Krivi su politicari koji predstavljaju sve nase narode i narodnosti, a samim tim smo mi koji ih biramo najveci krivci.Haris033 wrote: ↑15/09/2020 22:05 Pošto mi konstantno brišu komentare u kojima sam kritikovao sporost izgradnje koridora 5c u BiH na temi Autoputevi u BiH - Pregled izgradnje, i gdje mi je od strane administratora rečeno da otvorim posebnu temu za kritike, odlučio sam se da to uradim, pa da vidimo da li će i ovdje biti cenzure?
Autoputevi u BiH - Koridor 5C
Moderator: anex
- tovarish
- Posts: 3791
- Joined: 26/05/2008 23:57
#19626 Re: AP Koridor 5c BiH - Ko je kriv sto jos nije izgrađen?
- Matzan
- Posts: 7049
- Joined: 16/01/2015 13:25
#19627 Re: AP Koridor 5c BiH - Ko je kriv sto jos nije izgrađen?
1. SDA
2. HDZ
3. SDP
4. SBB
5. SzBiH
2. HDZ
3. SDP
4. SBB
5. SzBiH
- studeni76
- Posts: 6788
- Joined: 03/06/2009 14:12
#19628 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Pa i govorimo o putu Tuzla-Doboj (RS)! Sastavni dio drzave,jbg. I da bi do Orasja dosao moras proci kroz RS
-
mistek
- Posts: 3800
- Joined: 23/05/2010 15:16
#19629 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Pa nije vala teško napisati prioritete u izgradnji (auto)cesta u BiH. Sve ceste su dobrodošle i mislim da niko ne kaže da ne bi super bilo imati cestu Tuzla-Žepče, ali to nije prioritet nikako. Puno je važnije da Tuzla ima smislenu poveznicu sa Sarajevom i sa državnom granicom.
Ja bih te prioritete u segmentu autocesta i brzih cesta u FBiH poredao ovako:
1. Koridor VC svakako. To je kičma i tu ne bi trebalo biti razilaženja.
2. Veza Sarajevo-Tuzla koja prati postojeći pravac M18 i koja mora na sjeveru zaobići gusto naseljeno područje i na masu dijelova se proširiti i modernizovati.
3. Brza cesta dolinom Lašve, a onda spoj Travnik-Jajce.
4. Brza cesta ili makar magistralna bez milion priključaka Tuzla-Doboj, dolinom Spreče.
5. Brza cesta ili makar magistralna bez milion priključaka Tuzla-Srebrenik-Orašje.
U idealnim uslovima, ovim bi se riješila većina problema u ovom segmentu. Ovdje treba dodati eto Hranjen i put prema Goraždu koji se pravi, pa će biti gotovo makar za 10 godina, spoj Mostara sa zapadnom Hercegovinom kroz brzu cestu Mostar-Široki Brijeg, te spoj Neuma preko Stoca sa ostatkom države. Ostalo bi još možda nešto da se radi po Krajini, ali gore u biti samo treba modernizacija i eventualno krak prema Prijedoru, mada ja nisam siguran u isplativost istog.
U RS će očito raditi spajanje Banja Luke i Bijeljine, što je na bilo koji način sasvim ok. Generalno, mislim da je tamo to osovina svakako. Oni u najvećoj mjeri moraju modernizovati postojeće magistrale. Eh da, postoji tu i ta veza Sarajeva sa Beogradom i ja fakat ne vidim značajan problem da, ako ne može drugačije, to ide Pale-Goražde-Višegrad-Vardište.
Ja bih te prioritete u segmentu autocesta i brzih cesta u FBiH poredao ovako:
1. Koridor VC svakako. To je kičma i tu ne bi trebalo biti razilaženja.
2. Veza Sarajevo-Tuzla koja prati postojeći pravac M18 i koja mora na sjeveru zaobići gusto naseljeno područje i na masu dijelova se proširiti i modernizovati.
3. Brza cesta dolinom Lašve, a onda spoj Travnik-Jajce.
4. Brza cesta ili makar magistralna bez milion priključaka Tuzla-Doboj, dolinom Spreče.
5. Brza cesta ili makar magistralna bez milion priključaka Tuzla-Srebrenik-Orašje.
U idealnim uslovima, ovim bi se riješila većina problema u ovom segmentu. Ovdje treba dodati eto Hranjen i put prema Goraždu koji se pravi, pa će biti gotovo makar za 10 godina, spoj Mostara sa zapadnom Hercegovinom kroz brzu cestu Mostar-Široki Brijeg, te spoj Neuma preko Stoca sa ostatkom države. Ostalo bi još možda nešto da se radi po Krajini, ali gore u biti samo treba modernizacija i eventualno krak prema Prijedoru, mada ja nisam siguran u isplativost istog.
U RS će očito raditi spajanje Banja Luke i Bijeljine, što je na bilo koji način sasvim ok. Generalno, mislim da je tamo to osovina svakako. Oni u najvećoj mjeri moraju modernizovati postojeće magistrale. Eh da, postoji tu i ta veza Sarajeva sa Beogradom i ja fakat ne vidim značajan problem da, ako ne može drugačije, to ide Pale-Goražde-Višegrad-Vardište.
-
mistek
- Posts: 3800
- Joined: 23/05/2010 15:16
#19630 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
I da, diskutovali smo to negdje prije par sedmica - od Šićkog do Lukavca nema nikakvog problema da se pruži cesta 2x2, odnosno sve do ulaza u Puračić. Eh sad, možda ne poznajem dovoljno prilike tamo, vlasništva, teren i čuda, ali gledajući samo kartu, cesta bi mogla ići uz rijeku Spreču sve do Miričine. Zaobilazak tu zahtijeva vjerovatno neki specijalan poduhvat. Dio do Gračanice je opet ok uz postojeću magistralu, samo da se proširi, pa je i obilaznica Gračanice meščini već sada sasvim ok i ima prostora da se i tu uradi proširenje. Dalje bih cestu usmjerio tik uz entitetsku granicu, južnije od postojeće. Eh sad, kako uvezati do kraja, ne znam 
- studeni76
- Posts: 6788
- Joined: 03/06/2009 14:12
#19631 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Kao sto i kazes na dijelu petlja Sicki brod-ulaz u Puracic je teren manje vise cist. Ima par benzinskih pumpi al neka to rjesava onaj ko im je dozvolu izdao. Eh problem je Puracic i Devetak na podrucju opstine Lukavac, tu su vec kuce na putu. po meni bi najidealnije i najjeftinije rjjesenje bilo skrenut put desno kod BP Sile petrol i uci na obod rudnika Sikulje. Zemlja je drzavna i beskorisna, rudnik je tu zavrsio radove. Tim dijelom bi cesta mogla doci sve do pred ulaz u Dobosnicu gdje bi se mogla ukrstiti sa postojecom magistralom i onda potezom prema Krtovi nastaviti dalje za Gracanicu.
PS dalje od opstine Lukavac nema mjesta za prosirenje postojece ceste. Miricina, Orahovica, Pribava, Lohinja, sve je to naseljeno do asfalta, nema mjesta ni za posten trotoar. Samo se moze spustit u polje sa novim pravcem, nema druge.
Al sve je ovo mastanje
PS dalje od opstine Lukavac nema mjesta za prosirenje postojece ceste. Miricina, Orahovica, Pribava, Lohinja, sve je to naseljeno do asfalta, nema mjesta ni za posten trotoar. Samo se moze spustit u polje sa novim pravcem, nema druge.
Al sve je ovo mastanje
-
mistek
- Posts: 3800
- Joined: 23/05/2010 15:16
#19632 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Pa vala bi Tuzlaci i uopšte ljudi od utjecaja iz tog kraja MORALI da pokrenu takve inicijative. Ne ovise ni o kome, a znači im mnogo, stvarno mnogo. Ja generalno nisam puno puta prolazio tom cestom, ali je to klasični haos sa bezbroj priključaka u naseljenim mjestima koliko se sjećam. Doduše, ako bi uradili kako Bog zapovijeda liniju jug-sjever, dakle ovo prema Srebreniku i dalje Orašju, shvatam i da ovo ostane kako jeste (Lukavac svakako treba spojiti brzom cestom).Realno, neće ta cesta onda biti opterećena nikakvim tranzitom. Ali, koliko bi samo cijeli taj kraj procvjetao uz bolju saobraćajnu infrastrukturu. 
- So What!
- Posts: 11871
- Joined: 19/04/2011 01:35
- Location: Charming, CA
- mayab
- Posts: 30853
- Joined: 06/03/2008 13:00
- Location: SARAJEVO
#19634 Re: AP Koridor 5c BiH - Ko je kriv sto jos nije izgrađen?
nađem ovu objavu na danasnji dan prije dvije godine, kad su bili zadnji opći izbori, nije je loše imati stalno u glaviImate još sat vremena da izađete na glasanje i upišete se među ljude!
Ostanete li kući izdali ste svoju djecu!
o važnosti izbora vidimo upravo ovih dana kad se svaki dan otkrivaju novi načini za prevare od strane naci zlotvora ove države na istima
-
costacurta
- Posts: 3642
- Joined: 05/05/2005 08:25
#19635 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
U ovom boldiranom leži sva mudrost. Ima ih mnogo sa TK koji učestvuju u najvišim nivoima vlasti, ali iz nekog razloga čim se ukaže Karaula oni ko da ograjišu.mistek wrote: ↑07/10/2020 00:15 Pa vala bi Tuzlaci i uopšte ljudi od utjecaja iz tog kraja MORALI da pokrenu takve inicijative. Ne ovise ni o kome, a znači im mnogo, stvarno mnogo. Ja generalno nisam puno puta prolazio tom cestom, ali je to klasični haos sa bezbroj priključaka u naseljenim mjestima koliko se sjećam. Doduše, ako bi uradili kako Bog zapovijeda liniju jug-sjever, dakle ovo prema Srebreniku i dalje Orašju, shvatam i da ovo ostane kako jeste (Lukavac svakako treba spojiti brzom cestom).Realno, neće ta cesta onda biti opterećena nikakvim tranzitom. Ali, koliko bi samo cijeli taj kraj procvjetao uz bolju saobraćajnu infrastrukturu.![]()
Zaljube se u Sarajevo, šta li, a dok ne pređu Karaulu pina im usta neravnomjerne raspodjele, loših puteva itd itd.
Sve ijedan goli shupak, od Selima, Mašića, SalkA, Jašarevića, Begića, Ilića, Elzine i Kuke(
Kae Branković "naslijeđen model", od koga naslijeđen shupchino jedna?!
Ja sam se pomirio sa tim da neću vidjeti nikakvu novu saobraćajnicu na TK za svog života, još sad nakon ovih "rekonstrukcija" mostića i tunela jasno je da smo ebani.
Ase nadam da ću ih barem vidjeti u novom državnom zatvoru, ako ništa
- studiorum_tuzlaensis
- Posts: 6230
- Joined: 08/07/2015 11:06
- Location: dogodine u Mariupolju
#19636 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Tuzla - Žepče je trebao biti prioritet prije 15 godina i da se gradi zajedno sa Sa-Ze. Nakon toga veza za sa Mostarom i Banjalukom. Brza cesta Lašva - Donji Vakuf (ili barem Travnik) također, fijasko živi 15 godina pripremanja tendera i fingiranja trase po mjeri lokalnih stranačkih glavonja. Uvezivanje gradova BiH je trebao biti prioritet svih koji vole ovu državu a ne veza prema Splitu, Zagrebu ili Osijeku.
Besmisleno je prvo graditi vezu u Orašju ili prema Bijači, prvenstveno iz razloga što BiH neće biti tranzitna ruta u skorije vrijeme. Za tranzit robe može i željeznica odraditi posao. Daleko smo mi od EU i slobodnog kretanja roba i tržišta, zato bi bilo idealno da su gradovi unutar države uvezani...
ali
ali
ali
Besmisleno je prvo graditi vezu u Orašju ili prema Bijači, prvenstveno iz razloga što BiH neće biti tranzitna ruta u skorije vrijeme. Za tranzit robe može i željeznica odraditi posao. Daleko smo mi od EU i slobodnog kretanja roba i tržišta, zato bi bilo idealno da su gradovi unutar države uvezani...
ali
ali
ali
-
toooka
- Posts: 110
- Joined: 15/02/2016 08:12
#19637 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Haha.. sve si u pravu. Vecina njih dobije službeno auto i onda boooooli njih briga za rupe na cesticostacurta wrote: ↑07/10/2020 08:19U ovom boldiranom leži sva mudrost. Ima ih mnogo sa TK koji učestvuju u najvišim nivoima vlasti, ali iz nekog razloga čim se ukaže Karaula oni ko da ograjišu.mistek wrote: ↑07/10/2020 00:15 Pa vala bi Tuzlaci i uopšte ljudi od utjecaja iz tog kraja MORALI da pokrenu takve inicijative. Ne ovise ni o kome, a znači im mnogo, stvarno mnogo. Ja generalno nisam puno puta prolazio tom cestom, ali je to klasični haos sa bezbroj priključaka u naseljenim mjestima koliko se sjećam. Doduše, ako bi uradili kako Bog zapovijeda liniju jug-sjever, dakle ovo prema Srebreniku i dalje Orašju, shvatam i da ovo ostane kako jeste (Lukavac svakako treba spojiti brzom cestom).Realno, neće ta cesta onda biti opterećena nikakvim tranzitom. Ali, koliko bi samo cijeli taj kraj procvjetao uz bolju saobraćajnu infrastrukturu.![]()
Zaljube se u Sarajevo, šta li, a dok ne pređu Karaulu pina im usta neravnomjerne raspodjele, loših puteva itd itd.
Sve ijedan goli shupak, od Selima, Mašića, SalkA, Jašarevića, Begića, Ilića, Elzine i Kuke() itd. De izaberi koji od njih je politcar al u pravom smislu te riječi? Grohotom se smijem. Uglavnom go seljak kome je njegov džep najbitniji, ebe im se za modernizaciju jer nemaju predstavu šta je to. Ebe im se za narod,
Kae Branković "naslijeđen model", od koga naslijeđen shupchino jedna?!
Ja sam se pomirio sa tim da neću vidjeti nikakvu novu saobraćajnicu na TK za svog života, još sad nakon ovih "rekonstrukcija" mostića i tunela jasno je da smo ebani.
Ase nadam da ću ih barem vidjeti u novom državnom zatvoru, ako ništa![]()
-
ja71
- Posts: 5654
- Joined: 31/03/2006 14:45
#19638 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
cista glupost bila sto Vc nije zamisljen preko Tuzle.
Sad se ova diskusija ne bi vodila a 2 najveca grada u Federaciji bi davno bila spojena
Sad se ova diskusija ne bi vodila a 2 najveca grada u Federaciji bi davno bila spojena
-
Ci-Nick
- Posts: 6890
- Joined: 15/03/2015 17:38
#19639 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Nije glupost što se gradi, kako se gradi, istina nema potrebe da ide dalje od Doboja prema Šamcu, dovoljno je da se priključi na autoput Doboj-Banja Luka.
A trebalo je tu da se napravi trougao, Doboj-Tuzla, Tuzla-Sarajevo i Doboj-Zenica-Sarajevo. Ili još bolje Tuzla-Žepče-Zenica-Sarajevo.
Last edited by Ci-Nick on 07/10/2020 09:51, edited 1 time in total.
- studiorum_tuzlaensis
- Posts: 6230
- Joined: 08/07/2015 11:06
- Location: dogodine u Mariupolju
- studiorum_tuzlaensis
- Posts: 6230
- Joined: 08/07/2015 11:06
- Location: dogodine u Mariupolju
#19641 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Koliku je samo štetu državi napravila rekonstrukcija Vranduka, mislim da se može mjeriti u procentima GDP-a. Isto će biti i sa Crnajom.
Tuneli i mostovi se moraju rekonstruisati, tu nema priče, ali do tada je trebalo napraviti barem jedan alternativni put.
Tuneli i mostovi se moraju rekonstruisati, tu nema priče, ali do tada je trebalo napraviti barem jedan alternativni put.
-
costacurta
- Posts: 3642
- Joined: 05/05/2005 08:25
#19642 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Upravo.studiorum_tuzlaensis wrote: ↑07/10/2020 09:53 Koliku je samo štetu državi napravila rekonstrukcija Vranduka, mislim da se može mjeriti u procentima GDP-a. Isto će biti i sa Crnajom.
Tuneli i mostovi se moraju rekonstruisati, tu nema priče, ali do tada je trebalo napraviti barem jedan alternativni put.
Gledam maloprije prilog na Prvoj, izgradnja autoputeva u Srbiji. Trenutno aktivno gradilište na 250km
Pazi, ne interesuje me jel ga Kinez gradi, Turčin ili domaće firme, koliko zavrću i kradu ali fakat je da grade. Kod nas samo KRADU!! Do kad pichka vam materina prokleta!?.
Neim'o im ko trošiti
-
toooka
- Posts: 110
- Joined: 15/02/2016 08:12
#19643 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Kod nas se zalijecusa dionicama po 5 km a ugovara je 3 godine. Da li smo ikad imali dionicu preko 20 km u komadu da je ugovorena?
- geralt
- Posts: 6450
- Joined: 14/09/2017 12:45
#19644 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Prnjavor - Doboj dionica je bila 36 km duga. Vlakovo-Tarcin su formalno bile tri susjedne dionice koje su otvorene istovremeno i koje su zajedno oko 20 km.
- Alfons Kauders
- Posts: 37198
- Joined: 24/09/2004 13:39
- Location: Glavni Stan NVZ
- Contact:
#19645 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Tehnički neizvodivo radi terena (Nišića). Ogromne razlike u visini na par mjesta, jednostavno preteško za izgraditi autoput - možda je teoretski moguće ali bi koštalo kao da je od suhog zlata.
- Porodice Foht
- Posts: 3719
- Joined: 14/01/2019 04:56
#19646 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Ljudi nemojte tu prvu dionicu ni spominjati jer nije Koridor Vc a i zna se da je tamo jedan baja kojem je dvorski neimar Stankovic. Tamo se prirodno sve lakse radi jer se ugradjuje samo jedan ili dva covjeka.
- Dope_Man
- Posts: 8021
- Joined: 03/06/2016 16:31
#19647 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
A besmisleno i zamisljati da bi ''davno bila spojena'' kad vidimo da su jedva dogurali do Zenice za ovih 20 godina. Da se gradilo prema Tuzli, ne bi jos ni u Olovo mogli autoputem, a kamoli dalje.Alfons Kauders wrote: ↑07/10/2020 12:01Tehnički neizvodivo radi terena (Nišića). Ogromne razlike u visini na par mjesta, jednostavno preteško za izgraditi autoput - možda je teoretski moguće ali bi koštalo kao da je od suhog zlata.
- So What!
- Posts: 11871
- Joined: 19/04/2011 01:35
- Location: Charming, CA
#19648 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Šta je sa vlastima Tuzlanskog kantona, vlastima gradova i opština, udruženjima privrednika, incijativama, nevladinim organizacijama, svi oni su odavno mogli podići svijest o ovom problemu, ali nisu.costacurta wrote: ↑07/10/2020 08:19U ovom boldiranom leži sva mudrost. Ima ih mnogo sa TK koji učestvuju u najvišim nivoima vlasti, ali iz nekog razloga čim se ukaže Karaula oni ko da ograjišu.
Zaljube se u Sarajevo, šta li, a dok ne pređu Karaulu pina im usta neravnomjerne raspodjele, loših puteva itd itd.
Sve ijedan goli shupak, od Selima, Mašića, SalkA, Jašarevića, Begića, Ilića, Elzine i Kuke() itd. De izaberi koji od njih je politcar al u pravom smislu te riječi? Grohotom se smijem. Uglavnom go seljak kome je njegov džep najbitniji, ebe im se za modernizaciju jer nemaju predstavu šta je to. Ebe im se za narod,
Kae Branković "naslijeđen model", od koga naslijeđen shupchino jedna?!
Ja sam se pomirio sa tim da neću vidjeti nikakvu novu saobraćajnicu na TK za svog života, još sad nakon ovih "rekonstrukcija" mostića i tunela jasno je da smo ebani.
Ase nadam da ću ih barem vidjeti u novom državnom zatvoru, ako ništa![]()
Zatim političara iz TK u federalnim vlastima je oduvijek bilo, ali je li moguće da ih sve zaboli briga za neki ozbiljniji rad kada je saobraćajna infrastruktura u pitanju.
-
miop
- Posts: 1200
- Joined: 13/10/2005 12:50
#19649 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Za mjesec probijanje tunela "Počitelj" 1200 m
- So What!
- Posts: 11871
- Joined: 19/04/2011 01:35
- Location: Charming, CA
#19650 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje
Kinezi se ne šale, zadnje fotografije kao i izvještaji sa gradilišta pokazuju da jako brzo napreduju.
Doduše radove izvode na čvrstoj stijeni, pa i nema nekih velikih problema, ali ovo je zaista za tempo izgradnje koji inače prati ostala gradilišta poprilično brzo.
Ipak sam most Počitelj, očigledno se gradi znatno sporije. I izgradnja je nešto kasnije započela, ali eto izvođači obećavaju da čim izađu iznad temelja, da će to ići jako brzo, u šta mogu i da vjerujem nakon što sam se uvjerio u dinamiku izgradnje na ovoj dionici.
