Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 5105
Joined: 20/02/2007 13:25
Grijem se na: čumur
Vozim: Scott i Kuga
Horoskop: imam

#19551 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by anex »

Jeste loša cesta skroz, baš Vozuča tamo pabkad se krene gore one krivine...loše.
Al barem ima ovo na Doboj...mada je kroz Gračanicu loše zbog naseljenog mjesta...sve 50-60 km/h
zippoo87
Posts: 19662
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#19552 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by zippoo87 »

najsporija cesta je Gracanica-Doboj-Jelah-Tesanj...skoro sve je naseljeno i sve su ogranicenja 40-60 a i put je ili krivudav ili jako frekventan sa punim linijama gdje nemas gdje preticati (a da ne krsis propise)

a i taj putpreko Vozuce...kada krenes od Zivinica pa tamo sve do Zavidovica ...kroz one sume i krivine...bas je depresivan put :D
prosle godine isao busom iz Tuzle do Splita,preko tog puta...9 sati putovanje bilo :D
User avatar
mk ultra
Posts: 24038
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Fiume
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#19553 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by mk ultra »

Postojecu da presvuku da bude samo nov asfalt
Krivina imas na potezu Banovici Ribnica, ostalo je prilicno ravno

Pisao sam davno nekad
Npr Olovo Zivinice je tim dijelom uz krivaju komplet ravno, bez ijednog uspona...
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#19554 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

Raja, tema je Autoputevi u BiH - pregled izgradnje ...
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#19555 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

lissaly_manny wrote: 04/10/2020 04:02 I sta sa temom ? / apdajtovacemo temu sa svakim novonastalim centimetrom kolosalnog projekta od 100 kilometara od 1996 godine..... i divicemo se vau.... renderi vauuu.... imamo autoputa citavih 94 kilometra vau.....

vec su se pojedini dijelovi autoputa toliko ostetili da je prava grehota vozit auto vise od 100kmh
U našoj zemlji imamo autoputa u dužini od preko 200 kilometara i preko 50 kilometara u izgradnji, a koji se ne gradi od 1996. godine, sasvim dovoljno da na temi pišemo o tome, a ne o povezanosti Zavidovića i Banovića.

A ti prijatelju možeš voziti i 80 km/h na autoputevima po našoj zemlji, iako je upitno da li uopšte voziš, no dobro to je i dalje za neku drugu temu.
allem_77
Posts: 3422
Joined: 17/09/2015 15:46

#19556 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by allem_77 »

So What! wrote: 04/10/2020 03:20 Raja, tema je Autoputevi u BiH - pregled izgradnje ...
Kada bi po tvom mišljenju trebale mašine izaći na teren od Nemile do Poprikuša? Koje godine?
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#19557 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

allem_77 wrote: 04/10/2020 12:29Kada bi po tvom mišljenju trebale mašine izaći na teren od Nemile do Poprikuša? Koje godine?
Mogle bi bez problema do kraja ove, ali izgledno je sljedeće 2021. godine da ćemo imati aktivno gradilište tamo, a najranije 2024. iako ne bi iznenadilo i 2025. godine da to bude i otvoreno.
User avatar
mk ultra
Posts: 24038
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Fiume
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#19558 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by mk ultra »

So What! wrote: 04/10/2020 12:31
allem_77 wrote: 04/10/2020 12:29Kada bi po tvom mišljenju trebale mašine izaći na teren od Nemile do Poprikuša? Koje godine?
Mogle bi bez problema do kraja ove, ali izgledno je sljedeće 2021. godine da ćemo imati aktivno gradilište tamo, a najranije 2024. iako ne bi iznenadilo i 2025. godine da to bude i otvoreno.
evo posto si prilicno u ovome svemu
npr kad bi isli na hrvatski rezim
koliko bi koštalo kreditno da se zaaduzimo, ovako smo oko 30% zaduzeni
da se napravi:
- VC do kraja
- Brza cesta Sarajevo - Bihać (2x2)
- Brza cesta Sarajevo - Tuzla - (gradačac - srebrenik - brčko) (2x2)
- Brza cesta Tuzla - Gračanica - Doboj (2x2)
- Brza cesta Lašva - Travnik - Jajce (2x2)
- Brza cesta Travnik - Bugojno - Livno - Granica, ili Dionica Posušje - Jablanica - Konjic, sa ovim i jablanica dobija priključak na AC, ali i manje od 1h do Hrvatske granice (2x2)

full kredit
stranci da izvode i da navale na sve dionice odmah i da imaš ovo gotovo za cca 7 godina :mrgreen:
tec
Posts: 1084
Joined: 15/12/2011 15:25

#19559 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by tec »

mk ultra wrote: 04/10/2020 12:55
So What! wrote: 04/10/2020 12:31
allem_77 wrote: 04/10/2020 12:29Kada bi po tvom mišljenju trebale mašine izaći na teren od Nemile do Poprikuša? Koje godine?
Mogle bi bez problema do kraja ove, ali izgledno je sljedeće 2021. godine da ćemo imati aktivno gradilište tamo, a najranije 2024. iako ne bi iznenadilo i 2025. godine da to bude i otvoreno.
evo posto si prilicno u ovome svemu
npr kad bi isli na hrvatski rezim
koliko bi koštalo kreditno da se zaaduzimo, ovako smo oko 30% zaduzeni
da se napravi:
- VC do kraja
- Brza cesta Sarajevo - Bihać (2x2)
- Brza cesta Sarajevo - Tuzla - (gradačac - srebrenik - brčko) (2x2)
- Brza cesta Tuzla - Gračanica - Doboj (2x2)
- Brza cesta Lašva - Travnik - Jajce (2x2)
- Brza cesta Travnik - Bugojno - Livno - Granica, ili Dionica Posušje - Jablanica - Konjic, sa ovim i jablanica dobija priključak na AC, ali i manje od 1h do Hrvatske granice (2x2)

full kredit
stranci da izvode i da navale na sve dionice odmah i da imaš ovo gotovo za cca 7 godina :mrgreen:
15 miliona turista, jadransko more sa hiljadu otoka, transitni saobraćaj itd porediti sa maksimum 750 hiljada turista ograničenim potencijalom u bilo ćemu, i pored toga trebalo 40 + godina da spoji Rijeku i Zagreb sa autocestom, koje gluposti se ovdje pišu stvarno nepotrebno dalje komentarisati.
Da strani ulagači su kreteni pa da ulazu pare u kretenske dionice koje nemaju opravdanje za magistralni put.
:bih:
User avatar
mk ultra
Posts: 24038
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Fiume
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#19560 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by mk ultra »

tec wrote: 04/10/2020 14:50
mk ultra wrote: 04/10/2020 12:55
So What! wrote: 04/10/2020 12:31

Mogle bi bez problema do kraja ove, ali izgledno je sljedeće 2021. godine da ćemo imati aktivno gradilište tamo, a najranije 2024. iako ne bi iznenadilo i 2025. godine da to bude i otvoreno.
evo posto si prilicno u ovome svemu
npr kad bi isli na hrvatski rezim
koliko bi koštalo kreditno da se zaaduzimo, ovako smo oko 30% zaduzeni
da se napravi:
- VC do kraja
- Brza cesta Sarajevo - Bihać (2x2)
- Brza cesta Sarajevo - Tuzla - (gradačac - srebrenik - brčko) (2x2)
- Brza cesta Tuzla - Gračanica - Doboj (2x2)
- Brza cesta Lašva - Travnik - Jajce (2x2)
- Brza cesta Travnik - Bugojno - Livno - Granica, ili Dionica Posušje - Jablanica - Konjic, sa ovim i jablanica dobija priključak na AC, ali i manje od 1h do Hrvatske granice (2x2)

full kredit
stranci da izvode i da navale na sve dionice odmah i da imaš ovo gotovo za cca 7 godina :mrgreen:
15 miliona turista, jadransko more sa hiljadu otoka, transitni saobraćaj itd porediti sa maksimum 750 hiljada turista ograničenim potencijalom u bilo ćemu, i pored toga trebalo 40 + godina da spoji Rijeku i Zagreb sa autocestom, koje gluposti se ovdje pišu stvarno nepotrebno dalje komentarisati.
Da strani ulagači su kreteni pa da ulazu pare u kretenske dionice koje nemaju opravdanje za magistralni put.
:bih:
Kad tako postavis stvari ni ovo autoceste sto imamo nam ne treba
tec
Posts: 1084
Joined: 15/12/2011 15:25

#19561 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by tec »

Po onome što se ovdje piše više interesira naučno fantastični spoj Goražde sa Hadžićima preko teritorije federacije, kako spoj Tuzla Sarajevo preko Karaule je najvažnija cesta na svijetu i ono najvažnije na more samo preko Doljana jer ne postoji drugi granični prelaz.

Naravno poslije svega toga opet na izborima odaberu sda pa kad za deset godina se nađu u nekom getu onda bolje da ne pisnu.
User avatar
mk ultra
Posts: 24038
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Fiume
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#19562 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by mk ultra »

tec wrote: 04/10/2020 15:57 Po onome što se ovdje piše više interesira naučno fantastični spoj Goražde sa Hadžićima preko teritorije federacije, kako spoj Tuzla Sarajevo preko Karaule je najvažnija cesta na svijetu i ono najvažnije na more samo preko Doljana jer ne postoji drugi granični prelaz.

Naravno poslije svega toga opet na izborima odaberu sda pa kad za deset godina se nađu u nekom getu onda bolje da ne pisnu.
Koji onda put treba? Ozbiljno pitam
tec
Posts: 1084
Joined: 15/12/2011 15:25

#19563 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by tec »

mk ultra wrote: 04/10/2020 16:10
tec wrote: 04/10/2020 15:57 Po onome što se ovdje piše više interesira naučno fantastični spoj Goražde sa Hadžićima preko teritorije federacije, kako spoj Tuzla Sarajevo preko Karaule je najvažnija cesta na svijetu i ono najvažnije na more samo preko Doljana jer ne postoji drugi granični prelaz.

Naravno poslije svega toga opet na izborima odaberu sda pa kad za deset godina se nađu u nekom getu onda bolje da ne pisnu.
Koji onda put treba? Ozbiljno pitam
U normalnoj državi 5C i Bihac-Prijedor-Banjaluka-Doboj-Tuzla kao autocesta, i riješio si sve potrebe za autocestu u BiH, ostalo magistralne ceste. Jedino možda brza cesta dolinom Lašve. Da podsjetim prije rata pola ljudi je išlo iz Tuzle u Sarajevo preko Doboja, pogotovo zimi.
Take su iste potrebe željeznice .
User avatar
mk ultra
Posts: 24038
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Fiume
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#19564 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by mk ultra »

tec wrote: 04/10/2020 16:54
mk ultra wrote: 04/10/2020 16:10
tec wrote: 04/10/2020 15:57 Po onome što se ovdje piše više interesira naučno fantastični spoj Goražde sa Hadžićima preko teritorije federacije, kako spoj Tuzla Sarajevo preko Karaule je najvažnija cesta na svijetu i ono najvažnije na more samo preko Doljana jer ne postoji drugi granični prelaz.

Naravno poslije svega toga opet na izborima odaberu sda pa kad za deset godina se nađu u nekom getu onda bolje da ne pisnu.
Koji onda put treba? Ozbiljno pitam
U normalnoj državi 5C i Bihac-Prijedor-Banjaluka-Doboj-Tuzla kao autocesta, i riješio si sve potrebe za autocestu u BiH, ostalo magistralne ceste. Jedino možda brza cesta dolinom Lašve. Da podsjetim prije rata pola ljudi je išlo iz Tuzle u Sarajevo preko Doboja, pogotovo zimi.
Take su iste potrebe željeznice .
Pa i sam znas da od vecine toga nema nista... ako vec mozes napraviti, a mozes, zasto ne bi napravio

Poslom se dosta navozam, i vjeruj mi nismo ni svjesni koliko bi transporta islo kroz BiH da ima malo bolje ceste prema granicama sa HR i SRB... i koliko bi se domacu transport olaksao

Na mlinistu svaki drugi kamion ST table... jer mu se ne isplati ako ide u Mađarsku da ide hrvatskom AC...
Isto tako imotski, posusje sa velikim brojem teretnih vozila ide ka tomislavgradu i jablanici i dalje
Fali i dobra cesta npr između Bihaca (bos. Krupe) i Sanskog Mosta, trenutni regionalac slabo renoviran, ali kako kazes da ima Bihac Prijedor, to bi bilo gotovo, ali ne ide sigurno za 30 godina to

Hocu reci, ode sve u PM cekajuci nesto, a dok se doceka, boga pitaj kuda ce sve generalno otici...
belfy
Posts: 9827
Joined: 06/08/2007 09:00

#19565 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by belfy »

Austrija na svojim autoputevima i tunelima zaradi dovoljno da gradi nove zbog svoje dobre pozicioniranosti u Evropi. nasa je nesto slabija, ali nam i treba manje da profitiramo od tranzita. bilo bi glupo ne razmisljati o tome.
baglama
Posts: 1014
Joined: 13/11/2010 16:09

#19566 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by baglama »

Kada bi ovi nasi paraziti i seoske varalice priznali i prihvatili da nemaju pojma,i da su lopovi,pola posla bi bilo zavrseno.
Poslije toga, poslati ponude u Tursku i Kinu da to zavrse, a platiti se moze bez problema.

https://www.rtvbn.com/3976003/bih-od-ak ... lijardi-km
https://www.slobodnaevropa.org/a/bih-no ... 49478.html
Siguran sam, da bi oni to zavrsili za pola para koliko su ovi nasi spickali do sada. :run: :bih:

Znam ja da ce oni trezor i seharu braniti kao diverzant Don Neonko i da od toga nema nista. :lol:
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#19567 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

mk ultra wrote: 04/10/2020 16:10Koji onda put treba? Ozbiljno pitam
- Koridor Vc
- brza cesta Lašva
- Tuzla - Žepče - Orašje
- JJAC (veza Sarajeva i Podgorice)
- Bijeljina - Brčko - Modriča (najjeftinija veza Beograda i Sarajeva)

I možda ta veza Banja Luka - Mrkonjić Grad - Livno, ali možda jer bi mogla biti isplativa kao tranzit. Banja Luka - Prijedor će se svakako graditi, te izmisliti nekako vezu između Bihaća i Prijedora jer bi bilo najeftinije.

Ostalo sve je remont magistrala, spuštanje trasa, izgradnja sporih traka na prijevojima, izgradnja tunela, vijadukta, kao i novih pravaca u svakom smislu, sa posebnim naglaskom na obilaznice.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#19568 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Alfons Kauders »

tec wrote: 04/10/2020 16:54 Da podsjetim prije rata pola ljudi je išlo iz Tuzle u Sarajevo preko Doboja, pogotovo zimi.
Take su iste potrebe željeznice .
Sorry ali ovo jednostavno nije tačno. Razlika u kilometraži i vremenu je ogromna. Preko Doboja se vozi 200km, a preko Karaule stotinjak km, trenutno treba barem sat više tim putem preko Doboja. Niko bez vrlo dobrog razloga neće voziti tuda.

Ja sam od rata do danas zbog snijega išao preko Doboja ukupno dvaput, a vozio sam tu relaciju stotinama puta...
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#19569 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by spreca »

So What! wrote: 05/10/2020 02:33
mk ultra wrote: 04/10/2020 16:10Koji onda put treba? Ozbiljno pitam
- Koridor Vc
- brza cesta Lašva
- Tuzla - Žepče - Orašje
- JJAC (veza Sarajeva i Podgorice)
- Bijeljina - Brčko - Modriča (najjeftinija veza Beograda i Sarajeva)

I možda ta veza Banja Luka - Mrkonjić Grad - Livno, ali možda jer bi mogla biti isplativa kao tranzit. Banja Luka - Prijedor će se svakako graditi, te izmisliti nekako vezu između Bihaća i Prijedora jer bi bilo najeftinije.

Ostalo sve je remont magistrala, spuštanje trasa, izgradnja sporih traka na prijevojima, izgradnja tunela, vijadukta, kao i novih pravaca u svakom smislu, sa posebnim naglaskom na obilaznice.
Nikakve logike
tec
Posts: 1084
Joined: 15/12/2011 15:25

#19570 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by tec »

Alfons Kauders wrote: 05/10/2020 09:46
tec wrote: 04/10/2020 16:54 Da podsjetim prije rata pola ljudi je išlo iz Tuzle u Sarajevo preko Doboja, pogotovo zimi.
Take su iste potrebe željeznice .
Sorry ali ovo jednostavno nije tačno. Razlika u kilometraži i vremenu je ogromna. Preko Doboja se vozi 200km, a preko Karaule stotinjak km, trenutno treba barem sat više tim putem preko Doboja. Niko bez vrlo dobrog razloga neće voziti tuda.

Ja sam od rata do danas zbog snijega išao preko Doboja ukupno dvaput, a vozio sam tu relaciju stotinama puta...
A ja šta sam napisao?
RepublikaBosna
Posts: 8
Joined: 14/05/2020 12:55

#19571 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by RepublikaBosna »

Moze li objasnjenje zasto je potrebna brza cesta od Tuzle do Orasja? Ako je zbog veze sa Hrvatskom zar nije logicnije napraviti brzu cestu od Tuzle do Doboja pa dalje na koridor Vc.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#19572 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Alfons Kauders »

tec wrote: 05/10/2020 13:15
Alfons Kauders wrote: 05/10/2020 09:46
tec wrote: 04/10/2020 16:54 Da podsjetim prije rata pola ljudi je išlo iz Tuzle u Sarajevo preko Doboja, pogotovo zimi.
Take su iste potrebe željeznice .
Sorry ali ovo jednostavno nije tačno. Razlika u kilometraži i vremenu je ogromna. Preko Doboja se vozi 200km, a preko Karaule stotinjak km, trenutno treba barem sat više tim putem preko Doboja. Niko bez vrlo dobrog razloga neće voziti tuda.

Ja sam od rata do danas zbog snijega išao preko Doboja ukupno dvaput, a vozio sam tu relaciju stotinama puta...
A ja šta sam napisao?
Prije rata nisam vozio. Međutim bio sam živ i nijednom nisam išao tim putem dok je stari vozio. Krene se na Jahorinu i ide se preko Karaule. Na more također. Žao mi je ali to što si napisao jednostavno ne stoji. Možda je išao poneko ko je imao malu djecu ili loš auto, ali nikako "pola" ljudi - to bi se prije mjerilo u promilima. Kao što rekoh, to je skoro duplo više kilometara i treba imati jako dobar razlog da se ide na Doboj umjesto na Karaulu.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37198
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#19573 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Alfons Kauders »

RepublikaBosna wrote: 05/10/2020 13:28 Moze li objasnjenje zasto je potrebna brza cesta od Tuzle do Orasja? Ako je zbog veze sa Hrvatskom zar nije logicnije napraviti brzu cestu od Tuzle do Doboja pa dalje na koridor Vc.
Sad govore da će raditi četiri trake do Doboja, ne čekajući taj krak autoceste do Žepča (proguglaj posjeta JP Ceste FBiH, neki dan bilo u medijima).

A to na sjever je planirano prije 20 godina. Većina robnog prometa ide prema Orašju, pa je tad imalo smisla, plus bi bila veza za luku Brčko. Sad nemam pojma šta je s toga jer u biti taj projekt otpada ako će se raditi onaj autoput koji bi povezao BG i SA preko Semberije i Tuzle.
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#19574 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

spreca wrote: 05/10/2020 10:11
So What! wrote: 05/10/2020 02:33
mk ultra wrote: 04/10/2020 16:10Koji onda put treba? Ozbiljno pitam
- Koridor Vc
- brza cesta Lašva
- Tuzla - Žepče - Orašje
- JJAC (veza Sarajeva i Podgorice)
- Bijeljina - Brčko - Modriča (najjeftinija veza Beograda i Sarajeva)

I možda ta veza Banja Luka - Mrkonjić Grad - Livno, ali možda jer bi mogla biti isplativa kao tranzit. Banja Luka - Prijedor će se svakako graditi, te izmisliti nekako vezu između Bihaća i Prijedora jer bi bilo najeftinije.

Ostalo sve je remont magistrala, spuštanje trasa, izgradnja sporih traka na prijevojima, izgradnja tunela, vijadukta, kao i novih pravaca u svakom smislu, sa posebnim naglaskom na obilaznice.
Nikakve logike
Dobro druže profulao sam redoslijed gradova, valjda nisu ljudi toliko plitki pa mogu shvatiti suštinu evo ispravljam se:

Žepče - Tuzla - Orašje
User avatar
escobar__
Posts: 9990
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#19575 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by escobar__ »

Bilo bi dobro da se nastavi autocesta od Doboja do Tuzle i u tom slučaju zaista ne vidim toliku potrebu za gradit je ka sjeveru (Orašje ili Brčko) jer bi od Tuzle do Bosanske Gradiške praktično sve bilo uvezano u sistem autoceste i to bi ujedno bio i dobar spoj naše regije sa zapadnom Evropom (a još jedan bi bio na autocesti A1 (Odžak)).

Ipak, u ovom slučaju onda ostaje upitno koliko bi bilo pametno/isplativo gradit autocestu Tuzla - Žepče?

Lično mislim da su obje opcije svakako fantaziranje ali eto, kad već razgovaramo...
Post Reply