: Tahiti
- Vozim: 3 Leša
#5526 Re: Crna hronika BH cesta
Bitno je da je zastitila putnike,jebo auto
A gume,samo cu reci tenderi,pa godinama se vw vozila policije ks odrzavaju u toyoti kod bunje

A gume,samo cu reci tenderi,pa godinama se vw vozila policije ks odrzavaju u toyoti kod bunje
- Optimist
- Posts: 15519
- Joined: 08/02/2010 19:01
- Location: Sarajevo
#5527 Re: Crna hronika BH cesta
Nakaradni tenderi i uslov da najjeftiniji prodje.
- drug_profi
- Posts: 65402
- Joined: 16/07/2012 16:00
#5528 Re: Crna hronika BH cesta
Sta fali Sailun ili Petlas bitno je da je nova guma...
al u qurcu.
al u qurcu.
- bitanga_sa_otesa
- Posts: 39550
- Joined: 27/03/2014 09:56
- Location: štavanj
- Grijem se na: drva
- Vozim: pezejca
- Horoskop: ne vjerujem
- Contact:
#5529 Re: Crna hronika BH cesta
samo premiJum sa friskim dotom
treba nekad biti svjestan mogucnosti svojih guma i auta,a ne misliti novo je ,samo po gasu...
treba nekad biti svjestan mogucnosti svojih guma i auta,a ne misliti novo je ,samo po gasu...
- konektovan
- Posts: 51386
- Joined: 19/01/2015 19:12
- Location: Mahala
- Vozim: Francusku kantu
#5530 Re: Crna hronika BH cesta
Ne mozes ti to bukovim glavama dokazati.... 
- Laplace
- Posts: 14684
- Joined: 19/11/2012 18:37
#5531 Re: Crna hronika BH cesta
Kad ne postavljaju eliminatorne uslove. Može se napraviti tender u kojem pobjeđuje najjeftiniji ponuđač koji ispunjava unaprijed zadane uslove (kao prvo: kvalitet, a dobro bi bilo da ima neki ugovor sa proizvođačem auta).
- Optimist
- Posts: 15519
- Joined: 08/02/2010 19:01
- Location: Sarajevo
#5532 Re: Crna hronika BH cesta
To kvalitet je subjektivna ocjena i bilo bi podlozno malverzacijama.
Za Batu je kvalitet Tigar, za nekog je kvalitet Sava a za one trece Michelin.
- Laplace
- Posts: 14684
- Joined: 19/11/2012 18:37
#5533 Re: Crna hronika BH cesta
Ne mora biti ako se dobro definiše. Gume se testiraju pa se kvalitet može definisati preko rezultata na tim testovima. Može se definisati da guma mora zadovoljavati uslove prianjanja na mokrom asfaltu, na snijegu, na poledici itd.Optimist wrote: ↑24/12/2020 09:52To kvalitet je subjektivna ocjena i bilo bi podlozno malverzacijama.
Za Batu je kvalitet Tigar, za nekog je kvalitet Sava a za one trece Michelin.
-
530i
- Posts: 9169
- Joined: 08/12/2009 17:31
#5534 Re: Crna hronika BH cesta
Igrom slučaja znam da je MUP ZDK svojevremeno nabavio vrhunske Starfire gume za sva vozila. Jedini je kriteriji što jeftinija guma...za one malo starije u pitanju je nekadašnji srbijanski Trayal.
-
NediM17
- Posts: 26438
- Joined: 05/11/2009 11:49
#5535 Re: Crna hronika BH cesta
Izlazio je T10 do "Šatora" onomad. 
- Evolution_IV
- Posts: 20832
- Joined: 29/08/2020 22:58
- Location: Tahiti
- Vozim: 3 Leša
#5536 Re: Crna hronika BH cesta
Znaci gore gume od fabrickih bridgestone eco guma aka smece zvano plastika
-
Throttle
- Posts: 14680
- Joined: 10/06/2016 12:35
#5537 Re: Crna hronika BH cesta
Nije to nego.je mazda ljuta, kad je cjepn'o gas kroz krivinu zavrtila sve tockove 
- mk ultra
- Posts: 24032
- Joined: 31/12/2012 14:05
- Location: Fiume
- Grijem se na: Ugalj
- Vozim: Bahato
- Horoskop: Maćak
#5538 Re: Crna hronika BH cesta
Zar nisu ove prednji pogon?
- Evolution_IV
- Posts: 20832
- Joined: 29/08/2020 22:58
- Location: Tahiti
- Vozim: 3 Leša
#5539 Re: Crna hronika BH cesta
Jesu prednji,skup awd za policiju 
-
citroen xm
- Posts: 20441
- Joined: 17/04/2012 22:57
#5540 Re: Crna hronika BH cesta
Ne može kvalitet biti subjektivna ocjena. On se dokazuje testiranjem. Ne može biti Tigar kvalitetniji od Mišelina taman ja pričao svaki dan da je tako.
Tigar može biti samo dobar za moje potrebe, tj. odličan odnos cijene i onoga što nudi za tu cijenu.
Ovi državni tenderi kod nas su presmješni, te znamo svi kako se podešavaju i kreiraju uslovi tendera. E da se ide pošteno i da se provode nabavke kako treba, mogla bi se izvršiti i analiza kojom bi se mogle zadovoljiti i potrebe i ušteda. Tako bi recimo komunalna policija koja se samo onako vozika gradom mogla da dobije Tigar gume, dok bi recimo patrolna vozila, interventna vozila i sva ostala koja mogu često učestvovati u određenim potjerama i akcijama sa žustrijom vožnjom, dobijala kvalitetnije gume boljih performanski.
- Optimist
- Posts: 15519
- Joined: 08/02/2010 19:01
- Location: Sarajevo
#5541 Re: Crna hronika BH cesta
Prilikom otvaranja ponuda komisijski se bira najbolji ponudjac. Kad bi bio izbor na komisiji da odluci koga izabrati, tu bi se otvorio veliki prostor za malverzacije, kako sam naveo.citroen xm wrote: ↑24/12/2020 18:37Ne može kvalitet biti subjektivna ocjena. On se dokazuje testiranjem. Ne može biti Tigar kvalitetniji od Mišelina taman ja pričao svaki dan da je tako.
Tigar može biti samo dobar za moje potrebe, tj. odličan odnos cijene i onoga što nudi za tu cijenu.![]()
Ovi državni tenderi kod nas su presmješni, te znamo svi kako se podešavaju i kreiraju uslovi tendera. E da se ide pošteno i da se provode nabavke kako treba, mogla bi se izvršiti i analiza kojom bi se mogle zadovoljiti i potrebe i ušteda. Tako bi recimo komunalna policija koja se samo onako vozika gradom mogla da dobije Tigar gume, dok bi recimo patrolna vozila, interventna vozila i sva ostala koja mogu često učestvovati u određenim potjerama i akcijama sa žustrijom vožnjom, dobijala kvalitetnije gume boljih performanski.
Testovi definisu kvalitet, ali sta kad u jednom pise da je najbolji Conti, u drugom Michelin, a u trecem Brigestone. Koji uzeti za validan?
- mk ultra
- Posts: 24032
- Joined: 31/12/2012 14:05
- Location: Fiume
- Grijem se na: Ugalj
- Vozim: Bahato
- Horoskop: Maćak
#5542 Re: Crna hronika BH cesta
I da je zvanicni i priznat u BiH 
-
Throttle
- Posts: 14680
- Joined: 10/06/2016 12:35
#5543 Re: Crna hronika BH cesta
Pa sta ce im SUVovi s prednjim pogonom, da izgledaju zahebano?
Jesu li one Vitare po ZDK Allgrip il su i one prednji
Jesu li one Vitare po ZDK Allgrip il su i one prednji
- drug_profi
- Posts: 65402
- Joined: 16/07/2012 16:00
#5544 Re: Crna hronika BH cesta
Pa trazis tenderom pobrojane proizvođače guma i modele guma, sa svim specifikacijama o brzini, nosivosti, godini proizvodnje.
Pa nek se takmiče konti, miško i guđer ko će se bolje prekontat.
Samo sto se ja bojim da bi nakon nekoliko dana na sluzbenim autima bili tigrovi, a ove nabavljene otisle po nabavnoj na privatna vozila.
Pa nek se takmiče konti, miško i guđer ko će se bolje prekontat.
Samo sto se ja bojim da bi nakon nekoliko dana na sluzbenim autima bili tigrovi, a ove nabavljene otisle po nabavnoj na privatna vozila.
- Evolution_IV
- Posts: 20832
- Joined: 29/08/2020 22:58
- Location: Tahiti
- Vozim: 3 Leša
- Optimist
- Posts: 15519
- Joined: 08/02/2010 19:01
- Location: Sarajevo
- Optimist
- Posts: 15519
- Joined: 08/02/2010 19:01
- Location: Sarajevo
#5547 Re: Crna hronika BH cesta
Tenderom ne mozes, tj ne smijes usloviti ime nijednog proizvoda niti proizvodjaca. Time automatski preferiras jednog a iskljucujes drugog.drug_profi wrote: ↑24/12/2020 20:20 Pa trazis tenderom pobrojane proizvođače guma i modele guma, sa svim specifikacijama o brzini, nosivosti, godini proizvodnje.
Pa nek se takmiče konti, miško i guđer ko će se bolje prekontat.
Samo sto se ja bojim da bi nakon nekoliko dana na sluzbenim autima bili tigrovi, a ove nabavljene otisle po nabavnoj na privatna vozila.
Konkretno za gume, jedino sto smijes navesti je dimenzija, index nosivosti i sl. Dakle samo osnovne podatke.
Dalje, na tendere se ne prijavljuju Conti, Michko i ostali, vec njihovi dileri koji daju najpovoljniju cijenu za odredjenu dimenziju.
Zato i vidjamo na sluzbenim policijskim vozilima Tigar, Starfire, Sailun i ostale ine proizvode, jer je jedini kriterij cijena.
- bitanga_sa_otesa
- Posts: 39550
- Joined: 27/03/2014 09:56
- Location: štavanj
- Grijem se na: drva
- Vozim: pezejca
- Horoskop: ne vjerujem
- Contact:
- sime_cipol
- Posts: 23389
- Joined: 20/12/2018 15:06
- Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
- Grijem se na: Zdrvima
- Vozim: Clio 1.2 43kw
#5549 Re: Crna hronika BH cesta
Stavis u tender da guma mora biti barem vrlo dobra po zadnjem testiranju Auto Bilda npr da bi se uopste mogla pojaviti kao ponudjacOptimist wrote: ↑24/12/2020 22:10Tenderom ne mozes, tj ne smijes usloviti ime nijednog proizvoda niti proizvodjaca. Time automatski preferiras jednog a iskljucujes drugog.drug_profi wrote: ↑24/12/2020 20:20 Pa trazis tenderom pobrojane proizvođače guma i modele guma, sa svim specifikacijama o brzini, nosivosti, godini proizvodnje.
Pa nek se takmiče konti, miško i guđer ko će se bolje prekontat.
Samo sto se ja bojim da bi nakon nekoliko dana na sluzbenim autima bili tigrovi, a ove nabavljene otisle po nabavnoj na privatna vozila.
Konkretno za gume, jedino sto smijes navesti je dimenzija, index nosivosti i sl. Dakle samo osnovne podatke.
Dalje, na tendere se ne prijavljuju Conti, Michko i ostali, vec njihovi dileri koji daju najpovoljniju cijenu za odredjenu dimenziju.
Zato i vidjamo na sluzbenim policijskim vozilima Tigar, Starfire, Sailun i ostale ine proizvode, jer je jedini kriterij cijena.
Znam, nekima to ne odgovara
-
citroen xm
- Posts: 20441
- Joined: 17/04/2012 22:57
#5550 Re: Crna hronika BH cesta
Da, ali ni na jednom neće biti Tigar najbolji. Tigar navodim kao niskobudžetni brend, ne podcjenjivački. Jednostavno se razlike znaju, ali u istoj klasi teško da ima ogromnih razlika.Optimist wrote: ↑24/12/2020 18:53
Prilikom otvaranja ponuda komisijski se bira najbolji ponudjac. Kad bi bio izbor na komisiji da odluci koga izabrati, tu bi se otvorio veliki prostor za malverzacije, kako sam naveo.
Testovi definisu kvalitet, ali sta kad u jednom pise da je najbolji Conti, u drugom Michelin, a u trecem Brigestone. Koji uzeti za validan?
