Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
vanjki
Posts: 2236
Joined: 26/10/2006 17:37

#19676 Re: AP Koridor 5c BiH - Ko je kriv sto jos nije izgrađen?

Post by vanjki »

Haris033 wrote: 08/10/2020 15:03 Koa što sam napisao na temi koja je sponzorisana i na kojoj mi brišu komentare:

Za svaki izgubljeni život, invaliditet, materijalnu štetu koja se dogodi na magistralnoj cesti prema Mostaru i cesti koja vodi prema Doboju, ili trasi na kojoj je još prije 10-tak godina trebao biti izgrađen autoput (novaca ima) glavni krivci su Vlada FBiH, AC FBiH, mafijaške firme EA i Hering.

Ovaj lopovluk što su oni uradili u prošlosti, danas i što će nastaviti da rade u budućnosti, je isključivo politički i mafijaški tal gore spomenutih.
Potpisujem sve!
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#19677 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Alfons Kauders »

Haris.ba wrote: 08/10/2020 15:12 Nesta mi vise zvuci kao mit ta prica da raja masovno izbjegava put oko Tarcina. Nije da toga nema, ali imaju podaci koliko se vozi ta dionica, a koliko ide prema Mostaru dnevno. Nisu to neke ogromne razlike.

Sto se tice price da kamioni zaobilaze autoput i idu magistralom prema Kiseljaku, radi se vise o polozaju te rute nego nekom izbjegavanju autoputa. Jer izbjegavao bi se autoput magistralom koja postoji uz autoput. Ne bi se ni islo na Kiseljak.

Sad sto autoceste ne uvedu neke godisnje karte za stalne korisnike koje i bile primamljive je druga stvar.
Tako je. Dio kamiona ide na Mostarsko i onda dalje na odredišta do kojih ionako ne može autocestom (Kiseljak je jedno od njih). Isto tako, ljudi koji žive u prigradskim naseljima Sarajeva kojim i nije neka razlika (od Hadžića do Ilidže).

Sumnjam da autoput ne koristi neko ko iz pravca Tarčina ide npr. za Brezu i Visoko.
User avatar
mk ultra
Posts: 24041
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Fiume
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#19678 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by mk ultra »

Zato sto je regionalac do Podlugova {Breze i Vareša} i Visokog u katastrofalnom stanju, nesto su iza podlugova prema cekrekcijama renovirali ali i to je traljavo islo... ugl sve je 50kmh ogranicenje od Semizovca do Visokog...

Ne mora biti AC, ali barem daj cestu gdje se moze uraditi 70kmh prosjecna brzina bez problema... to je nemoguce kod nas izgleda, jer bi svako volio da se uz glavnu cestu prinese
Bobi
Forum administrator
Posts: 38033
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#19679 Re: AP Koridor 5c BiH - Ko je kriv sto jos nije izgrađen?

Post by Bobi »

User avatar
Haris.ba
Posts: 35325
Joined: 08/09/2005 20:08

#19680 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Haris.ba »

U Brckom je ocito moguce. :bih:

Znaci kada se ima volja, moze magistrala bez kapija kuca.
User avatar
Better Man
Posts: 18753
Joined: 01/10/2006 20:10

#19681 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Better Man »

mk ultra wrote: 08/10/2020 17:01 Zato sto je regionalac do Podlugova {Breze i Vareša} i Visokog u katastrofalnom stanju, nesto su iza podlugova prema cekrekcijama renovirali ali i to je traljavo islo... ugl sve je 50kmh ogranicenje od Semizovca do Visokog...

Ne mora biti AC, ali barem daj cestu gdje se moze uraditi 70kmh prosjecna brzina bez problema... to je nemoguce kod nas izgleda, jer bi svako volio da se uz glavnu cestu prinese
Od Podlugova do Visokog je dobard dio ceste renoviran, tačnije do Vratnice, tj malo poslije iste. Ali treba na prvu banderu objesiti onog koje poslije Čekrčića postavio usporivaće. Kad skroz usporiš osjetiš onaj ružni zvuk kad prelaziš preko istih. Katastrofa.
User avatar
moon_walker_90
Posts: 2906
Joined: 21/12/2012 18:16
Location: Ćućurak

#19683 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by moon_walker_90 »

drug_profi wrote: 09/10/2020 00:36
:serbo: :stolica:
User avatar
Bumerang
Posts: 1680
Joined: 27/06/2003 00:00

#19684 Re: BiH. Entitet Federacija BiH Izgradnja Autoputeva i Ekologija

Post by Bumerang »

Image


ROK ZAVRŠETKA MAJ 2022.

Sarajevo i Mostar sve bliže: Autoput između Tarčina i Ivana gradi se punom parom


R. D.

1h 54m

Koridor 5C JP Autoceste FBiH

Približiti Sarajevo i Mostar i skratit udaljenost na ovoj dionici spajanjem ceste M17 s koridorom 5c jedan je od prioriteta Javnog preduzeća Autoceste Federacije Bosne i Hercegovina, kažu u javnoj kompaniji.

Osim bržeg i ugodnijeg putovanja izgradnjom moderne autoceste Tarčin – Ivan otvara se i ekonomska perspektiva i poboljšava zaštita okoliša kroz ovaj projekat ukupne vrijednosti 124 miliona eura bez PDV-a.

"Poddionica Tarčin Ivan duga je 6,9 kilometara, podijeljena je na dva LOT-a na LOT 1, koji je dužine 4,9 kilometara i kreće od Tarčina do ulaza u Tunel Ivan i LOT 2 je sam Tunel Ivan sa nekim dijelovima otvorene trase u dužini od 150 metara, tako da je ukupna dužina LOT-a 2 cca. 2 kilometra", kazao je Ermin Handžar šef projekta JP Autoceste FBiH za poddionicu Tarčin-Ivan.

Prvi korak ka ostvarenju tog cilja bio je početak radova na probijanju tunela Ivan gdje se radovi intezivno izvode već 11 mjeseci.

"Tunel je dug 1.760 metara sa dvije cijevi profila autoceste. Tunel se sastoji od šest poprečnih veza od toga je pet poprečnih veza pješačkih i jedna poprečna veza za vozila. Mi smo sada na nekih 550 metara u lijevoj tunelskoj cijevi, gdje smo izvršili iskop i primarnu podgradu. U desnoj smo negdje oko 450 metara do 500 metara je izvršen iskop. Radove izvodimo po Novoj austrijskoj metodi. Napredujemo u skladu sa geologijom koja je na ovom projektu veoma zahtjevna i koja se mijenja sa svakim korakom iskopa. Do sada smo imali veoma loše materijale s tim da smo na južnoj strani ušli u bolji materijal i korak se malo pojačava, tako da ćemo malo ubrzati sa radovima na iskopu", izjavio je Damir Peštelić, direktor projekta ispred izvođača Euro Asfalt.

Trenutna lokacija čela Tunela Ivan je neposredno ispod magistralnog Tunela Ivan tako da smo sada negdje u ukrštanju sa magistralom, prilazom i izlazom magistralnog Tunela Ivan, dodao je Handžar.

Uprkos epidemiji koronavirusa radovi su se izvodili bez ikakvih zastoja. Na gradilištu za sada nije bilo oboljelih od koronavirusa, a tome se može zahvaliti ponajviše zbog poštivanja svih mjera i preporuka nadležnih institucija.

Na terenu je ukupno 130 radnika koji rade na obje poddionice. Radovi se izvode u tri smjene.

"Budući da se Tunel Ivan kopa sa obje strane, obje cijevi, i sa sjevera i juga spajanje se očekuje prema nekim dinamičkim planovima oktobar/novembar 2021. godine. Paralelno uz te aktivnosti pri izvođenju vršit će se i neke finalne faze u tunelogradnji kao što je hidroizolacija, sekundarna obloga. Na LOT-u 2 pored Tunela Ivan i dijelova otvorene trase imamo i privremenu spojnu cestu kako bismo osigurali nesmetan promet između Tarčina i Ivana na koju će biti smješteno bočno naplatno mjesto, ona je dužine 700 metara spojena je na magistralnu cestu u mjestu Bradina", izjavio je Handžar.

Prije mjesec dana počeli su i radovi na poddionici Tarčin – ulaz u tunel Ivan.

Trenutno imamo tri napadna mjesta, nalazimo se na prvom to je početak samog LOT-a 1 u dužini od nekih 1200 metara. Izvode se iskopi zamjene podtla, ojačavanje tla. Na drugoj lokaciji izvodimo duboko fundiranje mosta M2 Raštelica 2, gdje smo izveli već značajan broj možda čak i pola od ukupne količine šipova, kumulativne dužine cca. 1700 metra tako da smo u dobroj dinamici, čak i boljoj nego što je planirano, čijenicom zato što se izvođač na vrijeme aktivirao i krenuo sa angažmanom izvođenja radova.

Zanimljive karakteristike LOT-a 1 su mostovi Raštelica 1 dužine 518 metara i Raštelica 2 s dužinom 609 metara. Raštelica 1 je predviđena na 13 raspona, većina raspona su dužine 42 metra, dok je visina stubova nešto iznad 20 metara do 23 metra maksimalno. Raštelica 1 se nepovoljno ukršta sa magistralnom cestom i rijekom Kalašnicom tako da imamo koliziju sa magistralom zbog čega premoštavamo taj potez sa mostom jedan. Most Raštelica 2 predviđen je da se gradi na 19 raspona i većina raspona je negdje oko 30 metara do 32 metra. Stubovi su nešto niži od mosta jedan visine cca. 15 metara i ovaj most se nepovoljno ukrštava sa magistralom.

Kažu da je najteže je naći prvi posao. Partnerskom saradnjom Javnog preduzeća Autoceste Federacije Bosne i Hercegovina i Evropske banke za obnovu i razvoj 25 mladih ljudi je dobilo priliku da rade na projektu tunel Ivan, i na taj način se edukuju te steknu nova znanja i iskustava. Kroz ovaj projekat ulazak na tržište rada dobila je i Adela Salkić, inžinjer geologije.

"Već tri mjeseca radim na projektu Tunela Ivan na poziciji inžinjera geologije. Mogu reći da se inžinjering u realnom sektoru razlikuje od onoga kako nam predstavljaju na fakultetu. To je svakako istina, ali mogu da svjedočim tome da se kvalitetan posao ne može odraditi bez dobre teoretske prakse. Moja lična očekivanja su se ispunila, veoma sam sretna što radim na jednom ovakvom dobrom i velikom i zahtjevnom projektu i što stičem radna iskustva zajedno sa svojim starijim iskustveno bogatijim i stručnijim kolegama", kaže Adela Salkić – inžinjer geologije.

Radovi izgradnje poddionice Tarčin-Ivan se finansiraju iz sredstava osiguranih kod međunarodnih finansijskih banaka Evropske banke za obnovu i razvoj i Evropske investicijske banke u visni od 100 miliona eura i bespovratnim sredstvima Evropske unije u visini od 23,1 milion eura koja su osigurana u okviru Agende za povezivanje preko Investicijskog okvira za Zapadni Balkan (WBIF).

Rok za završetak kompletne autoceste od Tarčina do Bradine je kraj maja 2022.

https://www.klix.ba/biznis/sarajevo-i-m ... /201013143

Last edited by Bumerang on 22/03/2023 18:20, edited 1 time in total.
User avatar
Haris033
Posts: 5102
Joined: 02/02/2005 07:07
Location: Sarajevo
Contact:

#19685 Re: AP Koridor 5c BiH - Ko je kriv sto jos nije izgrađen?

Post by Haris033 »

Evo članak na klixu:

https://www.klix.ba/biznis/sarajevo-i-m ... /201013143

Naravno, članak je sponzorisan od istih onih koji su sponzori druge teme na ovom forumu u kojoj lijepe milion slika, a kako bi, šatro, prikazali kao da se nešto radi.
Milion slika za par km.

Što je najgore, završetkom ove dionice nećemo ništa dobiti, jer od sadašnje tačke završetka ap do tunela Ivan postoje 3 trake i tu je saobraćaj brz. :-)
User avatar
problemnatravunu
Posts: 18761
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#19686 Re: AP Koridor 5c BiH - Ko je kriv sto jos nije izgrađen?

Post by problemnatravunu »

Upravo tako, kad se zavrsi, eventualno će ubrzati vožnju nekih 5 minuta i izbiti jos koju marku iz džepa, i to pod uslovom da imas ACC tag i ne čekaš plaćanje na naplatnoj postaji.
Da se razumijemo, zaista ne želim obezvrjeđivati njihov rad na tunelu i ostalom, ali mali je ovo komad ceste, i tek ima smisla kad bude dio cijele trase
RJ57
Posts: 5122
Joined: 10/04/2017 15:12

#19687 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by RJ57 »

http://www.federalna.ba/bhs/vijest/3370 ... IA_YEGVVvc

tekst je ok, ali onda na kraju ide gnjusna laž: “ukoliko bude sve teklo prema planu i ne bude većih problema, novih osam kilometara autoceste bit će u funkciji na ljeto 2022. godine
Nivelacija
Posts: 5366
Joined: 24/08/2018 23:15
Location: Travnik

#19688 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Nivelacija »

RJ57 wrote: 14/10/2020 10:16 http://www.federalna.ba/bhs/vijest/3370 ... IA_YEGVVvc

tekst je ok, ali onda na kraju ide gnjusna laž: “ukoliko bude sve teklo prema planu i ne bude većih problema, novih osam kilometara autoceste bit će u funkciji na ljeto 2022. godine
Nije laz, kraj ove dionice je 15 metara udaljen od m17 i logicno da ce spojiti privremenim spojem odmah po zavrsetku 2022 godine.
RJ57
Posts: 5122
Joined: 10/04/2017 15:12

#19689 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by RJ57 »

Nivelacija wrote: 15/10/2020 16:07
RJ57 wrote: 14/10/2020 10:16 http://www.federalna.ba/bhs/vijest/3370 ... IA_YEGVVvc

tekst je ok, ali onda na kraju ide gnjusna laž: “ukoliko bude sve teklo prema planu i ne bude većih problema, novih osam kilometara autoceste bit će u funkciji na ljeto 2022. godine
Nije laz, kraj ove dionice je 15 metara udaljen od m17 i logicno da ce spojiti privremenim spojem odmah po zavrsetku 2022 godine.
15m uvis. vidjećemo.
username_here
Posts: 701
Joined: 03/04/2019 18:05

#19690 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by username_here »

https://avaz.ba/bih/eu-bih/602380/satle ... -korupcije

Pozvao ih na raport ko djecicu hahaha, znaci jos samo 27 godina da sacekamo pa se fino provozati ko ljudi :)

https://www.klix.ba/biznis/sattler-orga ... /201015137
User avatar
Bumerang
Posts: 1680
Joined: 27/06/2003 00:00

#19691 Re: BiH. Entitet Federacija BiH Izgradnja Autoputeva i Ekologija

Post by Bumerang »

Image


SARAJEVO POSTAJE VELIKO GRADILIŠTE: U toku je rušenje objekta na ulazu u tunel “Kobilja Glava”, gradnja Prve transverzale počinje...

S obzirom na to da će gradnja prve dionice Prve transverzale, koja prolazi kroz ulicu Halida Kajtaza, od raskrsnice s Kranjčevićevom do raskrsnice s Tešanjskom, započeti do 23. oktobra, u prvoj fazi izvođenja radova neće biti potrebe za alternativnim saobraćajnim pravcima.

Ekonomija

Prije 11h

Image

Ovo je konstatovano na redovnom koordinacijskom sastanku predstavnika nadležnih institucija Kantona, Grada i općina, kojim je predsjedavao premijer Kantona Sarajevo Mario Nenadić.

Po riječima projekt menadžera projekta Prve transverzale Direkcije za puteve KS Satka Filipovića, u prvoj fazi gradnje radit će se samo desna strana kolovoza, te će se dionicom puta od ulice Halida Kajtaza do samog ulaska u tunel saobraćaj moći nesmetano odvijati.

Na sastanku je poseban akcent stavljen i na dopunu projekta budućeg nadvožnjaka kod hotela “Grand”, kojim bi se projektovao spoj Prve transverzale s Gradskom brzom cestom.

Image

S tim u vezi, Filipović je informisao prisutne kako je dan ranije s kantonalnim ministrima Kapidžićem, Kalemom te direktorom Kovačem na sastanku sa predstavnicima Javnog preduzeća Ceste Federacije BiH dogovoreno da se u najkraćem roku pokrene inicijativa prema Vladi Federacije Bosne i Hercegovine i za hitno projektovanje Gradske brze ceste od Pofalića do Građevinskog fakulteta, a sve s ciljem njenog usklađivanja sa projektom Prve transverzale.

Potrebna funkcionalna rješenja
Tim povodom, premijer Nenadić je najavio naredne sedmice sastanak s predstavnicima Vlade Federacije, kako bi se pokrenulo i što hitnije projektovanje pomenutog nadvožnjaka.

– Kontinuitet radova je neophodno održati i unaprijediti. Treba učiniti sve da se pronađu brza i funkcionalna rješenja za spojeve saobraćajnica, jer je Prva transverzala od posebnog značaja za građane i razvoj Kantona Sarajevo – poručio je premijer Nenadić.

Dodao je kako su trenutni procesi otkočeni, ali se s gradnjom nastavlja, zbog čega je potrebno sve naredne korake ubrzati, uz preciznu analizu svih eventualnih problema koji su postojali i na prvom dijelu Prve transverzale, od imovinsko – pravnih problema, izmještanja instalacija i drugih.

Dogovoreno je da Općina Centar dostavi Direkciji za puteve plan prve transverzale u digitalnoj formi, kako bi se za sve naredne dionice mogli unaprijed poduzeti svi potrebni koraci i time ubrzao kompletan proces.

Probijanje tunela Kobilja Glava
Ministar saobraćaja KS Adi Kalem je naveo da je vrlo važno da se vodi računa i o organizaciji budućeg gradilišta, kako se ne bi pojavili eventualni problemi na terenu, što nikome nije u interesu.

U toku je rušenje objekta na ulaznom portalu u tunel “Kobilja Glava”. Uskoro će biti uklonjen i još jedan objekt u ulici Braće Begić, kao i onaj u ulici Halida Kajtaza 26, čime će biti okončano rušenje svih objekata iza „kasarne“, najavljeno je.

Naglašeno je i da će se do naredne srijede pripremiti detaljni izvještaji i planovi o svim budućim koracima.

https://www.slobodna-bosna.ba/vijest/17 ... hinje.html
Last edited by Bumerang on 22/03/2023 18:25, edited 1 time in total.
User avatar
Bumerang
Posts: 1680
Joined: 27/06/2003 00:00

#19692 Re: BiH. Entitet Federacija BiH Izgradnja Autoputeva i Ekologija

Post by Bumerang »

Image


DIREKTOR AUTOPUTEVA RS-a IMA POJAŠNJENJE: Zašto se sporije grade putevi u FBiH...

Tunel Ivan, koji je u sklopu Koridora Vc, počeo je da se gradi sredinom godine, a završetak radova trebao bi da se dogodi krajem 2022. godine. Posjetio ga je Johann Sattler, šef Delegacije EU, upravo zbog toga što je EU mnogo novca donirala BiH kako bi se konačno izgradio Koridor Vc

Ekonomija

Prije 2h Prije 29 min

Image

Evropska unija je Bosni i Hercegovini do sada dala veliki novac kako bi se izgradio Koridor Vc. U avgustu se navršilo 20 godina od kada je počela gradnja Koridora. Od 334 km, kolika je dužina Koridora Vc, koji treba spojiti sjever sa jugom zemlje, tek trećina se izgradila. Oni koji su dali najviše novca negoduju zbog sporosti, oni koji grade poručuju, brže ne može.

Na posljednjem sastanku direktora Autocesta i Autoputeva FBiH i Republike Srpske, dogovorena je gradnja tunela na Koridoru Vc koji će po prvi put spojiti Koridor u oba entiteta. Početak gradnje je planiran za deset mjeseci. Nadležni poručuju da hvataju zamajac. U Federaciji BiH, ako ne bude problema, 25. novembra otvoriće se novih 11 km Koridora kod Zenice. Dionica Počitelj, važna da spoji Mostar sa krajnjim jugom. Uskoro i svečanost na ovoj dionici.

"U srijedu imamo obilježavanje probijanja tunela kao najvećeg objekta na tom lotu. Znači posao ide", kaže Adnan Terzić, direktor Autocesta FBiH.

U Republici Srpskoj i dalje je pitanje autoputa koji će spojiti Banjaluku i Prijedor. Koncesioni ugovor potpisan u decembru 2018. Rokovi su se probijali iz raznih razloga, ali se očekuje da će početak gradnje biti na mikrolokacijama početi možda i naredne godine. Veći zalogaj je izgradnja autoceste koji treba da spoji Banjaluku sa Bijeljinom. Do Doboja je autoput završen. Sada treba izgraditi dio od 35 km Koridora Vc prema Vukosavlju. Nakon toga, treba se početi gradnja autoputa koji treba da vodi preko Brčkog i Bijeljine, dalje do granice sa Srbijom. Ali je nezahvalno govoriti o godini početka gradnje.

"Prva faza je ta predkvalifikacija koja je sada u toku. Druga faza će biti takmičarski dijalog i pregovori o tehničkim i finansijskim uslovima eventualnog ugovora. Treća faza će biti poziv za dostavljanje konačne ponude, gdje će se vrijednovati cijena izgradnje i uslovi finansiranja", ističe Dušan Topić, direktor Autoputeva Republike Srpske.

Tunel Ivan, koji je u sklopu Koridora Vc, počeo je da se gradi sredinom godine, a završetak radova trebao bi da se dogodi krajem 2022. godine. Posjetio ga je Johann Sattler, šef Delegacije EU, upravo zbog toga što je EU mnogo novca donirala BiH kako bi se konačno izgradio Koridor Vc

Sattler je juče imao razgovor i sa entitetskim premijerima i predsjedavajućim Savjeta ministara. Kaže, zaostajemo sa susjedima koji su mnogo više izgradili u posljednjih dvadeset godina u odnosu na BiH

novcem od poreza EU da bi uspostavili koncekciju BiH sa EU. Da li sam zadovoljan sa progresom, da budem iskren posljednjih deset godina sve izgleda sporo, zato moramo "Evropska Unija je investirala mnogo novca u ovaj koridor, to je više od 4 milijarde eura, 200 miliona grant sredstava. Mi finansiramo u grantove, ubrzati izgradnju", jasan je Sattler.

No, nadležni kažu kako ništa ne ide sporo, već sve u predviđenom roku. Početak jeste bio spor, ali sada sve ide ustaljenom dinamikom. Adnan Terzić je zadovoljan, a njegov kolega iz Republike Srpske ima objašnjenje zašto ne ide brže u FBiH koja gradi 280 km Koridora.

"Ja ne znam otkud vama ideja da su radovi spori. Postoje standardi koji se primjenjuju u gradnji. I nešto za šta treba 30 mjeseci, ne može se uraditi za 15", tvrdi Terzić.

"Kolege iz FBiH imaju mnogo više posla, težeg terena koji treba da se savlada na Koridoru Vc. Imaju mnogo tunela sa prelaska iz Bosne u Hercegovinu. Kod nas je to prilično jednostavna trasa. Mislim da nemamo problema. Pitanje je samo dinamike finansiranja i nekih prioriteta", dodaje Topić.

No gledajući na susjedstvo, što konstatuje i prvi čovjek EU u BiH, naša zemlja zaostaje. Poručuje, mora se graditi brže. Novac nije problem jer je EU pripremila novu pomoć za Zapadni Balkan, a dobar dio tog kolača od devet milijardi eura pripašće BiH. Samo taj novac treba pametno i brzo iskoristiti.

https://www.slobodna-bosna.ba/vijest/17 ... _fbih.html
Last edited by Bumerang on 22/03/2023 18:20, edited 1 time in total.
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#19693 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#19694 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

Izgradnja Zeničke obilaznice [Klopče - Donja Gračanica] - 01. 10. 2020.

Image

Image
User avatar
Porodice Foht
Posts: 3719
Joined: 14/01/2019 04:56

#19695 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Porodice Foht »

https://uploads.tapatalk-cdn.com/202010 ... 1fdd0d.jpg

Kad Johann Sattler trazi da budu veci lotovi, brze procedure i manje korupcije vlasti BiH, tek tada bi se neki slozili ovdje a inace brane kako eto ne mozemo mi kao u RS graditi autocestu po 30 km u komadu. :twisted:
User avatar
holowey
Posts: 10856
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Славим нерадну недјељу и повећање минималца

#19696 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by holowey »

jbg, po lotu se cvakne 100k-200k, ne moze vise da ne bi bilo ofirno...pa je bolje 10 manjih lotova nego tri veca...
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#19697 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

Kod Vranduka se grade vijadukti preko rijeke Bosne kao dio autoputa pored Zenice
Image

Trasa autoceste poddionica Vranduk - Ponirak je dio dionice Poprikuše - Zenica sjever (Donja Gračanica) koja se na sjeveru nastavlja na poddionicu Nemila - Vranduk i na jugu na poddionicu Ponirak - Vraca.

Ukupna dužina ove dionice prema projektu iznosi 5,3 kilometra, a na trasi se grade mostovi Vranduk 1 i Vranduk 2 koji se izvode tehnologijom konzolne gradnje i tunel Vranduk te tri manja vijadukta. Specifičnost trase je tlocrtno i visinski razdvojen lijevi i desni kolnik autoceste zbog činjenice da se autocesta proteže kroz veoma strme padine.

Autocesta se nalazi u većem dijelu u zasjeku, zbog čega je isprojektovan značajan broj visokih potpornih zidova koji će se raditi tehnologijom armirane zemlje.

Ekipa portala Klix.ba danas je posjetila ovu dionicu, a prema posljednjim informacijama na dva sektora su završeni geodetski radovi, a u toku su radovi na gradnji vijadukta i mostova koji će spajati desnu i lijevu obalu rijeke Bosne.

Ugovor o izgradnji autoceste na Koridoru 5C dionice Poprikuše - Zenica sjever (Donja Gračanica), poddionica Vranduk - Ponirak, potpisan je 15. maja 2019. godine, a izvođač radova je konzorcij Azvirt L.L.C (Azerbejdžan) i Hering d.d. Široki Brijeg (BiH).

Vrijednost Ugovora za izgradnju poddionice Vranduk - Ponirak je 76.592.799 eura s PDV-om, a sredstva su osigurana putem OPEC Fonda za međunarodni razvoj (OFID).

Radovi su počeli 19. augusta prošle godine, a rok za završetak radova je 24 mjeseca.
Image

Image

Image

Image

Image
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#19698 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#19699 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

Za dionicu pored Tešnja 340 miliona eura
Vlada FBiH danas je podržala inicijativu da kreditnim zaduženjem kod Evropske investicijske banke (EIB) budu osigurana sredstva za izgradnju dionice autoceste Poprikuše – Medakovo na Koridoru Vc u iznosu do 340.000.000 eura. Također, prihvatila je informaciju o kreditu EIB-a, kao osnovi za vođenje pregovora.

Image

Zaduženi su Federalno ministarstvo finansija, Federalno ministarstvo prometa i komunikacija i JP Autoceste FBiH d.o.o. Mostar zadužila da u tim za pregovore o kreditu imenuju ovlaštene predstavnike.

Konačna odluka o zaduženju bit će donijeta po okončanju pregovora sa EIB-om, s kojom će biti utvrđeni konačni uvjeti kreditnog zaduženja. Krajnji dužnik po ovom kreditnom zaduženju su Autoceste FBiH.

Federalno ministarstvo finansija će Vladi Federacije BiH podnijeti informaciju o pregovorima i tekst usaglašenog Ugovora između Bosne i Hercegovine i EIB-a, a današnje zaključke će dostaviti Ministarstvu finansija i trezora BiH radi provođenja dalje procedure u vezi s kreditnim zaduženjem.

Dionica Poprikuše – Medakovo duga je 35 kilometara, a ukupna procijenjena vrijednost izgradnje inadzora nad izgradnjom je 362 miliona eura. Dionica se sastoji od dva dijela i to Medakovo – Ozimice i Ozimice – Poprikuše. Na ovoj trasi je i tunel dužine 1.800 metara te dvostrana odmorišta Tugovo i Galovac.

Sekcija od Ozimica do Tatarbudžaka je u koridoru trase koju je prethodno usvojila lokalna zajednica. Od Tatarbudžaka se trasa spušta na područje naselja Šećin Han između koridora trase magistralne ceste i željeznice, s jedne, te korita rijeke Bosne, s druge strane. Dalje, trasa uglavnom ide tim koridorom do početka naredne dionice Poprikuše – Zenica sjever. Trasa dodiruje naselja Varišište, Šećin Han, Brezovo Polje i u Golubinji završava. Na samom spoju dionica predviđena je petlja Poprikuše.

Na ovoj trasi je predviđeno 10 mostova dužina od 35 metara do najdužeg od 406 metara. Uglavnom su veći i zahtjevniji objekti projektovani preko korita rijeke Bosne, magistralne ceste i željezničke pruge. Trasa uključuje i četiri tunela dužina od 225 do 770 metara, te jedno odmorište.

Izgradnjom ove dionice Tešanj kao industrijski kraj će izaći na autoput.
Biznis Info
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#19700 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

Pogledajte hercegovački autoput iz zraka, obavljeno probno postavljanje asfalta


Dionica hercegovačkog autoputa između buduće petlje i mosta Počitelj i sela Hodbina kod Bune gradi se od maja 2018. godine. Kompanija Hering objavila je video snimljen dronom, a koji prikazuje cjelokupnu saobraćajnicu od početka do kraja.

Poddionica Buna – Počitelj je duga 7,2 km i dio je dionice autoceste na Koridoru 5c Mostar jug – Počitelj. Poddionica je locirana na geološki izuzetno povoljnom, relativno ravnom terenu. Počinje na oko 4 km južno od sela Hodbina. Trasa autoputa je položena tako da ne presijeca gušće naseljena područja, nego prolazi iznad kanjona rijeke Neretve u blizini nekoliko naseljenih mjesta i završava neposredno ispred petlje Počitelj. Trasa uključuje dva natputnjaka, jedan potputnjak i dva prolaza za životinje, kao i izgradnju dvostranog odmorišta Rotimski potok.

Dionica Buna - Počitelj dugačka je 7,2 kilometra, a karakterišu je relativna ravnica i krš, koštala je oko 32 miliona eura i za njenu funkcionalnost potreban je most Počitelj koji je trenutno u izgradnji.



Iako je gradnja trebala trajati 18 mjeseci, odnosno do juna 2020. godine, rokovi su evidentno probijeni. Ipak, krajem septembra obavljeno je probno postavljanje asfalta koje je svojevrsna najava početka posljednje faze radova.

Trasa počinje na oko četiri kilometra južno od sela Hodbine i ne presijeca gušće naseljena područja nego prolazi iznad kanjona Neretve u blizini nekoliko naseljenih mjesta i završava neposredno ispred petlje Počitelj, pojašnjeno je iz Autocesta FBiH.

Ugovor koji je Hering potpisao u maju 2018. godine s JP Autoceste FBiH vrijedan je 25,7 miliona eura, a sredstva su osigurana putem Evropske banke za obnovu i razvoj, a nadzor nad gradnjom vrši kompanija Aecom S.L.U. iz Španije.
Klix
Post Reply