Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
RJ57
Posts: 5120
Joined: 10/04/2017 15:12

#19451 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by RJ57 »

escobar__ wrote: 23/09/2020 19:10
RJ57 wrote: 22/09/2020 21:10 ne treba biti toliki pesimista. imaćemo do 2030 veći dio gotov
:lol: :lol:

Ne treba biti toliki pesimista. 30 godina od početka gradnje autoceste ćemo imat veći dio gotov. Ne sve ali veći dio, 30 godina kasnije. :D :lol: A radi se o 350 kilometara ceste. :D
fazon je u tome da neki ne vide kraj ni za 20 godina

a to da bi do danas bilo sve gotovo da smo iole normalna država je svima jasno
User avatar
Cossack
Posts: 7315
Joined: 22/12/2002 00:00

#19452 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Cossack »

Ne kontam sta je poenta tugaljivih postova. Zna se ko je kriv i ko ih je birao. Mozemo plakati nad onim sto je moglo biti ili pričati o trenutnim i budućim radovima. Ovo drugo mi se cini mnogo pametnijim.
User avatar
golfiista
Posts: 4685
Joined: 04/05/2012 14:48

#19453 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by golfiista »

Samo da kazem da smo za 25 godina sagradili 100 km Autoputa ili 1/3 koridora Vc i da prema takvoj statistiKi, svi danas koji su imaju vozačku dozvolu, neće dočekati da se provozaju sa završenim koridorom Vc. Taoci smo politike koja upravlja javnim novcem, neovisno ko je na vlasti, sadašnja pozicija ili opozicija, jer u politici nema dovoljno sive Mase koja bi pogurala stvari naprijed, samo proteini i mišići Difovaca, i pohlepa beskičmenjaka.
User avatar
Cossack
Posts: 7315
Joined: 22/12/2002 00:00

#19454 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Cossack »

golfiista wrote: 23/09/2020 22:15 Samo da kazem da smo za 25 godina sagradili 100 km Autoputa ili 1/3 koridora Vc i da prema takvoj statistiKi, svi danas koji su imaju vozačku dozvolu, neće dočekati da se provozaju sa završenim koridorom Vc. Taoci smo politike koja upravlja javnim novcem, neovisno ko je na vlasti, sadašnja pozicija ili opozicija, jer u politici nema dovoljno sive Mase koja bi pogurala stvari naprijed, samo proteini i mišići Difovaca, i pohlepa beskičmenjaka.
Ova priča je na temi prezvakana vise desetina puta. Eto izbora, mijenjajmo napokon situaciju. Ali do tada, hajmo pričati o projektima.
User avatar
golfiista
Posts: 4685
Joined: 04/05/2012 14:48

#19455 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by golfiista »

Cossack wrote: 23/09/2020 22:31
golfiista wrote: 23/09/2020 22:15 Samo da kazem da smo za 25 godina sagradili 100 km Autoputa ili 1/3 koridora Vc i da prema takvoj statistiKi, svi danas koji su imaju vozačku dozvolu, neće dočekati da se provozaju sa završenim koridorom Vc. Taoci smo politike koja upravlja javnim novcem, neovisno ko je na vlasti, sadašnja pozicija ili opozicija, jer u politici nema dovoljno sive Mase koja bi pogurala stvari naprijed, samo proteini i mišići Difovaca, i pohlepa beskičmenjaka.
Ova priča je na temi prezvakana vise desetina puta. Eto izbora, mijenjajmo napokon situaciju. Ali do tada, hajmo pričati o projektima.
Ne kontas jel da. Drug, nije važno ko je na vlasti, vlast ne gradi puteve, već novac, a gdje je novac tu je mafija, gdje je mafija tu nema zakona, gdje nema zakona, nema reda, gdje nema reda nema ni napretka. Lot 3b sarajevske obilaznice ni nakon 10 godina nije ni počeo da se pravi, kako stvari stoje neće ni narednih bar 5.
Ali u pravu si, hajmo o projektima i 3D prezentacijama koje neće nikada biti realizovan.
User avatar
Helikopter
Posts: 1516
Joined: 07/07/2003 00:00

#19456 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Helikopter »

golfiista wrote: 23/09/2020 22:15 Samo da kazem da smo za 25 godina sagradili 100 km Autoputa ili 1/3 koridora Vc i da prema takvoj statistiKi, svi danas koji su imaju vozačku dozvolu, neće dočekati da se provozaju sa završenim koridorom Vc. Taoci smo politike koja upravlja javnim novcem, neovisno ko je na vlasti, sadašnja pozicija ili opozicija, jer u politici nema dovoljno sive Mase koja bi pogurala stvari naprijed, samo proteini i mišići Difovaca, i pohlepa beskičmenjaka.
Mislim da je ovo odlican rezultat sa izgradzenih 100 km autoputa za 25 god., kakvi nas Bosnjake predstavljaju nasi takozvani politicari, sa profesijom analfabeti i njihovih lokalnih minderskomahalskih a ne drzavnickih politika, uz orkestrirano sabotiranje politicara iz entiteta RS i dijela politickih predstavnika Hrvata juzne Hercegovacke Regije.
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#19457 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

BadBoy wrote: 23/09/2020 20:05Izvini druže So What, kuda prolazi autoput na ovom dijelu blizu starog grada Vranduka?
Ide s druge strane rijeke Bosne u odnosu na tvrđavu Vranduk, pored naselja Koprivna i Ponirak:

Image
User avatar
ExNihilo
Posts: 17072
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#19458 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by ExNihilo »

Diskutujte o autoputevima, izrazite (ne)zadovoljstvo izgradnjom ili kvalitetom istih, ali bez međusobnog prozivanja.
neki
Posts: 7954
Joined: 17/02/2005 07:57

#19459 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by neki »

Trasa oko Vranduka je već vrlo jasno vidljiva i na Google Earth
tec
Posts: 1084
Joined: 15/12/2011 15:25

#19460 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by tec »

Helikopter wrote: 23/09/2020 23:35 Mislim da je ovo odlican rezultat sa izgradzenih 100 km autoputa za 25 god., kakvi nas Bosnjake predstavljaju nasi takozvani politicari, sa profesijom analfabeti i njihovih lokalnih minderskomahalskih a ne drzavnickih politika, uz orkestrirano sabotiranje politicara iz entiteta RS i dijela politickih predstavnika Hrvata juzne Hercegovacke Regije.
Pravo je čudo da postoji autoput u ovoj državi sa političarima i građanima koji tu žive. Ali naravno etno/vjerska vlada će nastaviti sve dok najveći kukatori ovdje nastavljaju svaki izbor glasati za te iste, za to nisu političari krivi nego glupi narodi koji trče za njima.
A o inteligenciji tih glasača dovoljno ti govori da neko može napisati da se u 25 godina izgradilo 100 km. Ako im postaviš da se autoceste u BiH počele graditi 2001 i u 19 godina je izgrađeno 215 km. Ali to kvari deliriju pojedinaca
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#19461 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

alibaba_i_30_godina wrote: 23/09/2020 19:442 bagera. great. :lol:
Izgradnja dionice Počitelj - Buna - 18. 09. 2020.

Image

Image

Image

Image

Image
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#19462 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

Image

Image

Image

Image

Image
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#19463 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

Hrvatska počinje spajanje ceste s auto-putem ka Banjaluci
Image

U Hrvatskoj su počele pripreme za izgradnju pristupne saobraćajnice koja će povezati most na Savi kod Gradiške s auto-putem Zagreb - Beograd, potvrdila je za "Nezavisne" Tamara Pajić iz Kancelarije za odnose sa javnošću "Hrvatskih cesta", koje su zadužene za izgradnju tog puta.

Pajićeva je rekla da je u toku postupak javne nabavke za radove i usluge nadzora za taj dio projekta.

Prema skici koju nam je poslala, vidljivo je da će biti izgrađen novi granični prelaz na hrvatskoj strani, čime se, barem kako se čini, uklanjaju spekulacije iz proteklih godina da će Hrvatska samo skrenuti auto-put ka postojećem prelazu u Novoj Gradišci, u koji je uloženo više desetina miliona evra kako bi bio usklađen s evropskim šengenskim standardima. Takođe je vidljivo da će prilazni put imati profil auto-puta i biće sa dvije petlje spojen na sporedne puteve.

Podsjećanja radi, Uprava za indirektno oporezivanje (UIO) BiH već je završila izgradnju graničnog prelaza na bh. strani mosta.

Prema planovima "Hrvatskih cesta", novi granični prelaz bio bi otprilike jedan kilometar udaljen od mosta na Savi, a između tog mosta i prelaza predviđen je manji most iznad rukavca Strug. Nakon graničnog prelaza predviđena je izgradnja još jednog mosta preko kanala Nova Sava, a kod Novog Varoša predviđena je izgradnja prve petlje, koja će auto-put spojiti s postojećom cestom prema Okučanima. Kilometar dalje prema auto-putu predviđena je izgradnja jednog nadvožnjaka za lokalni put i nešto dalje jedan prolaz iznad auto-puta za divlje životinje. Odmah nakon ovog prolaza predviđena je izgradnja druge petlje na isti put, a u nastavku te petlje nalazi se postojeće priključenje na auto-put Zagreb - Beograd.

Ukupna dužina puta iznosi otprilike osam kilometara, a "Hrvatske ceste" bi u njegovu izgradnju trebalo da ulože oko 70 miliona evra. Veći dio sredstava za hrvatski dio projekta obezbijeđen je iz evropskih fondova.

Što se tiče trenutnih radova, Pajićeva kaže da su na mostu u potpunosti izvedeni šljunčani piloti.

"Izvedena je velika većina nasipa od postojeće E-661 ceste prema budućem mostu. Izgrađen je propust u trupu cestovnog nasipa. Izgrađen je cestovni prolaz na lokaciji krune obrambenog nasipa na desnoj strani Save", istakla je Pajićeva za "Nezavisne".

Na pitanje dokle se stiglo s izgradnjom stubova mosta, rekla je da je stubište tri već izgrađeno, a da se izgrađuju upornjaci na stubištu četiri. Prva dva stubišta nalaze se na bh. strani, a za taj dio radova nadležni su "Autoputevi RS".

Pajićeva dodaje da je 21. avgusta započeta montaža čelične konstrukcije na poziciji S3 i to segmenta 21, a na strani Republike Hrvatske očekuje se tokom oktobra na poziciji stubišta S2.

Što se tiče proizvodnje dijelova mosta, Pajićeva kaže da "Đuro Đaković mostogradnja" u Slavonskom Brodu radove sprovodi prema planiranoj dinamici.

"U radionicu je dopremljena cjelokupna količina čelika za izradu rasponske konstrukcije mosta. Ukupno je proizvedeno ili je u proizvodnji 60 odsto od 4.800 tona čelične konstrukcije. Na poziciju ugradnje sa bh. strane dopremljeno je 566 tona antikorozivno zaštićenih segmenata konstrukcije mosta, a na stranu Republike Hrvatske 160 tona", naglasila je ona.

U "Autoputevima RS" kažu da su zadovoljni dinamikom radova i da se sve oni izvode u skladu s planovima.

Dobrila Majstorović, portparol tog preduzeća, kaže za "Nezavisne" da je počela montaža čelične konstrukcije na stubovima te da će se na tome raditi narednih godinu dana.

"Sve ide prema planu, poteškoće zbog korone su prevaziđene, koje se odnose na transport materijala preko granice, prelazak radnika i slične probleme", kaže ona.

Svi stubovi na strani RS su završeni, a kako je istakla, na hrvatskoj strani je u toku betoniranje.

Podsjetila je da je ugovorena vrijednost radova 19,5 miliona evra, od čega jednu polovinu troškova snosi RS. Za ovaj dio projekta EU je RS dodijelila grant od 6,3 miliona evra iz sredstava Investicionog okvira za zapadni Balkan.

Majstorovićeva je podsjetila da će most biti dugačak 426 metara, biće širok 22,6 metara i imaće po dvije saobraćajne trake u svakom smjeru. Izvođač radova je konzorcijum koji čine kompanije "Integral inženjering" a.d. Laktaši, "Đuro Đaković montaža", doo Slavonski Brod i "Zagreb montaža" doo Zagreb.

Image
Nezavisne
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#19464 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#19465 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

Izgradnja dionice Tarčin - Ivan [LOT 1] - 18. 09. 2020. @ Mamkić (Skyscrapercity forum)

Image

Image

Image

Image

Image
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#19466 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

Image

Image

Image

Image

Image
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#19467 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#19468 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

Kod Počitelja niču temelji najvišeg mosta na Koridoru 5C
Gradnja će koštati više od 65 miliona maraka, a most će spajati dvije obale Neretve.

Image
Na gradilištu: Radnici firme „Hering“ postavili šipove

Prvi temelji na izgradnji kolosalnog mosta Počitelj na Koridoru 5C, čija je ukupna dužina 945, a visina 100 metara, postavljeni su prije nekoliko dana, saznaje “Avaz”.

Sve spremno

Most Počitelj najduži je na Koridoru 5C, a njegovom gradnjom, koja će koštati više od 65 miliona maraka, predviđeno je spajanje dvije obale rijeke Neretve.

Preduzeće “Autoceste FBiH” dodijelilo je ovaj posao kineskoj kompaniji “Synohydro Power China”, a podizvodač je hercegovačka firma “Hering”, čiji su radnici već mjesecima na terenu.

Na gradnju mosta, kao i dionice Počitelj - Zvirovići, čekalo se pet godina, a radove finansira Evropska investiciona banka.

Nakon što su lani mašine i bageri započeli s pripremanjem terena, s obzirom na to da je gradnja mosta predviđena na desnoj obali, prije nekoliko dana postavljeni su prvi temelji i šipovi, a obavljeno je i njihovo testiranje.

Ovu informaciju potvrdio je za “Dnevni avaz” i Adnan Terzić, direktor “Autocesta FBiH”.

Stotine radnika

On nam je rekao da je postavljanje šipova najteži dio posla, a, kako je pojasnio, gradnja stubova potom ide brže.

Prema informacijama “Avaza”, za izvođače radova otežavajuća okolnost bio je povećan nivo rijeke Neretve, ali se nadaju da će uspjeti završiti postavljanje svih šipova.

Na gradilištu je, bez obzira na pandemiju koronavirusa, više stotina radnika, a mašine se trenutno nalaze na desnoj obali Neretve.

Probno postavljanje asfalta

Kako nam je rečeno, na poddionici Buna - Počitelj, koja je dio dionice Počitelj - Zvirovići, u toku je probno postavljanje asfalta. Ove radove, također, izvodi “Hering”, a poddionica je duga 2,7 kilometara.

Brojke

• 11,7 kilometara dužina je dionice Počitelj - Zvirovići

• 945 metara je dug, a 100 metara visok most
Avaz
User avatar
spree
Posts: 8674
Joined: 04/04/2009 02:10
Location: oʌǝɾɐɹɐs

#19469 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by spree »

Eto po realnim podacima 10ak km autoputa godisnje. Ne kontam kome je to aman zaman dobro. Meni je to porazavajuce, al haj.
neki
Posts: 7954
Joined: 17/02/2005 07:57

#19470 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by neki »

Imaš drugu temu za izljeve patetike
sumirprimus
Posts: 88917
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#19471 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by sumirprimus »

nije ovo patetika. patetika je sve u vezi autoputeva u bih. i sposobnosti odabranih podobnih kadrova. koji zavlace ovaj narod evo sad vec decenijama ..
tako se to radi brao momci, operativa i po :lol: :thumbup:
suplju mogu prosipat neznalicama
User avatar
drug_profi
Posts: 65441
Joined: 16/07/2012 16:00

#19472 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by drug_profi »

U čemu je poenta probnog postavljanja asfalta?
Da vide znaju li, ili sta?
User avatar
Cossack
Posts: 7315
Joined: 22/12/2002 00:00

#19473 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Cossack »

sumirprimus wrote: 24/09/2020 12:58 nije ovo patetika. patetika je sve u vezi autoputeva u bih. i sposobnosti odabranih podobnih kadrova. koji zavlace ovaj narod evo sad vec decenijama ..
tako se to radi brao momci, operativa i po :lol: :thumbup:
suplju mogu prosipat neznalicama
Ovo ti je stroga patetika.
sumirprimus
Posts: 88917
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#19474 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by sumirprimus »

jest jest. ljudi fino spojise i spajaju sto njima treba, a mi cemo jos malo s zahtjevnim dionicama, projektima, kreditima, eksproprijacijama sacekat...
koju deceniju he he he...
sda patetika izgradnje puteva u bih.. da ne ulazim u hdz i snsd mahinacije njima i ne smeta...
User avatar
So What!
Posts: 11871
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#19475 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

drug_profi wrote: 24/09/2020 13:00 U čemu je poenta probnog postavljanja asfalta?
Da vide znaju li, ili sta?
Pa skoro uvijek ide testiranje neko, da se ispita ponašanje asfalta na terenu na kojem se postavlja.
Post Reply