Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
last mohicans
Posts: 18285
Joined: 09/08/2012 23:19

#19651 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by last mohicans »

Znači da moze brze, itekako. Sve je u radnoj snazi i kapacitetima. Od početka je više dionica trebalo davati Kinezima i Turcima. Kad ne mozes brzom dinamikom, skloni se, ima ko moze.
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#19652 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

last mohicans wrote: 07/10/2020 16:50 Znači da moze brze, itekako. Sve je u radnoj snazi i kapacitetima. Od početka je više dionica trebalo davati Kinezima i Turcima. Kad ne mozes brzom dinamikom, skloni se, ima ko moze.
Nedvojbeno je da rade brže, čak i tamo gdje je težak teren poput dionice Vlakovo - Tarčin, ali je istina i da štede na materijalu kao i izvedbi, najviše popravljanja je upravo ostalo iza Turaka.

Kineze ne mogu komentarisati jer ovo im je svakako prvi posao u našoj zemlji i za sada su odlični. Na ovom potezu oko Zenice, mislim da bi i jedni i drugi svakako naišli na probleme.

Turci su već isprojektovali sebi ovu dionicu Donja Gračanica - Vraca, pa su tunel Vraca sa 350 metara produžili na 1 kilometar dužine, upravo da ih stabilizacija kosina ne bi zezala kao što je Hering i Euro - Asfalt na dvije prethodne dionice.
last mohicans
Posts: 18285
Joined: 09/08/2012 23:19

#19653 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by last mohicans »

So What! wrote: 07/10/2020 18:46
last mohicans wrote: 07/10/2020 16:50 Znači da moze brze, itekako. Sve je u radnoj snazi i kapacitetima. Od početka je više dionica trebalo davati Kinezima i Turcima. Kad ne mozes brzom dinamikom, skloni se, ima ko moze.
Nedvojbeno je da rade brže, čak i tamo gdje je težak teren poput dionice Vlakovo - Tarčin, ali je istina i da štede na materijalu kao i izvedbi, najviše popravljanja je upravo ostalo iza Turaka.

Kineze ne mogu komentarisati jer ovo im je svakako prvi posao u našoj zemlji i za sada su odlični. Na ovom potezu oko Zenice, mislim da bi i jedni i drugi svakako naišli na probleme.

Turci su već isprojektovali sebi ovu dionicu Donja Gračanica - Vraca, pa su tunel Vraca sa 350 metara produžili na 1 kilometar dužine, upravo da ih stabilizacija kosina ne bi zezala kao što je Hering i Euro - Asfalt na dvije prethodne dionice.
Pametno u vezi tog tunela, nije sveto slovo da se ne moze promijeniti. Ti vjerovatno znas koliko treba love i truda da se te kosine stabilizuju, onda kad uporedis s tunelom, ako ces se manje zajebavati, radije kopaj dublje tunel, pa nek je i skuplje.
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#19654 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

last mohicans wrote: 07/10/2020 19:31Pametno u vezi tog tunela, nije sveto slovo da se ne moze promijeniti. Ti vjerovatno znas koliko treba love i truda da se te kosine stabilizuju, onda kad uporedis s tunelom, ako ces se manje zajebavati, radije kopaj dublje tunel, pa nek je i skuplje.
Tuneli su skuplje rješenje, ali daleko stabilnije, s tim da treba uzeti u obzir da tuneli usporavaju dionice, dakle maksimalna dozvoljena brzina u tunelu je 100 km/h dok na otvorenoj trasi varira od 100 do 130 km/h.

Evo imali smo priliku vidjeti šta kosine rade oko Zenice i kakav je to haos bio. Nadam se da će Zenica biti primjer za ubuduće, kako se ne treba raditi, to jeste, projektovati trasa, jer imam osjećaj da bi solucija sa više dužih tunela bila brža nego sve ovo do sada.

Također je primjetno na dionici Ponirak - Vranduk, na mjestima gdje je prema idejnom projektu predviđena duboka kosina sada idu tuneli, pa ćemo između vijadukta Crni Potok i vijadukta Koprivna 1 imati tunel umjesto kosine, a nije isključeno da će se i na nekim drugim mjestima na ovoj dionici isto uraditi.

Image

Image
almirkoba
Posts: 94
Joined: 07/12/2016 11:47

#19655 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by almirkoba »

Tuzlu i veći dio Tk najlakše tj najjeftinije izvući iz saobraćajne izolacije je veza preko doboja, ova planirana putanja preko žepča sadrži toliko skupih objekata da se to neće početi graditi ni za 10g

Dionica prema doboju tz-doboj od 1h spustit na realnih 30min bez skupih tunela, vijaduk, pa skoro da nema ozbiljne rijeke velikog mosta itd a u međuvremenu dok se ova dionica izgradi taj dio autoputa će vjerovatno biti izgrađen i spojena zenica sa dobojem.

Možda je opcija preko žepča iz meni nepoznatog razloga bolja opcija ali je preskupo imam osjećaj da je odnos 1000mil vs 350mil
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#19656 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by spreca »

U kakvim sve uslovima i na kakvim terenima neki rade a nasim sve smeta,smeta brdo,smeta ravnica....samo capaju lovu i besposlicare

doktor78
Posts: 3950
Joined: 14/09/2006 11:02

#19657 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by doktor78 »

almirkoba wrote: 07/10/2020 20:32 Tuzlu i veći dio Tk najlakše tj najjeftinije izvući iz saobraćajne izolacije je veza preko doboja, ova planirana putanja preko žepča sadrži toliko skupih objekata da se to neće početi graditi ni za 10g

Dionica prema doboju tz-doboj od 1h spustit na realnih 30min bez skupih tunela, vijaduk, pa skoro da nema ozbiljne rijeke velikog mosta itd a u međuvremenu dok se ova dionica izgradi taj dio autoputa će vjerovatno biti izgrađen i spojena zenica sa dobojem.

Možda je opcija preko žepča iz meni nepoznatog razloga bolja opcija ali je preskupo imam osjećaj da je odnos 1000mil vs 350mil
Jedino nova dionica, postojeća je toliko opterećena da je to katastrofa.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#19658 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Alfons Kauders »

doktor78 wrote: 08/10/2020 08:56
Jedino nova dionica, postojeća je toliko opterećena da je to katastrofa.
Naravno, osim par mjesta poput Tuzla-Lukavac, sve bi morala biti nova dionica koja bi zaobišla naselja. Nešto poput onog što se planira za Šićki - Đurđevik - kao zaobilaznica svih naselja duž postojećeg puta.

Baš me zanima koliko bi to koštalo kao 2x2 brza cesta. Nema velikih rijeka, mostova, vijadukta, tunela. Ne bi trebala biti neka ogromna cifra po kilometru.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#19659 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Alfons Kauders »

Dope_Man wrote: 07/10/2020 12:16
Alfons Kauders wrote: 07/10/2020 12:01
Tehnički neizvodivo radi terena (Nišića). Ogromne razlike u visini na par mjesta, jednostavno preteško za izgraditi autoput - možda je teoretski moguće ali bi koštalo kao da je od suhog zlata.
A besmisleno i zamisljati da bi ''davno bila spojena'' kad vidimo da su jedva dogurali do Zenice za ovih 20 godina. Da se gradilo prema Tuzli, ne bi jos ni u Olovo mogli autoputem, a kamoli dalje.
Da, a radi nivelete vjerovatno ne bi ni moglo preko Olova... :D

Malo nervira ta manija oko brzih cesta i autocesta. Ne mora sve biti brza cesta ili autoput, imamo mi manjih naselja i regija koje valja povezati. Modernizovana magistrala s trakama za preticanje na par uspona (Nišići npr), par novih tunela oko Kladnja i Stupara, eventualno na Nišićima da se zaobiđu Dolovi i uštedi par kilometara i to je to.

U biti, tunel sjeverno od Kladnja bi bio kao Karaula, oko kilometar dug, a ostali vjerovatno ni pola kilometra. Trebalo bi uraditi treću traku na nekih 15tak kilometara oko Nišića i Stupara i ćao. Put bi se se skratio za skoro 10 kilometara i barem 20 minuta, ako ne i više. Ne bi bilo jeftino, ali bi koštalo kao desetak kilometara autoputa. Možda i manje.
Seyfo
Posts: 4540
Joined: 23/08/2011 14:12

#19660 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Seyfo »

Razmišlja li iko o tome da kamioni često izbjegavaju autocestu da ne bi plaćali skupe putarine,jer im gazde tako kažu?
Npr.slučajno znam od ljudi koji žive uz cestu prema Kiseljaku da je frekvencija kamiona koji tuda idu za srednju Bosnu,Travnik i dalje, mnogo povećana od kako je napravljena autocesta do Zenice, jer im je tuda jeftinije. Naravno, niko ne može natjerati nekog da se vozi autocestom i plaća putarinu, ali zato želim naglasiti da je bolje i jeftinije raditi brze ceste ili proširenje postojećih na putu Sarajevo -Tuzla, Lašva - Travnik i drugim visoko frekventnim i bitnim a da nisu dio planiranih autocesta.
Čak možda i dijelove tih cesta koji su kritični, ne čitavu dionicu; npr za Tuzlu, od Sarajeva do Olova je donekle i bolji put sa ravnim dionicama gdje se na par mjesta i može nekako preteći, ali dalje prema Kladnju (osim onog novog dijela sa tunelom) bi trebalo ubaciti po još jednu traku uzbrdo, što bi sigurno bilo lakše i isplativije raditi nego bilo šta drugo, kao i dalje od Kladnja prema Tuzli na strmim dijelovima.
Nivelacija
Posts: 5366
Joined: 24/08/2018 23:15
Location: Travnik

#19661 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Nivelacija »

Ide obustava radova u Vranduku, autoceste ne placaju izvodjace radova.
Seyfo
Posts: 4540
Joined: 23/08/2011 14:12

#19662 Re: AP Koridor 5c BiH - Ko je kriv sto jos nije izgrađen?

Post by Seyfo »

Ova tema dođe kao neka pljuvačnica. Pa da malo i ja.
Koridor Vc nije izgrađen zbog pljačke, kriminala, lobija, različitih interesa (nekom je bitnije samo da zajebe one anamo, bez obzira kako je njima), nesposobnosti, neznanja, ne miješanja struke u bilo kakve odluke, i tako dalje i tako gore.
Izbori su već sad kompromitovani maksimalno, mjesec dana prije. Svaki dan u novinama se utvrđuju novi fiktivni glasači, mrtvi, zloupotrijebljeni, prodani. CIk je takođe nepouzdan i kompromitovan. Glasački odbori su sve samo ne pouzdani za ono za šta su izabrani.Kada izbori prođu, siguran sam da će samo pobjednici biti zadovoljni i kleti se u regularnost istih. Hiljade onih koji su dobili pare da kompromituju izbore će šutjeti.
tec
Posts: 1084
Joined: 15/12/2011 15:25

#19663 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by tec »

Nivelacija wrote: 08/10/2020 10:33 Ide obustava radova u Vranduku, autoceste ne placaju izvodjace radova.
Ne plača Opec fond ali prema njima ne plača jer se izvođač ne pridržava ugovorenoga plana. Sad tko je u pravu to je druga priča.
User avatar
Dope_Man
Posts: 8021
Joined: 03/06/2016 16:31

#19664 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Dope_Man »

Seyfo wrote: 08/10/2020 10:26 Razmišlja li iko o tome da kamioni često izbjegavaju autocestu da ne bi plaćali skupe putarine,jer im gazde tako kažu?
Npr.slučajno znam od ljudi koji žive uz cestu prema Kiseljaku da je frekvencija kamiona koji tuda idu za srednju Bosnu,Travnik i dalje, mnogo povećana od kako je napravljena autocesta do Zenice, jer im je tuda jeftinije. Naravno, niko ne može natjerati nekog da se vozi autocestom i plaća putarinu, ali zato želim naglasiti da je bolje i jeftinije raditi brze ceste ili proširenje postojećih na putu Sarajevo -Tuzla, Lašva - Travnik i drugim visoko frekventnim i bitnim a da nisu dio planiranih autocesta.
Čak možda i dijelove tih cesta koji su kritični, ne čitavu dionicu; npr za Tuzlu, od Sarajeva do Olova je donekle i bolji put sa ravnim dionicama gdje se na par mjesta i može nekako preteći, ali dalje prema Kladnju (osim onog novog dijela sa tunelom) bi trebalo ubaciti po još jednu traku uzbrdo, što bi sigurno bilo lakše i isplativije raditi nego bilo šta drugo, kao i dalje od Kladnja prema Tuzli na strmim dijelovima.
Naravno da ima i toga koliko hoces. Neki ovdje misle svi su pohitali na AP, a realnost je da je ovo BiH. Em su AP skupi i nemaju opciju vinjeta koja bi olaksala onima koji stalno trebaju da ih koriste poput prevoznika, em je domacem prevozniku vazno samo da ima sto manji trosak. Dakle idi na magistralu, lokalnu cestu, al ne placaj putarinu. I takvih je dosta, nisu rijetki izuzeci.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#19665 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Alfons Kauders »

Seyfo wrote: 08/10/2020 10:26 Razmišlja li iko o tome da kamioni često izbjegavaju autocestu da ne bi plaćali skupe putarine,jer im gazde tako kažu?
Npr.slučajno znam od ljudi koji žive uz cestu prema Kiseljaku da je frekvencija kamiona koji tuda idu za srednju Bosnu,Travnik i dalje, mnogo povećana od kako je napravljena autocesta do Zenice, jer im je tuda jeftinije. Naravno, niko ne može natjerati nekog da se vozi autocestom i plaća putarinu, ali zato želim naglasiti da je bolje i jeftinije raditi brze ceste ili proširenje postojećih na putu Sarajevo -Tuzla, Lašva - Travnik i drugim visoko frekventnim i bitnim a da nisu dio planiranih autocesta.
Čak možda i dijelove tih cesta koji su kritični, ne čitavu dionicu; npr za Tuzlu, od Sarajeva do Olova je donekle i bolji put sa ravnim dionicama gdje se na par mjesta i može nekako preteći, ali dalje prema Kladnju (osim onog novog dijela sa tunelom) bi trebalo ubaciti po još jednu traku uzbrdo, što bi sigurno bilo lakše i isplativije raditi nego bilo šta drugo, kao i dalje od Kladnja prema Tuzli na strmim dijelovima.
To je i u Hrvatskoj godinama bio problem, a i sad je. Neke dionice autoputa su jako privlačne i za kamione, a na drugim im se više isplati sići na magistralu. Kad imaš nedovršenu mrežu puteva, problem je samo veći. Eto ti piče preko Kiseljaka jer uštede par desetina kilometara do Viteza ili Travnika. Pitanje je da li bi ih manje išlo na Kiseljak da je do Travnika urađena brza cesta? Možda oni koji dolaze s juga nastave preko Kiseljaka, a oni koji dolaze iz pravca Sarajeva sve više krenu na Vc i brzu cestu dolinom Lašve.

Isto smo pisali za Tuzla - Žepče. Za obično putničko vozilo, putarina u oba smjera bi iznosila35KM-40KM. To nije puno za mene koji bi dvaput godišnje otišao na more. Ali za kamion od 3.5t putarina bi bila preko 160KM, plus veći trošak goriva, dakle više od 200KM razlike spram vožnje magistralom. Teško je to uklopiti u cijenu transporta većine roba. Ukupan trošak goriva i vozača na staroj magistrali ne bi izašao na 200KM, a autoput bi koštao barem duplo više. Ako na kamionu robe neko nakon troškova ostvari 1000KM-2000KM razlike u cijeni, dodatnih 200KM ili čak 250KM troška je jako puno.

EDIT: Baš me zanima koliko kamiona ne bi koristilo tunel ispod Prenja? Vjerovatno bi svi pičili tuda jer bi ušteda vremena i goriva bila ogromna, dosta veća od troška putarine.
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#19666 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

spreca wrote: 08/10/2020 08:41 U kakvim sve uslovima i na kakvim terenima neki rade a nasim sve smeta,smeta brdo,smeta ravnica....samo capaju lovu i besposlicare

Ima naravno, evo Norveška hoće da pravi autoput koji će biti vrijedan 47 mlijardi dolara, a objekti sa trase će hladno moći na listu svjetskih čuda.

Sve je moguće napraviti kada imaš novca, recimo Avaz Twist Tower ili Bosmal i danas izgledaju kao svemirski brodovi koji su sletili usred Sarajeva, jer su i njihovi vlasnici imali novca te su ih baš u Sarajevu odlučili napraviti, a mogli su negdje drugo.

Na nekim stranim forumima koji su vezani za izgradnju, na vijest da će BiH graditi tunel od preko 10 kilometara, većina se ibretila, kako će ovako siromašna država moći to da podnese.

Dakle nije pitanje, je li moguće, moguće je svašta nešto, tuneli ispod mora, mostovi preko zaljeva, autoputevi kroz Himalaje, izmještanje rijeka i jezera, samo je pitanje koliki je to prioritet interesnoj skupini i da li ima novca za isto.

Seyfo
Posts: 4540
Joined: 23/08/2011 14:12

#19667 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Seyfo »

Sa tim cinjenicama o kamionskom prevozu samo pokusavam poentirati na ocito,da se ovi sto donose odluke bar malo "spuste" na zemlju a ne da im je kao uvijek glava u oblacima. Isto tako sam na ovoj temi ukazivao da mnoga privatna vozila izbjegavaju voziti AC Vlakovo Tarcin i obratno jer ne dobiju mnogo na vremenu a moraju praviti velike krugove prilikom ulaska i izlaska; toliko ih je da prave guzvu na staroj cesti M17. Medjutim,da se u prioritet gradnje AC stavi dio od Tarcina do Konjica,tacnije Ovcara,mnogi bi radije izbjegli voznju uz i niz planinu Ivan i isli autoputem,pa se ne bi iskljucivali u Tarcinu nego produzili sve do Sarajeva. Hocu reci,postojeci dio AC bi se vise koristio i naplacivao.
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#19668 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

Seyfo wrote: 08/10/2020 11:43 Sa tim cinjenicama o kamionskom prevozu samo pokusavam poentirati na ocito,da se ovi sto donose odluke bar malo "spuste" na zemlju a ne da im je kao uvijek glava u oblacima. Isto tako sam na ovoj temi ukazivao da mnoga privatna vozila izbjegavaju voziti AC Vlakovo Tarcin i obratno jer ne dobiju mnogo na vremenu a moraju praviti velike krugove prilikom ulaska i izlaska; toliko ih je da prave guzvu na staroj cesti M17. Medjutim,da se u prioritet gradnje AC stavi dio od Tarcina do Konjica,tacnije Ovcara,mnogi bi radije izbjegli voznju uz i niz planinu Ivan i isli autoputem,pa se ne bi iskljucivali u Tarcinu nego produzili sve do Sarajeva. Hocu reci,postojeci dio AC bi se vise koristio i naplacivao.
Sa novom dionicom do iza Ivana, mislim da će korištenje autoputa znatno porasti, jer preskakanje prijevoja Ivan je ipak značajnija promjena.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#19669 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Alfons Kauders »

So What! wrote: 08/10/2020 12:00
Seyfo wrote: 08/10/2020 11:43 Sa tim cinjenicama o kamionskom prevozu samo pokusavam poentirati na ocito,da se ovi sto donose odluke bar malo "spuste" na zemlju a ne da im je kao uvijek glava u oblacima. Isto tako sam na ovoj temi ukazivao da mnoga privatna vozila izbjegavaju voziti AC Vlakovo Tarcin i obratno jer ne dobiju mnogo na vremenu a moraju praviti velike krugove prilikom ulaska i izlaska; toliko ih je da prave guzvu na staroj cesti M17. Medjutim,da se u prioritet gradnje AC stavi dio od Tarcina do Konjica,tacnije Ovcara,mnogi bi radije izbjegli voznju uz i niz planinu Ivan i isli autoputem,pa se ne bi iskljucivali u Tarcinu nego produzili sve do Sarajeva. Hocu reci,postojeci dio AC bi se vise koristio i naplacivao.
Sa novom dionicom do iza Ivana, mislim da će korištenje autoputa znatno porasti, jer preskakanje prijevoja Ivan je ipak značajnija promjena.
Slažem se, naročito zbog besplatne Sarajevske Zaobilaznice. Malo će se kome isplatiti Ivan i magistrala do Mostarskog radi relativno male uštede na putarini.
mahalik
Posts: 2009
Joined: 12/09/2009 16:48

#19670 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by mahalik »

Vi ste meni bas slatki
Autoceste FBiH već godinama najavljuju ono malo ceste od Vlakova do Mostarskog raskršća koje još nije ni početo graditi a vi maštate o megalomanskom projektu epskih razmjera
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#19671 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

mahalik wrote: 08/10/2020 12:54 Vi ste meni bas slatki
Autoceste FBiH već godinama najavljuju ono malo ceste od Vlakova do Mostarskog raskršća koje još nije ni početo graditi a vi maštate o megalomanskom projektu epskih razmjera
A o čemu mi to konkretno maštamo ...

Tu dionicu može izgraditi i neka lokalna građevinska kompanija, ista je opstruirana prvo od Senaida Memića, a zatim je tender obaran dva puta, dok ishod trećeg tendera ne znamo.

Taj Lot 3b Sarajevske obialznice o kojem pričaš je ujedno i njegov najmanje složen dio, dok su ostali izgrađeni, pa tako da ne vidim tu problemu u mogućnosti izgradnje, već u konkretnom belaju administracije i javašluka koji koče proces izgradnje.
Seyfo
Posts: 4540
Joined: 23/08/2011 14:12

#19672 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Seyfo »

Mogli su to vala ubrzati do izbora, da imaju kakvu vrpcu da presijeku, kad već nisu recimo uradili kružni u Buljakovu, daleko bitniji i neophodniji. Ovako sijeku vrpce i otvaraju kontejnere, bandere, septičke jame.
User avatar
Haris033
Posts: 5102
Joined: 02/02/2005 07:07
Location: Sarajevo
Contact:

#19673 Re: AP Koridor 5c BiH - Ko je kriv sto jos nije izgrađen?

Post by Haris033 »

Koa što sam napisao na temi koja je sponzorisana i na kojoj mi brišu komentare:

Za svaki izgubljeni život, invaliditet, materijalnu štetu koja se dogodi na magistralnoj cesti prema Mostaru i cesti koja vodi prema Doboju, ili trasi na kojoj je još prije 10-tak godina trebao biti izgrađen autoput (novaca ima) glavni krivci su Vlada FBiH, AC FBiH, mafijaške firme EA i Hering.

Ovaj lopovluk što su oni uradili u prošlosti, danas i što će nastaviti da rade u budućnosti, je isključivo politički i mafijaški tal gore spomenutih.
User avatar
Haris.ba
Posts: 35307
Joined: 08/09/2005 20:08

#19674 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Haris.ba »

Nesta mi vise zvuci kao mit ta prica da raja masovno izbjegava put oko Tarcina. Nije da toga nema, ali imaju podaci koliko se vozi ta dionica, a koliko ide prema Mostaru dnevno. Nisu to neke ogromne razlike.

Sto se tice price da kamioni zaobilaze autoput i idu magistralom prema Kiseljaku, radi se vise o polozaju te rute nego nekom izbjegavanju autoputa. Jer izbjegavao bi se autoput magistralom koja postoji uz autoput. Ne bi se ni islo na Kiseljak.

Sad sto autoceste ne uvedu neke godisnje karte za stalne korisnike koje i bile primamljive je druga stvar.
Post Reply